Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/May24_TeamHo_set2.shtml

Team Hoyt 5k

Waltham, MA, May 24, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:28  5:19    1 20-29    1 M   350 Zack Schwartz               Lexington,MA                                                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:17  6:13    1 30-39    1 F   341 Jill Wilder                 Waltham,MA                                                   



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:26  9:10    1 70-98   83 M   249 Joe Long                    Lynnfield,MA                                                 
 2     34:41 11:11    2 70-98  116 M    30 Edw. S. Ginsberg            Boeton,MA                                                    
 3     71:10 22:57    3 70-98  144 M   326 Edward Damish               Walpole,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:18  7:12    1 60-69   28 M   201 Michael Menovich            Lexington,MA                                                 
 2     23:05  7:27    2 60-69   34 M   324 David Pember                Medfield,MA                                                  
 3     26:29  8:33    3 60-69   66 M   208 Jim Stone                   North Fort Myer,FL                                           

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:17  6:33    1 50-59    9 M    33 John Joyce                  Framingham,MA                                                
 2     21:16  6:52    2 50-59   20 M   112 Ken Abrams                  North Kingstown,RI                                           
 3     21:53  7:04    3 50-59   24 M   260 Ed Finnegan                 Sherborn,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:19  6:14    1 40-49    6 M   267 E J Hrynowski               Arlington,MA                                                 
 2     20:30  6:37    2 40-49   12 M   253 Rafe Maxwell                Burlington,MA                                                
 3     20:36  6:39    3 40-49   14 M     6 Rich Sturges                Waltham,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:39  5:42    1 30-39    2 M   278 David Long                  Beverly,MA                                                   
 2     19:02  6:08    2 30-39    4 M   101 Mark D'Amico                Watertown,MA                                                 
 3     19:13  6:12    3 30-39    5 M   216 Solomon Tsegai              Somerville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:22  5:55    2 20-29    3 M   299 Dan Lambrecht               Norwood,MA                                                   
 2     20:11  6:31    3 20-29    8 M   191 Michael Forgit              Auburn,MA                                                    
 3     20:21  6:34    4 20-29   10 M   181 Jeffrey Johnson             Waltham,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:39  6:59    1 01-14   22 M   268 Troy Hoyt                   Billerica,MA                                                 
 2     22:41  7:19    2 01-14   31 M   228 Alexander Lowry             Framingham,MA                                                
 3     25:45  8:18    3 01-14   53 M   269 Ryan Hoyt                   Billerica,MA                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     46:05 14:52    1 70-98  166 F   209 Arline Garlington           No. Reading,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:41  9:54    1 60-69   75 F   277 PAMELA THOMAS               WALTHAM,MA                                                   
 2     38:46 12:30    2 60-69  146 F   294 Sheila Joslin                                                                         
 3     49:09 15:51    3 60-69  175 F   327 Mary Tyler                  Fram,MA                                                      

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:56  8:22    1 50-59   25 F   138 Christine Kelleher-Ross     Natick,MA                                                    
 2     26:35  8:35    2 50-59   34 F   170 Catherine Cagle             Waltham,MA                                                   
 3     30:00  9:41    3 50-59   67 F   301 Nancy LaRoche               Waltham,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:06  6:48    1 40-49    3 F    50 Phyllis Lowry               Framingham,MA                                                
 2     22:10  7:09    2 40-49    5 F    68 Andrea Leonard              Framingham,MA                                                
 3     22:15  7:11    3 40-49    6 F   257 Maria Conley                Norwood,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:50  7:22    2 30-39    8 F   347 Robyn Hillard               Southbridge,MA                                               
 2     24:07  7:47    3 30-39   11 F   346 Heather Wilde               Watham,MA                                                    
 3     25:09  8:07    4 30-39   16 F   152 Kelly Crowley               Bedford,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 20-29    2 F   307 Amanda Smith                Boston,MA                                                    
 2     22:10  7:09    2 20-29    4 F   279 Katie Davis                 Watertown,MA                                                 
 3     23:02  7:26    3 20-29    9 F   276 Anne Slick                  Charlestown,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:15  8:28    1 15-19   29 F   333 Jaye Morgan                 Woburn,MA                                                    
 2     28:31  9:12    2 15-19   51 F   305 Meaghan Glynn               Norfolk,MA                                                   
 3     29:46  9:36    3 15-19   63 F   381 Alexander Cerione           Waltham,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:10  8:26    1 01-14   27 F   366 Caroline Guden              Waltham,MA                                                   
 2     26:33  8:34    2 01-14   33 F   353 Lauren Irving               Waltham,MA                                                   
 3     27:23  8:50    3 01-14   41 F   367 Olivia Guden                Waltham,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:28  5:19    1 20-29    1 M   350 Zack Schwartz               Lexington,MA                                                 
 2     17:39  5:42    1 30-39    2 M   278 David Long                  Beverly,MA                                                   
 3     18:22  5:55    2 20-29    3 M   299 Dan Lambrecht               Norwood,MA                                                   
 4     19:02  6:08    2 30-39    4 M   101 Mark D'Amico                Watertown,MA                                                 
 5     19:13  6:12    3 30-39    5 M   216 Solomon Tsegai              Somerville,MA                                                
 6     19:19  6:14    1 40-49    6 M   267 E J Hrynowski               Arlington,MA                                                 
 7     20:03  6:28    4 30-39    7 M   190 Krystian Macek              Waltham,MA                                                   
 8     20:11  6:31    3 20-29    8 M   191 Michael Forgit              Auburn,MA                                                    
 9     20:17  6:33    1 50-59    9 M    33 John Joyce                  Framingham,MA                                                
 10    20:21  6:34    4 20-29   10 M   181 Jeffrey Johnson             Waltham,MA                                                    
 11    20:27  6:36    5 20-29   11 M   214 Eoghan Kelly                Londonderry,NH                                                
 12    20:30  6:37    2 40-49   12 M   253 Rafe Maxwell                Burlington,MA                                                 
 13    20:34  6:38    5 30-39   13 M     3 JOSHUA Cheron               SUDBURY,MA                                                    
 14    20:36  6:39    3 40-49   14 M     6 Rich Sturges                Waltham,MA                                                    
 15    20:40  6:40    6 20-29   15 M   288 Kevin Francis               Waltham,MA                                                    
 16    20:56  6:45    4 40-49   16 M    81 David Sohboff               Natick,MA                                                     
 17    20:58  6:46    6 30-39   17 M   197 Jared Cowden                Sturbridge,MA                                                 
 18    21:01  6:47    5 40-49   18 M   168 John Forman                 Dover,MA                                                      
 19    21:15  6:51    7 20-29   19 M   287 Elliot White                Worcester,MA                                                  
 20    21:16  6:52    2 50-59   20 M   112 Ken Abrams                  North Kingstown,RI                                            
 21    21:26  6:55    6 40-49   21 M   312 David Crowley               Reading,MA                                                    
 22    21:39  6:59    1 01-14   22 M   268 Troy Hoyt                   Billerica,MA                                                  
 23    21:46  7:01    7 40-49   23 M   129 John Connor                 Newton,MA                                                     
 24    21:53  7:04    3 50-59   24 M   260 Ed Finnegan                 Sherborn,MA                                                   
 25    21:56  7:05    7 30-39   25 M   342 Brian Wilder                Waltham,MA                                                    
 26    22:02  7:06    8 40-49   26 M   231 Sean Durkee                 Waltham,MA                                                    
 27    22:05  7:07    4 50-59   27 M    25 Bob Cargill                 Sudbury,MA                                                    
 28    22:18  7:12    1 60-69   28 M   201 Michael Menovich            Lexington,MA                                                  
 29    22:31  7:16    9 40-49   29 M   215 Jeff Zahr                   Fiskdale,MA                                                   
 30    22:35  7:17    8 20-29   30 M   296 Kyle Richard                Somerville,MA                                                 
 31    22:41  7:19    2 01-14   31 M   228 Alexander Lowry             Framingham,MA                                                 
 32    22:56  7:24    5 50-59   32 M    98 Donald Basso                Hopedale,MA                                                   
 33    22:59  7:25    6 50-59   33 M    69 Richard Leonard             Framingham,MA                                                 
 34    23:05  7:27    2 60-69   34 M   324 David Pember                Medfield,MA                                                   
 35    23:19  7:31    9 20-29   35 M   111 Matthew Kusek               Dudley,MA                                                     
 36    23:26  7:34    8 30-39   36 M   309 Dan Quinn                   North Reading,MA                                              
 37    23:26  7:34   10 20-29   37 M   254 Sean Foster                 Waltham,MA                                                    
 38    23:31  7:35   10 40-49   38 M   156 Brian Kelly                 Natick,MA                                                     
 39    23:58  7:44   11 40-49   39 M    72 Scott Spiegel               Natick,MA                                                     
 40    24:00  7:45    9 30-39   40 M   371 Dennis Keohane              Natick,MA                                                     
 41    24:16  7:50   12 40-49   41 M   227 Norman Sardella             Billerica,MA                                                  
 42    24:17  7:50   10 30-39   42 M   245 Robert Gibson               Marblehead,MA                                                 
 43    24:18  7:50   13 40-49   43 M   265 Eric Jacobsen               Framingham,MA                                                 
 44    24:19  7:51   11 30-39   44 M   252 Jason Burke                 Boston,MA                                                     
 45    24:20  7:51   12 30-39   45 M   338 Adam Combs                  Wayland,MA                                                    
 46    24:41  7:58   14 40-49   46 M   360 David Buxton                Waltham,MA                                                    
 47    24:53  8:02   13 30-39   47 M   348 Mike Palliola               Boston,MA                                                     
 48    24:57  8:03   14 30-39   48 M   113 Matthew West                Worcester,MA                                                  
 49    25:01  8:04    7 50-59   49 M   323 Michael Corapi              Waltham,MA                                                    
 50    25:24  8:12    8 50-59   50 M   283 Jay White                   Lexington,MA                                                  

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:17  6:13    1 30-39    1 F   341 Jill Wilder                 Waltham,MA                                                   
 2     19:57  6:26    1 20-29    2 F   307 Amanda Smith                Boston,MA                                                    
 3     21:06  6:48    1 40-49    3 F    50 Phyllis Lowry               Framingham,MA                                                
 4     22:10  7:09    2 20-29    4 F   279 Katie Davis                 Watertown,MA                                                 
 5     22:10  7:09    2 40-49    5 F    68 Andrea Leonard              Framingham,MA                                                
 6     22:15  7:11    3 40-49    6 F   257 Maria Conley                Norwood,MA                                                   
 7     22:22  7:13    4 40-49    7 F   325 Rebecca Allen               N Kingstown,RI                                               
 8     22:50  7:22    2 30-39    8 F   347 Robyn Hillard               Southbridge,MA                                               
 9     23:02  7:26    3 20-29    9 F   276 Anne Slick                  Charlestown,MA                                               
 10    23:51  7:42    4 20-29   10 F   135 Courtney Koschei            Saugus,MA                                                     
 11    24:07  7:47    3 30-39   11 F   346 Heather Wilde               Watham,MA                                                     
 12    24:09  7:47    5 40-49   12 F   128 Amy Roberts                 Middlebury,VT                                                 
 13    24:37  7:56    6 40-49   13 F   123 Deborah Williams            Holland,MA                                                    
 14    24:45  7:59    5 20-29   14 F   163 Melissa Norcross            Foxboro,MA                                                    
 15    24:53  8:02    7 40-49   15 F   226 Maura Sardella              Billerica,MA                                                  
 16    25:09  8:07    4 30-39   16 F   152 Kelly Crowley               Bedford,MA                                                    
 17    25:09  8:07    5 30-39   17 F    24 Denise Loranger             Waltham,MA                                                    
 18    25:13  8:08    8 40-49   18 F    14 Jennifer Fields             Westborough,MA                                                
 19    25:25  8:12    6 30-39   19 F   319 Lindsey Levit               Littleton,MA                                                  
 20    25:25  8:12    7 30-39   20 F   361 Jennifer Buxton             Waltham,MA                                                    
 21    25:27  8:13    8 30-39   21 F   162 Abby Nielsen                Chelmsford,MA                                                 
 22    25:36  8:15    9 40-49   22 F    80 Jennifer Kanyugi            Randolph,MA                                                   
 23    25:44  8:18   10 40-49   23 F   217 Elvera Pingeton             Charlton,MA                                                   
 24    25:51  8:20    9 30-39   24 F   202 Jennifer Famiglietti        Lexngton,MA                                                   
 25    25:56  8:22    1 50-59   25 F   138 Christine Kelleher-Ross     Natick,MA                                                     
 26    26:00  8:23   10 30-39   26 F   151 Becky Connor                Newton,MA                                                     
 27    26:10  8:26    1 01-14   27 F   366 Caroline Guden              Waltham,MA                                                    
 28    26:13  8:27   11 40-49   28 F    39 Heather McKinnon            Waltham,MA                                                    
 29    26:15  8:28    1 15-19   29 F   333 Jaye Morgan                 Woburn,MA                                                     
 30    26:16  8:28   12 40-49   30 F   334 Peggy Kelley                Woburn,MA                                                     
 31    26:28  8:32    6 20-29   31 F   139 Stephanie Jones             Somerville,MA                                                 
 32    26:32  8:34    7 20-29   32 F    27 Danielle Campbell           South Boston,MA                                               
 33    26:33  8:34    2 01-14   33 F   353 Lauren Irving               Waltham,MA                                                    
 34    26:35  8:35    2 50-59   34 F   170 Catherine Cagle             Waltham,MA                                                    
 35    26:37  8:35    8 20-29   35 F   344 Ashley Cross                Belmont,MA                                                    
 36    26:48  8:39    9 20-29   36 F   224 Meaghan Finn                Winthrop,MA                                                   
 37    26:50  8:39     Age?     37 F    31 Katherine Poulsen           Belmont,MA           Team Hoyt                                
 38    26:52  8:40   10 20-29   38 F   114 Liz Donlon                  Waltham,MA                                                    
 39    27:13  8:47   13 40-49   39 F   218 Cheryl Parent               Worcester,MA                                                  
 40    27:17  8:48   14 40-49   40 F   183 Donna Macauley              Waltham,MA                                                    
 41    27:23  8:50    3 01-14   41 F   367 Olivia Guden                Waltham,MA                                                    
 42    27:24  8:50     Age?     42 F   133 Wendy Scharen               Westborough,MA                                                
 43    27:28  8:52   11 20-29   43 F   373 Kara Powers                 Westwood,MA                                                   
 44    27:30  8:52   11 30-39   44 F   280 Cara Ward                   Waltham,MA                                                    
 45    27:40  8:55   12 30-39   45 F   144 Rebecca Felker              Woburn,MA                                                     
 46    27:58  9:01   12 20-29   46 F   370 Laurel Melchierri           Waltham,MA                                                    
 47    27:58  9:01   13 20-29   47 F   291 Shannon Murphy              Wellesley,MA                                                  
 48    28:14  9:06   13 30-39   48 F   153 Courtney Gervais            Waltham,MA                                                    
 49    28:18  9:08   14 30-39   49 F    44 Simone LaCava               Waltham,MA                                                    
 50    28:27  9:11   15 30-39   50 F    75 Meridith Unger              Cambridge,MA