Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/May19_MidWac_set1.shtml

Mid Wach Division A League Meet

Shrewsbury, MA, May 19, 2012

[Event Results & Team Scores Girls ]

Event Results & Team Scores Boys

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/19/2012 03:43 PM
              Mid Wach League Division A League Meet - 5/19/2012               
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Joseph Breen              11 Algonquin             50-08.50     15.45m 
  2 Jeremy Adams              12 Algonquin             47-04.00     14.42m 
  3 Tyler Clouthier           11 Shrewsbury            45-06.50     13.88m 
  4 Mario Otchere             12 Wachusett             43-05.50     13.24m 
  5 CJ Jones                  11 Fitchburg             42-06.50     12.96m 
  6 Cam Mabie                 10 Shrewsbury            41-00.25     12.50m 
  7 Connor Shea               11 Shrewsbury            40-07.75     12.38m 
  8 Max McEvilly              11 Wachusett             39-08.75     12.10m 
  9 Tai Ash                   11 Wachusett             39-08.00     12.09m 
 10 Leonardo Ramirez          09 Fitchburg             39-00.00     11.88m 
 11 Zack Dirusso              12 Leominster            36-09.00     11.20m 
 12 Timothy Curtin-White      12 Milford               36-01.50     11.01m 
 13 Chris Lewis               11 Algonquin             35-10.00     10.92m 
 14 Hunter Sallila            10 Fitchburg             35-00.50     10.68m 
 15 Felipe Marques            09 Milford               34-00.50     10.37m 
 
Event 2  Boys Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jordan Entwistle          12 Algonquin               182-09     55.70m 
  2 Joe Grella                11 Shrewsbury              167-00     50.90m 
  3 Cameron Brilliant         12 Algonquin               152-08     46.53m 
  4 Skylar Whitney            12 North Middle            145-00     44.19m 
  5 Mike Skelly               12 North Middle            138-10     42.31m 
  6 Nick Maxner               12 Wachusett               137-06     41.91m 
  7 Chris Johnston            11 Wachusett               133-08     40.74m 
  8 Mark Brodeur              12 Milford                 129-05     39.44m 
  9 David Lorden              12 North Middle            127-10     38.96m 
 10 Connor Lemieux            11 Fitchburg               125-03     38.17m 
 11 Jon Lucier                10 Wachusett               123-10     37.74m 
 12 Chad O'Neil               12 Shrewsbury              121-05     37.00m 
 13 William Kammerer          11 Leominster              119-10     36.52m 
 14 Marcos Diaz               09 Fitchburg               119-02     36.32m 
 15 Tony Duong                10 Fitchburg               117-08     35.86m 
 16 Johnny Patsos             12 Milford                 106-01     32.33m 
 17 Stephen Roy               11 Algonquin               106-00     32.30m  104' 2"
 18 Brandon Brideau           12 Leominster             J106-00     32.30m  100' 1"
 19 Kyle Fitzpatrick          10 Milford                 105-04     32.10m 
 20 Lamech Muma               10 Leominster              101-09     31.01m 
 -- Scott Pustis              11 Shrewsbury                FOUL            
 
Event 3  Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cameron Brilliant         12 Algonquin              6-02.00      1.87m 
  2 Oluwatoni Onikeku         12 Fitchburg             J6-02.00      1.87m 
  3 Jack McDonald             11 Algonquin              5-08.00      1.72m 
  4 Rino Tonelli              10 Shrewsbury             5-06.00      1.67m 
  5 Ryan Resurreccion         11 Algonquin             J5-06.00      1.67m 
  6 Tom Fee                   11 Wachusett             J5-06.00      1.67m 
  7 Brian Dignazio            10 Milford                5-04.00      1.62m 
  7 Brendan Hicks             11 Shrewsbury             5-04.00      1.62m 
  9 Ed Leary                  11 Wachusett             J5-04.00      1.62m 
  9 Patrick Marotta           10 Leominster            J5-04.00      1.62m 
 -- Brandon Brideau           12 Leominster                  NH            
 -- Shawn Luce                12 Milford                     NH            
 
Event 4  Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jake Van Reet             10 Wachusett             19-00.50      5.80m 
  2 Zachary Hamilton          11 Algonquin             18-11.25      5.77m 
  3 Peter Carnazza            12 Wachusett             18-08.25      5.69m 
  4 Ezra Brice                11 Fitchburg             18-08.00      5.68m 
  5 Elijah Kukta              11 Fitchburg             18-06.25      5.64m 
  6 Jack McDonald             11 Algonquin             18-05.50      5.62m 
  7 Brian Dignazio            10 Milford               18-00.25      5.49m 
  8 Michael Hall              12 Shrewsbury            17-08.00      5.38m 
  9 Shane Duffy               11 Algonquin             17-07.25      5.36m 
 10 Drew DiPilla              09 Wachusett             17-05.50      5.32m 
 11 Sean Fitzpatrick          10 Milford               16-11.75      5.17m 
 11 Emmanuel Bamgbose         10 Fitchburg             16-11.75      5.17m 
 13 Dominic Cozier            09 Milford               16-03.00      4.95m 
 14 Tai Huynh                 11 Leominster            15-07.00      4.74m 
 -- Vinay Maliakal            12 Shrewsbury                FOUL            
 
Event 5  Boys Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tyler Clouthier           11 Shrewsbury              135-06     41.30m 
  2 Tai Ash                   11 Wachusett               128-03     39.09m 
  3 Jeremy Adams              12 Algonquin               122-08     37.38m 
  4 Max McEvilly              11 Wachusett               122-03     37.26m 
  5 Tommy Duong               11 Fitchburg               120-07     36.75m 
  6 Joseph Breen              11 Algonquin               117-04     35.76m 
  7 Chad O'Neil               12 Shrewsbury              117-00     35.66m 
  8 CJ Jones                  11 Fitchburg               114-11     35.02m 
  9 Jake Ferreira             12 Milford                 114-02     34.79m 
 10 Zack Dirusso              12 Leominster              109-04     33.32m 
 11 Johnny Patsos             12 Milford                 104-00     31.69m 
 12 Jon Lucier                10 Wachusett                97-09     29.79m  97' 2"
 13 Zach Besaw                12 Shrewsbury              J97-09     29.79m  91' 3"
 14 Jon Willis                12 Algonquin                91-00     27.73m 
 15 Bennie Lowe               10 North Middle             84-02     25.65m 
 16 Jose Marrero              10 Fitchburg                81-06     24.84m 
 17 Kevin Cerritelli          12 Leominster               77-04     23.57m 
 18 Christopher Smith         09 Leominster               67-08     20.62m 
 
Event 6  Boys Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chang-Bae Son             11 Wachusett             42-07.75     12.99m 
  2 Ezra Brice                11 Fitchburg             42-05.00     12.92m 
  3 Zachary Hamilton          11 Algonquin             40-06.75     12.36m 
  4 Emmanuel Bamgbose         10 Fitchburg             39-06.25     12.04m 
  5 Jake Van Reet             10 Wachusett             39-04.00     11.98m 
  6 Shane Duffy               11 Algonquin             39-02.50     11.95m 
  7 Tai Huynh                 11 Leominster            39-00.50     11.89m 
  8 Sean Fitzpatrick          10 Milford               38-07.25     11.76m 
  9 Brendan Hicks             11 Shrewsbury            38-04.25     11.69m 
 10 Sam Mayo                  12 Wachusett             37-08.50     11.49m 
 11 Michael Hall              12 Shrewsbury            37-08.25     11.48m 
 12 Shawn Luce                12 Milford               34-08.75     10.58m  34-6.5
 13 Mitch McNanna             12 Milford              J34-08.75     10.58m  33-10.25
 14 Arthur Elbethal           09 Leominster            30-03.25      9.22m 
 
Event 7  Boys Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michael Araujo            11 Algonquin             13-03.00      4.03m 
  2 Chang-Bae Son             11 Wachusett             12-06.00      3.81m 
  3 Nathan Alexander          11 North Middle          11-00.00      3.35m 
  3 Rob Kiely                 11 Shrewsbury            11-00.00      3.35m 
  5 Ed Leary                  11 Wachusett            J11-00.00      3.35m 
  6 Robert Matthews           12 Shrewsbury           J11-00.00      3.35m 
  7 Peter May                 11 Shrewsbury            10-06.00      3.20m 
  8 Matt Palmer               10 Algonquin              9-06.00      2.89m 
  9 Mike Karpuk               12 Algonquin              9-00.00      2.74m 
 
Event 8  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 North Middlesex  'A'                                8:16.09  
     1) Jarret Ross 12                  2) Mike Skelly 12                 
     3) Bobby Johnston 11               4) Chris Skelly 09                
  2 Wachusett  'A'                                      8:25.47  
     1) Brian Cusack 11                 2) Tim Fitzgerald 10              
     3) John Mazur 11                   4) Jeremy Bennie 12               
  3 Shrewsbury  'A'                                     8:37.76  
     1) Dan Wentworth 10                2) Dan Mortimer 11                
     3) Jacob Starvaski 09              4) Michael Curran 10              
  4 Milford  'A'                                        9:05.73  
     1) Justin Asam 10                  2) Matt Cicciu 11                 
     3) Brian Reardon 10                4) Jerry Shyne 12                 
  5 Fitchburg  'A'                                      9:07.67  
     1) Peter Montalvo 12               2) Ryain MacLean 10               
     3) Christian Capoccia 11           4) Jason Bugarin 10               
  6 Algonquin  'A'                                      9:09.34  
     1) Mark Kerstens 12                2) Greg Palken 11                 
     3) Yahel Nachum 12                 4) Richard Thompson 12            
 
Event 9  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michael Darmiento         12 Algonquin                15.28q  2 
  2 Justin Conor              12 Wachusett                15.62q  1 
  3 Brandon Smith             10 Wachusett                16.63q  1 
  4 Kevin DeSousa             12 Milford                  17.41q  1 
  5 Chang-Bae Son             11 Wachusett                17.46q  1 
  6 Zachary Hamilton          11 Algonquin                17.49q  2 
  7 Brian Dignazio            10 Milford                  17.55q  2 
  8 Mitch McNanna             12 Milford                  18.27q  1 
  9 Emmanuel Bamgbose         10 Fitchburg                18.48   2 
 10 Alex Church               12 Algonquin                18.50   2 
 11 Vinay Maliakal            12 Shrewsbury               18.52   2 
 12 Brendan Hastings          11 Shrewsbury               18.92   1 
 13 Kenyon Kowalski           10 Leominster               20.33   1 
 14 Marcus Grandinetti        12 Leominster               20.40   2 
 15 Andrew Marple             09 North Middle             21.16   2 
 
Event 9  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael Darmiento         12 Algonquin                15.03  
  2 Justin Conor              12 Wachusett                15.56  
  3 Zachary Hamilton          11 Algonquin                16.33  
  4 Brandon Smith             10 Wachusett                16.96  
  5 Brian Dignazio            10 Milford                  17.23  
  6 Kevin DeSousa             12 Milford                  17.39  
  7 Chang-Bae Son             11 Wachusett                17.49  
  8 Mitch McNanna             12 Milford                  18.14  
 
Event 10  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Colin Kraft               11 Algonquin                11.76q  1 
  2 Michael Owusu             10 Wachusett                11.82q  2 
  3 Justin Atwood             10 North Middle             12.11q  2 
  4 Michael Hall              12 Shrewsbury               12.22q  1 
  5 James Garley              09 Leominster               12.30q  1 
  6 Stephen Roy               11 Algonquin                12.30q  2 
  7 Brandon Rodriguez         09 Milford                  12.37q  2 
  8 Ed Hoogasian              11 Shrewsbury               12.43q  1 
  9 Chris Johnston            11 Wachusett                12.56   1 
 10 William Kammerer          11 Leominster               12.58   2 
 11 Fernando Contreras        09 Leominster               12.68   2 
 12 John Miranda              11 Milford                  12.76   1 
 13 Tyler Morin               09 Algonquin                12.81   1 
 14 Sean Fitzpatrick          10 Milford                  12.96   1 
 
Event 10  Boys 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Colin Kraft               11 Algonquin                11.45  
  2 Michael Owusu             10 Wachusett                11.52  
  3 Justin Atwood             10 North Middle             12.00  
  4 Stephen Roy               11 Algonquin                12.10  
  5 James Garley              09 Leominster               12.11  
  6 Ed Hoogasian              11 Shrewsbury               12.12  
  7 Michael Hall              12 Shrewsbury               12.20  
  8 Brandon Rodriguez         09 Milford                  12.22  
 
Event 11  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jordan Entwistle          12 Algonquin                23.76q  1 
  2 Colin Kraft               11 Algonquin                23.77q  3 
  3 Gabe Vasquez              10 Algonquin                23.78q  2 
  4 Tyrel Wood                10 Leominster               23.88q  3 
  5 Connor Lemieux            11 Fitchburg                24.01q  2 
  6 Drew DiPilla              09 Wachusett                24.36q  3 
  7 Ezra Brice                11 Fitchburg                24.58   1 
  8 Jonathan Rodriguez        09 Milford                  24.68   2 
  9 David Lorden              12 North Middle             24.81   1 
 10 Dominic Cozier            09 Milford                  25.31   3 
 11 Nick Maxner               12 Wachusett                25.45   1 
 12 Brendan Hicks             11 Shrewsbury               25.80   3 
 13 Thomas Vaillant           10 Leominster               25.97   1 
 
Event 11  Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jordan Entwistle          12 Algonquin                23.84  
  2 Colin Kraft               11 Algonquin                24.10  
  3 Gabe Vasquez              10 Algonquin                24.15  
  4 Connor Lemieux            11 Fitchburg                24.88  
  5 Tyrel Wood                10 Leominster               24.89  
  6 Drew DiPilla              09 Wachusett                25.68  
 
Event 12  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Matt Tinsley              12 Wachusett              9:50.76  
  2 Jarret Ross               12 North Middle           9:56.35  
  3 Dan Wentworth             10 Shrewsbury            10:14.24  
  4 Cole Burgess              10 Wachusett             10:17.56  
  5 Tobin Dancy               12 Shrewsbury            10:27.07  
  6 Greg Palken               11 Algonquin             10:32.95  
  7 Brian Spooner             09 North Middle          11:09.48  
  8 Gavin Thomas              09 North Middle          12:04.32  
  9 Christopher Smith         09 Leominster            12:17.23  
 -- Christopher Williams      11 Shrewsbury                 DNF  
 
Event 13  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Colin Bennie              11 Wachusett              4:28.54  
  2 Mike Skelly               12 North Middle           4:41.43  
  3 Chris Skelly              09 North Middle           4:46.48  
  4 Dan Mortimer              11 Shrewsbury             4:51.33  
  5 Robert Kerstens           10 Algonquin              4:55.90  
  6 Jon Donahue               10 Milford                4:57.20  
  7 Will Shipman              10 Shrewsbury             4:57.54  
  8 Brian Reardon             10 Milford                5:02.94  
  9 Jacob Starvaski           09 Shrewsbury             5:04.98  
 10 Tim Fitzgerald            10 Wachusett              5:11.02  
 11 Sean Zopolski             11 North Middle           5:19.97  
 12 Kevin Cerritelli          12 Leominster             5:22.43  
 13 Glen Harlen               10 Algonquin              5:34.33  
 14 Lamech Muma               10 Leominster             5:38.15  
 15 Vincent Bonetti           09 Leominster             5:46.36  
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Algonquin  'A'                                        45.00  
     1) Zachary Hamilton 11             2) Jordan Entwistle 12            
     3) Gabe Vasquez 10                 4) Stephen Roy 11                 
  2 Fitchburg  'A'                                        45.41  
     1) Trey Mahone 11                  2) Ezra Brice 11                  
     3) Elijah Kukta 11                 4) Oluwatoni Onikeku 12           
  3 Wachusett  'A'                                        45.98  
     1) Drew DiPilla 09                 2) Chris Johnston 11              
     3) Nick Maxner 12                  4) Michael Owusu 10               
  4 Shrewsbury  'A'                                       46.46  
     1) Michael Hall 12                 2) Ed Hoogasian 11                
     3) Rino Tonelli 10                 4) Vinay Maliakal 12              
  5 Milford  'A'                                          47.05  
     1) Brandon Rodriguez 09            2) Jonathan Rodriguez 09          
     3) John Miranda 11                 4) Sean Fitzpatrick 10            
  6 Leominster  'A'                                       47.18  
     1) Fernando Contreras 09           2) Zack Dirusso 12                
     3) William Kammerer 11             4) James Garley 09                
 
Event 15  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hayden Frechette-McCall   12 Wachusett                50.66   3 
  2 Garnette Goorahlal        11 North Middle             51.53   3 
  3 Skylar Whitney            12 North Middle             52.56   3 
  4 Shane Duffy               11 Algonquin                52.90   3 
  5 Sam Mayo                  12 Wachusett                53.29   3 
  6 Rob Franger               10 Shrewsbury               53.50   3 
  7 Tai Huynh                 11 Leominster               54.77   2 
  8 Kyle Mannion              12 Algonquin                55.18   2 
  9 Josh Steinberg            12 Shrewsbury               55.33   2 
 10 Justin Asam               10 Milford                  56.20   2 
 11 Jesse Coleman             09 Shrewsbury               57.48   1 
 12 Eric Nunez                10 Milford                  57.60   1 
 13 Matt Wheeler              10 North Middle             57.79   1 
 14 Mitch McNanna             12 Milford                  58.04   2 
 15 Arthur Elbethal           09 Leominster               58.29   1 
 16 Nico Dandini              10 Leominster               59.92   1 
 
Event 16  Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Justin Conor              12 Wachusett                59.81   3 
  2 Michael Darmiento         12 Algonquin              1:00.89   3 
  3 Michael Bodden            12 Shrewsbury             1:01.01   3 
  4 Tom Fee                   11 Wachusett              1:01.11   3 
  5 Nate Smith                12 North Middle           1:02.02   2 
  6 Brandon Smith             10 Wachusett              1:02.10   2 
  7 Kevin DeSousa             12 Milford                1:02.76   2 
  8 Brandon Brideau           12 Leominster             1:02.98   2 
  9 Dan Strickland            12 Algonquin              1:08.72   1 
 10 James Harvey              10 Algonquin              1:08.75   1 
 -- Shawn Luce                12 Milford                    DNF   1 
 
Event 17  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jeremy Bennie             12 Wachusett              2:03.34  
  2 Brian Cusack              11 Wachusett              2:04.18  
  3 Michael Curran            10 Shrewsbury             2:09.14  
  4 Matt Cicciu               11 Milford                2:09.15  
  5 Zach Miller               12 North Middle           2:09.52  
  6 Matt Tinsley              12 Wachusett              2:12.18  
  7 Mark Kerstens             12 Algonquin              2:15.94  
  8 Kenyon Kowalski           10 Leominster             2:17.96  
  9 Jerry Shyne               12 Milford                2:18.26  
 10 Nick Koulopoulos          11 North Middle           2:19.47  
 11 Yahel Nachum              12 Algonquin              2:20.20  
 12 Christian Capalbo         10 Shrewsbury             2:24.06  
 13 Jonathon Hastings         09 Leominster             2:26.23  
 14 Richard Thompson          12 Algonquin              2:29.39  
 
Event 18  Boys 4x400 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett  'A'                                      3:31.72   2 
     1) John Mazur 11                   2) Sam Mayo 12                    
     3) Colin Bennie 11                 4) Hayden Frechette-McCall 12     
  2 North Middlesex  'A'                                3:39.99   1 
     1) Garnette Goorahlal 11           2) Skylar Whitney 12              
     3) Matt Wheeler 10                 4) David Lorden 12                
  3 Algonquin  'A'                                      3:40.50   2 
     1) Shane Duffy 11                  2) Kyle Mannion 12                
     3) Tyler Morin 09                  4) Robert Kerstens 10             
  4 Shrewsbury  'A'                                     3:48.42   2 
     1) Rob Franger 10                  2) Robert Matthews 12             
     3) Josh Steinberg 12               4) Michael Bodden 12              
  5 Leominster  'A'                                     3:49.06   2 
     1) Tai Huynh 11                    2) Kevin Cerritelli 12            
     3) Tyrel Wood 10                   4) Brandon Brideau 12             
  6 Fitchburg  'A'                                      3:52.70   1 
     1) Trey Mahone 11                  2) Peter Montalvo 12              
     3) Christian Capoccia 11           4) Jason Bugarin 10               
  7 Milford  'A'                                        4:15.74   1 
     1) Dave Frongillo 10               2) Eric Nunez 10                  
     3) Dan Madden 10                   4) Devin Luce 10                  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Wachusett                  171        1) Algonquin                 171   
    3) Shrewsbury                  75        3) North Middlesex            75   
    5) Fitchburg                   45        6) Milford                    14   
    7) Leominster                   7