Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/May17_DualVa_set2.shtml

Dual Valley Conference League Championship Meet

Blackstone, MA, May 17, 2012

[Girls Event Results & Team Scoring ]

Boys Event Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/17/2012 06:18 PM
                    2012 Dual Valley Conference - 5/18/2012                    
                          Track & Field Championships                          
                   Blackstone Millville Regional High School                   
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS                11.27   3  10   
  2 Solano, Danny             FR Whitinsville             11.46   3   8   
  3 Dorfman, Major            SR Douglas HS               11.55   3   6   
  4 Trottier, Alex            SR Bmr HS                   11.69   3   4   
  5 Pesce, Dylan              JR Sutton HS                11.86   3   2   
  6 Steele, Riley             SO Sutton HS                11.97   3   1   
  7 Guertin, Randy            SO Douglas HS               12.15   2 
  8 Gaddy, Teddy              JR Bmr HS                   12.24   2 
  9 Becker, Nicholas          SO Nipmuc Reg.              12.36   2 
 10 Nadreau, Jacob            SO Douglas HS               12.69   2 
 11 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville             12.69   2 
 12 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.              13.09   1 
 13 Savoie, Joe               FR Hopedale                 13.73   1 
 14 Russell, Cameron          FR Bmr HS                   13.82   2 
 15 Haynes, Alex               8 Hopedale                 14.45   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS                22.92   3  10   
  2 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                   23.01   3   8   
  3 Dorfman, Major            SR Douglas HS               23.34   3   6   
  4 Labossier, Jamison        SR Bmr HS                   23.38   3   4   
  5 Solano, Danny             FR Whitinsville             23.39   3   2   
  6 Archetto, Peter           JR Bmr HS                   24.01   3   1   
  7 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.              24.18   2 
  8 Doherty, Tyler            JR Sutton HS                24.20   2 
  9 Carlson, Jamie            SR Whitinsville             24.32   2 
 10 Vigliotta, Cam            JR Sutton HS                24.77   2 
 11 Guertin, Randy            SO Douglas HS               25.69   2 
 12 Dunlap, James             JR Whitinsville             26.76   2 
 13 Carrigan, Michael         SO Hopedale                 27.30   1 
 14 Berdos, Richard           JR Hopedale                 27.85   1 
 15 Mullen, Brian             SR Nipmuc Reg.              28.47   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hamlet, Paul              JR Whitinsville             52.04   3  10   
  2 Becker, Matthew           SR Nipmuc Reg.              53.09   3   8   
  3 Melia, Haydn              JR Sutton HS                53.92   2   6   
  4 Hayes, Robbie             SR Douglas HS               54.39   3   4   
  5 Sheehan, Ryan             JR Douglas HS               54.45   2   2   
  6 McGowan, John             SO Hopedale                 54.65   3   1   
  7 Burke, Matthew            JR Nipmuc Reg.              55.65   2 
  8 Klei, Andrew              SR Hopedale                 59.29   2 
  9 Grider, Joe               FR Hopedale               1:01.06   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rodger, Thomas            SR Whitinsville           1:59.24   10   
  2 Kivior, Chris             SR Hopedale               2:01.11    8   
  3 Solano, Gabe              JR Whitinsville           2:02.67    6   
  4 Miller, Reed              SR Douglas HS             2:04.14    4   
  5 Tata, Derek               SR Bmr HS                 2:04.66    2   
  6 Kent, Evan                SR Sutton HS              2:05.21    1   
  7 Maurais, Aaron            SR Hopedale               2:10.72  
  8 McGovern, Tom             JR Sutton HS              2:16.21  
  9 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.            2:24.08  
 10 Burdick, Jonathan         JR Bmr HS                 2:25.80  
 11 Berdos, Peter             SR Hopedale               2:26.06  
 12 Olson, Ryan                7 Bmr HS                 2:26.67  
 13 Dumas, Wesley             SO Nipmuc Reg.            2:31.62  
 14 Morin, Joel               SO Douglas HS             2:38.77  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurais, Paul             SO Hopedale               4:35.71   10   
  2 Vadenais, Evan            SR Bmr HS                 4:39.57    8   
  3 Mungeam, Ross             SR Douglas HS             4:46.83    6   
  4 Flynn, Tom                 8 Sutton HS              4:48.57    4   
  5 Brookhouse, Nathan        SO Whitinsville           4:56.41    2   
  6 Berdos, Peter             SR Hopedale               4:59.71    1   
  7 Garvey, Connor            SO Sutton HS              5:01.89  
  8 Hodgens, Chris            JR Hopedale               5:08.91  
  9 Rawlings, Jake            SR Douglas HS             5:22.03  
 10 Casey, Nathan             SO Whitinsville           5:24.34  
 11 Carroll, Nathan            8 Bmr HS                 5:36.16  
 12 Reilly, Cameron           SO Bmr HS                 5:42.47  
 13 Sullivan, Matt            SO Sutton HS              5:53.97  
 14 Darling, Montana          SO Whitinsville           5:56.37  
 15 Andrellos, Tommy          SO Nipmuc Reg.            6:03.40  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurais, Aaron            SR Hopedale              10:01.05   10   
  2 Koeman, Jamison           FR Whitinsville          10:14.62    8   
  3 Swaim, Nathan             SR Whitinsville          10:21.03    6   
  4 Doran, Matt               JR Hopedale              10:33.99    4   
  5 Borodenko, Yaroslav       FR Hopedale              10:50.03    2   
  6 Picard, Matthew           SO Douglas HS            11:04.68    1   
  7 Taylor, Zach               8 Bmr HS                11:13.92  
  8 Gurney, Kevin             JR Nipmuc Reg.           11:29.43  
  9 Hopkins, Cam              JR Sutton HS             11:30.16  
 10 Tringali, Chris            8 Bmr HS                11:34.02  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                   15.56   10   
  2 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.              16.41    8   
  3 Tagseth, Keaton           JR Douglas HS               17.65    6   
  4 Jassmond, David           SR Whitinsville             17.68    4   
  5 Gilbert, Tom              JR Sutton HS                18.51    2   
  6 Kracinovich, Casey        JR Hopedale                 21.61    1   
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miller, Reed              SR Douglas HS             1:00.53   2  10   
  2 Dimmick, Jason            SO Sutton HS              1:00.70   2   8   
  3 Brogie, Zach              JR Sutton HS              1:02.46   2   6   
  4 Bird, Nick                SR Hopedale               1:02.89   2   4   
  5 Morin, Andrew             SR Nipmuc Reg.            1:05.85   2   2   
  6 Jassmond, David           SR Whitinsville           1:06.04   2   1   
  7 Gualtieri, Justin         SO Douglas HS             1:07.99   1 
  8 Quitzau, Jack             FR Bmr HS                 1:11.90   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bmr HS  'A'                                           45.89   10   
  2 Nipmuc Reg. HS  'A'                                   46.60    8   
  3 Sutton HS  'A'                                        46.64    6   
  4 Whitinsville  'A'                                     46.93    4   
  5 Douglas HS  'A'                                       50.43    2   
  6 Hopedale  'A'                                         52.00    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitinsville  'A'                                   3:40.63   10   
  2 Sutton HS  'A'                                      3:41.90    8   
  3 Nipmuc Reg. HS  'A'                                 3:43.54    6   
  4 Douglas HS  'A'                                     3:45.19    4   
  5 Hopedale  'A'                                       3:49.36    2   
  6 Bmr HS  'A'                                         3:50.27    1   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS              5-10.00   10   
  2 Hoghaug, Brandon          SO Douglas HS             5-08.00    8   
  3 Manning, Chris            JR Hopedale              J5-08.00    6   
  4 Gilbert, Tom              JR Sutton HS              5-06.00    3   
  4 Dolan, Connor             SR Whitinsville           5-06.00    3   
  6 Dill, Chris               JR Bmr HS                J5-06.00    0.50
  6 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.           J5-06.00    0.50
  8 Bird, Nick                SR Hopedale              J5-06.00  
  9 Klei, Andrew              SR Hopedale               5-02.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS             20-11.00   10   
  2 Roy, Mac                  SR Sutton HS             19-10.00    8   
  3 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.           19-01.00    6   
  4 Labossier, Jamison        SR Bmr HS                18-11.00    4   
  5 Robakiewicz, Kurt         FR Nipmuc Reg.           18-08.50    2   
  6 Hoghaug, Brandon          SO Douglas HS            18-04.00    1   
  7 Dorfman, Major            SR Douglas HS            17-11.25  
  8 Doherty, Tyler            JR Sutton HS             17-05.00  
  9 Dill, Chris               JR Bmr HS                17-02.50  
 10 Brabham, Tyler            FR Bmr HS                16-09.00  
 11 Swaim, Jacob              SO Whitinsville          15-10.00  
 12 Spillers, Tom              8 Hopedale              15-08.50  
 13 Pineo, Brian              FR Douglas HS            15-02.00  
 14 Savoie, Joe               FR Hopedale              14-10.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.           42-05.00   10   
  2 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                40-05.00    8   
  3 Morin, Andrew             SR Nipmuc Reg.           40-03.00    6   
  4 Brogie, Zach              JR Sutton HS             39-07.00    4   
  5 Jackson, Conor            FR Sutton HS             37-01.00    2   
  6 Dimmick, Jason            SO Sutton HS             36-09.75    1   
  7 Swaim, Jacob              SO Whitinsville          35-06.00  
  8 Guertin, Randy            SO Douglas HS            35-03.00  
  9 Manning, Chris            JR Hopedale              34-03.00  
 10 King, Liam                SO Douglas HS            33-11.00  
 11 McGowan, John             SO Hopedale              33-02.00  
 12 Klei, Andrew              SR Hopedale              32-02.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe, Andrew               JR Hopedale              41-02.50   10   
  2 Locurto, James            SO Sutton HS             38-06.50    8   
  3 Robakiewicz, Kurt         FR Nipmuc Reg.           38-01.50    6   
  4 Tyks, Adam                JR Hopedale              37-08.00    4   
  5 VandenAkker, Tyler        SR Whitinsville          37-07.25    2   
  6 Thibodeau, Aksel          SR Whitinsville          37-06.50    1   
  7 Brogie, Zach              JR Sutton HS             35-01.75  
  8 Gauvin, Tyler             SO Bmr HS                34-08.25  
  9 Messier, Andrew           JR Bmr HS                34-01.25  
 10 Tomasso, Dylan            FR Sutton HS             33-11.00  
 11 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville          33-03.50  
 12 Morin, Cameron            SO Douglas HS            32-10.50  
 13 Gifford, Joey             SR Douglas HS            31-11.50  
 14 Stewardson, Ian           SR Hopedale              31-09.00  
 15 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.           31-05.50  
 16 Moniz, Chris              SO Bmr HS                29-02.50  
 17 Mullen, Brian             SR Nipmuc Reg.           26-05.75  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 VandenAkker, Tyler        SR Whitinsville            128-06   10   
  2 Savoie, Jonathan          SO Bmr HS                  101-11    8   
  3 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville            100-04    6   
  4 Stewardson, Ian           SR Hopedale                 99-11    4   
  5 Locurto, James            SO Sutton HS                96-01    2   
  6 Machunski, PJ             JR Sutton HS                94-03    1   
  7 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.              92-10  
  8 Mantoni, Mike             SO Bmr HS                   92-04  
  9 Garvey, Connor            SO Sutton HS                92-03  
 10 Hayes, Robbie             SR Douglas HS               91-01  
 11 Olson, Aidan               8 Whitinsville             87-11  
 12 King, Liam                SO Douglas HS               81-07  
 13 Burke, Matthew            JR Nipmuc Reg.              80-01  
 14 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.              79-02  
 15 Gifford, Joey             SR Douglas HS               76-10  
 16 Joe, Andrew               JR Hopedale                 76-05  
 17 Oosterman, Tyler          SO Hopedale                 74-08  
 18 Wye, Cameron              SO Bmr HS                   62-03  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                  179-02   10   
  2 Tagseth, Keaton           JR Douglas HS              152-07    8   
  3 Roy, Mac                  SR Sutton HS               140-02    6   
  4 Ton, Alex                 JR Sutton HS              J140-02    4   
  5 Thibodeau, Aksel          SR Whitinsville            139-06    2   
  6 Vigliotta, Cam            JR Sutton HS               138-04    1   
  7 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.             130-05  
  8 Dolan, Connor             SR Whitinsville            126-06  
  9 Greene, Joe               SO Whitinsville            120-10  
 10 Morin, Cameron            SO Douglas HS              119-09  
 11 Bird, Nick                SR Hopedale                112-07  
 12 Tyks, Adam                JR Hopedale                112-05  
 13 Arsenault, Matthew        JR Douglas HS              109-05  
 14 Berdos, Richard           JR Hopedale                 98-02  
 15 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.              94-11  
 16 Quitzau, Jack             FR Bmr HS                   81-03  
 17 Russell, Cameron          FR Bmr HS                   72-05  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Sutton HS                  124        2) Whitinsville               95   
    3) BMR HS                      78.50     4) Hopedale                   68   
    4) Douglas HS                  68        6) Nipmuc Reg. HS             62.50