Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jun23_19thAn_set2.shtml

19th Annual Angino Memorial 3 Mile Road Race

Newton, MA, June 23, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:02  7:21    1 70-98   22 M   104 Ryan McNeill                Natick,MA            Team Sherwood                           

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:46  7:15    1 60-69   20 M   176 Michael Menovich            Lexington,MA                                                 
 2     29:34  9:51    2 60-69   36 M   133 Will Twombly                Watertown,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:12  6:44    1 50-59   10 M   111 Sam Parkman                 Newton,MA                                                    
 2     21:29  7:10    2 50-59   16 M     4 David Arkowitz              Waban,MA                                                     
 3     21:31  7:10    3 50-59   17 M   121 Joseph Biotti               Wellesley,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:21  5:27    1 40-49    2 M   134 Titus Mutinda               Dorchester,MA                                                
 2     18:30  6:10    2 40-49    5 M   106 Bernie O'Reilly             Newton,MA                                                    
 3     24:53  8:18    3 40-49   27 M    25 Christopher Hardiman        Waltham,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:20  6:07    1 30-39    4 M   115 Martin West                 Newton,MA                                                    
 2     19:50  6:37    2 30-39    7 M   108 James Munywoki              Lowell,MA                                                    
 3     19:51  6:37    3 30-39    8 M   128 Paul Cullen                 Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:45  5:15    1 20-29    1 M    62 Ian Thomas                  Amherst,MA                                                   
 2     16:40  5:33    2 20-29    3 M    11 Brendan Collins             Somerville,MA                                                
 3     20:08  6:43    3 20-29    9 M   135 Darren Owen                 Cambridge,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:25  6:28    1 15-19    6 M   101 Danny Leavey                Natick,MA            Team Sherwood                           
 2     21:35  7:12    2 15-19   19 M    27 Jackson King                Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:33  7:11    1 01-14   18 M   103 Dylan Lavallee              Natick,MA            Team Sherwood                           
 2     23:11  7:44    2 01-14   24 M   102 Christopher Rearson         Natick,MA            Team Sherwood                           
 3     28:28  9:29    3 01-14   33 M    64 Alex Weylman-Farwell        Newton,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:58  8:59    1 60-69   14 F    82 Viviana Planine             Newton,MA                                                    
 2     32:02 10:41    2 60-69   30 F    44 Jan Paradise                Newton,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:17  7:46    1 50-59    5 F   120 Jacqueline Regan            Newton,MA                                                    
 2     25:28  8:29    2 50-59   12 F    24 Anne Hackney                Newton,MA                                                    
 3     32:32 10:51    3 50-59   32 F    79 Kathy Hadlock               Newton,MA            Team Crossfit Crushes                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:07  6:42    1 40-49    1 F   107 Sue Kiley                   Andover,MA                                                   
 2     25:26  8:29    2 40-49   11 F   130 Julie Huber                 Newton,MA                                                    
 3     27:54  9:18    3 40-49   18 F    55 Sandra Simpson              Newton,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:21  6:47    1 30-39    2 F   109 Naomi Mwihaki               Chelmsford,MA                                                
 2     23:23  7:48    2 30-39    6 F    58 Julie Slaats                Brookline,MA                                                 
 3     25:04  8:21    3 30-39    7 F  1000 Rachel O'Reilly                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:07  7:42    1 20-29    4 F   127 Erin Ray                    Marshfield,MA                                                
 2     25:22  8:27    2 20-29   10 F   129 Jennifer Cullen             Newton,MA                                                    
 3     25:29  8:30    3 20-29   13 F    47 Bethany Perry               Somerville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:53 10:38    1 15-19   28 F   125 Emily Melville              Dover,MA                                                     

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:03  7:21    1 01-14    3 F    33 Tessa McClain               Watertown,MA                                                 
 2     25:07  8:22    2 01-14    8 F    65 Caroline Williams           Cambridge,MA                                                 
 3     27:44  9:15    3 01-14   17 F    30 Helen Leyenson              Cambridge,MA                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:45  5:15    1 20-29    1 M    62 Ian Thomas                  Amherst,MA                                                   
 2     16:21  5:27    1 40-49    2 M   134 Titus Mutinda               Dorchester,MA                                                
 3     16:40  5:33    2 20-29    3 M    11 Brendan Collins             Somerville,MA                                                
 4     18:20  6:07    1 30-39    4 M   115 Martin West                 Newton,MA                                                    
 5     18:30  6:10    2 40-49    5 M   106 Bernie O'Reilly             Newton,MA                                                    
 6     19:25  6:28    1 15-19    6 M   101 Danny Leavey                Natick,MA            Team Sherwood                           
 7     19:50  6:37    2 30-39    7 M   108 James Munywoki              Lowell,MA                                                    
 8     19:51  6:37    3 30-39    8 M   128 Paul Cullen                 Newton,MA                                                    
 9     20:08  6:43    3 20-29    9 M   135 Darren Owen                 Cambridge,MA                                                 
 10    20:12  6:44    1 50-59   10 M   111 Sam Parkman                 Newton,MA                                                     
 11    20:17  6:46    4 30-39   11 M    63 Justin Voldman              Natick,MA                                                     
 12    20:50  6:57    5 30-39   12 M   110 Seth Wolfman                Framingham,MA        Dreamfor HS                              
 13    20:52  6:57    6 30-39   13 M    14 Kenneth Danila              Newton,MA                                                     
 14    21:09  7:03    4 20-29   14 M   105 Bill Daly                   Foxboro,MA                                                    
 15    21:28  7:09    5 20-29   15 M    49 Drew Pierce                 Newton,MA                                                     
 16    21:29  7:10    2 50-59   16 M     4 David Arkowitz              Waban,MA                                                      
 17    21:31  7:10    3 50-59   17 M   121 Joseph Biotti               Wellesley,MA                                                  
 18    21:33  7:11    1 01-14   18 M   103 Dylan Lavallee              Natick,MA            Team Sherwood                            
 19    21:35  7:12    2 15-19   19 M    27 Jackson King                Newton,MA                                                     
 20    21:46  7:15    1 60-69   20 M   176 Michael Menovich            Lexington,MA                                                  
 21    21:48  7:16    6 20-29   21 M   126 Derek Cullen                E Taunton,MA                                                  
 22    22:02  7:21    1 70-98   22 M   104 Ryan McNeill                Natick,MA            Team Sherwood                            
 23    22:47  7:36    4 50-59   23 M    26 Robert A. Kalish            Newton,MA                                                     
 24    23:11  7:44    2 01-14   24 M   102 Christopher Rearson         Natick,MA            Team Sherwood                            
 25    24:10  8:03    5 50-59   25 M   114 Richard Maltz               Newton,MA                                                     
 26    24:11  8:04    7 20-29   26 M    42 Melissa Michaud             Brookline,MA                                                  
 27    24:53  8:18    3 40-49   27 M    25 Christopher Hardiman        Waltham,MA                                                    
 28    25:06  8:22    7 30-39   28 M    97 Matt Mahoney                Newton,MA                                                     
 29    25:58  8:39    8 30-39   29 M     7 Joseph Black                Medford,MA                                                    
 30    26:42  8:54    8 20-29   30 M   112 Mark Higgins                Charlestown,MA                                                
 31    27:41  9:14    4 40-49   31 M    73 David Ford                                                                             
 32    28:14  9:25    9 30-39   32 M    45 Mark Paul                   Watertown,MA                                                  
 33    28:28  9:29    3 01-14   33 M    64 Alex Weylman-Farwell        Newton,MA                                                     
 34    28:34  9:31    4 01-14   34 M    90 Spencer Reith                                                                          
 35    29:29  9:50    5 01-14   35 M    71 Maya Rhodes-Kropf           Newtonville,MA                                                
 36    29:34  9:51    2 60-69   36 M   133 Will Twombly                Watertown,MA                                                  
 37    30:03 10:01    6 01-14   37 M   118 Deb Rhodes Kropf                                                                       
 38    30:04 10:01    5 40-49   38 M   116 Matt Rhodes Kropf           Newton,MA                                                     
 39    30:04 10:01    6 50-59   39 M   139 Tom Gevin                                                                              
 40    30:15 10:05   10 30-39   40 M    88 Thomas Reith                                                                           
 41    30:40 10:13    6 40-49   41 M    41 Michael Meraw               Newton,MA                                                     
 42    31:19 10:26    7 40-49   42 M    74 Paul Clerici                Walpole,MA                                                    
 43    31:31 10:30    7 01-14   43 M    13 Gene P. Connors             Wellesley,MA                                                  
 44    31:33 10:31    8 40-49   44 M     3 Barry Anderson              Belmont,MA                                                    
 45    31:35 10:32    9 40-49   45 M   119 Steve Borbee                W Roxbury,MA                                                  
 46    31:53 10:38   10 40-49   46 M   124 David Melville              Dover,MA                                                      
 47    31:56 10:39    8 01-14   47 M   361 Casey Corcoran              Framingham,MA                                                 
 48    33:20 11:07   11 40-49   48 M    52 Walter Rodriguez            Randolph,MA                                                   
 49    35:20 11:47    9 01-14   49 M    36 Oliver Meek                 Needham,MA                                                    
 50    38:19 12:46    9 20-29   50 M     1 Jason Agree                 Newton,MA                                                     

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:07  6:42    1 40-49    1 F   107 Sue Kiley                   Andover,MA                                                   
 2     20:21  6:47    1 30-39    2 F   109 Naomi Mwihaki               Chelmsford,MA                                                
 3     22:03  7:21    1 01-14    3 F    33 Tessa McClain               Watertown,MA                                                 
 4     23:07  7:42    1 20-29    4 F   127 Erin Ray                    Marshfield,MA                                                
 5     23:17  7:46    1 50-59    5 F   120 Jacqueline Regan            Newton,MA                                                    
 6     23:23  7:48    2 30-39    6 F    58 Julie Slaats                Brookline,MA                                                 
 7     25:04  8:21    3 30-39    7 F  1000 Rachel O'Reilly                                                                       
 8     25:07  8:22    2 01-14    8 F    65 Caroline Williams           Cambridge,MA                                                 
 9     25:08  8:23    4 30-39    9 F    19 Malinda Gockley             Arlington,MA                                                 
 10    25:22  8:27    2 20-29   10 F   129 Jennifer Cullen             Newton,MA                                                     
 11    25:26  8:29    2 40-49   11 F   130 Julie Huber                 Newton,MA                                                     
 12    25:28  8:29    2 50-59   12 F    24 Anne Hackney                Newton,MA                                                     
 13    25:29  8:30    3 20-29   13 F    47 Bethany Perry               Somerville,MA                                                 
 14    26:58  8:59    1 60-69   14 F    82 Viviana Planine             Newton,MA                                                     
 15    27:00  9:00    5 30-39   15 F     8 Elizabeth Boudreau          Holliston,MA                                                  
 16    27:20  9:07    6 30-39   16 F    78 Katie Flanagan              Waltham,MA           Team Crossfit Crushes                    
 17    27:44  9:15    3 01-14   17 F    30 Helen Leyenson              Cambridge,MA                                                  
 18    27:54  9:18    3 40-49   18 F    55 Sandra Simpson              Newton,MA                                                     
 19    28:03  9:21    7 30-39   19 F    46 Robin Pedder                Newton,MA                                                     
 20    28:24  9:28    8 30-39   20 F     9 Lisa Caperna                Newton,MA                                                     
 21    28:30  9:30    4 20-29   21 F   100 Karen Walden                Somerville,MA                                                 
 22    28:47  9:36    5 20-29   22 F    51 Ann Rodriguez               Randolph,MA                                                   
 23    29:09  9:43    9 30-39   23 F    28 Efrat Kussell               Brooklyn,NY                                                   
 24    29:28  9:49   17 30-39   45 F    66 Laura Woolley               Waltham,MA                                                    
 25    30:20 10:07    4 40-49   25 F   117 Jen Rhodes Kropf                                                                       
 26    30:40 10:13   11 30-39   26 F    50 Gina Place                  Newton,MA                                                     
 27    31:44 10:35    5 40-49   27 F    76 Francine Marcello           Newton,MA            Team Crossfit Crushes                    
 28    31:53 10:38    1 15-19   28 F   125 Emily Melville              Dover,MA                                                      
 29    31:59 10:40    6 40-49   29 F    48 Dawn Phillips               Framingham,MA                                                 
 30    32:02 10:41    2 60-69   30 F    44 Jan Paradise                Newton,MA                                                     
 31    33:45 11:15    7 40-49   31 F   137 Christine Fahey             Newton,MA                                                     
 32    32:32 10:51    3 50-59   32 F    79 Kathy Hadlock               Newton,MA            Team Crossfit Crushes                    
 33    33:25 11:08    4 50-59   33 F   113 Susan Mellen                Charlestown,MA                                                
 34    33:39 11:13   12 30-39   34 F    95 Jessica Alfermann           Newton,MA                                                     
 35    33:45 11:15   13 30-39   35 F   138 Emi Larsen                  Belmont,MA                                                    
 36    34:32 11:31   14 30-39   36 F   136 Vanessa Desousa                                                                        
 37    35:20 11:47    8 40-49   37 F    37 Sherri Meek                 Newton,MA                                                     
 38    36:13 12:04    4 01-14   38 F    22 Hope Gundlah                Sharon,MA                                                     
 39    36:13 12:04    9 40-49   39 F    23 Valerie Gundlah             Sharon,MA                                                     
 40    36:26 12:09   10 40-49   40 F    59 Dayna Stilphen              Auburndale,MA                                                 
 41    36:31 12:10    5 01-14   41 F    91 Arianna Reith                                                                          
 42    36:32 12:11   15 30-39   42 F    87 Emily Reith                                                                            
 43    37:45 12:35   16 30-39   43 F    29 Jennifer Laffey             Wellesley,MA                                                  
 44    37:47 12:36    6 01-14   44 F   369 Kyra Laffey                 Wellesley,MA                                                  
 45    38:24 12:48   17 30-39   45 F    66 Laura Woolley               Waltham,MA                                                    
 46    42:24 14:08   18 30-39   46 F    69 Anasuya Gunturi             Newton,MA            KALM Team                                
 47    43:59 14:40   19 30-39   47 F    20 Kelly Graham                Newton,MA                                                     
 48    44:46 14:55   20 30-39   48 F     5 Stacey Bishop               Brockton,MA                                                   
 49    47:02 15:41    7 01-14   49 F    17 Mynaja Ferguson             Boston,MA                                                     
 50    47:02 15:41    6 20-29   50 F    32 Tiffany McCann              Allston,MA