Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jul22_Hockom_set3.shtml

Hockomock Area YMCA Triathlon

Wrentham, MA, July 22, 2012

[Complete Individual Results | Overall Winners | Complete Relay Team Results | Overall Relay Team Winners | DNF-DQ List ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  14 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Matt Jardin              269 I     17   52:27 
    2 Albert Lester            306 I     19   55:37 
    3 Kyle Medeiros            268 I     17   55:46 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Frank May                256 I     23   52:12 
    2 Sean Hamilton            330 I     24   56:35 
    3 Mark Siegel              258 I     23   58:36 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Medeiros           1 I     29   52:06 
    2 Robert Moore             250 I     26 1:05:11 
    3 Hans Tiefenthaler        251 I     26 1:05:18 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Adam Smalley             236 I     33   55:02 
    2 Karl Klemm               308 I     33   56:52 
    3 Frank Andrescavage       242 I     31   57:37 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Ed Brown                 221 I     38   59:03 
    2 Dave Walmsley             99 I     37 1:01:49 
    3 Timothy Natynick         316 I     38 1:01:59 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 David Constantino        196 I     43   52:56 
    2 James Walker             205 I     41   55:55 
    3 Matt Reiling             206 I     41   58:56 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Robert Mealey              2 I     47   53:16 
    2 Chuck Rittling           183 I     45   55:34 
    3 Curt Cannata             172 I     48   55:44 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Gregory Crist            161 I     51   53:21 
    2 Edward Rheaume           165 I     50   53:39 
    3 Michael Hines            157 I     52   59:36 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mark Norige              149 I     58 1:07:59 
    2 Roberto Kolter           146 I     59 1:09:55 
    3 Tom Sullivan             150 I     56 1:10:17 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mark Bordne              144 I     60 1:00:37 
    2 Ron Blain                143 I     62 1:03:12 
    3 Tom Meek                 142 I     62 1:08:59 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Adam Ross                318 I     69 1:08:40 

                        MALE AGE GROUP:  70 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                            CLYDESDALE WINNERS

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Scott Richard            301 I     43   59:43 
    2 Randy Soucia             273 I     48 1:00:36 
    3 Marc Hoffman             275 I     47 1:07:37 


                       FEMALE AGE GROUP:  14 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Meghan Harwood           305 I     19 1:10:31 
    2 Sarah Savoy              326 I     16 1:20:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Rachel Harrison          128 I     24 1:06:14 
    2 Melissa Eddison          131 I     23 1:07:30 
    3 Rachel Cullington        133 I     21 1:10:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Katie Todd               126 I     25 1:04:12 
    2 Caitlin Mance            118 I     26 1:08:09 
    3 Katherine Alexander      127 I     25 1:10:08 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Julie Wolfson             96 I     31 1:04:21 
    2 Vinessa Tjoa              80 I     34 1:04:57 
    3 Amanda Ghostlaw           92 I     32 1:08:04 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Elizabeth Kates           65 I     38   59:50 
    2 Karen Rameika             64 I     38 1:04:31 
    3 Kelley Fast               79 I     35 1:07:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Nancy Gomes               54 I     41 1:04:38 
    2 Pamela Kelly              39 I     44 1:05:54 
    3 Laura Kidman              45 I     43 1:07:13 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Kimberly Martin           26 I     47 1:04:44 
    2 Sheri Burgholzer          35 I     45 1:09:47 
    3 Monique Jankowski         32 I     46 1:10:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Rachel Rothstein          20 I     50 1:07:36 
    2 Blanche Teyssier         311 I     51 1:09:39 
    3 Diane Amadeo              19 I     50 1:11:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Martha Mance               8 I     57 1:10:05 
    2 Katie Balzer              10 I     55 1:14:15 
    3 Martha Sullivan            9 I     55 1:15:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Marie Ward                 5 I     61 1:15:43 
    2 Mary Waltuck               4 I     64 2:05:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                       FEMALE AGE GROUP:  70 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                              ATHENA WINNERS

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Julie Harrington         139 I     34 1:08:24 
    2 Afton Templin            135 I     45 1:10:16 
    3 Kathleen Cooney          141 I     23 1:16:37