Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jul14_2012Ne_set5.shtml

2012 New England Triathlon Tour Falmouth Sprint

Falmouth, MA, July 14, 2012

[Individual Results | Relay Team Results | Elite Results | Age Group Results | Team Division Results ]

Special Division Results


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 14 2012       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Daniel Howland              356  18 M   1:07:10         
    2 Wesley Viola                826  17 M   1:15:55         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Pablo Madera                474  27 M   1:05:52         
    2 Matthew McEvily             511  27 M   1:09:33         
    3 Darren Thomason             800  23 M   1:12:27         
    4 Carlo Jacob                 378  27 M   1:13:03         
    5 Mason Pires                 631  20 M   1:13:32         
    6 Sean Kelley                 395  21 M   1:13:53         
    7 Tyrel Hansen                319  25 M   1:14:18         
    8 Jay Sylvia                  781  20 M   1:17:29         
    9 Eric Dahl                   179  23 M   1:17:55         
   10 Matthew O'Connell           589  25 M   1:18:47         
   11 Chris Tholke                793  28 M   1:19:31         
   12 Matt Skane                  735  25 M   1:22:41         
   13 Andrew Pocius               637  28 M   1:23:41         
   14 Joseph Hurley               368  26 M   1:24:33         
   15 Alex Ortiz                  601  22 M   1:24:40         
   16 Nolan Burns                  99  26 M   1:27:25         
   17 Michael Webber              838  23 M   1:38:46         
   18 Michael Anastasia            29  28 M   1:45:05         
   19 Dennis Murphy               552  23 M   1:47:51         
   20 Mathew Tabacco              782  25 M   1:52:03         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 David Murphy                550  36 M     57:17         
    2 Robert Canelli              110  30 M   1:04:06         
    3 Christopher Gilmour         292  39 M   1:07:14         
    4 Scott Levin                 449  36 M   1:08:22         
    5 Christopher Casey           118  38 M   1:08:41         
    6 Joshua Miller               530  38 M   1:08:47         
    7 Michael Raynus              660  38 M   1:09:10         
    8 Kevin Madden                473  31 M   1:14:40         
    9 Scott Parent                897  39 M   1:17:44         
   10 Ari Daniel Shapiro          720  33 M   1:18:50         
   11 Tim Stanton                 756  36 M   1:19:26         
   12 Darrin Forehand             258  39 M   1:24:15         
   13 Michael Pastore             614  31 M   1:26:13         
   14 Casey Handrahan             316  32 M   1:28:59         
   15 Andrew Bonica                72  31 M   1:33:59         
   16 Ian White                   850  36 M   1:36:17         
   17 Jeffrey McBeth              498  36 M   1:38:02         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 John Morse                  541  41 M   1:09:12         
    2 Sean McDonald               510  40 M   1:11:22         
    3 Maxim Rivkin                676  45 M   1:11:36         
    4 Randall Stafford            754  47 M   1:11:52         
    5 Jason Reynolds              665  44 M   1:12:49         
    6 John Summey                 776  49 M   1:15:53         
    7 Habib Mourad                543  43 M   1:17:19         
    8 Matt Field                  239  44 M   1:19:19         
    9 Leo Paulding                617  47 M   1:20:42         
   10 Leonid Naimark              556  45 M   1:20:54         
   11 Edward Fleming              254  46 M   1:21:07         
   12 Ed Hughes                   364  43 M   1:25:38         
   13 Jason Hammond               314  41 M   1:43:18         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Les Taylor                  789  50 M   1:11:56         
    2 Scott Henion                338  51 M   1:13:31         
    3 Paul Gannett                271  54 M   1:13:32         
    4 Paul Michienzie             528  51 M   1:19:06         
    5 Steven Goldfarb             298  52 M   1:20:07         
    6 Slade Burton                103  50 M   1:21:07         
    7 Doug Hill                   343  55 M   1:24:58         
    8 Steven McSharry             520  58 M   1:28:21         
    9 Anthony Pires               630  58 M   1:28:30         
   10 Thomas Webber               839  55 M   1:36:33         
   11 Keith MacDonald             468  50 M   1:39:34         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 14 2012       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Katherine Vanasse           821  18 F   1:11:17         
    2 Julia Reynolds              664  16 F   1:11:30         
    3 Nancy Mangels               483  19 F   1:13:11         
    4 Mikaela Holme-Miller        352  19 F   1:15:30         
    5 Bridget Jaklitsch           379  19 F   1:15:43         
    6 Sarah Higgins               342  19 F   1:17:01         
    7 Kathryn Burton              101  19 F   1:17:25         
    8 Avery Forrow                260  19 F   1:26:25         
    9 Julie Doyle                 209  19 F   1:27:36         
   10 Katie Lessard               445  16 F   1:38:54         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Louise Van Den Heuvel       819  20 F   1:05:41         
    2 Reiko Akimoto                20  20 F   1:10:13         
    3 Monica Passeno              612  25 F   1:10:24         
    4 Michaela Colbert            140  21 F   1:11:24         
    5 Alexandra Taylor            788  20 F   1:12:29         
    6 Kathleen Russell            696  22 F   1:12:58         
    7 Alexis Dunn                 218  28 F   1:13:35         
    8 Nicola Rizzo                678  29 F   1:13:46         
    9 Rachel Allen                 25  28 F   1:13:49         
   10 Claire Ciabotti             132  24 F   1:16:18         
   11 Kristina Knight             411  28 F   1:17:19         
   12 Emily Corwin                157  27 F   1:17:30         
   13 Leanne Rizzitano            677  24 F   1:18:24         
   14 Kate McCarthy               502  20 F   1:18:44         
   15 Katherine Kirwan            408  28 F   1:18:53         
   16 Lauren Neelon               565  26 F   1:20:12         
   17 Katelyn Bruno                91  28 F   1:21:35         
   18 Lark Nierenberg             572  24 F   1:21:44         
   19 Anna Russell                695  25 F   1:21:49         
   20 Rebecca Nichols             570  22 F   1:22:08         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Tara Gilmour                293  37 F   1:09:09         
    2 Spiros Giannaros            917  37 F   1:12:23         
    3 Cara Fitzpatrick            246  32 F   1:14:31         
    4 Lisa Thompson               801  33 F   1:16:49         
    5 Genevieve Sandoli           703  30 F   1:16:52         
    6 Giulia Marchiori            485  30 F   1:16:57         
    7 Athena Giannaros            282  36 F   1:18:26         
    8 Stacy Willman               855  33 F   1:25:44         
    9 Maura Mikan                 529  30 F   1:27:13         
   10 Adrienne Okon               594  36 F   1:29:34         
   11 Rory Lindstrom              453  32 F   1:39:04         
   12 Megan Waring                837  30 F   1:39:56         
   13 Lily Belle Berezin           56  31 F   1:54:59         
   14 Elnora McBeth               499  36 F   1:59:09         
   15 Lisa Faria                  232  39 F   2:27:47         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jennifer Ryan               699  41 F   1:13:20         
    2 Janice Burton               102  49 F   1:15:51         
    3 Sandra Burt                 100  44 F   1:16:01         
    4 Mary Pollard                638  45 F   1:17:10         
    5 Sarah Connolly              150  40 F   1:18:39         
    6 Eliska Suryckova            778  44 F   1:18:59         
    7 Jennifer Scales             900  42 F   1:19:07         
    8 Cheryl Riley                674  42 F   1:19:28         
    9 Sheila Harrity              330  47 F   1:20:42         
   10 Chantal Desgagne            197  45 F   1:21:15         
   11 Christina Crawford          159  40 F   1:21:24         
   12 Heather Neal                561  44 F   1:21:36         
   13 Elena Kontorovich           414  45 F   1:22:07         
   14 Susan Coutinho              908  42 F   1:22:22         
   15 Wendy Carroll               117  48 F   1:22:40         
   16 Natalia Tkachenko           803  43 F   1:22:45         
   17 Kelly Fleming               253  48 F   1:24:12         
   18 Melody Eckardt              221  42 F   1:25:19         
   19 Brenda Farley               233  43 F   1:25:40         
   20 Jennifer Murphy             551  42 F   1:28:48         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Laura Robinson              683  51 F   1:24:57         
    2 Christine Henion            337  50 F   1:26:05         
    3 Stacy Goldfarb              299  51 F   1:42:30         
    4 Geraldine Healey-Dame       335  56 F   1:56:24         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Mary Ellen Kirwan           407  60 F   1:33:43         
    2 Linda Crawford              160  65 F   2:08:47         
    3 Nancy Serventi              716  63 F   2:29:40         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 14 2012       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jon Elbert                  224  29 M   1:03:21         
    2 Ryan Hussey                 370  27 M   1:07:36         
    3 Matthew Abbott               14  25 M   1:24:54         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Stephen Qualey              654  38 M   1:03:43         
    2 Michael Kennedy             398  37 M   1:07:27         
    3 Dan Ryan                    698  36 M   1:08:03         
    4 Marc Frisoli                264  39 M   1:09:09         
    5 Joe Wesolaski               843  37 M   1:09:44         
    6 Geoffrey Hardie             323  35 M   1:12:55         
    7 David Gunzburger            310  32 M   1:13:19         
    8 Dan Bartholomew              43  38 M   1:13:39         
    9 Dan O'Brien                 588  32 M   1:14:36         
   10 David Core                  154  38 M   1:14:49         
   11 Daniel Hammond              313  33 M   1:15:13         
   12 Timothy Driscoll            211  37 M   1:20:06         
   13 Henrik Gulmann              308  39 M   1:20:20         
   14 Benjamin Cavallo            123  36 M   1:28:01         
   15 Isaiah Silva                730  34 M   1:35:50         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 James McDonald              509  46 M     53:35         
    2 William Stasinos            757  42 M   1:07:51         
    3 Bobby Bartlett               44  43 M   1:08:09         
    4 David West                  845  42 M   1:09:33         
    5 Pat Burke                    96  48 M   1:10:20         
    6 Tim Adams                    18  43 M   1:15:23         
    7 Michael Seymour             718  45 M   1:15:34         
    8 Peter Bengtson               54  45 M   1:16:14         
    9 Greg Lane                   429  43 M   1:16:43         
   10 Carter Hunt                 366  41 M   1:19:27         
   11 Timothy Flaherty            249  47 M   1:19:50         
   12 Michael Keyes               400  40 M   1:24:36         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Ken Losordo                 461  51 M   1:15:55         
    2 Michael Higgins             341  50 M   1:21:41         
    3 Albert C Stetson            763  57 M   1:23:54         
    4 Frederick McDermott         508  57 M   1:54:52         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Paul Hartel                 331  62 M   1:21:28         
    2 Robert Davis                184  66 M   1:44:02         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2012 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 14 2012       Swim .3  Mi./9.25 Bike/Run 3.1 Mi.             Falmouth, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Whitney Thomas              799  28 F   1:12:25         
    2 Harriet Alexander            22  25 F   1:19:20         
    3 Tara Flaherty               248  24 F   1:23:18         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Emily Leventhal             447  35 F   1:18:00         
    2 Nichole Jones               384  39 F   1:18:53         
    3 Lorna Riach                 899  39 F   1:30:29         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jean Murray                 554  48 F   1:25:54         
    2 Constance Stergiou          762  41 F   1:30:23         
    3 Bethany Blackburn            64  46 F   1:33:03         
    4 Cindy Jackson               377  46 F   1:34:42         
    5 Debra MacNeil               472  46 F   1:49:20         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Lisa Spellman               751  54 F   1:23:22         
    2 Carol Cremmen               161  50 F   1:23:59         
    3 Beth Sylvia                 780  51 F   1:36:51         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= =======