Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jul14_2012Ba_set3.shtml

2012 Bay State Games Finals Track & Field

Regis College - Weston, MA, July 14, 2012

[Junior Division Results | Scholastic Division Results | Masters Division Results ]

Open Division Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/14/2012 07:39 PM
      2012 Bay State Games Track & Field Finals - 7/13/2012 to 7/14/2012       
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 3000 Meter Race Walk Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Keating, bob             M65 Nashua, MA            15:58.44  
  2 O'Rourke, Edward         M50 Groton, MA            16:21.36  
  3 Peckiconis, Stephen      M53 Roslindale, MA        16:44.29  
  4 Slattery, Dennis           M Lowell, MA            16:46.43  
  5 Epstein, Larry           M53 Stoneham, MA          17:09.49  
  6 Savilonis, Brian         M62 Princeton, MA         17:27.51  
  7 Allen, Nolan               M Arlington, MA         18:40.19  
  8 Mansbach, Charles        M67 Waban, MA             20:23.32  
  9 Knatt, Thomas              M Groton, MA            21:19.59  
 10 Godfrey, Patricia        W65 Winthrop, MA          21:22.72  
 11 Yingling, Patricia       W69 Roslindale, MA        23:26.44  
 
Event 2  Men 5000 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schouler, Brent           20 Hyannis               16:53.67  
  2 Miganowicz, Jonathan      25 Templeton, MA         17:20.30  
  3 Randlett, Rawson          17 Plymouth              19:31.53  
  4 Manning, Craig            37 Medford, MA           19:32.45  
 
Event 11  Women 400 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bittermann, Sarah         20 Amherst, MA            1:02.29  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stahelski, Daniel         22 South Deerfield, MA      50.30  
  2 Crawford, Devlin          19 Randolph, MA             52.52  
  3 Frodema, Brian            25 Northampton, MA          53.01  
  4 Baum, Jeffrey             19 Shrewsbury, MA           56.25  
 
Event 17  Women 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carmichael, Tyshia        20 Roxbury, MA              13.25  
  2 Pellegrini, Felicia       18 West Boylston, MA        13.45  
  3 Philippe, Carmelle        20 Woburn, MA               13.89  
  4 Butler Smith, Tiara          Hyde Park, MA            14.60  
 
Event 18  Men 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           11.18q 
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            11.20q 
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth                 11.40q 
  4 Couture, Andrew           18 Dighton                  11.47q 
  5 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             11.51q 
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         11.68q 
  7 Grube, AJ                 21 Peabody, MA              12.08q 
 
Event 18  Men 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           11.18  
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            11.20  
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth                 11.40  
  4 Couture, Andrew           18 Dighton                  11.47  
  5 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             11.51  
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         11.68  
  7 Grube, AJ                 21 Peabody, MA              12.08  
 
Event 20  Women 100 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clerveaux, Vanessa        17 Brockton                 14.78  
  2 Pellegrini, Elizabeth     18 Worcester, MA            17.12  
 -- Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA                 DQ   ran around hurdle
 
Event 22  Men 110 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA            15.65  
  2 Kim, Samrech              20 Lowell, MA               17.02  
  3 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA             17.58  
  4 Riley, Justin             20 Abington                 17.65  
 
Event 27  Women 200 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clerveaux, Vanessa        17 Brockton                 25.77  
  2 Pellegrini, Felicia       18 West Boylston, MA        27.13  
  3 Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA              27.51  
  4 Carmichael, Tyshia        20 Roxbury, MA              27.53  
  5 Butler Smith, Tiara          Hyde Park, MA            30.21  
  6 Philippe, Carmelle        20 Woburn, MA               30.48  
 
Event 28  Men 200 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           22.49  
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            22.80  
  3 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             22.82  
  4 Koenig, Anderson          18 Lincoln, MA              22.89  
  5 Stahelski, Daniel         22 South Deerfield, MA      23.41  
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         23.48  
  7 Arons, Joshua             19 Sharon, MA               23.82  
  8 Couture, Andrew           18 Dighton                  24.20  
 
Event 29  Women 400 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bittermann, Sarah         20 Amherst, MA            1:05.43  
 
Event 30  Men 400 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Parrella, Jonathan        21 Wilmington, MA           59.03  
  2 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA            59.42  
  3 King, Kenneth                Hampden, MA            1:03.50  
  4 Tighe, Alexander          19 East Longmeadow, MA    1:04.48  
  5 Frodema, Brian            25 Northampton, MA        1:05.65  
 
Event 31  Men 3000 Meter Steeplechase Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duncan, Sean              22 Gardner, MA            9:13.50  
  2 Schwartz, Daniel          23 Hadley, MA            10:49.70  
  3 Quitadamo, Bryan          19 Auburn, MA            11:06.10  
 -- O'Donoghue, Thomas        14 Lexington, MA              DNF  
 
Event 36  Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horowitz, Coby            20 Stow, MA               4:39.94  
  2 Anderson, James           19 Melrose, MA            4:44.10  
  3 Kelleher, Michael         20 Waltham, MA            4:54.40  
  4 Quitadamo, Bryan          19 Auburn, MA             5:01.55  
 
Event 37  Women 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cappucci, Caprice         21 Medfield, MA           5:51.71  
 
Event 42  Men 800 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Crawford, Devlin          19 Randolph, MA           2:10.03  
  2 Duncan, Sean              22 Gardner, MA            2:11.48  
  3 Horowitz, Coby            20 Stow, MA               2:13.44  
 
Event 62  Men Long Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hibert, Michael           25 Marlborough, MA       20-09.75      6.34m 
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA         20-04.00      6.19m 
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth              20-03.75      6.19m 
  4 Grube, AJ                 21 Peabody, MA           19-09.75      6.03m 
  5 Yelsey, Greg              22 Abington              17-06.00      5.33m 
 
Event 63  Women Triple Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pellegrini, Elizabeth     18 Worcester, MA         33-11.00     10.33m 
  2 Johnson, Amanda           20 Orange, MA            32-02.75      9.82m 
 
Event 64  Men Shot Put Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stuhlsatz, David          35 Quincy, MA            43-11.75     13.40m 
  2 Nardone, Zachary          19 Stoneham, MA          42-03.00     12.87m 
  3 King, Conway              20 Boston, MA            42-02.75     12.87m 
  4 Hoffman, Joe              19 Burlington, MA        38-07.00     11.76m 
  5 Harding, Matthew          30 Northboro, MA         36-10.00     11.22m 
 
Event 65  Women High Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Keith, Kelsey             20 Hingham                4-10.00      1.47m 
  2 Leinonen, Cayla           18 Spencer, MA           J4-10.00      1.47m 
 
Event 66  Women Discus Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johanson, Brooke          21 Littleton, MA           104-10     31.95m 
  2 Rougeau, Aurora              Florida, MA             101-00     30.78m 
  3 Colson, Daryl             18 Everett, MA              86-05     26.33m 
 
Event 67  Men Javelin Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Murowchick, Michael       22 Needham, MA             176-05     53.77m 
  2 Maitland, Peter           28 Braintree               174-11     53.31m 
  3 Godette, Travon           18 Orange, MA              172-06     52.57m 
  4 Ebrecht, John             29 Braintree               166-01     50.62m 
  5 Acciavatti, Raymond       20 North Reading, MA       155-09     47.47m 
  6 Colina, Daniel            25 West Springfield, M     155-06     47.39m 
  7 Wein, Jonas                  Masters                 150-07     45.89m 
 
Event 68  Men Pole Vault Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawrence, Bradford        25 Springfield, MA       15-11.25      4.85m 
  2 Pawlak, Stephen           19 Stow, MA              15-00.00      4.57m 
  3 Wilson, Kyle                 Worcester, MA         14-00.00      4.26m 
  4 Volk, Stephen                Hudson, MA            13-00.00      3.96m 
  4 Tylock, James                Shrewsbury, MA        13-00.00      3.96m 
  6 Domionigue, Ross             Ludlow, MA           J13-00.00      3.96m 
  7 Schwartz, Daniel          23 Hadley, MA           J13-00.00      3.96m 
  8 Adams, Thomas                Marion                12-06.00      3.81m 
  9 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA          12-00.00      3.65m 
 10 Saliga, Ryan                 Westborough, MA       11-06.00      3.50m 
 -- Ryan, Christopher         23 plainville                  NH            
 
Event 69  Women Pole Vault Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 DeCarteret, Jillena       20 East Templeton, MA    11-00.00      3.35m 
  2 Busch, Rachel             18 Stow, MA               9-06.00      2.89m 
 
Event 70  Women Long Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA           16-00.00      4.87m 
  2 Johnson, Amanda           20 Orange, MA            15-02.00      4.62m 
 
Event 71  Men Triple Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brayboy, Aidid            18 Boston, MA            44-02.50     13.47m 
  2 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA         43-09.50     13.34m 
  3 Fairfield, Corey          19 Millis                41-04.25     12.60m 
  4 MALONE, RYAN              19 WEST ROXBURY, MA      41-02.75     12.56m 
  5 WILLIAMS, DARRYL          18 Springfield, MA       39-09.00     12.11m 
  6 Yelsey, Greg              22 Abington              38-03.00     11.65m 
 -- Hibert, Michael           25 Marlborough, MA           FOUL            
 
Event 73  Men High Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fairfield, Corey          19 Millis                 6-04.00      1.93m 
  2 Grube, AJ                 21 Peabody, MA           J6-04.00      1.93m 
  3 Pell, David               27 Cambridge, MA          6-02.00      1.87m 
  4 MALONE, RYAN              19 WEST ROXBURY, MA       5-10.00      1.77m 
  5 O'Rourke, Andrew          18 Marion                 5-08.00      1.72m 
  6 Godette, Travon           18 Orange, MA            J5-08.00      1.72m 
  7 Fajana, DJ                18 Worcester, MA          5-06.00      1.67m 
  8 Megee, Conor              21 Hadley, MA            J5-06.00      1.67m 
 
Event 74  Men Discus Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bergeron, Joel            33 Manchester, MA          149-05     45.54m 
  2 Stuhlsatz, David          35 Quincy, MA              134-10     41.09m 
  3 King, Conway              20 Boston, MA              127-08     38.91m 
  4 Harding, Matthew          30 Northboro, MA           117-02     35.71m 
  5 Hoffman, Joe              19 Burlington, MA          108-10     33.17m 
  6 Stevens, Randy            19 Wellesley               104-05     31.82m 
 
Event 75  Women Javelin Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rougeau, Aurora              Florida, MA             116-09     35.58m 
  2 Hrenko, Chrissy           26 Stoughton, MA           111-03     33.90m 
 
Event 76  Women Hammer Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chauvin, Krista           20 Seekonk, MA             53.97m     177-01 
  2 Gricus, Amanda               Marion                  51.71m     169-08 
  3 Camilleri, Kaitlin           Wilbraham, MA           44.73m     146-09 
  4 Tevnan, Elizabeth         16 South Weymouth, MA      21.95m      72-00 
  5 Colson, Daryl             18 Everett, MA             18.49m      60-08 
 
Event 77  Men Hammer Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bryce, Christopher        34 Waltham, MA             67.56m     221-08 
  2 Morse, Kyle                  Hingham                 64.85m     212-09 
  3 Farrell, Shaun            18 Peabody, MA             38.47m     126-02 
  4 Nardone, Zachary          19 Stoneham, MA            34.65m     113-08 
  5 Corcoran, Patrick         17 Beverly, MA             34.11m     111-11 
  6 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA            29.77m      97-08