Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jul12_37thAn_set3.shtml

37th Annual Marathon Sports 5 Miler

Weston, MA, July 12, 2012

[1 Mile | 5 Mile Overall | Teams ]

5 Mile Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:50  4:58    1 19-29    1 M   749 Eric Ashe                   Boston,MA            BAA                                     
 2     24:53  4:59    2 19-29    2 M   669 Robert Gibson               Brookline,MA                                                 
 3     24:55  4:59    3 19-29    3 M   748 Peter Oilmore               Allston,MA                                                   


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:11  5:50    1 19-29    1 F   314 Kaitlin Anelauskas          Somerville,MA        The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 2     29:36  5:55    1 01-18    2 F   640 Emily Stark                 Concord,MA                                                   
 3     29:41  5:56    1 30-39    3 F   626 Lindsay Willard             Medford,MA           BAA (Mixed Team)                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:09  8:02    1 70-98  214 M   745 Ed Kirby                    Brookline,MA                                                 
 2     50:42 10:08    2 70-98  333 M   331 William Markey Jr           Norfolk,MA                                                   
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:37  6:43    1 60-69   85 M   408 Marshall Randolph           Wellesley,MA         NETT (Fluff Edition Mixed Co-Ed)        
 2     36:00  7:12    2 60-69  129 M   612 Dennis Herman               Newton,MA            BAA                                     
 3     38:02  7:36    3 60-69  170 M   450 Larry Unger                 Lincoln,MA                                                   
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:12  6:02    1 50-59   35 M   624 Patrick Stumbras            Otis,MA              BAA                                     
 2     31:33  6:19    2 50-59   45 M    40 Rawson Chaplin              Wellesley,MA                                                 
 3     31:39  6:20    3 50-59   47 M   491 Mike Sawyer                 Bellingham,MA        GFRC                                    
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:04  5:37    1 40-49   17 M   335 Henry Scollard              Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 2     28:29  5:42    2 40-49   18 M    66 Terry McNatt                Needham,MA           CSU                                     
 3     28:52  5:46    3 40-49   24 M   753 Christopher Gooley          Hopkinton,MA                                                 
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:45  5:09    1 30-39    4 M   310 Chad Carr                   Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 2     26:01  5:12    2 30-39    5 M   334 Ian Nurse                   Cambridge,MA         BAA (Mixed Team)                        
 3     27:13  5:27    3 30-39    8 M   613 Matthew Herman              Newton,MA            BAA                                     
         MEN AGE GROUP 19-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:04  5:25    4 19-29    7 M    53 David Melly                 Newton,MA                                                    
 2     27:18  5:28    5 19-29   10 M   593 Christian Sampson           Chestnut Hill,MA                                             
 3     27:26  5:29    6 19-29   11 M   776 Michael Creedon             Medfield,MA          Medfield Magicians                      
         MEN AGE GROUP 01-18
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:43  5:21    1 01-18    6 M   588 Bijan Mazaheri              Wellesley Hills,MA                                           
 2     27:17  5:27    2 01-18    9 M   467 David Freeman               Weston,MA                                                    
 3     27:31  5:30    3 01-18   12 M   740 Garrett O'Toole             Weston,MA                                                    
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:32  8:30    1 70-98  133 F   182 Christine Bellon            Wellesley,MA                                                 
 2     44:33  8:55    2 70-98  160 F   171 Karen Rothwell              Framingham,MA                                                
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:00  9:36    1 60-69  219 F   426 Karin Oleski                Ashland,MA           GFRC                                    
 2     51:32 10:18    2 60-69  264 F    95 Charlene Gaboriault         Holliston,MA         GFRC                                    
 3     56:56 11:23    3 60-69  292 F   130 Anne Bell                   Wayland,MA           Longfellow Runners                      
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:49  7:46    1 50-59   67 F   217 Mary Jane O'Donnell         Wellesley,MA                                                 
 2     39:33  7:55    2 50-59   80 F   585 Drusilla Pratt-Otto         Brookline,MA         Liberty Athletic Club                   
 3     40:12  8:02    3 50-59   87 F   668 Cathy Gibson                Brookline,MA                                                 
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:52  6:46    1 40-49   18 F   218 Michelle Lauterback         Sherborn,MA                                                  
 2     34:00  6:48    2 40-49   19 F   388 Jennifer Noxon              Wellesley,MA                                                 
 3     34:37  6:55    3 40-49   23 F   483 Lori Muhr                   North Grafton,MA     Central Mass Striders                   
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:31  6:06    2 30-39    4 F   537 Caitlin Malloy              Medford,MA           New Balance Boston                      
 2     30:51  6:10    3 30-39    5 F   311 Amanda Brewster             Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 3     31:10  6:14    4 30-39    6 F   544 Gretchen Speed              Brookline,MA                                                 
       WOMEN AGE GROUP 19-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:45  6:33    2 19-29    9 F   224 Katina Russell              Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)             
 2     33:08  6:38    3 19-29   11 F   210 Hannah Alpert               Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)             
 3     33:30  6:42    4 19-29   12 F   600 Alissa Williams             Wayland,MA                                                   
       WOMEN AGE GROUP 01-18
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:46  6:45    2 01-18   17 F   755 Charlotte Walmsley          Weston,MA                                                    
 2     34:06  6:49    3 01-18   21 F   422 Anna Rhatigan               Newton,MA            Four-Two-Milers                         
 3     38:03  7:37    4 01-18   55 F   418 Sarah Carrigan              Wellesley,MA                                                 
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:50  4:58    1 19-29    1 M   749 Eric Ashe                   Boston,MA            BAA                                     
 2     24:53  4:59    2 19-29    2 M   669 Robert Gibson               Brookline,MA                                                 
 3     24:55  4:59    3 19-29    3 M   748 Peter Oilmore               Allston,MA                                                   
 4     25:45  5:09    1 30-39    4 M   310 Chad Carr                   Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 5     26:01  5:12    2 30-39    5 M   334 Ian Nurse                   Cambridge,MA         BAA (Mixed Team)                        
 6     26:43  5:21    1 01-18    6 M   588 Bijan Mazaheri              Wellesley Hills,MA                                           
 7     27:04  5:25    4 19-29    7 M    53 David Melly                 Newton,MA                                                    
 8     27:13  5:27    3 30-39    8 M   613 Matthew Herman              Newton,MA            BAA                                     
 9     27:17  5:27    2 01-18    9 M   467 David Freeman               Weston,MA                                                    
 10    27:18  5:28    5 19-29   10 M   593 Christian Sampson           Chestnut Hill,MA                                              
 11    27:26  5:29    6 19-29   11 M   776 Michael Creedon             Medfield,MA          Medfield Magicians                       
 12    27:31  5:30    3 01-18   12 M   740 Garrett O'Toole             Weston,MA                                                     
 13    27:34  5:31    7 19-29   13 M   448 Matthew Zanchi              Natick,MA            Redmen Running                           
 14    27:43  5:33    4 01-18   14 M   333 David Wortham               Newton,MA            Four-Two-Milers                          
 15    27:44  5:33    5 01-18   15 M   336 Allen Shiu                  Newton,MA            Four-Two-Milers                          
 16    28:03  5:37    4 30-39   16 M   622 Ben Schersten               Somerville,MA        BAA (Mixed Team)                         
 17    28:04  5:37    1 40-49   17 M   335 Henry Scollard              Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)        
 18    28:29  5:42    2 40-49   18 M    66 Terry McNatt                Needham,MA           CSU                                      
 19    28:31  5:42    5 30-39   19 M   515 Kevin Johnson               Norwood,MA           GBTC                                     
 20    28:35  5:43    6 01-18   20 M   227 Tyler Hagan                 Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)              
 21    28:39  5:44    6 30-39   21 M   614 Kevin Hill                  Newton Centre,MA     BAA                                      
 22    28:44  5:45    8 19-29   22 M   647 Jeff Okerman                Needham,MA                                                    
 23    28:44  5:45    7 30-39   23 M   611 Anthony Crudale             West Warwick,RI      BAA                                      
 24    28:52  5:46    3 40-49   24 M   753 Christopher Gooley          Hopkinton,MA                                                  
 25    28:56  5:47    4 40-49   25 M   360 Kevin Delaney               Arlington,MA         CSU                                      
 26    28:58  5:48    5 40-49   26 M   367 Christopher Smith           Woburn,MA            NETT (Fluff Edition Mixed Co-Ed)         
 27    29:22  5:52    9 19-29   27 M   789 Jan Donovan                 Newton,MA                                                     
 28    29:22  5:52    8 30-39   28 M   761 Tim Gavin                   Weston,MA                                                     
 29    29:23  5:53   10 19-29   29 M   187 Andy Mysliwiec              Holliston,MA                                                  
 30    29:31  5:54    6 40-49   30 M   805 Richard Strock              Brookline,MA                                                  
 31    29:32  5:54   11 19-29   31 M   631 Tim Glickman                Marlborough,MA                                                
 32    29:34  5:55   12 19-29   32 M   574 Jonathan Follo              Brookline,MA                                                  
 33    29:48  5:58    7 01-18   33 M   445 Danny Jamieson              Natick,MA            Redmen Running                           
 34    30:06  6:01    9 30-39   34 M   451 Tom Dmukauskas              Cambridge,MA                                                  
 35    30:12  6:02    1 50-59   35 M   624 Patrick Stumbras            Otis,MA              BAA                                      
 36    30:14  6:03   13 19-29   36 M   395 Kian Olia                   Newton,MA                                                     
 37    30:28  6:06   14 19-29   37 M   446 Patrick Jamieson            Natick,MA            Redmen Running                           
 38    30:45  6:09    7 40-49   38 M   619 Bernie O'Reilly             Newton,MA            BAA                                      
 39    30:47  6:09    8 01-18   39 M   486 Omri Cohen                  Newton,MA                                                     
 40    30:48  6:10    9 01-18   40 M   179 Collin Pham                 Newton,MA                                                     
 41    30:49  6:10   10 01-18   41 M   226 Daniel Alpert               Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)              
 42    30:50  6:10   15 19-29   42 M   102 Brendan Boyd                Needham,MA                                                    
 43    31:13  6:15   10 30-39   43 M   449 Gregory Phoenix             Cambridge,MA                                                  
 44    31:28  6:18   16 19-29   44 M   103 Tyler Reilly                Needham,MA                                                    
 45    31:33  6:19    2 50-59   45 M    40 Rawson Chaplin              Wellesley,MA                                                  
 46    31:35  6:19   17 19-29   46 M   615 Christopher Marshall        Brookline,MA         BAA                                      
 47    31:39  6:20    3 50-59   47 M   491 Mike Sawyer                 Bellingham,MA        GFRC                                     
 48    31:43  6:21   18 19-29   48 M   412 Christopher Jamieson        Natick,MA            Redmen Running                           
 49    31:45  6:21   11 30-39   49 M   427 Stuart Salyer               Weston,MA                                                     
 50    31:46  6:21   19 19-29   50 M   116 Benjamin Singer             Philadelphia,MA                                               
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:11  5:50    1 19-29    1 F   314 Kaitlin Anelauskas          Somerville,MA        The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 2     29:36  5:55    1 01-18    2 F   640 Emily Stark                 Concord,MA                                                   
 3     29:41  5:56    1 30-39    3 F   626 Lindsay Willard             Medford,MA           BAA (Mixed Team)                        
 4     30:31  6:06    2 30-39    4 F   537 Caitlin Malloy              Medford,MA           New Balance Boston                      
 5     30:51  6:10    3 30-39    5 F   311 Amanda Brewster             Cambridge,MA         The Chad News Bears (mixed Co-Ed)       
 6     31:10  6:14    4 30-39    6 F   544 Gretchen Speed              Brookline,MA                                                 
 7     31:56  6:23    5 30-39    7 F   621 Ginger Reiner               Lincoln,MA           BAA                                     
 8     32:12  6:26    6 30-39    8 F   618 Kristin Murphy              Newton,MA            BAA (Mixed Team)                        
 9     32:45  6:33    2 19-29    9 F   224 Katina Russell              Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)             
 10    33:02  6:36    7 30-39   10 F   610 Beth Coughlin               Newton,MA            BAA                                      
 11    33:08  6:38    3 19-29   11 F   210 Hannah Alpert               Needham,MA           Tean Van Cott (mixed Co-Ed)              
 12    33:30  6:42    4 19-29   12 F   600 Alissa Williams             Wayland,MA                                                    
 13    33:36  6:43    8 30-39   13 F   798 Lizbie Porter               Lexington,MA                                                  
 14    33:38  6:44    5 19-29   14 F   369 Mary Pizarro                Norwood,MA           NETT (Fluff Edition Mixed Co-Ed)         
 15    33:41  6:44    6 19-29   15 F   645 Molly Romano                Waltham,MA                                                    
 16    33:44  6:45    7 19-29   16 F   564 Samantha Noonan             Boston,MA            This Race Is The Only Time She Will      
 17    33:46  6:45    2 01-18   17 F   755 Charlotte Walmsley          Weston,MA                                                     
 18    33:52  6:46    1 40-49   18 F   218 Michelle Lauterback         Sherborn,MA                                                   
 19    34:00  6:48    2 40-49   19 F   388 Jennifer Noxon              Wellesley,MA                                                  
 20    34:02  6:48    8 19-29   20 F   775 Allison Hunter              Medfield,MA          Medfield Magicians                       
 21    34:06  6:49    3 01-18   21 F   422 Anna Rhatigan               Newton,MA            Four-Two-Milers                          
 22    34:27  6:53    9 19-29   22 F   114 Mary Noonan                 Brighton,MA                                                   
 23    34:37  6:55    3 40-49   23 F   483 Lori Muhr                   North Grafton,MA     Central Mass Striders                    
 24    34:52  6:58    4 40-49   24 F   391 MAUREEN LARKIN              WALPOLE,MA           Greater Norwood RC                       
 25    35:04  7:01    9 30-39   25 F   587 Kristin Cary                Boston,MA                                                     
 26    35:33  7:07   10 19-29   26 F   732 Bobbie LaFleur              Natick,MA                                                     
 27    35:43  7:09   10 30-39   27 F   478 Kim Mendell                 Natick,MA            GFRC                                     
 28    35:44  7:09    5 40-49   28 F   424 Jane Chitkara               Wayland,MA           Thirsty Irish Runners                    
 29    35:54  7:11   11 19-29   29 F   660 Bridget Boynton             Boston,MA                                                     
 30    35:55  7:11    6 40-49   30 F    25 Suzanne Pond                Newton,MA                                                     
 31    36:06  7:13    7 40-49   31 F   430 Katherine Whitten           Natick,MA                                                     
 32    36:12  7:14   11 30-39   32 F   579 Caitlin Feeney              Waltham,MA           Shamrock Running Club                    
 33    36:23  7:17   12 19-29   33 F   774 Katherine Nixon             Medfield,MA          Medfield Magicians                       
 34    36:28  7:18    8 40-49   34 F   628 Maria Conley                Norwood,MA                                                    
 35    36:30  7:18   13 19-29   35 F    52 Margaret Fox                Natick,MA                                                     
 36    36:31  7:18   14 19-29   36 F   510 Hayley Caslin               Lincoln,MA                                                    
 37    36:32  7:18   15 19-29   37 F   471 Julia Hermann               Chestnut Hill,MA                                              
 38    36:43  7:21   12 30-39   38 F   657 Ramona Nee                  Sherborn,MA                                                   
 39    36:47  7:21   16 19-29   39 F   100 Alison Cloutier             Cambridge,MA         Brookline Marathon Sports RC             
 40    36:50  7:22   17 19-29   40 F   313 Katlyn O'Leary              Malden,MA                                                     
 41    37:16  7:27    9 40-49   41 F   398 Amy Madden                  Wellesley,MA                                                  
 42    37:18  7:28   18 19-29   42 F   503 Danielle Marquis            Boston,MA            Boston Luna Chix                         
 43    37:20  7:28   19 19-29   43 F   547 Amy Jackson                 Brookline,MA                                                  
 44    37:20  7:28   10 40-49   44 F   243 Heidi Fischer               Needham,MA                                                    
 45    37:27  7:29   13 30-39   45 F   793 Katherine Netaunton Rigby   Concord,MA                                                    
 46    37:30  7:30   11 40-49   46 F   726 Tracy Foreman               Wellesley,MA                                                  
 47    37:36  7:31   14 30-39   47 F   271 Rachel Gustat               Needham,MA                                                    
 48    37:37  7:31   12 40-49   48 F   156 Michele Liguori             Maynard,MA                                                    
 49    37:42  7:32   13 40-49   49 F   283 Martha Cooney               Wellesley,MA                                                  
 50    37:46  7:33   20 19-29   50 F   710 Erika Capek                 Brookline,MA         MSBRK Run Club Brookline Bears