Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jan2_2012Ne_set1.shtml

2012 New Balance Boston Twilight Meet #3

Waltham, MA, January 2, 2012

Complete

For more race information, see New Balance Boston Twilight Series.

Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
                                                          HY-TEK's Meet Manager
                      2011 Twi Light Series #3 - 6/2/2012                      
                                Bentley College                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gabrielle Scott              Unattached               25.91  
  2 Tenisha Wheeler              Unattached               29.68  
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hafiz Greigre                GBTC                     21.96   1 
  2 Jarvis Harris                Unattached               23.26   1 
  3 matthew kubelle              Unattached               24.63   1 
  4 Meirwyn Walters              MassVelocity             25.49   2 
  5 Mohammed Fdal                Unattached               25.51   2 
 
Event 3  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrea Keklak                Unattached             2:14.03  
  2 Jessica Klett                GBTC                   2:16.47  
  3 Amelie Marcil-Roy            C.A.D.L                2:19.15  
  4 Jennifer Dagan               GBTC                   2:20.54  
  5 Alie Fordyce                 Emerging Eli           2:23.38  
  6 Mikhaela Tropp               Unattached             2:23.67  
  7 Jacqueline Katzman           Cougar Track           2:25.23  
  8 Alexandra Grimaldo           Emerging Eli           2:30.43  
  9 Abbey Hillerich              Emerging Eli           2:42.43  
 10 Grace Canavan                Unattached             2:57.96  
 11 Hannah Kuegler               Unattached             3:08.79  
 
Event 7  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brian Hill                   BAA                    1:49.71  
  2 Nick Guarino                 syacuse char           1:50.03  
  3 Shaquille Dill               Bermuda                1:50.78  
  4 Mathieu Sturkenboom          Vaudreuil-Do           1:52.21  
  5 Erik Berg                    Brown Univer           1:52.47  
  6 Mike DuPaul                  Connquest              1:52.63  
  7 Jean-Marc Doiron             o2                     1:52.70  
  8 Alex Bussieres               Fleur de Lys           1:53.34  
  9 Stuart Ross                  Unattached             1:53.40  
 10 Brian Freitas                GBTC                   1:57.13  
 11 Ben Ossoff                   Unattached             1:59.22  
 12 Maxime Desautels             Fleur de Lys           1:59.37  
 13 Connor Reck                  Unattached             1:59.48  
 14 Anthony Rowe                 American Uni           2:00.94  
 15 Ryan Irwin                   GBTC                   2:01.84  
 16 Geoffrey Pendergast          Nighthawks             2:01.90  
 17 Alton Barbehenn              Emerging Eli           2:02.22  
 18 David Cahill                 GBTC                   2:03.38  
 19 Greg Tinkham                 Unattached             2:04.33  
 20 Francis Sauvageau            Fleur de Lys           2:04.59  
 21 Christopher Kivior           Unattached             2:04.93  
 22 Nick Riendeau                Unattached             2:06.15  
 23 Brian McGovern               Unattached             2:06.48  
 24 Pierre-Luc Balanger-Mela     Fleur de Lys           2:07.01  
 25 Corey Palumbo                Unattached             2:07.07  
 26 Brendan Keady                Unattached             2:07.59  
 27 Ryan Hanley                  Bridgewater-           2:12.76  
 28 CQ Alonzo                    Unattached             2:20.60  
 29 Bill Pullman                 Unattached             2:23.13  
 30 Danny Aschale                Emerging Eli           2:24.70  
 31 Bill Newsham                 Gate City St           2:25.84  
 
Event 8  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jillian King                 Unattached            10:18.78  
  2 Kira Garry                   Yale                  10:22.81  
  3 Laura Kennedy                NB Boston             10:24.97  
  4 Laura Cummings               Unattached            10:26.44  
  5 Stephanie Pancoast           New Balance           10:26.49  
  6 Joanna Murphy                NB Boston             10:33.03  
  7 Meghan Cunningham            Unattached            10:37.78  
  8 Victoria Barnaby             GBTC                  10:51.67  
 
Event 9  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sean Duncan                  GBTC                   9:10.74  
  2 Justin Lutz                  BAA                    9:22.16  
  3 Shane Giannetti              Citius New Y           9:45.81  
  4 Tyler Courville              Phillips Exe          10:11.24  
  5 Sam Gray                     Phillips Exe          10:15.18  
  6 Michael Bodden               Shrewsbury A          10:34.33  
 
Event 10  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 David Chorney                BAA                    3:49.35  
  2 Steve Hallinan               Pacers New B           3:49.57  
  3 Matthew Duffy                Barnes Athle           3:50.21  
  4 Brian Harvey                 BAA                    3:51.83  
  5 Dan Kramer                   NB Boston              3:52.08  
  6 Lamont marshall              Unattached             3:52.17  
  7 Kevin Cooper                 Unattached             3:54.74  
  8 Julian Sheinbaum             Yale                   3:55.48  
  9 Alex Grout                   syacuse char           3:56.95  
 10 Eric Ryan                    Unattached             3:58.07  
 11 Peter Gilmore                Unattached             3:58.54  
 12 Steve Serene                 Unattached             4:00.46  
 13 Vince Giambanco              Citius New Y           4:05.03  
 14 Andrew Sukeforth             Unattached             4:05.27  
 15 Stephen Doherty              Unattached             4:05.34  
 16 Sam Fujimori                 Emerging Eli           4:07.38  
 17 Brendan Collins              NB Boston              4:11.27  
 18 Peter Howe                   Middlesex Tr           4:12.14  
 19 Stephen Vento                Unattached             4:13.25  
 20 Avery Baldwin                The Hotchkis           4:13.96  
 21 Ian O'Leary                  Unattached             4:17.15  
 22 Caleb Evanter                GBTC                   4:17.71  
 23 Daniel Stomski               Unattached             4:19.42  
 24 Greg Englehart               Unattached             4:20.25  
 25 Louis Bastenier-Boutin       Fleur de Lys           4:20.97  
 26 Nicholas Stewart             Middlesex Tr           4:26.82  
 27 Wesley Nelson                Unattached             4:29.01  
 28 Michael Flaherty             Unattached             4:29.53  
 29 Allen Vance                  Unattached             4:32.98  
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Monica Adler                 Unattached             4:19.43  
  2 Elizabeth Yetzer             Unattached             4:20.95  
  3 Erin Koch                    Pacers New B           4:21.37  
  4 Kyle MacQueen                GBTC                   4:24.66  
  5 Leah Andrianos               syacuse char           4:25.44  
  6 Kerri Gallagher              Pacers New B           4:31.96  
  7 Joanie Roy                   Coureur Nord           4:32.33  
  8 Catha Mullen                 New Balance            4:36.64  
  9 Melanie Hughes               Saint-Lauren           4:36.97  
 10 Caitlin Malloy               NB Boston              4:37.48  
 11 Roisin McGettigan            New Balance            4:37.59  
 12 Allison McCabe               GBTC                   4:40.98  
 13 Izzy Alexander               Unattached             4:50.41  
 14 Kesley Ramsey                NB Boston              4:50.44  
 15 Marguerite Plante-Dube       Fleur de Lys           4:55.64  
 16 Krystal Douglas              NB Boston              4:55.77  
 
Event 12  Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Nash                 BAA                    9:52.93  
  2 Emily Stark                  Middlesex Tr           9:56.87  
  3 Izzy Alexander               Unattached            10:00.31  
  4 Alyson Millett               GBTC                  10:00.36  
  5 Eimear Black                 Bryant Unive          10:03.94  
  6 Annika Gompers               Unattached            10:07.03  
  7 Ella Martin                  Falmouth Tra          10:21.37  
  8 Karina Johnson               NB Boston             10:56.12  
 
Event 13  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reed Connor                  Unattached             8:04.03  
  2 Maverick Darling             Unattached             8:05.89  
  3 James Leakos                 Unattached             8:09.51  
  4 Ryan Collins                 Unattached             8:14.16  
  5 Kevin Castille               John's Run/W           8:14.40  
  6 Chris Brown                  Unattached             8:30.84  
  7 Garrett O'Toole              Middlesex Tr           8:39.63  
  8 Geoff Nelson                 Unattached             8:41.57  
  9 Marc-Antoine Rouleau         Vaudreuil-Do           8:42.87  
 10 Jared Markowitz              BAA                    8:44.60  
 11 Alex Kramer                  Unattached             8:48.66  
 12 Peter Geithner               Unattached             8:50.04  
 13 Andrea Sorgato               NB Boston              8:54.87  
 14 Zachary Lankow               NB Boston              8:55.35  
 15 William Rooney               Greens Farms           8:59.96  
 16 Matt Klein                   Unattached             9:04.01  
 17 Matthew Haringa              GBTC                   9:05.97  
 18 Nick Welsh                   NB Boston              9:07.21  
 19 Chris McCann                 NB Boston              9:18.94  
 20 Will Feldman                 GBTC                   9:22.03  
 21 Paul Gallant                 Unattached             9:40.66  
 -- Lotfi Belgherbi              Enduromax                  DNF