Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Jan25_MidWac_set3.shtml

Mid Wach Dual Meets

Shrewsbury - Holden, MA, January 25, 2012

[Event Results @ Shrewsbury | Team Scores @ Shrewsbury | Team Scores @ Wachusett ]

Event Results @ Wachusett

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/25/2012 11:10 PM
                        Mid Wach Dual Meets - 1/25/2012                        
                          Wachusett Reg. - Holden, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Joe Breen                 JR Algonquin             46-07.50  
  2 Mario Otchere             SR Wachusett             44-02.50  
  3 Nick Gutheil                 Ayer Shirley          42-06.25  
  4 Tai Ash                   JR Wachusett             41-07.25  
  5 Max McEvilly              JR Wachusett             37-09.00  
  6 Jordan Entwistle          SR Algonquin             37-06.50  
  7 Brandon Milton            SR Wachusett             35-03.75  
  8 Cam Brilliant             SR Algonquin             35-01.50  
  9 Jamie Foy                 SR Wachusett             34-10.00  
 10 Ed Reitz                  JR Wachusett             33-09.00  
 11 Mike Babine               SR Algonquin             33-07.00  
 12 Mike Fleming                 Ayer Shirley          33-01.00  
 13 James Maynard             JR Murdock               32-08.50  
 14 Peter St. Peter              Ayer Shirley          32-05.75  
 15 Liam Fitzpatrick          SR Murdock               31-10.25  
 16 Micky McCullogh           SR Algonquin             31-08.00  
 17 Tom Francis               Fr Gardner               31-07.50  
 18 Andrew St. Germain           Ayer Shirley          30-10.25  
 19 John Karpuk               JR Algonquin             30-02.00  
 20 Matt Gordon               So Gardner               27-11.25  
 21 Robert Pesce              FR Murdock               26-05.50  
 22 Josh Foley                Jr Gardner               25-09.00  
 23 Matt Ridley               Sr Gardner               25-02.25  
 24 Kyle Blouin               JR Murdock               24-01.50  
 25 John Muphy                 7 Murdock               19-09.25  
 26 Jacob Drooker                Ayer Shirley          19-03.25  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cam Brilliant             SR Algonquin              6-02.00  
  2 Jack McDonald             JR Algonquin              5-08.00  
  3 Chang Bae Son             JR Wachusett             J5-08.00  
  4 Tom Fee                   JR Wachusett              5-06.00  
  5 Zac Hamilton              JR Algonquin             J5-06.00  
  6 Shane Duffy               JR Algonquin              5-04.00  
  7 Jonah Kattau              So Gardner               J5-04.00  
  8 Jordan Entwistle          SR Algonquin              5-02.00  
  9 Jordan Harris             SR Murdock                5-00.00  
  9 Kyle Blouin               JR Murdock                5-00.00  
 11 Jason Cutroni             SR Wachusett             J5-00.00  
 12 Nate Macarelli            SR Murdock                4-08.00  
 13 Trevor Raux               Fr Gardner               J4-08.00  
 -- Liam Fitzpatrick          SR Murdock                     NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jay Jewitt                   Ayer Shirley           11:04.9  
  2 Tim Fitzgerald            SO Wachusett              11:07.7  
  3 Sean Sampson              JR Wachusett              11:08.1  
  4 Brian Cusack              JR Wachusett              11:13.0  
  5 Brndon Harty              Jr Gardner                11:21.5  
  6 Daniel Fournier           SO Murdock                11:24.0  
  7 Ben Rutan                 JR Algonquin              11:59.6  
  8 Kevin Monahan             FR Wachusett              12:02.0  
  9 Nick Bowker               SO Algonquin              12:14.8  
 10 Alex Silveri              JR Wachusett              12:20.1  
 11 Brian Miller              FR Wachusett              12:20.4  
 12 Mike Martin               Sr Gardner                12:33.5  
 13 Zack Gilfix               FR Algonquin              13:07.4  
 14 James Huff                 7 Murdock                15:24.3  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mike Darmiento            SR Algonquin                  7.8   1 
  2 Justin Conor              SR Wachusett                  7.9   1 
  3 Zac Hamilton              JR Algonquin                  8.2   1 
  4 Christopher Allen         FR Marlborough                8.5   1 
  5 Tom Fee                   JR Wachusett                  9.2   1 
  6 Mike Hallaron             JR Algonquin                 J9.2   1 
  7 Liam Fitzpatrick          SR Murdock                    9.5   2 
  8 Shawn MaGrath             Jr Gardner                   10.7   2 
  9 Nate Macarelli            SR Murdock                   10.8   2 
 10 Steve Challenger          SO Gardner                   11.1   2 
 11 Tyler Roffee              Sr Gardner                   11.6   2 
 12 Jordan Manuel              7 Murdock                   11.8   2 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mike Babine               SR Algonquin                  6.6   1 
  2 Michael Owusu             SO Wachusett                  6.7   1 
  3 Davis Kraft               JR Algonquin                  6.8   1 
  4 Sam Rivera                JR Wachusett                  7.0   1 
  5 Matt Dickman              JR Wachusett                 J7.0   1 
  6 Shawn MaGrath             Jr Gardner                    7.2   2 
  7 Kyle Mannion              SR Algonquin                  7.3   1 
  8 Josh Emerson              SR Murdock                    7.4   2 
  9 Nate Macarelli            SR Murdock                   J7.4   2 
 10 Steve Challenger          SO Gardner                    7.5   2 
 11 Matt O'Brien              JR Gardner                    7.7   3 
 12 Will Burdsall             SO Murdock                    7.8   3 
 13 James Maynard             JR Murdock                    7.9   2 
 13 Calvin Wong               So Gardner                    7.9   3 
 15 Matt Ridley               Sr Gardner                    8.1   2 
 16 Kyle Beyroutey            Fr Gardner                    8.5   3 
 17 Robert Pesce              FR Murdock                    9.0   3 
 18 Jacob Drooker                Ayer Shirley              10.8   3 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jay Jewitt                   Ayer Shirley            4:38.7  
  2 Daniel Denette            JR Murdock                 4:40.7  
  3 Jacob McDonald            JR Ayer Shirley            4:50.6  
  4 Spencer Roffee            So Gardner                 4:54.2  
  5 Liam Scanlon              SO Wachusett               5:11.2  
  6 Matt Tinsley              SR Wachusett               5:13.9  
  7 Cole Burgess              SO Wachusett               5:14.7  
  8 Richard Thompson          JR Algonquin               5:15.8  
  9 Nick Malone               SO Wachusett               5:24.3  
 10 Mike Martin               Sr Gardner                 5:26.6  
 11 Max Robichaud              7 Murdock                 5:30.3  
 12 Alex Emerson              SO Murdock                 5:34.8  
 13 Matthew Galat              8 Murdock                 5:36.6  
 14 Jonathan Jean              7 Murdock                 5:43.6  
 15 Steve Ingman               6 Murdock                 5:47.6  
 16 Phillip Peterson          FR Wachusett               6:06.2  
 17 Ryan Murphy               FR Wachusett               6:14.3  
 18 James Harvey              SO Algonquin               6:15.0  
 19 Wesley Rogers             SO Algonquin               6:25.8  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Shane Duffy               JR Algonquin               1:27.6   1 
  2 Justin Kody               SR Algonquin               1:31.7   1 
  3 Sam Mayo                  SR Wachusett               1:31.8   1 
  4 Eric Iacaboni             JR Wachusett               1:34.4   1 
  5 Kyle Blouin               JR Murdock                 1:36.9   3 
  6 George Russo              JR Wachusett               1:37.0   2 
  7 Trevor Raux               Fr Gardner                 1:37.4   3 
  8 Mike Karpuk               SR Algonquin               1:40.9   2 
  9 Eli Graham                FR Wachusett               1:42.2   2 
 10 Ben Lewis                 Sr Gardner                 1:44.2   3 
 11 Tyler Roffee              Sr Gardner                 1:46.3   4 
 12 Minh Nguyen               JR Wachusett               1:48.8   5 
 13 Misha Charlet             SR Algonquin               1:49.4   2 
 14 Justin Harris             SO Murdock                 1:51.4   3 
 15 Josh Foley                Jr Gardner                 1:52.7   4 
 16 Chris Gallotta            JR Wachusett               1:53.1   5 
 17 Kyle Beyroutey            Fr Gardner                 1:54.9   5 
 18 Jeongki Kim               Fr Gardner                 1:58.0   4 
 19 John Muphy                 7 Murdock                 2:22.0   4 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hayden Frechette-McCall   SR Wachusett                 38.6   1 
  2 Colin Kraft               JR Algonquin                 39.0   1 
  3 Malik Daley               SO Algonquin                 39.3   1 
  4 Jordan Entwistle          SR Algonquin                 39.9   2 
  5 Drew DiPilla              FR Wachusett                 41.3   1 
  6 Jordan Harris             SR Murdock                   41.4   3 
  7 John Mazur                JR Wachusett                 41.8   2 
  8 Spencer Leheureux         So Gardner                   42.8   3 
  9 Jon Raber                 JR Wachusett                 42.9   6 
 10 Joe Grieco                JR Algonquin                 43.1   5 
 10 Moe Daeipour              JR Algonquin                 43.1   2 
 12 Brian Connors             Sr Gardner                   43.8   4 
 13 Owen Chase                SO Murdock                   44.3   4 
 13 Jason Cutroni             SR Wachusett                 44.3   2 
 15 Adam Klien                JR Algonquin                 44.9   6 
 16 Elmer Melendez            Jr Gardner                   45.7   4 
 17 Calvin Wong               So Gardner                   46.2   5 
 18 Christian Newton          So Gardner                   46.5   3 
 19 Andrew St. Germain           Ayer Shirley              47.2   3 
 20 Don Kim                   So Gardner                   47.6   5 
 21 Clayton Johansen          FR Wachusett                 49.2   6 
 22 Robert Pesce              FR Murdock                   56.0   4 
 23 Joshua Ramsey              6 Murdock                 1:03.7   5 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brian Cusack              JR Wachusett               2:49.9  
  2 Sean Sampson              JR Wachusett               2:50.8  
  3 Dave McGovern             SR Algonquin               2:51.3  
  4 Tim Fitzgerald            SO Wachusett               2:53.6  
  5 Matt Tinsley              SR Wachusett               2:55.2  
  6 Brndon Harty              Jr Gardner                 3:02.1  
  7 Daniel Fournier           SO Murdock                 3:04.9  
  8 Cole Burgess              SO Wachusett               3:06.7  
  9 Jon Ludovico              JR Wachusett               3:09.2  
 10 Daniel Denette            JR Murdock                 3:11.1  
 11 Liam Scanlon              SO Wachusett               3:11.7  
 12 Tom Asmar                 JR Wachusett               3:13.5  
 13 Richard Thompson          JR Algonquin               3:13.8  
 14 Glen Harlen               SO Algonquin               3:28.0  
 15 Sam DiStefano             JR Algonquin               3:30.0  
 16 Billy Horosz-Tetreault    JR Wachusett               3:31.6  
 17 Nick Bowker               SO Algonquin               3:31.9  
 18 Ben Rutan                 JR Algonquin               3:38.1  
 19 Max Robichaud              7 Murdock                 3:38.4  
 20 Wesley Rogers             SO Algonquin               3:45.3  
 21 James Harvey              SO Algonquin               3:48.3  
 22 Matthew Galat              8 Murdock                 3:51.4  
 22 J. J. Courtney            JR Algonquin               3:51.4  
 24 Jonathan Jean              7 Murdock                 3:54.4  
 25 Zack Gilfix               FR Algonquin               3:59.1  
 26 Matt Ridley               Sr Gardner                 4:16.3  
 27 Micky McCullogh           SR Algonquin               4:32.9  
 28 James Huff                 7 Murdock                 4:37.1  
 
Event 10  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Algonquin                                            3:43.6   2 
  2 Wachusett                                            3:49.7   2 
  3 Murdock                                              4:19.8   1 
  4 Gardner                                              4:48.3   1 
 
Event 11  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Algonquin                                            1:41.7   1 
  2 Murdock                                              1:49.0   2 
 -- Gardner                                                  DQ   2  Cut in Early
 -- Wachusett                                                DQ   1  Exchange 1
 
Event 12  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gena Catalucci            SR Wachusett             30-01.75  
  2 Cameo Dorais              Jr Gardner               29-09.50  
  3 Sarah Jackson             So Algonquin             29-06.25  
  4 Abby Solis                Sr Algonquin             28-01.00  
  5 Meghan Bliss              Sr Gardner               28-00.75  
  6 Victoria Sutphen          SO Wachusett             27-06.00  
  7 Emily Polanowicz          Sr Algonquin             25-11.50  
  8 Mariah Tenney             JR Murdock               25-06.25  
  9 Taylor Henry              Sr Algonquin             25-05.25  
 10 Alyssa LaBrack             7 Murdock               24-09.00  
 11 Lauren Thamel             JR Wachusett             24-05.50  
 12 Sedona Harris             Sr Gardner               23-02.50  
 13 Kelsey Bourdon            Jr Algonquin             23-01.00  
 14 Payton Vautour            Jr Gardner               22-08.00  
 14 Jenny Lally               SR Wachusett             22-08.00  
 16 Keyonzia Gagne-Lamoureux  FR Wachusett             22-06.00  
 17 Oona Bond                 Fr Algonquin             22-00.00  
 18 Kacie Dunham              Fr Gardner               21-09.75  
 19 Cara Walsh                FR Wachusett             21-00.50  
 20 Clari Simmers-Swanson      6 Murdock               14-01.50  
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Amy Collins               JR Wachusett              5-03.00  
  2 Alisha Faherty            So Algonquin              4-08.00  
  2 Bridget Owen              So Algonquin              4-08.00  
  2 Fortuna Fasulo               Ayer Shirley           4-08.00  
  5 Emily Mauro               Jr Algonquin             J4-08.00  
  6 Sarah Jackson             So Algonquin              4-04.00  
  6 Evie Rodgerson            Jr Gardner                4-04.00  
  6 Alex Moy                  So Algonquin              4-04.00  
  9 Mariah Tenney             JR Murdock               J4-04.00  
  9 Laura Williamson          SR Wachusett             J4-04.00  
  9 Madeline Norton              Ayer Shirley          J4-04.00  
 12 Maggie Wraight            So Algonquin             J4-04.00  
 13 Abby Amenta               SO Murdock                4-02.00  
 14 Courtney Thebodo          SO Wachusett              4-00.00  
 14 Alyson Comeau             So Gardner                4-00.00  
 -- Meaghan Hanley               Ayer Shirley                NH  
 
Event 14  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rebecca Skodis            SR Wachusett              12:02.4  
  2 Courtney Dotterweich      Sr Gardner                12:04.4  
  3 Annie Sullivan            So Algonquin              12:10.9  
  4 Paige Casey               Jr Algonquin              13:04.7  
  5 Sydney Hauver             SO Wachusett              13:08.4  
  6 Gloria Chen               Jr Algonquin              14:52.9  
  7 Rebecca Dorval            So Gardner                15:03.1  
  8 Kristina Allain           JR Murdock                15:59.4  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Maggie Kiley              Jr Algonquin                  9.5   1 
  2 Maggie Lally              SR Wachusett                  9.6   1 
  3 Casey Blakeney            SR Wachusett                 J9.6   1 
  4 Chelsey Thompson          So Algonquin                 J9.6   1 
  5 Katie Dion                SR Wachusett                  9.7   1 
  6 Hannah Lindgren           Jr Algonquin                  9.8   1 
  7 Fortuna Fasulo               Ayer Shirley               9.9   2 
  8 Alyson Comeau             So Gardner                   10.3   2 
  9 Meghan Lincoln            So Gardner                   10.5   2 
 10 Brianna Dellechiaie       SO Murdock                   10.6   2 
 11 Marissa Galat              8 Murdock                   10.7   2 
 12 Missy Whalen              Sr Gardner                   11.4   3 
 13 Madeline Norton              Ayer Shirley              11.9   2 
 14 Liz Tarra                 Sr Gardner                   12.6   3 
 15 Chelsea Simmers-Swanson    6 Murdock                   14.1   3 
 16 Victoria Simmers-Swanson   7 Murdock                   15.4   3 
 
Event 16  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Megan Davis               Sr Algonquin                  7.3   1 
  2 Jasmine Cook              SR Wachusett                  7.4   1 
  3 Gabrielle DiGiovanni      JR Algonquin                  7.7   1 
  4 Alex Moy                  So Algonquin                 J7.7   1 
  5 Emily Diprima             Fr Gardner                    8.0   2 
  5 Mariessa Ricciardi        FR Wachusett                  8.0   1 
  7 Katie Dion                SR Wachusett                  8.2   1 
  8 Alyson Comeau             So Gardner                    8.4   2 
  9 Courtney Simmers-Swanson   7 Murdock                    8.9   2 
 10 Cloe Fitzgerald           SO Murdock                    9.5   2 
 11 Clari Simmers-Swanson      6 Murdock                    9.6   2 
 12 Paige Roscoe              Jr Gardner                    9.8   2 
 
Event 17  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Laura Williamson          SR Wachusett               5:51.4  
  2 Colleen Sands             SO Wachusett               5:51.6  
  3 Kyra Shreeve              So Algonquin               5:55.5  
  4 Annie Sullivan            So Algonquin               5:58.2  
  5 Erin Sampson              JR Wachusett               5:59.8  
  6 Erica Mallozzi            Sr Gardner                 6:02.4  
  7 Felica Ingman             SO Murdock                 6:05.3  
  8 Reme DiGiovanni           Jr Algonquin               6:25.9  
  9 Erin Beccia               SR Wachusett               6:39.6  
 10 Meghan Bliss              Sr Gardner                 7:17.9  
 11 Meaghan Hanley               Ayer Shirley            7:28.0  
 
Event 18  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jasmine Cook              SR Wachusett               1:43.7   1 
  2 Laurie Finelli            Sr Algonquin               1:45.2   1 
  3 Emma Jagelsky             JR Wachusett               1:47.9   1 
  4 Emily Brown               Sr Algonquin               1:48.6   1 
  5 Victoria Sutphen          SO Wachusett               1:49.7   2 
  6 Courtney Dotterweich      Sr Gardner                 1:50.0   3 
  7 Mariah Tenney             JR Murdock                 1:52.7   3 
  8 Emily Seiple              Fr Algonquin               1:56.0   2 
  9 Kate Sears                Jr Algonquin               1:58.1   2 
 10 Brittany Bowker           Sr Algonquin               1:58.8   4 
 11 Sydney Hauver             SO Wachusett               2:01.4   2 
 12 Jill Aalto                So Gardner                 2:06.0   3 
 13 Mairathe Casey            Fr Algonquin               2:06.8   4 
 14 Melanie Lincoln           So Gardner                 2:14.1   3 
 15 Emily Barr                FR Wachusett               2:22.8   4 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Amy Collins               JR Wachusett                 43.7   1 
  2 Meaghan Dowd              SR Wachusett                 45.0   1 
  3 Brenna Stewart            Jr Algonquin                 45.2   1 
  4 Bridget Owen              So Algonquin                 46.1   2 
  5 Ashley Nindl              SR Wachusett                 46.4   2 
  6 Abbie McCann              So Algonquin                 46.6   1 
  7 Haley Hughes              Jr Algonquin                 46.7   2 
  8 Alisha Faherty            So Algonquin                 47.9   6 
  9 Jessica Damour            Sr Gardner                   48.0   3 
 10 Emily Diprima             Fr Gardner                   48.1   4 
 11 Chelsey Thompson          So Algonquin                 48.6   6 
 12 Abby Amenta               SO Murdock                   49.4   3 
 13 Michaela Scott            FR Wachusett                 50.9   5 
 14 Marissa Knoll             So Gardner                   51.2   5 
 15 Fortuna Fasulo               Ayer Shirley              51.9   3 
 16 Sierra Lopez              So Gardner                   52.2   4 
 17 Lily Christenson          FR Wachusett                 54.4   2 
 18 Victoria Simmers-Swanson   7 Murdock                   54.8   3 
 19 Adris Grant               JR Wachusett                 55.1   6 
 20 Courtney Simmers-Swanson   7 Murdock                   55.8   4 
 21 Chelsea Simmers-Swanson    6 Murdock                   59.8   5 
 22 Cloe Fitzgerald           SO Murdock                 1:00.5   4 
 23 Clari Simmers-Swanson      6 Murdock                 1:01.3   5 
 
Event 20  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Laura Williamson          SR Wachusett               3:15.5  
  2 Colleen Sands             SO Wachusett               3:19.1  
  3 Rebecca Skodis            SR Wachusett               3:24.6  
  4 Kyra Shreeve              So Algonquin               3:26.7  
  5 Laurie Finelli            Sr Algonquin               3:31.9  
  6 Felicia Banda             Fr Gardner                 3:33.9  
  7 Emily Mauro               Jr Algonquin               3:38.9  
  8 Felica Ingman             SO Murdock                 3:44.6  
  9 Alyssa Waterman           Fr Algonquin               3:49.6  
 10 Jessica Damour            Sr Gardner                 3:50.0  
 11 Rebeca Campuzano          So Gardner                 4:05.7  
 12 Sarah Babcock             Jr Algonquin               4:14.2  
 13 Kristina Allain           JR Murdock                 4:17.8  
 14 Sydney Mannion            Fr Algonquin               4:20.0  
 15 Christy Scott             Jr Algonquin               4:20.8  
 
Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett                                            4:30.5  
  2 Algonquin                                            4:34.2  
  3 Gardner                                              5:24.7  
 
Event 22  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Algonquin                                            1:55.2  
  2 Wachusett                                            2:01.7  
  3 Murdock                                              2:09.5  
  4 Gardner                                              2:10.9