Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Feb19_OldFas_set2.shtml

Old Fashioned 10 Miler and Flat 5K

Foxboro, MA, February 19, 2012

[5k Overall | 10 Miler Overall | 10 Mile Age Group ]

5k Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:59  5:09    1 40-49    1 M   284 Andrew Gardiner             Dover,MA                                                     


           WOMEN OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:28  5:57    1 30-39    1 F   925 Erin O'Malley               Newton,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:52  9:19    1 70-98   95 M   598 John Parker                 Milford,MA                                                   
 2     33:59 10:58    2 70-98  128 M   370 Chuck Hyson                 Lincoln,RI                                                   
 3     38:25 12:24    3 70-98  140 M   772 Ted Tyler                   Framingham,MA                                                
         MEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:18  7:12    1 60-69   25 M   722 Alex Silverman              Northampton,MA                                               
 2     24:03  7:45    2 60-69   38 M   367 John Hurley                 Dorchester,MA                                                
 3     26:26  8:32    3 60-69   66 M   577 Steven Novick               Norton,MA                                                    
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:33  6:18    1 50-59   11 M   763 KING To                     BARRINGTON,RI                                                
 2     22:57  7:24    2 50-59   30 M   638 James Reardon               Medway,MA                                                    
 3     23:23  7:33    3 50-59   33 M  1006 Greg Johnson                E Greenwich,RI                                               
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:13  5:53    2 40-49    5 M   939 Frank Kjaersgaaro                                                                     
 2     20:13  6:31    3 40-49   14 M  1032 Jean Philip Touffut         France                                                    
 3     20:14  6:32    4 40-49   15 M  1033 Boylaud Olivier             Parks France                                              
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:31  5:39    1 30-39    3 M   750 Jayson Sylvain              Mansfield,MA                                                 
 2     17:42  5:43    2 30-39    4 M   348 Kevin Hill                  Newton Center,MA                                             
 3     18:17  5:54    3 30-39    6 M   830 Timur Zambalayev            Framingham,MA                                                
         MEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:55  6:25    1 20-29   12 M   963 Corey Hortin                Everett,MA                                                   
 2     20:29  6:36    2 20-29   17 M   894 Luke Legendre               Uxbridge,MA                                                  
 3     21:35  6:58    3 20-29   20 M   496 Tim McCluskey               North Attleboro,MA                                           
         MEN AGE GROUP 01-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:25  5:37    1 01-19    2 M   822 Travis Wooten               Riverhead,NY                                                 
 2     18:39  6:01    2 01-19    8 M   969 Kevin O'Donnell             Canton,MA                                                    
 3     19:24  6:15    3 01-19   10 M   692 Stephen Scala               Mansfield,MA                                                 
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:52 11:15    1 70-98  162 F    63 Paulina Berman              Holliston,MA                                                 
 2     41:02 13:14    2 70-98  198 F   503 Anne Marie McDonald         Weymouth,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 60-69
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:36  8:54    1 60-69   50 F   281 Charlene Gaboriault         Holliston,MA                                                 
 2     28:55  9:20    2 60-69   70 F   817 Jayne Wilson                Swansea,MA                                                   
 3     31:42 10:14    3 60-69  113 F   239 Sharon Evans                Hingham,MA                                                   
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:27  8:13    1 50-59   25 F   593 Karen Ouwinga               Wrentham,MA                                                  
 2     26:48  8:39    2 50-59   36 F   427 Susan Landess-Towne         Jefferson,MA                                                 
 3     28:22  9:09    3 50-59   64 F  1023 Barbara Minkwitz            Mansfield,MA                                                 
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:08  7:28    1 40-49   10 F   315 Nancy Greco                 Norton,MA                                                    
 2     23:37  7:37    2 40-49   13 F   778 Suzanne Vargas              Rehoboth,MA                                                  
 3     24:55  8:02    3 40-49   20 F   478 Eileen Markham              Attleboro,MA                                                 
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:50  6:24    2 30-39    2 F   948 Molly Lacher Keetz          Providence,RI                                                
 2     20:36  6:39    3 30-39    3 F   895 Linda Spooner               Sturbridge,MA                                                
 3     22:14  7:10    4 30-39    5 F   893 Jessica Carlone             Franklin,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 20-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:46  7:21    1 20-29    8 F    79 Katie Bolin                 Cambridge,MA                                                 
 2     23:17  7:31    2 20-29   11 F   928 Gemanique Tolve             Sandwich,MA                                                  
 3     23:26  7:34    3 20-29   12 F    26 Kristen Atchue              Uxbridge,MA                                                  
       WOMEN AGE GROUP 01-19
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:37  6:58    1 01-19    4 F   898 Katie Bradley               Norton,MA                                                    
 2     23:04  7:26    2 01-19    9 F   892 Emma Farkash                Plainville,MA                                                
 3     24:09  7:47    3 01-19   14 F   784 Emily Volk                  North Easton,MA                                              
           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:59  5:09    1 40-49    1 M   284 Andrew Gardiner             Dover,MA                                                     
 2     17:25  5:37    1 01-19    2 M   822 Travis Wooten               Riverhead,NY                                                 
 3     17:31  5:39    1 30-39    3 M   750 Jayson Sylvain              Mansfield,MA                                                 
 4     17:42  5:43    2 30-39    4 M   348 Kevin Hill                  Newton Center,MA                                             
 5     18:13  5:53    2 40-49    5 M   939 Frank Kjaersgaaro                                                                     
 6     18:17  5:54    3 30-39    6 M   830 Timur Zambalayev            Framingham,MA                                                
 7     18:33  5:59    4 30-39    7 M     1 Kent Taylor                 Attleboro,MA                                                 
 8     18:39  6:01    2 01-19    8 M   969 Kevin O'Donnell             Canton,MA                                                    
 9     19:10  6:11    5 30-39    9 M   801 Brian Weinstein             Fort Collins,CO                                              
 10    19:24  6:15    3 01-19   10 M   692 Stephen Scala               Mansfield,MA                                                  
 11    19:33  6:18    1 50-59   11 M   763 KING To                     BARRINGTON,RI                                                 
 12    19:55  6:25    1 20-29   12 M   963 Corey Hortin                Everett,MA                                                    
 13    19:56  6:26    6 30-39   13 M    20 Bret Anderson               Kingston,RI                                                   
 14    20:13  6:31    3 40-49   14 M  1032 Jean Philip Touffut         France                                                     
 15    20:14  6:32    4 40-49   15 M  1033 Boylaud Olivier             Parks France                                               
 16    20:28  6:36    7 30-39   16 M   287 Nicholas Gernt              Cranston,RI                                                   
 17    20:29  6:36    2 20-29   17 M   894 Luke Legendre               Uxbridge,MA                                                   
 18    20:34  6:38    4 01-19   18 M   129 Shilo Chaves                Wrentham,MA                                                   
 19    21:14  6:51    5 40-49   19 M   950 Rich Victor                 Mendon,MA                                                     
 20    21:35  6:58    3 20-29   20 M   496 Tim McCluskey               North Attleboro,MA                                            
 21    21:36  6:58    4 20-29   21 M    17 Tim Amirkhanov              Quincy,MA                                                     
 22    21:36  6:58    6 40-49   22 M   777 Brad Vargas                 Rehoboth,MA                                                   
 23    21:56  7:05    7 40-49   23 M   933 Jim Cree                    Canton,MA                                                     
 24    22:14  7:10    5 01-19   24 M   917 Paul May                    Uxbridge,MA                                                   
 25    22:18  7:12    1 60-69   25 M   722 Alex Silverman              Northampton,MA                                                
 26    22:39  7:18    8 40-49   26 M   248 David Fawcett               Sharon,MA                                                     
 27    22:44  7:20    5 20-29   27 M   115 Brian Carpentier            Foxboro,MA                                                    
 28    22:44  7:20    8 30-39   28 M   656 Nick Riley                  East Bridgewate,MA                                            
 29    22:46  7:21    9 40-49   29 M   501 John McCue                  Bellingham,MA                                                 
 30    22:57  7:24    2 50-59   30 M   638 James Reardon               Medway,MA                                                     
 31    23:00  7:25   10 40-49   31 M   803 Detlef Westphalen           Roslindale,MA                                                 
 32    23:21  7:32   11 40-49   32 M   989 Paul Bergeron               N Attle,MA                                                    
 33    23:23  7:33    3 50-59   33 M  1006 Greg Johnson                E Greenwich,RI                                                
 34    23:30  7:35    9 30-39   34 M   487 William Martino             Tiverton,RI                                                   
 35    23:34  7:36   12 40-49   35 M   710 Gernot Seidler              Foxboro,MA                                                    
 36    23:51  7:42   13 40-49   36 M   604 Bob Paulson                 Foxboro,MA                                                    
 37    24:00  7:45   14 40-49   37 M  1002 Chris Barry                 Newton,MA                                                     
 38    24:03  7:45    2 60-69   38 M   367 John Hurley                 Dorchester,MA                                                 
 39    24:14  7:49   15 40-49   39 M  1020 Jim Farin                   Tiverton,RI                                                   
 40    24:16  7:50    6 01-19   40 M   869 Spencer Tony                S Easton,MA                                                   
 41    24:18  7:50   10 30-39   41 M   725 Gary Smeaton                Fall River,MA                                                 
 42    24:21  7:51   11 30-39   42 M   407 Alan Kennedy                Norwood,MA                                                    
 43    24:22  7:52   16 40-49   43 M   603 Paul Foley                  Mansfield,MA                                                  
 44    24:24  7:52    6 20-29   44 M   420 Nathaniel Kutsaftis         Newport,RI                                                    
 45    24:37  7:56   12 30-39   45 M   848 Tighe Troxeu                Quincy,MA                                                     
 46    24:45  7:59    7 01-19   46 M   111 NATHAN CAGNON               WALPOLE,MA                                                    
 47    25:04  8:05   17 40-49   47 M   225 Dave Dumouchel              Mansfield,MA                                                  
 48    25:07  8:06   13 30-39   48 M   885 Jaren Hawxwell              Berkley,MA                                                    
 49    25:08  8:06   18 40-49   49 M   931 Rui Ribeiro                 Attle,MA                                                      
 50    25:14  8:08    7 20-29   50 M   350 Corey Hodges                Amesbury,MA                                                   
               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:28  5:57    1 30-39    1 F   925 Erin O'Malley               Newton,MA                                                    
 2     19:50  6:24    2 30-39    2 F   948 Molly Lacher Keetz          Providence,RI                                                
 3     20:36  6:39    3 30-39    3 F   895 Linda Spooner               Sturbridge,MA                                                
 4     21:37  6:58    1 01-19    4 F   898 Katie Bradley               Norton,MA                                                    
 5     22:14  7:10    4 30-39    5 F   893 Jessica Carlone             Franklin,MA                                                  
 6     22:24  7:14    5 30-39    6 F   220 Julie Drafton               Somerville,MA                                                
 7     22:45  7:20    6 30-39    7 F   709 Mari Seidler                Foxboro,MA                                                   
 8     22:46  7:21    1 20-29    8 F    79 Katie Bolin                 Cambridge,MA                                                 
 9     23:04  7:26    2 01-19    9 F   892 Emma Farkash                Plainville,MA                                                
 10    23:08  7:28    1 40-49   10 F   315 Nancy Greco                 Norton,MA                                                     
 11    23:17  7:31    2 20-29   11 F   928 Gemanique Tolve             Sandwich,MA                                                   
 12    23:26  7:34    3 20-29   12 F    26 Kristen Atchue              Uxbridge,MA                                                   
 13    23:37  7:37    2 40-49   13 F   778 Suzanne Vargas              Rehoboth,MA                                                   
 14    24:09  7:47    3 01-19   14 F   784 Emily Volk                  North Easton,MA                                               
 15    24:19  7:51    7 30-39   15 F   520 Maureen Melon               Acton,MA                                                      
 16    24:27  7:53    4 20-29   16 F   584 Cassandra Ogden             Attleboro,MA                                                  
 17    24:49  8:00    5 20-29   17 F   255 Casey Fenwick               Plainville,MA                                                 
 18    24:50  8:01    6 20-29   18 F   318 Sandra Greene               West Townsend,MA                                              
 19    24:52  8:01    8 30-39   19 F   902 Katie Riley                 E Bridgewater,MA                                              
 20    24:55  8:02    3 40-49   20 F   478 Eileen Markham              Attleboro,MA                                                  
 21    25:06  8:06    4 40-49   21 F    48 Linda Bates                 Westwood,MA                                                   
 22    25:08  8:06    7 20-29   22 F   412 Kelly Kilbouin              Bellingham,MA                                                 
 23    25:10  8:07    8 20-29   23 F   559 Sarah Murray                Brighton,MA                                                   
 24    23:26  7:34    9 20-29   24 F    27 Nicole Atchue               North Grafton,MA                                              
 25    25:27  8:13    1 50-59   25 F   593 Karen Ouwinga               Wrentham,MA                                                   
 26    25:30  8:14   10 20-29   26 F   210 Caitlin Doherty             Mansfield,MA                                                  
 27    25:41  8:17    9 30-39   27 F   747 Aimee Sullivan              Foxboro,MA                                                    
 28    25:42  8:17    5 40-49   28 F   666 Lee Rodrigues               Taunton,MA                                                    
 29    25:44  8:18   11 20-29   29 F   288 Megan Gernt                 Cranston,RI                                                   
 30    25:52  8:21   12 20-29   30 F   720 Heather Silva               Attleboro,MA                                                  
 31    26:22  8:30   10 30-39   31 F   297 Emily Gingras               North Attleboro,MA                                            
 32    26:23  8:31   13 20-29   32 F    41 Amanda Banks                North Attleboro,MA                                            
 33    26:36  8:35   14 20-29   33 F   108 Janice Buziak-Smith         Hyde Park,MA                                                  
 34    26:44  8:37   11 30-39   34 F    30 Lyn Atkinson                Mansfield,MA                                                  
 35    26:47  8:38   15 20-29   35 F   564 Amanda Natale               Medford,MA                                                    
 36    26:48  8:39    2 50-59   36 F   427 Susan Landess-Towne         Jefferson,MA                                                  
 37    26:59  8:42    4 01-19   37 F   249 Lily Fawcett                Sharon,MA                                                     
 38    27:00  8:43   12 30-39   38 F  1037 Nicole Reis                 Franklin,MA                                                   
 39    27:01  8:43   13 30-39   39 F    84 Erin Botelho                Mansfield,MA                                                  
 40    27:02  8:43   14 30-39   40 F   128 Kim Chandler                Franklin,MA                                                   
 41    27:02  8:43   16 20-29   41 F   657 Shamir Rivera               Lowell,MA                                                     
 42    27:05  8:44   15 30-39   42 F   819 Debra Woodcock              North Attleboro,MA                                            
 43    27:10  8:46   16 30-39   43 F   586 Donna Oka                   Quincy,MA                                                     
 44    27:17  8:48   17 20-29   44 F   617 Amber Platt                 Brookline,MA                                                  
 45    27:26  8:51   17 30-39   45 F    25 Kristen Arnold              Jefferson,MA                                                  
 46    27:26  8:51    6 40-49   46 F   625 Jennifer Powell             Bellingham,MA                                                 
 47    27:32  8:53   18 30-39   47 F   560 MyLinda Murray              Grafton,MA                                                    
 48    27:34  8:54   19 30-39   48 F    37 Alicia Bailey               North Easton,MA                                               
 49    27:35  8:54   20 30-39   49 F   384 Jill Johansson              North Providenc,RI                                            
 50    27:36  8:54    1 60-69   50 F   281 Charlene Gaboriault         Holliston,MA