Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Aug9_Center_set2.shtml

Centerville Old Home Week 3 Mile Road Race & Walk

Centerville, MA, August 9, 2012

[Overall ]

Age Group

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
           MEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:38  5:33    1 40-49    1 M    19 Jeff Kelly                                                                            




          WOMEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:21  6:47    1 40-49    1 F   240 Irene Fortes                                                                          


          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
        MEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     25:42  8:34    1 60-69   34 M    61 John Townsend                                                                         
2     27:11  9:04    2 60-69   40 M    49 Ed Malcomber                                                                          
3     27:50  9:17    3 60-69   43 M   159 Mark Stanley                                                                          
        MEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     21:10  7:03    1 50-59   15 M    98 George Kwiatkowski                                                                    
2     21:17  7:06    2 50-59   16 M    72 Jack Connor                                                                           
3     23:03  7:41    3 50-59   22 M    40 Zvonko Turkali                                                                        
        MEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:10  6:43    2 40-49   10 M    96 Mark Goodman                                                                          
2     20:20  6:47    3 40-49   12 M   138 Tim MacAleese                                                                         
3     22:25  7:28    4 40-49   19 M   244 Calbraith Wheaton                                                                     
        MEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     21:01  7:00    1 30-39   14 M    65 Jeff Woods                                                                            
2     22:03  7:21    2 30-39   17 M   200 Jason Aubee                                                                           
3     23:59  8:00    3 30-39   25 M   102 Justin Hudock                                                                         
        MEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     17:49  5:56    1 20-29    5 M    99 Andrew Kwiatkowski                                                                    
2     22:43  7:34    2 20-29   21 M    22 Eric Kwiatkowski                                                                      
        MEN AGE GROUP 17-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:40  5:33    1 17-19    2 M    85 Jon Canon                                                                             
2     17:16  5:45    2 17-19    4 M    73 Brendan Connor                                                                        
3     20:44  6:55    3 17-19   13 M    17 Philip Hattemer                                                                       
        MEN AGE GROUP 14-16
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:43  5:34    1 14-16    3 M    46 Keith Barnatchez                                                                      
2     18:48  6:16    2 14-16    6 M    51 John Andres                                                                           
3     18:59  6:20    3 14-16    7 M    45 Matt Schroll                                                                          
        MEN AGE GROUP 01-13
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     19:14  6:25    1 01-13    8 M    66 Charlie Dillon                                                                        
2     22:20  7:27    2 01-13   18 M   216 Andrew Aubee                                                                          
3     22:34  7:31    3 01-13   20 M    89 Eric Chabon                                                                           
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
      WOMEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     27:43  9:14    1 60-69   25 F   156 Bea Goldstein                                                                         
2     30:11 10:04    2 60-69   32 F   100 Jeanne Eagan                                                                          
3     34:16 11:25    3 60-69   52 F   145 Suzanne Whitesdie                                                                     
      WOMEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     22:59  7:40    1 50-59    7 F    94 Cynthia Hibbert                                                                       
2     23:31  7:50    2 50-59   10 F    48 Gayle Rosewell                                                                        
3     24:43  8:14    3 50-59   13 F     9 Laurie Cohan                                                                          
      WOMEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:46  6:55    2 40-49    2 F    81 Tara Ewald                                                                            
2     22:30  7:30    3 40-49    5 F    54 Majturi Brown                                                                         
3     22:51  7:37    4 40-49    6 F    70 Analise Dubner                                                                        
      WOMEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     22:24  7:28    1 30-39    4 F    43 Chrissy Colsey                                                                        
2     25:10  8:23    2 30-39   16 F    44 Nicole Brown                                                                          
3     26:58  8:59    3 30-39   21 F   243 Aimee Wheaton                                                                         
      WOMEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     27:09  9:03    1 20-29   23 F    39 Eva Turkali                                                                           
2     27:47  9:16    2 20-29   26 F   229 Amy Seare                                                                             
3     32:20 10:47    3 20-29   44 F    56 Annie Eckmann                                                                         
      WOMEN AGE GROUP 17-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     21:30  7:10    1 17-19    3 F    30 Izzy Myers                                                                            
      WOMEN AGE GROUP 14-16
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     23:23  7:48    1 14-16    8 F    15 Molly Hamilton                                                                        
2     23:26  7:49    2 14-16    9 F    10 Natalie Cohan                                                                         
3     23:58  7:59    3 14-16   11 F    50 Hannah Andres                                                                         
      WOMEN AGE GROUP 01-13
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     26:24  8:48    1 01-13   20 F    80 Reed Kjoller                                                                          
2     29:22  9:47    2 01-13   31 F    77 Erin Fleck                                                                            
3     32:41 10:54    3 01-13   45 F    59 Molly Autery                                                                          
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
              TOP 50 MEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:38  5:33    1 40-49    1 M    19 Jeff Kelly                                                                            
2     16:40  5:33    1 17-19    2 M    85 Jon Canon                                                                             
3     16:43  5:34    1 14-16    3 M    46 Keith Barnatchez                                                                      
4     17:16  5:45    2 17-19    4 M    73 Brendan Connor                                                                        
5     17:49  5:56    1 20-29    5 M    99 Andrew Kwiatkowski                                                                    
6     18:48  6:16    2 14-16    6 M    51 John Andres                                                                           
7     18:59  6:20    3 14-16    7 M    45 Matt Schroll                                                                          
8     19:14  6:25    1 01-13    8 M    66 Charlie Dillon                                                                        
9     19:44  6:35    4 14-16    9 M   130 C Alex Napolitan                                                                      
10    20:10  6:43    2 40-49   10 M    96 Mark Goodman                                                                           
11    20:13  6:44    5 14-16   11 M    57 Zack Drown                                                                             
12    20:20  6:47    3 40-49   12 M   138 Tim MacAleese                                                                          
13    20:44  6:55    3 17-19   13 M    17 Philip Hattemer                                                                        
14    21:01  7:00    1 30-39   14 M    65 Jeff Woods                                                                             
15    21:10  7:03    1 50-59   15 M    98 George Kwiatkowski                                                                     
16    21:17  7:06    2 50-59   16 M    72 Jack Connor                                                                            
17    22:03  7:21    2 30-39   17 M   200 Jason Aubee                                                                            
18    22:20  7:27    2 01-13   18 M   216 Andrew Aubee                                                                           
19    22:25  7:28    4 40-49   19 M   244 Calbraith Wheaton                                                                      
20    22:34  7:31    3 01-13   20 M    89 Eric Chabon                                                                            
21    22:43  7:34    2 20-29   21 M    22 Eric Kwiatkowski                                                                       
22    23:03  7:41    3 50-59   22 M    40 Zvonko Turkali                                                                         
23    23:08  7:43    5 40-49   23 M    69 Dan Croteau                                                                            
24    23:37  7:52    4 01-13   24 M    92 Daniel Loiselle                                                                        
25    23:59  8:00    3 30-39   25 M   102 Justin Hudock                                                                          
26    24:21  8:07    4 30-39   26 M    75 Raffi Hairbedian                                                                       
27    24:27  8:09    6 40-49   27 M    36 Jeff Sosland                                                                           
28    24:44  8:15    7 40-49   28 M    91 Martin MacNeely                                                                        
29    24:48  8:16    5 01-13   29 M    97 Cameron Faszewski                                                                      
30    25:12  8:24    6 01-13   30 M    79 Chalres Ewald                                                                          
31    25:15  8:25    7 01-13   31 M   139 Duncan MacAleese                                                                       
32    25:31  8:30    6 14-16   32 M   152 Nathan Ribeiro                                                                         
33    25:41  8:34    8 40-49   33 M    71 Craig Dubner                                                                           
34    25:42  8:34    1 60-69   34 M    61 John Townsend                                                                          
35    26:25  8:48    4 50-59   35 M    16 Chris Hattemer                                                                         
36    26:41  8:54    8 01-13   36 M    87 Andrew Chaban                                                                          
37    26:44  8:55    9 40-49   37 M    63 Mark Halloran                                                                          
38    26:50  8:57   10 40-49   38 M   141 Greg Francini                                                                          
39    26:57  8:59    5 30-39   39 M   160 Matt Carstensen                                                                        
40    27:11  9:04    2 60-69   40 M    49 Ed Malcomber                                                                           
41    27:45  9:15    6 30-39   41 M    53 Erik Masefield                                                                         
42    27:48  9:16    7 30-39   42 M   191 Michael Wojkowski                                                                      
43    27:50  9:17    3 60-69   43 M   159 Mark Stanley                                                                           
44    28:10  9:23    7 14-16   44 M     1 Alex Benoit                                                                            
45    28:54  9:38    5 50-59   45 M   101 Mark Hurley                                                                            
46    29:16  9:45    4 60-69   46 M   142 John Sloane                                                                            
47    29:18  9:46   11 40-49   47 M   163 Andrew Tederoff                                                                        
48    29:31  9:50    6 50-59   48 M    62 Kevin O'Connor                                                                         
49    30:11 10:04    7 50-59   49 M   241 Stephen Trimble                                                                        
50    30:24 10:08    9 01-13   50 M     5 Henry Bergles                                                                          
              TOP 50 WOMEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:21  6:47    1 40-49    1 F   240 Irene Fortes                                                                          
2     20:46  6:55    2 40-49    2 F    81 Tara Ewald                                                                            
3     21:30  7:10    1 17-19    3 F    30 Izzy Myers                                                                            
4     22:24  7:28    1 30-39    4 F    43 Chrissy Colsey                                                                        
5     22:30  7:30    3 40-49    5 F    54 Majturi Brown                                                                         
6     22:51  7:37    4 40-49    6 F    70 Analise Dubner                                                                        
7     22:59  7:40    1 50-59    7 F    94 Cynthia Hobbert                                                                       
8     23:23  7:48    1 14-16    8 F    15 Molly Hamilton                                                                        
9     23:26  7:49    2 14-16    9 F    10 Natalie Cohan                                                                         
10    23:31  7:50    2 50-59   10 F    48 Gayle Rosewell                                                                         
11    23:58  7:59    3 14-16   11 F    50 Hannah Andres                                                                          
12    24:36  8:12    5 40-49   12 F    14 Cindy Hamilton                                                                         
13    24:43  8:14    3 50-59   13 F     9 Laurie Cohan                                                                           
14    24:53  8:18    4 14-16   14 F   103 Allie Bieling                                                                          
15    24:56  8:19    5 14-16   15 F   245 Greta Freking                                                                          
16    25:10  8:23    2 30-39   16 F    44 Nicole Brown                                                                           
17    25:18  8:26    6 40-49   17 F   140 Melissa MacAleese                                                                      
18    25:32  8:31    7 40-49   18 F    93 Mary White                                                                             
19    25:34  8:31    4 50-59   19 F     8 Kit Boucher                                                                            
20    26:24  8:48    1 01-13   20 F    80 Reed Kjoller                                                                           
21    26:58  8:59    3 30-39   21 F   243 Aimee Wheaton                                                                          
22    27:02  9:01    4 30-39   22 F   155 Courtney Pugliese                                                                      
23    27:09  9:03    1 20-29   23 F    39 Eva Turkali                                                                            
24    27:26  9:09    8 40-49   24 F   104 Andrea Pendergast                                                                      
25    27:43  9:14    1 60-69   25 F   156 Bea Goldstein                                                                          
26    27:47  9:16    2 20-29   26 F   229 Amy Seare                                                                              
27    28:22  9:27    9 40-49   27 F    47 Kathy Geraghty                                                                         
28    28:44  9:35    5 30-39   28 F   151 Debby Ward                                                                             
29    29:11  9:44   10 40-49   29 F    64 Sandy Beach                                                                            
30    29:15  9:45   11 40-49   30 F   137 Wendy Marshall                                                                         
31    29:22  9:47    2 01-13   31 F    77 Erin Fleck                                                                             
32    30:11 10:04    2 60-69   32 F   100 Jeanne Eagan                                                                           
33    30:24 10:08   12 40-49   33 F     3 Susan Berges                                                                           
34    30:33 10:11    5 50-59   34 F    88 Marie Kuniholm                                                                         
35    30:40 10:13   13 40-49   35 F   131 Kris Hill                                                                              
36    30:42 10:14    6 14-16   36 F   108 Kate Connelly                                                                          
37    30:54 10:18    6 50-59   37 F    52 Lori Andres                                                                            
38    30:55 10:18   14 40-49   38 F   153 Barbara Cotton                                                                         
39    31:34 10:31   15 40-49   39 F    90 Karen Chabon                                                                           
40    31:59 10:40    6 30-39   40 F    68 Courtney Hexter                                                                        
41    32:01 10:40   16 40-49   41 F    60 Peggy Bernard                                                                          
42    32:03 10:41    7 50-59   42 F    21 Kassi Kleinbauer                                                                       
43    32:15 10:45    7 30-39   43 F    34 Colleen Ross                                                                           
44    32:20 10:47    3 20-29   44 F    56 Annie Eckmann                                                                          
45    32:41 10:54    3 01-13   45 F    59 Molly Autery                                                                           
46    32:51 10:57    8 30-39   46 F   134 Katie Carey                                                                            
47    33:05 11:02    8 50-59   47 F     7 Carole Brassard                                                                        
48    33:10 11:03    7 14-16   48 F    41 Alexandria Schroll                                                                     
49    33:20 11:07    9 50-59   49 F    74 Anne Connor                                                                            
50    33:21 11:07   17 40-49   50 F    58 Pam Autery