Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Aug22_Summer_1_set1.shtml

Summer Race Series #7

Pittsfield, MA, August 22, 2012

Summer Race Series #7

Courtesy of Berkshire Lightning

7th Annual Summer Race Series 
Results 7th of 8 races  3.5 miles
Cascade St Wednesday Nights
08/22/12
Place		Name			Div	Time per Mile
1		Keefe	Tom		M3039	19:31.6	05:34.7
2		Curelop	Nick		M2029	19:38.0	05:36.6
3	*	Baer	Dan		M1719	20:10.4	05:45.8
4		Carpenter	Scott	M1719	20:36.8	05:53.4
5	*	McMahon	Jim		M2029	21:14.0	06:04.0
6		Rabasco	Matt		M1416	21:25.5	06:07.3
7	*	Freadman	Blaine	M4049	21:27.2	06:07.8
8	*	Herrick	Ben		M1416	21:40.8	06:11.7
9	*	Carpenter	Kevin	M1719	22:29.8	06:25.7
10		Allard	Tim		M2029	22:31.3	06:26.1
11		Breslin	Luke		M3039	23:10.4	06:37.3
12	*	Moore	Jack		M4049	23:16.0	06:38.9
13	*	Ducey	Brian		M2029	23:53.2	06:49.5
14	*	Najimy	Albert		M4049	23:58.0	06:50.9
15		Lomaglio	Eric	M1416	24:09.0	06:54.0
16	*	Trager	Chris		M4049	24:10.4	06:54.4
17	*	Gwodz	Joe		M5059	24:33.0	07:00.9
18	*	Hall	Dave		M4049	25:23.1	07:15.2
19	*	Ivanowsky	Nate	M1719	25:25.9	07:16.0
20	*	Najimy	Chris		M1416	25:40.8	07:20.2
21		Engelberger	Sydney	F1719	25:43.3	07:20.9
22	*	Candilori	Tracy	F3039	25:44.9	07:21.4
23	*	Shaffer	Brian		M3039	25:47.0	07:22.0
24		Stevens	Alexander	M1719	25:49.2	07:22.6
25		Alberti	Jackson		M1416	25:53.0	07:23.7
26		Bradley	Scott		M5059	26:26.6	07:33.3
27		Saharczewski	Ed	M4049	26:59.9	07:42.8
28		Witter	Audrey		F4049	27:05.4	07:44.4
29	*	Carlson	Darrell		M5059	27:35.7	07:53.1
30	*	Giacoletto	Marcia	F1416	28:42.8	08:12.2
31	*	Aldrich	John		M5059	28:46.3	08:13.2
32	*	Serafin	Caitlin		F2029	28:59.1	08:16.9
33	*	Russell	Bill		M4049	29:08.3	08:19.5
34	*	Kushi	Shane		M1113	29:24.1	08:24.0
35		Kushi	Carmel		F4049	29:27.5	08:25.0
36	*	Murphy	Kate		F1719	29:44.0	08:29.7
37		Mauer	Kara		F3039	30:47.3	08:47.8
38	*	Sexton	Laura		F4049	30:53.8	08:49.7
39	*	Mauer	Bryant		M2029	30:57.5	08:50.7
40	*	Longstreeth	Christina	F1719	31:11.8	08:54.8
41		Serafin	Stan		M5059	31:43.8	09:03.9
42	*	Najimy	Alice		F1113	32:43.2	09:20.9
43	*	Garrity	Daniel		M1719	34:32.0	09:52.0
44		Bradley	Karin		F5059	35:17.4	10:05.0
45		Dottavio	Wendy	F5059	35:19.2	10:05.5
46		Rabasco	Gregg		M5059	35:37.5	10:10.7
47		McKeever	Paul	M5059	42:58.5	12:16.7
48	*	Engle	Brandon		M1719	48:34.4	13:52.7

*Seasonís Best

Name			Div	Week	Points
Najimy		Alice	F1113	1	1
Castagna	Kendra	F1113		1
Giacoletto	Marcia	F1416	1	1
Magri		Kelsey	F1416		1
Du		Emily	F1416		
Engelberger	Sydney	F1719	3	6
Moore		Holly	F1719		3
Wright		Abby	F1719		3
Murphy		Kate	F1719	2	2
Longstreeth	Chris	F1719	1	1
Morrison 	Tiereny	F1719		1
Serafin		Caitlin	F2029	1	6
Kellar		Kate	F2029		4
Lemme		Jackie	F2029		2
Hall		Becca	F2029		1
Cartier		Danielle	F2029		1
Mauer		Kara	F3039	1	17
Candilori	Tracy	F3039	2	11
Benlien		Heather	F3039		5
Kushi		Carmel	F4049	2	14
Lemieux		Jackie	F4049		7
Witter		Audrey	F4049	3	5
Willis		Jessica	F4049		5
Wright		Colleen	F4049		2
Sexton		Laura	F4049	1	1
Volastro	Laura	F4049		1
Dottavio	Wendy	F5059	1	9
Bradley		Karin	F5059	2	6
Hughes		Katie	F5059		3
Schwartz	Laurie	F5059		1
Kushi		Shane	M1113	1	1
Kushi		Oliver	M1113		1
Rabasco		Matt	M1416	5	15
Alberti		Jackson	M1416	1	12
Herrick		Ben	M1416	4	6
Lomaglio	Eric	M1416	3	5
Najimy		Chris	M1416	2	2
Davilla		Steve	M1416		2
Stedman		Roger	M1416		2
Larson		Tommy	M1416		1
White		Shamus	M1416		1
Rabasco		Mark	M1719		19
Stevens		Alex	M1719	3	15
Carpenter	Scott	M1719	6	12
Carpenter	Kevin	M1719	5	11
MacAlpine	JD	M1719		9
Baer		Dan	M1719	7	7
Curme		Eli	M1719		5
Ivanowsky	Nate	M1719	4	4
Garrity		Daniel	M1719	2	2
Macalpine	Jon	M1719		2
Engle		Brandon	M1719	1	1
Allard		Tim	M2029	3	13
Curelop		Nick	M2029	5	8
Ducey		Brian	M2029	2	7
McMahon		Jim	M2029	4	7
Mauer		Brendon	M2029		6
Curme		Henry	M2029		2
Mauer		Bryant	M2029	1	1
Breslin		Luke	M3039	2	12
Shaffer		Brian	M3039	1	11
Keefe		Tom	M3039	3	6
Pike		Jeffrey	M3039		4
Nopper		Chris	M3039		3
Backer		Nathan	M3039		3
Freadman	Blaine	M4049	7	37
Hall		Dave	M4049	3	19
Kellar		Ted	M4049		17
Kittler		William	M4049		17
Moore		Jack	M4049	6	16
Gage		Paul	M4049		15
Lemme		Kent	M4049		13
Saharczewski	Ed	M4049	2	11
VanOrden	Tim	M4049		7
Najimy		Albert	M4049	5	5
Trager		Chris	M4049	4	4
Hughes		Jerry	M4049		4
Aitken		Dan	M4049		3
Russell		Bill	M4049	1	2
Herrick		Jim	M4049		2
Adorna		Chris	M4049		1
Bradley		Scott	M5059	6	29
Drake		Tim	M5059		21
Aldrich		John	M5059	4	17
Serafin		Stan	M5059	3	11
McKeever	Paul	M5059	1	9
Carlson		Darrell	M5059	5	9
Gwodz		Joe	M5059	7	7
Barry		John	M5059		6
Rabasco		Gregg	M5059	2	5
Lipka		Pete	M6069		3