Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Aug1_Summer_set1.shtml

Summer Race Series #4

Pittsfield, MA, August 1, 2012

Race #4 results and standings

Courtesy of Berkshire Lightning

7th Annual Summer Race Series 
Results 4th of 8 races  3.5 miles
Cascade St Wednesday Nights
08/01/12
Place		Name	Div	Time per Mile
1	*	Keefe	Tom	M3039	19:08.1	05:28.0
2	*	Rabasco	Mark	M1719	19:44.6	05:38.5
3	*	Alberti	Jackson	M1416	21:07.9	06:02.3
4	*	McMahon	Jim	M2029	21:41.0	06:11.7
5		Freadman	Blaine	M4049	21:51.6	06:14.7
6		Allard	Tim	M2029	22:42.4	06:29.3
7	*	MacAlpine	JD	M1719	23:30.7	06:43.1
8	*	Kittler	William	M4049	24:10.8	06:54.5
9		Kellar	Ted	M4049	24:19.2	06:56.9
10		Mauer	Kara	F3039	26:01.0	07:26.0
11		Hall	Dave	M4049	26:02.0	07:26.3
12	*	Bradley	Scott	M5059	26:19.1	07:31.2
13		Drake	Tim	M5059	26:24.8	07:32.8
14		Candilori	Tracy	F3039	26:27.8	07:33.7
15	*	Mauer	Brendon	M2029	27:25.9	07:50.3
16	*	Benlien	Heather	F3039	27:39.3	07:54.1
17		Moore	Jack	M4049	27:54.5	07:58.4
18	*	Moore	Holly	F1719	27:56.7	07:59.1
19		Shaffer	Brian	M3039	27:58.4	07:59.5
20		Aldrich	John	M5059	30:44.9	08:47.1
21		Serafin	Stan	M5059	32:13.6	09:12.5
22		Willis	Jessica	F4049	32:55.3	09:24.4
23	*	Kellar	Kate	F2029	33:48.5	09:39.6
24		Nopper	Chris	M3039	33:58.9	09:42.5
25	*	Hall	Becca	F2029	34:54.2	09:58.3
26		Dottavio	Wendy	F5059	36:33.8	10:26.8
27		Bradley	Karin	F5059	36:35.8	10:27.4
28		Lemieux	Jackie	F4049	43:59.3	12:34.1
29		Lipka	Pete	M6069	44:01.4	12:34.7
*Seasonís Best

Name		Div	Week	Points
Castagna	Kendra	F1113		1
Magri	Kelsey	F1416		1
Engelberger	Sydney	F1719		2
Moore	Holly	F1719	1	1
Kellar	Kate	F2029	2	2
Serafin	Caitlin	F2029		2
Lemme	Jackie	F2029		2
Hall	Becca	F2029	1	1
Mauer	Kara	F3039	3	11
Candilori	Tracy	F3039	2	6
Benlien	Heather	F3039	1	4
Kushi	Carmel	F4049		5
Willis	Jessica	F4049	2	4
Lemieux	Jackie	F4049	1	3
Volastro	Laura	F4049		1
Dottavio	Wendy	F5059	2	5
Bradley	Karin	F5059	1	3
Schwartz	Laurie	F5059		1
Rabasco	Matt	M1416		7
Alberti	Jackson	M1416	1	6
Herrick	Ben	M1416		2
Davilla	Steve	M1416		2
Larson	Tommy	M1416		1
White	Shamus	M1416		1
Stedman	Roger	M1416		1
Rabasco	Mark	M1719	2	8
Stevens	Alexander	M1719		6
Carpenter	Kevin	M1719		4
MacAlpine	JD	M1719	1	3
Allard	Tim	M2029	2	6
Mauer	Brendon	M2029	1	4
McMahon	Jim	M2029	3	3
Breslin	Luke	M3039		8
Shaffer	Brian	M3039	2	7
Keefe	Tom	M3039	3	3
Nopper	Chris	M3039	1	2
Freadman	Blaine	M4049	5	23
Gage	Paul	M4049		15
Kellar	Ted	M4049	3	12
Moore	Jack	M4049	1	10
Hall	Dave	M4049	2	8
VanOrden	Tim	M4049		7
Kittler	William	M4049	4	6
Saharczewski	Ed	M4049		5
Lemme	Kent	M4049		5
Herrick	Jim	M4049		2
Adorna	Chris	M4049		1
Bradley	Scott	M5059	4	13
Drake	Tim	M5059	3	9
Aldrich	John	M5059	2	7
Barry	John	M5059		6
Serafin	Stan	M5059	1	4
McKeever	Paul	M5059		4
Rabasco	Gregg	M5059		1
Lipka	Pete	M6069	1	2