Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Apr28_Distri_set3.shtml

District E Girls & Boys Invitational Relay Meets

Northboro, MA, April 28, 2012

[Division I Girls Results & Team Scores | Division II Girls Results & Team Scores | Division II Boys Results & Team Scores ]

Division I Boys Results & Team Scores

Licensed to First Time Out - Contractor License
 
Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/30/2012 09:45 PM
                     District E Track & Field - 4/28/2012                      
                              Boy's  Relay  Meet                               
                        St. John's HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys High Jump Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 . Fitchburg                  Fitchburg                5.15m   16-10.75 
  2 . Saint John's               St. John's               5.10m   16-08.75 
  2 . Algonquin Reg.             Algonquin                5.10m   16-08.75 
  4 . Shrewsbury                 Shrewsbury               4.75m   15-07.00 
  5 . Marlboro                   Marlboro                 4.70m   15-05.00 
  6 . Shepherd Hill              Shepherd H.              4.60m   15-01.00 
 
Event 31  Boys High Jump Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Fitchburg                  Fitchburg                5.15m   16-10.75 
  2 Toni Onikeku                 Fitchburg                1.95m    6-04.75 
  3 Ezra Brice                   Fitchburg                1.60m    5-03.00 
  3 Peter Montalvo               Fitchburg                1.60m    5-03.00 
 
Event 2  Boys Pole Vault Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Wachusett Reg.             Wachusett                9.90m   32-05.75 
  2 . Saint John's               St. John's               9.75m   31-11.75 
  3 . Shrewsbury                 Shrewsbury               9.60m   31-06.00 
  4 . Algonquin Reg.             Algonquin                9.15m   30-00.25 
  4 . Westborough                Westboro                 9.15m   30-00.25 
  6 . Marlboro                   Marlboro                 8.25m   27-00.75 
  7 . Fitchburg                  Fitchburg                6.90m   22-07.50 
 
Event 42  Boys Pole Vault Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Wachusett Reg.             Wachusett                9.90m   32-05.75 
  2 Ed Leary                     Wachusett                3.35m   10-11.75 
  2 Chang Bae Son                Wachusett                3.35m   10-11.75 
  4 Jeremy Bennie                Wachusett                3.20m   10-06.00 
 
Event 3  Boys Shot Put Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               38.67m  126-10.50 
  2 . Saint John's               St. John's              38.03m  124-09.25 
  3 . Shrewsbury                 Shrewsbury              36.50m  119-09.00 
  4 . Nashoba Regional           Nashoba                 36.25m  118-11.25 
  5 . Wachusett Reg.             Wachusett               36.09m  118-05.00 
  6 . Fitchburg                  Fitchburg               34.54m  113-04.00 
  7 . Milford                    Milford                 30.88m  101-03.75 
  8 . Westborough                Westboro                30.37m   99-07.75 
  9 . Shepherd Hill              Shepherd H.             30.19m   99-00.75 
 10 . Groton-Dunstable           Groton-Dun              30.07m   98-08.00 
 11 . North Middlesex            N. Middlesex            29.73m   97-06.50 
 12 . Leominster                 Leominster              28.06m   92-00.75 
 13 . Tantasqua Reg.             Tantasqua               26.64m   87-05.00 
 
Event 33  Boys Shot Put Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               38.67m  126-10.50 
  2 Joe Breen                    Algonquin               14.93m   48-11.75 
  3 Jeremy Adams                 Algonquin               13.45m   44-01.50 
  4 Jordan Entwistle             Algonquin               10.29m   33-09.25 
 
Event 4  Boys Discus Throw Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Nashoba Regional           Nashoba                103.96m     341-01 
  2 . Milford                    Milford                 89.45m     293-06 
  3 . Wachusett Reg.             Wachusett               86.74m     284-07 
  4 . Groton-Dunstable           Groton-Dun              81.16m     266-03 
  5 . North Middlesex            N. Middlesex            76.68m     251-07 
  6 . Tantasqua Reg.             Tantasqua               74.08m     243-00 
  7 . Leominster                 Leominster              70.90m     232-07 
  8 . Algonquin Reg.             Algonquin               68.67m     225-03 
  9 . Shrewsbury                 Shrewsbury              67.12m     220-02 
 10 . Shepherd Hill              Shepherd H.             66.01m     216-07 
 11 . Saint John's               St. John's              64.63m     212-00 
 12 . Fitchburg                  Fitchburg               60.57m     198-09 
 13 . Westborough                Westboro                52.94m     173-08 
 
Event 34  Boys Discus Throw Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Nashoba Regional           Nashoba                103.96m     341-01 
  2 Zack Hume                    Nashoba                 40.63m     133-04 
  3 Cam Rothfusa                 Nashoba                 32.04m     105-01 
  4 Matt Mudget                  Nashoba                 31.29m     102-08 
 
Event 5  Boys Javelin Throw Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin              124.91m     409-10 
  2 . North Middlesex            N. Middlesex           118.26m     388-00 
  3 . Nashoba Regional           Nashoba                117.35m     385-00 
  4 . Wachusett Reg.             Wachusett              116.03m     380-08 
  5 . Shrewsbury                 Shrewsbury             115.64m     379-05 
  6 . Groton-Dunstable           Groton-Dun             113.04m     370-10 
  7 . Shepherd Hill              Shepherd H.            109.51m     359-03 
  8 . Saint John's               St. John's              97.13m     318-08 
  9 . Milford                    Milford                 96.41m     316-04 
 10 . Tantasqua Reg.             Tantasqua               95.79m     314-03 
 11 . Fitchburg                  Fitchburg               93.73m     307-06 
 
Event 35  Boys Javelin Throw Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin              124.91m     409-10 
  2 Cam Brilliant                Algonquin               49.90m     163-08 
  3 Jordan Entwistle             Algonquin               43.42m     142-05 
  4 Jake Turner                  Algonquin               31.59m     103-08 
 
Event 6  Boys Long Jump Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               16.68m   54-08.75 
  2 . Wachusett Reg.             Wachusett               16.63m   54-06.75 
  3 . Fitchburg                  Fitchburg               16.30m   53-05.75 
  4 . Saint John's               St. John's              16.22m   53-02.75 
  5 . Westborough                Westboro                16.14m   52-11.50 
  6 . Shepherd Hill              Shepherd H.             16.04m   52-07.50 
  7 . Tantasqua Reg.             Tantasqua               15.84m   51-11.75 
  8 . Milford                    Milford                 15.08m   49-05.75 
  9 . North Middlesex            N. Middlesex            14.85m   48-08.75 
 10 . Leominster                 Leominster              14.58m   47-10.00 
 -- . Groton-Dunstable           Groton-Dun                FOUL            
 
Event 36  Boys Long Jump Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               16.68m   54-08.75 
  2 Jack Hamilton                Algonquin                5.66m   18-07.00 
  3 Shane Duffy                  Algonquin                5.51m   18-01.00 
  3 Jack McDonald                Algonquin                5.51m   18-01.00 
 
Event 7  Boys Triple Jump Relay Division I
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               35.55m  116-07.75 
  2 . Wachusett Reg.             Wachusett               35.32m  115-10.50 
  3 . Doherty                    Doherty                 35.12m  115-02.75 
  4 . Groton-Dunstable           Groton-Dun              35.07m  115-00.75 
  5 . Saint John's               St. John's              34.17m  112-01.25 
  6 . Shepherd Hill              Shepherd H.             33.68m  110-06.00 
  7 . Tantasqua Reg.             Tantasqua               33.11m  108-07.50 
  8 . Nashoba Regional           Nashoba                 32.84m  107-09.00 
  9 . Milford                    Milford                 32.53m  106-08.75 
 10 . Leominster                 Leominster              30.68m  100-08.00 
 11 . Westborough                Westboro                22.32m   73-02.75 
 
Event 37  Boys Triple Jump Relay D1 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 . Algonquin Reg.             Algonquin               35.55m  116-07.75 
  2 Shane Duffy                  Algonquin               12.58m   41-03.25 
  3 Zac Hamilton                 Algonquin               11.70m   38-04.75 
  4 Tyler Morin                  Algonquin               11.27m   36-11.75 
 
Event 8  Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle Division I
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett Regional                                   1:05.7   1 
  2 St. John's                                           1:07.6   1 
  3 Westborough                                          1:09.5   2 
  4 Shepherd Hill                                        1:09.6   1 
  5 Algonquin Regional                                   1:12.1   3 
  6 Tantasqua Reg.                                       1:14.5   2 
  7 Shrewsbury                                           1:15.4   3 
  8 Groton-Dunstable                                     1:21.1   2 
 
Event 48  Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett Regional                                   1:05.7  
     1) Brandon Smith                   2) Chang Bae Son                  
     3) Tom Fee                         4) Justin Conor                   
 
Event 9  Boys 4x400 Meter Relay Division I
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett Regional                                   3:35.8   1 
  2 Groton-Dunstable                                     3:39.6   1 
  3 Westborough                                          3:40.1   2 
  4 St. John's                                           3:43.1   1 
  5 Marlboro                                             3:43.3   1 
  6 Algonquin Regional                                   3:44.3   1 
  7 North Middlesex Reg.                                 3:50.7   3 
  8 Shepherd Hill                                        3:52.8   1 
  9 Leominster                                           3:55.4   2 
 10 Milford                                              3:57.1   3 
 11 Fitchburg                                            3:58.2   2 
 12 Shrewsbury                                           3:59.2   3 
 13 Tantasqua Reg.                                       4:07.6   2 
 -- Nashoba Regional                                         DQ   2  Break line violation
 
Event 54  Boys 4x400 Meter Relay D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett Regional                                   3:35.8  
     1) Jon Mazor                       2) Sam Mayo                       
     3) Drew DiPilla                    4) Hayden Frechette-McCall        
 
Event 10  Boys 4x100 Meter Relay Division I
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 St. John's                                             45.0   2 
  2 Wachusett Regional                                     46.3   3 
  3 Groton-Dunstable                                       46.5   1 
  4 North Middlesex Reg.                                   46.6   1 
  4 Algonquin Regional                                     46.6   3 
  6 Nashoba Regional                                       46.7   2 
  7 Shrewsbury                                             47.0   2 
  7 Fitchburg                                              47.0   1 
  9 Tantasqua Reg.                                         48.3   3 
 10 Shepherd Hill                                          49.0   1 
 11 Westborough                                            49.1   2 
 12 Milford                                                49.2   1 
 13 Leominster                                             51.6   2 
 
Event 52  Boys 4x100 Meter Relay D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. John's                                             45.0  
     1) Shadrach Abrokwah               2) Leron Stewart                  
     3) Eddie Jeong                     4) Efrain Montalvo III            
 
Event 11  Boys 4x800 Meter Relay Division I
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett Regional                                   8:16.8  
  2 Shepherd Hill                                        8:29.6  
  3 North Middlesex Reg.                                 8:38.5  
  4 St. John's                                           8:39.3  
  5 Milford                                              8:46.8  
  6 Shrewsbury                                           8:50.7  
  7 Westborough                                          9:02.5  
  8 Groton-Dunstable                                     9:18.8  
  9 Algonquin Regional                                   9:34.4  
 10 Tantasqua Reg.                                      10:21.7  
 
Event 58  Boys 4x800 Meter Relay D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett Regional                                   8:16.8  
     1) Tim Firzgerald                  2) Brian Cusack                   
     3) Colin Bennie                    4) Jeremy Bennie                  
 
Event 12  Boys 4x200 Meter Relay Division I
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Algonquin Regional                                   1:32.7   1 
  2 St. John's                                           1:33.4   1 
  3 North Middlesex Reg.                                 1:36.0   2 
  4 Wachusett Regional                                   1:36.4   2 
  5 Fitchburg                                            1:37.4   2 
  6 Groton-Dunstable                                     1:39.8   2 
  7 Westborough                                          1:41.3   1 
  8 Milford                                              1:42.3   2 
  9 Leominster                                           1:45.0   1 
 10 Tantasqua Reg.                                       1:45.2   1 
 11 Shepherd Hill                                        1:46.7   2 
 
Event 56  Boys 4x200 Meter Relay D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Algonquin Regional                                   1:32.7  
     1) Zac Hamilton                    2) Jordan Entwistle               
     3) Shane Duffy                     4) Colin Kraft                    
 
Event 13  Boys Distance Medley 8-4-12-16 Division I
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. John's                                          10:33.6  
  2 Wachusett Regional                                  10:40.9  
  3 Westborough                                         10:49.7  
  4 Nashoba Regional                                    10:50.1  
  5 North Middlesex Reg.                                11:06.5  
  6 Shepherd Hill                                       11:14.0  
  7 Tantasqua Reg.                                      12:03.3  
  8 Fitchburg                                           12:12.7  
  9 Groton-Dunstable                                    12:16.0  
 10 Leominster                                          12:52.0  
 11 Milford                                             12:52.8  
 
Event 50  Boys Distance Medley 8-4-12-16 D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. John's                                          10:33.6  
     1) Connor Murphy                   2) Ryan Dix                       
     3) Joe Clark                       4) Jonathan Green                 
 
Event 14  Boys 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division I
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Westborough                                          3:41.2   2 
  2 St. John's                                           3:43.7   1 
  3 Groton-Dunstable                                     3:47.3   1 
  4 Wachusett Regional                                   3:48.4   2 
  4 North Middlesex Reg.                                 3:48.4   1 
  6 Marlboro                                             3:54.6   1 
  7 Tantasqua Reg.                                       3:57.0   2 
  8 Milford                                              4:04.6   2 
  9 Algonquin Regional                                   4:06.3   1 
 10 Leominster                                           4:08.8   2 
 11 Shrewsbury                                           4:11.9   2 
 12 Shepherd Hill                                        4:12.9   1 
 
Event 61  Boys 800 Sprint Medley 2-1-1-400 D1 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Westborough                                          3:41.2  
     1) Steve Monette                   2) Sean Van Doren                 
     3) John Egan                       4) Brendan Robertson              
 
              Men - Division I - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Wachusett Regional          91        2) St. John's                 81   
    3) Algonquin Regional          66        4) Westborough                33   
    5) North Middlesex Reg.        30        5) Groton-Dunstable           30   
    7) Nashoba Regional            25        8) Fitchburg                  19   
    8) Shrewsbury                  19       10) Shepherd Hill              16   
   11) Milford                     10       12) Doherty                     6   
   12) Marlboro                     6       14) Tantasqua Reg.              2