Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Oct28_Franke_set5.shtml

FrankenFooter Half Marathon

New Port Richey , FL, October 28, 2012

[FrankenFooter Half Overall | FrankenFooter Half Age Groups | FrankenFooter Half Female Overall | FrankenFooter Half Male Overall ]

Living Dead Challenge Half

FrankenFooter Half Living Dead Challenge

FrankenFooter Half

Living Dead Challenge

Overall Finish List

October 28, 2012


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Danny Joseph                      Venice  FL           1153    49   M       1 45-49             1:24:39.1      6:28/M
       2    Joe Palmer                        Palm Harbor  FL      1101    39   M       1 35-39             1:30:23.1      6:54/M
       3    Josephine Weeden                  Saline  MI           1137    44   F       1 40-44             1:30:59.7      6:57/M
       4    Douglas White                     Tampa  FL            1138    49   M       2 45-49             1:34:00.8      7:11/M
       5    Patrick Kavalec                   Palm Harbor  FL      1065    20   M       1 20-24             1:38:01.6      7:29/M
       6    Joel Fenlason                     Patrick Afb  FL      1040    39   M       2 35-39             1:38:17.7      7:30/M
       7    Jay Parker                        Welsey Chapel  FL    1102    43   M       1 40-44             1:38:35.9      7:32/M
       8    Alan Powell                                            1151    50   M       1 50-54             1:39:40.9      7:36/M
       9    Diogenes Hernandez                Tampa  FL            1053    37   M       3 35-39             1:41:35.8      7:45/M
      10    Yonni Lopez                       Tampa  FL            1075    34   M       1 30-34             1:43:50.7      7:56/M
      11    Joel Bickford                     Terra Ceia  FL       1148    37   M       4 35-39             1:44:00.5      7:56/M
      12    Georgia Underwood                 Lighthouse Point  F  1130    38   F       1 35-39             1:44:56.3      8:01/M
      13    Danielle Usilton                  Fort Lauderdale  FL  1131    38   F       2 35-39             1:45:02.1      8:01/M
      14    Will Ebanks                       Spring Hill  FL      1035    16   M       1 14-19             1:45:48.8      8:05/M
      15    Stacy Walser                      Tampa  FL            1134    37   M       5 35-39             1:46:44.7      8:09/M
      16    Edward Korshin                    Tampa  FL            1068    47   M       3 45-49             1:47:08.4      8:11/M
      17    Suzy Zahn                         Lighthouse Point  F  1144    42   F       2 40-44             1:48:35.4      8:17/M
      18    Scott Kushin                      Tampa  FL            1069    32   M       2 30-34             1:48:37.6      8:17/M
      19    Christina Mitchelson              Land O' Lakes  FL    1097    44   F       3 40-44             1:48:42.6      8:18/M
      20    Tom Dhans                         Brooksville  FL      1033    48   M       4 45-49             1:48:59.0      8:19/M
      21    Rebecca Reese                     Orlando  FL          1112    24   F       1 20-24             1:49:16.4      8:20/M
      22    Shannon Maness                    New Port Richey  FL  1081    44   M       2 40-44             1:49:49.7      8:23/M
      23    Eric Slafky                       Spring Hill  FL      1122    31   M       3 30-34             1:50:55.7      8:28/M
      24    Andrew Weeden                     Saline  MI           1136    48   M       5 45-49             1:51:02.5      8:29/M
      25    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          1139    41   M       3 40-44             1:51:20.1      8:30/M
      26    Kara Hourdas                      Tarpon Springs  FL   1057    38   F       3 35-39             1:51:26.3      8:30/M
      27    Jodi Karuso                       Hudson  FL           1064    46   F       1 45-49             1:52:08.0      8:34/M
      28    Donald Rasdall                    Seminole  FL         1111    52   M       2 50-54             1:53:34.4      8:40/M
      29    Danielle Trouton                  New Port Richey  FL  1129    23   F       2 20-24             1:53:36.5      8:40/M
      30    Nicole Sackrider                  New Port Richey  FL  1115    30   F       1 30-34             1:54:44.7      8:45/M
      31    Zachary Callaway                  Tampa  FL            1010    16   M       2 14-19             1:55:14.9      8:48/M
      32    Mitchell Harvey                   Lakeland  FL         1052    45   M       6 45-49             1:55:48.1      8:50/M
      33    Bob Tiller                        Palm Harbor  FL      1127    50   M       3 50-54             1:56:33.3      8:54/M
      34    Joel Holtry                       Tampa  FL            1055    32   M       4 30-34             1:57:01.8      8:56/M
      35    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL    1041    34   M       5 30-34             1:57:39.1      8:59/M
      36    Allen Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1001    46   M       7 45-49             1:57:42.2      8:59/M
      37    Robert Harris                     Dunedin  FL          1050    34   M       6 30-34             1:57:44.0      8:59/M
      38    George Hourdas                    Tarpon Springs  FL   1056    39   M       6 35-39             1:58:25.8      9:02/M
      39    Tanya Tooker                      Lighthouse Point  F  1149    50   F       1 50-54             1:59:56.3      9:09/M
      40    Dana Murphy                       St Petersburg  FL    1098    39   F       4 35-39             2:00:00.3      9:10/M
      41    Jose Virgen                       Dade City  FL        1133    36   M       7 35-39             2:00:26.7      9:12/M
      42    Benjamin Fairchild                Lakeland  FL         1037    34   M       7 30-34             2:01:03.9      9:14/M
      43    Suzy Jackson                      Tampa  FL            1060    46   F       2 45-49             2:01:17.7      9:15/M
      44    Jennifer Schwartzberg             Tampa  FL            1119    34   F       2 30-34             2:01:33.7      9:17/M
      45    Christopher Kloess                New Port Richey  FL  1067    46   M       8 45-49             2:01:50.1      9:18/M
      46    Julie Richter                     Tampa  FL            1113    47   F       3 45-49             2:01:56.5      9:18/M
      47    Carlie Williams                   St. Petersburg  FL   1140    28   F       1 25-29             2:03:11.3      9:24/M
      48    Tracy Rappaport                   Wesley Chapel  FL    1110    39   F       5 35-39             2:03:24.9      9:25/M
      49    Laura Kelly                       Tampa  FL            1066    31   F       3 30-34             2:03:32.3      9:26/M
      50    Benjamin Raposa                   Tampa  FL            1109    29   M       1 25-29             2:03:33.2      9:26/M
      51    Francisco Silva-Gonzalez          Tampa  FL            1121    39   M       8 35-39             2:03:34.6      9:26/M
      52    Lewis Clark                       Ormond Beach  FL     1019    35   M       9 35-39             2:04:15.9      9:29/M
      53    Amanda Jones                      Bartow  FL           1061    33   F       4 30-34             2:04:43.5      9:31/M
      54    Ralph Clark                       New Port Richey  FL  1020    30   M       8 30-34             2:05:01.1      9:33/M
      55    Don Mehan                         Saint Petersburg  F  1092    56   M       1 55-59             2:05:26.0      9:35/M
      56    Samantha Lopez                    Tampa  FL            1074    33   F       5 30-34             2:07:09.7      9:42/M
      57    Melissa Coghlan                   Dunedin  FL          1021    28   F       2 25-29             2:07:56.1      9:46/M
      58    Brian Cox                         Dunedin  FL          1147    23   M       2 20-24             2:07:56.7      9:46/M
      59    Marie Grubb                       New Port Richey  FL  1047    52   F       2 50-54             2:08:28.9      9:48/M
      60    Damon Miltner                     Franklin  TN         1094    36   M      10 35-39             2:08:47.7      9:50/M
      61    Kelly Wynns                       Placida  FL          1143    46   F       4 45-49             2:12:24.7     10:06/M
      62    Amanda Harris                     Dunedin  FL          1049    33   F       6 30-34             2:12:44.0     10:08/M
      63    Tommy Medlin                      Seffner  FL          1156    49   M       9 45-49             2:13:06.0     10:10/M
      64    Christopher Hagen                 Clermont  FL         1048    30   M       9 30-34             2:14:16.3     10:15/M
      65    Peter Mitchell                    Wesley Chapel  FL    1096    50   M       4 50-54             2:15:19.8     10:20/M
      66    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL     1126    41   F       4 40-44             2:15:34.8     10:21/M
      67    Chrissy Bell                      Odessa  FL           1004    38   F       6 35-39             2:15:41.5     10:21/M
      68    Patrick McDonald                  Lecanto  FL          1086    57   M       2 55-59             2:16:21.4     10:25/M
      69    Ed Curry                          New Port Richey  FL  1030    50   M       5 50-54             2:17:16.7     10:29/M
      70    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  1029    27   M       2 25-29             2:17:19.8     10:29/M
      71    Daniel Frank                      Springfield  IL      1042    58   M       3 55-59             2:17:35.3     10:30/M
      72    Brian Stankiewicz                 Lutz  FL             1125    30   M      10 30-34             2:18:39.8     10:35/M
      73    Michaela Churilla                 Lutz  FL             1018    26   F       3 25-29             2:18:40.1     10:35/M
      74    Kari Kadlub                       Wesley Chapel  FL    1063    36   F       7 35-39             2:18:46.6     10:36/M
      75    John Cattell                      St Petersburg  FL    1013    24   M       3 20-24             2:20:01.4     10:41/M
      76    Amber Meurer                      Wesley Chapel  FL    1157    28   F       4 25-29             2:20:03.0     10:41/M
      77    Anne O'Roake                      Riverview  FL        1100    41   F       5 40-44             2:20:55.8     10:45/M
      78    Marcia Garvin                     Tampa  FL            1046    34   F       7 30-34             2:21:20.5     10:47/M
      79    Lisa McDonald                     Lecanto  FL          1085    49   F       5 45-49             2:21:34.5     10:48/M
      80    Kimberly Ross                     San Angelo  TX       1114    39   F       8 35-39             2:22:52.5     10:54/M
      81    Jennifer Sloan                    Port Richey  FL      1123    31   F       8 30-34             2:23:48.3     10:59/M
      82    Teresa McGee                      Brandon  FL          1087    41   F       6 40-44             2:25:41.4     11:07/M
      83    Lisa Purton                       Valrico  FL          1108    48   F       6 45-49             2:25:54.0     11:08/M
      84    Angel Butler                      Winter Garden  FL    1009    33   F       9 30-34             2:27:34.3     11:16/M
      85    Pam Lombardi                      Hudson  FL           1073    56   F       1 55-59             2:27:55.3     11:17/M
      86    Stephanie Cavalier                Valrico  FL          1015    27   F       5 25-29             2:27:58.5     11:18/M
      87    Vance Nagel                       Lutz  FL             1099    48   M      10 45-49             2:28:02.8     11:18/M
      88    Matthew Louie                     Mountain Lakes  NJ   1076    28   M       3 25-29             2:28:04.0     11:18/M
      89    Derek Hsen Dai Hsu                Gainesville  FL      1059    27   M       4 25-29             2:28:04.0     11:18/M
      90    Chad Cavalier                     Valrico  FL          1014    28   M       5 25-29             2:28:14.9     11:19/M
      91    Heather Christopher               Spring Hill  FL      1017    32   F      10 30-34             2:28:29.2     11:20/M
      92    Carmen Pedroso                    Gainesville  FL      1105    37   F       9 35-39             2:29:22.6     11:24/M
      93    Cindy Batik                       Tampa  FL            1003    35   F      10 35-39             2:29:47.7     11:26/M
      94    Jacqueline Warme                  Trinity  FL          1135    28   F       6 25-29             2:29:54.2     11:27/M
      95    Denise Logaglio                   Holiday  FL          1072    25   F       7 25-29             2:30:40.4     11:30/M
      96    Marjorie Crosbie                  Tampa  FL            1027    42   F       7 40-44             2:30:41.6     11:30/M
      97    Jennifer Paullin                  Spring Hill  FL      1103    48   F       7 45-49             2:30:42.5     11:30/M
      98    Dana Felice                       Tampa  FL            1039    45   F       8 45-49             2:30:47.8     11:31/M
      99    Jenna Easton                      Wesley Chapel  FL    1034    30   F      11 30-34             2:31:01.8     11:32/M
     100    Melissa McHugh                    Palm Harbor  FL      1088    29   F       8 25-29             2:31:10.1     11:32/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL   1070    47   F       9 45-49             2:32:23.5     11:38/M
     102    Tracey Tripp                      Odessa  FL           1128    39   F      11 35-39             2:32:24.7     11:38/M
     103    Elizabeth Virgen                  Dade City  FL        1132    34   F      12 30-34             2:34:28.6     11:47/M
     104    Jackie Bernabe                    Lutz  FL             1005    49   F      10 45-49             2:35:04.2     11:50/M
     105    Andrea Soehnlen                   Tampa  FL            1124    29   F       9 25-29             2:35:13.6     11:51/M
     106    Karen MacAuley                    St Petersburg  FL    1080    47   F      11 45-49             2:35:30.5     11:52/M
     107    Everis Fairchild                  Lakeland  FL         1038    33   F      13 30-34             2:35:48.6     11:54/M
     108    Amy Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1089    33   F      14 30-34             2:36:00.9     11:55/M
     109    Jim Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1090    37   M      11 35-39             2:36:00.9     11:55/M
     110    Joe Payne                         Plant City  FL       1104    45   M      11 45-49             2:37:10.0     12:00/M
     111    Grace Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1002    40   F       8 40-44             2:37:45.9     12:03/M
     112    Michelle Blagg                    Tampa  FL            1006    39   F      12 35-39             2:40:19.5     12:14/M
     113    Jenna Hart                        New Port Richey  FL  1051    27   F      10 25-29             2:40:58.0     12:17/M
     114    Meghan Brunelli                   Palmetto  FL         1008    34   F      15 30-34             2:41:54.6     12:22/M
     115    Yarisi Valero                     Tampa  FL            1145    41   F       9 40-44             2:44:16.2     12:32/M
     116    Heather Williams                  Tampa  FL            1141    31   F      16 30-34             2:44:56.4     12:35/M
     117    Colleen Ice                       Orlando  FL          1155    33   F      17 30-34             2:44:56.8     12:35/M
     118    Mary Lewis                        Holiday  FL          1071    39   F      13 35-39             2:45:29.6     12:38/M
     119    Stephanie McAnly                  Weeki Wachee  FL     1084    25   F      11 25-29             2:46:13.7     12:41/M
     120    Amy Canavan                       Palm Harbor  FL      1011    36   F      14 35-39             2:47:06.3     12:45/M
     121    Leigh Williams                    New Port Richey  FL  1142    34   F      18 30-34             2:48:27.2     12:52/M
     122    Alyssa Bonet                      Temple Terrace  FL   1007    36   F      15 35-39             2:51:00.7     13:03/M
     123    Cheryl Houser                     Tampa  FL            1058    32   F      19 30-34             2:51:00.8     13:03/M
     124    Jennifer Sanchez                  Land O Lakes  FL     1116    39   F      16 35-39             2:52:56.6     13:12/M
     125    Nicole Minott                     Tampa  FL            1095    28   F      12 25-29             2:52:58.6     13:12/M
     126    Charles Sekeres                   New Port Richey  FL  1120    39   M      12 35-39             2:53:46.6     13:16/M
     127    Arianna Gadaleta                  Holiday  FL          1043    23   F       3 20-24             2:55:09.1     13:22/M
     128    Jennifer Garcia                   Sanford  FL          1044    44   F      10 40-44             2:57:58.0     13:35/M
     129    Jennifer Erwin                    Clearwater  FL       1036    36   F      17 35-39             2:59:34.0     13:42/M
     130    Katy Marques                      Odessa  FL           1082    22   F       4 20-24             3:01:35.0     13:52/M
     131    Kelley Schaeffer                  Odessa  FL           1117    40   F      11 40-44             3:01:47.0     13:53/M
     132    Matthew Schaeffer                 Odessa  FL           1118    43   M       4 40-44             3:01:47.5     13:53/M
     133    Rolf Goedhart                     Trinity  FL          1154    60   M       1 60-64             3:02:04.0     13:54/M
     134    Emily Channell                    Orlando  FL          1158    32   F      20 30-34             3:02:04.5     13:54/M
     135    Jennifer Cummings                 Orlando  FL          1028    41   F      12 40-44             3:08:00.0     14:21/M
     136    Eva Decresie                      Holiday  FL          1032    26   F      13 25-29             3:14:25.0     14:50/M
     137    Carla Copp                        Seminole  FL         1024    53   F       3 50-54             3:23:14.0     15:31/M
     138    Jay Copp                          Seminole  FL         1025    53   M       6 50-54             3:23:16.0     15:31/M
     139    Lynn Davis                        New Port Richey  FL  1031    58   F       2 55-59             3:34:29.0     16:22/M