Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Oct28_Franke_set4.shtml

FrankenFooter Half Marathon

New Port Richey , FL, October 28, 2012

[FrankenFooter Half Overall | FrankenFooter Half Age Groups | FrankenFooter Half Female Overall | Living Dead Challenge Half ]

FrankenFooter Half Male Overall

FrankenFooter Half

FrankenFooter Half

FrankenFooter Half Male Finishers

October 28, 2012


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place*   Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Larry Smart                       Tampa  FL             558    43   M       1 Top Fin           1:18:15.6      5:58/M
       2    Ferit Toska                       Gainesville  FL       570    32   M       1 30-34             1:21:53.7      6:15/M
       3    Danny Joseph                      Venice  FL           1153    49   M       1 Top Fin           1:24:39.1      6:28/M
       4    Joe Palmer                        Palm Harbor  FL      1101    39   M       1 35-39             1:30:23.1      6:54/M
       5    Dennis Byron                      Palm Harbor  FL       510    54   M       1 Top Fin           1:31:40.1      7:00/M
       6    Douglas White                     Tampa  FL            1138    49   M       1 45-49             1:34:00.8      7:11/M
       7    Patrick Kavalec                   Palm Harbor  FL      1065    20   M       1 20-24             1:38:01.6      7:29/M
       8    Joel Fenlason                     Patrick Afb  FL      1040    39   M       2 35-39             1:38:17.7      7:30/M
       9    Jay Parker                        Welsey Chapel  FL    1102    43   M       1 40-44             1:38:35.9      7:32/M
      10    Alan Powell                                            1151    50   M       1 50-54             1:39:40.9      7:36/M
      11    Diogenes Hernandez                Tampa  FL            1053    37   M       3 35-39             1:41:35.8      7:45/M
      12    Yonni Lopez                       Tampa  FL            1075    34   M       2 30-34             1:43:50.7      7:56/M
      13    Joel Bickford                     Terra Ceia  FL       1148    37   M       4 35-39             1:44:00.5      7:56/M
      14    Mark Titchener                    Land O Lakes  FL      566    47   M       2 45-49             1:45:09.2      8:02/M
      15    Will Ebanks                       Spring Hill  FL      1035    16   M       1 14-19             1:45:48.8      8:05/M
      16    Stacy Walser                      Tampa  FL            1134    37   M       5 35-39             1:46:44.7      8:09/M
      17    Edward Korshin                    Tampa  FL            1068    47   M       3 45-49             1:47:08.4      8:11/M
      18    Greg Dill                         Brooksville  FL       515    48   M       4 45-49             1:47:33.0      8:13/M
      19    Jeff Fink                                               581    42   M       2 40-44             1:48:03.2      8:15/M
      20    David Yancey                      Tampa  FL             576    48   M       5 45-49             1:48:26.1      8:17/M
      21    Scott Kushin                      Tampa  FL            1069    32   M       3 30-34             1:48:37.6      8:17/M
      22    Tom Dhans                         Brooksville  FL      1033    48   M       6 45-49             1:48:59.0      8:19/M
      23    Tom Donnelly                      Tampa  FL             517    34   M       4 30-34             1:49:06.5      8:20/M
      24    Chris Antonio                     Trinity  FL           501    40   M       3 40-44             1:49:33.6      8:22/M
      25    Gerard Solis                      Lithia  FL            559    39   M       6 35-39             1:49:43.9      8:23/M
      26    Shannon Maness                    New Port Richey  FL  1081    44   M       4 40-44             1:49:49.7      8:23/M
      27    Eric Slafky                       Spring Hill  FL      1122    31   M       5 30-34             1:50:55.7      8:28/M
      28    Andrew Weeden                     Saline  MI           1136    48   M       7 45-49             1:51:02.5      8:29/M
      29    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          1139    41   M       5 40-44             1:51:20.1      8:30/M
      30    Donald Rasdall                    Seminole  FL         1111    52   M       2 50-54             1:53:34.4      8:40/M
      31    Zachary Callaway                  Tampa  FL            1010    16   M       2 14-19             1:55:14.9      8:48/M
      32    Matt Ellinger                     Trinity  FL           519    33   M       6 30-34             1:55:18.8      8:48/M
      33    Scott MacDonald                   Brandon  FL           536    38   M       7 35-39             1:55:31.0      8:49/M
      34    Mitchell Harvey                   Lakeland  FL         1052    45   M       8 45-49             1:55:48.1      8:50/M
      35    Bob Tiller                        Palm Harbor  FL      1127    50   M       3 50-54             1:56:33.3      8:54/M
      36    Joel Holtry                       Tampa  FL            1055    32   M       7 30-34             1:57:01.8      8:56/M
      37    Patrick Murphy                    Lakeland  FL          543    50   M       4 50-54             1:57:27.3      8:58/M
      38    Stuart Dow                        Lakeland  FL         1146    44   M       6 40-44             1:57:28.9      8:58/M
      39    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL    1041    34   M       8 30-34             1:57:39.1      8:59/M
      40    Allen Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1001    46   M       9 45-49             1:57:42.2      8:59/M
      41    Robert Harris                     Dunedin  FL          1050    34   M       9 30-34             1:57:44.0      8:59/M
      42    Steve Pincket                     Lakeland  FL          548    49   M      10 45-49             1:58:05.1      9:01/M
      43    Jeffery Schrade                                         231    51   M       5 50-54             1:58:13.1      9:01/M
      44    George Hourdas                    Tarpon Springs  FL   1056    39   M       8 35-39             1:58:25.8      9:02/M
      45    John Meyer                        Tampa  FL             542    37   M       9 35-39             1:58:25.8      9:02/M
      46    Jose Virgen                       Dade City  FL        1133    36   M      10 35-39             2:00:26.7      9:12/M
      47    Benjamin Fairchild                Lakeland  FL         1037    34   M      10 30-34             2:01:03.9      9:14/M
      48    Christopher Kloess                New Port Richey  FL  1067    46   M      11 45-49             2:01:50.1      9:18/M
      49    Benjamin Raposa                   Tampa  FL            1109    29   M       1 25-29             2:03:33.2      9:26/M
      50    Francisco Silva-Gonzalez          Tampa  FL            1121    39   M      11 35-39             2:03:34.6      9:26/M
      51    Lewis Clark                       Ormond Beach  FL     1019    35   M      12 35-39             2:04:15.9      9:29/M
      52    Ralph Clark                       New Port Richey  FL  1020    30   M      11 30-34             2:05:01.1      9:33/M
      53    Don Mehan                         Saint Petersburg  F  1092    56   M       1 55-59             2:05:26.0      9:35/M
      54    Josh White                        Brooksville  FL       573    34   M      12 30-34             2:06:00.3      9:37/M
      55    Richard Batchelor                 Land O Lakes  FL      506    46   M      12 45-49             2:06:26.7      9:39/M
      56    Unknown Partic. 1150                                   1150         M       1  0-13             2:07:55.7      9:46/M
      57    Brian Cox                         Dunedin  FL          1147    23   M       2 20-24             2:07:56.7      9:46/M
      58    Tom Klebeck                       Lutz  FL              532    48   M      13 45-49             2:08:27.0      9:48/M
      59    Damon Miltner                     Franklin  TN         1094    36   M      13 35-39             2:08:47.7      9:50/M
      60    Tommy Medlin                      Seffner  FL          1156    49   M      14 45-49             2:13:06.0     10:10/M
      61    Christopher Hagen                 Clermont  FL         1048    30   M      13 30-34             2:14:16.3     10:15/M
      62    Peter Mitchell                    Wesley Chapel  FL    1096    50   M       6 50-54             2:15:19.8     10:20/M
      63    Patrick McDonald                  Lecanto  FL          1086    57   M       2 55-59             2:16:21.4     10:25/M
      64    David Vandam                                            579    56   M       3 55-59             2:16:50.0     10:27/M
      65    Jim Bollinger                     Apollo Beach  FL      509    53   M       7 50-54             2:17:03.9     10:28/M
      66    Ed Curry                          New Port Richey  FL  1030    50   M       8 50-54             2:17:16.7     10:29/M
      67    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  1029    27   M       2 25-29             2:17:19.8     10:29/M
      68    Daniel Frank                      Springfield  IL      1042    58   M       4 55-59             2:17:35.3     10:30/M
      69    Brian Stankiewicz                 Lutz  FL             1125    30   M      14 30-34             2:18:39.8     10:35/M
      70    John Cattell                      St Petersburg  FL    1013    24   M       3 20-24             2:20:01.4     10:41/M
      71    Vance Nagel                       Lutz  FL             1099    48   M      15 45-49             2:28:02.8     11:18/M
      72    Matthew Louie                     Mountain Lakes  NJ   1076    28   M       3 25-29             2:28:04.0     11:18/M
      73    Derek Hsen Dai Hsu                Gainesville  FL      1059    27   M       4 25-29             2:28:04.0     11:18/M
      74    Chad Cavalier                     Valrico  FL          1014    28   M       5 25-29             2:28:14.9     11:19/M
      75    Jim Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1090    37   M      14 35-39             2:36:00.9     11:55/M
      76    Joe Payne                         Plant City  FL       1104    45   M      16 45-49             2:37:10.0     12:00/M
      77    Vic Maldonado                     Crystal River  FL     537    56   M       5 55-59             2:43:42.7     12:30/M
      78    Charles Sekeres                   New Port Richey  FL  1120    39   M      15 35-39             2:53:46.6     13:16/M
      79    Matthew Schaeffer                 Odessa  FL           1118    43   M       7 40-44             3:01:47.5     13:53/M
      80    Rolf Goedhart                     Trinity  FL          1154    60   M       1 60-64             3:02:04.0     13:54/M
      81    Karen Corkey                      Odessa  FL            514    47   M      17 45-49             3:03:14.0     13:59/M
      82    Jay Copp                          Seminole  FL         1025    53   M       9 50-54             3:23:16.0     15:31/M

*Overall place among males only