Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Oct27_Franke_set2.shtml

FrankenFooter 5k

New Port Richey, FL, October 27, 2012

[FrankenFooter 5k Overall | Living Dead Challenge 5k ]

FrankenFooter 5k Age Groups

FrankenFooter

FrankenFooter

FrankenFooter 5k

October 27, 2012


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josephine Weeden                  Saline  MI           1137   44        5        19:39.4      6:20/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzy Zahn                         Lighthouse Point  F  1144   42       29        22:47.9      7:21/M
Top

Female Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tanya Tooker                      Lighthouse Point  F  1149   50       62        24:46.6      7:59/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Trone                                            1152           118        27:58.2      9:01/M
       2    Gianna Ferrandino                 New Port Richey  FL   228   10      153        30:03.1      9:42/M
       3    Kerry Callahan                    Tampa  FL             247   0       157        30:19.8      9:47/M
       4    Adrianna Rodriguez                Tampa  FL             170   7       190        32:01.4     10:20/M
       5    Allanna Albritton                 Lakeland  FL            3    8      317        45:40.3     14:44/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tess King                         New Port Richey  FL   107   14      186        31:53.9     10:17/M
       2    Amy Ashley                        Lake Panasoffkee  F     8   13      192        32:07.2     10:22/M
       3    Julie Cook                        Inverness  FL          36   14      198        32:26.5     10:28/M
       4    Lauren Walker                     Inverness  FL         210   11      199        32:27.2     10:28/M
       5    Jordyn Fine                       Wesley Chapel  FL      60   13      253        37:41.6     12:09/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley White                      New Port Richey  FL   216   16       63        24:50.6      8:01/M
       2    Jenna Daniels                     Clearwater  FL         46   18      228        34:21.7     11:05/M
       3    Dawn Orlando                      New Port Richey  FL   142   16      277        39:28.5     12:44/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Reese                     Orlando  FL          1112   24       52        24:17.4      7:50/M
       2    Carly Starks                      Hudson  FL            189   24       81        25:57.5      8:22/M
       3    Jackie Powell                     New Port Richey  FL   235   21       83        25:57.9      8:22/M
       4    Danielle Florey                   Port Richey  FL        62   24      101        27:11.1      8:46/M
       5    Ericka Giffin                     State College  PA      71   23      104        27:20.9      8:49/M
       6    Michelle Guitard                  St. Petersburg  FL     86   23      137        29:04.1      9:23/M
       7    Arianna Gadaleta                  Holiday  FL          1043   23      158        30:23.7      9:48/M
       8    Katy Marques                      Odessa  FL           1082   22      205        32:41.9     10:33/M
       9    Sara Keimig                       Palm Harbor  FL       101   23      224        34:12.9     11:02/M
      10    Brittany Croon                    Lutz  FL               42   24      251        37:03.1     11:57/M
      11    Megan Glemza                      Weeki Wachee  FL       76   23      274        38:52.9     12:32/M
      12    Fabiola Petry                     Largo  FL             230   24      306        43:32.4     14:03/M
      13    Cassie Simon                      New Port Richey  FL   181   23      310        44:18.8     14:17/M
      14    Laura Hemingway                   Tampa  FL              91   24      325        46:44.1     15:05/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Burke                       Tampa  FL              26   29       84        25:59.0      8:23/M
       2    Melissa Coghlan                   Dunedin  FL          1021   28      107        27:37.2      8:55/M
       3    Amanda Perkins                    Clearwater  FL        148   27      122        28:06.7      9:04/M
       4    Michaela Churilla                 Lutz  FL             1018   26      133        28:59.8      9:21/M
       5    Carlie Williams                   St. Petersburg  FL   1140   28      136        29:04.1      9:23/M
       6    Stephanie Cavalier                Valrico  FL          1015   27      147        29:37.9      9:33/M
       7    Denise Logaglio                   Holiday  FL          1072   25      160        30:25.4      9:49/M
       8    Melissa McHugh                    Palm Harbor  FL      1088   29      165        30:39.5      9:53/M
       9    Jenna Hart                        New Port Richey  FL  1051   27      170        30:52.0      9:57/M
      10    Jacqueline Warme                  Trinity  FL          1135   28      176        31:18.7     10:06/M
      11    Lindsay Schroer                   Trinity  FL           177   28      193        32:11.7     10:23/M
      12    Andrea Soehnlen                   Tampa  FL            1124   29      195        32:16.3     10:25/M
      13    Diana Lima                        Tampa  FL             117   28      203        32:37.4     10:31/M
      14    Stephanie McAnly                  Weeki Wachee  FL     1084   25      215        33:44.6     10:53/M
      15    Stephanie Cricchio                New Port Richey  FL    41   29      217        33:49.6     10:55/M
      16    Melissa Loomer                    Palm Harbor  FL       121   28      231        34:30.1     11:08/M
      17    Sarah Martin                      New Port Richey  FL   128   25      232        34:31.9     11:08/M
      18    Gabrielle Pusateri                Tampa  FL             159   27      234        34:42.5     11:12/M
      19    Kayla Kuni                        New Port Richey  FL   111   26      238        35:02.5     11:18/M
      20    Priscilla Clark                   Riverview  FL          35   27      250        36:49.5     11:53/M
      21    Eva Decresie                      Holiday  FL          1032   26      261        38:11.1     12:19/M
      22    Krystina Eron                     New Port Richey  FL    59   26      267        38:42.4     12:29/M
      23    Kimberly Waldroupe                New Port Richey  FL   209   26      289        40:50.8     13:10/M
      24    Jennifer Presnell                 Lithia  FL            155   26      290        41:14.2     13:18/M
      25    Dara Wathanapaisal                Madison  WI           213   26      295        42:09.4     13:36/M
      26    Alondra Canizal                   Gainesville  FL      1012   28      299        42:49.4     13:49/M
      27    Angela Cranshaw                   Tampa  FL              40   25      302        42:51.5     13:49/M
      28    Amanda Couch                      Tampa  FL              38   29      319        46:18.6     14:56/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Sackrider                  New Port Richey  FL  1115   30       46        23:43.4      7:39/M
       2    Heather Whittaker                 Tampa  FL             217   32       53        24:17.8      7:50/M
       3    Jennifer Schwartzberg             Tampa  FL            1119   34       55        24:22.9      7:52/M
       4    Laura Kelly                       Tampa  FL            1066   31       64        25:03.4      8:05/M
       5    Carly Spielman                    Dunedin  FL           186   34       73        25:25.6      8:12/M
       6    Louisa Kern                       port richey  FL       104   32       78        25:47.7      8:19/M
       7    Sarah Johnson                     Lutz  FL               97   34       95        26:36.1      8:35/M
       8    Amanda Harris                     Dunedin  FL          1049   33       96        26:46.6      8:38/M
       9    Samantha Lopez                    Tampa  FL            1074   33       98        26:47.4      8:38/M
      10    Angela Lippitt                    Odessa  FL            118   30      113        27:55.2      9:00/M
      11    Jennifer Sloan                    Port Richey  FL      1123   31      125        28:17.9      9:07/M
      12    Fahreta Grabouar                  Clearwater  FL         80   31      130        28:49.2      9:18/M
      13    Angel Butler                      Winter Garden  FL    1009   33      140        29:11.6      9:25/M
      14    Jessica Hessler                   Wesley Chapel  FL    1054   33      142        29:21.7      9:28/M
      15    Amanda Jones                      Bartow  FL           1061   33      145        29:35.7      9:33/M
      16    Heather Christopher               Spring Hill  FL      1017   32      151        29:56.7      9:39/M
      17    Meghan Brunelli                   Palmetto  FL         1008   34      166        30:48.1      9:56/M
      18    Marcia Garvin                     Tampa  FL            1046   34      167        30:49.9      9:56/M
      19    Elizabeth Virgen                  Dade City  FL        1132   34      175        31:14.4     10:05/M
      20    Jenna Easton                      Wesley Chapel  FL    1034   30      178        31:23.4     10:07/M
      21    Rebecca Davis                     Tampa  FL              47   30      187        31:54.9     10:17/M
      22    Cynthia Rodriguez                 Tampa  FL             171   34      189        32:00.8     10:19/M
      23    Amy Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1089   33      194        32:14.0     10:24/M
      24    Leigh Williams                    New Port Richey  FL  1142   34      209        33:03.0     10:40/M
      25    Everis Fairchild                  Lakeland  FL         1038   33      218        33:51.8     10:55/M
      26    Cheryl Houser                     Tampa  FL            1058   32      242        35:13.0     11:22/M
      27    Jennifer Williams                 Clearwater  FL        221   33      246        35:47.0     11:33/M
      28    Mary Kushin                       Tampa  FL             112   30      249        36:46.3     11:52/M
      29    Elaine Bramliff                                         250   32      255        37:42.9     12:10/M
      30    Christy Pagano                    Hudson  FL            144   34      256        37:45.5     12:11/M
      31    Voletta Bogan                     New Port Richey  FL    18   33      263        38:21.2     12:22/M
      32    Heather Williams                  Tampa  FL            1141   31      265        38:24.4     12:23/M
      33    Rhiannon Smith                    Wesley Chapel  FL     182   32      266        38:26.3     12:24/M
      34    Emily Channell                    Orlando  FL          1158   32      278        39:35.2     12:46/M
      35    Jennifer Francisco                Palm Harbor  FL        66   30      279        39:44.5     12:49/M
      36    Valerie Dewing                    Seffner  FL            52   33      288        40:36.1     13:06/M
      37    Dilcia Hernandez                  Tampa  FL              93   34      293        41:35.2     13:25/M
      38    jamie mccormick                   port richey  FL       133   32      303        42:52.2     13:50/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Strobbe                       PORT RICHEY  FL       193   35       10        20:25.1      6:35/M
       2    Georgia Underwood                 Lighthouse Point  F  1130   38       15        21:11.9      6:50/M
       3    Danielle Usilton                  Fort Lauderdale  FL  1131   38       21        21:48.8      7:02/M
       4    Kara Hourdas                      Tarpon Springs  FL   1057   38       34        23:14.9      7:30/M
       5    Tracey Tripp                      Odessa  FL           1128   39       36        23:17.5      7:31/M
       6    Dana Murphy                       St Petersburg  FL    1098   39       66        25:12.7      8:08/M
       7    Tracy Rappaport                   Wesley Chapel  FL    1110   39       68        25:21.6      8:11/M
       8    Renee Murphy                      Tampa  FL             246   35      103        27:17.9      8:48/M
       9    Kari Kadlub                       Wesley Chapel  FL    1063   36      105        27:30.1      8:52/M
      10    Chrissy Bell                      Odessa  FL           1004   38      121        28:01.1      9:02/M
      11    Stacey Hensen                     Tampa  FL              92   35      124        28:15.3      9:07/M
      12    Michele Palmer                    Palm Harbor  FL       145   39      126        28:33.2      9:13/M
      13    Erin Clark                        Ormond Beach  FL       33   35      144        29:24.7      9:29/M
      14    Kim Borup                         Clearwater  FL         19   35      155        30:07.7      9:43/M
      15    Sheila Tippens                    New Port Richey  FL   200   36      156        30:12.1      9:45/M
      16    Karen Graham                      Oakdale  MN            82   36      161        30:26.3      9:49/M
      17    Jennifer Sanchez                  Land O Lakes  FL     1116   39      162        30:26.6      9:49/M
      18    Sarah Burton                      New Port Richey  FL    28   36      163        30:30.2      9:50/M
      19    Carmen Pedroso                    Gainesville  FL      1105   37      164        30:37.4      9:53/M
      20    Tammie Sutton                     Spring Hill  FL       195   37      173        31:08.0     10:03/M
      21    Renee Gress                       Safety Harbor  FL      84   37      182        31:42.2     10:14/M
      22    Luisa lara                        riverview  FL         115   35      184        31:47.1     10:15/M
      23    Michelle Blagg                    Tampa  FL            1006   39      188        31:55.5     10:18/M
      24    Kimberly Ross                     San Angelo  TX       1114   39      191        32:02.5     10:20/M
      25    Alison Guinan                     Tampa  FL              85   35      197        32:24.2     10:27/M
      26    Amy Canavan                       Palm Harbor  FL      1011   36      210        33:13.3     10:43/M
      27    Amber Krimmel                     New Port Richey  FL   109   37      223        34:12.1     11:02/M
      28    Jodi Bratch                       Clearwater  FL         20   39      226        34:20.6     11:05/M
      29    Mary Lewis                        Holiday  FL          1071   39      229        34:22.4     11:05/M
      30    Alyssa Bonet                      Temple Terrace  FL   1007   36      241        35:12.9     11:21/M
      31    Cindy Batik                       Tampa  FL            1003   35      244        35:29.1     11:27/M
      32    Christy Waldner                   Trinity  FL           208   39      257        37:45.6     12:11/M
      33    Jennifer Ziemale                                        245   36      259        38:02.6     12:16/M
      34    LIEFA SHEN DALE                   Land O Lakes  FL      180   36      262        38:13.7     12:20/M
      35    Christy Murcko                    Spring Hill  FL       138   36      268        38:44.7     12:30/M
      36    Jennifer Erwin                    Clearwater  FL       1036   36      276        39:10.1     12:38/M
      37    Sonya Plemmons                    Tampa  FL             152   36      280        39:50.0     12:51/M
      38    Krysia Fontana                    New Port Richey  FL    63   38      304        43:12.4     13:56/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Mitchelson              Land O' Lakes  FL    1097   44       35        23:17.1      7:31/M
       2    Kim Stinedurf                     Holiday  FL           191   42       43        23:32.8      7:35/M
       3    Christina Pereyra                 Tampa  FL             147   44       92        26:22.4      8:30/M
       4    Christine Foreman                 New Port Richey  FL    64   44      110        27:47.8      8:58/M
       5    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL     1126   41      120        28:00.6      9:02/M
       6    Grace Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1002   40      148        29:48.9      9:37/M
       7    Teresa McGee                      Brandon  FL          1087   41      152        30:02.2      9:41/M
       8    Anne O'Roake                      Riverview  FL        1100   41      180        31:29.4     10:09/M
       9    Jenni Mastal-Adams                New Port Richey  FL  1083   40      181        31:41.6     10:13/M
      10    Theresa Rath                      Lutz  FL              164   40      183        31:43.7     10:14/M
      11    Yarisi Valero                     Tampa  FL            1145   41      207        32:48.8     10:35/M
      12    Nancy Richardson                  New Port Richey  FL   166   40      211        33:13.4     10:43/M
      13    Chesere Daniels                   Clearwater  FL         45   41      227        34:21.7     11:05/M
      14    Tammy Jones                       Tampa  FL            1150   44      240        35:08.5     11:20/M
      15    Marjorie Crosbie                  Tampa  FL            1027   42      243        35:17.1     11:23/M
      16    Julie Fine                        Wesley Chapel  FL      61   42      254        37:41.6     12:09/M
      17    Kathleen Keith                    New Port Richey  FL   102   43      260        38:07.9     12:18/M
      18    Jennifer Cummings                 Orlando  FL          1028   41      272        38:47.7     12:31/M
      19    Jennifer Garcia                   Sanford  FL          1044   44      273        38:48.4     12:31/M
      20    Karri King                        New Port Richey  FL   106   42      275        38:56.7     12:34/M
      21    Julie Glassford                   Spring Hill  FL        73   42      282        40:23.0     13:02/M
      22    Kelley Schaeffer                  Odessa  FL           1117   40      284        40:31.6     13:04/M
      23    Jeanne Bailey                     New Port Richey  FL    10   43      311        44:31.7     14:22/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi Karuso                       Hudson  FL           1064   46       50        24:09.3      7:47/M
       2    Dotty Bollinger                   Apollo Beach  FL     1146   48       54        24:21.9      7:51/M
       3    Suzy Jackson                      Tampa  FL            1060   46       58        24:29.7      7:54/M
       4    Julie Richter                     Tampa  FL            1113   47       85        26:04.3      8:25/M
       5    Lori Powell                       Port Richey  FL       154   49       93        26:23.8      8:31/M
       6    Kelly Wynns                       Placida  FL          1143   46      102        27:16.2      8:48/M
       7    Arleen White                      New Port Richey  FL   215   48      106        27:36.4      8:54/M
       8    Melisa Hartsell                   Land O Lakes  FL       89   45      119        28:00.2      9:02/M
       9    Lisa Purton                       Valrico  FL          1108   48      135        29:01.6      9:22/M
      10    Sue Brockett                      Oldsmar  FL            25   46      139        29:07.7      9:24/M
      11    Lisa McDonald                     Lecanto  FL          1085   49      143        29:22.2      9:28/M
      12    Jennifer Paullin                  Spring Hill  FL      1103   48      159        30:25.0      9:49/M
      13    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL   1070   47      196        32:19.5     10:25/M
      14    Renee Cooperbrown                 Tampa  FL              37   48      202        32:36.4     10:31/M
      15    May Ouano                         Port Richey  FL       143   47      214        33:40.3     10:52/M
      16    Dana Felice                       Tampa  FL            1039   45      220        33:56.6     10:57/M
      17    Jackie Bernabe                    Lutz  FL             1005   49      221        33:58.9     10:57/M
      18    April Tatro                       Tampa  FL             198   46      222        34:00.1     10:58/M
      19    Heidi Jo McCarley Baker           Crystal River  FL     131   45      225        34:19.7     11:04/M
      20    Michelle Yeckley                  Spring Hill  FL       224   45      264        38:21.9     12:22/M
      21    Lori Raffaelli                    New Port Richey  FL   160   49      285        40:32.9     13:05/M
      22    Karen Loesch                      Plantation  FL        120   47      292        41:32.8     13:24/M
      23    Kim Lamarche                      New Port Richey  FL   114   49      307        43:37.7     14:04/M
      24    Janice Albritton                  Lakeland  FL            5   47      318        45:40.5     14:44/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Grubb                       New Port Richey  FL  1047   52       97        26:47.3      8:38/M
       2    Lauren Murphy                     Tampa  FL             140   52      141        29:19.0      9:27/M
       3    Barbara Spurrier                  New Port Richey  FL   187   53      201        32:36.2     10:31/M
       4    Sara Watson                       Lutz  FL              214   52      219        33:55.5     10:56/M
       5    Rene Snow                         Brooksville  FL       185   53      230        34:26.9     11:06/M
       6    Terri Wolski                      Tampa  FL             222   54      239        35:04.9     11:19/M
       7    Joni Adams                        Tampa  FL               1   50      245        35:31.3     11:27/M
       8    Tammy Carr                        New Port Richey  FL    31   54      291        41:24.2     13:21/M
       9    Sue Undestad                      Springhill  FL        206   51      297        42:45.5     13:47/M
      10    betty wilcocks                    lutz  FL              219   51      298        42:47.6     13:48/M
      11    Donna Perry                       New Port Richey  FL   149   52      305        43:13.5     13:56/M
      12    Theresa Mueller                   Palm Harbor  FL       137   52      308        43:39.7     14:05/M
      13    Carla Copp                        Seminole  FL         1024   53      312        44:33.6     14:22/M
      14    Jenny Sharplin                    Clearwater  FL        179   54      322        46:22.5     14:57/M
      15    Carol Bennett                     Spring Hill  FL        14   50      323        46:30.9     15:00/M
      16    Jan Luck                          Riverview  FL        1077   54      326        50:49.9     16:24/M
      17    patti Graham                      tarpon springs  FL     83   53      329        54:28.2     17:34/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pam Lombardi                      Hudson  FL           1073   56      213        33:34.7     10:50/M
       2    Nancy Carr                        New Port Richey  FL   225   57      281        40:17.0     13:00/M
       3    Betty Godshall                    Bronson  FL            78   59      309        43:59.7     14:11/M
       4    Lynn Davis                        New Port Richey  FL  1031   58      321        46:21.5     14:57/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Portillo                    New Port Richey  FL   226   61      128        28:42.8      9:15/M
       2    Joanne Anderson-Burke             Holiday  FL             6   61      216        33:48.8     10:54/M
       3    Patricia Glassford                Spring Hill  FL        75   61      315        44:40.3     14:25/M
       4    Chris Gibbons                     New Port Richey  FL    70   63      327        50:53.4     16:25/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danny Joseph                      Venice  FL           1153   49        1        19:01.0      6:08/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Douglas White                     Tampa  FL            1138   49        3        19:36.0      6:19/M
Top

Male Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Maller                     Spring Hill  FL       248   54        9        20:21.1      6:34/M
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Lewis                        Holiday  FL           116   10      117        27:58.2      9:01/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cal Ryan Medlin                   Seffner  FL           134   14       38        23:19.1      7:31/M
       2    Chase Morris                      New Port Richey  FL   136   11       47        23:46.2      7:40/M
       3    Jarod Poe                         Trinity  FL           153   11       86        26:06.8      8:25/M
       4    Brandon Snow                      Land O' Lakes  FL     183   12      150        29:52.3      9:38/M
       5    Andy Ashley                       Lake Panasoffkee  F     9   11      171        31:02.4     10:01/M
       6    Joesph King                       New Port Richey  FL   105   12      270        38:45.2     12:30/M
       7    Ryan Purviance                    New Port Richey  FL   158   12      283        40:29.8     13:04/M
       8    Matthew Raffaelli                 New Port Richey  FL   161   12      287        40:33.2     13:05/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ouelette Jeff                     Port Richey  FL       233   18        2        19:18.1      6:14/M
       2    Zachary Callaway                  Tampa  FL            1010   16       11        20:48.4      6:43/M
       3    Jon Damato                        New Port Richey  FL   240   16       13        21:05.1      6:48/M
       4    Will Ebanks                       Spring Hill  FL      1035   16       19        21:44.5      7:01/M
       5    Michael Dahl                      Welsy Chapel  FL       43   17       28        22:31.1      7:16/M
       6    Steven Heidbrink                  New Port Richey  FL   229   17       56        24:26.2      7:53/M
       7    Thomas Damato                     New Port Richey  FL   241   15       91        26:21.8      8:30/M
       8    Nick Glassford                    Spring Hill  FL        74   15      314        44:38.8     14:24/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Kavalec                   Palm Harbor  FL      1065   20       17        21:37.8      6:58/M
       2    Andrew Daniels                    Clearwater  FL         44   21       39        23:28.1      7:34/M
       3    Michael Powell                    New Port Richey  FL   236   20       44        23:38.9      7:37/M
       4    John Cattell                      St Petersburg  FL    1013   24       60        24:41.0      7:58/M
       5    Brian Cox                         Dunedin  FL          1147   23       77        25:41.0      8:17/M
       6    BenedictLuke Biangdan             new port richey  FL    16   23       79        25:49.0      8:20/M
       7    Frank Ferrandino                  New Port Richey  FL   227   21      154        30:04.4      9:42/M
       8    Blake Undestad                    Springhill  FL        204   22      206        32:44.9     10:34/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Rankm                       Valrico  FL           162   25       41        23:28.1      7:34/M
       2    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  1029   27       61        24:41.2      7:58/M
       3    Benjamin Raposa                   Tampa  FL            1109   29       65        25:03.8      8:05/M
       4    Chad Cavalier                     Valrico  FL          1014   28       74        25:33.4      8:15/M
       5    stephen davis                     Tampa  FL              48   28       94        26:30.4      8:33/M
       6    Michael Martin                    New Port Richey  FL   127   27      233        34:32.9     11:08/M
       7    salvatore ingrassia               tampa  FL              96   27      235        34:45.5     11:13/M
       8    Matthew Louie                     Mountain Lakes  NJ   1076   28      294        42:09.2     13:36/M
       9    Derek Hsen Dai Hsu                Gainesville  FL      1059   27      300        42:49.5     13:49/M
      10    John Keane                        Tampa  FL             100   29      301        42:51.3     13:49/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Mancini                      Tampa  FL             124   31       20        21:44.9      7:01/M
       2    Eric Slafky                       Spring Hill  FL      1122   31       22        21:51.9      7:03/M
       3    Yonni Lopez                       Tampa  FL            1075   34       23        22:16.1      7:11/M
       4    Mark Whittaker                    Tampa  FL             218   33       25        22:17.9      7:11/M
       5    Fernando Arroyo                   Tampa  FL               7   30       31        23:02.1      7:26/M
       6    Robert Harris                     Dunedin  FL          1050   34       40        23:28.1      7:34/M
       7    Benjamin Fairchild                Lakeland  FL         1037   34       45        23:40.6      7:38/M
       8    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL    1041   34       51        24:15.3      7:49/M
       9    Christopher Hagen                 Clermont  FL         1048   30       70        25:25.0      8:12/M
      10    Ralph Clark                       New Port Richey  FL  1020   30       89        26:17.0      8:29/M
      11    Luke Lippitt                      Odessa  FL            119   31      114        27:55.2      9:00/M
      12    Joel Holtry                       Tampa  FL            1055   32      116        27:56.5      9:01/M
      13    Brian Stankiewicz                 Lutz  FL             1125   30      134        28:59.9      9:21/M
      14    Brandon Dillingham                Tampa  FL              54   32      138        29:05.4      9:23/M
      15    Mike Walker                       Riverview  FL         212   34      185        31:47.9     10:15/M
      16    Scott Kushin                      Tampa  FL            1069   32      248        36:46.2     11:52/M
      17    Matthew Carbone                   Land O' Lakes  FL      30   32      258        37:56.4     12:14/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Fenlason                     Patrick Afb  FL      1040   39        4        19:37.2      6:20/M
       2    Joel Bickford                     Terra Ceia  FL       1148   37        6        20:09.9      6:30/M
       3    Pedro Pedroso                     Gainesville  FL       146   35       16        21:26.0      6:55/M
       4    Diogenes Hernandez                Tampa  FL            1053   37       18        21:38.0      6:59/M
       5    Stacy Walser                      Tampa  FL            1134   37       26        22:26.0      7:14/M
       6    Chris Sugg                        Tampa  FL             194   38       30        22:51.9      7:22/M
       7    Jason Phipps                      New Port Richey  FL   151   37       32        23:07.4      7:27/M
       8    George Hourdas                    Tarpon Springs  FL   1056   39       48        23:52.8      7:42/M
       9    Jose Virgen                       Dade City  FL        1133   36       67        25:12.9      8:08/M
      10    Damon Miltner                     Franklin  TN         1094   36       76        25:40.5      8:17/M
      11    John Fields                       New port richer  FL   243   39      108        27:38.0      8:55/M
      12    Lewis Clark                       Ormond Beach  FL     1019   35      111        27:48.4      8:58/M
      13    Andrew Ross                       Trinity  FL           234   38      112        27:53.2      9:00/M
      14    Jess Jones                        Bartow  FL             98   35      123        28:12.0      9:06/M
      15    Joe Palmer                        Palm Harbor  FL      1101   39      127        28:33.2      9:13/M
      16    Mike Rappaport                    Wesley Chapel  FL     163   39      129        28:44.8      9:16/M
      17    Ed Rodriguez                      Tampa  FL             172   37      149        29:51.0      9:38/M
      18    Francisco Silva-Gonzalez          Tampa  FL            1121   39      168        30:50.5      9:57/M
      19    Robert Dye                                              249   37      177        31:20.5     10:06/M
      20    Jim Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1090   37      200        32:29.1     10:29/M
      21    Charles Sekeres                   New Port Richey  FL  1120   39      252        37:08.9     11:59/M
      22    David Murcko                      Spring Hill  FL       139   36      269        38:44.7     12:30/M
      23    Mika Couch                        Tampa  FL              39   36      320        46:19.3     14:56/M
      24    Omala Sang                        New Port Richey  FL   251   36      324        46:43.1     15:04/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jay Parker                        Welsey Chapel  FL    1102   43        7        20:11.4      6:31/M
       2    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          1139   41        8        20:20.1      6:34/M
       3    Shannon Maness                    New Port Richey  FL  1081   44       49        24:08.2      7:47/M
       4    Herman Richardson                 New Port Richey  FL   165   40       88        26:16.9      8:28/M
       5    Shannon Santoni                   Tampa  FL             175   40       99        26:57.8      8:42/M
       6    William Edmonson                  Land O Lakes  FL       56   41      146        29:37.6      9:33/M
       7    Sean Keith                        New Port Richey  FL   103   44      172        31:03.6     10:01/M
       8    William DiCola                    Trinity  FL            53   42      247        35:52.6     11:34/M
       9    Matthew Schaeffer                 Odessa  FL           1118   43      286        40:33.1     13:05/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Dhans                         Brooksville  FL      1033   48       12        21:01.6      6:47/M
       2    Edward Korshin                    Tampa  FL            1068   47       24        22:17.9      7:11/M
       3    Andrew Weeden                     Saline  MI           1136   48       27        22:27.5      7:15/M
       4    Mitchell Harvey                   Lakeland  FL         1052   45       33        23:14.6      7:30/M
       5    Tommy Medlin                      Seffner  FL          1159   49       42        23:29.1      7:35/M
       6    Alvo Albritton                    Lakeland  FL            4   48       57        24:27.6      7:53/M
       7    Allen Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1001   46       59        24:37.7      7:56/M
       8    Robert Scallions                  Webster  FL           176   46       69        25:22.6      8:11/M
       9    Gene Stoner                       Hudson  FL            192   48       72        25:25.2      8:12/M
      10    Christopher Kloess                New Port Richey  FL  1067   46       82        25:57.9      8:22/M
      11    Rick Brockett                     Oldsmar  FL            24   48      100        26:59.3      8:42/M
      12    Ron Trask                         Tarpon Springs  FL    202   49      109        27:40.5      8:55/M
      13    Nelson Snow                       Brooksville  FL       184   49      115        27:56.3      9:01/M
      14    Scott Bridges                     New Port Richey  FL    22   46      132        28:53.5      9:19/M
      15    Vance Nagel                       Lutz  FL             1099   48      169        30:50.9      9:57/M
      16    Joe Payne                         Plant City  FL       1104   45      174        31:08.6     10:03/M
      17    Robert Hoover                                           232   48      179        31:27.3     10:09/M
      18    Mauricio Walker                   Inverness  FL         211   45      212        33:22.9     10:46/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alan Powell                                            1151   50       14        21:09.3      6:49/M
       2    Bob Tiller                        Palm Harbor  FL      1127   50       37        23:18.4      7:31/M
       3    Donald Rasdall                    Seminole  FL         1111   52       80        25:56.1      8:22/M
       4    Ed Curry                          New Port Richey  FL  1030   50       90        26:19.7      8:29/M
       5    Peter Mitchell                    Wesley Chapel  FL    1096   50      131        28:50.1      9:18/M
       6    Mike Mays                         Lutz  FL              130   52      204        32:39.7     10:32/M
       7    william thomas                                          239   52      236        34:51.6     11:15/M
       8    Brad Undestad                     Springhill  FL        205   54      296        42:43.1     13:47/M
       9    Jay Copp                          Seminole  FL         1025   53      313        44:34.7     14:23/M
      10    John Lamarche                     New Port Richey  FL   113   53      316        45:00.6     14:31/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Mehan                         Saint Petersburg  F  1092   56       71        25:25.1      8:12/M
       2    Patrick McDonald                  Lecanto  FL          1086   57       75        25:37.6      8:16/M
       3    Daniel Frank                      Springfield  IL      1042   58       87        26:07.0      8:25/M
       4    Duane Spurrier                    New Port Richey  FL   188   55      208        32:58.4     10:38/M
       5    Lee Yancey                        St.petersburg  FL     223   55      237        34:56.7     11:16/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rolf Goedhart                     Trinity  FL          1154   60      271        38:47.2     12:31/M
       2    dave graham                       tarpon springs  FL     81   60      328        52:28.1     16:55/M