Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/May19_Lizard_set4.shtml

Lizard Tail 5k

Tampa, FL, May 19, 2012

[5k Overall Results | 5k Women's Overall Results | 5k Men's Overall Results ]

5k Age Group Results

Lizard Tail 5k

Lizard Tail 5k

Age Group Results

May 19, 2012


Results by: Val Lofton Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Briana Whaley                                           262   33        2        17:38.1      5:41/M
Top

Overall Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Rich                         Gainesville  FL       164   42        1        17:17.7      5:35/M
Top

Overall Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dj Edwards                        Tampa  FL              58   41       13        21:04.6      6:48/M
Top

Overall Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Rohrer                                             212   49        5        19:51.2      6:24/M
Top

Female 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keira Eckhardt                                          228    8       58        27:41.6      8:56/M
       2    Anna Gore                                                77    7       77        29:35.5      9:33/M
       3    Isabella Dicecco                  Tampa  FL              44    8      113        32:12.4     10:23/M
       4    Brooke Reif                       Tampa  FL             162    8      121        33:16.8     10:44/M
       5    Abby Wheaton                                            234    8      142        35:23.6     11:25/M
       6    Samantha Pease                    Tampa  FL             156    8      144        35:27.0     11:26/M
       7    Sarah Gonzalez                    Tampa  FL             259    9      148        35:43.0     11:31/M
       8    Paridhi Kapadia                                         215    9      157        36:35.4     11:48/M
       9    Nyla Jones                        Tampa  FL              98    8      159        36:36.4     11:48/M
      10    Gracie Langton                    Tampa  FL             300    9      176        41:13.9     13:18/M
      11    Casey Kennedy                     Tampa  FL             102    9      194        43:16.3     13:57/M
      12    Alaina Edwards                    Tampa  FL              53    9      200        45:24.3     14:39/M
      13    Julia Zager                       Tampa  FL             209    8      205        45:38.2     14:43/M
      14    Sophie Gunter                                            84    7      211        47:23.2     15:17/M
      15    Ann-Sophie Altiok                                         1    8      217        50:27.5     16:16/M
      16    Kendal Gore                                              80    5      218        50:41.0     16:21/M
Top

Male 9 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Drew Hileman                                            254   8        21        22:44.7      7:20/M
       2    Logan Gore                                               81    9       27        23:52.4      7:42/M
       3    Eathan Gohringer                  Tampa  FL             299   9        42        25:52.8      8:21/M
       4    Samuel Edwards                    Tampa  FL              61    8       46        26:49.2      8:39/M
       5    Oxford Howat                      Tampa  FL              93    8       47        26:54.3      8:41/M
       6    Chase Minacci                     Tampa  FL             251    8       62        28:40.4      9:15/M
       7    Quaid Bronkhorst                  Tampa  FL              24    7       91        30:37.0      9:53/M
       8    Unknown Partic. 137                                     137            94        30:52.0      9:57/M
       9    Connor Strowbridge                Tampa  FL             184    9      100        31:05.8     10:02/M
      10    Arjan Kang                        Tampa  FL             100    9      122        33:38.1     10:51/M
      11    Robert Birk                       Tampa  FL              11    9      124        33:53.3     10:56/M
      12    Austin Eastman                    Lutz  FL               49    9      128        34:34.6     11:09/M
      13    Caden Kitchen                                           105    8      145        35:27.7     11:26/M
      14    Jacob Zager                       Tampa  FL             207    6      155        36:34.4     11:48/M
      15    Marlon Edwards                                          237    9      168        39:01.3     12:35/M
      16    Unknown Partic. 264                                     264           195        43:18.6     13:58/M
      17    William Gunter                                           85    5      203        45:36.0     14:43/M
      18    Jack MacChiarola                  Tampa  FL             120    7      222        52:31.6     16:56/M
      19    Unknown Partic. 265                                     265           224        59:19.2     19:08/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Bittner                      Tampa  FL              13   11       35        25:23.1      8:11/M
       2    Emily Casale                      Tampa  FL              30   10       43        25:58.6      8:23/M
       3    Nicole Stambo                                           258   11       60        28:34.6      9:13/M
       4    Annabella Shima                   Tampa  FL             177   12       72        29:32.5      9:32/M
       5    Anna Casale                       Tampa  FL              28   12       73        29:32.9      9:32/M
       6    Kitty Enzor                       Tampa  FL              64   10       74        29:33.3      9:32/M
       7    Lauren Blair                                            242   10       75        29:35.0      9:33/M
       8    Avery Kitchen                                           104   11       81        30:06.3      9:43/M
       9    Cassidy Edwards                   Tampa  FL              57   11       87        30:22.5      9:48/M
      10    Ella Hielman                                            253   10      107        31:41.0     10:13/M
      11    Riley Del Giudice                 Tampa  FL              39   11      110        31:45.7     10:15/M
      12    Jenna Bold                        Tampa  FL              16   11      119        33:09.0     10:42/M
      13    Claire Miller                     Tampa  FL             252   10      130        34:35.6     11:09/M
      14    Livi Enzor                        Tampa  FL              65   13      146        35:28.2     11:26/M
      15    Chloe Rifai                       Tampa  FL             165   10      151        36:13.2     11:41/M
      16    Sierra Eckhardt                                         227   10      153        36:26.6     11:45/M
      17    Christina Woo                     Tampa  FL             203   11      165        37:42.1     12:10/M
      18    Emily Fischman                    Tampa  FL              70   11      171        39:38.5     12:47/M
      19    Cristina Dabrowski                Tampa  FL              36   10      175        41:12.9     13:17/M
      20    Amanda MacChiarola                Tampa  FL             118   10      178        41:41.0     13:27/M
      21    Tori Millington                   Tampa  FL             140   13      180        41:47.7     13:29/M
      22    Lessi Millington                  Tampa  FL             139   10      181        41:47.8     13:29/M
      23    Ashlynn Stuart                    Tampa  FL             185   12      206        45:57.5     14:49/M
      24    Alenna Spiro                                            260   11      209        46:42.7     15:04/M
      25    Madison Stuart                    Tampa  FL             189   14      212        48:12.0     15:33/M
Top

Male 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alejandro Mitchell                                      133   13        3        19:23.0      6:15/M
       2    Matthew Moore                     Lutz  FL              143   10       18        22:21.3      7:13/M
       3    Grant Howat                       Tampa  FL              92   10       22        22:51.8      7:22/M
       4    Jack Matthews                                           213   11       30        24:36.0      7:56/M
       5    Joshua Diemer                     Tampa  FL              47   11       34        25:21.4      8:11/M
       6    Camden Minacci                    Tampa  FL             141   10       41        25:49.8      8:20/M
       7    Noel Reyes                                              247   11       48        26:58.2      8:42/M
       8    Nicholas Yale                     Tampa  FL             205   11       53        27:22.0      8:50/M
       9    Ethan Fuhrmeister                                       217   10       54        27:22.4      8:50/M
      10    Ryan Burris                       Zephyrhills  FL        27   12       63        28:46.0      9:17/M
      11    Bradley Wilson                    Tampa  FL             202   10       70        29:20.0      9:28/M
      12    Nicholas Dicecco                  Tampa  FL              46   11       71        29:21.5      9:28/M
      13    Mason Edwards                     Tampa  FL              60   10       95        30:52.7      9:57/M
      14    James Bronkhorst                  Tampa  FL              23   10       96        30:53.4      9:58/M
      15    Jason Rosenblum                   Tampa  FL             170   10       97        30:59.2     10:00/M
      16    Will Shima                        Tampa  FL             178   14      109        31:42.6     10:14/M
      17    Bobby Thomas                      Lutz  FL              191   10      116        32:38.8     10:32/M
      18    Paiton Freed                      Zephyrhills  FL       298   11      126        34:29.2     11:07/M
      19    Devin Shannon                                           221   11      131        34:46.5     11:13/M
      20    Zan Rose                          Tampa  FL             169   10      132        34:51.6     11:15/M
      21    Matthew Pusateri                  Wesley Chapel  FL     161   10      150        35:57.2     11:36/M
      22    Egon Altiok                                               2   10      161        36:56.1     11:55/M
      23    Ryan Berardi                                            250   10      166        39:00.3     12:35/M
      24    Tyler Oldano                      Tampa  FL             149   13      170        39:33.6     12:45/M
      25    Akum Kang                         Tampa  FL              99   11      173        40:12.9     12:58/M
      26    Sucheen Sundaram                                        232   10      192        42:37.0     13:45/M
      27    Richard Shao                                            233   11      199        44:49.4     14:27/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Delaney Fuhrmeister                                     218   15       19        22:33.7      7:16/M
       2    Brianna Miranda                                         231   17      186        42:07.6     13:35/M
       3    Tori Enzor                        Tampa  FL              66   17      187        42:07.7     13:35/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Edwards                   Tampa  FL              56   16       10        20:50.6      6:43/M
       2    Justin Lewis                      Tampa  FL             113   17       11        20:55.3      6:45/M
       3    Derek Lewis                       Tampa  FL             111   17       17        22:20.5      7:12/M
       4    Jacque Delamater                  Tampa  FL              41   15      105        31:26.7     10:08/M
       5    Alex Enzor                        Tampa  FL              62   15      208        46:15.1     14:55/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Warshaw                    Tampa  FL             199   24       69        29:18.4      9:27/M
       2    Christina McFarland               Tampa  FL             130   28       90        30:35.4      9:52/M
       3    Alishia Marsh                     Wesley Chapel  FL     122   29       92        30:37.5      9:53/M
       4    Lindsay Fitzgerald                                      211   25      164        37:06.9     11:58/M
       5    Bronwyn Bayless                   Tampa  FL              10   29      207        46:00.9     14:50/M
       6    Caroline Printy                   Tampa  FL             159   29      213        48:38.9     15:41/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carlos Garcia                     Tampa  FL              74   20       14        21:13.6      6:51/M
       2    Jason Castro                      Tampa  FL              32   29      112        32:02.3     10:20/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maggie Borowiec                   Tampa  FL              21   36       29        24:35.8      7:56/M
       2    Juno Paramadevan                  Tampa  FL             153   30       32        25:16.1      8:09/M
       3    Robin Reynolds                    Tampa  FL             163   38       45        26:11.1      8:27/M
       4    Nina Martinez                     Tampa  FL             125   30       65        28:54.9      9:19/M
       5    Carli Minacci                                           216   38       66        28:59.9      9:21/M
       6    Amanda Gore                                              76   33       79        29:48.3      9:37/M
       7    Sonali Fournier                   Tampa  FL              72   38       84        30:10.7      9:44/M
       8    Maria Harvey                      Riverview  FL          87   30       88        30:23.9      9:48/M
       9    Gisele Lewis                      Temple Terrace  FL    112   35      101        31:10.8     10:03/M
      10    Jennifer Dicecco                  Tampa  FL              45   38      114        32:18.8     10:25/M
      11    Jennifer Lott                     Wesley Chapel  FL     117   30      118        32:57.0     10:38/M
      12    Caren Mastroianni-Soto            Tampa  FL             127   37      125        34:28.6     11:07/M
      13    Leslie Alagal                                           248   37      139        35:09.3     11:20/M
      14    Amy Wheaton                                             235   38      141        35:23.3     11:25/M
      15    Kendra Kitchen                    Tampa  FL             106   39      147        35:32.4     11:28/M
      16    Nicole Jones                      Tampa  FL              97   39      158        36:36.3     11:48/M
      17    Caryn Fischman                    Tampa  FL              69   38      172        39:40.3     12:48/M
      18    Ashley Barlar                                           239   31      174        40:29.9     13:04/M
      19    Traci Hemingway                   Land O Lakes  FL       89   39      182        41:50.8     13:30/M
      20    Brittania Lombardi                Tampa  FL             116   31      183        41:55.6     13:31/M
      21    Jane Cavallucci                   Tampa  FL              33   30      184        41:55.8     13:31/M
      22    Rebekah Latta                                           240   32      188        42:13.5     13:37/M
      23    Jennifer McGowan                  Tampa  FL             132   33      196        43:26.3     14:01/M
      24    Heather Gann                      Tampa  FL              73   32      197        43:30.6     14:02/M
      25    Tharon McGinnis                   Tampa  FL             131   38      198        43:30.6     14:02/M
      26    Shital Patel                      Tampa  FL             154   30      216        48:57.8     15:47/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Walter Watts                                            223   31        4        19:24.8      6:15/M
       2    Justin Gore                       Tampa  FL              78   33       12        20:57.2      6:45/M
       3    Rich Borowiec                     Tampa  FL              22   36       16        21:16.0      6:52/M
       4    Kevin Edwards                     Tampa  FL              59   39       20        22:37.4      7:18/M
       5    Jason Bittner                     Tampa  FL              14   39       33        25:17.8      8:09/M
       6    Chris McCarthy                    Wesley Chapel  FL     129   39       36        25:25.7      8:12/M
       7    Gary Printy                       Tampa  FL             160   30       49        26:58.5      8:42/M
       8    Travis Marsh                      Wesley Chapel  FL     123   30       52        27:13.6      8:47/M
       9    Craig Dicecco                     Tampa  FL              43   39       78        29:36.7      9:33/M
      10    David Burris                      Zephyrhills  FL        26   39       80        30:01.2      9:41/M
      11    Kyle Rowley                       St. Petersburg  FL    173   37       89        30:27.0      9:49/M
      12    Jim Reif                                                255   37      120        33:16.7     10:44/M
      13    Marlon Edwards                                          238   37      167        39:00.3     12:35/M
      14    Kevin Gunter                                             83   38      202        45:35.7     14:42/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Giliane Rifai                     Tampa  FL             166   41       24        23:45.2      7:40/M
       2    Laura Spain                       Hernando  FL          179   44       37        25:27.7      8:13/M
       3    Stephanie Labohn                  Tampa  FL             107   42       39        25:33.9      8:15/M
       4    Cathy Casale                      Tampa  FL              29   43       55        27:35.8      8:54/M
       5    Loveleen Kang                     Tampa  FL             101   43       59        27:50.5      8:59/M
       6    Wendy Seybold                     Tampa  FL             175   46       64        28:47.3      9:17/M
       7    Roseann Muscat                    Tampa  FL             145   45       82        30:08.7      9:43/M
       8    Deborah Szarko                    Wesley Chapel  FL     190   49       86        30:17.1      9:46/M
       9    Erin Bailey                       Wesley Chapel  FL       5   42       93        30:43.2      9:55/M
      10    Joan Rosenblum                    Tampa  FL             171   45       98        31:02.8     10:01/M
      11    Elaine Petrillo                   Tampa  FL             297   43       99        31:05.8     10:02/M
      12    Wendy Delamater                   Tampa  FL              42   42      104        31:26.7     10:08/M
      13    Donna Haller                                            229   41      106        31:34.4     10:11/M
      14    Shannon Romera                    Lutz  FL              168   40      108        31:42.6     10:14/M
      15    Jamie Eckhardt                                           52   42      117        32:49.6     10:35/M
      16    Greta Miller                                            224   42      127        34:32.1     11:08/M
      17    Rhonda Eastman                    Lutz  FL               51   45      129        34:35.2     11:09/M
      18    Tracey Tupler                     Tampa  FL             195   46      136        35:00.2     11:17/M
      19    Nancy Erickson                    Tampa  FL              68   46      137        35:07.4     11:20/M
      20    Mary Miranda                                            230   48      143        35:26.4     11:26/M
      21    Wendy Enzor                       Tampa  FL              67   44      149        35:44.3     11:32/M
      22    Raquel Tomsich                                          222   42      152        36:16.8     11:42/M
      23    Allison Zager                     Tampa  FL             206   40      156        36:34.5     11:48/M
      24    Wendy Tiller                      Tampa  FL             192   42      163        37:03.5     11:57/M
      25    Elizabeth Shaunessy                                     214   44      169        39:12.9     12:39/M
      26    Amy MacChiarola                   Tampa  FL             119   40      179        41:41.0     13:27/M
      27    Lynda Miller                      Tampa  FL             138   49      190        42:31.7     13:43/M
      28    Jeanne Bisaccia                   Tampa  FL              12   49      191        42:32.3     13:43/M
      29    Georgette Loeffler                Tampa  FL             263   49      193        42:40.6     13:46/M
      30    Charlinda Gunter                  Tampa  FL              82   40      210        47:22.9     15:17/M
      31    Sigrid Volko                      Tampa  FL             196   43      214        48:55.6     15:47/M
      32    Cindy Stuart                      Tampa  FL             187   45      215        48:56.5     15:47/M
      33    Karen Oldano                      Tampa  FL             147   48      221        51:34.8     16:38/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Rosenblum                 Tampa  FL             172   47        6        19:57.1      6:26/M
       2    John Shea                         Tampa  FL             176   46        7        20:18.0      6:33/M
       3    Cyril Spiro                       Tampa  FL             180   41        8        20:26.2      6:35/M
       4    Pete Fournier                     Tampa  FL              71   40       15        21:14.6      6:51/M
       5    Chuck Morehouse                                         245   44       23        22:56.5      7:24/M
       6    John Dabrowski                    Tampa  FL              37   47       25        23:49.3      7:41/M
       7    Charles Fuhrmeister                                     219   44       31        24:57.1      8:03/M
       8    Blair McKee                       Carmel  IN            249   43       38        25:32.2      8:14/M
       9    James Bold                        Tampa  FL              15   43       40        25:41.7      8:17/M
      10    Don Moose                         Tampa  FL             144   48       50        27:02.3      8:43/M
      11    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL      201   43       57        27:39.3      8:55/M
      12    Glenn Stamso                                            257   48       61        28:35.1      9:13/M
      13    James Romera                      Lutz  FL              167   44       67        29:00.4      9:21/M
      14    Shane Coyour                      Tampa  FL              35   41       68        29:04.0      9:23/M
      15    Derek Delamater                   Tampa  FL              40   45       76        29:35.2      9:33/M
      16    Gary Enzor                        Tampa  FL              63   49       85        30:12.1      9:45/M
      17    Mark Bachman                      Lutz  FL                4   41      102        31:15.7     10:05/M
      18    James Owan                                              241   43      111        32:02.2     10:20/M
      19    John Matthus                                            261   48      115        32:26.6     10:28/M
      20    Chris Eastman                     Lutz  FL               50   44      133        34:52.4     11:15/M
      21    Aaron Eckhardt                                          226   45      154        36:27.2     11:45/M
      22    Soner Altiok                                              3   46      162        36:56.2     11:55/M
      23    James Hemingway                   Land O Lakes  FL       88   42      185        41:56.5     13:32/M
      24    Jonathan Zager                    Tampa  FL             208   40      204        45:37.8     14:43/M
      25    James MacChiarola                 Tampa  FL             121   42      223        52:34.9     16:57/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Schilit                     Tampa  FL             174   53      103        31:20.0     10:06/M
       2    Sue Lewis                         Tampa  FL             115   51      123        33:41.9     10:52/M
       3    Lisa Lawless                      Tampa  FL             109   53      134        34:56.4     11:16/M
       4    Debi Ohara                        Tampa  FL             146   52      135        34:56.5     11:16/M
       5    Renee Stembridge                  Tampa  FL             183   50      138        35:07.9     11:20/M
       6    Deanne Langton                    Tampa  FL             256   50      177        41:19.7     13:20/M
       7    Linda Pacheco                     Tampa  FL             152   50      189        42:31.1     13:43/M
       8    Karen Gore                                               79   59      219        50:51.1     16:24/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Gillotte                     Tampa  FL             236   51       26        23:50.1      7:41/M
       2    Mark Lewis                        Tampa  FL             114   54       44        26:01.0      8:24/M
       3    David Wells                       Tampa  FL             200   56       51        27:03.6      8:44/M
       4    Richard Lackore                   Gibsonton  FL         108   50       56        27:36.2      8:54/M
       5    Ronald Titus                      Tampa  FL             194   51      160        36:54.5     11:54/M
       6    Jb Kennedy                        Tampa  FL             103   52      201        45:35.2     14:42/M
       7    Ronald Oldano                     Tampa  FL             148   50      220        51:34.0     16:38/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vincent Cafferty                                        225   62        9        20:30.9      6:37/M
       2    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL              34   62       28        23:55.7      7:43/M
       3    Tom Martin                                              244   61       83        30:09.0      9:44/M
       4    Max W. Mitchell                   Tampa  FL             142   64      140        35:09.9     11:20/M