Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Mar17_Tourde_set2.shtml

Tour de Village 5k & 1 Miles

Tampa, FL, March 17, 2012

[5k Overall | 1 Mile Overall | 1 Mile Age Groups ]

5k Age Groups

Tour de Village 5k

Tour de Village 5k

Age Group Results

March 17, 2012


Results By Big Dawg Runnin' Inc. www.bigdawgrunnin.com

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Magee                       Odessa  FL            232   10       14        24:09.5      7:47/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julian Newman                     Tampa  FL             217   14        1        19:21.1      6:15/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stefanie Hernandez                Lakeland  FL          380    8       64        32:19.4     10:25/M
       2    Jensen Mayer                      Tampa  FL             237    9       90        35:44.6     11:32/M
       3    Natalie Wolfe                     Tampa  FL             149    9      100        36:36.5     11:48/M
       4    Lindie Mayer                      Tampa  FL             238    7      128        44:58.7     14:30/M
       5    Kayden Mansouri                   Tampa  FL             214    7      130        45:26.5     14:39/M
       6    Eleanor Waugh                     Tampa  FL             153    7      131        45:30.0     14:41/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carter Cabassa                    Tampa  FL             222   10       13        24:00.9      7:45/M
       2    Pedro Hernandez                   Lakeland  FL          379   10       19        24:55.6      8:02/M
       3    Matt Oldenburg                    Odessa  FL            240   10       32        26:52.0      8:40/M
       4    Jack Sheer                        Tampa  FL             139   10       42        29:01.0      9:22/M
       5    Ty Cabassa                        Tampa  FL             221    8       58        30:55.4      9:58/M
       6    Parker Gillotte                   Tampa  FL             366   10       96        36:17.4     11:42/M
       7    Avery Pullara                     Tampa  FL             144   10      108        38:35.8     12:27/M
       8    Owen Waugh                        Tampa  FL             157    9      113        40:15.1     12:59/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abby Walters                      Tampa  FL             208   14       20        24:58.0      8:03/M
       2    Kerri Cucchi                      Odessa  FL            233   11       24        25:30.8      8:14/M
       3    Morgan Sheer                      Tampa  FL             138   14       41        29:00.4      9:21/M
       4    Ava Wolfe                         Tampa  FL             147   11       45        29:52.9      9:38/M
       5    Quincy Mayer                      Tampa  FL             235   13       49        29:58.2      9:40/M
       6    Avery Mayer                       Tampa  FL             236   11       89        35:43.8     11:31/M
       7    Gracie Hancock                    Tampa  FL             119   13       94        35:56.1     11:35/M
       8    Meredith Waugh                                          155   12      112        39:46.8     12:50/M
       9    Mali Waugh                        Tampa  FL             154   11      122        42:11.1     13:36/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Pratt                       Tampa  FL             111   14        6        20:41.4      6:40/M
       2    Sahil Deschenes                   Tampa  FL             248   12       34        27:31.8      8:53/M
       3    RJ Walters                        Tampa  FL             254   12       43        29:44.9      9:35/M
       4    Parker Martucci                   Tampa  FL             251   11       46        29:53.6      9:38/M
       5    David Burkard                     Tampa  FL             152   13       57        30:53.5      9:58/M
       6    Sloan Hodges                      Odessa  FL            363   11      123        43:47.8     14:07/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melanie Beddow                    Tampa  FL             202   18       59        31:02.4     10:01/M
       2    Kelsey Sheer                      Tampa  FL             135   15       71        33:07.3     10:41/M
       3    Kristin Glavan                    Tampa  FL             132   17       76        33:28.1     10:48/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Kavalec                   Tampa  FL             347   19        7        20:50.8      6:43/M
       2    Zachary Callaway                  Tampa  FL             123   15        8        22:44.1      7:20/M
       3    Arthur Beredjick                  Tampa  FL             105   18       21        25:00.4      8:04/M
       4    Philip McElroy                    Tampa  FL             209   16       40        28:28.8      9:11/M
       5    Justin Weatherford                Land O Lakes  FL      245   17       69        32:44.8     10:34/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Ertle                        Odessa  FL            118   22       28        26:13.9      8:27/M
       2    Jaimie Walker                     Odessa  FL            357   20       65        32:29.2     10:29/M
       3    Camille Beredjick                 Tampa  FL             106   21       73        33:10.9     10:42/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anaivette Garcia                  Valrico  FL           256   27       36        27:41.8      8:56/M
       2    Ixora Horney                      Lutz  FL              128   27       85        34:38.5     11:10/M
       3    Amanda Mitchell                   Tampa  FL             261   28      102        37:06.5     11:58/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denyo Vazquez                     Tampa  FL             206   26       12        23:52.2      7:42/M
       2    Brian Garcia                      Tampa  FL             124   28       30        26:21.6      8:30/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cristin Linton                    Tampa  FL             255   31       44        29:50.8      9:37/M
       2    Xiomara Maysonet                  Riverview  FL         259   33       51        30:04.6      9:42/M
       3    Mellissa Yeloushan                Odessa  FL            115   34       60        31:10.4     10:03/M
       4    Erin Krukar                       Tampa  FL             156   31       79        33:50.4     10:55/M
       5    Sarah Ickes                       Tampa  FL             126   32      104        37:20.2     12:03/M
       6    Allison Quinlan                   Land O Lakes  FL      112   31      111        39:46.5     12:50/M
       7    Jacquelin Yoas                    Tampa  FL             120   33      117        40:50.3     13:10/M
       8    Britta Eriksson                   Tampa  FL             253   32      129        45:07.6     14:33/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Givens                      Tampa  FL             225   34       17        24:25.0      7:53/M
       2    Alexander Perez                   Valrico  FL           257   30       52        30:16.4      9:46/M
       3    Jose Maysonet                     Riverview  FL         258   33       68        32:41.6     10:33/M
       4    Brad Garrett                      Clearwater  FL        260   33       74        33:20.7     10:45/M
       5    Bryan Ickes                       Tampa  FL             127   33      105        37:36.4     12:08/M
       6    Patrick Quinlan                   Land O Lakes  FL      113   31      110        39:01.5     12:35/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danelle Toule                     Tampa  FL             210   37       22        25:10.0      8:07/M
       2    Claudia Cappiello                 Tampa  FL             246   35       25        25:46.7      8:19/M
       3    Melanie Redding                   Tampa  FL             231   36       70        33:04.0     10:40/M
       4    Kimber Williams                   Tampa  FL             360   39       80        33:54.2     10:56/M
       5    Nina Brown                        Tampa  FL             228   38       86        34:56.0     11:16/M
       6    Janee Capaz                       Tampa  FL             151   35       97        36:28.7     11:46/M
       7    Gail Changsut                     Tampa  FL             117   37      107        37:47.5     12:11/M
       8    Jen Rase                          Tampa  FL             244   35      120        41:59.8     13:33/M
       9    Jessica Jordan                    Tampa  FL             358   36      126        44:31.8     14:22/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darin Blatt                       Odessa  FL            364   39        3        20:05.3      6:29/M
       2    Chris Beaty                       Lutz  FL              211   35        4        20:18.8      6:33/M
       3    Eric Pellenbarg                   Tampa  FL             141   35       11        23:30.9      7:35/M
       4    Luis Changsut                     Tampa  FL             116   39       16        24:18.1      7:50/M
       5    Ivan Santa                        Tampa  FL             242   36       18        24:54.6      8:02/M
       6    David Slattery                    Tampa  FL             247   35       23        25:16.7      8:09/M
       7    Christopher Martinez              Tampa  FL             207   39       26        25:48.4      8:19/M
       8    Neal Huneycutt                    Lutz  FL              142   35       33        26:58.7      8:42/M
       9    Christopher Nank                  Tampa  FL             226   37       48        29:56.1      9:39/M
      10    Sebastian Kinzer                  Belleview  FL         348   37       78        33:50.1     10:55/M
      11    Shawn Hopkins                     Odessa  FL            203   36       83        34:07.7     11:00/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tonya Walters                     Tampa  FL             125   40       37        28:03.9      9:03/M
       2    Tina Balasko                      Lithia  FL            262   42       50        30:01.0      9:41/M
       3    Lisa Polk                         Tampa  FL             114   40       55        30:43.3      9:55/M
       4    Kathy Martinez                    Tampa  FL             351   41       66        32:35.1     10:31/M
       5    Melinda Sheer                     Tampa  FL             137   44       72        33:08.4     10:41/M
       6    Lara Hendrix                      Brooksville  FL       109   41       82        34:05.8     11:00/M
       7    Kelley Wolfe                      Tampa  FL             148   43       88        35:37.6     11:29/M
       8    Lourdes Michael                   Tampa  FL             230   44      114        40:15.5     12:59/M
       9    Michelle Moody                    Tampa  FL             241   42      119        41:52.8     13:30/M
      10    Amber Hodges                      Odessa  FL            361   43      124        44:01.1     14:12/M
      11    Cindy Stuart                      Tampa  FL             359   44      127        44:36.2     14:23/M
      12    Kathryn Quaas                     Tampa  FL             219   41      134        46:28.3     14:59/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Sneen                    Tampa  FL             150   42       47        29:54.4      9:39/M
       2    Charles Carlman Jr                Tampa  FL             349   41       61        31:22.3     10:07/M
       3    Luis Cabassa                      Tampa  FL             220   42       62        31:23.4     10:07/M
       4    Scott Rogers                      Tampa  FL             136   42       93        35:49.8     11:33/M
       5    Rashid Saba                       Lutz  FL              252   40      106        37:36.7     12:08/M
       6    Robert Weatherford                Land O Lakes  FL      243   42      121        42:00.2     13:33/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Morse                        Tampa  FL             130   48       31        26:48.7      8:39/M
       2    Lisa Van Devander                 Valrico  FL           216   49       35        27:34.0      8:54/M
       3    Kari Chucko                       Tampa  FL             133   49       39        28:18.3      9:08/M
       4    Bonny Stephens                    Tampa  FL             239   48       54        30:40.6      9:54/M
       5    Carolyn Glavan                    Tampa  FL             131   46       75        33:26.9     10:47/M
       6    Mayte del Cueto                   Tampa  FL             215   48       87        35:25.2     11:25/M
       7    Deanna Katz                       Tampa  FL             352   46      101        36:45.0     11:51/M
       8    Cindy White                       Tampa  FL             121   49      115        40:46.5     13:09/M
       9    Michelle Davison                  Tampa  FL             140   49      116        40:47.7     13:09/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sebastian Hernandez               Lakeland  FL          353   45        2        19:40.3      6:21/M
       2    Douglas White                     Tampa  FL             122   48        5        20:34.1      6:38/M
       3    David Soule                       Lutz  FL              102   49       38        28:07.0      9:04/M
       4    George Cucchi                     Odessa  FL            234   48       53        30:34.1      9:52/M
       5    Al Dietrich                       Tampa  FL             110   48       77        33:38.8     10:51/M
       6    Jeremy Chucko                     Tampa  FL             134   46       91        35:48.0     11:33/M
       7    Shayne Quaas                      Tampa  FL             218   45      103        37:18.9     12:02/M
       8    Jack Beredjick                    Tampa  FL             104   49      136        47:36.9     15:21/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sandi Soule                       Lutz  FL              101   52       56        30:45.5      9:55/M
       2    Cathy Pullara                     Tampa  FL             143   51       63        32:02.7     10:20/M
       3    Catherine Beredjick               Tampa  FL             103   50      125        44:01.4     14:12/M
       4    Glona Morand                      Tampa  FL             227   54      133        46:27.3     14:59/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill West                         Tampa  FL             224   53       10        22:51.7      7:22/M
       2    Doug Gillotte                     Tampa  FL             365   51       27        25:54.0      8:21/M
       3    Eric Harmon                       Tampa  FL             201   54       67        32:39.9     10:32/M
       4    Randi Baime                       Tampa  FL             108   52       99        36:35.3     11:48/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecilia Wise                      Tampa  FL             107   59       98        36:29.7     11:46/M
       2    Hollie Popham                     Tampa  FL             250   58      135        47:15.0     15:15/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ricky Howe                        Tampa  FL             212   58        9        22:47.5      7:21/M
       2    Jim Kramer                        Tampa  FL             229   59       15        24:15.4      7:49/M
       3    Robert Deschenes                  Tampa  FL             249   56       84        34:09.6     11:01/M
       4    Michael Spall                     Tampa  FL             350   58       95        35:57.9     11:36/M
       5    Ed Oren                           Tampa  FL             145   56      109        38:43.6     12:29/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             223   62       29        26:15.0      8:28/M
       2    Robert Buehler                    Tampa  FL             205   61       92        35:48.4     11:33/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Edward Hopkins                    Land O Lakes  FL      204   69       81        33:57.8     10:57/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Welch                        Sarasota  FL          346   74      118        41:33.3     13:24/M
       2    Don Evans                         Tampa  FL             213   73      132        45:35.1     14:42/M