Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Feb25_GFLRRC_set1.shtml

GFLRRC 5K For A Better Day

Fort Lauderdale, FL, February 25, 2012

5K For A Better Day Results

Scoring by Accuchip Timing

5K For A Better Day 5K Run

5K For A Better Day

Age Group Results

February 25, 2012


Results By AccuChipUSA, Inc.


Men: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Heather Williams Centerport NY 486 36 5   18:45.5 6:03/M
2 Helen Thompson 197 0 21 2:54.2 21:39.8 6:59/M
3 Alaine Ducharme 112 0 23 3:16.8 22:02.3 7:06/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Channer 243 39 1   17:18.7 5:35/M
2 Harrie Olsthoorn 153 0 2 0:28.8 17:47.5 5:44/M
3 Curt Liner 123 0 3 0:55.6 18:14.3 5:53/M
Top

Female Master 40-49 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Laurie Scarbrough 119 49 42   24:19.8 7:51/M
2 Annemarie Kosharek Carlton 115 43 47 0:07.5 24:27.4 7:53/M
3 Debra Robenhymer Coconut Creek FL 445 43 52 0:18.0 24:37.9 7:56/M
Top

Male Master 40-49 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Allan Walton 120 45 4   18:28.5 5:57/M
2 Kevin Dziubela Hillsboro Beach FL 338 45 9 0:53.1 19:21.6 6:15/M
3 Jasper Bell 154 45 11 1:32.8 20:01.3 6:27/M
Top

Female Grandmaster 50-59 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tamara Klopenstein 121 54 33   23:18.9 7:31/M
2 Suzanne Ferriss Fort Lauderdale FL 341 50 37 0:20.2 23:39.1 7:38/M
3 Pamela Richardson Pembroke Pines FL 443 58 76 3:27.8 26:46.7 8:38/M
Top

Male Grandmaster 50-59 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jose E. Perez Hialeah FL 432 51 6   18:50.7 6:05/M
2 Rafael Guijarro Pembroke Pines FL 357 51 7 0:12.0 19:02.8 6:08/M
3 Shawn McManus 143 52 14 1:37.6 20:28.4 6:36/M
Top

Female Sr Grnd Mstr 60-69 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Miri Michaeli 407 68 107   30:24.9 9:48/M
2 Mona Fandell 340 63 117 0:25.4 30:50.3 9:57/M
3 Lynne Wolf 135 62 125 1:16.6 31:41.6 10:13/M
Top

Male Sr Grnd Mstr 60-69 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Louis Molina 206 60 13   20:12.8 6:31/M
2 Larry Starr 276 65 18 1:05.3 21:18.1 6:52/M
3 Dan Healy 124 65 20 1:20.0 21:32.8 6:57/M
Top

Female Golden Grd Mst 70+ Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nola Zeltwanger 497 72 147   33:38.4 10:51/M
2 Traudi Degiacomi 177 70 194 5:43.1 39:21.6 12:42/M
Top

Male Golden Grd Mst 70+ Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bill Springer Fort Lauderdale FL 467 72 41   24:15.4 7:49/M
2 Michael Goldman 158 75 70 2:16.3 26:31.7 8:33/M
3 Reuven Michaeli 408 73 111 6:18.3 30:33.7 9:51/M
Top

Male Age Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tim Byrnes 315 0 222   45:53.7 14:48/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Catherine Fuccillo 345 10 128   31:54.9 10:17/M
2 Mia Liuzzo 156 8 190 5:36.6 37:31.5 12:06/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Chase Magulick Boca Raton FL 393 10 30   22:59.5 7:25/M
2 Blake Purnell 437 9 86 4:44.3 27:43.8 8:56/M
3 Mathew Nunez Cooper City FL 427 9 208 19:59.7 42:59.2 13:52/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Francesca Thompson 184 11 215   43:48.3 14:08/M
2 Cayla Childs 163 12 227 2:39.8 46:28.1 14:59/M
3 Viktoria Weinstein 155 12 228 2:39.9 46:28.2 14:59/M
4 Leila Witcher 489 12 245 7:41.0 51:29.3 16:36/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jd Gregor 183 12 162   34:45.5 11:13/M
2 Nicholas Mirchandani 412 12 198 6:29.9 41:15.5 13:18/M
3 Marcus Nunez Cooper City FL 425 11 236 14:36.3 49:21.9 15:55/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Walker 185 14 103   29:51.7 9:38/M
2 Spencer Krimsky 164 14 112 0:44.7 30:36.4 9:52/M
Top

Female 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sydney Kellener 204 16 80   27:16.2 8:48/M
2 Nicole Haines Weston FL 359 15 127 4:35.3 31:51.6 10:16/M
3 Karla Heinz 150 15 133 4:57.3 32:13.5 10:24/M
4 Tiffany Mangelli 132 16 150 6:28.5 33:44.7 10:53/M
5 Gabrielie Michaeli 406 15 175 8:45.0 36:01.3 11:37/M
6 Samantha Winder Weston FL 487 16 232 20:01.0 47:17.3 15:15/M
Top

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Daniel Quintela 439 15 120   31:02.5 10:01/M
2 Gerrard Boucaud 186 16 131 1:03.9 32:06.4 10:21/M
3 Cody Gregor 192 15 136 1:37.9 32:40.4 10:32/M
4 Diego Gibelli 128 16 149 2:41.0 33:43.5 10:53/M
5 Alejandro Garcia 134 16 183 5:46.7 36:49.2 11:53/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ian Somerville Laconia NH 461 19 22   21:47.2 7:02/M
2 Adam Gerstenfela 350 17 38 2:07.2 23:54.5 7:43/M
3 Justin Michaeli 187 17 44 2:34.9 24:22.1 7:52/M
4 James Flynn 219 17 51 2:49.5 24:36.7 7:56/M
5 Paul Charles 166 18 81 5:33.3 27:20.5 8:49/M
6 Juan Gonzalez 133 18 104 8:22.2 30:09.4 9:44/M
7 Brendan Krimsky 161 17 214 21:45.6 43:32.8 14:03/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Emily Daycock 202 20 56   25:25.2 8:12/M
2 Valentina Rodriguez Weston FL 446 21 109 5:02.5 30:27.7 9:49/M
3 Mary Elisa Nagen Weston FL 419 21 121 5:45.1 31:10.3 10:03/M
4 Hilda Fouladi Delray Beach FL 344 23 123 6:09.0 31:34.2 10:11/M
5 Idatude Merdelus Fort Lauderdale FL 404 22 238 23:57.5 49:22.7 15:55/M
6 Rose Kerline Lemoux Fort Lauderdale FL 383 22 239 23:59.6 49:24.8 15:56/M
7 Candi Wood 228 23 252 27:25.5 52:50.7 17:03/M
8 Lauren Cohen 229 22 253 27:25.6 52:50.8 17:03/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nicholas Moulos Boca Raton FL 416 24 96   28:55.9 9:20/M
2 Blaine Lintz Boca Raton FL 386 23 102 0:48.0 29:43.9 9:35/M
3 Brad Jaffe Ft. Lauderdale FL 366 24 137 3:46.3 32:42.2 10:33/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Anne Klapthor 370 27 36   23:35.2 7:36/M
2 Chantal Stockli Plantation FL 472 28 58 1:57.9 25:33.2 8:15/M
3 Jillian Bennett Wilton Manors FL 301 29 88 4:15.5 27:50.8 8:59/M
4 Cara Chodash Fort Lauderdale FL 320 28 89 4:18.6 27:53.9 9:00/M
5 Laura Brewster 146 28 92 4:57.1 28:32.3 9:12/M
6 Ashley Steele Fort Lauderdale FL 471 28 97 5:26.4 29:01.7 9:22/M
7 Laura Slieker 148 28 106 6:45.6 30:20.9 9:47/M
8 Jessica Remington Hollywood FL 441 26 113 7:06.0 30:41.3 9:54/M
9 Melissa King 369 28 116 7:11.5 30:46.7 9:55/M
10 Crystal Caruthers Plantation FL 318 26 140 9:35.3 33:10.6 10:42/M
11 Lauren Simo Fort Lauderdale FL 459 28 141 9:37.3 33:12.6 10:43/M
12 Jennifer Coslow Pompano Beach FL 330 29 148 10:05.8 33:41.1 10:52/M
13 Virginia Gacharna Coconut Creek FL 348 28 151 10:15.2 33:50.4 10:55/M
14 Carly- Ayne Waters Cooper City FL 484 29 157 10:42.0 34:17.3 11:04/M
15 Jenna Shellhammer Fort Lauderdale FL 453 26 158 10:53.1 34:28.3 11:07/M
16 Aubrey Grooms Delray Beach FL 356 28 164 11:27.8 35:03.1 11:18/M
17 Angelica Reyes Fort Lauderdale FL 442 29 219 21:31.8 45:07.1 14:33/M
18 Kira Martinez 396 27 230 23:22.3 46:57.5 15:09/M
19 Tatiana Sensenig 213 27 251 29:15.4 52:50.7 17:03/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Comiskey Miramar FL 329 29 8   19:11.8 6:11/M
2 Gilbert Lopez 139 28 73 7:26.6 26:38.5 8:35/M
3 Karey Collins 201 29 168 16:19.2 35:31.1 11:27/M
4 Carlos Medina 402 28 231 27:46.4 46:58.3 15:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amanda Hynes 226 34 25   22:14.6 7:10/M
2 Sara Devi Pierson Delray Beach FL 433 32 31 0:52.4 23:07.1 7:27/M
3 Heather Miller 209 32 32 1:03.2 23:17.9 7:31/M
4 Anne Laflamme Fort Lauderdale FL 373 34 139 10:52.2 33:06.9 10:41/M
5 Jacqueline Bledsoe Coral Springs FL 304 34 201 19:11.0 41:25.7 13:22/M
6 Jill Campbell Deerfield Beach FL 316 34 205 20:01.5 42:16.2 13:38/M
7 Ayana Stephenson 216 34 212 21:02.7 43:17.4 13:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Harry Torres 233 34 35   23:24.1 7:33/M
2 Nazareno Gonzalez Coral Springs FL 355 30 71 3:12.5 26:36.6 8:35/M
3 Nicolas Pardo Coral Springs FL 431 32 74 3:14.4 26:38.5 8:35/M
4 Gabriel Gacharna Coconut Creek FL 347 30 100 6:02.2 29:26.3 9:30/M
5 Justin Glover 147 30 105 6:56.3 30:20.4 9:47/M
6 Shihab Naeem 418 33 134 9:11.3 32:35.5 10:31/M
7 Miguel Cortez 217 32 154 10:41.1 34:05.2 11:00/M
8 Jonathan Martinez 395 30 172 12:30.4 35:54.5 11:35/M
9 Vincenzo Belcastro 165 31 181 13:14.6 36:38.7 11:49/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Melissa McBean 127 36 46   24:25.4 7:53/M
2 Angela Gold Tamarac FL 353 38 60 1:12.2 25:37.7 8:16/M
3 Katy Lystad Deerfield Beach FL 392 36 72 2:12.0 26:37.4 8:35/M
4 Terry Williams 111 37 82 2:59.7 27:25.2 8:51/M
5 Dawn Leitz 110 37 119 6:35.1 31:00.6 10:00/M
6 Tabitha Stambaugh 468 39 130 7:38.7 32:04.2 10:21/M
7 Hazel Gallagher 215 35 138 8:40.8 33:06.3 10:41/M
8 Tina Say-Shindler 157 38 170 11:21.8 35:47.3 11:33/M
9 Vanessa Swanepoel Pompano Beach FL 473 37 178 11:54.0 36:19.5 11:43/M
10 Melissa Lee 211 35 179 12:04.8 36:30.2 11:46/M
11 Tania Milling Fort Lauderdale FL 410 35 180 12:09.2 36:34.6 11:48/M
12 Tory Liuzzo Coconut Creek FL 388 36 189 13:05.4 37:30.8 12:06/M
13 Meegan Wright Pompano Beach FL 493 35 193 14:44.7 39:10.1 12:38/M
14 Alexsa Mattar Hialeah Gardens FL 397 38 200 16:56.2 41:21.6 13:20/M
15 Maria Alan 289 38 217 20:22.6 44:48.1 14:27/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Farid Sahari Hollywood FL 450 35 10   19:30.6 6:17/M
2 Mark Lachance 108 36 12 0:31.8 20:02.5 6:28/M
3 Chadd Deo 232 38 29 3:20.5 22:51.2 7:22/M
4 Jason McBean 126 38 45 4:54.7 24:25.4 7:53/M
5 Mike Gelin Tamarac FL 349 37 66 6:37.1 26:07.8 8:25/M
6 Greg Sitomer Weston FL 460 38 85 8:12.9 27:43.6 8:56/M
7 Eduardo Colon Oakland Park FL 327 35 108 10:54.5 30:25.2 9:49/M
8 David Prenner Weston FL 436 39 153 14:32.6 34:03.3 10:59/M
9 Roland Valdieso 477 37 156 14:45.7 34:16.4 11:03/M
10 Richard Ducharme 113 39 163 15:16.1 34:46.7 11:13/M
11 Adam Derosa Fort Lauderdale FL 333 36 203 22:06.0 41:36.7 13:25/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Marcela Sotomayor 464 41 59   25:36.4 8:15/M
2 Stephanie Brady Margate FL 310 42 61 0:05.8 25:42.3 8:17/M
3 Helena Redshaw Coconut Creek FL 440 40 69 0:53.8 26:30.2 8:33/M
4 Lisa Maya 398 43 90 2:29.5 28:05.9 9:04/M
5 Lorena Najera 420 44 94 3:16.3 28:52.8 9:19/M
6 Kristin Newhall New York NY 421 41 99 3:46.0 29:22.4 9:28/M
7 Lisa Anderson 291 43 129 6:27.5 32:03.9 10:20/M
8 Dawn Gregor 180 44 191 12:24.6 38:01.1 12:16/M
9 June Moretti Hollywood FL 415 44 199 15:44.4 41:20.8 13:20/M
10 Marie Moore 210 42 204 16:13.4 41:49.9 13:29/M
11 Tish Showell Davie FL 456 42 220 19:31.0 45:07.4 14:33/M
12 Kikki Moorman 414 40 225 20:31.8 46:08.3 14:53/M
13 Maria Childs 162 41 229 21:08.2 46:44.6 15:05/M
14 Jumei Luo 391 44 234 22:47.6 48:24.1 15:37/M
15 Kyuri Lee 381 41 242 25:22.4 50:58.8 16:26/M
16 Ronie Gomes Cooper City FL 354 44 254 27:27.3 53:03.7 17:07/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hans Heinz Aventura FL 360 44 15   20:29.6 6:36/M
2 James Jones 222 40 48 3:58.7 24:28.3 7:54/M
3 Anthony Castagna 168 42 49 3:59.2 24:28.8 7:54/M
4 Scott Ford 343 43 75 6:14.1 26:43.7 8:37/M
5 Jason Osborne 137 42 155 13:37.5 34:07.1 11:00/M
6 David Weingarten 212 40 174 15:29.3 35:58.9 11:36/M
7 Craig Yancey Fort Lauderdale FL 494 40 197 20:40.9 41:10.5 13:17/M
8 Rolando Nunez Cooper City FL 428 44 209 22:30.0 42:59.6 13:52/M
9 Nagarajan Kannan 230 42 218 24:21.7 44:51.3 14:28/M
10 Stephen Purnell 438 41 223 25:24.3 45:53.9 14:48/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mia Lov 195 45 55   25:23.1 8:11/M
2 Ruth Hodgson Deerfield Beach FL 362 48 110 5:06.6 30:29.8 9:50/M
3 Shauna Pierce 145 48 143 8:03.5 33:26.6 10:47/M
4 Beth-Ann Krimsky 160 47 144 8:04.9 33:28.1 10:48/M
5 Giuliana Canan Broadlands VA 317 48 165 9:51.0 35:14.2 11:22/M
6 Jeannie Busch 142 46 188 12:04.4 37:27.6 12:05/M
7 Dawn Kuhns Pompano Beach FL 372 49 195 14:13.1 39:36.3 12:46/M
8 Connie Lawson Patchogue NY 374 45 211 17:46.4 43:09.6 13:55/M
9 Annie Fan 339 48 233 22:42.2 48:05.4 15:31/M
10 Elise Civale 178 48 235 23:58.6 49:21.8 15:55/M
11 Christine Patterson 198 46 237 23:59.2 49:22.4 15:55/M
12 Jinsook Lee 376 48 243 25:35.7 50:58.9 16:26/M
13 Yuk Sum Yeung 495 48 244 26:06.0 51:29.2 16:36/M
14 Marta Nunez Cooper City FL 426 46 247 26:48.3 52:11.5 16:50/M
15 Julie Luna Cooper City FL 390 47 249 27:06.1 52:29.3 16:56/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Carey Matles 129 45 34   23:20.2 7:32/M
2 Concepcion Ledezma 375 48 39 0:46.2 24:06.4 7:46/M
3 Nir Michaeli 200 48 43 1:00.9 24:21.1 7:51/M
4 Steve Walker 191 47 50 1:16.3 24:36.5 7:56/M
5 Scott Desjardins Fort Lauderdale FL 334 45 67 3:01.7 26:21.9 8:30/M
6 Glenn Nilsen 423 46 79 3:47.6 27:07.8 8:45/M
7 Rick Sullivan 118 48 84 4:22.3 27:42.5 8:56/M
8 Pablo Quintela 149 45 98 6:01.3 29:21.6 9:28/M
9 Michael McBride Great River NY 400 48 114 7:24.0 30:44.3 9:55/M
10 Erez Michaeli 405 45 126 8:24.8 31:45.1 10:15/M
11 Oliver Schindler 159 46 171 12:27.4 35:47.6 11:33/M
12 Gregg Behar 296 49 207 19:32.0 42:52.3 13:50/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mara Rossi 130 53 78   26:57.5 8:42/M
2 Kari Sickenberger 457 50 83 0:43.8 27:41.4 8:56/M
3 Lori Shepard 138 50 87 0:50.6 27:48.2 8:58/M
4 Debbie Powell 435 54 167 8:17.9 35:15.5 11:22/M
5 Joan Osborne 175 51 177 9:18.9 36:16.5 11:42/M
6 Theodora Zugajewicz 103 54 213 16:26.5 43:24.1 14:00/M
7 Claudia Schindler 140 52 221 18:38.8 45:36.4 14:43/M
8 Kemmie McMillan 401 53 224 19:10.1 46:07.7 14:53/M
9 Seong Bae 293 51 241 24:01.0 50:58.6 16:26/M
10 Mirella Arroyo Springfield VA 292 50 248 25:14.0 52:11.6 16:50/M
11 Susan Thoren 253 52 255 27:09.9 54:07.5 17:27/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Rainer Schindler 141 52 16   20:45.2 6:42/M
2 Mark Darley 116 53 17 0:30.4 21:15.7 6:51/M
3 Joe Healey 152 53 28 1:46.7 22:31.9 7:16/M
4 Jeffrey Ziesche Parkland FL 500 50 62 5:03.4 25:48.6 8:19/M
5 Michael Hodgson Deerfield Beach FL 361 50 64 5:18.4 26:03.7 8:24/M
6 John Kellener 205 50 65 5:18.6 26:03.8 8:24/M
7 Yaron Maya 399 50 68 5:41.0 26:26.2 8:32/M
8 Rick Lonergan 389 52 101 8:54.3 29:39.6 9:34/M
9 Irven Scott 136 50 122 10:36.3 31:21.5 10:07/M
10 John Gregor 179 52 142 12:40.0 33:25.2 10:47/M
11 Rafael Colon New York NY 328 53 145 12:43.0 33:28.3 10:48/M
12 Bob Powell 434 54 166 14:30.2 35:15.4 11:22/M
13 David Thoren 251 51 184 16:05.6 36:50.8 11:53/M
14 Otto Heinz 174 52 187 16:37.6 37:22.8 12:03/M
15 Jeffery Isaac 218 52 250 31:53.6 52:38.9 16:59/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cynthia Raes-Barnard 131 57 77   26:51.6 8:40/M
2 Nancyrose Peduzzi 122 56 115 3:53.5 30:45.1 9:55/M
3 Mary Chabala 106 59 118 4:03.9 30:55.5 9:58/M
4 Gillian Waters Cooper City FL 485 56 206 15:54.1 42:45.7 13:47/M
5 Ellen Bor 306 56 240 23:04.7 49:56.3 16:06/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ed Norton Boca Raton FL 424 59 19   21:24.9 6:54/M
2 Craig Stanke Coral Springs FL 470 56 24 0:44.8 22:09.8 7:09/M
3 Gary Chabala 107 59 26 0:56.5 22:21.5 7:13/M
4 Glenn Wiltshire 207 57 54 3:48.7 25:13.7 8:08/M
5 Rick Von Minden 483 56 91 6:49.9 28:14.9 9:06/M
6 Steve Gunn Fort Lauderdale FL 358 55 173 14:33.7 35:58.7 11:36/M
7 Billy Witcher 488 58 246 30:04.9 51:29.8 16:36/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Marie Showell Davie FL 455 61 146   33:29.2 10:48/M
2 Bobbi Coker Margate FL 325 61 159 1:04.1 34:33.3 11:09/M
3 Ronni Ostrander 105 63 176 2:36.9 36:06.2 11:39/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 William Stanish 469 60 53   25:11.5 8:07/M
2 Dan Sawtell 101 61 152 8:45.0 33:56.5 10:57/M
3 Steven Alford Fort Lauderdale FL 290 61 160 9:27.3 34:38.8 11:10/M
4 Phillip Thompson 196 60 182 11:29.6 36:41.2 11:50/M
5 Dave Bocan 208 63 186 12:04.8 37:16.4 12:01/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Connie Dill Sunrise FL 336 65 210   43:09.6 13:55/M
2 Mary Donelan 337 65 226 3:16.3 46:25.9 14:58/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Al Shamoun 203 68 27   22:31.3 7:16/M
2 Robert Hendrick 114 69 40 1:43.8 24:15.2 7:49/M
3 William Worley Fort Lauderdale FL 492 69 57 2:54.1 25:25.4 8:12/M
4 Saied Eftekhari 220 67 63 3:28.8 26:00.2 8:23/M
5 Jim Schaak 167 69 93 6:18.1 28:49.5 9:18/M
6 Matteo Cucchiara Weston FL 331 69 95 6:23.0 28:54.3 9:19/M
7 John Bullen Sunrise FL 314 68 192 15:48.4 38:19.7 12:22/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Al Tisch Aventura FL 476 72 132   32:12.6 10:23/M
2 Mara Lewin 227 70 135 0:26.3 32:38.9 10:32/M
3 Barry Holeve Ft Lauderdale FL 363 71 202 9:14.2 41:26.8 13:22/M
4 Tony Jaswinski 151 72 216 12:04.9 44:17.5 14:17/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jim McManus 144 79 161   34:41.7 11:11/M
2 Harold Wright 102 77 169 1:03.8 35:45.5 11:32/M
3 Ira Brotman 117 79 185 2:24.2 37:05.9 11:58/M
4 Bill Zeltwanger 496 79 196 5:35.4 40:17.1 13:00/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Martin Quinn 176 81 124   31:37.3 10:12/M