Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Feb11_Honest_set2.shtml

Honest Abe 5K

Wesley Chapel, FL, February 11, 2012

[Overall ]

Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERISON.NET

            MEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:03  5:30    1 01-20    1 M   891 Brian Haynes                Punta Gorda,FL                                               





           WOMEN OVERALL WINNERS


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:24  5:56    1 21-39    1 F   898 Melissa Mangen              Dade City,FL                                                 



           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

         MEN AGE GROUP 40-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:56  6:06    1 40-98    4 M   913 Sebastian Hernandez         Lakeland,FL                                                  
 2     19:08  6:10    2 40-98    5 M   844 Keith Lee                   Spring Hill,FL                                               
 3     20:03  6:28    3 40-98    8 M   868 Charles Roose               Wesley Chapel,FL                                             
 4     20:39  6:40    4 40-98   10 M   860 Michael Palladino           Port Richey,FL                                               
 5     21:08  6:49    5 40-98   11 M   932 Jim Keppeler                Tampa,FL                                                     
 6     21:18  6:52    6 40-98   12 M   927 John Van Ekris              Charlottesville,PE                                           
 7     21:24  6:54    7 40-98   13 M   884 T. Jason Metz               Wesley Chapel,FL                                             
 8     21:36  6:58    8 40-98   14 M   905 Glenn Smith                                                                           
 9     22:12  7:10    9 40-98   16 M   846 Richard Lush                Lutz,FL                                                      
 10    22:12  7:10   10 40-98   17 M   843 Jeffrey Hoppe               Zephyrhills,FL                                                
 11    24:36  7:56   11 40-98   24 M   936 Joe Morris                  Wesley Chapel,FL                                              
 12    25:40  8:17   12 40-98   28 M   829 John Burns                  Fergus,ON                                                     
 13    25:41  8:17   13 40-98   29 M   850 Rob Mason                   Lakeland,FL                                                   
 14    26:18  8:29   14 40-98   30 M   934 John Mueller                Tampa,FL                                                      
 15    26:26  8:32   15 40-98   31 M   873 Craig Strickler             Mooresville,NC                                                
 16    27:54  9:00   16 40-98   32 M   887 Donald McBath               Wesley Chapel,FL                                              
 17    29:28  9:30   17 40-98   38 M   833 Joseph Cox                  Tampa,FL                                                      
 18    29:53  9:38   18 40-98   39 M   922 John Harmon                 Tampa,FL                                                      
 19    33:24 10:46   19 40-98   43 M   828 Stephen Armstrong           Temple Terrace,FL                                             
 20    33:52 10:55   20 40-98   44 M   875 Edwin Vega                  Land O Lakes,FL                                               
 21    34:21 11:05   24 40-98   61 M   914 Skipper Birkford            Pinelles Park,FL                                              
 22    34:33 11:09   22 40-98   47 M   871 Anthony Sleeper             Hudson,FL                                                     
 23    40:57 13:13   23 40-98   57 M   924 Gary Ketchum                Baldwinsville,NY                                              
 24    48:17 15:35   24 40-98   61 M   914 Skipper Birkford            Pinelles Park,FL                                              
 25    66:35 21:29   25 40-98   62 M   900 Terry Pergerson             Dade City,FL                                                  

         MEN AGE GROUP 21-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:35  5:40    1 21-39    2 M   902 Eric Dirth                                                                            
 2     18:31  5:58    2 21-39    3 M   937 Kent Reiber                 Dade City,FL                                                 
 3     19:57  6:26    3 21-39    7 M   917 Trevor Uyemura              Alexandria,VA                                                
 4     22:12  7:10    4 21-39   19 M   926 Sean Sarokas                Archbold,PA                                                  
 5     24:14  7:49    5 21-39   22 M   882 Justin Carr                 Wesley Chapel,FL                                             
 6     24:28  7:54    6 21-39   23 M   859 Adamm Oliver                Wesley Chapel,FL                                             
 7     24:42  7:58    7 21-39   25 M   874 Zachary Van Van Es          Wesley Chapel,FL                                             
 8     25:15  8:09    8 21-39   26 M   834 Michael Foss                Wesley Chapel,FL                                             
 9     25:16  8:09    9 21-39   27 M   864 Jason Pratt                 Lutz,FL                                                      
 10    28:17  9:07   10 21-39   33 M   870 Adam Shoemaker              Tampa,FL                                                      
 11    28:57  9:20   11 21-39   34 M   836 Bryan Gifford               Land O Lakes,FL                                               
 12    29:00  9:21   12 21-39   36 M   832 Justin Chase                Orlando,FL                                                    
 13    29:11  9:25   13 21-39   37 M   831 Brian Chase                 Tampa,FL                                                      
 14    32:58 10:38   14 21-39   42 M   888 Joe Massa                   Land O Lakes,FL                                               
 15    35:23 11:25   15 21-39   49 M   840 David Hickman               Brandon,FL                                                    
 16    35:56 11:35   16 21-39   50 M   908 Joseph Matudeo              Tampa,FL                                                      
 17    38:05 12:17   17 21-39   53 M   921 Bill Sullivan               Wesley Chapel,FL                                              
 18    45:43 14:45   18 21-39   60 M   853 Jorge Mojica                Land O Lakes,FL                                               

         MEN AGE GROUP 01-20


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:44  6:22    1 01-20    6 M   929 Steven Brown                Wesley Chapel,FL                                             
 2     20:12  6:31    2 01-20    9 M   893 Conner Callahan             Columbus,OH                                                  
 3     22:12  7:10    3 01-20   15 M   933 Tyler Rover                 Wesley Chapel,FL                                             
 4     22:12  7:10    4 01-20   18 M   910 Joseph Hoppe                Zephymills,FL                                                
 5     23:43  7:39    5 01-20   20 M   911 Pedro Hernandez             Lakeland,FL                                                  
 6     23:50  7:41    6 01-20   21 M   835 Matthew Gansemer            Lutz,FL                                                      
 7     28:59  9:21    7 01-20   35 M   837 Dakota Gifford              Land O Lakes,FL                                              
 8     32:24 10:27    8 01-20   40 M   872 Sean Smith                  Lutz,FL                                                      
 9     32:33 10:30   14 01-20   54 M   847 Sean Lush                   Lutz,FL                                                      
 10    34:08 11:01   10 01-20   45 M   907 Nick Garett                 Odessa,FL                                                     
 11    34:52 11:15   11 01-20   48 M   848 Richard Lush 4              Lutz,FL                                                       
 12    36:01 11:37   12 01-20   51 M   928 Vikegh Keeshan              Tampa,FL                                                      
 13    36:06 11:39   13 01-20   52 M   838 Skyler Gifford              Land O Lakes,FL                                               
 14    38:31 12:25   14 01-20   54 M   847 Sean Lush                   Lutz,FL                                                       
 15    39:43 12:49   15 01-20   55 M   876 Gabriel Vega                Land O Lakes,FL                                               
 16    40:10 12:57   16 01-20   56 M   886 Joseph Gutschmidt           Land O Lakes,FL                                               
 17    41:05 13:15   17 01-20   58 M   901 Corey Pergerson             Dade City,FL                                                  
 18    45:40 14:44   18 01-20   59 M   854 Jorge Mojica                Land O Lakes,FL                                               

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

       WOMEN AGE GROUP 40-98


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:09  8:26    1 40-98   12 F   855 Barbara Ann Morrissey       Owego,NY                                                     
 2     33:11 10:42    2 40-98   20 F   827 Maria Armstrong             Temple Terrace,FL                                            
 3     34:35 11:09    3 40-98   21 F   909 Dorthea Garrett             Tampa,FL                                                     
 4     36:40 11:50    4 40-98   26 F   852 Karen Medlin                Dade City,FL                                                 
 5     37:45 12:11    5 40-98   28 F   869 Amy Rothman                 Tampa,FL                                                     
 6     37:51 12:13    6 40-98   29 F   866 Teresa Rider                Branford,FL                                                  
 7     39:26 12:43    7 40-98   31 F   845 Mary Ann Lewis              Lutz,FL                                                      
 8     40:56 13:12    8 40-98   33 F   923 Jan Ketchum                 Baldwinsville,NY                                             
 9     42:08 13:35    9 40-98   36 F   877 Sheila Vega                 Land O Lakes,FL                                              
 10    48:17 15:35   10 40-98   37 F   915 Mitzi Smith                 Pinellas Park,FL                                              
 11    49:53 16:05   11 40-98   38 F   839 Kate Graves                 Brandon,FL                                                    
 12    52:26 16:55   12 40-98   39 F   885 Kathryn Gutschmidt          Land O Lakes,FL                                               
 13    66:35 21:29   13 40-98   40 F   935 Karen Pergerson             Dade City,FL                                                  

       WOMEN AGE GROUP 21-39


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:12  7:10    1 21-39    6 F   904 Kelsey Bradley              Golden,CO                                                    
 2     22:12  7:10    2 21-39    8 F   879 Jeanette Wallace            Lakeland,FL                                                  
 3     23:27  7:34    3 21-39    9 F   863 Stacey Peterson             Shawnee,KS                                                   
 4     24:47  8:00    4 21-39   10 F   890 Melissa Goldstein           Center Moriches,NY                                           
 5     25:52  8:21    5 21-39   11 F   857 Kathleen Ochipa             Gainesville,FL                                               
 6     28:25  9:10    6 21-39   13 F   938 Courtney Walker             Tampa,FL                                                     
 7     29:20  9:28    7 21-39   14 F   858 Victoria Ochipa             Miami,FL                                                     
 8     31:10 10:03    8 21-39   16 F   849 Trish March                 Wesley Chapel,FL                                             
 9     32:59 10:38    9 21-39   18 F   889 Carly Massa                 Land O Lakes,FL                                              
 10    33:05 10:40   10 21-39   19 F   916 Mary Mercer                 Tampa,FL                                                      
 11    35:49 11:33   11 21-39   23 F   841 Deedra Hickman              Brandon,FL                                                    
 12    36:39 11:49   12 21-39   25 F   862 Kristen Payment             Ofallon,MO                                                    
 13    36:57 11:55   13 21-39   27 F   918 Elizabeth Mercer-Lynch      Raeford,NC                                                    
 14    39:21 12:42   14 21-39   30 F   878 Jackie Waldron              Land O' Lakes,FL                                              
 15    40:56 13:12   15 21-39   34 F   920 Megan Sullivan              Wesley Chapel,FL                                              

       WOMEN AGE GROUP 01-20


 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:52  6:05    1 01-20    2 F   896 Tereza Novotna              St Leo,FL                                                    
 2     19:54  6:25    2 01-20    3 F   894 Andrea Maxwell              North Potomac,MD                                             
 3     20:32  6:37    3 01-20    4 F   930 Jillian Browne              Port Richey,FL                                               
 4     21:46  7:01    4 01-20    5 F   931 Alyssa Turner               Wesley Chapel,FL                                             
 5     22:12  7:10    5 01-20    7 F   895 Elyse Snyder                St Petersburg,FL                                             
 6     31:09 10:03    6 01-20   15 F   861 Allyson Payment             Dade City,FL                                                 
 7     31:30 10:10    7 01-20   17 F   912 Stefanie Hernandez          Lakeland,FL                                                  
 8     35:08 11:20    8 01-20   22 F   842 Kourey Hickman              Brandon,FL                                                   
 9     39:32 12:45    9 01-20   32 F   881 Kassidy Wollert             Brandon,FL                                                   
 10    40:57 13:13   10 01-20   35 F   925 Caitlin Ketchum             Paldwinsville,NY                                              

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET

           Results by  Spitler Race Systems  813-948-8472 or rspitler@VERIZON.NET