Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Sep16_Trails_set1.shtml

Trails to a Cure, 8-Mi Trails

Chester, CT, September 16, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see No Time Like the Present.

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Trails to a Cure

8 Mile Trail Race

Overall Finish List

September 16, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Dan Wilson                        Cliffside Park  NJ    186    39   M       1 30-39               57:49.0      7:14/M
       2    Charlie Iselin                    Chester  CT           177    49   M       1 40-49               58:01.0      7:15/M
       3    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       167    33   M       2 30-39             1:00:28.0      7:34/M
       4    Robert Low                        West Hartford  CT     198    36   M       3 30-39             1:00:53.0      7:37/M
       5    Darrin Rees                       Hartford  CT          188    40   M       2 40-49             1:00:55.0      7:37/M
       6    Chris Pasliuco                    Ivoryton  CT          190    35   M       4 30-39             1:02:02.0      7:45/M
       7    Kenny Shardlow                    Johnston  RI          184    53   M       1 50-59             1:02:39.0      7:50/M
       8    Kevin Salley                      North Franklin  CT    157    39   M       5 30-39             1:04:07.0      8:01/M
       9    Josh Harwell                      Mystic  CT            195    38   M       6 30-39             1:05:15.0      8:09/M
      10    Mark Czarnecki                    Guilford  CT          148    50   M       2 50-59             1:05:24.0      8:11/M
      11    Jason Peacock                     East Haddam  CT       151    43   M       3 40-49             1:05:49.0      8:14/M
      12    Tim Kane                          Preston  CT           194    55   M       3 50-59             1:06:03.0      8:15/M
      13    Gleb Popov                        Guilford  CT          149    32   M       7 30-39             1:06:09.0      8:16/M
      14    Philip Plouff                     Mystic  CT            203    56   M       4 50-59             1:07:32.0      8:27/M
      15    Carla Thompson                    Pawcatuck  CT         183    53   F       1 50-59             1:07:39.0      8:27/M
      16    Jeff Tompkins                     East Lyme  CT         156    49   M       4 40-49             1:08:36.0      8:35/M
      17    Sybil Shapiro                     Clinton  CT           163    34   F       1 30-39             1:08:49.0      8:36/M
      18    Becky Iseln                       Chester  CT           178    36   F       2 30-39             1:09:49.0      8:44/M
      19    Matt Wysocki                      White Plains  NY      172    17   M       1  1-29             1:11:52.0      8:59/M
      20    Donald Frechette                  Pomfret Center  CT    166    42   M       5 40-49             1:12:14.0      9:02/M
      21    David Flagg                       Norwich  CT           154    38   M       8 30-39             1:12:18.0      9:02/M
      22    Charlie Orphanidies               Brooklyn  NY          153    37   M       9 30-39             1:12:34.0      9:04/M
      23    Lance Flott                       Old Saybrook  CT      191    54   M       5 50-59             1:13:05.0      9:08/M
      24    Curtiss Thompson                  Pawcatuck  CT         182    58   M       6 50-59             1:13:29.0      9:11/M
      25    Laurie Tuohey                     Wethersfield  CT      187    29   F       1  1-29             1:15:00.0      9:23/M
      26    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         196    45   M       6 40-49             1:15:17.0      9:25/M
      27    Timothy Guilbeault                Coventry  RI          181    40   M       7 40-49             1:16:04.0      9:31/M
      28    Steve Hancock                     Bozrah  CT            170    29   M       2  1-29             1:16:27.0      9:33/M
      29    Brad Martin                       Branford  CT          204    61   M       1 60-99             1:17:09.0      9:39/M
      30    Jeff Mullay                       Middletown  CT        159    55   M       7 50-59             1:20:03.0     10:00/M
      31    Michael Earles                    Old Saybrook  CT      179    49   M       8 40-49             1:20:04.0     10:01/M
      32    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         197    43   F       1 40-49             1:20:27.0     10:03/M
      33    Josh Welch                        Woodstock  CT         171    32   M      10 30-39             1:20:30.0     10:04/M
      34    Benjamin Moon                     Mystic  CT            175    37   M      11 30-39             1:21:05.0     10:08/M
      35    Kurt Peterson                     Durham  CT            150    49   M       9 40-49             1:21:54.0     10:14/M
      36    Chris Sanford                     Stonington  CT        152    37   M      12 30-39             1:22:27.0     10:18/M
      37    Kate Kelliher                     Westerly  RI          193    35   F       3 30-39             1:24:20.0     10:33/M
      38    Jeremy Griffin                    Jewett City  CT       199    33   M      13 30-39             1:25:11.0     10:39/M
      39    Davne Schaffer                    Stonington  CT        160    41   F       2 40-49             1:25:52.0     10:44/M
      40    Jeremy Armstrong                  Taftville  CT         165    31   M      14 30-39             1:27:03.0     10:53/M
      41    Joe Piela                         Mansfield Center  C   180    55   M       8 50-59             1:27:18.0     10:55/M
      42    Bill Marshall                     Yantic  CT            173    67   M       2 60-99             1:31:36.0     11:27/M
      43    David Shapiro                     Clinton  CT           164    35   M      15 30-39             1:31:45.0     11:28/M
      44    Maggie Duer Wilson                Cliffside Park  NJ    185    32   F       4 30-39             1:32:43.0     11:35/M
      45    Rose Buckingham                   Norwich  CT           169    64   F       1 60-99             1:34:39.0     11:50/M
      46    Ric Villarreal                    Essex  CT             201    55   M       9 50-59             1:34:43.0     11:50/M
      47    Dino Festa                        Oakdale  CT           174    58   M      10 50-59             1:36:46.0     12:06/M
      48    Jason Wallace                     Hampton  CT           192    26   M       3  1-29             1:39:09.0     12:24/M
      49    Paul Schaffer                     Stonington  CT        161    43   M      10 40-49             1:39:14.0     12:24/M
      50    Karol Ponikwicktz                 Norwich  CT           168    31   M      16 30-39             1:40:11.0     12:31/M
      51    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      158    35   F       5 30-39             1:44:00.0     13:00/M
      52    Way Hedding                       Niantic  CT           200    62   M       3 60-99             1:48:26.0     13:33/M
      53    Terri Finkeldey                   Ivoryton  CT          202    54   F       2 50-59             1:48:35.0     13:34/M
      54    Linda Abrahams                    Branford  CT          205    60   F       2 60-99             1:52:22.0     14:03/M
      55    Joe Pearce                        Enfield  CT           155    58   M      11 50-59             2:05:17.0     15:40/M
      56    Karen Williams                    Clinton  CT           189    21   F       2  1-29             2:06:58.0     15:52/M