Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Oct7_JackOK_set4.shtml

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 7, 2012

[10K Overall | 10K Age Group | 5K Overall | 1-Mile Overall | 1-Mile Age Group ]

5K Age Group

Jack O'Keefe Memorial Strides 5 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 5

K Road Race

Age Group Results

October 07, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Fouquette                  Groton  CT             44   25        7        20:12.0      6:31/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Walker                    Westerly  RI          246   48        1        17:40.0      5:42/M
Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Long                                               491           192        44:24.0     14:19/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Crump                       Waterford             421   0        49        24:52.0      8:01/M
Top

Female 1 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Amende                    East Lyme  CT           3    9       52        25:00.0      8:04/M
       2    Savannah Houdeshell               Ledyard  CT           154   10       94        27:47.0      8:58/M
       3    Paige Walstra                     Waterford             453   9        96        27:57.0      9:01/M
       4    Murphy Ryan                       Waterford             393    9      137        31:12.0     10:04/M
       5    Alicia Hensley                    Waterford             233   10      166        35:46.0     11:32/M
       6    Rachel Nasser                     Waterford              78   10      172        36:41.0     11:50/M
       7    Riva Blinderman                   Waterford              13   11      173        36:41.0     11:50/M
       8    Jenna Long                        Waterford             492   5       193        44:25.0     14:20/M
       9    Molly Cournoyer                   Norwich  CT           451   11      200        46:02.0     14:51/M
      10    Kaili Jackson                     Plainfield  CT         60   10      203        46:26.0     14:59/M
Top

11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Wagner                     Groton  CT            264   11       18        21:44.0      7:01/M
       2    Aidan Sullivan                    Groton  CT            306   11       26        22:24.0      7:14/M
       3    Christian Montaya                 Waterford             483   9        33        23:02.0      7:26/M
       4    James Chekal                      Niantic  CT           428   8        59        25:21.0      8:11/M
       5    Wyatt Goulart                     Oakdale  CT            52    3      114        29:27.0      9:30/M
       6    Matthew Candier                   Salem  CT             387    9      130        30:54.0      9:58/M
       7    William Chekal                    Niantic  CT           427   6       131        30:57.0      9:59/M
       8    Taavi Veltheim                    New London  CT        432   8       153        32:57.0     10:38/M
       9    Noah Amende                       East Lyme  CT           7   10      154        32:59.0     10:38/M
      10    Jackson Long                      Waterford             490   8       163        34:35.0     11:09/M
      11    Jack Salegna                      Norwich  CT            86   10      170        36:27.0     11:45/M
      12    Kevin MacKintrush                 New London  CT        433   9       179        38:42.0     12:29/M
      13    Kenneth Brice                     Groton  CT            468   9       180        38:45.0     12:30/M
Top

Female 12 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline Vandyke                  Groton  CT            108   13       19        21:45.0      7:01/M
       2    Robin Waterman                    East Lyme  CT         252   15       73        26:26.0      8:32/M
       3    Emily Borysewicz                  Quaker Hill  CT        17   13       75        26:28.0      8:32/M
       4    Ivanna Hugo                       Waterford             244   15      126        30:37.0      9:53/M
       5    Sierra Mendez Neff                Quaker Hill  CT       417   15      184        39:08.0     12:37/M
       6    Autumn Jackson                    Plainfield  CT         58   12      208        49:24.0     15:56/M
       7    Briahna Borysewicz                Quaker Hill  CT        18   12      209        51:36.0     16:39/M
Top

juniors 12-17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Walker                    Westerly  RI          251   12        4        19:50.0      6:24/M
       2    Jonathan Eckel                    Westerly  RI          228   13        6        20:06.0      6:29/M
       3    Mark Walker                       Westerly  RI          250   14       14        21:29.0      6:56/M
       4    Jack MacDonald                    Mystic  CT             70   12       24        22:19.0      7:12/M
       5    Tanner Leclair                    Groton  CT             64   12       30        22:40.0      7:19/M
       6    Bernard Dennler, III              Colchester  CT         29   17       31        22:47.0      7:21/M
       7    Quinn Ryan                        Waterford             394   12       62        25:42.0      8:17/M
       8    Derek Viets                       New London  CT        361   12       77        26:36.0      8:35/M
       9    Cole Salegna                      Norwich  CT           407   14       82        26:46.0      8:38/M
      10    Nathan Amende                     East Lyme  CT           6   12       86        27:08.0      8:45/M
      11    Qameron Mendez Neff               Quaker Hill  CT       418   13       91        27:28.0      8:52/M
      12    Ben Toth                          New London  CT        236   16       92        27:29.0      8:52/M
      13    Hayden Murray                     Norwich  CT           436   15      124        30:23.0      9:48/M
      14    Edgar Pourier                     Chaplin  CT           355   12      134        31:06.0     10:02/M
      15    Jordan Park                       Groton  CT            496   13      182        38:59.0     12:35/M
Top

Female 18 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dohley Karen                      North Stonington  C   373   37       23        22:19.0      7:12/M
       2    Kimberly Brown                    Waterford             419   36       35        23:23.0      7:33/M
       3    Ashley Dickinson                  Jewett City  CT        33   36       36        23:31.0      7:35/M
       4    Jessica Blodgett                  Niantic  CT            15   21       43        24:17.0      7:50/M
       5    Maleana Spera                     Old Saybrook  CT       98   31       44        24:18.0      7:50/M
       6    Patricia MacPhail                 Niantic  CT           339   38       45        24:19.0      7:51/M
       7    Elizabeth Alina                   Groton  CT              1   38       55        25:05.0      8:05/M
       8    Julia Hecht                       Canterbury  CT        130   24       72        26:26.0      8:32/M
       9    Heidi Veltheim                    New London  CT        430   37       81        26:44.0      8:37/M
      10    Camille Bray                      Preston  CT           224   36       90        27:15.0      8:47/M
      11    Katie Lozzia                      North Stonington  C   444   29       93        27:34.0      8:54/M
      12    Allison Spivack                   Hope Valley  RI        99   27       97        27:59.0      9:02/M
      13    Jennifer Zeldis                   West River  MD        476   37      105        28:23.0      9:09/M
      14    Samantha Rose                     New London  CT        346   23      109        29:05.0      9:23/M
      15    Audrey Suseno                                           102   38      110        29:07.0      9:24/M
      16    Anna Turner                       New London  CT        106   38      111        29:10.0      9:25/M
      17    Liz Gagnon                        Norwich  CT           280   31      113        29:20.0      9:28/M
      18    Tiffany Fournier                  Jewett City  CT       305   23      115        29:33.0      9:32/M
      19    Samantha Walsh                    Brooklyn  NY          461   37      119        29:51.0      9:38/M
      20    Mallory Devona                    Waterford             338   26      122        29:52.0      9:38/M
      21    Amy Collins                       Jewett City  CT        23   36      125        30:29.0      9:50/M
      22    Anne Chekal                       Niantic  CT           426   35      132        30:58.0      9:59/M
      23    Erin Mullane                      New London  CT        463   33      138        31:12.0     10:04/M
      24    Regan Miner                       Norwich  CT           231   20      140        31:17.0     10:05/M
      25    Kerri Zeldis                      Milton  MA            479   33      151        32:20.0     10:26/M
      26    Chanda Therrien                   Waterford             240   36      152        32:51.0     10:36/M
      27    Jamie Donovan                     Groton  CT            441   31      167        35:52.0     11:34/M
      28    Heather Bell                      Norwich  CT            11   35      168        35:56.0     11:35/M
      29    Lauren Voelker                    Waterford             458   25      174        37:03.0     11:57/M
      30    Alyssa Cook                       Danielson  CT         115   24      176        38:25.0     12:24/M
      31    Tonya Jackson                     Plainfield  CT         61   33      207        49:23.0     15:56/M
      32    Rachel Gonet                      Quaker Hill  CT        49   38      211        57:35.0     18:35/M
      33    Tina Brown                        New London  CT        330   35      212        57:35.0     18:35/M
      34    Karisa Curran                     Oakham  MA            322   24      213        57:36.0     18:35/M
Top

open 18-39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anson Moody III                   Oakdale  CT           167   27        2        18:38.0      6:01/M
       2    Brett Jackson                     Plainfield  CT         59   34        5        19:56.0      6:26/M
       3    Theo Maryeski                     Waterford             368   38       11        20:46.0      6:42/M
       4    Jordan Fouquette                  Groton  CT             45   25       12        20:58.0      6:46/M
       5    Tom Palazzo                       Waterford             216   37       13        21:10.0      6:50/M
       6    Benjamin Karol                    Waterford             486   26       16        21:36.0      6:58/M
       7    Josh Zeldis                       West River  MD        477   39       32        22:51.0      7:22/M
       8    Rowan Lucey                       Old Lyme              459   19       37        23:45.0      7:40/M
       9    Dylan Sullivan                    Waterford             470   23       40        24:09.0      7:47/M
      10    Brandon Chance                    Voluntown  CT         201   29       41        24:10.0      7:48/M
      11    Conrad Guthrie                    Waterford             157   21       47        24:37.0      7:56/M
      12    Erik Snodgrass                                           97   20       56        25:10.0      8:07/M
      13    Brian Chekal                      Niantic  CT           429   37       60        25:23.0      8:11/M
      14    Michael McGarry                   Quaker Hill  CT       475   22       64        25:53.0      8:21/M
      15    Isaac Zeldis                      Milton  MA            478   32       68        26:09.0      8:26/M
      16    Paul Tardif                       Norwich  CT           262   37       83        26:48.0      8:39/M
      17    Shane Mathis                      Niantic  CT           254   27       84        27:03.0      8:44/M
      18    Hans Veltheim                     New London  CT        431   38       99        28:05.0      9:04/M
      19    David Goulart                     Oakdale  CT            51   30      112        29:18.0      9:27/M
      20    Joshua Therrien                   Waterford             247   30      117        29:44.0      9:35/M
      21    Dayne Rugh                        Groton  CT            227   23      141        31:17.0     10:05/M
      22    John Shellman                     New London  CT        321   39      175        37:05.0     11:58/M
      23    Jason Chance                      Voluntown  CT         202   33      181        38:57.0     12:34/M
      24    Ben Vertefeville                  Willimantic  CT       359   22      189        42:06.0     13:35/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           218   46        9        20:28.0      6:36/M
       2    Vicky Kosakowski                  Norwich  CT           211   49       20        21:45.0      7:01/M
       3    Kris Anne Kane                    Preston  CT           425   48       21        21:58.0      7:05/M
       4    Alison Gallerani                  Uncasville  CT        413   45       42        24:14.0      7:49/M
       5    Alison Ard                        Waterford             481   40       48        24:50.0      8:01/M
       6    Denise Descheneaux                Groton  CT             32   43       53        25:00.0      8:04/M
       7    Deirdre Ahern                     Salem  CT             123   45       57        25:14.0      8:08/M
       8    Denise Walstra                    Waterford             452   46       65        25:58.0      8:23/M
       9    Annette Montoya                   Waterford             484   47       66        25:59.0      8:23/M
      10    Bonny Richards                    Jewett City  CT       237   40       67        26:02.0      8:24/M
      11    Kimberly MacDonald                Mystic  CT             68   42       87        27:12.0      8:46/M
      12    Bridgette Gordon-Hickey           Niantic  CT           239   42      100        28:06.0      9:04/M
      13    Kristin Crump                     Waterford             420   40      107        28:47.0      9:17/M
      14    Anne Lemke                        Moodus  CT            117   49      108        29:03.0      9:22/M
      15    Dianne Steen                      Boxford  MA           423   48      121        29:52.0      9:38/M
      16    Carolyn Ryan                      New London  CT        225   43      123        29:54.0      9:39/M
      17    Carly Nasser                      Waterford              77   40      128        30:49.0      9:56/M
      18    Sherri Clarke                     Mystic  CT            203   42      133        31:04.0     10:01/M
      19    Holly Ryan                        Waterford             395   42      145        31:40.0     10:13/M
      20    Beth Stoddard                     East Lyme  CT         411   48      147        31:58.0     10:19/M
      21    Mary Amende                       East Lyme  CT           5   47      155        32:59.0     10:38/M
      22    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT       334   41      156        33:00.0     10:39/M
      23    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           450   44      157        33:00.0     10:39/M
      24    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       335   49      159        33:22.0     10:46/M
      25    Julie Shafer                      Quaker Hill  CT        92   40      160        34:18.0     11:04/M
      26    Giuliana Mudano                                         439   42      169        36:00.0     11:37/M
      27    Jamie Spotten                     Oakdale  CT           440   41      177        38:32.0     12:26/M
      28    Park Jean                         Groton  CT            497   47      183        38:59.0     12:35/M
      29    Terry Mendez Neff                 Quaker Hill  CT       415   44      191        44:01.0     14:12/M
Top

master 40-49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Schaeffer                    Oakdale  CT           219   46       15        21:35.0      6:58/M
       2    Tom Sullivan                      Groton  CT            331   42       25        22:20.0      7:12/M
       3    Doug MacDonald                    Mystic  CT            482   45       38        23:53.0      7:42/M
       4    Gavin MacPhail                    Niantic  CT           337   40       39        24:06.0      7:46/M
       5    David Amende                      East Lyme  CT           4   47       63        25:50.0      8:20/M
       6    James Neff                        Quaker Hill  CT       416   48       69        26:11.0      8:27/M
       7    Terrence Hickey                   Norwich  CT            56   41       74        26:27.0      8:32/M
       8    Jack Houdeshell                   Ledyard  CT           153   43       76        26:29.0      8:33/M
       9    Travis Romano                     New London  CT         83   40       80        26:43.0      8:37/M
      10    Dave Zaldivar                     Waterford             265   49      104        28:20.0      9:08/M
      11    Bill Steen                        Boxford  MA           422   46      120        29:51.0      9:38/M
      12    James Bartelli                    Waterford             488   45      150        32:05.0     10:21/M
      13    Peter Salegna                     Norwich  CT            87   49      171        36:33.0     11:47/M
      14    Dean Staubley                     New London  CT        312   46      198        45:29.0     14:40/M
      15    Marc Cournoyer                    Norwich  CT           449   43      201        46:03.0     14:51/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Smith                       New London  CT        232   54       50        24:58.0      8:03/M
       2    Karen Short                       New London  CT        473   52       51        24:58.0      8:03/M
       3    Mary Dennler                      Colchester  CT         31   52       79        26:42.0      8:37/M
       4    Sharon Spivack                    Abington  MA          100   54       88        27:12.0      8:46/M
       5    Sharon Moody                      Oakdale  CT           166   54       95        27:54.0      9:00/M
       6    Robin Ryan                        Waterford             151   55       98        28:01.0      9:02/M
       7    Paula Whitley Mile                Norwich  CT           469   50      106        28:26.0      9:10/M
       8    Peggy Pelland                     North Stonington  C   372   56      116        29:35.0      9:33/M
       9    Ann Marie Bartelli Pagan          East Lyme  CT         487   52      118        29:48.0      9:37/M
      10    Teresa Novic                      Ledyard  CT           141   55      129        30:51.0      9:57/M
      11    Pain Russell                      Old Lyme              465   54      135        31:07.0     10:02/M
      12    Maddy Donnelly                    Old Lyme              467   59      136        31:09.0     10:03/M
      13    Marguerite Boslang                Simsbury  CT          457   58      139        31:14.0     10:05/M
      14    Beth Shluger                      Waterford             443   57      144        31:34.0     10:11/M
      15    Diane Viets                       New London  CT        362   53      178        38:33.0     12:26/M
      16    Jill Blodgett                     Niantic  CT            14   53      186        40:48.0     13:10/M
      17    Maureen C Boyle                   Enfield  CT           200   58      194        44:49.0     14:27/M
      18    Kathy Cavasino                    Waterford             485   54      195        45:16.0     14:36/M
      19    Diane Harrington                  Waterford             300   52      196        45:16.0     14:36/M
      20    Vicki Severin                     Waterford             332   56      199        45:30.0     14:41/M
      21    Colleen Delaporta                 Norwich  CT            28   57      202        46:17.0     14:56/M
      22    Susan O'Lone                      Niantic  CT            79   58      206        47:01.0     15:10/M
Top

grandmasters

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Kane                          Preston  CT           424   55        3        19:26.0      6:16/M
       2    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        412   57        8        20:16.0      6:32/M
       3    Allen Litwin                      Niantic  CT            66   57       10        20:32.0      6:37/M
       4    Bob Edgecomb                                            466   52       17        21:43.0      7:00/M
       5    Tj Restivo                        Jewett City  CT       343   51       28        22:33.0      7:16/M
       6    David Lathrop                     Norwich  CT           213   58       29        22:35.0      7:17/M
       7    Dean Festa                        Oakdale  CT            42   59       34        23:09.0      7:28/M
       8    Michael Lafleur                   Preston  CT            63   52       54        25:02.0      8:05/M
       9    Tom Thurlow                       Waterford             344   55       70        26:15.0      8:28/M
      10    Phil Sutton                       Amston  CT            135   56       71        26:22.0      8:30/M
      11    Tony Walstra                      Waterford             455   53       85        27:04.0      8:44/M
      12    Bill Ghio                         Niantic  CT           489   58       89        27:13.0      8:47/M
      13    Bernard Dennler, Jr.              Colchester  CT         30   55      101        28:09.0      9:05/M
      14    Dave Guthrie                      Waterford             156   55      102        28:18.0      9:08/M
      15    Richard Wells                     Norwich  CT           113   52      142        31:20.0     10:06/M
      16    Andy Moody                        Oakdale  CT           168   54      148        31:59.0     10:19/M
      17    Kenneth Blodgett                  Niantic  CT            16   51      187        40:48.0     13:10/M
      18    Tom Harrington                    Waterford             303   58      188        40:58.0     13:13/M
      19    William Constantakos              Groton  CT            205   58      204        46:35.0     15:02/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT           341   65      161        34:26.0     11:06/M
       2    Elise Matthews                    Waterford             243   63      162        34:31.0     11:08/M
       3    Lynn Beckwith                     Auburndale  MA        442   60      164        34:43.0     11:12/M
       4    Edwina Callaghan                  Salem  CT             125   62      190        42:07.0     13:35/M
       5    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        406   61      214        59:22.0     19:09/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roy Moran                         Westerly  RI          414   63       22        22:17.0      7:11/M
       2    Lance Magnuson                    Lebanon  CT           132   68       27        22:32.0      7:16/M
       3    Phil Dean                         Woodstock  CT          25   63       46        24:34.0      7:55/M
       4    Bill Hecht                        Canterbury  CT        119   61      143        31:27.0     10:09/M
       5    Stuart Sharack                    Waterford             140   67      149        32:02.0     10:20/M
       6    Lee Williams                      Glastonbury  CT       456   64      165        34:58.0     11:17/M
       7    Martin Zeldis                     Waterford             480   68      205        46:59.0     15:09/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy Mc Grath                     Colchester  CT        437   70      146        31:53.0     10:17/M
       2    Marsha O Connor                   Waterford             435   73      210        51:37.0     16:39/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Berthasavage                  Pawcatuck  CT         158   77       58        25:17.0      8:09/M
       2    Clem McGrath                      Colchester  CT        181   73       61        25:28.0      8:13/M
       3    Dick Walsh                        Old Lyme              460   71       78        26:41.0      8:36/M
       4    Ronald Gale                       Norwich  CT           136   76      103        28:19.0      9:08/M
       5    Stephen Novic                     Ledyard  CT           139   71      127        30:46.0      9:55/M
       6    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           462   75      158        33:01.0     10:39/M
       7    Richard Hoch                      Norwich  CT           327   72      185        39:34.0     12:46/M
       8    James O Connor                                          434   77      197        45:21.0     14:38/M