Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Oct7_JackOK_set2.shtml

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 7, 2012

[10K Overall | 5K Overall | 5K Age Group | 1-Mile Overall | 1-Mile Age Group ]

10K Age Group

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10

K Road Race

Age Group Results

October 07, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Wakely                      Jewett City  CT       112   26        6        41:27.0      6:41/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           248   32        1        36:52.0      5:57/M
Top

Female 1 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Morin                       Groton  CT             73    9       66        55:15.0      8:55/M
Top

Male 1 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maxwell Sanders                   Waterford              90    8      120      1:13:22.0     11:50/M
Top

Female 12 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Chirillo                 Groton  CT            144   16       50        53:12.0      8:35/M
Top

Female 18 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline Levesque                 Tiverton  RI          214   32        7        41:36.0      6:43/M
       2    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            80   37        8        42:33.0      6:52/M
       3    Molly Powell                      Waterford             382   23       11        43:11.0      6:58/M
       4    Karen Dobley                      North Stonington  C   374   37       17        45:02.0      7:16/M
       5    Raquel Czikowsky                  Jewett City  CT       206   30       25        45:57.0      7:25/M
       6    Carlye Goulart                    Oakdale  CT            50   34       26        45:58.0      7:25/M
       7    Rena Eudy                         Uncasville  CT         41   27       28        46:40.0      7:32/M
       8    Karla Villa                       Rocky Hill  CT        110   27       38        49:51.0      8:02/M
       9    Courtney Hurlbert                 Thomaston  CT         226   22       45        52:13.0      8:25/M
      10    Liz Eudy                          Ledyard  CT            40   32       49        52:58.0      8:33/M
      11    Amy Jacobitz                      New London  CT        391   34       55        53:43.0      8:40/M
      12    Aubrey Liguore                    Ledyard  CT           223   22       57        53:54.0      8:42/M
      13    Wendy Turdo                       East Lyme  CT         392   38       61        54:19.0      8:46/M
      14    Caitlin Lodato                    East Lyme  CT          67   33       62        54:21.0      8:46/M
      15    Margaret Weber                    Marlborough  CT       222   27       63        54:23.0      8:46/M
      16    Stacey Holmes                     north franklin  CT     57   34       68        55:31.0      8:57/M
      17    Nicole Gallagher                  Uncasville  CT         46   34       69        55:47.0      9:00/M
      18    Whitney Kono                      Johnston  RI          258   27       70        55:48.0      9:00/M
      19    Christine Digiacomo               Plainfield  CT         35   36       71        55:51.0      9:00/M
      20    Lani Laroco-Chance                Voluntown  CT         212   33       72        55:54.0      9:01/M
      21    Jennifer Aiello                                         397   32       79        57:32.0      9:17/M
      22    Kara Moscato                      Rocky Hill  CT         75   32       82        57:56.0      9:21/M
      23    Kathryn Bailey                    Colchester  CT         10   24       89        59:26.0      9:35/M
      24    Heidi Decosta                     Niantic  CT            27   36       93      1:00:05.0      9:41/M
      25    Jacqueline Amburn                 Waterford               2   23       94      1:00:21.0      9:44/M
      26    Carol Myers                       Waterford             409   37       95      1:00:26.0      9:45/M
      27    Jeannette Hickey                  Norwich  CT           148   37       96      1:00:56.0      9:50/M
      28    Amy Stephenson                    New London  CT        221   34       97      1:00:58.0      9:50/M
      29    Adriana Dos Santos                Norwich  CT            36   31       99      1:01:16.0      9:53/M
      30    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        402   36      103      1:03:00.0     10:10/M
      31    Barbara Barnes                    North Stonington  C   235   23      106      1:05:39.0     10:35/M
      32    Adrienne Spitz                    Quaker Hill  CT       220   38      107      1:05:40.0     10:35/M
      33    Amy Tiernan                       Pawcatuck  CT         363   39      110      1:07:20.0     10:52/M
      34    Hadley Kornacki                   Deep River  CT         62   33      115      1:11:33.0     11:32/M
      35    Heather Jakan                     Baltic  CT            380   39      121      1:14:27.0     12:00/M
      36    Inna Fields                       East Hampton  CT      367   38      122      1:14:57.0     12:05/M
Top

Male 18-39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Lewis                        Honolulu  HI          263   23        4        41:12.0      6:39/M
       2    Jason Barricklow                  New London  CT        383   34        9        42:38.0      6:53/M
       3    Andrew Hill                       New London  CT        207   25       12        43:26.0      7:00/M
       4    David Flagg                       Norwich  CT            43   38       15        44:48.0      7:14/M
       5    Daniel Putnam                     Wallkill  NY          381   21       18        45:08.0      7:17/M
       6    Matt Liguore                      Ledyard  CT           400   19       19        45:18.0      7:18/M
       7    Josh Eudy                         Uncasville  CT         39   34       20        45:27.0      7:20/M
       8    Timothy Thomson                   Waterford             104   36       33        48:23.0      7:48/M
       9    Chris Gonet                       Quaker Hill  CT        48   36       37        49:38.0      8:00/M
      10    Brandon Chance                    Voluntown  CT         399   29       54        53:40.0      8:39/M
      11    William Vidal III                 Ledyard  CT           369   36       65        55:06.0      8:53/M
      12    Mike Brandt                       Rocky Hill  CT         20   31       75        56:11.0      9:04/M
      13    John Cashman                      Rocky Hill  CT         21   32       81        57:56.0      9:21/M
      14    Ausberto Perez                    New London  CT        217   37       83        57:58.0      9:21/M
      15    Kevin Colasurdo                   Jewett City  CT       204   27       84        58:18.0      9:24/M
      16    Shane Mathis                      Niantic  CT           256   27       88        59:25.0      9:35/M
      17    Austin Schreck                    Poughkeepsie  NY      234   26      105      1:03:43.0     10:17/M
      18    David Morin                       Groton  CT             72   34      108      1:06:24.0     10:43/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Barnett                                         401   42       23        45:45.0      7:23/M
       2    Diane Houdeshell                  Ledyard  CT           155   42       40        51:06.0      8:15/M
       3    Amy Apostileris                   Moodus  CT              8   48       51        53:14.0      8:35/M
       4    Sara Brewster                     Cumming  GA           255   46       52        53:23.0      8:37/M
       5    Michelle Wynne                    Hebron  CT            114   48       58        53:55.0      8:42/M
       6    Dawn Holmes                       Essex  CT             189   49       60        53:57.0      8:42/M
       7    Marsha Regan                      New London  CT        377   47       67        55:20.0      8:55/M
       8    Norma Vivar-Orum                  Jewett City  CT       111   49       74        56:01.0      9:02/M
       9    Karen Santacroce                  Groton  CT             91   43       78        57:17.0      9:14/M
      10    Julie Parrette                    Norwich  CT            81   47      100      1:01:28.0      9:55/M
      11    Nancy Gillis                      Taftville  CT          47   43      102      1:02:00.0     10:00/M
      12    Holly Salegna                     Norwich  CT            85   42      109      1:06:36.0     10:45/M
      13    Erica Sundstrom                   Jewett City  CT       336   40      111      1:08:40.0     11:05/M
      14    Mary Beth Jordan                                        208   47      112      1:08:43.0     11:05/M
      15    Toral Shah                        New London  CT        257   41      116      1:11:39.0     11:33/M
      16    Helen Sweet                       Norwich  CT           103   48      117      1:11:42.0     11:34/M
      17    Amy Epperson                      Baltic  CT             38   42      119      1:13:12.0     11:48/M
Top

Male 40-49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            340   42        2        37:49.0      6:06/M
       2    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT           365   45       21        45:28.0      7:20/M
       3    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         364   49       22        45:36.0      7:21/M
       4    Les Bellis                        Jewett City  CT        12   48       29        46:58.0      7:35/M
       5    John Digiacomo                    Plainfield  CT         34   42       32        48:14.0      7:47/M
       6    Jason Apostoleris                 Moodus  CT              9   49       35        48:59.0      7:54/M
       7    Brian Hickey                      Niantic  CT           238   41       46        52:18.0      8:26/M
       8    Peter Deangelis                   Waterford              26   41       90        59:29.0      9:36/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peggy Pelland                     North Stonington  C   371   56       77        56:39.0      9:08/M
       2    Amy Nixon                         New London  CT        379   54       80        57:48.0      9:19/M
       3    Diane Cain                        North Stonington  C   242   53      114      1:11:25.0     11:31/M
       4    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             388   56      123      1:19:23.0     12:48/M
Top

Male 50-59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Fritz                        Ledyard  CT           398   56        5        41:15.0      6:39/M
       2    Hy-Lee Salassie                   New London  CT        129   56       10        43:10.0      6:58/M
       3    Bob Buckingham                    New London  CT        390   52       13        44:23.0      7:10/M
       4    Brian Lundie                                            188   58       14        44:31.0      7:11/M
       5    John Brown                        Oakdale  CT           386   53       16        44:59.0      7:15/M
       6    Laurence Potter                   New London  CT        149   54       27        46:29.0      7:30/M
       7    Tj Restivo                        Jewett City  CT       342   51       30        47:21.0      7:38/M
       8    Mike Underwood                    Hebron  CT            360   56       34        48:52.0      7:53/M
       9    John Strecker                     Waterford             101   50       36        49:00.0      7:54/M
      10    Bob Myers                         Waterford             408   51       39        50:42.0      8:11/M
      11    Joe Piela                         Mansfield Center  C   410   55       41        51:18.0      8:16/M
      12    Paul Toth                         New London  CT        253   58       42        51:31.0      8:19/M
      13    Joseph Liguore                    Ledyard  CT           229   54       44        52:08.0      8:25/M
      14    Mark Fitton                       Lebanon  CT           133   56       47        52:25.0      8:27/M
      15    Johann Cooper                     Portland  CT          366   53       48        52:32.0      8:28/M
      16    Bruce Grisafe                     Salem  CT             389   59       86        58:50.0      9:29/M
      17    Neal Bobruff                      Stonington  CT        403   53       98      1:01:00.0      9:50/M
      18    Craig Barnes                      North Stonington  C   241   56      101      1:01:36.0      9:56/M
      19    Chester Lau                       West Hartford  CT     121   55      104      1:03:34.0     10:15/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT           174   64       59        53:55.0      8:42/M
       2    Nancy Crocker                     Waterford              24   61       64        54:46.0      8:50/M
       3    Patricia Phillips                 Niantic  CT           384   65       87        58:59.0      9:31/M
       4    Susan Sheckley                    Niantic  CT            96   64       92      1:00:04.0      9:41/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT           194   64        3        41:06.0      6:38/M
       2    John Sacrey                       Preston  CT           180   61       24        45:52.0      7:24/M
       3    Stephen Cook                      Danielson  CT         138   66       31        47:59.0      7:44/M
       4    Tom Baker                         Oakdale  CT           150   69       43        51:47.0      8:21/M
       5    Barry Sheckley                    Niantic  CT            95   65       53        53:33.0      8:38/M
       6    John Boyle                        Enfield  CT            19   60       56        53:51.0      8:41/M
       7    John Wood                         Niantic  CT           378   62       85        58:38.0      9:27/M
       8    Peter Demarco, Jr.                New London  CT        182   62      124      1:19:43.0     12:51/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           53   75       73        55:55.0      9:01/M
       2    George Gillespie                  Oakdale  CT           183   70       76        56:32.0      9:07/M
       3    Ted Phillips                      Niantic  CT           385   71       91        59:43.0      9:38/M
       4    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           142   72      113      1:09:36.0     11:14/M
       5    Richard Hoch                      Norwich  CT           326   72      118      1:12:39.0     11:43/M