Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Oct7_JackOK_set1.shtml

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 7, 2012

[10K Age Group | 5K Overall | 5K Age Group | 1-Mile Overall | 1-Mile Age Group ]

10K Overall

For more race information, see There Was A Time.

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10

K Road Race

Overall Finish List

October 07, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           248    32   M       1 Top Fin             36:52.0      5:57/M
       2    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            340    42   M       1 40-49               37:49.0      6:06/M
       3    Tim Smith                         Norwich  CT           194    64   M       1 60-69               41:06.0      6:38/M
       4    Sean Lewis                        Honolulu  HI          263    23   M       1 18-39               41:12.0      6:39/M
       5    Mike Fritz                        Ledyard  CT           398    56   M       1 50-59               41:15.0      6:39/M
       6    Megan Wakely                      Jewett City  CT       112    26   F       1 Top Fin             41:27.0      6:41/M
       7    Caroline Levesque                 Tiverton  RI          214    32   F       1 18-39               41:36.0      6:43/M
       8    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            80    37   F       2 18-39               42:33.0      6:52/M
       9    Jason Barricklow                  New London  CT        383    34   M       2 18-39               42:38.0      6:53/M
      10    Hy-Lee Salassie                   New London  CT        129    56   M       2 50-59               43:10.0      6:58/M
      11    Molly Powell                      Waterford             382    23   F       3 18-39               43:11.0      6:58/M
      12    Andrew Hill                       New London  CT        207    25   M       3 18-39               43:26.0      7:00/M
      13    Bob Buckingham                    New London  CT        390    52   M       3 50-59               44:23.0      7:10/M
      14    Brian Lundie                                            188    58   M       4 50-59               44:31.0      7:11/M
      15    David Flagg                       Norwich  CT            43    38   M       4 18-39               44:48.0      7:14/M
      16    John Brown                        Oakdale  CT           386    53   M       5 50-59               44:59.0      7:15/M
      17    Karen Dobley                      North Stonington  C   374    37   F       4 18-39               45:02.0      7:16/M
      18    Daniel Putnam                     Wallkill  NY          381    21   M       5 18-39               45:08.0      7:17/M
      19    Matt Liguore                      Ledyard  CT           400    19   M       6 18-39               45:18.0      7:18/M
      20    Josh Eudy                         Uncasville  CT         39    34   M       7 18-39               45:27.0      7:20/M
      21    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT           365    45   M       2 40-49               45:28.0      7:20/M
      22    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         364    49   M       3 40-49               45:36.0      7:21/M
      23    Valerie Barnett                                         401    42   F       1 40-49               45:45.0      7:23/M
      24    John Sacrey                       Preston  CT           180    61   M       2 60-69               45:52.0      7:24/M
      25    Raquel Czikowsky                  Jewett City  CT       206    30   F       5 18-39               45:57.0      7:25/M
      26    Carlye Goulart                    Oakdale  CT            50    34   F       6 18-39               45:58.0      7:25/M
      27    Laurence Potter                   New London  CT        149    54   M       6 50-59               46:29.0      7:30/M
      28    Rena Eudy                         Uncasville  CT         41    27   F       7 18-39               46:40.0      7:32/M
      29    Les Bellis                        Jewett City  CT        12    48   M       4 40-49               46:58.0      7:35/M
      30    TJ Restivo                        Jewett City  CT       342    51   M       7 50-59               47:21.0      7:38/M
      31    Stephen Cook                      Danielson  CT         138    66   M       3 60-69               47:59.0      7:44/M
      32    John Digiacomo                    Plainfield  CT         34    42   M       5 40-49               48:14.0      7:47/M
      33    Timothy Thomson                   Waterford             104    36   M       8 18-39               48:23.0      7:48/M
      34    Mike Underwood                    Hebron  CT            360    56   M       8 50-59               48:52.0      7:53/M
      35    Jason Apostoleris                 Moodus  CT              9    49   M       6 40-49               48:59.0      7:54/M
      36    John Strecker                     Waterford             101    50   M       9 50-59               49:00.0      7:54/M
      37    Chris Gonet                       Quaker Hill  CT        48    36   M       9 18-39               49:38.0      8:00/M
      38    Karla Villa                       Rocky Hill  CT        110    27   F       8 18-39               49:51.0      8:02/M
      39    Bob Myers                         Waterford             408    51   M      10 50-59               50:42.0      8:11/M
      40    Diane Houdeshell                  Ledyard  CT           155    42   F       2 40-49               51:06.0      8:15/M
      41    Joe Piela                         Mansfield Center  C   410    55   M      11 50-59               51:18.0      8:16/M
      42    Paul Toth                         New London  CT        253    58   M      12 50-59               51:31.0      8:19/M
      43    Tom Baker                         Oakdale  CT           150    69   M       4 60-69               51:47.0      8:21/M
      44    Joseph Liguore                    Ledyard  CT           229    54   M      13 50-59               52:08.0      8:25/M
      45    Courtney Hurlbert                 Thomaston  CT         226    22   F       9 18-39               52:13.0      8:25/M
      46    Brian Hickey                      Niantic  CT           238    41   M       7 40-49               52:18.0      8:26/M
      47    Mark Fitton                       Lebanon  CT           133    56   M      14 50-59               52:25.0      8:27/M
      48    Johann Cooper                     Portland  CT          366    53   M      15 50-59               52:32.0      8:28/M
      49    Liz Eudy                          Ledyard  CT            40    32   F      10 18-39               52:58.0      8:33/M
      50    Danielle Chirillo                 Groton  CT            144    16   F       1 12-17               53:12.0      8:35/M
      51    Amy Apostileris                   Moodus  CT              8    48   F       3 40-49               53:14.0      8:35/M
      52    Sara Brewster                     Cumming  GA           255    46   F       4 40-49               53:23.0      8:37/M
      53    Barry Sheckley                    Niantic  CT            95    65   M       5 60-69               53:33.0      8:38/M
      54    Brandon Chance                    Voluntown  CT         399    29   M      10 18-39               53:40.0      8:39/M
      55    Amy Jacobitz                      New London  CT        391    34   F      11 18-39               53:43.0      8:40/M
      56    John Boyle                        Enfield  CT            19    60   M       6 60-69               53:51.0      8:41/M
      57    Aubrey Liguore                    Ledyard  CT           223    22   F      12 18-39               53:54.0      8:42/M
      58    Michelle Wynne                    Hebron  CT            114    48   F       5 40-49               53:55.0      8:42/M
      59    Rose Buckingham                   Norwich  CT           174    64   F       1 60-69               53:55.0      8:42/M
      60    Dawn Holmes                       Essex  CT             189    49   F       6 40-49               53:57.0      8:42/M
      61    Wendy Turdo                       East Lyme  CT         392    38   F      13 18-39               54:19.0      8:46/M
      62    Caitlin Lodato                    East Lyme  CT          67    33   F      14 18-39               54:21.0      8:46/M
      63    Margaret Weber                    Marlborough  CT       222    27   F      15 18-39               54:23.0      8:46/M
      64    Nancy Crocker                     Waterford              24    61   F       2 60-69               54:46.0      8:50/M
      65    William Vidal III                 Ledyard  CT           369    36   M      11 18-39               55:06.0      8:53/M
      66    Jenna Morin                       Groton  CT             73     9   F       1  1-11               55:15.0      8:55/M
      67    Marsha Regan                      New London  CT        377    47   F       7 40-49               55:20.0      8:55/M
      68    Stacey Holmes                     north franklin  CT     57    34   F      16 18-39               55:31.0      8:57/M
      69    Nicole Gallagher                  Uncasville  CT         46    34   F      17 18-39               55:47.0      9:00/M
      70    Whitney Kono                      Johnston  RI          258    27   F      18 18-39               55:48.0      9:00/M
      71    Christine Digiacomo               Plainfield  CT         35    36   F      19 18-39               55:51.0      9:00/M
      72    Lani Laroco-Chance                Voluntown  CT         212    33   F      20 18-39               55:54.0      9:01/M
      73    Henry Grills                      Westerly  RI           53    75   M       1 70-99               55:55.0      9:01/M
      74    Norma Vivar-Orum                  Jewett City  CT       111    49   F       8 40-49               56:01.0      9:02/M
      75    Mike Brandt                       Rocky Hill  CT         20    31   M      12 18-39               56:11.0      9:04/M
      76    George Gillespie                  Oakdale  CT           183    70   M       2 70-99               56:32.0      9:07/M
      77    Peggy Pelland                     North Stonington  C   371    56   F       1 50-59               56:39.0      9:08/M
      78    Karen Santacroce                  Groton  CT             91    43   F       9 40-49               57:17.0      9:14/M
      79    Jennifer Aiello                                         397    32   F      21 18-39               57:32.0      9:17/M
      80    Amy Nixon                         New London  CT        379    54   F       2 50-59               57:48.0      9:19/M
      81    John Cashman                      Rocky Hill  CT         21    32   M      13 18-39               57:56.0      9:21/M
      82    Kara Moscato                      Rocky Hill  CT         75    32   F      22 18-39               57:56.0      9:21/M
      83    Ausberto Perez                    New London  CT        217    37   M      14 18-39               57:58.0      9:21/M
      84    Kevin Colasurdo                   Jewett City  CT       204    27   M      15 18-39               58:18.0      9:24/M
      85    John Wood                         Niantic  CT           378    62   M       7 60-69               58:38.0      9:27/M
      86    Bruce Grisafe                     Salem  CT             389    59   M      16 50-59               58:50.0      9:29/M
      87    Patricia Phillips                 Niantic  CT           384    65   F       3 60-69               58:59.0      9:31/M
      88    Shane Mathis                      Niantic  CT           256    27   M      16 18-39               59:25.0      9:35/M
      89    Kathryn Bailey                    Colchester  CT         10    24   F      23 18-39               59:26.0      9:35/M
      90    Peter Deangelis                   Waterford              26    41   M       8 40-49               59:29.0      9:36/M
      91    Ted Phillips                      Niantic  CT           385    71   M       3 70-99               59:43.0      9:38/M
      92    Susan Sheckley                    Niantic  CT            96    64   F       4 60-69             1:00:04.0      9:41/M
      93    Heidi Decosta                     Niantic  CT            27    36   F      24 18-39             1:00:05.0      9:41/M
      94    Jacqueline Amburn                 Waterford               2    23   F      25 18-39             1:00:21.0      9:44/M
      95    Carol Myers                       Waterford             409    37   F      26 18-39             1:00:26.0      9:45/M
      96    Jeannette Hickey                  Norwich  CT           148    37   F      27 18-39             1:00:56.0      9:50/M
      97    Amy Stephenson                    New London  CT        221    34   F      28 18-39             1:00:58.0      9:50/M
      98    Neal Bobruff                      Stonington  CT        403    53   M      17 50-59             1:01:00.0      9:50/M
      99    Adriana Dos Santos                Norwich  CT            36    31   F      29 18-39             1:01:16.0      9:53/M
     100    Julie Parrette                    Norwich  CT            81    47   F      10 40-49             1:01:28.0      9:55/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Craig Barnes                      North Stonington  C   241    56   M      18 50-59             1:01:36.0      9:56/M
     102    Nancy Gillis                      Taftville  CT          47    43   F      11 40-49             1:02:00.0     10:00/M
     103    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        402    36   F      30 18-39             1:03:00.0     10:10/M
     104    Chester Lau                       West Hartford  CT     121    55   M      19 50-59             1:03:34.0     10:15/M
     105    Austin Schreck                    Poughkeepsie  NY      234    26   M      17 18-39             1:03:43.0     10:17/M
     106    Barbara Barnes                    North Stonington  C   235    23   F      31 18-39             1:05:39.0     10:35/M
     107    Adrienne Spitz                    Quaker Hill  CT       220    38   F      32 18-39             1:05:40.0     10:35/M
     108    David Morin                       Groton  CT             72    34   M      18 18-39             1:06:24.0     10:43/M
     109    Holly Salegna                     Norwich  CT            85    42   F      12 40-49             1:06:36.0     10:45/M
     110    Amy Tiernan                       Pawcatuck  CT         363    39   F      33 18-39             1:07:20.0     10:52/M
     111    Erica Sundstrom                   Jewett City  CT       336    40   F      13 40-49             1:08:40.0     11:05/M
     112    Mary Beth Jordan                                        208    47   F      14 40-49             1:08:43.0     11:05/M
     113    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           142    72   M       4 70-99             1:09:36.0     11:14/M
     114    Diane Cain                        North Stonington  C   242    53   F       3 50-59             1:11:25.0     11:31/M
     115    Hadley Kornacki                   Deep River  CT         62    33   F      34 18-39             1:11:33.0     11:32/M
     116    Toral Shah                        New London  CT        257    41   F      15 40-49             1:11:39.0     11:33/M
     117    Helen Sweet                       Norwich  CT           103    48   F      16 40-49             1:11:42.0     11:34/M
     118    Richard Hoch                      Norwich  CT           326    72   M       5 70-99             1:12:39.0     11:43/M
     119    Amy Epperson                      Baltic  CT             38    42   F      17 40-49             1:13:12.0     11:48/M
     120    Maxwell Sanders                   Waterford              90     8   M       1  1-11             1:13:22.0     11:50/M
     121    Heather Jakan                     Baltic  CT            380    39   F      35 18-39             1:14:27.0     12:00/M
     122    Inna Fields                       East Hampton  CT      367    38   F      36 18-39             1:14:57.0     12:05/M
     123    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             388    56   F       4 50-59             1:19:23.0     12:48/M
     124    Peter Demarco, Jr.                New London  CT        182    62   M       8 60-69             1:19:43.0     12:51/M