Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Oct28_Columb_set2.shtml

Columbia Autumn Classic (CT03010DR) 5K

Columbia, CT, October 28, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Columbia Autumn Classic (CT03010DR) 5 km Race

Columbia Autumn Classic (CT03010DR)

5 km Race

Age Group Results

October 28, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sarah Ports                       Lebanon  CT          1797   23       12        20:31.0     20:31.0      6:37/M
Top

Girls Under 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Emma Trombley                     North Franklin  CT   1772   12       47        23:46.0     23:46.0      7:40/M
       2    Erica Franklin                    Columbia  CT         1666   12       91        26:36.0     26:36.0      8:35/M
       3    Kayla Hart                        Columbia  CT         1808   12      103        27:14.0     27:14.0      8:47/M
       4    Bethany Ostergren                 Wethersfield  CT     1751   10      187        34:11.0     34:11.0     11:02/M
       5    Julia Carso                       Andover  CT          1802   10      198        36:53.0     36:53.0     11:54/M
       6    Lindsay Oneill                    Manchester  CT       1829   8       201        37:27.0     37:27.0     12:05/M
       7    Sophie Ludwig                     Ellington  CT        1805   11      205        37:58.0     37:58.0     12:15/M
       8    Juiliana Baker                    Columbia  CT         1610   11      208        38:12.0     38:12.0     12:19/M
       9    Kirsten Krause                    Coventry  CT         1846   12      210        38:31.0     38:31.0     12:25/M
      10    Megan Petrone                     Columbia  CT         1738    9      219        41:56.0     41:56.0     13:32/M
      11    Haley Crim                        Columbia  CT         1816   9       222        42:25.0     42:25.0     13:41/M
      12    Anne Marie Baldwin                Storrs               1864   09      233        54:19.0     54:19.0     17:31/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Haley Barrett                     Newington  CT        1722   16       54        24:26.0     24:26.0      7:53/M
       2    Regan Vezina                      Columbia  CT         1715   13       93        26:43.0     26:43.0      8:37/M
       3    Leah Gallen                       South Windham  CT    1719   17      105        27:19.0     27:19.0      8:49/M
       4    Emily Sternat                     Columbia  CT         1792   13      121        28:42.0     28:42.0      9:15/M
       5    Emily Lewis                       Storrs Mansfield  C  1675   19      123        28:50.0     28:50.0      9:18/M
       6    Hope Sternat                      Columbia  CT         1793   13      136        29:44.0     29:44.0      9:35/M
       7    Kelly Pestey                      Lebanon  CT          1694   18      140        29:52.0     29:52.0      9:38/M
       8    Lauren Marinelli                  Columbia  CT         1784   15      156        31:21.0     31:21.0     10:07/M
       9    Julia Mendes                      Columbia  CT         1794   13      161        31:42.0     31:42.0     10:14/M
      10    Andrea Jenkins                    Chaplin  CT          1842   13      209        38:31.0     38:31.0     12:25/M
      11    Amanda Zappulla                   Manchester  CT       1737   19      211        39:03.0     39:03.0     12:36/M
      12    Rebecca Beaudry                   Willimantic  CT      1629   17      226        47:00.0     47:00.0     15:10/M
      13    Chelsea Jenkins                   Chaplin  CT          1843   16      230        49:52.0     49:52.0     16:05/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karolina Fucikova                 Storrs Mansfield  C  1689   29       18        21:13.0     21:13.0      6:51/M
       2    Shelby Akers                      Hebron  CT           1750   20       45        23:33.0     23:33.0      7:36/M
       3    Jennifer Alber                    Columbia  CT         1858   26       67        25:09.0     25:09.0      8:07/M
       4    Andrea Stone                      North Windham  CT    1840   27       68        25:12.0     25:12.0      8:08/M
       5    Fernanda Cardoso                  Zip Not Provided  C  1775   29       92        26:42.0     26:42.0      8:37/M
       6    Allyson Colvin                    Bloomfield  CT       1626   27      110        27:30.0     27:30.0      8:52/M
       7    Katie Hudd                        Columbia  CT         1615   24      124        28:55.0     28:55.0      9:20/M
       8    Lindsey Martineau                 Lebanon  CT          1755   27      147        30:24.0     30:24.0      9:48/M
       9    Julie McGarry                     East Granby  CT      1743   21      160        31:37.0     31:37.0     10:12/M
      10    Shawon Kelly                      Windham  CT          1853   27      186        34:10.0     34:10.0     11:01/M
      11    Amy Gelbar                        Enfield  CT          1678   23      191        34:46.0     34:46.0     11:13/M
      12    Bailey Rosenberg                  Brooklyn  CT         1736   20      195        35:25.0     35:25.0     11:25/M
      13    Gina Croteau                      Columbia  CT         1653   20      214        40:15.0     40:15.0     12:59/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ashely Mattingly                  Mansfield Center  C  1778   35       16        21:04.0     21:04.0      6:48/M
       2    Stephanie Mazerolle               Columbia  CT         1757   34       22        21:34.0     21:34.0      6:57/M
       3    Amy Cordone                       Columbia  CT         1748   36       32        22:15.0     22:15.0      7:11/M
       4    Sara Kinney                       Coventry  CT         1824   33       37        22:48.0     22:48.0      7:21/M
       5    Maria Pickering                   Willimantic  CT      1731   30       50        24:11.0     24:11.0      7:48/M
       6    Katie Whalen                      Columbia  CT         1850   35       53        24:23.0     24:23.0      7:52/M
       7    Jamie Schlagenhauf                Bristol  CT          1686   30       78        25:51.0     25:51.0      8:20/M
       8    Suzette Reading                   Columbia  CT         1712   39       94        26:52.0     26:52.0      8:40/M
       9    Melinda Tarbell                   Columbia  CT         1646   35      102        27:10.0     27:10.0      8:46/M
      10    Alyson Cranick                    Columbia  CT         1766   31      118        28:28.0     28:28.0      9:11/M
      11    Angela Cichon                     Bolton  CT           1800   39      130        29:24.0     29:24.0      9:29/M
      12    Stephanie Boyd                    Columbia  CT         1838   36      131        29:24.0     29:24.0      9:29/M
      13    Jocelyn Dunnack                   Columbia  CT         1725   34      143        30:11.0     30:11.0      9:44/M
      14    Jessica Hormung                   Windham  CT          1863   30      153        31:10.0     31:10.0     10:03/M
      15    Jessica Simao                     Columbia  CT         1746   32      155        31:20.0     31:20.0     10:06/M
      16    Jessica Higham                    Mansfield Center  C  1764   37      172        32:59.0     32:59.0     10:38/M
      17    Alica Todzia                      Higganum  CT         1658   33      175        33:03.0     33:03.0     10:40/M
      18    Rebecca Whiting                   Windham  CT          1787   32      189        34:26.0     34:26.0     11:06/M
      19    Jeanette Morales                  Columbia  CT         1741   38      190        34:30.0     34:30.0     11:08/M
      20    Christine Sposito                 Columbia  CT         1679   34      192        34:48.0     34:48.0     11:14/M
      21    Jesse Tremblay                    Canterbury  CT       1865   30      196        35:38.0     35:38.0     11:30/M
      22    Erin Baker                        Columbia  CT         1611   37      212        39:47.0     39:47.0     12:50/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bridget Carlson                   Bolton  CT           1700   40       31        22:12.0     22:12.0      7:10/M
       2    Kimberly Larsh                    Bolton  CT           1821   46       36        22:44.0     22:44.0      7:20/M
       3    Dina Bonetti                      Hebron  CT           1711   42       71        25:23.0     25:23.0      8:11/M
       4    Laura Bassett                     Glastonbury  CT      1625   42       75        25:38.0     25:38.0      8:16/M
       5    Cynthia Lynch                     Hebron  CT           1636   42       88        26:27.0     26:27.0      8:32/M
       6    Jackie Reynolds                   Lebanon  CT          1763   43      108        27:26.0     27:26.0      8:51/M
       7    Cheryl Hart                       Columbia  CT         1809   41      116        28:17.0     28:17.0      9:07/M
       8    Janice Kelly                      West Hartford  CT    1661   46      126        29:02.0     29:02.0      9:22/M
       9    Carey Randazzo                    Columbia  CT         1650   41      134        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      10    Wendy Vetarisi                    Norwood  MA          1654   43      139        29:51.0     29:51.0      9:38/M
      11    Tina Thomas                       Columbia  CT         1841   47      150        30:29.0     30:29.0      9:50/M
      12    Evelyn Dedominicis                Hebron  CT           1690   44      151        30:35.0     30:35.0      9:52/M
      13    Diane Ayer                        Willimantic  CT      1770   41      152        31:07.0     31:07.0     10:02/M
      14    Kathleen Eaton-Robb               Columbia  CT         1648   47      154        31:17.0     31:17.0     10:05/M
      15    Carrie Bowles                     Columbia  CT         1672   43      157        31:23.0     31:23.0     10:07/M
      16    Gillian Lyon                      Lebanon  CT          1693   47      162        31:51.0     31:51.0     10:16/M
      17    Marybeth Fiore                    Bolton  CT           1807   47      163        31:54.0     31:54.0     10:17/M
      18    Lisa Grady                        Hampton  CT          1758   49      171        32:58.0     32:58.0     10:38/M
      19    Megan Carlson                     north franklin  CT   1735   44      184        33:58.0     33:58.0     10:57/M
      20    Lois Roy                          Hebron  CT           1720   47      194        35:13.0     35:13.0     11:22/M
      21    Dot Carso                         Andover  CT          1804   40      199        36:54.0     36:54.0     11:54/M
      22    Diane Daigle                      Columbia  CT         1861   46      203        37:33.0     37:33.0     12:07/M
      23    Laura Wilerson                                         1862   42      202        37:33.0     37:33.0     12:07/M
      24    Beth Ludwig                       Stafford Springs  C  1806   48      206        37:58.0     37:58.0     12:15/M
      25    Jen Oneil                         Manchester  CT       1830   45      216        41:35.0     41:35.0     13:25/M
      26    Melissa Petrone                   Columbia  CT         1739   40      220        41:57.0     41:57.0     13:32/M
      27    Amy Crim                          Columbia  CT         1815   41      221        41:57.0     41:57.0     13:32/M
      28    Colleen Wells                     Norwich  CT          1695   47      223        43:11.0     43:11.0     13:56/M
      29    Denise Fitzsimmons                Columbia  CT         1628   48      225        47:00.0     47:00.0     15:10/M
      30    Kathryn Larose                    Woodstock Valley  C  1710   44      227        48:23.0     48:23.0     15:36/M
      31    Julia Jenkisn                     Chaplin  CT          1844   45      229        49:51.0     49:51.0     16:05/M
      32    Karen Piro                        Columbia  CT         1717   40      231        51:01.0     51:01.0     16:27/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karen Saunders                    Manchester  CT       1724   59       83        26:15.0     26:15.0      8:28/M
       2    Bonnie Bates                      Hebron  CT           1857   51      119        28:33.0     28:33.0      9:13/M
       3    Mary Ellen Kania                  Columbia  CT         1767   50      146        30:21.0     30:21.0      9:47/M
       4    Vicki Quagliaroli                 Stafford Springs  C  1607   59      148        30:25.0     30:25.0      9:49/M
       5    Lea E. A. Langley                 Andover  CT          1620   53      158        31:35.0     31:35.0     10:11/M
       6    Nancy Shaw                        Columbia  CT         1762   50      170        32:43.0     32:43.0     10:33/M
       7    Stella Ross                       Storrs Mansfield  C  1621   56      193        35:11.0     35:11.0     11:21/M
       8    Jane Chernerynski                 Madison  CT          1868   57      200        37:12.0     37:12.0     12:00/M
       9    Sandra Graham                     Hebron  CT           1640   50      204        37:44.0     37:44.0     12:10/M
      10    Cecilia Walpole-Griffin           Columbia  CT         1718   56      207        38:08.0     38:08.0     12:18/M
      11    Susan Dee                         Cromwell  CT         1833   58      236      1:01:10.0   1:01:10.0     19:44/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Edwina Callaghan                  Salem  Ct  CT        1663   63      218        41:46.0     41:46.0     13:28/M
       2    Joan Ferrero                      Mansfield Depot  CT  1602   68      228        48:24.0     48:24.0     15:37/M
       3    Faithe Petty                      Colchester  CT       1812   65      234        55:37.0     55:37.0     17:56/M
Top

Male Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jacob Gurzler                     Manchester  CT       1788   26        1        15:49.0     15:49.0      5:06/M
Top

Boys Under 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brenden Sholes                    North Franklin  CT   1644   12        6        19:27.0     19:27.0      6:16/M
       2    Joseph Sciano                     Marlborough  CT      1818   12       11        20:10.0     20:10.0      6:30/M
       3    Troy Hart                         Columbia  CT         1810   12       24        21:40.0     21:40.0      6:59/M
       4    Micha Person                      Lebanon  CT          1660   12       44        23:32.0     23:32.0      7:35/M
       5    Austin Turkis                     Bolton  CT           1780   9        46        23:41.0     23:41.0      7:38/M
       6    Xander Jones                      Willimantic  CT      1761    9       56        24:32.0     24:32.0      7:55/M
       7    Kyle Escott                       Columbia  CT         1604   12       80        25:52.0     25:52.0      8:21/M
       8    Nick Carso                        Andover  CT          1803   12       97        27:00.0     27:00.0      8:43/M
       9    Liam Forrest                      Lebanon  CT          1836   11      104        27:16.0     27:16.0      8:48/M
      10    Garrison King                                          1623    7      125        28:57.0     28:57.0      9:20/M
      11    Nick Campagnone                   Columbia  CT         1779   10      129        29:22.0     29:22.0      9:28/M
      12    Sam Baldwin                       Storrs  CT           1860   7       169        32:40.0     32:40.0     10:32/M
      13    Austin Crim                       Columbia  CT         1817   6       215        40:47.0     40:47.0     13:09/M
      14    Evan Oneill                       Manchester  CT       1827   10      217        41:36.0     41:36.0     13:25/M
Top

Men 13-19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tyler Sholes                      North Franklin  CT   1831   14        2        18:02.0     18:02.0      5:49/M
       2    Jordan Bond                       North Providence  R  1791   17       10        20:03.0     20:03.0      6:28/M
       3    Jacob Ouellette                   Amston  CT           1795   13       13        20:44.0     20:44.0      6:41/M
       4    Casey Dicher-Lueds                Willimantic  CT      1811   17       19        21:22.0     21:22.0      6:54/M
       5    Connor Rosenberg                  Brooklyn  CT         1769   17       20        21:25.0     21:25.0      6:55/M
       6    Jared Mangano                     Lebanon  CT          1691   19       21        21:33.0     21:33.0      6:57/M
       7    Sean Eaton-Robb                   Columbia  CT         1754   14       26        21:47.0     21:47.0      7:02/M
       8    Joseph Marsalisi                  Columbia  CT         1796   15       34        22:23.0     22:23.0      7:13/M
       9    Joe O'Neill                       Columbia  CT         1733   19       40        23:03.0     23:03.0      7:26/M
      10    Sam Marshall                      Columbia  CT         1614   18       42        23:22.0     23:22.0      7:32/M
      11    Chris Vandenburgh                 Bolton  CT           1813   15       63        24:46.0     24:46.0      7:59/M
      12    Jonathan Gallagher                Lebanon  CT          1777   16       85        26:19.0     26:19.0      8:29/M
      13    Nate Ayer                         Willimantic  CT      1771   17       96        26:59.0     26:59.0      8:42/M
      14    Alejendro Munoe                   Columbia  CT         1834   13      107        27:25.0     27:25.0      8:51/M
      15    Jaron McCarthy                    Columbia  CT         1781   13      132        29:29.0     29:29.0      9:31/M
      16    Travis Gilchrist                                       1721   13      137        29:45.0     29:45.0      9:36/M
      17    Sean Sterglein                    Ashford  CT          1790   14      237      1:55:34.0   1:55:34.0     37:17/M
Top

Men 20-29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Patrick Stone                     North Windham  CT    1839   29        4        19:10.0     19:10.0      6:11/M
       2    Brandon Strout                    Willimantic  CT      1698   29        5        19:27.0     19:27.0      6:16/M
       3    Josh Curry                        Columbia  CT         1671   25       28        21:51.0     21:51.0      7:03/M
       4    T S Fruno                         Greenwich  CT        1867   23       41        23:10.0     23:10.0      7:28/M
       5    Jason Larose                      Woodstock Valley  C  1709   23       43        23:31.0     23:31.0      7:35/M
       6    Shane Peters                      Poughkeepsie  NY     1716   29       49        24:02.0     24:02.0      7:45/M
       7    Nicholas Gelbar                   Mansfield Center  C  1677   28       58        24:35.0     24:35.0      7:56/M
       8    Chris Camparelli                  Franklin  MA         1826   25       95        26:54.0     26:54.0      8:41/M
       9    Fred Vanston                      Columbia  CT         1825   28      106        27:24.0     27:24.0      8:50/M
      10    John Peters                       Storrs Mansfield  C  1708   21      159        31:37.0     31:37.0     10:12/M
      11    Sean Halbruner                    Voorhees  NJ         1744   24      165        32:19.0     32:19.0     10:25/M
      12    Austin Frenriger                  Newington  CT        1869   23      185        33:59.0     33:59.0     10:58/M
Top

Men 30-39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mathew Gardella                   Lebanon  CT          1618   37       14        20:48.0     20:48.0      6:43/M
       2    Lance Jones                       Willimantic  CT      1759   34       23        21:38.0     21:38.0      6:59/M
       3    John Carlson                      Manchester  CT       1773   36       25        21:41.0     21:41.0      7:00/M
       4    David Flagg                       Norwich  Ct  CT      1635   39       30        22:07.0     22:07.0      7:08/M
       5    Justin Tremblay                   Columbia  CT         1866   36       39        23:03.0     23:03.0      7:26/M
       6    Mark Hand                         Columbia  CT         1603   38       51        24:20.0     24:20.0      7:51/M
       7    David Lillibridge                 Coventry  CT         1676   36       57        24:34.0     24:34.0      7:55/M
       8    Nick Cordone                      Columbia  CT         1749   39       60        24:39.0     24:39.0      7:57/M
       9    Benjamin Godin                    Columbia  CT         1740   37       62        24:44.0     24:44.0      7:59/M
      10    Miguel Cruz                       Willimantic  CT      1760   36       77        25:48.0     25:48.0      8:19/M
      11    J Schlagenhauf                    Bristol  CT          1685   30       79        25:51.0     25:51.0      8:20/M
      12    Donald Rey                        Columbia  CT         1705   30       82        26:06.0     26:06.0      8:25/M
      13    Shawn Gallagher                   Lebanon  CT          1776   35       86        26:19.0     26:19.0      8:29/M
      14    Anthony Simao                     Columbia  CT         1703   34       89        26:28.0     26:28.0      8:32/M
      15    Tim Connors                       Amston  CT           1854   31      101        27:10.0     27:10.0      8:46/M
      16    Jared Cichon                      Bolton  CT           1799   34      109        27:29.0     27:29.0      8:52/M
      17    Joe Sullivan                      Providence  RI       1745   34      112        28:05.0     28:05.0      9:04/M
      18    Steven Viau                       Lebanon  CT          1723   30      113        28:06.0     28:06.0      9:04/M
      19    Dan Whalen                        Columbia  CT         1849   36      114        28:07.0     28:07.0      9:04/M
      20    Will Whiting                      Windham  CT          1789   36      120        28:37.0     28:37.0      9:14/M
      21    Michael Silvestrei                Oakland  MD          1859   30      128        29:15.0     29:15.0      9:26/M
      22    Sebby Randazzo                    Columbia  CT         1649   39      135        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      23    Matthew Traber                    Storrs Mansfield  C  1697   36      141        29:58.0     29:58.0      9:40/M
      24    Chris Esposito                    West Hartford  CT    1704   35      145        30:18.0     30:18.0      9:46/M
      25    Jeff Dingler                      Columbia  CT         1616   37      164        32:18.0     32:18.0     10:25/M
      26    John Trotter                      Lebanon  CT          1688   37      166        32:19.0     32:19.0     10:25/M
      27    Kelsey Doherty                    Columbia  CT         1642   30      173        33:03.0     33:03.0     10:40/M
      28    Jonathan Todzia                   Higganum  CT         1659   32      174        33:03.0     33:03.0     10:40/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jon Dipippo                       Brooklyn  CT         1768   42        3        18:29.0     18:29.0      5:58/M
       2    Jeffrey Buske                                          1820   42        8        19:42.0     19:42.0      6:21/M
       3    Bruce Christensen                 Bolton  CT           1855   44        9        19:58.0     19:58.0      6:26/M
       4    Jeff Murray                       Andover  CT          1852   43       15        20:55.0     20:55.0      6:45/M
       5    Pual Baldini                      North Haven  CT      1847   41       35        22:40.0     22:40.0      7:19/M
       6    Scott Vezina                      Columbia  CT         1714   43       48        24:02.0     24:02.0      7:45/M
       7    Steve Oneill                      Manchester  CT       1828   44       59        24:37.0     24:37.0      7:56/M
       8    Jeff Escott                       Columbia  CT         1605   40       61        24:42.0     24:42.0      7:58/M
       9    Dave Dedominicis                  Hebron  CT           1692   45       69        25:12.0     25:12.0      8:08/M
      10    Stephen Moran                     Columbia  CT         1632   49       70        25:13.0     25:13.0      8:08/M
      11    Jim Stevenson                     Manchester  CT       1664   49       72        25:25.0     25:25.0      8:12/M
      12    Peter Marshall                    Andover  CT          1674   47       73        25:31.0     25:31.0      8:14/M
      13    Brad Earnest                      Columbia  CT         1634   49       84        26:18.0     26:18.0      8:29/M
      14    Robert Meuvier                    Coventry  CT         1823   49       90        26:33.0     26:33.0      8:34/M
      15    Rick Orzolek                      Columbia  CT         1637   42      100        27:08.0     27:08.0      8:45/M
      16    James Holmes                      Hebron  CT           1613   48      115        28:11.0     28:11.0      9:05/M
      17    Mark Fitzsimmons                  Columbia  CT         1630   49      138        29:47.0     29:47.0      9:36/M
      18    Martin Barletta                   Lebanon  CT          1756   47      142        30:09.0     30:09.0      9:44/M
      19    Dan O'Neill                       Columbia  CT         1732   49      149        30:28.0     30:28.0      9:50/M
      20    Patrick Eaton-Robb                Columbia  CT         1647   47      167        32:27.0     32:27.0     10:28/M
      21    Ariel Morales                     Columbia  CT         1742   40      178        33:13.0     33:13.0     10:43/M
      22    Russ Graham                       Hebron  CT           1641   45      180        33:33.0     33:33.0     10:49/M
      23    Paul Croteau                      Columbia  CT         1656   49      181        33:52.0     33:52.0     10:55/M
      24    Michael Jenkins                   Chaplin  CT          1845   49      182        33:57.0     33:57.0     10:57/M
      25    Todd Carlson                      north franklin  CT   1734   43      183        33:58.0     33:58.0     10:57/M
      26    Daryl Ostergren                   Wethersfield  CT     1752   45      188        34:12.0     34:12.0     11:02/M
      27    Chris Baker                       Columbia  CT         1612   41      213        39:47.0     39:47.0     12:50/M
      28    Steve Piro                        Bolton  CT           1801   45      232        51:03.0     51:03.0     16:28/M
Top

Men 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andy Chambers                     Bolton  CT           1774   54        7        19:39.0     19:39.0      6:20/M
       2    Ian Roberts                       Bolton  CT           1798   54       17        21:12.0     21:12.0      6:50/M
       3    John Sloan                        Manchester  CT       1730   55       27        21:49.0     21:49.0      7:02/M
       4    John Brown                        Oakdale  CT          1851   53       29        21:55.0     21:55.0      7:04/M
       5    Roger Hill                        Salem  CT            1835   52       38        23:01.0     23:01.0      7:25/M
       6    Rick Urban, Jr.                   Windham  CT          1608   58       52        24:21.0     24:21.0      7:51/M
       7    Mark Fitton                       Lebanon  Ct  CT      1645   56       64        24:54.0     24:54.0      8:02/M
       8    Lloyd Landhammer                  Las Vegas  NV        1765   51       65        25:03.0     25:03.0      8:05/M
       9    Conal Carr                        Columbia  CT         1782   50       81        26:05.0     26:05.0      8:25/M
      10    Fred Kania                        Columbia  CT         1848   54       98        27:00.0     27:00.0      8:43/M
      11    Bill Tortora                      Willington  CT       1652   56       99        27:03.0     27:03.0      8:44/M
      12    Grefory Caryer                    Columbia  CT         1786   51      111        28:02.0     28:02.0      9:03/M
      13    Robert Millerd                    Columbia  CT         1617   54      117        28:17.0     28:17.0      9:07/M
      14    Clinton Driscoll                  South Windsor  CT    1837   59      122        28:45.0     28:45.0      9:16/M
      15    Bob Lazzari                       Columbia  CT         1747   52      133        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      16    Richard Wells                     Norwich  Ct          1696   52      168        32:36.0     32:36.0     10:31/M
      17    Ric Langley                       Andover  CT          1619   53      176        33:04.0     33:04.0     10:40/M
      18    John King                         Ivoryton  CT         1624   50      177        33:04.0     33:04.0     10:40/M
      19    John Wynne                        Hebron  CT           1713   52      179        33:31.0     33:31.0     10:49/M
      20    Stephen Dee                       Cromwell  CT         1832   56      235      1:01:08.0   1:01:08.0     19:43/M
Top

Men 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Richard Bellisle                  Columbia  CT         1822   65       33        22:21.0     22:21.0      7:13/M
       2    Larry Chaves                      West Hartford  CT    1662   68       55        24:32.0     24:32.0      7:55/M
       3    James Bender                      Lebanon  CT          1655   60       66        25:09.0     25:09.0      8:07/M
       4    Stephen Tolman                    Vernon Rockville  C  1606   66       76        25:42.0     25:42.0      8:17/M
       5    Frank Silvestri                   Columbia  CT         1667   62       87        26:22.0     26:22.0      8:30/M
       6    Joseph Fetcho                     Milford  CT          1657   66      144        30:15.0     30:15.0      9:45/M
       7    Tom Richards                      Mystic  CT           1814   64      224        44:59.0     44:59.0     14:31/M
Top

Men 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Warren Church                     Chaplin  CT          1856   72       74        25:34.0     25:34.0      8:15/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT          1668   77      127        29:09.0     29:09.0      9:24/M
       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT          1819   73      197        36:12.0     36:12.0     11:41/M