Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Oct13_Runfor_set2.shtml

Run for the Penguins

Mystic, CT, October 13, 2012

[Overall Results | Team Results ]

Age Group Results

Run for the Penguins 5K

Run for the Penguins

5K

Age Group Results

October 13, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Klim                         Boston  MA            840   29        6        19:35.0      6:19/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spy Barres                        Mystic  CT            739   49        1        17:51.0      5:45/M
Top

Male No Age

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Participant Need Info                                   592    0       68        24:56.0      8:03/M
       2    Participant Non Runner                                  999    0       71        25:05.0      8:05/M
       3    Need Info Ino Info                                      338    0       75        25:21.0      8:11/M
       4    Crossed Finish Twice                                    998    0      272        33:27.0     10:47/M
       5    Participant No Info                                    1029    0      333        35:55.0     11:35/M
       6    Participant No Info                                    1016    0      386        39:38.0     12:47/M
       7    Participant Need Infop                                 1015    0      396        41:31.0     13:24/M
       8    Participant Crossed Twice                               997    0      404        41:56.0     13:32/M
       9    Participant No Info                                     503    0      434        46:19.0     14:56/M
      10    Participant No Info                                     502    0      435        46:35.0     15:02/M
Top

Female 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liz Gray                          Pawcatuck  CT         540   12       35        22:41.0      7:19/M
       2    Kaitlyn Pajer                                            73   13       38        22:51.0      7:22/M
       3    Gillian Jordan                    Groton  CT            717   11       60        24:26.0      7:53/M
       4    Mary Gray                         Pawcatuck  CT         539   10       84        25:42.0      8:17/M
       5    Julie Rich                        Pawcatuck  CT         543   11       86        25:49.0      8:20/M
       6    Autumn Kane                       Mystic  CT            740   13      118        27:34.0      8:54/M
       7    Casey Boumenot                    Pawcatuck  CT         554   11      119        27:37.0      8:55/M
       8    Emily Meagher                                           578   11      122        27:42.0      8:56/M
       9    Cassidy Kendall                   Preston  CT           726   13      145        28:39.0      9:15/M
      10    Grace Kane                                              308   11      147        28:48.0      9:17/M
      11    Hailey Mae Peel                   Pawcatuck  CT         912   11      153        29:02.0      9:22/M
      12    Zoe Kendall                       Preston  CT           727   11      177        29:51.0      9:38/M
      13    Maizie Bucko                      Pawcatuck  CT         548   10      192        30:26.0      9:49/M
      14    Aurora Vennari                    Pawcatuck  CT         537   10      200        30:43.0      9:55/M
      15    Olivia Carney                                           914   11      211        31:12.0     10:04/M
      16    Sydney Iannantuono                Niantic  CT           702   11      219        31:24.0     10:08/M
      17    Emily Novak                       Pawcatuck  CT         915   12      220        31:26.0     10:08/M
      18    Gabrielle Hernandez               Groton  CT            733   13      240        32:27.0     10:28/M
      19    Tia Adcock                        Pawcatuck  CT         538   12      248        32:47.0     10:35/M
      20    Morgan Lestinsky                  Pawcatuck  CT         545   12      257        33:00.0     10:39/M
      21    Mariela Cadena                    Central Falls  RI     908   11      258        33:00.0     10:39/M
      22    Catherine Cassata                 Pawcatuck  CT         542   12      259        33:03.0     10:40/M
      23    Sara Belchik                      Pawcatuck  CT         549   13      280        33:50.0     10:55/M
      24    Zoe Kaplan                        Cumberland  RI        911   11      283        33:56.0     10:57/M
      25    Charlotte Geogehan                                      909   11      284        33:57.0     10:57/M
      26    Olivia Doucette                   North Attleboro  MA   817   13      288        34:00.0     10:58/M
      27    Kelsey Melton                     Old Lyme              742   8       292        34:10.0     11:01/M
      28    Lila Rich                         Pawcatuck  CT         872   9       298        34:15.0     11:03/M
      29    Carleigh Sisk                     Pawcatuck  CT         544   10      301        34:16.0     11:03/M
      30    Sydney Williamson                 Pawcatuck  CT         536   11      318        34:53.0     11:15/M
      31    Olivia Sisk                       Pawcatuck  CT         546   11      332        35:51.0     11:34/M
      32    Natalia Cullen                    Pawcatuck  CT         555   11      381        39:12.0     12:39/M
      33    Hannah Vandevander                Pawcatuck  CT         541   11      382        39:13.0     12:39/M
      34    Alexandra Vitarelli               Hebron  CT            830   11      389        40:33.0     13:05/M
      35    Abigail Garstka                                         322    7      426        45:41.0     14:44/M
      36    Madison Tardif                    Norwich  CT           874   7       446        48:16.0     15:34/M
      37    Molly Cournoyer                   Norwich  CT           871   11      448        49:17.0     15:54/M
Top

Male 1 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hennessy Brooks                                         902   13       12        20:47.0      6:42/M
       2    Wesley Peisch                     Pleasantville  NY     420   13       32        22:38.0      7:18/M
       3    Max Cartier                                             586   11       39        22:54.0      7:23/M
       4    Mackenzie Conover                                       480   13       46        23:35.0      7:36/M
       5    Shayne Beckloff                                         447   12       48        23:48.0      7:41/M
       6    Nick Saah                         Darien  CT            901   13       56        24:15.0      7:49/M
       7    John Marcolina                                          581   11       70        25:02.0      8:05/M
       8    John Stefanou                     Pleasantville  NY     421   13       77        25:27.0      8:13/M
       9    John Ryan                         Pleasantville  NY     425   13       78        25:32.0      8:14/M
      10    Ryan Gardiner                                           403   11       87        25:50.0      8:20/M
      11    Conor Boyle                       Pleasantville  NY     423   13       89        25:54.0      8:21/M
      12    Muna Nwana                        Pleasantville  NY     418   12      106        27:06.0      8:45/M
      13    Ryan Kahn                         Pleasantville  NY     424   12      107        27:10.0      8:46/M
      14    Jack Mozingo                      Pleasantville  NY     426   12      111        27:17.0      8:48/M
      15    Raymond Varone                    Pawtucket  RI         903   12      114        27:25.0      8:51/M
      16    Christian Ward                    Pawcatuck  CT         550    9      117        27:30.0      8:52/M
      17    Adam Greene                                             587   11      132        28:01.0      9:02/M
      18    Daniel Gaiewski                                         583   12      133        28:07.0      9:04/M
      19    Anthony Marshall                                        476   12      159        29:14.0      9:26/M
      20    Matthew Greene                                          588   11      167        29:36.0      9:33/M
      21    Jared Rudzinsky                                         473   12      195        30:30.0      9:50/M
      22    Nicholas Helbig                                         580   11      205        31:03.0     10:01/M
      23     Ryan O Dell                      Pawcatuck  CT         913   11      230        32:07.0     10:22/M
      24    Amit Ramachandran                 Pleasantville  NY     427   12      239        32:21.0     10:26/M
      25    Samuel Millette                   Cumberland  RI        905   12      281        33:51.0     10:55/M
      26    Zachary Murphy                    Cumberland  RI        906   11      311        34:39.0     11:11/M
      27    Quentin Haeseler                  Canterbury  CT        809   13      328        35:38.0     11:30/M
      28    Baxter Menzies                    Mystic  CT            860   7       334        35:56.0     11:35/M
      29    Eric Lord                         Waterford            1033   8       364        37:51.0     12:13/M
      30    Jonathan Conover                                        481   10      393        41:16.0     13:19/M
      31    Sebastian Padilla                                       195   12      406        42:22.0     13:40/M
      32    Participant No Info                                     504    1      413        43:15.0     13:57/M
      33    Ian Tardif                        Norwich  CT           875   6       447        48:16.0     15:34/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Pajer                                           70   16       26        22:13.0      7:10/M
       2    Abby Mc Adams                     Oakdale  CT           795   16       41        23:04.0      7:26/M
       3    Michelle Pajer                                           71   14       43        23:13.0      7:29/M
       4    Veronica Kallas                   Danbury  CT           889   14      142        28:33.0      9:13/M
       5    Ashley Vandyke                    Columbia  CT         1005   15      156        29:05.0      9:23/M
       6    Kaitlyn Kettle                                          574   17      169        29:38.0      9:34/M
       7    Julia Difranza                                          112   19      172        29:42.0      9:35/M
       8    Kayla Dipilato                                          143   15      214        31:18.0     10:06/M
       9    Joscelyn Amar                                           482   17      263        33:08.0     10:41/M
      10    Tessa Cournoyer                   Norwich  CT           870   15      273        33:29.0     10:48/M
      11    Katelyn Werner                                           34   19      276        33:37.0     10:51/M
      12    Brenna Robeson                                          366   16      299        34:15.0     11:03/M
      13    Emily Scott                                             113   18      339        35:58.0     11:36/M
      14    Hannah Balsley                                          362   18      409        42:34.0     13:44/M
      15    Samantha Dillon                   Voluntown  CT        1037   19      423        45:00.0     14:31/M
Top

Male 14-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liam Regula                                             246   17        2        18:46.0      6:03/M
       2    Dalton Roe                        Milford  NY           853   19        7        19:44.0      6:22/M
       3    Quinten Arsenault                                       485   14       13        21:02.0      6:47/M
       4    Brian Buttrick                    Old Lyme              800   15       29        22:20.0      7:12/M
       5    Keshav Raghavan                   Pleasantville  NY     531   14       40        22:56.0      7:24/M
       6    Bryce Dahnke                      Pleasantville  NY     419   14       79        25:36.0      8:15/M
       7    Michael Kearney                                         520   17      109        27:15.0      8:47/M
       8    Christian Kearney                                       521   14      129        27:52.0      8:59/M
       9    Andrew Gillis                                           294   14      144        28:38.0      9:14/M
      10    Timothy Nott                                            225   19      174        29:44.0      9:35/M
      11    William Padilla                                         194   14      392        41:08.0     13:16/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Klim                         Boston  MA            840   29        6        19:35.0      6:19/M
       2    Lauren Collins                    Bristol  CT           769   29       21        21:47.0      7:02/M
       3    Alison Cleary                                           206   27       25        22:09.0      7:09/M
       4    Amber Baer                                              169   27       50        23:58.0      7:44/M
       5    Erin Merz                                               500   29       54        24:07.0      7:47/M
       6    Jessica Guilbert                                        174   27       63        24:40.0      7:57/M
       7    Jessica Wilson                                            7   26       67        24:54.0      8:02/M
       8    Katrina Carangi                                         140   24       76        25:24.0      8:12/M
       9    Amanda Fisher                                           429   25       83        25:41.0      8:17/M
      10    Jessika Jamele                                           11   25       93        26:00.0      8:23/M
      11    Pattie Flint                      Wallingford  CT       818   22      102        26:52.0      8:40/M
      12    Kerri Vautour                                            25   27      104        27:01.0      8:43/M
      13    Alex & Trev                                             351   22      121        27:39.0      8:55/M
      14    Samantha Kremidas                                       437   21      124        27:44.0      8:57/M
      15    Emily Casaretto                                         207   24      136        28:17.0      9:07/M
      16    Emily Clark                       Waterford             845   24      137        28:18.0      9:08/M
      17    Amy Tuccio                                              469   27      143        28:35.0      9:13/M
      18    Avery Field                       Mystic  CT            878   22      161        29:18.0      9:27/M
      19    Kaitlyn Morrow                    Pawcatuck  CT         854   24      163        29:29.0      9:31/M
      20    Jessica Bunnell                   Providence  RI        788   24      165        29:34.0      9:32/M
      21    Maria Cunha                       Brooklyn  NY          371   28      171        29:42.0      9:35/M
      22    Laura Spurlock                    Mystic  CT            862   25      178        29:56.0      9:39/M
      23    Tiffany Sabato                                          430   28      186        30:11.0      9:44/M
      24    Mary Kaplita                                            219   27      188        30:20.0      9:47/M
      25    Hannah Flemetis                   Beaufort  SC          284   20      189        30:20.0      9:47/M
      26    Brittany Webster                                        514   22      199        30:37.0      9:53/M
      27    Meagan Keefe                                            289   28      201        30:46.0      9:55/M
      28    Jessica Babino                                          359   23      206        31:05.0     10:02/M
      29    Amy Sissala                                             522   26      207        31:06.0     10:02/M
      30    Katie Todd                                              560   21      208        31:06.0     10:02/M
      31    Danielle Chapman                                        381   27      210        31:11.0     10:04/M
      32    Shannon Tiven                     Westerly  RI          719   27      215        31:19.0     10:06/M
      33    Lindsey Conroy                                          349   28      216        31:21.0     10:07/M
      34    Amanda Pezzullo                                          88   27      223        31:38.0     10:12/M
      35    Christina Chappell                Worcester  MA         804   29      229        32:00.0     10:19/M
      36    Corey Fast                        Groton  CT            865   23      231        32:09.0     10:22/M
      37    Tessa Birley                                            864   22      232        32:10.0     10:23/M
      38    Hilary Greaves                                          347   29      238        32:20.0     10:26/M
      39    Taryn Kegler                      Willimantic  CT       786   28      242        32:29.0     10:29/M
      40    Jennifer Ackerman                                        53   29      244        32:31.0     10:29/M
      41    Trish Griffith                                          327   26      251        32:50.0     10:35/M
      42    Megan Turner                                            326   24      252        32:55.0     10:37/M
      43    Joanna Muenz                      Astoria  NY           515   28      254        32:57.0     10:38/M
      44    Lindsay Seglem                                          608   27      261        33:06.0     10:41/M
      45    Heather Christensen                                     607   28      262        33:07.0     10:41/M
      46    Helen Moarcas                                            84   21      266        33:11.0     10:42/M
      47    Meghan Mongillo                                         217   24      270        33:25.0     10:47/M
      48    Patricia Pomerleau                                      344   23      275        33:36.0     10:50/M
      49    Kristina Poh                                             82   27      282        33:55.0     10:56/M
      50    Julie Mauro                                             510   25      286        33:58.0     10:57/M
      51    Christine Bastien                                       238   28      289        34:01.0     10:58/M
      52    Carina Sitkus                     Smithfield  RI        787   23      290        34:02.0     10:59/M
      53    Kamden Merrill                                          310   23      312        34:39.0     11:11/M
      54    Julia Krupansky                                         431   25      313        34:40.0     11:11/M
      55    Elisabeth Alexander               Wynantskill  NY       316   26      316        34:52.0     11:15/M
      56    Sarah Wester                                            167   27      321        35:06.0     11:19/M
      57    Sarah Briggs                                             80   24      327        35:33.0     11:28/M
      58    Nicole Buytot                     Coventry  CT         1043   24      338        35:57.0     11:36/M
      59    Heather Janiczek                                        208   28      342        36:11.0     11:40/M
      60    Taylor Hansen                     Coventry  CT         1045   23      344        36:14.0     11:41/M
      61    Landon Justice                                          432   25      345        36:15.0     11:42/M
      62    Meaghan Lewis                     Central Village  CT  1007   20      346        36:15.0     11:42/M
      63    Hilary Goldman                    Brooklyn  NY          296   27      348        36:18.0     11:43/M
      64    Kate Desrochers                                          99   26      351        36:31.0     11:47/M
      65    Afton Cotton                                            181   29      352        36:38.0     11:49/M
      66    Susan Bahadori                    Silver Spring  MD    1006   27      354        36:53.0     11:54/M
      67    Jessica Harris                                           12   25      362        37:31.0     12:06/M
      68    Mikaela Ebitz                                           240   27      367        37:54.0     12:14/M
      69    Brittnie Batter                                         599   23      374        38:38.0     12:28/M
      70    Heather Barse                     Cromwell  CT          756   28      377        38:41.0     12:29/M
      71    Sarah Ryszkiewicz                                       398   23      378        38:42.0     12:29/M
      72    Perissa Betkoski                                        407   23      383        39:13.0     12:39/M
      73    Erin Lewis                                              123   26      384        39:36.0     12:46/M
      74    Laurén McNulty                    Huntington Station    271   27      401        41:37.0     13:25/M
      75    Gloria Medina                                           561   21      403        41:55.0     13:31/M
      76    Stefanie Picard                                          97   28      414        43:28.0     14:01/M
      77    Debra Garstka                                           121   29      425        45:39.0     14:44/M
      78    Laura Garstka                                           122   29      427        45:41.0     14:44/M
      79    Elizabeth Gilcher                                        95   25      428        45:42.0     14:45/M
      80    Melissa Polly                                            63   25      431        45:48.0     14:46/M
      81    Jennifer Montojo                                        295   29      437        46:43.0     15:04/M
      82    Carrie Terbush                                          508   26      438        47:26.0     15:18/M
      83    Crystal Uliano                                          114   29      439        47:27.0     15:18/M
      84    Amy Faenza                        New London  CT        771   26      441        47:59.0     15:29/M
      85    Katharine Terbush                                       317   26      442        48:07.0     15:31/M
      86    Kathleen McFarland                                      570   28      445        48:13.0     15:33/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mason Hendershott                                       372   29       22        21:53.0      7:04/M
       2    Anthony Good Jr                   Preston  CT           819   27       31        22:34.0      7:17/M
       3    Jeffrey Young                                            85   21       33        22:39.0      7:18/M
       4    Brandon Carangi                                         139   24       61        24:33.0      7:55/M
       5    Matt Ducharme                     Greenwich  CT         825   25       66        24:50.0      8:01/M
       6    Brian Whitney                                           557   23       73        25:16.0      8:09/M
       7    Wesley Kempton                                          277   29       81        25:39.0      8:16/M
       8    Dan Stine                         Naugatuck  CT         826   24       90        25:57.0      8:22/M
       9    Frederic Langford                                       496   25       92        25:59.0      8:23/M
      10    Timothy Hinulla                   Wonalancet  NH        866   26       98        26:13.0      8:27/M
      11    Alex Philips                                            507   27      112        27:24.0      8:50/M
      12    Aaron Schless                                           318   24      113        27:24.0      8:50/M
      13    Trevor Peckham                                          352   23      120        27:38.0      8:55/M
      14    Kyle Smith                                              495   24      141        28:26.0      9:10/M
      15    Mike Muehe                                              575   21      151        28:59.0      9:21/M
      16    Dan Deluca                                              497   25      155        29:04.0      9:23/M
      17    Collin Jones                      Tolland  CT           837   23      166        29:35.0      9:33/M
      18    Brian Carlson                     Ridgefield  CT        879   22      184        30:05.0      9:42/M
      19    Zachary Yates                     Beaufort  SC          283   22      190        30:22.0      9:48/M
      20    Michael Pezzullo                                         87   28      222        31:37.0     10:12/M
      21    Matthew Siok                                             51   24      224        31:38.0     10:12/M
      22    Dan Desrochers                                           98   27      228        31:55.0     10:18/M
      23    Shawn Ackerman                                           52   29      245        32:32.0     10:30/M
      24    Ricardo Surillo                                         231   28      250        32:49.0     10:35/M
      25    Ariel Eckstein                    Astoria  NY           516   27      255        32:58.0     10:38/M
      26    Ian Williams                                            239   25      256        32:59.0     10:38/M
      27    Austin Maheras                    Westerly  RI          715   28      268        33:20.0     10:45/M
      28    Joseph Mongillo                                         218   24      269        33:22.0     10:46/M
      29    Justin Scace                      East Lyme  CT        1017   28      315        34:50.0     11:14/M
      30    Edward Senecal                    Coventry  CT         1042   23      343        36:13.0     11:41/M
      31    Michael Dellogono                                       291   23      358        37:20.0     12:03/M
      32    Charlie Bailey                                          493   26      368        37:55.0     12:14/M
      33    Amanda Wheeler                                          292   23      369        37:57.0     12:15/M
      34    Craig Rohr                                              320   26      391        41:07.0     13:16/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline Young                    Mystic  CT            723   31       28        22:18.0      7:12/M
       2    Karen Dobley                      North Stonington  C   785   37       44        23:16.0      7:30/M
       3    Shawn Marshall                                          477   31       51        23:59.0      7:44/M
       4    Melanie Diamanti                                        324   39       58        24:22.0      7:52/M
       5    Nina Smith                                               48   35       99        26:20.0      8:30/M
       6    Rebecca Troeger                                         102   36      116        27:27.0      8:51/M
       7    Masami Rodriguez                                        175   34      123        27:44.0      8:57/M
       8    Liesel Stanhope                                         612   32      125        27:46.0      8:57/M
       9    Catherine Frasco                                          5   37      131        27:54.0      9:00/M
      10    Kate Alvis                        Griswold  CT          833   31      138        28:19.0      9:08/M
      11    Annie Hansen                      Pawcatuck  CT         832   32      181        29:58.0      9:40/M
      12    Kate Meberg                                             170   31      182        30:00.0      9:41/M
      13    Jennifer Bidwell                                        162   33      185        30:10.0      9:44/M
      14    Rebecca Jenkins                   Marietta  PA           59   34      187        30:18.0      9:46/M
      15    Carol Myers                       Waterford             876   37      203        30:55.0      9:58/M
      16    Erica Basoli                                            145   31      217        31:21.0     10:07/M
      17    Rochelle Duyan                    Gales Ferry  CT       416   32      221        31:29.0     10:09/M
      18    Cheryl Effman                                           358   34      225        31:50.0     10:16/M
      19    Kathryn Bendle                                          409   37      236        32:17.0     10:25/M
      20    Allison Keck                                            154   34      246        32:33.0     10:30/M
      21    Wendi Cordova                                           184   39      260        33:05.0     10:40/M
      22    Erin Laughlin                                           325   35      264        33:10.0     10:42/M
      23    Lauren Maheras                    Westerly  RI          716   36      267        33:17.0     10:44/M
      24    Carrie Lukens                     New Haven  CT         824   35      277        33:41.0     10:52/M
      25    Jennifer Daly-Mcfadden                                  361   38      302        34:17.0     11:04/M
      26    Elizabeth Dunn                                          156   33      305        34:28.0     11:07/M
      27    Julie Scarpa                                            116   36      306        34:29.0     11:07/M
      28    Margo Chumsae                                           526   38      307        34:29.0     11:07/M
      29    Michele Bottone                                         333   38      308        34:30.0     11:08/M
      30    Dayna Pitcher                     Ames  IA              528   39      310        34:30.0     11:08/M
      31    Doreen McEwan                                           270   34      314        34:45.0     11:13/M
      32    Laura Bilodeau                                            1   31      320        35:05.0     11:19/M
      33    Tacho Wasilewski                  Colchester  CT        805   32      324        35:14.0     11:22/M
      34    Evelyn Arenas                                           223   30      337        35:57.0     11:36/M
      35    Sarah Goodman                                           198   34      341        36:11.0     11:40/M
      36    Johanna Piper                                           287   34      347        36:16.0     11:42/M
      37    Wendy St. George                                        297   37      349        36:25.0     11:45/M
      38    Marisa Almeida                                          569   35      356        37:11.0     12:00/M
      39    Quinn Caramante                                         103   32      359        37:20.0     12:03/M
      40    Andrea Trover                                           498   30      360        37:27.0     12:05/M
      41    Laura Furtado                                           379   32      370        38:00.0     12:15/M
      42    Amy Feuti                                               106   34      372        38:17.0     12:21/M
      43    Jessica Feuti                                            92   34      373        38:28.0     12:25/M
      44    C C Curtiss                       Groton  CT            743   39      379        38:53.0     12:33/M
      45    Katherine McDonald                                       86   33      387        40:29.0     13:04/M
      46    Adrianne Hernandez                Groton  CT            734   36      395        41:20.0     13:20/M
      47    Erica Fox                         North Stonington  C  1014   38      397        41:32.0     13:24/M
      48    Susan Costanza                                          321   38      405        42:01.0     13:33/M
      49    Andrea Jolicoeur                  New York  NY          165   32      408        42:23.0     13:40/M
      50    Kathryn Bailly                                          374   36      411        43:13.0     13:56/M
      51    Lauren Prause                                           365   36      412        43:14.0     13:57/M
      52    Danielle Giramonti                                       43   30      416        43:51.0     14:09/M
      53    Colleen Bunn                                            188   30      418        44:22.0     14:19/M
      54    Allison Schwartz                                        367   33      420        44:31.0     14:22/M
      55    Elizabeth Simmons                                       368   31      424        45:09.0     14:34/M
      56    Melissa Clark                                           471   31      433        46:17.0     14:56/M
      57    Amanda Gordon                                           257   30      440        47:35.0     15:21/M
      58    Melissa Kelly                     Fairfield  CT         894   35      443        48:12.0     15:33/M
      59    Addison Delaney                                         517   35      444        48:13.0     15:33/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Zelken                      Mystic  CT            789   32        3        19:16.0      6:13/M
       2    Jason Lachance                                          611   37        9        20:11.0      6:31/M
       3    Joseph McGraw                                           749   33       10        20:13.0      6:31/M
       4    Ben Tiven                         Westerly  RI          718   34       14        21:06.0      6:48/M
       5    Josh Harwell                      Mystic  CT            731   38       15        21:20.0      6:53/M
       6    Dan Brannegan                     Pawcatuck  CT         856   38       18        21:39.0      6:59/M
       7    Mark Barile                       Sharon  CT            897   30       20        21:46.0      7:01/M
       8    John Coppola                                            163   39       23        22:03.0      7:07/M
       9    David Lauck                       Cumberland  RI        783   38       37        22:45.0      7:20/M
      10    Douglas Parulis                   Oakdale  CT           863   33       52        24:02.0      7:45/M
      11    Jason Dubois                      Meriden  CT           839   32       94        26:00.0      8:23/M
      12    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            858   35       96        26:07.0      8:25/M
      13    Bill Meyer                                              268   34      100        26:23.0      8:31/M
      14    James Lovering                                           38   37      126        27:49.0      8:58/M
      15    Michael Clark                                           470   31      128        27:52.0      8:59/M
      16    Matthew Simmons                                         369   31      135        28:17.0      9:07/M
      17    Walter Graf                                             155   30      140        28:25.0      9:10/M
      18    Philip Monte                      Mystic  CT            810   32      146        28:40.0      9:15/M
      19    Matthew Peel                      Pawcatuck  CT         838   35      154        29:03.0      9:22/M
      20    Tim Marshall                                            475   34      158        29:12.0      9:25/M
      21    Salvatore Cherenzia               North Stonington  C   852   36      160        29:15.0      9:26/M
      22    Robert Kinlin                     Boston  MA            841   32      173        29:44.0      9:35/M
      23    Michael Lasater                                         525   36      175        29:46.0      9:36/M
      24    Ryan Pope                                               490   33      180        29:57.0      9:40/M
      25    Frederick Chapman                                       380   34      209        31:10.0     10:03/M
      26    Craig Vallee                                            230   38      212        31:12.0     10:04/M
      27    Sergio Cherenzia                                         19   30      213        31:15.0     10:05/M
      28    Matthew Bilodeau                                          2   31      218        31:22.0     10:07/M
      29    Chris Nelson                      Wallingford  CT      1046   35      227        31:53.0     10:17/M
      30    Josh Bullock                                            288   30      247        32:38.0     10:32/M
      31    Leonardo Duyan                                          456   37      274        33:32.0     10:49/M
      32    Christine Courtemanche                                  222   32      326        35:19.0     11:24/M
      33    David Menzies                     Mystic  CT            861   39      335        35:56.0     11:35/M
      34    Loren Trover                                            499   30      361        37:31.0     12:06/M
      35    Joseph Niezelski                                        600   30      375        38:40.0     12:28/M
      36    David Jolicoeur                   New York  NY          166   35      398        41:34.0     13:25/M
      37    Joe Lobe                                                 23   30      417        44:05.0     14:13/M
      38    Omar Surillo                                            209   33      430        45:47.0     14:46/M
      39    Paul Tardif                       Norwich  CT           873   37      449        49:18.0     15:54/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Bessette                  Mystic  CT            774   48       19        21:46.0      7:01/M
       2    Sue Mc Adams                      Oakdale  CT           794   46       42        23:10.0      7:28/M
       3    Pamela Kane                                             306   43       64        24:47.0      8:00/M
       4    Jana Polivkova                                          387   41       80        25:36.0      8:15/M
       5    Carolann Gray                                           551   43       88        25:50.0      8:20/M
       6    Linda Smedberg                                           74   42      134        28:14.0      9:06/M
       7    Mary Georgetti                    Mystic  CT            761   47      139        28:21.0      9:09/M
       8    Amy Cooper                        New York  NY          433   42      148        28:53.0      9:19/M
       9    Faith Raymond                                           172   47      149        28:58.0      9:21/M
      10    Renata Amaral                     Danbury  CT           888   41      179        29:56.0      9:39/M
      11    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT            760   47      191        30:23.0      9:48/M
      12    Elaine Lettiere                                         151   42      194        30:28.0      9:50/M
      13    Lisa Rudzinsky                                          472   41      197        30:31.0      9:51/M
      14    Laura McGonagle                                         448   49      202        30:47.0      9:56/M
      15    Sherri Brady                                            408   41      226        31:52.0     10:17/M
      16    Helen Vennari                     Pawcatuck  CT         745   42      233        32:10.0     10:23/M
      17    Joanne Dipilato                                         142   42      234        32:11.0     10:23/M
      18    Stephanie Ash                                           464   41      235        32:15.0     10:24/M
      19    Maryanna Stevens                                        450   43      241        32:27.0     10:28/M
      20    Patricia Sweeney                  Stratford  CT        1008   48      249        32:48.0     10:35/M
      21    Sherri Clarke                     Mystic  CT            732   42      278        33:44.0     10:53/M
      22    Mary Moriarty                     Groton  CT            757   44      279        33:45.0     10:53/M
      23    Maureen Crotty                                         1002   47      285        33:58.0     10:57/M
      24    Holly Masi                                              161   43      287        33:59.0     10:58/M
      25    Carrie Modon                                            579   41      293        34:11.0     11:02/M
      26    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           869   44      295        34:14.0     11:03/M
      27    Khim Neang                                               78   40      296        34:14.0     11:03/M
      28    Anna Garrity                                             54   43      297        34:14.0     11:03/M
      29    Jennifer Rich                     Pawcatuck  CT         751   46      300        34:16.0     11:03/M
      30    Shannon Cummings                                         29   47      303        34:17.0     11:04/M
      31    Jodi Iannantuono                  Niantic  CT           701   46      304        34:18.0     11:04/M
      32    Anji Webb                         Norwich  CT           843   44      323        35:13.0     11:22/M
      33    Darcie Gonsalves Sylvia                                 173   40      329        35:38.0     11:30/M
      34    Louise Werner                                            35   44      336        35:57.0     11:36/M
      35    Christine Kobryn                                        117   48      353        36:40.0     11:50/M
      36    Audrey Petschek                   Newtown  CT          1004   48      355        37:10.0     11:59/M
      37    Claire Hall                       Westford  MA          759   49      357        37:19.0     12:02/M
      38    Laurie Theisen                    Allentown  PA         364   45      366        37:53.0     12:13/M
      39    Liese Zitzkat                                           451   45      371        38:03.0     12:16/M
      40    Cara Tingley                      Canterbury  CT       1028   41      380        39:01.0     12:35/M
      41    Donna Conover                                           478   43      394        41:19.0     13:20/M
      42    Dori Charnetski                                         454   47      399        41:35.0     13:25/M
      43    Derly Padilla                                           193   42      407        42:22.0     13:40/M
      44    June Rondeau                                            191   45      410        42:37.0     13:45/M
      45    Tina Dillon                       Voluntown  CT        1038   42      422        44:41.0     14:25/M
      46    Cheryl Knowles                                          302   48      429        45:47.0     14:46/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spy Barres                        Mystic  CT            739   49        1        17:51.0      5:45/M
       2    Stanley Mickus                    Mystic  CT           1001   44        4        19:20.0      6:14/M
       3    Michael Boumenot                    06379                32   44        5        19:23.0      6:15/M
       4    Michael Fusaro                                          535   46       11        20:47.0      6:42/M
       5    John Kendall                                            180   48       24        22:09.0      7:09/M
       6    Paul Gray                                               552   45       34        22:40.0      7:19/M
       7    Steve Riley                       Mystic  CT            730   44       36        22:43.0      7:20/M
       8    Larry James                       Preston  CT           842   49       47        23:38.0      7:37/M
       9    Jim Stuart                        Pawcatuck  CT         867   48       57        24:18.0      7:50/M
      10    Robert Petersen                   Mystic  CT            821   48       59        24:24.0      7:52/M
      11    Michael Bottone                                         334   44       72        25:09.0      8:07/M
      12    Chip Mc Adams                     Oakdale  CT           793   46       74        25:21.0      8:11/M
      13    Doug Fink                         West Simsbury  CT     884   40       85        25:49.0      8:20/M
      14    Paul Meenan                                             129   46       95        26:04.0      8:25/M
      15    John Rich                         Pawcatuck  CT         750   47       97        26:09.0      8:26/M
      16    Steven Young                      Mystic  CT            722   42      105        27:03.0      8:44/M
      17    Robert Bergamini                  Fair Lawn  NJ         792   44      108        27:14.0      8:47/M
      18    John Bence                        Groton  CT            790   44      110        27:16.0      8:48/M
      19    Marc Cournoyer                    Norwich  CT           868   43      115        27:26.0      8:51/M
      20    Michael Mosher                                            6   44      130        27:54.0      9:00/M
      21    Tim Ryder                         Groton  CT            738   47      150        28:58.0      9:21/M
      22    Daniel Lettiere                                         152   42      193        30:27.0      9:49/M
      23    James Conover                                           479   43      196        30:30.0      9:50/M
      24    Phil Torres                       Stonington  CT        798   44      243        32:30.0     10:29/M
      25    Michael Buonagurio                                      452   49      253        32:56.0     10:37/M
      26    Robert Baginski                                         229   42      265        33:11.0     10:42/M
      27    John Melton                       Old Lyme              741   43      291        34:03.0     10:59/M
      28    Michael O Farrell                 Norwich  CT          1013   42      294        34:13.0     11:02/M
      29    Randall Lestinsky                 Pawcatuck  CT         720   45      319        35:05.0     11:19/M
      30    John Lazzaro Jr                                         168   43      322        35:07.0     11:20/M
      31    Barb Buckman                                            179   45      330        35:39.0     11:30/M
      32    Michael Sisk                      Pawcatuck  CT         768   40      331        35:50.0     11:34/M
      33    Alexandra Lord                    Waterford            1034   40      365        37:52.0     12:13/M
      34    Robert Dillon Sr                  Voluntown  CT        1036   43      385        39:38.0     12:47/M
      35    Ron Vitarelli                                           831   46      388        40:32.0     13:05/M
      36    Scott Hall                        Westford  MA          758   41      419        44:31.0     14:22/M
      37    Paul Theisen                      Allentown  PA         363   45      436        46:39.0     15:03/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gayle Sirpenski                                         567   56      152        29:01.0      9:22/M
       2    Julie Kelly                                             428   51      157        29:11.0      9:25/M
       3    Linda Nott                                              224   52      168        29:37.0      9:33/M
       4    Christine Wilson                                          8   59      198        30:37.0      9:53/M
       5    Mona Briggs                                              81   57      325        35:14.0     11:22/M
       6    Kathy Gauthier                                          453   53      400        41:36.0     13:25/M
       7    Erin Meeches                                            509   50      402        41:39.0     13:26/M
       8    Deanna Imbro                                            389   54      415        43:28.0     14:01/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Fossa                     Mystic  CT            721   56        8        20:07.0      6:29/M
       2    Bill Rondini                      Cobalt  CT            814   51       16        21:26.0      6:55/M
       3    Joe Wojtas                        Stonington  CT        820   50       17        21:35.0      6:58/M
       4    Jeffrey Anderson                  Mystic  CT            724   50       27        22:15.0      7:11/M
       5    Rich Luke                                               243   50       30        22:30.0      7:15/M
       6    Albert J Phillips Jr                                    200   52       49        23:55.0      7:43/M
       7    Scott Todd                                              171   56       55        24:08.0      7:47/M
       8    Robert Mason                                            370   56       62        24:35.0      7:56/M
       9    Patrick Kearney                                         518   50       65        24:49.0      8:00/M
      10    Mark Gillis                                             293   54       69        24:58.0      8:03/M
      11    Alan Clucas                                             226   57       91        25:58.0      8:23/M
      12    Chris Field                       Groton  CT           1032   54      164        29:31.0      9:31/M
      13    Gene Lunnan                       Tolland  CT           836   52      170        29:41.0      9:35/M
      14    Mark Berube                       Paxton  MA            556   56      176        29:51.0      9:38/M
      15    Bob Myers                         Waterford             877   51      204        30:58.0      9:59/M
      16    Mohsin Mehtar                                            65   57      237        32:17.0     10:25/M
      17    Joseph Mongillo                                         396   50      271        33:27.0     10:47/M
      18    Donald Chambers                                         148   50      350        36:26.0     11:45/M
      19    Joseph Greene                     Mystic  CT            855   59      363        37:42.0     12:10/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Phillips                 Niantic  CT           859   65      183        30:04.0      9:42/M
       2    Susan Lovering                                           31   60      309        34:30.0     11:08/M
       3    April Smith                       Stonington  CT       1027   61      376        38:41.0     12:29/M
       4    Sandy Wade                        Durham  CT            806   64      390        40:47.0     13:09/M
       5    Annette Coulter                   White Plains  NY      435   64      432        45:55.0     14:49/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Sacrey                       Preston  CT           857   61       45        23:24.0      7:33/M
       2    Way Hedding                       Niantic  CT           823   62       53        24:06.0      7:46/M
       3    Jim Troeger                                             115   65       82        25:40.0      8:17/M
       4    William Brentnall                                       404   62      103        26:52.0      8:40/M
       5    Bob Fiore                                               164   63      127        27:51.0      8:59/M
       6    James Lovering Sr.                                       33   61      340        35:58.0     11:36/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Berthasavage                                        614   77      101        26:42.0      8:37/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT           812   76      162        29:23.0      9:29/M
       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           816   73      317        34:53.0     11:15/M
       4    Colburn Graves                                          489   79      421        44:33.0     14:22/M