Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Nov11_Freedo_set3.shtml

Freedom Run 5K

Hartford, CT, November 11, 2012

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Peter Cohen          9 BERLIN             CT   25:26 
    2 Kevin Cavrell        8 HADDAM             CT   28:12 
    3 Nicholas James       6 MIDDLETOWN         CT   30:03 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Windsor Griffing    14 WINDSOR            CT   22:08 
    2 Omar Gebril         13 NORTH HAVEN        CT   24:19 
    3 Christian Dubreuil  11 PRESTON            CT   27:52 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Jason Conforte      17 NORTHFORD          CT   19:12 
    2 Anthony Casasanta   16 BRISTOL            CT   19:16 
    3 Peter Kohanski      16 ROCKY HILL         CT   19:24 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Zach Walden         24 GROTON             CT   21:55 
    2 Dylan Albert        24 GLASTONBURY        CT   23:44 
    3 Matt McAvoy         24 LEDYARD            CT   26:18 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Ryan Miller         26 MANCHESTER         CT   18:54 
    2 Jason Harnett       29 NEW BRITAIN        CT   19:06 
    3 Aj Fournier         26 EAST HARTFORD      CT   19:55 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Andy Klink          30 NEW LONDON         CT   21:50 
    2 Jason Cawley        32 MIDDLETOWN         CT   21:55 
    3 Shawn Simpson       32 WOLCOTT            CT   23:29 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Justin Tremblay     36 HEBRON             CT   22:55 
    2 Brian Donohue       38 SOUTH WINDSOR      CT   23:53 
    3 Krys Kuzara         36 WALLINGFORD        CT   24:15 


                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Patrick McCue       44 CANTON             CT   19:20 
    2 Salvatore Cretella  40 TOLLAND            CT   20:28 
    3 Brennan Sheahan     42 NORTH GRANBY       CT   21:39 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Potamianos     49 ELLINGTON          CT   19:30 
    2 John Minervino      49 HIGGANUM           CT   19:35 
    3 Brian McConnell     45 CENTERBROOK        CT   20:09 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Timothy Beach       52 PROSPECT           CT   21:10 
    2 Steven Youmatz      50 MIDDLETOWN         CT   21:18 
    3 Tony Dasilva        50 BRISTOL            CT   22:27 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Ken Brasel          57 SIMSBURY           CT   22:30 
    2 Kevin Leonard       58 AVON               CT   23:44 
    3 Mark Logan          59 COVENTRY           CT   25:06 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Jack Hoover         61 SOUTH WINDSOR      CT   24:16 
    2 Darrell Netto       60 COLCHESTER         CT   25:28 
    3 William Ullmann     62 EAST GRANBY        CT   28:30 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Ronald Bush         65 WEST HARTFORD      CT   24:34 
    2 Brewster Perkins    69 WEST HARTFORD      CT   28:22 
    3 Richard Zbrozek     65 BERLIN             CT   30:13 


                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1 Boris Lurye         75 HARTFORD           CT   32:22 

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER

    1 Alan Schwartz       80 AVON               CT   37:09 

                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Mike Lopez          30 NORWOOD            MA   21:38 
    2 Carlos Rosario      31 EAST HARTFORD      CT   22:00 
    3 Robert Lang         42 WINDSOR LOCKS      CT   23:55 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Kenzie Marr          9 COLUMBIA           CT   30:16 
    2 Maeve Williams       9 MANCHESTER         CT   31:47 
    3 Ava Link             7 MANCHESTER         CT   35:44 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Autumn Twillie      12 WEST HARTFORD      CT   24:39 
    2 Emma Damokosh       14 WEST HARTFORD      CT   24:44 
    3 Emma Sheahan        13 NORTH GRANBY       CT   25:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Ariana Adler        17 WEST HARTFORD      CT   22:24 
    2 Emily Bjarno        16 GLASTONBURY        CT   28:17 
    3 Morgan Bjarno       15 GLASTONBURY        CT   28:17 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Justina Targonski   21 HIGGANUM           CT   23:51 
    2 Melissa Urquhart    21 SOUTHBURY          CT   23:56 
    3 Aimee Fournier      23 EAST HARTFORD      CT   24:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Allison Joanis      29 NORTH GRANBY       CT   22:45 
    2 Martha Paluch       26 BROAD BROOK        CT   24:44 
    3 Stacie Lindemann    28 MIDDLETOWN         CT   24:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Kelly Sullivan      33 BERLIN             CT   22:49 
    2 Sarajean Rudman     31 GLASTONBURY        CT   24:14 
    3 Christina Williams  33 WETHERSFIELD       CT   24:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Kimberly Shea       38 DEEP RIVER         CT   22:47 
    2 Jenny Partridge     36 HARTFORD           CT   23:02 
    3 Betty Chang-Twillie 36 WEST HARTFORD      CT   23:43 


                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Miki Latvis         44 BRISTOL            CT   23:29 
    2 Hilary Decrisantis  44 BLOOMFIELD         CT   23:48 
    3 Betsy Sargent       40 UNIONVILLE         CT   24:20 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Linda Weidemier     45 BRISTOL            CT   23:11 
    2 Susan Hayes         49 NEWINGTON          CT   25:59 
    3 Regina Urquhart     49 SOUTHBURY          CT   26:33 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Frances Pattavina   53 EAST HADDAM        CT   25:16 
    2 Beth McCrabb        51 EAST LYME          CT   27:35 
    3 Laurie Von Schmidt  51 BARKHAMSTED        CT   28:30 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Teri Michaud        56 WEST HARTFORD      CT   26:33 
    2 Janice Perkins      58 FARMINGTON         CT   29:20 
    3 Linda Bixler        56 SUFFIELD           CT   33:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Cynthia Lafave      60 MANCHESTER         CT   25:15 
    2 Sandy Wade          64 DURHAM             CT   40:00 
    3 Shirley Dobrindt    63 CROMWELL           CT   43:11 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Marion Beausoleil   67 LEBANON            CT   40:54 


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Julie Bugaj         29 MIDDLETOWN         CT   27:53 
    2 Ivette Rosario      34 HARTFORD           CT   31:27 
    3 Kathleen Arky       48 WEST HARTFORD      CT   32:22