Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Nov10_EBACFa_set2.shtml

EBAC Fall Challenge 5-Mi (Really 4.75)

New London, CT, November 10, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge

4.75 mi Race

Age Group Results

November 10, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sianna Ferguson                                         834   11      123        47:35.0     10:01/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Gallen                       South Windham  CT     727   17       99        43:39.0      9:11/M
Top

Male 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Fitzgerald                  Uncasville  CT        805   17        6        30:30.0      6:25/M
       2    Zachary Rogers                    Norwich  CT           767   13       37        35:13.0      7:25/M
       3    Tyler Riddle                      Norwich  CT           831   13       60        39:02.0      8:13/M
       4    Joel Lee                          Groton  CT            846   13       63        39:11.0      8:15/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Ports                       Lebanon  CT           824   23        8        30:53.0      6:30/M
       2    Kristen Lincoln                   Groton  CT            751   27       26        34:00.0      7:09/M
       3    Jessica Wood                      New London  CT        791   25       32        34:43.0      7:19/M
       4    Erin O'Leary                      Mystic  CT            761   27       52        37:26.0      7:53/M
       5    Katie Esposito                    Hamden  CT            816   21       65        39:12.0      8:15/M
       6    Amanda Chen                       Groton  CT            712   23       80        41:24.0      8:43/M
       7    Danielle Fontaine                 Plainfield  CT        723   22      133        52:15.0     11:00/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Miganti                  Griswold  CT          815   23        1        26:04.0      5:29/M
       2    Luke Albertson                    New Britain  CT       801   23        2        26:08.0      5:30/M
       3    Robert Buttermore                 Waterford             711   25        3        28:32.0      6:00/M
       4    Jeff Oplca                        Groton  CT            762   25        4        29:45.0      6:16/M
       5    Jordan Leach                      New London  CT        746   26        7        30:50.0      6:29/M
       6    Andrew Taylor                     Westerly  RI          781   24        9        30:54.0      6:30/M
       7    Andrew Skelly                     Mystic  CT            774   27       13        31:11.0      6:34/M
       8    Jacob Hanley                      Groton  CT            840   28       24        33:41.0      7:05/M
       9    Anthony Good Jr                   Preston  CT           854   27       39        35:14.0      7:25/M
      10    Matthew Watroba                   North Stonington  C   789   24       51        37:05.0      7:48/M
      11    Jan Teves                         New London  CT        782   26       55        38:28.0      8:06/M
      12    Kyle Mallene                      Groton  CT            755   26       56        38:34.0      8:07/M
      13    Joseph Behm                       Carolina  RI          710   22       89        42:18.0      8:54/M
      14    Ben Stockwell                     Groton  CT            780   29       95        43:26.0      9:09/M
      15    Zakariah Ziegler                  Groton  CT            792   22      110        45:05.0      9:29/M
      16    Huan Lin                          New London  CT        750   26      111        45:17.0      9:32/M
      17    Brian B                           Oakdale  CT           858   29      113        45:58.0      9:41/M
      18    Kevin Moore                       Narragansett  RI      759   28      118        46:41.0      9:50/M
      19    Kenneth Barton                    Canterbury  CT        709   23      134        52:16.0     11:00/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         847   30       18        32:05.0      6:45/M
       2    Chelsey Elliott                   New London  CT        721   31       22        33:09.0      6:59/M
       3    Karen Kelly                       Rocky Hill  CT        739   36       43        36:11.0      7:37/M
       4    Kate Kelliher                     Westerly  RI          841   36       44        36:26.0      7:40/M
       5    Elizabeth Alina                   Groton  CT            704   38       59        38:59.0      8:12/M
       6    Erin Depot                        Gales Ferry  CT       718   30       74        40:27.0      8:31/M
       7    Stacey Holmes                     north franklin  CT    736   34       79        41:22.0      8:43/M
       8    Jennifer Aiello                   Gales Ferry  CT       702   32       91        42:38.0      8:59/M
       9    Amy Stephenson                    Norwich  CT           779   34       94        43:14.0      9:06/M
      10    Katrina Singer                    Groton  CT            773   36      105        44:37.0      9:24/M
      11    Carly Eisley                      Norwich  CT           817   32      106        44:38.0      9:24/M
      12    Amanda Lester                     New London  CT        747   30      119        46:45.0      9:51/M
      13    Adriana Stefon                    Hanover  CT           778   31      127        48:19.0     10:10/M
      14    Melissa Wooten                    Griswold  CT          848   32      138        55:44.0     11:44/M
      15    Caroline Zyla                     Meriden  CT           855   30      139        55:59.0     11:47/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       821   34       12        31:08.0      6:33/M
       2    Josh Harwell                      Mystic  CT            733   39       15        31:24.0      6:37/M
       3    Dave Lincoln                      Groton  CT            849   32       36        35:11.0      7:24/M
       4    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            703   35       61        39:04.0      8:13/M
       5    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       732   31       66        39:17.0      8:16/M
       6    Gary Stephenson                   Quaker Hill  CT       856   33       92        42:51.0      9:01/M
       7    William Vidal                     Ledyard  CT           786   36       98        43:33.0      9:10/M
       8    Kevin Kriegbaum                   Groton  CT            744   32      117        46:36.0      9:49/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annette Barbay                    Uncasville  CT        818   42       31        34:33.0      7:16/M
       2    Nancy Alletto                     Jewett City  CT       706   44       53        37:40.0      7:56/M
       3    Lori Looney                       Uncasville  CT        752   44       57        38:35.0      8:07/M
       4    Dawn Holmes                       Essex  CT             820   49       76        40:44.0      8:35/M
       5    Norma Vivar                       Jewett City  CT       787   49       84        41:56.0      8:50/M
       6    Gia Walka                         Norwich  CT           788   47      112        45:21.0      9:33/M
       7    Jen Russell                       New London  CT        768   46      115        46:31.0      9:48/M
       8    Julie Parrette                    Norwich  CT           763   47      116        46:34.0      9:48/M
       9    Corrina Ferguson                  Oakdale  CT           835   41      122        47:34.0     10:01/M
      10    Holly Salegna                     Norwich  CT           843   42      125        47:44.0     10:03/M
      11    Nancy Gillis                      Taftville  CT         810   43      126        47:55.0     10:05/M
      12    Sherri Clarke                     Mystic  CT            715   42      128        48:38.0     10:14/M
      13    Beth Lyon                         Mystic  CT            827   49      129        49:04.0     10:20/M
      14    Julie Shafer                      Quaker Hill  CT       771   40      136        53:45.0     11:19/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Fusaro                    Norwich  CT           795   46       11        31:04.0      6:32/M
       2    Michael Kornacki                  Darien  CT            798   44       21        32:56.0      6:56/M
       3    Mac Ordonio                       Mystic  CT            857   48       27        34:07.0      7:11/M
       4    John Kendall                      Preston  CT           740   48       28        34:11.0      7:12/M
       5    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       730   45       29        34:23.0      7:14/M
       6    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         799   49       30        34:27.0      7:15/M
       7    Jeff Williams                     Waterford             790   42       35        35:07.0      7:24/M
       8    Scott Partonsan                   Mystic  CT            844   47       40        35:32.0      7:29/M
       9    Michael Bouillard                 Sterling  CT          813   46       41        35:49.0      7:32/M
      10    Joseph Cerniglia                  Somerville  MA        819   45       42        36:08.0      7:36/M
      11    Doug Hall                         Plainfield  CT        812   41       48        36:50.0      7:45/M
      12    Robert Petersen                   Mystic  CT            852   48       50        36:58.0      7:47/M
      13    Jea Hur                           Norwich  CT           737   49       64        39:11.0      8:15/M
      14    Ronald Lewis                      Quaker Hill  CT       749   44       69        40:07.0      8:27/M
      15    Edward Duffy                      Groton  CT            720   47       77        40:50.0      8:36/M
      16    Albert Kirwan                     Clinton  CT           742   49       78        40:59.0      8:38/M
      17    Tom Neilan                        Griswold  CT          808   45       82        41:31.0      8:44/M
      18    Adam Sprecace                     New London  CT        776   42       93        43:11.0      9:05/M
      19    Christopher Jenkins               Groton  CT            842   40      101        43:55.0      9:15/M
      20    Richard Slack                     Uncasville  CT        777   41      108        44:54.0      9:27/M
      21    Jonathan Woyasz                   Norwich  CT           850   45      114        46:02.0      9:41/M
      22    Jim McCabe                        Waterford             756   49      120        47:03.0      9:54/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Short                       New London  CT        772   52       67        39:43.0      8:22/M
       2    Pat Swim                          Groton  CT            836   58       68        39:55.0      8:24/M
       3    Sandy Collins                     Wauregan  CT          814   57       75        40:32.0      8:32/M
       4    Elsa Woyasz                       Norwich  CT           851   50      124        47:39.0     10:02/M
       5    Anita Kaiser                      Groton  CT            738   51      135        53:42.0     11:18/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bobby Clark                       Mystic  CT            714   56        5        29:48.0      6:16/M
       2    John Trahan                       Mystic  CT            809   56       10        30:59.0      6:31/M
       3    Richard Rice                      Uncasville  CT        837   52       17        31:42.0      6:40/M
       4    Rick Konon                        Colchester  CT        823   56       19        32:05.0      6:45/M
       5    Bob Buckingham                    New London  CT        794   52       20        32:53.0      6:55/M
       6    John Brown                        Oakdale  CT           822   53       23        33:32.0      7:04/M
       7    Brian Lundie                                            753   58       25        33:52.0      7:08/M
       8    Joe Balavender                    Salem  CT             825   59       34        34:53.0      7:21/M
       9    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           804   53       38        35:13.0      7:25/M
      10    Dino Festa                        Oakdale  CT           803   59       45        36:29.0      7:41/M
      11    Laurence Potter                   Waterford             765   54       47        36:37.0      7:43/M
      12    Scott Todd                        Uncasville  CT        784   56       49        36:54.0      7:46/M
      13    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        811   56       54        37:52.0      7:58/M
      14    Richard Conant                    Mystic  CT            826   57       58        38:43.0      8:09/M
      15    Gregory Carver                    Columbia  CT          832   51       73        40:26.0      8:31/M
      16    Joe Adams                         Pawcatuck  CT         807   56       87        42:10.0      8:53/M
      17    Ray Krause                        Hope Valley  RI       743   54       97        43:29.0      9:09/M
      18    Salvatore Lanzofano               Meriden  CT           745   55      100        43:45.0      9:13/M
      19    Bruce Grisafe                     Salem  CT             845   59      107        44:49.0      9:26/M
      20    Charles Underwood                 East Greenwich  RI    785   55      140        57:36.0     12:08/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeanne Potter                     Old Lyme              764   62       85        42:04.0      8:51/M
       2    Susan Sheckley                    Niantic  CT           838   64      102        44:21.0      9:20/M
       3    Patricia Phillips                 Niantic  CT           828   65      109        44:57.0      9:28/M
       4    Pat Baker                         Oakdale  CT           707   67      131        50:15.0     10:35/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT           775   64       14        31:19.0      6:36/M
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          796   61       16        31:34.0      6:39/M
       3    John Sacrey                       Preston  CT           769   61       33        34:44.0      7:19/M
       4    Bill Marshall                     Yantic  CT            800   67       46        36:34.0      7:42/M
       5    Guy Pulino                        Moodus  CT            802   67       62        39:08.0      8:14/M
       6    Peter Dlubac                      Clinton  CT           719   61       70        40:15.0      8:28/M
       7    Bob Fiore                         Mystic  CT            722   63       71        40:18.0      8:29/M
       8    Ron Dombrowski                    Norwich  CT           793   69       72        40:22.0      8:30/M
       9    Barry Sheckley                    Niantic  CT           839   65       81        41:28.0      8:44/M
      10    Tom Baker                         Oakdale  CT           708   69       83        41:50.0      8:48/M
      11    Way Hedding                       Niantic  CT           735   63       86        42:09.0      8:52/M
      12    Alvin Lewis                       New London  CT        748   61      104        44:30.0      9:22/M
      13    Robert Lohmann                    North Stonington  C   766   68      130        50:04.0     10:32/M
      14    M Steve Hill                      Uncasville  CT        797   62      141        57:37.0     12:08/M
      15    Peter Demarco                     New London  CT        717   62      143      1:04:33.0     13:35/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy McGrath                      Colchester  CT        758   70      132        50:58.0     10:44/M
       2    Julia Chase-Brano                 New London  CT        853   70      142        57:41.0     12:09/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dick Walsh                        Old Lyme              830   71       88        42:10.0      8:53/M
       2    Clem McGrath                      Colchester  CT        757   73       90        42:29.0      8:57/M
       3    Richard MacDonald                 Niantic  CT           754   71       96        43:26.0      9:09/M
       4    Ronald Gale                       Norwich  CT           726   77      103        44:22.0      9:20/M
       5    Ted Phillips                      Niantic  CT           829   71      121        47:20.0      9:58/M
       6    Jack Valone                       North Windham  CT     806   71      137        54:09.0     11:24/M