Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/May26_Delane_set2.shtml

Delaney Dash (CT09025JHP) 4-Mi

Old Saybrook, CT, May 26, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Age Group Results

May 26, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Davenport                   Guilford  CT          375   37        6        22:15.0      5:34/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     365   27        1        20:08.0      5:02/M
Top

Male 0 and under

Record: I Am Dumb - Year: 2010 - Time: 37:30.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bandit Number  1000                                    1000           381        42:13.0     10:33/M
Top

Female 1 to 12

Record: Bridgid Selfors - Year: 2011 - Time: 31:01.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allyson Lewis                     Jewett City  CT       172   10      241        34:15.0      8:34/M
       2    Shea Lee                          Jewett City  CT       169   12      310        37:17.0      9:19/M
       3    Emma Gurnell                      Old Saybrook  CT      395   08      337        38:53.0      9:43/M
       4    Hailey Cassidy                    Higganum  CT           51   10      353        39:39.0      9:55/M
       5    Allie Cody                        Old Saybrook  CT      420   10      357        40:03.0     10:01/M
       6    Grace Hanratty                    Old Saybrook  CT      120   10      358        40:03.0     10:01/M
       7    Caroline Sagristano               Old Lyme  CT          390   10      401        46:16.0     11:34/M
       8    Amelia White                      Waterford  CT         316   10      405        47:27.0     11:52/M
       9    Mikayla Brucoli                   Waterford  CT          40   10      412        48:42.0     12:11/M
Top

Male 1-12

Record: Trevor Dominy - Year: 2011 - Time: 27:21.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Tess                      Mystic  CT            294   12      132        29:26.0      7:22/M
       2    David Stephenson                  Unionville  CT        445   12      137        29:52.0      7:28/M
       3    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      339   11      141        30:01.0      7:30/M
       4    Connor Selfors                    Old Saybrook  CT      338    8      151        30:27.0      7:37/M
       5    Riley Delaney                     Cromwell  CT           83   12      159        30:45.0      7:41/M
       6    Samuel Applegate                  Madison  CT            10   11      165        31:06.0      7:47/M
       7    Christian Montoya                 Waterford  CT         206   9       200        32:16.0      8:04/M
       8    Benjamin Vanvliet                 Old Saybrook  CT      333   12      202        32:19.0      8:05/M
       9    Michael Campanelli                Madison  CT            44   12      209        32:39.0      8:10/M
      10    Luke Hanratty                     Old Saybrook  CT      121   10      222        33:15.0      8:19/M
      11    Timothy Stephenson                Unionville  CT        446   9       239        34:13.0      8:33/M
      12    Stewart Gurhell                   Old Saybrook  CT      393   11      274        35:23.0      8:51/M
      13    Joe Leach                         East Haddam  CT       437   11      279        35:35.0      8:54/M
      14    Preston Pagli                     Madison  CT           423   12      282        35:55.0      8:59/M
      15    Matt Belliveau                    Madison  CT           424   11      283        36:01.0      9:00/M
      16    Jack Malesky                      Old Saybrook  CT      182   11      321        37:52.0      9:28/M
Top

Female 13 to 19

Record: Kimberly Shepherd - Year: 2010 - Time: 29:43.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tenley Godfrey                    Pawcatuck  CT         113   19       33        24:30.0      6:08/M
       2    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      340   13       49        25:51.0      6:28/M
       3    Hillary Maxson                    Old Saybrook  CT      416   19       66        26:58.0      6:45/M
       4    Morgan Tess                       Mystic  CT            293   15      145        30:12.0      7:33/M
       5    Rachel Odabashian                 Madison  CT           381   16      157        30:42.0      7:41/M
       6    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       82   14      288        36:13.0      9:03/M
       7    Morica Castro                     Madison  CT           454   18      306        37:12.0      9:18/M
       8    Shelly Delaney                    Cromwell  CT           85   13      328        38:20.0      9:35/M
       9    Morgan Begin                      East Hampton  CT       21   19      346        39:22.0      9:51/M
Top

Male 13-19

Record: Joe Bovehard - Year: 2011 - Time: 22:27.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       385   13       35        24:48.0      6:12/M
       2    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      415   17       43        25:41.0      6:25/M
       3    Zachary Clark                     Guilford  CT           60   16       61        26:46.0      6:42/M
       4    James Kolb                        Old Lyme  CT          436   14       86        27:59.0      7:00/M
       5    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT       56   13       89        28:04.0      7:01/M
       6    Griffin Bovich                    Clinton  CT            33   16      155        30:37.0      7:39/M
       7    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT      394   13      171        31:17.0      7:49/M
       8    Kevin Shepherd                    Essex  CT             272   15      180        31:37.0      7:54/M
       9    Matthew Cyr                       Wallingford  CT       406   15      210        32:40.0      8:10/M
      10    Tristan Dubreuil                  Preston  CT            96   15      218        33:10.0      8:18/M
      11    Mike Belliveau                    Madison  CT           425   14      238        34:12.0      8:33/M
      12    Sam Todd                          Uncasville  CT        297   19      253        34:34.0      8:39/M
      13    Ben Malesky                       Old Saybrook  CT      181   13      277        35:28.0      8:52/M
      14    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT       78   17      303        37:03.0      9:16/M
Top

Female 20 to 29

Record: Sarah Piazza - Year: 2011 - Time: 23:19.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alecia Faustini                   Glenwood  NJ          100   27       94        28:08.0      7:02/M
       2    Kari Ricigliano                                         249   27      118        29:04.0      7:16/M
       3    Anne Naiale                       Branford  CT          367   26      190        31:55.0      7:59/M
       4    Jennifer Loss                     East Lyme  CT         464   27      226        33:30.0      8:23/M
       5    Cathleen Donahue                  Niantic  CT           346   20      231        33:45.0      8:26/M
       6    Kimberly Aiksnoras                East Haven  CT          4   28      243        34:16.0      8:34/M
       7    Kathleen Buckingham               New London  CT        359   22      265        34:58.0      8:45/M
       8    Karen Williams                    Clinton  CT           319   21      284        36:02.0      9:01/M
       9    Tamara Montgomery                 Colchester  CT        204   23      304        37:06.0      9:17/M
      10    Morgan Coen                       Ledyard  CT            61   26      309        37:17.0      9:19/M
      11    Melissa Roy                       Guilford  CT          252   26      313        37:19.0      9:20/M
      12    Jennifer Stein                    Orange  CT            281   23      318        37:43.0      9:26/M
      13    Katherine Montoya                 Hamden  CT            207   28      325        38:05.0      9:31/M
      14    Kelly Meehan                      Old Lyme  CT          196   26      330        38:23.0      9:36/M
      15    Eimily Kelly                      Niantic  CT           311   29      378        42:11.0     10:33/M
      16    Allison Karol                     Orient  ME            152   29      380        42:13.0     10:33/M
      17    Ashley Petrillo                   North Haven  CT       478   25      385        42:24.0     10:36/M
      18    Kathryn Denapoli                  Old Saybrook  CT      432   28      387        42:55.0     10:44/M
      19    Katherine Rochette                Old Saybrook  CT      348   28      395        44:53.0     11:13/M
      20    Shana Stodoiski                   Colchester  CT        355   22      407        47:45.0     11:56/M
      21    Maggie Gianquinto                 Old Lyme  CT          344   25      419        54:13.0     13:33/M
Top

Male 20-29

Record: Geoff Nelson - Year: 2011 - Time: 20:20.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        241   27        2        20:25.0      5:06/M
       2    Eugene Douglass                   New Haven  CT          94   26       12        22:32.0      5:38/M
       3    Derek Torrellas                   Branford  CT          363   26       16        23:05.0      5:46/M
       4    Nicholai Dalidowitz               Southington  CT        71   29       17        23:09.0      5:47/M
       5    John Longo                        Southington  CT       177   24       18        23:10.0      5:48/M
       6    Jeffery McDermitt                 Avon  CT              189   28       19        23:18.0      5:50/M
       7    Robert Buttermore                 Waterford  CT          43   24       21        23:34.0      5:54/M
       8    Brett Meehan                      Old Lyme  CT          195   24      115        28:54.0      7:14/M
       9    Anthony Good Jr                   Preston  CT           429   27      123        29:13.0      7:18/M
      10    Ben Karol                         Waterford  CT         153   25      166        31:13.0      7:48/M
      11    Jerry Tavella                     Norwalk  CT           462   29      264        34:57.0      8:44/M
      12    Michael Nicoletti                 Madison  CT           398   28      270        35:13.0      8:48/M
      13    Nicholas Schmitz                  Ledyard  CT           262   26      308        37:14.0      9:19/M
      14    Joshua Mattei                     Madison  CT           186   22      386        42:51.0     10:43/M
Top

Female 30 to 39

Record: Kimberly Battipaglia - Year: 2011 - Time: 25:45.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         342   30       45        25:44.0      6:26/M
       2    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         431   38       59        26:39.0      6:40/M
       3    Leah Samson                       New Haven  CT         255   33       71        27:19.0      6:50/M
       4    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      328   37       83        27:53.0      6:58/M
       5    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT        12   36      100        28:22.0      7:06/M
       6    Kim Shea                          Deep River  CT        412   38      111        28:49.0      7:12/M
       7    Elizabeth St. John                Guilford  CT          336   32      135        29:50.0      7:28/M
       8    Rebecca Zucconi                   Madison  CT           326   39      144        30:07.0      7:32/M
       9    Mandy Batty                       Groton  CT             20   34      174        31:31.0      7:53/M
      10    Kate Baron                        Guilford  CT           17   30      176        31:32.0      7:53/M
      11    Leigh Morant                      Old Saybrook  CT      383   37      177        31:33.0      7:53/M
      12    Kate Kelliher                     Westerly  RI          470   35      181        31:39.0      7:55/M
      13    Laura Tavlla                      Fairfield  CT         461   33      183        31:42.0      7:56/M
      14    Theresa Lewis                     Jewett City  CT       174   35      187        31:51.0      7:58/M
      15    Bethany Varrichio                 Cambridge  MA         404   33      196        32:06.0      8:02/M
      16    Valerie Shippee                   Moosup  CT            273   37      207        32:37.0      8:09/M
      17    Gretchen Randall                  Guilford  CT          246   38      208        32:37.0      8:09/M
      18    Maria O'Keefe                     Killingworth  CT      219   38      216        32:53.0      8:13/M
      19    Karen Decorleto                   Marlborough  CT        72   34      227        33:38.0      8:25/M
      20    Megan Grant                       West Hartford  CT     117   34      237        34:03.0      8:31/M
      21    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         244   35      246        34:24.0      8:36/M
      22    Erika Adams                       Mamaroneck  NY          1   37      251        34:33.0      8:38/M
      23    Erin Depot                        Gales Ferry  CT        88   30      252        34:33.0      8:38/M
      24    Amy Stephenson                    Oakdale  CT           387   34      259        34:52.0      8:43/M
      25    Lori Peter                        Meriden  CT           231   34      260        34:53.0      8:43/M
      26    Kate Joyce                        Groton  MA            146   37      272        35:17.0      8:49/M
      27    Jennifer Munzer                   Niantic  CT           213   38      281        35:50.0      8:58/M
      28    Kelly Burton                      Branford  CT           42   35      285        36:03.0      9:01/M
      29    Heather Hine                      Sterling  CT          131   31      286        36:09.0      9:02/M
      30    Emily Flahaven                    Chester  CT           421   32      292        36:19.0      9:05/M
      31    Kristine Capstick                 Madison  CT           468   30      312        37:18.0      9:20/M
      32    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      199   35      315        37:30.0      9:23/M
      33    Jennie Shen                       Old Lyme  CT          270   37      319        37:44.0      9:26/M
      34    Carlye Kohs                       Higganum  CT          158   38      329        38:21.0      9:35/M
      35    Adriene Spitz                     Oakdale  CT           278   37      332        38:26.0      9:37/M
      36    Kim Yahara                        Madison  CT           323   36      336        38:45.0      9:41/M
      37    Dawn Jenci                        Milford  CT           141   32      339        38:54.0      9:44/M
      38    Felicia Genca                     West Hartford  CT     111   38      361        40:23.0     10:06/M
      39    Shannon D'Aquila Haynes           Salem  CT              69   35      364        40:35.0     10:09/M
      40    Meghan McCulloch                  Old Lyme  CT          188   38      382        42:17.0     10:34/M
      41    Alison Keating                    Madison  CT           433   36      389        43:03.0     10:46/M
      42    Bonnie Lupone                     Meriden  CT           179   35      390        43:26.0     10:52/M
      43    Chloe Turnbull                    Guilford  CT          301   39      397        45:05.0     11:16/M
      44    Christina Fiasconaro              Guilford  CT          102   38      398        45:06.0     11:17/M
      45    Kristen Hunter                    Old Lyme  CT          353   30      408        47:45.0     11:56/M
Top

Male 30 to 39

Record: Marc Robaczyoski - Year: 2010 - Time: 20:12.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joost Keizer                      New Haven  CT         414   33        4        21:51.0      5:28/M
       2    William Zucconi                   Madison  CT           327   38        7        22:17.0      5:34/M
       3    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           266   31        9        22:25.0      5:36/M
       4    Matt Santillo                     New Haven  CT         257   37       13        22:43.0      5:41/M
       5    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             8   39       20        23:28.0      5:52/M
       6    Daniel Thierx                     Stratford  CT         361   38       22        23:35.0      5:54/M
       7    Chris Fox                         Rumford  RI           447   32       23        23:47.0      5:57/M
       8    Nathan Kucera                     New Haven  CT         377   30       24        23:49.0      5:57/M
       9    Brian Williams                    Cheshire  CT          318   33       26        23:57.0      5:59/M
      10    Mark Juliano                      New Haven  CT         150   36       31        24:20.0      6:05/M
      11    Roberto Diniro                    New Haven  CT         434   33       48        25:48.0      6:27/M
      12    Josh Harwell                      Mystic  CT            471   38       64        26:55.0      6:44/M
      13    David Laughran                    Wethersfield  CT      168   34       67        27:04.0      6:46/M
      14    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       36   38       70        27:12.0      6:48/M
      15    Brandon Lyons                     Cheshire  CT          473   36       90        28:05.0      7:01/M
      16    Devin Kelly                       Clinton  CT           155   38      131        29:25.0      7:21/M
      17    Tim Sargeant                      Guilford  CT          335   33      136        29:51.0      7:28/M
      18    Stephen Moskalauk                 Norwich  CT           210   38      152        30:29.0      7:37/M
      19    John Biatowas                     New Haven  CT          28   30      160        30:48.0      7:42/M
      20    Jon Peterson                      Waterford  CT         233   36      185        31:49.0      7:57/M
      21    Brian Donahue                     Niantic  CT           345   33      232        33:46.0      8:27/M
      22    William Guntler                   Guilford  CT          479   33      287        36:12.0      9:03/M
      23    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       124   31      291        36:18.0      9:05/M
      24    Matthew Espinosa                  Guilford  CT          458   33      299        36:47.0      9:12/M
      25    John Mulcahy                      Wallingford  CT       212   34      344        39:19.0      9:50/M
      26    Aron D'Aquila                     Salem  CT              68   35      363        40:30.0     10:08/M
      27    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           54   34      371        41:17.0     10:19/M
      28    Adam Delmolino                    Arlington  MA          86   37      403        47:00.0     11:45/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Terwilliger - Year: 2011 - Time: 24:03.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheridan Bauman                   Westbrook  CT         452   41       58        26:30.0      6:38/M
       2    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           259   46       69        27:08.0      6:47/M
       3    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          321   42       72        27:21.0      6:50/M
       4    Alison Hiten                      Cheshire  CT          132   49       97        28:19.0      7:05/M
       5    Annettte Barbay                   Uncasville  CT        366   41      116        28:55.0      7:14/M
       6    Christine Asaro                   Trumbull  CT           15   43      124        29:14.0      7:19/M
       7    Adriana Castillo                  Branford  CT           53   49      125        29:18.0      7:20/M
       8    Lani Ralston                      Granby  CT            245   41      138        29:57.0      7:29/M
       9    Jennifer Hallowell                Old Saybrook  CT      119   46      139        30:00.0      7:30/M
      10    Jessica Kiley                     East Haddam  CT       156   41      142        30:01.0      7:30/M
      11    Nicole Graham                     Clinton  CT           115   40      147        30:16.0      7:34/M
      12    Janet Britton                     Scarborough  ME        38   42      156        30:40.0      7:40/M
      13    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        302   44      161        30:51.0      7:43/M
      14    Tracy Citron                      New London  CT         58   46      172        31:20.0      7:50/M
      15    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      384   40      178        31:35.0      7:54/M
      16    Christina Devos                   Stratford  CT          89   42      188        31:52.0      7:58/M
      17    Donna Schneider                   East Lyme  CT         263   49      195        32:04.0      8:01/M
      18    Marianne Smith                    Madison  CT           401   46      197        32:06.0      8:02/M
      19    Charrissa Lin                     New Haven  CT         175   42      198        32:11.0      8:03/M
      20    Anna Iacovella                    Branford  CT          139   40      213        32:45.0      8:11/M
      21    Sandra Marotta                    Madison  CT           184   45      219        33:10.0      8:18/M
      22    Jennifer Glass                    Branford  CT          392   46      220        33:13.0      8:18/M
      23    Kath Brown                        White Plains  NY      428   43      229        33:43.0      8:26/M
      24    Kathleen Shea                     Madison  CT           386   42      233        33:50.0      8:28/M
      25    Michelle Wynne                    Hebron  CT            322   48      234        33:53.0      8:28/M
      26    Norma Vivar                       Jewett City  CT       306   49      236        34:01.0      8:30/M
      27    Jen Ferrucci                      Essex  CT             101   44      240        34:13.0      8:33/M
      28    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT      411   41      242        34:16.0      8:34/M
      29    Allison Resnick                   Madison  CT           247   44      255        34:35.0      8:39/M
      30    Annette Montoya                   Waterford  CT         205   47      262        34:56.0      8:44/M
      31    Andrea Wertheim                   Torrington  CT        315   48      268        35:09.0      8:47/M
      32    Lisa Tess                         Mystic  CT            292   40      276        35:25.0      8:51/M
      33    Andrea Sanmarce                   Madison  CT           349   44      293        36:26.0      9:07/M
      34    Brenda Berky                      Madison  CT            27   46      301        36:58.0      9:15/M
      35    Katie Bonito                      Madison  CT            31   40      311        37:18.0      9:20/M
      36    Holly Pike                        Berlin  CT            237   48      324        38:04.0      9:31/M
      37    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT       64   47      326        38:06.0      9:32/M
      38    Ellen Sumby                       Old Saybrook  CT      466   47      340        39:01.0      9:45/M
      39    Shelia Delaney                    Old Saybrook  CT       84   49      345        39:20.0      9:50/M
      40    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT          129   41      348        39:29.0      9:52/M
      41    Lori Belliveau                    Madison  CT            25   48      349        39:30.0      9:53/M
      42    Beth Lyon                         Mystic  CT            439   49      350        39:32.0      9:53/M
      43    Vivianne Mascia                   Madison  CT           185   47      352        39:38.0      9:55/M
      44    Cary Cassidy                      Higganum  CT           50   43      354        39:39.0      9:55/M
      45    Gail Mortin                       Gales Ferry  CT       408   48      355        39:43.0      9:56/M
      46    Alyson Spedding                   Old Saybrook  CT      276   43      362        40:29.0     10:07/M
      47    Roberta Melchiorri                Guilford  CT          442   46      367        40:47.0     10:12/M
      48    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      332   43      369        41:04.0     10:16/M
      49    Holly McQuarrie                   Clinton  CT           193   46      372        41:21.0     10:20/M
      50    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT            144   47      373        41:29.0     10:22/M
      51    Christine Beirne                  Madison  CT            22   40      375        41:45.0     10:26/M
      52    Elizabeth Allen                   Niantic  CT           465   43      377        42:10.0     10:33/M
      53    Heather Fried                     Groton  CT            430   40      379        42:12.0     10:33/M
      54    Toral Shah                        New London  CT        267   40      394        44:23.0     11:06/M
      55    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      282   43      399        45:26.0     11:22/M
      56    April M Phillips                  Groton  CT            234   40      400        45:54.0     11:29/M
      57    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          391   40      402        46:16.0     11:34/M
      58    Deirdre Salemme                   North Branford  CT    254   42      404        47:12.0     11:48/M
      59    Rhonda Dillon                     Cromwell  CT           90   49      406        47:28.0     11:52/M
      60    Melissa Culbert                   Old Saybrook  CT      410   41      411        48:33.0     12:08/M
      61    Claudine Giangarde                Essex  CT             334   46      413        48:45.0     12:11/M
      62    Laura Bulas                       Old Lyme  CT           41   42      420        54:33.0     13:38/M
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm - Year: 2010 - Time: 21:01.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Hickson                      Simsbury  CT          130   47        3        21:18.0      5:20/M
       2    Brad Ovrturf                      Norwich  CT           382   45        5        22:13.0      5:33/M
       3    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            463   43        8        22:22.0      5:36/M
       4    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        460   40       11        22:32.0      5:38/M
       5    Andrew Yim                        New Haven  CT         413   40       14        22:53.0      5:43/M
       6    Thomas Cushing                    Stratford  CT          67   41       25        23:53.0      5:58/M
       7    James Drummond                    Wallingford  CT        95   49       27        24:08.0      6:02/M
       8    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      337   46       29        24:15.0      6:04/M
       9    John Minervino                    Higganum  CT          201   48       30        24:17.0      6:04/M
      10    Dave Hayes                        Essex  CT             127   47       34        24:46.0      6:12/M
      11    Robert Davenport                  Litchfield  CT        417   44       38        24:57.0      6:14/M
      12    Doug Britton                      Scarborough  ME        37   41       39        25:17.0      6:19/M
      13    Robert McCarthy                   Old Lyme  CT          187   45       41        25:23.0      6:21/M
      14    John Sutherland                   Madison  CT           287   49       42        25:38.0      6:25/M
      15    Mario Longo                       Cheshire  CT          477   40       46        25:44.0      6:26/M
      16    Michael Fusaro                    Norwich  CT           110   46       51        25:55.0      6:29/M
      17    Mike Morrri                       Guilford  CT          449   40       52        25:58.0      6:30/M
      18    Todd Juenger                      Irvington  NY         149   44       53        26:00.0      6:30/M
      19    Tracy Montoya                     Waterford  CT         208   48       55        26:10.0      6:33/M
      20    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      105   49       56        26:19.0      6:35/M
      21    David Tess                        Mystic  CT            291   41       65        26:55.0      6:44/M
      22    Robert Vitale                     Branford  CT          403   49       74        27:30.0      6:53/M
      23    Derek Surka                       New Haven  CT         286   40       75        27:32.0      6:53/M
      24    Michael Kornacki                  New York  NY          161   44       77        27:44.0      6:56/M
      25    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          457   44       81        27:52.0      6:58/M
      26    Rob Lavigne                       Madison  CT           459   43       88        28:02.0      7:01/M
      27    Darin Cannon                      Middletown  CT         46   42       92        28:07.0      7:02/M
      28    John Morin                        Old Saybrook  CT      209   44       95        28:18.0      7:05/M
      29    John Walter                       Niantic  CT           310   46       96        28:18.0      7:05/M
      30    Jeffrey Rothan                    Manchester  CT        467   41      102        28:30.0      7:08/M
      31    Chris Nelson                      West Hartford  CT     217   44      104        28:33.0      7:08/M
      32    Bob Pattison                      Guilford  CT          354   43      106        28:41.0      7:10/M
      33    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           258   45      108        28:43.0      7:11/M
      34    Matthew Demaio                    Old Saybrook  CT       87   40      109        28:45.0      7:11/M
      35    Scott Hart                        Old Saybrook  CT      123   43      113        28:50.0      7:13/M
      36    Mark Prendergast                  Ivoryton  CT          240   46      127        29:22.0      7:21/M
      37    Philip Rinehart                   Branford  CT          250   45      134        29:36.0      7:24/M
      38    Greg Drozynski                    Norwich  CT           440   47      140        30:01.0      7:30/M
      39    John Strecker                     Waterford  CT         284   49      148        30:16.0      7:34/M
      40    Edwin Nichols                     North Branford  CT    358   40      153        30:34.0      7:39/M
      41    Don Cyr                           Westbrook  CT         405   47      158        30:44.0      7:41/M
      42    Dave Lucey                        Old Lyme  CT          350   47      168        31:16.0      7:49/M
      43    Rodney Blais                      Jewett City  CT       364   40      182        31:41.0      7:55/M
      44    Paul Belliveau                    Madison  CT            26   46      184        31:47.0      7:57/M
      45    Tom Pavano                        Madison  CT           441   49      192        31:58.0      8:00/M
      46    Michael Schlesselman              Niantic  CT           261   48      201        32:17.0      8:04/M
      47    Rich Carlson                      Guilford  CT           49   47      203        32:29.0      8:07/M
      48    Paul Hayslett                     Branford  CT          128   49      205        32:32.0      8:08/M
      49    Ian Delaney                       Hebron  CT            376   48      215        32:46.0      8:12/M
      50    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      122   46      221        33:14.0      8:19/M
      51    Matt Fritzeen                     Madison  CT           107   43      223        33:16.0      8:19/M
      52    Don McQuarrie                     Clinton  CT           192   45      224        33:19.0      8:20/M
      53    Todd Applegate                    Madison  CT            11   40      228        33:39.0      8:25/M
      54    Steven Munzer                     North Haven  CT       215   46      235        33:58.0      8:30/M
      55    Mel Lewis                         Jewett City  CT       173   40      244        34:17.0      8:34/M
      56    Paul Munzer                       Niantic  CT           214   43      266        35:02.0      8:46/M
      57    Jim Joyce                         Groton  MA            145   46      273        35:17.0      8:49/M
      58    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       472   43      275        35:24.0      8:51/M
      59    Tom Neilan                        Taftville  CT         216   44      278        35:29.0      8:52/M
      60    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       77   49      289        36:14.0      9:04/M
      61    Kevin Spedding                    Old Saybrook  CT      277   45      296        36:31.0      9:08/M
      62    Dominic Carew                     New Haven  CT          47   45      314        37:19.0      9:20/M
      63    Ivan Alexander                    Bronx  NY               6   40      334        38:29.0      9:37/M
      64    Sean Cassidy                      Higganum  CT           52   42      409        48:06.0     12:02/M
      65    Paul Noniewicz                    Old Lyme  CT          218   47      418        54:03.0     13:31/M
Top

Female 50 to 59

Record: Leah Vogel - Year: 2010 - Time: 26:25.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Lundin                      Granby  CT            178   53       85        27:58.0      7:00/M
       2    Allison Clark                     Guilford  CT           59   51       98        28:21.0      7:05/M
       3    Judy Jendrucek                    Essex  CT             456   51      107        28:42.0      7:11/M
       4    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        379   54      117        29:01.0      7:15/M
       5    Janis Grant                       Milford  CT           116   56      122        29:12.0      7:18/M
       6    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     164   50      149        30:20.0      7:35/M
       7    Rosann Diroma                     Groton  CT             91   53      163        31:00.0      7:45/M
       8    Josi Eceulemaws                   East Haddam  CT       372   51      164        31:05.0      7:46/M
       9    Dea Collins                       East Hartford  CT      63   57      169        31:17.0      7:49/M
      10    Barbara Pearce                    Guilford  CT          228   57      173        31:24.0      7:51/M
      11    Carol Frazier                     Old Lyme  CT          418   51      175        31:32.0      7:53/M
      12    Elizabeth Pellici                 Madison  CT           229   51      189        31:53.0      7:58/M
      13    Denise Stein                      Orange  CT            280   51      191        31:58.0      8:00/M
      14    Barb O'Leary                      Deep River  CT        220   59      247        34:28.0      8:37/M
      15    Eileen Dmello                     Old Lyme  CT           92   51      256        34:43.0      8:41/M
      16    Valerie Campanelli                Madison  CT            45   54      263        34:57.0      8:44/M
      17    Theresa Donovan                   Branford  CT          422   58      294        36:29.0      9:07/M
      18    Holly Hubbard                     Middletown  CT        137   50      298        36:45.0      9:11/M
      19    Maureen Meier                     Madison  CT           453   55      307        37:13.0      9:18/M
      20    Christine Wilson                  Guilford  CT          320   58      320        37:51.0      9:28/M
      21    Elizabneth Meyer Gadon            Old Saybrook  CT      356   52      323        37:59.0      9:30/M
      22    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT      397   50      327        38:17.0      9:34/M
      23    Nancy Olsen                       Clinton  CT           224   59      343        39:16.0      9:49/M
      24    Trudy Paquin                      Clinton  CT           227   57      360        40:19.0     10:05/M
      25    Belinda Fowler                    Clinton  CT           443   59      365        40:37.0     10:09/M
      26    Phyllis Samul                     Uncasville  CT        378   56      366        40:45.0     10:11/M
      27    Irene La Bella                                          165   51      374        41:43.0     10:26/M
      28    Donna Rochette                    Old Saybrook  CT      347   56      384        42:24.0     10:36/M
      29    Laura Elsenboss                   Mystic  CT             97   53      388        43:00.0     10:45/M
      30    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        380   51      391        43:28.0     10:52/M
      31    Laura Champion                    Essex  CT              55   55      393        43:46.0     10:57/M
      32    Kim Lacey                         Old Saybrook  CT      167   51      416        53:41.0     13:25/M
      33    Janet Gordon                      Madison  CT           114   52      417        54:02.0     13:31/M
Top

Male 50 to 59

Record: George Buchanan - Year: 2011 - Time: 22:38.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Zoldy                         Watertown  CT         374   50       10        22:27.0      5:37/M
       2    Bill Tharmann                     Avon  CT              295   51       15        23:01.0      5:45/M
       3    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       118   50       28        24:10.0      6:03/M
       4    Frank Tiroletto                   Orange  CT            296   51       32        24:29.0      6:07/M
       5    John Shepherd                     Essex  CT             271   56       36        24:49.0      6:12/M
       6    Dennis Barrone                    West Hartford  CT      18   57       37        24:53.0      6:13/M
       7    Ray Wise                          Hartford  CT          360   57       40        25:19.0      6:20/M
       8    David Walker                      Old Lyme  CT          400   51       47        25:46.0      6:27/M
       9    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       160   53       50        25:52.0      6:28/M
      10    John Trahan                       Mystic  CT            299   56       54        26:06.0      6:32/M
      11    Gary Dubois                       Milford  CT           369   54       60        26:42.0      6:41/M
      12    Albert Post                       Orange  CT            239   53       62        26:46.0      6:42/M
      13    Allen Litwin                      Niantic  CT           176   57       63        26:50.0      6:43/M
      14    Scoochie Matuchie                 New London  CT        370   55       76        27:43.0      6:56/M
      15    Tim Hawley                        Middletown  CT        126   59       79        27:48.0      6:57/M
      16    Paul Misur                        Shelton  CT           202   52       80        27:51.0      6:58/M
      17    Tom Taylor                        Clinton  CT           290   52       82        27:53.0      6:58/M
      18    Richard Rice                      Uncasville  CT        248   52       84        27:56.0      6:59/M
      19    Brent Stratton                    Middletown  CT        283   56       91        28:07.0      7:02/M
      20    John Houston                      Middletown  CT        136   56       93        28:08.0      7:02/M
      21    Kevin Markowski                   Middletown  CT        183   54       99        28:22.0      7:06/M
      22    Thomas Bouton                     Stratford  CT          32   56      103        28:32.0      7:08/M
      23    Joe Trask                         West Haven            300   50      105        28:35.0      7:09/M
      24    Joshua Kruger                     Framingham  MA        163   50      110        28:47.0      7:12/M
      25    Robert Tosiello                   Madison  CT           469   55      112        28:50.0      7:13/M
      26    Bob Kania                         Southington  CT       448   59      121        29:08.0      7:17/M
      27    William Parkington                Westbrook  CT         368   57      129        29:23.0      7:21/M
      28    Frank Bonito                      Madison  CT            30   55      130        29:24.0      7:21/M
      29    Richard Levin                     Madison  CT           170   53      133        29:34.0      7:24/M
      30    Jay Berryman                      Old Lyme  CT          330   54      143        30:02.0      7:31/M
      31    Albert J Phillips, Jr             Groton  CT            235   51      154        30:35.0      7:39/M
      32    Mark Fitton                       Lebanon  CT           103   55      162        30:55.0      7:44/M
      33    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      426   57      170        31:17.0      7:49/M
      34    Donald Weller                     Niantic  CT           312   59      186        31:49.0      7:57/M
      35    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         305   55      193        32:00.0      8:00/M
      36    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          9   56      194        32:03.0      8:01/M
      37    Stephen Anderson                  Madison  CT             7   51      199        32:15.0      8:04/M
      38    Ira Mills                         Branford  CT          399   56      211        32:41.0      8:10/M
      39    Jim Smith                         Clinton  NY           274   50      212        32:42.0      8:11/M
      40    Tony Savinelli                    Clinton  CT           373   57      225        33:29.0      8:22/M
      41    William Jamerson                  Old Lyme  CT          341   55      245        34:21.0      8:35/M
      42    Doug Cyr                          Westbrook  CT         407   50      248        34:29.0      8:37/M
      43    Scott Todd                        Uncasville  CT        298   55      254        34:35.0      8:39/M
      44    Joe Adams                         Westerly  RI            2   56      269        35:13.0      8:48/M
      45    Phil Hayes                        Clinton  CT           427   59      271        35:15.0      8:49/M
      46    Reagan Krane                      Westbrook  CT         329   54      280        35:43.0      8:56/M
      47    Ray Bovich                        Clinton  CT            34   51      290        36:16.0      9:04/M
      48    Warren Kleeman                    Deep River  CT        157   59      305        37:08.0      9:17/M
      49    Mark Ballou                       Branford  CT           16   55      322        37:58.0      9:30/M
      50    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT      438   51      331        38:24.0      9:36/M
      51    Clive Prior                       Sterling  CT          242   51      341        39:05.0      9:46/M
      52    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          352   55      347        39:24.0      9:51/M
      53    William Rochette                  Old Saybrook  CT      396   55      396        45:03.0     11:16/M
      54    Hal Ostrom                        Essex  CT             226   54      410        48:31.0     12:08/M
Top

Female 60 to 69

Record: Stephanie Wiecks - Year: 2010 - Time: 30:19.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Werneck                      Bristol  CT           313   66      250        34:32.0      8:38/M
       2    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      331   64      257        34:51.0      8:43/M
       3    Susan Mitchel-Hardt               Concord  MA           203   62      258        34:52.0      8:43/M
       4    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT       99   63      295        36:30.0      9:08/M
       5    Linda Abrahams                    Branford  CT          450   60      297        36:32.0      9:08/M
       6    Randy Griffin                     Madison  CT           371   60      300        36:53.0      9:13/M
       7    Judith Argazzi                    Farmington  CT         13   66      302        36:59.0      9:15/M
       8    Susan Sheckey                     Niantic  CT           269   64      335        38:31.0      9:38/M
       9    Shirley Islen                     Essex  CT             140   68      392        43:31.0     10:53/M
      10    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        357   61      421      1:10:36.0     17:39/M
Top

Male 60 to 69

Record: Stephen Johnson - Year: 2011 - Time: 25:17.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          143   62       44        25:43.0      6:26/M
       2    Tim Smith                         Norwich  CT           275   64       57        26:22.0      6:36/M
       3    Richard Bellisle                  Columbia  CT           24   65       68        27:05.0      6:46/M
       4    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       317   62       73        27:27.0      6:52/M
       5    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C    70   63       78        27:48.0      6:57/M
       6    John Courtmanche                  New Haven  CT         402   69       87        28:00.0      7:00/M
       7    Rich Steeves                      Guilford  CT          279   62      101        28:24.0      7:06/M
       8    Peter Hawley                      New Hartford  CT      125   62      114        28:52.0      7:13/M
       9    John Sacrey                       Preston  CT           253   60      119        29:04.0      7:16/M
      10    Peter Olsen                       Clinton  CT           225   61      120        29:07.0      7:17/M
      11    Robert Aiksnoras                                          5   61      126        29:19.0      7:20/M
      12    Fred Miller                       Milford  CT           200   60      128        29:23.0      7:21/M
      13    Joe Lemieux                       Norwich  CT           389   60      150        30:23.0      7:36/M
      14    Tom Hiten                         Cheshire  CT          133   62      167        31:15.0      7:49/M
      15    Guy Pulino                        Moodus  CT            243   67      179        31:35.0      7:54/M
      16    Carl Fuller                       East Haddam  CT       108   69      204        32:30.0      8:08/M
      17    Brad Martin                       Branford  CT          451   61      206        32:36.0      8:09/M
      18    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         93   68      214        32:46.0      8:12/M
      19    Barry Sheckey                     Niantic  CT           268   65      249        34:30.0      8:38/M
      20    Sam Lewbell                       Stafford Springs  C   171   62      261        34:53.0      8:43/M
      21    Arthur Nagel                      Salem  CT             435   64      267        35:07.0      8:47/M
      22    Ed McCaffrey                      Essex  CT             419   69      316        37:33.0      9:23/M
      23    Don Fowler                        Clinton  CT           444   62      317        37:42.0      9:26/M
      24    Steve Strom                       New Haven  CT         285   61      338        38:54.0      9:44/M
      25    Mike Foley                        Westbrook  CT         455   64      351        39:35.0      9:54/M
      26    David Karol                       Waterford  CT         154   60      356        39:54.0      9:59/M
      27    Bill Billing                      Mystic  CT             29   61      359        40:14.0     10:04/M
      28    Scott Kraft                       Morristown  NJ        162   60      368        40:53.0     10:13/M
      29    Joseph Churma                     Litchfield  CT         57   61      370        41:08.0     10:17/M
      30    Ed Root                           Old Saybrook  CT      251   66      415        52:56.0     13:14/M
Top

Female 70 and over

Record: Judith Anderson - Year: 2011 - Time: 49:09.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy McGrath                      Colchester  CT        191   70      376        42:03.0     10:31/M
Top

Male 70 and over

Record: Clem McGrath - Year: 2010 - Time: 32:23.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Bradley                       Newington  CT          35   70      146        30:14.0      7:34/M
       2    Jerry Brown                       East Lyme  CT          39   70      217        32:58.0      8:15/M
       3    Clem McGrath                      Colchester  CT        190   72      230        33:44.0      8:26/M
       4    Jose Werneck                      Bristol  CT           314   75      333        38:27.0      9:37/M
       5    Jim Guinn                         Stonington  CT        409   76      342        39:09.0      9:47/M
       6    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           104   74      383        42:21.0     10:35/M
       7    Tony Medeiros                     Westerly  RI          194   80      414        49:51.0     12:28/M