Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/May26_Delane_set1.shtml

Delaney Dash (CT09025JHP) 4-Mi

Old Saybrook, CT, May 26, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Overall Finish List

May 26, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     365    27   M       1 Top Fin             20:08.0      5:02/M
       2    Stephen Pretak                    New London  CT        241    27   M       1 20-29               20:25.0      5:06/M
       3    Mark Hickson                      Simsbury  CT          130    47   M       1 40-49               21:18.0      5:20/M
       4    Joost Keizer                      New Haven  CT         414    33   M       1 30-39               21:51.0      5:28/M
       5    Brad Ovrturf                      Norwich  CT           382    45   M       2 40-49               22:13.0      5:33/M
       6    Marie Davenport                   Guilford  CT          375    37   F       1 Top Fin             22:15.0      5:34/M
       7    William Zucconi                   Madison  CT           327    38   M       2 30-39               22:17.0      5:34/M
       8    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            463    43   M       3 40-49               22:22.0      5:36/M
       9    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           266    31   M       3 30-39               22:25.0      5:36/M
      10    Jim Zoldy                         Watertown  CT         374    50   M       1 50-59               22:27.0      5:37/M
      11    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        460    40   M       4 40-49               22:32.0      5:38/M
      12    Eugene Douglass                   New Haven  CT          94    26   M       2 20-29               22:32.0      5:38/M
      13    Matt Santillo                     New Haven  CT         257    37   M       4 30-39               22:43.0      5:41/M
      14    Andrew Yim                        New Haven  CT         413    40   M       5 40-49               22:53.0      5:43/M
      15    Bill Tharmann                     Avon  CT              295    51   M       2 50-59               23:01.0      5:45/M
      16    Derek Torrellas                   Branford  CT          363    26   M       3 20-29               23:05.0      5:46/M
      17    Nicholai Dalidowitz               Southington  CT        71    29   M       4 20-29               23:09.0      5:47/M
      18    John Longo                        Southington  CT       177    24   M       5 20-29               23:10.0      5:48/M
      19    Jeffery McDermitt                 Avon  CT              189    28   M       6 20-29               23:18.0      5:50/M
      20    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             8    39   M       5 30-39               23:28.0      5:52/M
      21    Robert Buttermore                 Waterford  CT          43    24   M       7 20-29               23:34.0      5:54/M
      22    Daniel Thierx                     Stratford  CT         361    38   M       6 30-39               23:35.0      5:54/M
      23    Chris Fox                         Rumford  RI           447    32   M       7 30-39               23:47.0      5:57/M
      24    Nathan Kucera                     New Haven  CT         377    30   M       8 30-39               23:49.0      5:57/M
      25    Thomas Cushing                    Stratford  CT          67    41   M       6 40-49               23:53.0      5:58/M
      26    Brian Williams                    Cheshire  CT          318    33   M       9 30-39               23:57.0      5:59/M
      27    James Drummond                    Wallingford  CT        95    49   M       7 40-49               24:08.0      6:02/M
      28    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       118    50   M       3 50-59               24:10.0      6:03/M
      29    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      337    46   M       8 40-49               24:15.0      6:04/M
      30    John Minervino                    Higganum  CT          201    48   M       9 40-49               24:17.0      6:04/M
      31    Mark Juliano                      New Haven  CT         150    36   M      10 30-39               24:20.0      6:05/M
      32    Frank Tiroletto                   Orange  CT            296    51   M       4 50-59               24:29.0      6:07/M
      33    Tenley Godfrey                    Pawcatuck  CT         113    19   F       1 13-19               24:30.0      6:08/M
      34    Dave Hayes                        Essex  CT             127    47   M      10 40-49               24:46.0      6:12/M
      35    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       385    13   M       1 13-19               24:48.0      6:12/M
      36    John Shepherd                     Essex  CT             271    56   M       5 50-59               24:49.0      6:12/M
      37    Dennis Barrone                    West Hartford  CT      18    57   M       6 50-59               24:53.0      6:13/M
      38    Robert Davenport                  Litchfield  CT        417    44   M      11 40-49               24:57.0      6:14/M
      39    Doug Britton                      Scarborough  ME        37    41   M      12 40-49               25:17.0      6:19/M
      40    Ray Wise                          Hartford  CT          360    57   M       7 50-59               25:19.0      6:20/M
      41    Robert McCarthy                   Old Lyme  CT          187    45   M      13 40-49               25:23.0      6:21/M
      42    John Sutherland                   Madison  CT           287    49   M      14 40-49               25:38.0      6:25/M
      43    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      415    17   M       2 13-19               25:41.0      6:25/M
      44    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          143    62   M       1 60-69               25:43.0      6:26/M
      45    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         342    30   F       1 30-39               25:44.0      6:26/M
      46    Mario Longo                       Cheshire  CT          477    40   M      15 40-49               25:44.0      6:26/M
      47    David Walker                      Old Lyme  CT          400    51   M       8 50-59               25:46.0      6:27/M
      48    Roberto Diniro                    New Haven  CT         434    33   M      11 30-39               25:48.0      6:27/M
      49    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      340    13   F       2 13-19               25:51.0      6:28/M
      50    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       160    53   M       9 50-59               25:52.0      6:28/M
      51    Michael Fusaro                    Norwich  CT           110    46   M      16 40-49               25:55.0      6:29/M
      52    Mike Morrri                       Guilford  CT          449    40   M      17 40-49               25:58.0      6:30/M
      53    Todd Juenger                      Irvington  NY         149    44   M      18 40-49               26:00.0      6:30/M
      54    John Trahan                       Mystic  CT            299    56   M      10 50-59               26:06.0      6:32/M
      55    Tracy Montoya                     Waterford  CT         208    48   M      19 40-49               26:10.0      6:33/M
      56    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      105    49   M      20 40-49               26:19.0      6:35/M
      57    Tim Smith                         Norwich  CT           275    64   M       2 60-69               26:22.0      6:36/M
      58    Sheridan Bauman                   Westbrook  CT         452    41   F       1 40-49               26:30.0      6:38/M
      59    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         431    38   F       2 30-39               26:39.0      6:40/M
      60    Gary Dubois                       Milford  CT           369    54   M      11 50-59               26:42.0      6:41/M
      61    Zachary Clark                     Guilford  CT           60    16   M       3 13-19               26:46.0      6:42/M
      62    Albert Post                       Orange  CT            239    53   M      12 50-59               26:46.0      6:42/M
      63    Allen Litwin                      Niantic  CT           176    57   M      13 50-59               26:50.0      6:43/M
      64    Josh Harwell                      Mystic  CT            471    38   M      12 30-39               26:55.0      6:44/M
      65    David Tess                        Mystic  CT            291    41   M      21 40-49               26:55.0      6:44/M
      66    Hillary Maxson                    Old Saybrook  CT      416    19   F       3 13-19               26:58.0      6:45/M
      67    David Laughran                    Wethersfield  CT      168    34   M      13 30-39               27:04.0      6:46/M
      68    Richard Bellisle                  Columbia  CT           24    65   M       3 60-69               27:05.0      6:46/M
      69    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           259    46   F       2 40-49               27:08.0      6:47/M
      70    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       36    38   M      14 30-39               27:12.0      6:48/M
      71    Leah Samson                       New Haven  CT         255    33   F       3 30-39               27:19.0      6:50/M
      72    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          321    42   F       3 40-49               27:21.0      6:50/M
      73    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       317    62   M       4 60-69               27:27.0      6:52/M
      74    Robert Vitale                     Branford  CT          403    49   M      22 40-49               27:30.0      6:53/M
      75    Derek Surka                       New Haven  CT         286    40   M      23 40-49               27:32.0      6:53/M
      76    Scoochie Matuchie                 New London  CT        370    55   M      14 50-59               27:43.0      6:56/M
      77    Michael Kornacki                  New York  NY          161    44   M      24 40-49               27:44.0      6:56/M
      78    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C    70    63   M       5 60-69               27:48.0      6:57/M
      79    Tim Hawley                        Middletown  CT        126    59   M      15 50-59               27:48.0      6:57/M
      80    Paul Misur                        Shelton  CT           202    52   M      16 50-59               27:51.0      6:58/M
      81    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          457    44   M      25 40-49               27:52.0      6:58/M
      82    Tom Taylor                        Clinton  CT           290    52   M      17 50-59               27:53.0      6:58/M
      83    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      328    37   F       4 30-39               27:53.0      6:58/M
      84    Richard Rice                      Uncasville  CT        248    52   M      18 50-59               27:56.0      6:59/M
      85    Kathy Lundin                      Granby  CT            178    53   F       1 50-59               27:58.0      7:00/M
      86    James Kolb                        Old Lyme  CT          436    14   M       4 13-19               27:59.0      7:00/M
      87    John Courtmanche                  New Haven  CT         402    69   M       6 60-69               28:00.0      7:00/M
      88    Rob Lavigne                       Madison  CT           459    43   M      26 40-49               28:02.0      7:01/M
      89    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT       56    13   M       5 13-19               28:04.0      7:01/M
      90    Brandon Lyons                     Cheshire  CT          473    36   M      15 30-39               28:05.0      7:01/M
      91    Brent Stratton                    Middletown  CT        283    56   M      19 50-59               28:07.0      7:02/M
      92    Darin Cannon                      Middletown  CT         46    42   M      27 40-49               28:07.0      7:02/M
      93    John Houston                      Middletown  CT        136    56   M      20 50-59               28:08.0      7:02/M
      94    Alecia Faustini                   Glenwood  NJ          100    27   F       1 20-29               28:08.0      7:02/M
      95    John Morin                        Old Saybrook  CT      209    44   M      28 40-49               28:18.0      7:05/M
      96    John Walter                       Niantic  CT           310    46   M      29 40-49               28:18.0      7:05/M
      97    Alison Hiten                      Cheshire  CT          132    49   F       4 40-49               28:19.0      7:05/M
      98    Allison Clark                     Guilford  CT           59    51   F       2 50-59               28:21.0      7:05/M
      99    Kevin Markowski                   Middletown  CT        183    54   M      21 50-59               28:22.0      7:06/M
     100    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT        12    36   F       5 30-39               28:22.0      7:06/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Rich Steeves                      Guilford  CT          279    62   M       7 60-69               28:24.0      7:06/M
     102    Jeffrey Rothan                    Manchester  CT        467    41   M      30 40-49               28:30.0      7:08/M
     103    Thomas Bouton                     Stratford  CT          32    56   M      22 50-59               28:32.0      7:08/M
     104    Chris Nelson                      West Hartford  CT     217    44   M      31 40-49               28:33.0      7:08/M
     105    Joe Trask                         West Haven            300    50   M      23 50-59               28:35.0      7:09/M
     106    Bob Pattison                      Guilford  CT          354    43   M      32 40-49               28:41.0      7:10/M
     107    Judy Jendrucek                    Essex  CT             456    51   F       3 50-59               28:42.0      7:11/M
     108    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           258    45   M      33 40-49               28:43.0      7:11/M
     109    Matthew Demaio                    Old Saybrook  CT       87    40   M      34 40-49               28:45.0      7:11/M
     110    Joshua Kruger                     Framingham  MA        163    50   M      24 50-59               28:47.0      7:12/M
     111    Kim Shea                          Deep River  CT        412    38   F       6 30-39               28:49.0      7:12/M
     112    Robert Tosiello                   Madison  CT           469    55   M      25 50-59               28:50.0      7:13/M
     113    Scott Hart                        Old Saybrook  CT      123    43   M      35 40-49               28:50.0      7:13/M
     114    Peter Hawley                      New Hartford  CT      125    62   M       8 60-69               28:52.0      7:13/M
     115    Brett Meehan                      Old Lyme  CT          195    24   M       8 20-29               28:54.0      7:14/M
     116    Annettte Barbay                   Uncasville  CT        366    41   F       5 40-49               28:55.0      7:14/M
     117    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        379    54   F       4 50-59               29:01.0      7:15/M
     118    Kari Ricigliano                                         249    27   F       2 20-29               29:04.0      7:16/M
     119    John Sacrey                       Preston  CT           253    60   M       9 60-69               29:04.0      7:16/M
     120    Peter Olsen                       Clinton  CT           225    61   M      10 60-69               29:07.0      7:17/M
     121    Bob Kania                         Southington  CT       448    59   M      26 50-59               29:08.0      7:17/M
     122    Janis Grant                       Milford  CT           116    56   F       5 50-59               29:12.0      7:18/M
     123    Anthony Good Jr                   Preston  CT           429    27   M       9 20-29               29:13.0      7:18/M
     124    Christine Asaro                   Trumbull  CT           15    43   F       6 40-49               29:14.0      7:19/M
     125    Adriana Castillo                  Branford  CT           53    49   F       7 40-49               29:18.0      7:20/M
     126    Robert Aiksnoras                                          5    61   M      11 60-69               29:19.0      7:20/M
     127    Mark Prendergast                  Ivoryton  CT          240    46   M      36 40-49               29:22.0      7:21/M
     128    Fred Miller                       Milford  CT           200    60   M      12 60-69               29:23.0      7:21/M
     129    William Parkington                Westbrook  CT         368    57   M      27 50-59               29:23.0      7:21/M
     130    Frank Bonito                      Madison  CT            30    55   M      28 50-59               29:24.0      7:21/M
     131    Devin Kelly                       Clinton  CT           155    38   M      16 30-39               29:25.0      7:21/M
     132    Spencer Tess                      Mystic  CT            294    12   M       1  1-12               29:26.0      7:22/M
     133    Richard Levin                     Madison  CT           170    53   M      29 50-59               29:34.0      7:24/M
     134    Philip Rinehart                   Branford  CT          250    45   M      37 40-49               29:36.0      7:24/M
     135    Elizabeth St. John                Guilford  CT          336    32   F       7 30-39               29:50.0      7:28/M
     136    Tim Sargeant                      Guilford  CT          335    33   M      17 30-39               29:51.0      7:28/M
     137    David Stephenson                  Unionville  CT        445    12   M       2  1-12               29:52.0      7:28/M
     138    Lani Ralston                      Granby  CT            245    41   F       8 40-49               29:57.0      7:29/M
     139    Jennifer Hallowell                Old Saybrook  CT      119    46   F       9 40-49               30:00.0      7:30/M
     140    Greg Drozynski                    Norwich  CT           440    47   M      38 40-49               30:01.0      7:30/M
     141    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      339    11   M       3  1-12               30:01.0      7:30/M
     142    Jessica Kiley                     East Haddam  CT       156    41   F      10 40-49               30:01.0      7:30/M
     143    Jay Berryman                      Old Lyme  CT          330    54   M      30 50-59               30:02.0      7:31/M
     144    Rebecca Zucconi                   Madison  CT           326    39   F       8 30-39               30:07.0      7:32/M
     145    Morgan Tess                       Mystic  CT            293    15   F       4 13-19               30:12.0      7:33/M
     146    Lee Bradley                       Newington  CT          35    70   M       1 70-99               30:14.0      7:34/M
     147    Nicole Graham                     Clinton  CT           115    40   F      11 40-49               30:16.0      7:34/M
     148    John Strecker                     Waterford  CT         284    49   M      39 40-49               30:16.0      7:34/M
     149    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     164    50   F       6 50-59               30:20.0      7:35/M
     150    Joe Lemieux                       Norwich  CT           389    60   M      13 60-69               30:23.0      7:36/M
     151    Connor Selfors                    Old Saybrook  CT      338     8   M       4  1-12               30:27.0      7:37/M
     152    Stephen Moskalauk                 Norwich  CT           210    38   M      18 30-39               30:29.0      7:37/M
     153    Edwin Nichols                     North Branford  CT    358    40   M      40 40-49               30:34.0      7:39/M
     154    Albert J Phillips, Jr             Groton  CT            235    51   M      31 50-59               30:35.0      7:39/M
     155    Griffin Bovich                    Clinton  CT            33    16   M       6 13-19               30:37.0      7:39/M
     156    Janet Britton                     Scarborough  ME        38    42   F      12 40-49               30:40.0      7:40/M
     157    Rachel Odabashian                 Madison  CT           381    16   F       5 13-19               30:42.0      7:41/M
     158    Don Cyr                           Westbrook  CT         405    47   M      41 40-49               30:44.0      7:41/M
     159    Riley Delaney                     Cromwell  CT           83    12   M       5  1-12               30:45.0      7:41/M
     160    John Biatowas                     New Haven  CT          28    30   M      19 30-39               30:48.0      7:42/M
     161    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        302    44   F      13 40-49               30:51.0      7:43/M
     162    Mark Fitton                       Lebanon  CT           103    55   M      32 50-59               30:55.0      7:44/M
     163    Rosann Diroma                     Groton  CT             91    53   F       7 50-59               31:00.0      7:45/M
     164    Josi Eceulemaws                   East Haddam  CT       372    51   F       8 50-59               31:05.0      7:46/M
     165    Samuel Applegate                  Madison  CT            10    11   M       6  1-12               31:06.0      7:47/M
     166    Ben Karol                         Waterford  CT         153    25   M      10 20-29               31:13.0      7:48/M
     167    Tom Hiten                         Cheshire  CT          133    62   M      14 60-69               31:15.0      7:49/M
     168    Dave Lucey                        Old Lyme  CT          350    47   M      42 40-49               31:16.0      7:49/M
     169    Dea Collins                       East Hartford  CT      63    57   F       9 50-59               31:17.0      7:49/M
     170    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      426    57   M      33 50-59               31:17.0      7:49/M
     171    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT      394    13   M       7 13-19               31:17.0      7:49/M
     172    Tracy Citron                      New London  CT         58    46   F      14 40-49               31:20.0      7:50/M
     173    Barbara Pearce                    Guilford  CT          228    57   F      10 50-59               31:24.0      7:51/M
     174    Mandy Batty                       Groton  CT             20    34   F       9 30-39               31:31.0      7:53/M
     175    Carol Frazier                     Old Lyme  CT          418    51   F      11 50-59               31:32.0      7:53/M
     176    Kate Baron                        Guilford  CT           17    30   F      10 30-39               31:32.0      7:53/M
     177    Leigh Morant                      Old Saybrook  CT      383    37   F      11 30-39               31:33.0      7:53/M
     178    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      384    40   F      15 40-49               31:35.0      7:54/M
     179    Guy Pulino                        Moodus  CT            243    67   M      15 60-69               31:35.0      7:54/M
     180    Kevin Shepherd                    Essex  CT             272    15   M       8 13-19               31:37.0      7:54/M
     181    Kate Kelliher                     Westerly  RI          470    35   F      12 30-39               31:39.0      7:55/M
     182    Rodney Blais                      Jewett City  CT       364    40   M      43 40-49               31:41.0      7:55/M
     183    Laura Tavlla                      Fairfield  CT         461    33   F      13 30-39               31:42.0      7:56/M
     184    Paul Belliveau                    Madison  CT            26    46   M      44 40-49               31:47.0      7:57/M
     185    Jon Peterson                      Waterford  CT         233    36   M      20 30-39               31:49.0      7:57/M
     186    Donald Weller                     Niantic  CT           312    59   M      34 50-59               31:49.0      7:57/M
     187    Theresa Lewis                     Jewett City  CT       174    35   F      14 30-39               31:51.0      7:58/M
     188    Christina Devos                   Stratford  CT          89    42   F      16 40-49               31:52.0      7:58/M
     189    Elizabeth Pellici                 Madison  CT           229    51   F      12 50-59               31:53.0      7:58/M
     190    Anne Naiale                       Branford  CT          367    26   F       3 20-29               31:55.0      7:59/M
     191    Denise Stein                      Orange  CT            280    51   F      13 50-59               31:58.0      8:00/M
     192    Tom Pavano                        Madison  CT           441    49   M      45 40-49               31:58.0      8:00/M
     193    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         305    55   M      35 50-59               32:00.0      8:00/M
     194    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          9    56   M      36 50-59               32:03.0      8:01/M
     195    Donna Schneider                   East Lyme  CT         263    49   F      17 40-49               32:04.0      8:01/M
     196    Bethany Varrichio                 Cambridge  MA         404    33   F      15 30-39               32:06.0      8:02/M
     197    Marianne Smith                    Madison  CT           401    46   F      18 40-49               32:06.0      8:02/M
     198    Charrissa Lin                     New Haven  CT         175    42   F      19 40-49               32:11.0      8:03/M
     199    Stephen Anderson                  Madison  CT             7    51   M      37 50-59               32:15.0      8:04/M
     200    Christian Montoya                 Waterford  CT         206    9    M       7  1-12               32:16.0      8:04/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     201    Michael Schlesselman              Niantic  CT           261    48   M      46 40-49               32:17.0      8:04/M
     202    Benjamin Vanvliet                 Old Saybrook  CT      333    12   M       8  1-12               32:19.0      8:05/M
     203    Rich Carlson                      Guilford  CT           49    47   M      47 40-49               32:29.0      8:07/M
     204    Carl Fuller                       East Haddam  CT       108    69   M      16 60-69               32:30.0      8:08/M
     205    Paul Hayslett                     Branford  CT          128    49   M      48 40-49               32:32.0      8:08/M
     206    Brad Martin                       Branford  CT          451    61   M      17 60-69               32:36.0      8:09/M
     207    Valerie Shippee                   Moosup  CT            273    37   F      16 30-39               32:37.0      8:09/M
     208    Gretchen Randall                  Guilford  CT          246    38   F      17 30-39               32:37.0      8:09/M
     209    Michael Campanelli                Madison  CT            44    12   M       9  1-12               32:39.0      8:10/M
     210    Matthew Cyr                       Wallingford  CT       406    15   M       9 13-19               32:40.0      8:10/M
     211    Ira Mills                         Branford  CT          399    56   M      38 50-59               32:41.0      8:10/M
     212    Jim Smith                         Clinton  NY           274    50   M      39 50-59               32:42.0      8:11/M
     213    Anna Iacovella                    Branford  CT          139    40   F      20 40-49               32:45.0      8:11/M
     214    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         93    68   M      18 60-69               32:46.0      8:12/M
     215    Ian Delaney                       Hebron  CT            376    48   M      49 40-49               32:46.0      8:12/M
     216    Maria O'Keefe                     Killingworth  CT      219    38   F      18 30-39               32:53.0      8:13/M
     217    Jerry Brown                       East Lyme  CT          39    70   M       2 70-99               32:58.0      8:15/M
     218    Tristan Dubreuil                  Preston  CT            96    15   M      10 13-19               33:10.0      8:18/M
     219    Sandra Marotta                    Madison  CT           184    45   F      21 40-49               33:10.0      8:18/M
     220    Jennifer Glass                    Branford  CT          392    46   F      22 40-49               33:13.0      8:18/M
     221    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      122    46   M      50 40-49               33:14.0      8:19/M
     222    Luke Hanratty                     Old Saybrook  CT      121    10   M      10  1-12               33:15.0      8:19/M
     223    Matt Fritzeen                     Madison  CT           107    43   M      51 40-49               33:16.0      8:19/M
     224    Don McQuarrie                     Clinton  CT           192    45   M      52 40-49               33:19.0      8:20/M
     225    Tony Savinelli                    Clinton  CT           373    57   M      40 50-59               33:29.0      8:22/M
     226    Jennifer Loss                     East Lyme  CT         464    27   F       4 20-29               33:30.0      8:23/M
     227    Karen Decorleto                   Marlborough  CT        72    34   F      19 30-39               33:38.0      8:25/M
     228    Todd Applegate                    Madison  CT            11    40   M      53 40-49               33:39.0      8:25/M
     229    Kath Brown                        White Plains  NY      428    43   F      23 40-49               33:43.0      8:26/M
     230    Clem McGrath                      Colchester  CT        190    72   M       3 70-99               33:44.0      8:26/M
     231    Cathleen Donahue                  Niantic  CT           346    20   F       5 20-29               33:45.0      8:26/M
     232    Brian Donahue                     Niantic  CT           345    33   M      21 30-39               33:46.0      8:27/M
     233    Kathleen Shea                     Madison  CT           386    42   F      24 40-49               33:50.0      8:28/M
     234    Michelle Wynne                    Hebron  CT            322    48   F      25 40-49               33:53.0      8:28/M
     235    Steven Munzer                     North Haven  CT       215    46   M      54 40-49               33:58.0      8:30/M
     236    Norma Vivar                       Jewett City  CT       306    49   F      26 40-49               34:01.0      8:30/M
     237    Megan Grant                       West Hartford  CT     117    34   F      20 30-39               34:03.0      8:31/M
     238    Mike Belliveau                    Madison  CT           425    14   M      11 13-19               34:12.0      8:33/M
     239    Timothy Stephenson                Unionville  CT        446    9    M      11  1-12               34:13.0      8:33/M
     240    Jen Ferrucci                      Essex  CT             101    44   F      27 40-49               34:13.0      8:33/M
     241    Allyson Lewis                     Jewett City  CT       172    10   F       1  1-12               34:15.0      8:34/M
     242    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT      411    41   F      28 40-49               34:16.0      8:34/M
     243    Kimberly Aiksnoras                East Haven  CT          4    28   F       6 20-29               34:16.0      8:34/M
     244    Mel Lewis                         Jewett City  CT       173    40   M      55 40-49               34:17.0      8:34/M
     245    William Jamerson                  Old Lyme  CT          341    55   M      41 50-59               34:21.0      8:35/M
     246    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         244    35   F      21 30-39               34:24.0      8:36/M
     247    Barb O'Leary                      Deep River  CT        220    59   F      14 50-59               34:28.0      8:37/M
     248    Doug Cyr                          Westbrook  CT         407    50   M      42 50-59               34:29.0      8:37/M
     249    Barry Sheckey                     Niantic  CT           268    65   M      19 60-69               34:30.0      8:38/M
     250    Dawn Werneck                      Bristol  CT           313    66   F       1 60-69               34:32.0      8:38/M
     251    Erika Adams                       Mamaroneck  NY          1    37   F      22 30-39               34:33.0      8:38/M
     252    Erin Depot                        Gales Ferry  CT        88    30   F      23 30-39               34:33.0      8:38/M
     253    Sam Todd                          Uncasville  CT        297    19   M      12 13-19               34:34.0      8:39/M
     254    Scott Todd                        Uncasville  CT        298    55   M      43 50-59               34:35.0      8:39/M
     255    Allison Resnick                   Madison  CT           247    44   F      29 40-49               34:35.0      8:39/M
     256    Eileen Dmello                     Old Lyme  CT           92    51   F      15 50-59               34:43.0      8:41/M
     257    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      331    64   F       2 60-69               34:51.0      8:43/M
     258    Susan Mitchel-Hardt               Concord  MA           203    62   F       3 60-69               34:52.0      8:43/M
     259    Amy Stephenson                    Oakdale  CT           387    34   F      24 30-39               34:52.0      8:43/M
     260    Lori Peter                        Meriden  CT           231    34   F      25 30-39               34:53.0      8:43/M
     261    Sam Lewbell                       Stafford Springs  C   171    62   M      20 60-69               34:53.0      8:43/M
     262    Annette Montoya                   Waterford  CT         205    47   F      30 40-49               34:56.0      8:44/M
     263    Valerie Campanelli                Madison  CT            45    54   F      16 50-59               34:57.0      8:44/M
     264    Jerry Tavella                     Norwalk  CT           462    29   M      11 20-29               34:57.0      8:44/M
     265    Kathleen Buckingham               New London  CT        359    22   F       7 20-29               34:58.0      8:45/M
     266    Paul Munzer                       Niantic  CT           214    43   M      56 40-49               35:02.0      8:46/M
     267    Arthur Nagel                      Salem  CT             435    64   M      21 60-69               35:07.0      8:47/M
     268    Andrea Wertheim                   Torrington  CT        315    48   F      31 40-49               35:09.0      8:47/M
     269    Joe Adams                         Westerly  RI            2    56   M      44 50-59               35:13.0      8:48/M
     270    Michael Nicoletti                 Madison  CT           398    28   M      12 20-29               35:13.0      8:48/M
     271    Phil Hayes                        Clinton  CT           427    59   M      45 50-59               35:15.0      8:49/M
     272    Kate Joyce                        Groton  MA            146    37   F      26 30-39               35:17.0      8:49/M
     273    Jim Joyce                         Groton  MA            145    46   M      57 40-49               35:17.0      8:49/M
     274    Stewart Gurhell                   Old Saybrook  CT      393    11   M      12  1-12               35:23.0      8:51/M
     275    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       472    43   M      58 40-49               35:24.0      8:51/M
     276    Lisa Tess                         Mystic  CT            292    40   F      32 40-49               35:25.0      8:51/M
     277    Ben Malesky                       Old Saybrook  CT      181    13   M      13 13-19               35:28.0      8:52/M
     278    Tom Neilan                        Taftville  CT         216    44   M      59 40-49               35:29.0      8:52/M
     279    Joe Leach                         East Haddam  CT       437    11   M      13  1-12               35:35.0      8:54/M
     280    Reagan Krane                      Westbrook  CT         329    54   M      46 50-59               35:43.0      8:56/M
     281    Jennifer Munzer                   Niantic  CT           213    38   F      27 30-39               35:50.0      8:58/M
     282    Preston Pagli                     Madison  CT           423    12   M      14  1-12               35:55.0      8:59/M
     283    Matt Belliveau                    Madison  CT           424    11   M      15  1-12               36:01.0      9:00/M
     284    Karen Williams                    Clinton  CT           319    21   F       8 20-29               36:02.0      9:01/M
     285    Kelly Burton                      Branford  CT           42    35   F      28 30-39               36:03.0      9:01/M
     286    Heather Hine                      Sterling  CT          131    31   F      29 30-39               36:09.0      9:02/M
     287    William Guntler                   Guilford  CT          479    33   M      22 30-39               36:12.0      9:03/M
     288    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       82    14   F       6 13-19               36:13.0      9:03/M
     289    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       77    49   M      60 40-49               36:14.0      9:04/M
     290    Ray Bovich                        Clinton  CT            34    51   M      47 50-59               36:16.0      9:04/M
     291    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       124    31   M      23 30-39               36:18.0      9:05/M
     292    Emily Flahaven                    Chester  CT           421    32   F      30 30-39               36:19.0      9:05/M
     293    Andrea Sanmarce                   Madison  CT           349    44   F      33 40-49               36:26.0      9:07/M
     294    Theresa Donovan                   Branford  CT          422    58   F      17 50-59               36:29.0      9:07/M
     295    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT       99    63   F       4 60-69               36:30.0      9:08/M
     296    Kevin Spedding                    Old Saybrook  CT      277    45   M      61 40-49               36:31.0      9:08/M
     297    Linda Abrahams                    Branford  CT          450    60   F       5 60-69               36:32.0      9:08/M
     298    Holly Hubbard                     Middletown  CT        137    50   F      18 50-59               36:45.0      9:11/M
     299    Matthew Espinosa                  Guilford  CT          458    33   M      24 30-39               36:47.0      9:12/M
     300    Randy Griffin                     Madison  CT           371    60   F       6 60-69               36:53.0      9:13/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     301    Brenda Berky                      Madison  CT            27    46   F      34 40-49               36:58.0      9:15/M
     302    Judith Argazzi                    Farmington  CT         13    66   F       7 60-69               36:59.0      9:15/M
     303    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT       78    17   M      14 13-19               37:03.0      9:16/M
     304    Tamara Montgomery                 Colchester  CT        204    23   F       9 20-29               37:06.0      9:17/M
     305    Warren Kleeman                    Deep River  CT        157    59   M      48 50-59               37:08.0      9:17/M
     306    Morica Castro                     Madison  CT           454    18   F       7 13-19               37:12.0      9:18/M
     307    Maureen Meier                     Madison  CT           453    55   F      19 50-59               37:13.0      9:18/M
     308    Nicholas Schmitz                  Ledyard  CT           262    26   M      13 20-29               37:14.0      9:19/M
     309    Morgan Coen                       Ledyard  CT            61    26   F      10 20-29               37:17.0      9:19/M
     310    Shea Lee                          Jewett City  CT       169    12   F       2  1-12               37:17.0      9:19/M
     311    Katie Bonito                      Madison  CT            31    40   F      35 40-49               37:18.0      9:20/M
     312    Kristine Capstick                 Madison  CT           468    30   F      31 30-39               37:18.0      9:20/M
     313    Melissa Roy                       Guilford  CT          252    26   F      11 20-29               37:19.0      9:20/M
     314    Dominic Carew                     New Haven  CT          47    45   M      62 40-49               37:19.0      9:20/M
     315    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      199    35   F      32 30-39               37:30.0      9:23/M
     316    Ed McCaffrey                      Essex  CT             419    69   M      22 60-69               37:33.0      9:23/M
     317    Don Fowler                        Clinton  CT           444    62   M      23 60-69               37:42.0      9:26/M
     318    Jennifer Stein                    Orange  CT            281    23   F      12 20-29               37:43.0      9:26/M
     319    Jennie Shen                       Old Lyme  CT          270    37   F      33 30-39               37:44.0      9:26/M
     320    Christine Wilson                  Guilford  CT          320    58   F      20 50-59               37:51.0      9:28/M
     321    Jack Malesky                      Old Saybrook  CT      182    11   M      16  1-12               37:52.0      9:28/M
     322    Mark Ballou                       Branford  CT           16    55   M      49 50-59               37:58.0      9:30/M
     323    Elizabneth Meyer Gadon            Old Saybrook  CT      356    52   F      21 50-59               37:59.0      9:30/M
     324    Holly Pike                        Berlin  CT            237    48   F      36 40-49               38:04.0      9:31/M
     325    Katherine Montoya                 Hamden  CT            207    28   F      13 20-29               38:05.0      9:31/M
     326    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT       64    47   F      37 40-49               38:06.0      9:32/M
     327    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT      397    50   F      22 50-59               38:17.0      9:34/M
     328    Shelly Delaney                    Cromwell  CT           85    13   F       8 13-19               38:20.0      9:35/M
     329    Carlye Kohs                       Higganum  CT          158    38   F      34 30-39               38:21.0      9:35/M
     330    Kelly Meehan                      Old Lyme  CT          196    26   F      14 20-29               38:23.0      9:36/M
     331    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT      438    51   M      50 50-59               38:24.0      9:36/M
     332    Adriene Spitz                     Oakdale  CT           278    37   F      35 30-39               38:26.0      9:37/M
     333    Jose Werneck                      Bristol  CT           314    75   M       4 70-99               38:27.0      9:37/M
     334    Ivan Alexander                    Bronx  NY               6    40   M      63 40-49               38:29.0      9:37/M
     335    Susan Sheckey                     Niantic  CT           269    64   F       8 60-69               38:31.0      9:38/M
     336    Kim Yahara                        Madison  CT           323    36   F      36 30-39               38:45.0      9:41/M
     337    Emma Gurnell                      Old Saybrook  CT      395    08   F       3  1-12               38:53.0      9:43/M
     338    Steve Strom                       New Haven  CT         285    61   M      24 60-69               38:54.0      9:44/M
     339    Dawn Jenci                        Milford  CT           141    32   F      37 30-39               38:54.0      9:44/M
     340    Ellen Sumby                       Old Saybrook  CT      466    47   F      38 40-49               39:01.0      9:45/M
     341    Clive Prior                       Sterling  CT          242    51   M      51 50-59               39:05.0      9:46/M
     342    Jim Guinn                         Stonington  CT        409    76   M       5 70-99               39:09.0      9:47/M
     343    Nancy Olsen                       Clinton  CT           224    59   F      23 50-59               39:16.0      9:49/M
     344    John Mulcahy                      Wallingford  CT       212    34   M      25 30-39               39:19.0      9:50/M
     345    Shelia Delaney                    Old Saybrook  CT       84    49   F      39 40-49               39:20.0      9:50/M
     346    Morgan Begin                      East Hampton  CT       21    19   F       9 13-19               39:22.0      9:51/M
     347    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          352    55   M      52 50-59               39:24.0      9:51/M
     348    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT          129    41   F      40 40-49               39:29.0      9:52/M
     349    Lori Belliveau                    Madison  CT            25    48   F      41 40-49               39:30.0      9:53/M
     350    Beth Lyon                         Mystic  CT            439    49   F      42 40-49               39:32.0      9:53/M
     351    Mike Foley                        Westbrook  CT         455    64   M      25 60-69               39:35.0      9:54/M
     352    Vivianne Mascia                   Madison  CT           185    47   F      43 40-49               39:38.0      9:55/M
     353    Hailey Cassidy                    Higganum  CT           51    10   F       4  1-12               39:39.0      9:55/M
     354    Cary Cassidy                      Higganum  CT           50    43   F      44 40-49               39:39.0      9:55/M
     355    Gail Mortin                       Gales Ferry  CT       408    48   F      45 40-49               39:43.0      9:56/M
     356    David Karol                       Waterford  CT         154    60   M      26 60-69               39:54.0      9:59/M
     357    Allie Cody                        Old Saybrook  CT      420    10   F       5  1-12               40:03.0     10:01/M
     358    Grace Hanratty                    Old Saybrook  CT      120    10   F       6  1-12               40:03.0     10:01/M
     359    Bill Billing                      Mystic  CT             29    61   M      27 60-69               40:14.0     10:04/M
     360    Trudy Paquin                      Clinton  CT           227    57   F      24 50-59               40:19.0     10:05/M
     361    Felicia Genca                     West Hartford  CT     111    38   F      38 30-39               40:23.0     10:06/M
     362    Alyson Spedding                   Old Saybrook  CT      276    43   F      46 40-49               40:29.0     10:07/M
     363    Aron D'Aquila                     Salem  CT              68    35   M      26 30-39               40:30.0     10:08/M
     364    Shannon D'Aquila Haynes           Salem  CT              69    35   F      39 30-39               40:35.0     10:09/M
     365    Belinda Fowler                    Clinton  CT           443    59   F      25 50-59               40:37.0     10:09/M
     366    Phyllis Samul                     Uncasville  CT        378    56   F      26 50-59               40:45.0     10:11/M
     367    Roberta Melchiorri                Guilford  CT          442    46   F      47 40-49               40:47.0     10:12/M
     368    Scott Kraft                       Morristown  NJ        162    60   M      28 60-69               40:53.0     10:13/M
     369    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      332    43   F      48 40-49               41:04.0     10:16/M
     370    Joseph Churma                     Litchfield  CT         57    61   M      29 60-69               41:08.0     10:17/M
     371    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           54    34   M      27 30-39               41:17.0     10:19/M
     372    Holly McQuarrie                   Clinton  CT           193    46   F      49 40-49               41:21.0     10:20/M
     373    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT            144    47   F      50 40-49               41:29.0     10:22/M
     374    Irene La Bella                                          165    51   F      27 50-59               41:43.0     10:26/M
     375    Christine Beirne                  Madison  CT            22    40   F      51 40-49               41:45.0     10:26/M
     376    Judy McGrath                      Colchester  CT        191    70   F       1 70-99               42:03.0     10:31/M
     377    Elizabeth Allen                   Niantic  CT           465    43   F      52 40-49               42:10.0     10:33/M
     378    Eimily Kelly                      Niantic  CT           311    29   F      15 20-29               42:11.0     10:33/M
     379    Heather Fried                     Groton  CT            430    40   F      53 40-49               42:12.0     10:33/M
     380    Allison Karol                     Orient  ME            152    29   F      16 20-29               42:13.0     10:33/M
     381    Bandit Number  1000                                    1000         M       1  0- 0               42:13.0     10:33/M
     382    Meghan McCulloch                  Old Lyme  CT          188    38   F      40 30-39               42:17.0     10:34/M
     383    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           104    74   M       6 70-99               42:21.0     10:35/M
     384    Donna Rochette                    Old Saybrook  CT      347    56   F      28 50-59               42:24.0     10:36/M
     385    Ashley Petrillo                   North Haven  CT       478    25   F      17 20-29               42:24.0     10:36/M
     386    Joshua Mattei                     Madison  CT           186    22   M      14 20-29               42:51.0     10:43/M
     387    Kathryn Denapoli                  Old Saybrook  CT      432    28   F      18 20-29               42:55.0     10:44/M
     388    Laura Elsenboss                   Mystic  CT             97    53   F      29 50-59               43:00.0     10:45/M
     389    Alison Keating                    Madison  CT           433    36   F      41 30-39               43:03.0     10:46/M
     390    Bonnie Lupone                     Meriden  CT           179    35   F      42 30-39               43:26.0     10:52/M
     391    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        380    51   F      30 50-59               43:28.0     10:52/M
     392    Shirley Islen                     Essex  CT             140    68   F       9 60-69               43:31.0     10:53/M
     393    Laura Champion                    Essex  CT              55    55   F      31 50-59               43:46.0     10:57/M
     394    Toral Shah                        New London  CT        267    40   F      54 40-49               44:23.0     11:06/M
     395    Katherine Rochette                Old Saybrook  CT      348    28   F      19 20-29               44:53.0     11:13/M
     396    William Rochette                  Old Saybrook  CT      396    55   M      53 50-59               45:03.0     11:16/M
     397    Chloe Turnbull                    Guilford  CT          301    39   F      43 30-39               45:05.0     11:16/M
     398    Christina Fiasconaro              Guilford  CT          102    38   F      44 30-39               45:06.0     11:17/M
     399    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      282    43   F      55 40-49               45:26.0     11:22/M
     400    April M Phillips                  Groton  CT            234    40   F      56 40-49               45:54.0     11:29/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     401    Caroline Sagristano               Old Lyme  CT          390    10   F       7  1-12               46:16.0     11:34/M
     402    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          391    40   F      57 40-49               46:16.0     11:34/M
     403    Adam Delmolino                    Arlington  MA          86    37   M      28 30-39               47:00.0     11:45/M
     404    Deirdre Salemme                   North Branford  CT    254    42   F      58 40-49               47:12.0     11:48/M
     405    Amelia White                      Waterford  CT         316    10   F       8  1-12               47:27.0     11:52/M
     406    Rhonda Dillon                     Cromwell  CT           90    49   F      59 40-49               47:28.0     11:52/M
     407    Shana Stodoiski                   Colchester  CT        355    22   F      20 20-29               47:45.0     11:56/M
     408    Kristen Hunter                    Old Lyme  CT          353    30   F      45 30-39               47:45.0     11:56/M
     409    Sean Cassidy                      Higganum  CT           52    42   M      64 40-49               48:06.0     12:02/M
     410    Hal Ostrom                        Essex  CT             226    54   M      54 50-59               48:31.0     12:08/M
     411    Melissa Culbert                   Old Saybrook  CT      410    41   F      60 40-49               48:33.0     12:08/M
     412    Mikayla Brucoli                   Waterford  CT          40    10   F       9  1-12               48:42.0     12:11/M
     413    Claudine Giangarde                Essex  CT             334    46   F      61 40-49               48:45.0     12:11/M
     414    Tony Medeiros                     Westerly  RI          194    80   M       7 70-99               49:51.0     12:28/M
     415    Ed Root                           Old Saybrook  CT      251    66   M      30 60-69               52:56.0     13:14/M
     416    Kim Lacey                         Old Saybrook  CT      167    51   F      32 50-59               53:41.0     13:25/M
     417    Janet Gordon                      Madison  CT           114    52   F      33 50-59               54:02.0     13:31/M
     418    Paul Noniewicz                    Old Lyme  CT          218    47   M      65 40-49               54:03.0     13:31/M
     419    Maggie Gianquinto                 Old Lyme  CT          344    25   F      21 20-29               54:13.0     13:33/M
     420    Laura Bulas                       Old Lyme  CT           41    42   F      62 40-49               54:33.0     13:38/M
     421    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        357    61   F      10 60-69             1:10:36.0     17:39/M