Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/May19_Riverf_set2.shtml

Riverfront Run 3.425-Mi (CT09010JHP)

Groton, CT, May 19, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

Age Group Results

May 19, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liz Gray                          Pawcatuck  CT         835   11       14        24:28.0      7:08/M
       2    Carina Mitchell                   Gales Ferry  CT       804   13       21        25:54.0      7:33/M
       3    Janet Holtz                       East Lyme  CT          33   44       24        26:16.0      7:39/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Collins               Norwich  CT            20   27        1        20:10.0      5:53/M
       2    Andy Caldwell                     Pawcatuck  CT          15   31        2        21:17.0      6:12/M
       3    Nicholas Barner                   New London  CT        837   33        3        21:54.0      6:23/M
Top

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caroline Vandyke                  Groton  CT            809   12       34        28:14.0      8:14/M
       2    Erin Ritter                       Groton  CT             48   11       91        38:30.0     11:13/M
       3    Sabrina Mitchell                  Gales Ferry  CT       805   10       95        39:45.0     11:35/M
       4    Kendra Tahns                      Preston  CT            61   12      105        45:52.0     13:22/M
Top

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tanner Leclair                    Groton  CT             62   12       28        27:35.0      8:03/M
       2    Jack MacDonald                    Mystic  CT            811   12       30        27:44.0      8:05/M
       3    Taylor Lindsey                    Groton  CT            825   12      103        43:15.0     12:37/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cheyanne Grote                    Coventry  RI           29   14      108        48:55.0     14:16/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Lincoln                   Groton  CT             70   26       26        26:56.0      7:51/M
       2    Elizabeth McDonald                Groton  CT             39   29       41        29:19.0      8:33/M
       3    Danielle Chapman                  Jewett City  CT        17   26       53        31:42.0      9:15/M
       4    Megan Beu                         East Lyme  CT         822   22       62        33:21.0      9:43/M
       5    Kellin Atherton                   Willimantic  CT       821   25       63        33:21.0      9:43/M
       6    Denise Berger                     Uncasville  CT          8   26       66        33:37.0      9:48/M
       7    Kim Skaling                       Greene  RI             51   21      109        49:02.0     14:18/M
       8    Jennifer Adamek                   Groton  CT            828   20      114        57:29.0     16:46/M
Top

Male 20-29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Devine                    Groton  CT             67   29       11        23:44.0      6:55/M
       2    Anthony Good Jr                   Preston  CT           841   27       15        25:05.0      7:19/M
       3    Daniel Ryan                       Groton  CT             50   27       54        31:45.0      9:15/M
       4    Kyle Anderson                     Groton  CT             63   25       60        32:28.0      9:28/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Lesage                       Groton  CT             37   30       27        27:00.0      7:52/M
       2    Angela Gaudetto                   Quaker Hill  CT       850   36       44        29:56.0      8:44/M
       3    Kate Sullivan                     Groton  CT             71   34       64        33:28.0      9:45/M
       4    Erin Panciera                     Ledyard  CT            44   36       65        33:37.0      9:48/M
       5    Kathy Kerwin                      Uncasville  CT         35   35       69        34:04.0      9:56/M
       6    Mary Newman                       Griswold  CT          815   35       85        36:49.0     10:44/M
       7    Stacia Borysewicz                 Groton  CT              9   35       86        36:57.0     10:46/M
       8    Stephane Gautier                  Uncasville  CT         64   33       87        37:36.0     10:58/M
       9    Eunice Lima Brooks                Ledyard  CT           829   35       96        39:59.0     11:39/M
      10    Christina Shelton                 Oakdale  CT           847   32      102        42:31.0     12:24/M
      11    Jennifer Lindsey                  Groton  CT            827   39      113        57:29.0     16:46/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Seth Hooper                       Groton  CT            817   35        4        22:15.0      6:29/M
       2    Josh Harwell                      Mystic  CT            840   38        6        22:57.0      6:41/M
       3    Nicholas Godlewski                Groton  CT            849   30        8        23:12.0      6:46/M
       4    David Lincoln                     Groton  CT             69   31       17        25:19.0      7:23/M
       5    Alex Waid                         Mystic  CT            806   39       18        25:21.0      7:23/M
       6    Stephen Moskaluk                  Norwich  CT            42   38       23        26:04.0      7:36/M
       7    Joel Tudisco                      Groton  CT             55   33       43        29:43.0      8:40/M
       8    Megan Roberts                     Gales Ferry  CT        58   31       51        31:29.0      9:11/M
       9    Frederick Chapman                 Jewett City  CT        18   33       52        31:39.0      9:14/M
      10    Bob Kerwin                        Uncasville  CT         34   37       57        31:58.0      9:19/M
      11    Peter Warner                      Groton  CT             56   35       84        36:39.0     10:41/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claudia Mitchell                  Gales Ferry  CT       803   41       31        27:50.0      8:07/M
       2    Denise Descheneaux                Groton  CT             60   43       40        28:55.0      8:26/M
       3    Janine Cavanaugh                  Groton  CT             16   45       49        31:26.0      9:10/M
       4    Barbara Young                     North Stonington  C   826   47       50        31:29.0      9:11/M
       5    Noelle Fox                        Groton  CT            816   46       55        31:46.0      9:16/M
       6    Carolyn Orr                       North Stonington  C   823   47       58        32:00.0      9:20/M
       7    Pamela Jo Michaud                 Groton  CT             41   45       61        32:28.0      9:28/M
       8    Kris Borzilleri                   Ledyard  CT            10   40       68        34:02.0      9:55/M
       9    Kim MacDonald                     Mystic  CT            810   42       71        34:14.0      9:59/M
      10    Sherri Clarke                     Mystic  CT             19   42       73        34:19.0     10:00/M
      11    Ellen Haluga                      Groton  CT            844   46       77        35:25.0     10:20/M
      12    Kelli Cota                        Wakefield  RI         814   41       79        36:06.0     10:31/M
      13    Melissa Buttermore                Groton  CT             14   49       80        36:28.0     10:38/M
      14    Jennifer Apes                     Mystic  CT              4   40       81        36:29.0     10:38/M
      15    Kim St. Hilaire                   New London  CT         52   42       83        36:36.0     10:40/M
      16    Leea Grote                        Coventry  RI           31   43       88        37:38.0     10:58/M
      17    Kate Sneed                        North Stonington  C   838   49       90        37:51.0     11:02/M
      18    Laurie Ketfer                     Mystic  CT            808   46       93        38:57.0     11:21/M
      19    Krishi Rainey                     Ledyard  CT            65   42       94        39:05.0     11:24/M
      20    April M. Phillips                 Groton  CT             46   40       97        40:17.0     11:45/M
      21    Joann Donnel                      Groton  CT            813   46       99        40:39.0     11:51/M
      22    Janyce Rogers                     Clinton  CT            72   44      100        40:56.0     11:56/M
      23    Carlene Lee                       Voluntown  CT          36   43      101        42:06.0     12:16/M
      24    Jeannettia Hunt                   Groton  CT            830   43      110        50:41.0     14:47/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Sullivan                      Groton  CT             73   42        5        22:28.0      6:33/M
       2    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            833   48       10        23:33.0      6:52/M
       3    Stephen Haluga                    Groton  CT            845   48       12        23:51.0      6:57/M
       4    Spyros Barres                     Mystic  CT            843   49       13        24:06.0      7:02/M
       5    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         836   45       16        25:08.0      7:20/M
       6    John Desormier                    Gales Ferry  CT        24   41       20        25:38.0      7:28/M
       7    Ed Planeta Jr                     Mystic  CT            842   48       29        27:36.0      8:03/M
       8    Jim Silva                         Stonington  CT         68   45       32        27:58.0      8:09/M
       9    Doug MacDonald                    Mystic  CT            812   44       33        28:09.0      8:12/M
      10    John Bence                        Groton  CT              7   43       38        28:36.0      8:20/M
      11    Scott Stackpole                   Uncasville  CT         53   45       42        29:25.0      8:35/M
      12    Vince Antonelli                   Groton  CT              3   41       45        30:32.0      8:54/M
      13    Matthew Curtiss                   Groton  CT             21   41       46        30:45.0      8:58/M
      14    Tom Britton                       Mystic  CT             11   47       47        31:13.0      9:06/M
      15    David Grote                       Coventry  RI           30   40       75        34:59.0     10:12/M
      16    Brant Wintersteen                 Ledyard  CT            57   42       78        35:28.0     10:20/M
      17    Antonio Iaconiello                Oakdale  CT           807   43       89        37:44.0     11:00/M
      18    Scott Ritter                      Groton  CT             49   47       92        38:31.0     11:14/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rosann Di Roma                    Groton  CT             25   53       25        26:21.0      7:41/M
       2    Anita Tudisco                     Groton  CT             54   58       67        33:39.0      9:49/M
       3    Nancy Lupienski                   Groton  CT             38   51       70        34:10.0      9:58/M
       4    Susan Dorman                      Mystic  CT             66   59       98        40:24.0     11:47/M
       5    Veronica Brown                    Groton  CT             12   54      107        47:11.0     13:45/M
       6    Marian Galbrith                   Groton  CT            148   57      111        50:42.0     14:47/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT         26   57        7        23:04.0      6:43/M
       2    Bob Edgecomb                      Waterford  CT         848   52        9        23:17.0      6:47/M
       3    Paul Andruskewicz                 Preston  CT             2   53       19        25:26.0      7:25/M
       4    Albert, Jr. Phillips              Groton  CT             45   51       22        25:58.0      7:34/M
       5    Don Weller                        Niantic  CT           839   59       36        28:18.0      8:15/M
       6    Bruce Grisafe                     Salem  CT             834   58       56        31:50.0      9:17/M
       7    Bill Ghio                         Niantic  CT           846   58       76        35:24.0     10:19/M
       8    Willie Brown                      Groton  CT             13   56      104        43:55.0     12:48/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Almeida-Crocker             Waterford  CT           1   61       37        28:22.0      8:16/M
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           831   64       59        32:23.0      9:26/M
       3    Linda Price                       Mystic  CT             47   60       72        34:19.0     10:00/M
       4    Pat Baker                         Oakdale  CT             5   67       82        36:34.0     10:40/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Way Hedding                       Niantic  CT           818   62       35        28:16.0      8:14/M
       2    Tom Baker                         Oakdale  CT             6   68       39        28:40.0      8:21/M
       3    Ted Phillips                      Niantic  CT           832   71       48        31:21.0      9:08/M
       4    Thomas Johns                      Putnam  CT            819   60       74        34:29.0     10:03/M
       5    Chuck Bartnicki                   Preston  CT            59   61      106        45:54.0     13:23/M
       6    Colburn Graves                    North Stonington  C    28   78      112        51:06.0     14:54/M