Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Mar31_StJose_2_set2.shtml

St. Joseph of Baltic School 3-Mi and Kids 1/2-Mi

Baltic, CT, March 31, 2012

[3-Mi Overall Results | Kids 1/2-Mi Overall Results | Kids 1/2-Mi Age Group Results ]

3-Mile Age Group Results

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School 3 Mile Race

Age Group Results

March 31, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         77   37        1        19:39.0      6:33/M
Top

Male Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Niantic  CT            28   28        1        14:50.0      4:57/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allyson Lewis                     Lisbon  CT             85   10        8        24:46.0      8:15/M
       2    Nadia Jalal                       Lebanon  CT            96   13       31        37:30.0     12:30/M
Top

Male 10-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Dominy                     East Haddam  CT        54   13        8        18:08.0      6:03/M
       2    Logan Hansen                      Baltic  CT             99   14       17        20:59.0      7:00/M
       3    Chris Babcock                     Jewett City  CT        42   13       25        22:27.0      7:29/M
       4    Michael Feeney                    Colchester  CT         67   14       29        22:50.0      7:37/M
       5    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT        88   11       52        25:34.0      8:31/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Tiffany                      Baltic  CT             65   15       28        35:49.0     11:56/M
Top

Male 15-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Plourde                    Norwich  CT            43   16        3        17:16.0      5:45/M
       2    Kevin Fitzgerald                  Uncasville  CT         63   16        6        17:55.0      5:58/M
       3    Daniel Britos                     Norwich  CT            58   16       43        24:13.0      8:04/M
       4    Justin Paz                        Baltic  CT             46   18       47        25:04.0      8:21/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Miller                     New London  CT        104   29       12        25:19.0      8:26/M
       2    Jessica Marocchini                Groton  CT            112   28       15        26:32.0      8:51/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Collins               Norwich  CT            72   26        5        17:46.0      5:55/M
       2    John Bishop                       Norwich  CT           110   22       50        25:20.0      8:27/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tricky Tanksley                   Gales Ferry  CT        30   32        2        20:38.0      6:53/M
       2    Michelle Sabukewicz               Lisbon  CT             73   33        3        21:59.0      7:20/M
       3    Amy Teper                         Jewett City  CT        47   36        5        23:11.0      7:44/M
       4    Theresa Lewis                     Jewett City  CT        69   35        7        24:16.0      8:05/M
       5    Tulani Gant                       Jewett City  CT        56   36       10        25:06.0      8:22/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT            97   31        2        16:51.0      5:37/M
       2    Jesse Collins                     Salem  CT             103   32        7        18:05.0      6:02/M
       3    Joshua Pothier                    Moosup  CT            111   35       11        19:24.0      6:28/M
       4    Michael Hoover                    Manchester  CT         55   39       12        19:34.0      6:31/M
       5    Ty Mims                           Hanover  CT             4   33       18        21:10.0      7:03/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spring Cole                       Danielson  CT          14   46        4        22:58.0      7:39/M
       2    Nancy Davis                       Griswold  CT           10   44        6        23:58.0      7:59/M
       3    Cathie Mestemaker-Harris          Plainfield  CT         50   43        9        24:48.0      8:16/M
       4    Norma Vivar                       Griswold  CT           83   48       11        25:16.0      8:25/M
       5    Liz Marko                         Lebanon  CT            94   46       26        33:02.0     11:01/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Fisher                       Norwich  CT            84   43        4        17:25.0      5:48/M
       2    Michael Fusaro                    Norwich  CT            15   45        9        18:56.0      6:19/M
       3    Keith Pellerin                    Northborough  MA       75   47       10        19:06.0      6:22/M
       4    Michael Kornacki                  New York  NY           93   44       13        19:48.0      6:36/M
       5    Eddie Hogan                       Lisbon  CT             49   42       15        20:34.0      6:51/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             101   56       29        36:04.0     12:01/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Dominy                       East Haddam  CT        53   51       14        20:20.0      6:47/M
       2    Paul Andruskiewicz                Preston  CT            62   53       20        21:20.0      7:07/M
       3    Vidal Paz                         Baltic  CT             45   50       26        22:28.0      7:29/M
       4    Roger Hill                        Salem  CT              82   52       30        22:51.0      7:37/M
       5    Albert Phillips Jr.               Groton  CT             60   51       35        23:28.0      7:49/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            71   64       13        25:30.0      8:30/M
       2    Michaeleen Haeseler                 Canterbury  CT       39   65       16        28:14.0      9:25/M
       3    Pat Baker                         Oakdale  CT            38   67       23        32:10.0     10:43/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Sacrey                       Preston  CT            48   66       19        21:13.0      7:04/M
       2    Robert Oickle                     Norwich  CT             5   60       21        21:27.0      7:09/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT            74   62       28        22:46.0      7:35/M
       4    Tim Smith                         Norwich  CT            26   63       32        23:18.0      7:46/M
       5    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           89   61       33        23:19.0      7:46/M
Top

men's senior

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            31   76       61        27:26.0      9:09/M
       2    Robert Whipple                    Grosvenor Dale  CT     27   74       67        35:47.0     11:56/M
       3    Tony Medeiros                     Westerly  RI           22   80       68        36:45.0     12:15/M
       4    Colburn Graves                     Stonington  CT         1   78       69        52:17.0     17:26/M

*Overall place within gender.