Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Mar11_Courth_set3.shtml

Courthouse O'Putnam 5K

Putnam, CT, March 11, 2012

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                             AGE GROUP RESULTS


                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Jacob Doyle          8 NORTH HAVEN        CT   26:26 
    2 Cooper Morissette    9 BROOKLYN           CT   29:56 
    3 William Potopowitz   7 UNCASVILLE         CT   49:44 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Joshua Bedard       13 TOLLAND            CT   20:00 
    2 Michael Davis       14 PUTNAM             CT   21:22 
    3 Paul R Dipadua      13 EXETER             RI   22:16 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Steven Laflamme     18 PLAINFIELD         CT   18:12 
    2 Matthew Rich        15 WOODSTOCK          CT   18:38 
    3 Jared Bedard        15 TOLLAND            CT   18:41 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Gene Deary          21 BROOKLYN           CT   19:11 
    2 Nolan Grant         20 N GROSVENORDALE    CT   19:53 
    3 Chris Palko         24 PUTNAM             CT   20:00 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 John Seaward        25 POMFRET            CT   19:29 
    2 Glenn Bates         27 WOODSTOCK          CT   20:10 
    3 Jeff Larrow         25 DAYVILLE           CT   23:07 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Jeffrey Rizer       34 PLAINFIELD         CT   20:33 
    2 Jay Long            32 BROOKLYN           CT   20:37 
    3 Timothy Curran      33 BROOKLYN           CT   21:26 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Sean Saucier        36 WOODSTOCK          CT   19:27 
    2 Scott Robinson      39 PUTNAM             CT   20:10 
    3 Tim Bettencourt     36 PLAINFIELD         CT   20:45 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Scott Deslongchamps 42 PUTNAM             CT   18:15 
    2 Bruce Christensen   44 BOLTON             CT   18:36 
    3 Frederick Day-Lewis 40 ASHFORD            CT   19:01 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 David Stone         46 WOODSTOCK          CT   20:11 
    2 David Laporte       46 TOLLAND            CT   20:52 
    3 Steve O'Donnell     49 WALTHAM            MA   21:17 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Mike Herlihy        54 PLYMOUTH           MA   19:00 
    2 Brent Terry         50 WILLIMANTIC        CT   20:16 
    3 David Murphy        52 WOODSTOCK          CT   22:33 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Paul Rabenold       59 AVON               CT   22:33 
    2 Carl Mailhot        57 NORWICH            CT   22:57 
    3 Ed Ilewicz          56 STERLING           CT   23:13 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Alan Rondeau        61 PUTNAM             CT   18:46 
    2 Darrell Netto       60 COLCHESTER         CT   23:50 
    3 Ronald Bush         64 W HARTFORD         CT   23:53 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Chester Gangaware   65 NESQUEHONING       PA   23:08 
    2 James O'Reilly      65 NORTH SCITUATE     RI   32:41 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Ronald Albee        72 DANIELSON          CT   31:04 
    2 Robert Whipple      73 GROSVENORDALE      CT   37:15 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1 Ronald Gale         76 NORWICH            CT   28:39 

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Jeff McDermott      35 LISBON             CT   21:30 
    2 Matthew Benzie      39 PUTNAM             CT   22:34 
    3 Thomas Rizer        35 DANIELSON          CT   22:40 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Sophia Randolph      9 WOODSTOCK          CT   24:17 
    2 Sarah Fulcher        9 DANIELSON          CT   28:58 
    3 Allyson Cole         6 LINCOLN            RI   30:14 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Audrey Corrigan     10 POMFRET            CT   22:25 
    2 Madison Dean        13 WOODSTOCK          CT   22:34 
    3 Leah Randolph       12 WOODSTOCK          CT   22:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Michelle Huynh      16 W HARTFORD         CT   25:21 
    2 Sophia Sullivan     17 WOODSTOCK          CT   25:32 
    3 Taylor Deveau       17 BROOKLYN           CT   26:58 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Molly Murphy        20 WOODSTOCK          CT   22:30 
    2 Brittani Clayton    20 WEST SIMSBURY      CT   24:22 
    3 Lauren Konicki      21 PUTNAM             CT   24:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Carissa Ekholm      28 PUTNAM             CT   21:39 
    2 Jenna Jezierski     27 PUTNAM             CT   22:04 
    3 Alison Gagnon       28 WOODSTOCK          CT   23:35 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Michelle Brown      30 MANSFIELD CENTER   CT   22:04 
    2 Kristen Lescault    33 N GROSVENORDALE    CT   22:34 
    3 Karen Barrett       33 CANTERBURY         CT   23:08 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Malinda McDermott   35 JEWETT CITY        CT   23:05 
    2 Tina Banks          37 MOOSUP             CT   23:06 
    3 Melissa Pennucci    35 WILTON             CT   23:12 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Molly Sebo          41 ROSLINDALE         MA   22:28 
    2 Lynn Bembe          41 DANIELSON          CT   22:49 
    3 Hilary Decrisantis  43 BLOOMFIELD         CT   22:50 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Caroline Chute      47 WOODSTOCK          CT   22:37 
    2 Spring Cole         46 POMFRET CENTER     CT   24:11 
    3 Jane Toomey         49 WOODSTOCK          CT   25:41 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Dani Kennedy        52 BOLTON             CT   22:02 
    2 Sandra Navarro      52 POMFRET            CT   25:36 
    3 Janet Richman       50 WOODSTOCK          CT   25:59 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Debi Brotherton     57 CULLOWHEE          NC   28:39 
    2 Maggie Rose         59 HARTFORD           CT   28:55 
    3 Vicki Quagliaroli   58 SIMSBURY           CT   29:32 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Mary Sharkey        62 GROSVENORDALE      CT   24:07 
    2 Sandy Wade          63 DURHAM             CT   40:17 
    3 Ann Rosebrooke      64 NORTH GROSVENORDAL CT 1:00:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Marion Beausoleil   66 LEBANON            CT   37:55 
    2 Kathleen Zamagni    65 PUTNAM             CT   38:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Nicole Vallieres    33 CHAPLIN            CT   23:03 
    2 Jennifer Christense 34 GRANBY             CT   25:26 
    3 Ashlee Vose         30 PUTNAM             CT   25:47