Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Jun14_StCath_set2.shtml

St. Catherine of Siena Summer Festival 5K

Preston, CT, June 14, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Age Group Results

June 14, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kylen Perrone                     Preston  CT           132   18       40        24:53.0      8:02/M
       2    Allison Lewis                     Lisbon  CT            151   10       56        26:59.0      8:42/M
       3    Stefanie Bromley                  Norwich  CT           112   15       60        27:44.0      8:57/M
       4    Kylie Gromko                      Norwich  CT           196   15       78        33:33.0     10:49/M
       5    Ashley Watson                     Preston  CT           195   15       79        33:35.0     10:50/M
       6    Tashlay Velazquez                 Thompson  CT          156   17       85        40:14.0     12:59/M
Top

Men 1 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT         148   15        5        19:16.0      6:13/M
       2    Jeff Rodman                       Preston  CT           158   17        7        19:24.0      6:15/M
       3    Preston Spicer                    Preston  CT           139   17        9        19:34.0      6:19/M
       4    Francisco Robles                  Thompson  CT          194   17       50        26:41.0      8:36/M
       5    Kevin Feliciano                   Thompson  CT          150   18       51        26:42.0      8:37/M
       6    Taylor Turner                     Thompson  CT          155   14       52        26:42.0      8:37/M
       7    Steven Christina                  Thompson  CT          146   16       87        40:47.0     13:09/M
Top

Female 19 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Conklin                    Mansfield  CT         170   36       12        20:41.0      6:40/M
       2    Shannon Havens                    Hartford  CT          173   39       15        21:34.0      6:57/M
       3    Lauren Palmer                     Webster  MA           169   25       20        22:31.0      7:16/M
       4    Karen Dobley                      North Stonington  C   166   37       25        22:58.0      7:25/M
       5    Gabrielle McGrath                 Ledyard  CT           185   37       30        24:00.0      7:45/M
       6    Theresa Lewis                     Lisbon  CT            153   35       38        24:40.0      7:57/M
       7    Valerie Shippee                   Moosup  CT            138   37       44        25:32.0      8:14/M
       8    Desiree Chumsantivnt              Thompson  CT          145   36       83        38:52.0     12:32/M
Top

Male 19 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT           161   26        1        16:25.0      5:18/M
       2    Nicholas Migani                   Griswold  CT          182   22        2        16:37.0      5:22/M
       3    Scott Burger                      Huntington Station    187   21        3        17:59.0      5:48/M
       4    Brien Friedman                    Hartford  CT          174   21        4        18:56.0      6:06/M
       5    Lance Reed                        Preston  CT           197   39        6        19:24.0      6:15/M
       6    Mike Zegarzewski                  Norwich  CT           181   39        8        19:27.0      6:16/M
       7    Mason Andruskiewicz               Preston  CT           142   20       10        19:54.0      6:25/M
       8    Robert Buckles                    Norwich  CT           172   33       13        20:55.0      6:45/M
       9    Dan Phillips                      Griswold  CT          164   34       16        21:37.0      6:58/M
      10    Ben Constant                                            199   29       17        22:14.0      7:10/M
      11    Anthony Good Jr                   Preston  CT           188   27       18        22:17.0      7:11/M
      12    David Flagg                       Norwich  CT           118   38       24        22:54.0      7:23/M
      13    Kevin Markley                     Preston  CT           160   30       32        24:11.0      7:48/M
      14    Dennis Muench                     Preston  CT           129   37       46        25:57.0      8:22/M
      15    Edmond Cheung                     Norwich  CT           114   25       49        26:37.0      8:35/M
      16    Daniel Spicer                     Preston  CT           171   39       61        27:55.0      9:00/M
      17    Chris Rein                        Oakdale  CT           168   37       69        30:04.0      9:42/M
      18    Gregory Biggs                     Thompson  CT          144   26       82        38:52.0     12:32/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Vanvlaenderon                 Jewett City  CT       140   45       26        23:07.0      7:27/M
       2    Nancy Davis                       Jewett City  CT       116   44       33        24:14.0      7:49/M
       3    Spring Cole                       Danielson  CT         115   47       35        24:20.0      7:51/M
       4    Cara Nadeau                       Willington  CT        130   45       36        24:26.0      7:53/M
       5    Norma Vivar                       Griswold  CT          184   49       55        26:55.0      8:41/M
       6    Tammy Duffy                       Preston  CT           117   45       77        33:29.0     10:48/M
       7    April Phillips                    Groton  CT            136   40       80        37:56.0     12:14/M
Top

Men 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         186   45       21        22:42.0      7:19/M
       2    James Grillo                      Preston  CT           163   47       23        22:51.0      7:22/M
       3    Mike Vanvlaenderon                Jewett City  CT       141   45       27        23:08.0      7:28/M
       4    Norm Nadeau                       Willington  CT        131   46       28        23:23.0      7:33/M
       5    Scott Hunter                      Preston  CT           190   47       47        26:11.0      8:27/M
       6    Dirk Smith                        Groton  CT            183   41       54        26:50.0      8:39/M
       7    Mel Lewis                         Lisbon  CT            152   40       57        27:02.0      8:43/M
       8    Gregory Alaimo                    Preston  CT           105   45       64        28:34.0      9:13/M
       9    William Bentley                   Jewett City  CT       110   46       66        28:52.0      9:19/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Mignault                    Preston  CT           128   52       41        25:10.0      8:07/M
       2    Diane Kodama                      North Stonington  C   193   53       53        26:43.0      8:37/M
       3    Peggy Pelland                     North Stonington  C   167   56       67        28:57.0      9:20/M
       4    Valerie Bentley                   Jewett City  CT       111   51       73        32:53.0     10:36/M
       5    Emily Daniels                     Thompson  CT          147   59       84        40:05.0     12:56/M
       6    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             178   59       88        40:57.0     13:13/M
       7    Sue Gordon                        Charlestown  RI       121   56       89        41:05.0     13:15/M
Top

Men 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT         149   52       14        21:17.0      6:52/M
       2    David Bessette                    Quaker Hill  CT       180   58       19        22:26.0      7:14/M
       3    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           106   53       29        23:24.0      7:33/M
       4    Doug Barlow                       Norwich  CT           165   55       31        24:07.0      7:47/M
       5    Albert Phillips                   Groton  CT            135   51       34        24:17.0      7:50/M
       6    Ben Mattheis                      Mystic  CT            127   58       39        24:44.0      7:59/M
       7    Mike Lafleur                      Preston  CT           126   51       42        25:12.0      8:08/M
       8    Charles Underhill                 East Greenwich  RI    157   55       48        26:34.0      8:34/M
       9    Ray Krause                        Hope Valley  RI       125   53       58        27:15.0      8:47/M
      10    Mike Gouthro                      Oakdale  CT           176   59       65        28:47.0      9:17/M
      11    Bill Ghio                         Niantic  CT           198   58       72        32:02.0     10:20/M
      12    Bruce Grisafe                     Salem  CT             177   58       74        33:00.0     10:39/M
      13    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        179   56       75        33:01.0     10:39/M
      14    James Gillis                      Preston  CT           120   58       86        40:36.0     13:06/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT           113   64       59        27:37.0      8:55/M
       2    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        122   65       68        29:13.0      9:25/M
       3    Patricia Phillips                 Niantic  CT           189   65       70        30:21.0      9:47/M
       4    Judith Owsley                     Gales Ferry  CT       191   69       71        30:33.0      9:51/M
       5    Pat Baker                         Oakdale  CT           107   67       76        33:12.0     10:43/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          159   61       11        20:01.0      6:27/M
       2    John Sacrey                       Preston  CT           137   60       22        22:46.0      7:21/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT           175   62       37        24:37.0      7:56/M
       4    Tom Baker                         Oakdale  CT           108   68       45        25:49.0      8:20/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nikcle Henderson                  Waterford  CT         123   75       81        38:07.0     12:18/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Brown                       East Lyme  CT         162   70       43        25:22.0      8:11/M
       2    Norman Owsley                     Gales Ferry  CT       192   70       62        28:05.0      9:04/M
       3    Ronald Gale                       Norwich  CT           119   76       63        28:19.0      9:08/M