Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Jun14_StCath_set1.shtml

St. Catherine of Siena Summer Festival 5K

Preston, CT, June 14, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Summer Time.

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Overall Finish List

June 14, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT           161    26   M       1 19-39               16:25.0      5:18/M
       2    Nicholas Migani                   Griswold  CT          182    22   M       2 19-39               16:37.0      5:22/M
       3    Scott Burger                      Huntington Station    187    21   M       3 19-39               17:59.0      5:48/M
       4    Brien Friedman                    Hartford  CT          174    21   M       4 19-39               18:56.0      6:06/M
       5    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT         148    15   M       1  1-18               19:16.0      6:13/M
       6    Lance Reed                        Preston  CT           197    39   M       5 19-39               19:24.0      6:15/M
       7    Jeff Rodman                       Preston  CT           158    17   M       2  1-18               19:24.0      6:15/M
       8    Mike Zegarzewski                  Norwich  CT           181    39   M       6 19-39               19:27.0      6:16/M
       9    Preston Spicer                    Preston  CT           139    17   M       3  1-18               19:34.0      6:19/M
      10    Mason Andruskiewicz               Preston  CT           142    20   M       7 19-39               19:54.0      6:25/M
      11    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          159    61   M       1 60-69               20:01.0      6:27/M
      12    Ashley Conklin                    Mansfield  CT         170    36   F       1 19-39               20:41.0      6:40/M
      13    Robert Buckles                    Norwich  CT           172    33   M       8 19-39               20:55.0      6:45/M
      14    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT         149    52   M       1 50-59               21:17.0      6:52/M
      15    Shannon Havens                    Hartford  CT          173    39   F       2 19-39               21:34.0      6:57/M
      16    Dan Phillips                      Griswold  CT          164    34   M       9 19-39               21:37.0      6:58/M
      17    Ben Constant                                            199    29   M      10 19-39               22:14.0      7:10/M
      18    Anthony Good Jr                   Preston  CT           188    27   M      11 19-39               22:17.0      7:11/M
      19    David Bessette                    Quaker Hill  CT       180    58   M       2 50-59               22:26.0      7:14/M
      20    Lauren Palmer                     Webster  MA           169    25   F       1 19-39               22:31.0      7:16/M
      21    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         186    45   M       1 40-49               22:42.0      7:19/M
      22    John Sacrey                       Preston  CT           137    60   M       2 60-69               22:46.0      7:21/M
      23    James Grillo                      Preston  CT           163    47   M       2 40-49               22:51.0      7:22/M
      24    David Flagg                       Norwich  CT           118    38   M      12 19-39               22:54.0      7:23/M
      25    Karen Dobley                      North Stonington  C   166    37   F       3 19-39               22:58.0      7:25/M
      26    Kim Vanvlaenderon                 Jewett City  CT       140    45   F       1 40-49               23:07.0      7:27/M
      27    Mike Vanvlaenderon                Jewett City  CT       141    45   M       3 40-49               23:08.0      7:28/M
      28    Norm Nadeau                       Willington  CT        131    46   M       4 40-49               23:23.0      7:33/M
      29    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           106    53   M       3 50-59               23:24.0      7:33/M
      30    Gabrielle McGrath                 Ledyard  CT           185    37   F       4 19-39               24:00.0      7:45/M
      31    Doug Barlow                       Norwich  CT           165    55   M       4 50-59               24:07.0      7:47/M
      32    Kevin Markley                     Preston  CT           160    30   M      13 19-39               24:11.0      7:48/M
      33    Nancy Davis                       Jewett City  CT       116    44   F       2 40-49               24:14.0      7:49/M
      34    Albert Phillips                   Groton  CT            135    51   M       5 50-59               24:17.0      7:50/M
      35    Spring Cole                       Danielson  CT         115    47   F       3 40-49               24:20.0      7:51/M
      36    Cara Nadeau                       Willington  CT        130    45   F       4 40-49               24:26.0      7:53/M
      37    Way Hedding                       Niantic  CT           175    62   M       3 60-69               24:37.0      7:56/M
      38    Theresa Lewis                     Lisbon  CT            153    35   F       5 19-39               24:40.0      7:57/M
      39    Ben Mattheis                      Cheshire  CT            127    58   M       6 50-59               24:44.0      7:59/M
      40    Kylen Perrone                     Preston  CT           132    18   F       2  1-18               24:53.0      8:02/M
      41    Nancy Mignault                    Preston  CT           128    52   F       1 50-59               25:10.0      8:07/M
      42    Mike Lafleur                      Preston  CT           126    51   M       7 50-59               25:12.0      8:08/M
      43    Jerry Brown                       East Lyme  CT         162    70   M       1 70-99               25:22.0      8:11/M
      44    Valerie Shippee                   Moosup  CT            138    37   F       6 19-39               25:32.0      8:14/M
      45    Tom Baker                         Oakdale  CT           108    68   M       4 60-69               25:49.0      8:20/M
      46    Dennis Muench                     Preston  CT           129    37   M      14 19-39               25:57.0      8:22/M
      47    Scott Hunter                      Preston  CT           190    47   M       5 40-49               26:11.0      8:27/M
      48    Charles Underhill                 East Greenwich  RI    157    55   M       8 50-59               26:34.0      8:34/M
      49    Edmond Cheung                     Norwich  CT           114    25   M      15 19-39               26:37.0      8:35/M
      50    Francisco Robles                  Thompson  CT          194    17   M       4  1-18               26:41.0      8:36/M
      51    Kevin Feliciano                   Thompson  CT          150    18   M       5  1-18               26:42.0      8:37/M
      52    Taylor Turner                     Thompson  CT          155    14   M       6  1-18               26:42.0      8:37/M
      53    Diane Kodama                      North Stonington  C   193    53   F       2 50-59               26:43.0      8:37/M
      54    Dirk Smith                        Groton  CT            183    41   M       6 40-49               26:50.0      8:39/M
      55    Norma Vivar                       Griswold  CT          184    49   F       5 40-49               26:55.0      8:41/M
      56    Allison Lewis                     Lisbon  CT            151    10   F       3  1-18               26:59.0      8:42/M
      57    Mel Lewis                         Lisbon  CT            152    40   M       7 40-49               27:02.0      8:43/M
      58    Ray Krause                        Hope Valley  RI       125    53   M       9 50-59               27:15.0      8:47/M
      59    Rose Buckingham                   Norwich  CT           113    64   F       1 60-69               27:37.0      8:55/M
      60    Stefanie Bromley                  Norwich  CT           112    15   F       4  1-18               27:44.0      8:57/M
      61    Daniel Spicer                     Preston  CT           171    39   M      16 19-39               27:55.0      9:00/M
      62    Norman Owsley                     Gales Ferry  CT       192    70   M       2 70-99               28:05.0      9:04/M
      63    Ronald Gale                       Norwich  CT           119    76   M       3 70-99               28:19.0      9:08/M
      64    Gregory Alaimo                    Preston  CT           105    45   M       8 40-49               28:34.0      9:13/M
      65    Mike Gouthro                      Oakdale  CT           176    59   M      10 50-59               28:47.0      9:17/M
      66    William Bentley                   Jewett City  CT       110    46   M       9 40-49               28:52.0      9:19/M
      67    Peggy Pelland                     North Stonington  C   167    56   F       3 50-59               28:57.0      9:20/M
      68    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        122    65   F       2 60-69               29:13.0      9:25/M
      69    Chris Rein                        Oakdale  CT           168    37   M      17 19-39               30:04.0      9:42/M
      70    Patricia Phillips                 Niantic  CT           189    65   F       3 60-69               30:21.0      9:47/M
      71    Judith Owsley                     Gales Ferry  CT       191    69   F       4 60-69               30:33.0      9:51/M
      72    Bill Ghio                         Niantic  CT           198    58   M      11 50-59               32:02.0     10:20/M
      73    Valerie Bentley                   Jewett City  CT       111    51   F       4 50-59               32:53.0     10:36/M
      74    Bruce Grisafe                     Salem  CT             177    58   M      12 50-59               33:00.0     10:39/M
      75    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        179    56   M      13 50-59               33:01.0     10:39/M
      76    Pat Baker                         Oakdale  CT           107    67   F       5 60-69               33:12.0     10:43/M
      77    Tammy Duffy                       Preston  CT           117    45   F       6 40-49               33:29.0     10:48/M
      78    Kylie Gromko                      Norwich  CT           196    15   F       5  1-18               33:33.0     10:49/M
      79    Ashley Watson                     Preston  CT           195    15   F       6  1-18               33:35.0     10:50/M
      80    April Phillips                    Groton  CT            136    40   F       7 40-49               37:56.0     12:14/M
      81    Nikcle Henderson                  Waterford  CT         123    75   F       1 70-99               38:07.0     12:18/M
      82    Gregory Biggs                     Thompson  CT          144    26   M      18 19-39               38:52.0     12:32/M
      83    Desiree Chumsantivnt              Thompson  CT          145    36   F       7 19-39               38:52.0     12:32/M
      84    Emily Daniels                     Thompson  CT          147    59   F       5 50-59               40:05.0     12:56/M
      85    Tashlay Velazquez                 Thompson  CT          156    17   F       7  1-18               40:14.0     12:59/M
      86    James Gillis                      Preston  CT           120    58   M      14 50-59               40:36.0     13:06/M
      87    Steven Christina                  Thompson  CT          146    16   M       7  1-18               40:47.0     13:09/M
      88    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             178    59   F       6 50-59               40:57.0     13:13/M
      89    Sue Gordon                        Charlestown  RI       121    56   F       7 50-59               41:05.0     13:15/M