Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Jul8_Charte_set2.shtml

Charter Oak SailFest 5K

New London, CT, July 8, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Charter Oak Sailfest 5K Road Race

Charter Oak Sailfest 5K Road Race

Age Group Results

July 08, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com) Using Mylaps Bibtags

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Top Male and Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcy Withington                  Old Lyme              404   42       44        20:59.0      6:46/M
Top

Male Top Male and Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Zoblocki              Essex  CT             324   23        1        15:03.0      4:51/M
Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Gager                       New London  CT         34    0      405        35:59.0     11:36/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Day                       New London  CT        156    0       65        21:50.0      7:03/M
       2    John Rodgers                      Uncasville  CT        457   0       116        24:22.0      7:52/M
Top

Female 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Bonanno                      Ellington  CT         317   10      175        26:13.0      8:27/M
       2    Megan Caldwell                    Mystic  CT             41   12      271        29:32.0      9:32/M
       3    Grace Lauson                      Niantic  CT           432   11      350        32:46.0     10:34/M
       4    Katrina Schlesselman              Niantic  CT           283   11      361        33:20.0     10:45/M
       5    Kailyn Naholnik                   Pawcatuck  CT          94   12      380        33:54.0     10:56/M
       6    Cate Statchen                     Stonington  CT        278   6       441        41:31.0     13:24/M
       7    Jove Statchen                     Stonington  CT        279   8       442        41:31.0     13:24/M
Top

Male 1-12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Henderson                   Old Saybrook  CT      248   12       27        19:59.0      6:27/M
       2    Matthew Walker                    Westerly  RI          466   12      120        24:24.0      7:52/M
       3    Brad Doyle                        North Haven  CT       366   12      122        24:27.0      7:53/M
       4    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT       213   11      150        25:20.0      8:10/M
       5    Ryan Bellandese                   Salem  CT             270   12      160        25:45.0      8:18/M
       6    Colin Heller                      Mystic  CT            406   8       170        26:04.0      8:25/M
       7    Jack MacDonald                    Mystic  CT            104   12      219        27:47.0      8:58/M
       8    Kevin Pomroy                      Bozrah  CT            113   11      254        28:53.0      9:19/M
       9    Tommy Statcher                    Stonington  CT        277   10      279        29:50.0      9:37/M
      10    Jacob Doyle                       North Haven  CT       368   9       323        31:41.0     10:13/M
      11    Patrick Rumberger                 Middletown  CT        132    8      325        31:49.0     10:16/M
      12    Cameron Cunningham                Salem  CT             399   6       338        32:15.0     10:24/M
      13    John Pellegrino                   Waterford  CT         260   12      370        33:37.0     10:51/M
      14    Alex Moore                        New London  CT        145    6      449        45:27.0     14:40/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Smolenski                 Norwich  CT           241   18       47        21:08.0      6:49/M
       2    Abigail New                       Minnetonka  MN        231   18       78        22:33.0      7:16/M
       3    Mitra Haines                      Winchester  VA        223   19       91        23:06.0      7:27/M
       4    Loren Genweri                     Bayport  NY           235   18      123        24:28.0      7:54/M
       5    Melissa Gfeller                   Rutland  VT           334   19      128        24:36.0      7:56/M
       6    Serena Shafner                    Waterford  CT         168   17      141        25:02.0      8:05/M
       7    Michaela Murray                   Bozrah  CT            243   17      162        25:48.0      8:19/M
       8    Lydia Miller                      Naugatuck  CT         183   16      177        26:20.0      8:30/M
       9    Alicia Vallario                   New London  CT        161   17      216        27:39.0      8:55/M
      10    Ellen Wei                         East Lyme  CT          90   13      237        28:29.0      9:11/M
      11    Megan Lewis                       Annapolis  MD         342   18      282        30:03.0      9:42/M
      12    Flinn Esselstyn                   Higganum  CT          322   18      294        30:20.0      9:47/M
      13    Finn Collins                      Eliot  ME             267   15      310        31:20.0     10:06/M
      14    Julia Hurd                        South Windsor  CT     295   15      337        32:02.0     10:20/M
      15    Becca Mikolajczak                 Jewett City  CT       154   17      355        32:53.0     10:36/M
      16    Katie Mikolajczak                 Jewett City  CT       153   17      375        33:48.0     10:54/M
      17    Rosie Gluck                                             276   18      393        34:38.0     11:10/M
      18    Dave Alexander                    Memphis  TN           380   19      417        36:55.0     11:55/M
Top

Male 13-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Cattanach                     New London  CT        128   19        5        16:50.0      5:26/M
       2    Aaron Davis                       New London  CT        377   19        7        17:16.0      5:34/M
       3    Erick Jackson                     New London  CT        332   19       11        17:57.0      5:47/M
       4    Peter Leduc                       Canton  CT             52   18       12        18:06.0      5:50/M
       5    Hunter Bloy                       Annapolis  MD         330   18       19        18:59.0      6:07/M
       6    Kevin Fitzgerlad                  Uncasville  CT        473   16       22        19:44.0      6:22/M
       7    Patrick Bunie                     Little Rock  AR       331   19       24        19:47.0      6:23/M
       8    Wilson Valle                      Miami  FL             329   19       25        19:47.0      6:23/M
       9    Liam Adams                        Woodstock  CT         360   17       37        20:38.0      6:39/M
      10    Alvato Rentas                     Annapolis  MD         390   19       40        20:48.0      6:43/M
      11    Zach Lavine                       Lakewood  WA          228   19       45        21:06.0      6:48/M
      12    Justin Shafner                    Waterford  CT         169   14       52        21:15.0      6:51/M
      13    Alexander Cook                    Pittsburgh  PA        336   19      101        23:28.0      7:34/M
      14    Tyler Lang                        Avon Lake  OH         195   19      112        24:06.0      7:46/M
      15    Paul R. Dipadua                   Exeter  RI             38   14      131        24:40.0      7:57/M
      16    Brandon Drozynskz                 Oakdale  CT           436   14      138        24:56.0      8:03/M
      17    Owen Smith                        Pawcatuck  CT         245   13      143        25:04.0      8:05/M
      18    Timothy Nilsen                    Brewster  NY          140   13      205        27:17.0      8:48/M
      19    Wesley Fraiser                                          418   19      209        27:25.0      8:51/M
      20    Owen Neistat                      New London  CT        252   14      245        28:37.0      9:14/M
      21    Timothy Miller                    Naugatuck  CT         184   13      251        28:51.0      9:18/M
      22    Kyle Durst                        Rancho Mirage  CA     374   19      263        29:19.0      9:27/M
      23    Kevin Jasper                      Annapolis  MD         301   18      281        29:58.0      9:40/M
      24    Lopez Francisco                   Hialeah  FL           199   19      318        31:37.0     10:12/M
      25    Rico Morales                      Annapolis  MD         383   18      416        36:52.0     11:54/M
      26    Michael Ricwine                   Goshen  IN            385   19      420        36:56.0     11:55/M
      27    Mario Botero                      Hawthorne  CA         339   19      437        40:11.0     12:58/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Cavanaugh                   New London  CT        391   24       61        21:45.0      7:01/M
       2    Dana Meoise                       Norwich  CT           379   26       85        22:56.0      7:24/M
       3    Chloe Staab                       Annapolis  MD         209   21      102        23:30.0      7:35/M
       4    Cliora Rosa                       New London  CT        286   25      113        24:12.0      7:48/M
       5    Courtney Stewart                  Oakdale  CT             5   21      118        24:23.0      7:52/M
       6    Emily Freese                      Stuart  FL            215   20      132        24:48.0      8:00/M
       7    Heather Landry                    Norwich  CT             3   26      145        25:09.0      8:07/M
       8    Lisa Thomas                                             274   25      155        25:42.0      8:17/M
       9    Kristyn Wojtewicz                 Bozrah  CT            288   28      166        26:00.0      8:23/M
      10    Kat Buckingham                    New London  CT        382   22      167        26:01.0      8:24/M
      11    Aubrey Liguore                    Gales Ferry  CT       157   21      182        26:27.0      8:32/M
      12    Bette Marston                     Brooklyn  NY          115   22      193        26:54.0      8:41/M
      13    Amanda Chen                       New London  CT         64   22      194        26:58.0      8:42/M
      14    Jennifer Jones                    Concord  NH            69   26      201        27:07.0      8:45/M
      15    Jennifer Cody                     Niantic  CT           448   25      204        27:15.0      8:47/M
      16    Polina Stolyar                    New London  CT        149   27      207        27:19.0      8:49/M
      17    Chew Ya Lin                                             357   20      211        27:29.0      8:52/M
      18    Stephanie John                    Norwich  CT           462   24      213        27:33.0      8:53/M
      19    Jennifer Evans                    Lancaster  CA         337   24      222        27:53.0      9:00/M
      20    Katherine Listler                 Long Branch  NJ       266   25      224        27:56.0      9:01/M
      21    Alexandria Kinder                 Uncasville  CT          7   20      231        28:21.0      9:09/M
      22    Jessica Fleming                   Waterford  CT         174   28      235        28:27.0      9:11/M
      23    Danielle Chapman                  Jewett City  CT       426   26      243        28:34.0      9:13/M
      24    Jamie Fleming                     East Lyme  CT         175   28      246        28:41.0      9:15/M
      25    Lillian McBee                     Jupiter  FL           192   20      249        28:45.0      9:16/M
      26    Megan Jackson                     Groton  CT            141   27      264        29:21.0      9:28/M
      27    Chia Yin Chen                                           392   20      268        29:25.0      9:29/M
      28    Chen Chen                                               394   20      270        29:31.0      9:31/M
      29    Libby Brovero                     Niantic  CT           423   22      272        29:34.0      9:32/M
      30    Casey Dillon                      New London  CT        327   20      273        29:34.0      9:32/M
      31    Diana Jacinto                     West Sacramento  CA   343   20      303        31:02.0     10:01/M
      32    Rachel Fitzgerald                 Niantic  CT           297   27      306        31:14.0     10:05/M
      33    Hillary Malin                     Jewett City  CT       229   26      315        31:30.0     10:10/M
      34    Chrystal Lunkwicz                 North Platte  NE      338   21      332        31:54.0     10:17/M
      35    Audrey Andrade                    Annapolis  MD         371   20      333        31:55.0     10:18/M
      36    Natascia Urgo                     Pawcatuck  CT          31   27      344        32:22.0     10:26/M
      37    Kerry Aguas                       Colchester  CT         98   25      345        32:23.0     10:27/M
      38    Jessie Alexander                  Groton  CT             75   25      348        32:42.0     10:33/M
      39    Holly Gendreau                    New London  CT         26   23      357        33:10.0     10:42/M
      40    Christine Bastien                 Waterford  CT          54   28      372        33:41.0     10:52/M
      41    Ross Martineau                    Brooklyn  NY          408   29      376        33:48.0     10:54/M
      42    Meghan Smith                      Pawcatuck  CT          93   28      381        33:54.0     10:56/M
      43    Erin Amidon                       Westerly  RI           78   28      387        34:12.0     11:02/M
      44    Brittany Costa                    Brighton  MA          411   23      392        34:36.0     11:10/M
      45    Lindsey Wood                      Niantic  CT           351   22      395        35:00.0     11:17/M
      46    Joy Wilson                        Alexandria  VA        165   26      401        35:46.0     11:32/M
      47    Ashley Sykes                      Groton  CT             58   25      407        36:01.0     11:37/M
      48    Emily Capozza                     Niantic  CT           261   23      410        36:18.0     11:43/M
      49    Molly Munett                      Norwich  CT           474   26      412        36:37.0     11:49/M
      50    Samantha Hinebaugh                Niantic  CT           162   23      415        36:50.0     11:53/M
      51    Sarah Miller                      Naugatuck  CT         176   25      433        39:56.0     12:53/M
      52    Amee Snelling                     Bloomington  IL       372   21      436        40:11.0     12:58/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Leduc                     Canton  CT             51   20        2        15:41.0      5:04/M
       2    Stephen Pretak                    New London  CT        247   27        3        16:40.0      5:23/M
       3    John Bigouette                    Bloomington  IN       188   22        4        16:47.0      5:25/M
       4    John Hoffman                      Bala Cynwyd  PA       256   25        8        17:19.0      5:35/M
       5    Kevin Tiernan                     Milford  CT           298   22        9        17:24.0      5:37/M
       6    Oaty Frye                         Waterford  CT         189   21       10        17:45.0      5:44/M
       7    Devon Johnson                     Old Lyme              365   25       15        18:28.0      5:57/M
       8    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       363   27       16        18:30.0      5:58/M
       9    Blake Reily                       New London  CT        397   20       17        18:39.0      6:01/M
      10    Kory Klimas                       Pawcatuck  CT          32   29       26        19:49.0      6:24/M
      11    Andrew Taylor                     Plymouth  CT           60   23       29        20:01.0      6:27/M
      12    Luke Theriabult                   Cape Elizabeth  ME    196   22       30        20:08.0      6:30/M
      13    Christopher Ward                  Woonsocket  RI        226   26       33        20:20.0      6:34/M
      14    Eugene Chanh                      Annapolis  MD         335   20       35        20:33.0      6:38/M
      15    Noah Weintraub                    Annapolis  MD         328   21       36        20:34.0      6:38/M
      16    Henry Bond                        Vienna  VA            214   22       43        20:58.0      6:46/M
      17    Morgan Turner                     Norfolk  VA           225   22       51        21:14.0      6:51/M
      18    Kyle Fishcer                      Guilford  CT          275   27       55        21:33.0      6:57/M
      19    Brett Moreis                      Annapolis  MD         240   21       58        21:42.0      7:00/M
      20    Jonathan Harris                   New London  CT        452   28       64        21:49.0      7:02/M
      21    Matthew Putz                      New London  CT        416   25       68        21:57.0      7:05/M
      22    Joseph Hughes                     Westerly  RI          447   22       71        22:16.0      7:11/M
      23    Brandon Ray                       New London  CT        108   28       75        22:25.0      7:14/M
      24    Jesse Brown                       New London  CT        361   25       76        22:27.0      7:15/M
      25    Ethan Stranger                    Chesapeake  VA        219   22       77        22:30.0      7:15/M
      26    Louis Cismoras                    Hubert  NC            198   22       79        22:39.0      7:18/M
      27    Matthew Plant                     Annapolis  MD         333   28       89        23:05.0      7:27/M
      28    Bret Butler                       Rockledge  FL         200   20       90        23:05.0      7:27/M
      29    Timothy Howarth                   Plainsboro  NJ        193   20       94        23:16.0      7:30/M
      30    Hamzah Lodge                      Kensington  MD        373   20       96        23:18.0      7:31/M
      31    Qumarye Dawson                    Camp Lejeune  NC      230   20       98        23:23.0      7:33/M
      32    Doug Curry                        New London  CT        375   28      103        23:31.0      7:35/M
      33    Nathaniel Pulcare                 Syracuse  NY          449   24      139        24:58.0      8:03/M
      34    Corey Lesage                      Pensacola  FL         234   29      142        25:02.0      8:05/M
      35    Edmond Cheung                     Norwich  CT            10   25      149        25:16.0      8:09/M
      36    Alexander Favreau                 West Springfield  M   232   23      173        26:07.0      8:25/M
      37    Jegannath Vadlivel                Groton  CT            364   29      178        26:22.0      8:30/M
      38    Yi-Ta Cheng                       Van Tassell  WY       355   24      179        26:22.0      8:30/M
      39    Garrett Donovan                   New London  CT        109   27      200        27:06.0      8:45/M
      40    Kurt Hukriede                     Colchester  CT         99   23      202        27:11.0      8:46/M
      41    Thomas Ricc                       Jacksonville  NC      440   28      206        27:18.0      8:48/M
      42    Andrew Chuck                      Fpo  AE               236   25      208        27:21.0      8:49/M
      43    Jonathan Delvale                                        346   21      212        27:32.0      8:53/M
      44    Luis Escobosa                     Spring Valley  CA     340   23      221        27:52.0      8:59/M
      45    Daniel Fox                        Dover  MA             186   28      223        27:53.0      9:00/M
      46    Ryan Kenney                       West Roxbury  MA      450   26      233        28:23.0      9:09/M
      47    Bryce Sharski Pierrie             New London  CT        469   26      238        28:30.0      9:12/M
      48    David Martineau                   Medford  MA           410   24      255        28:53.0      9:19/M
      49    Ian Frommer                       New London  CT        347   20      267        29:23.0      9:29/M
      50    Colin Lanag                       New London  CT        325   20      275        29:37.0      9:33/M
      51    Manual Rivera Jr                  Rochester  NY         345   27      322        31:40.0     10:13/M
      52    Pedew Trevor                      Sneads Ferry  NC      217   22      347        32:31.0     10:29/M
      53    Davis Alexander                   Groton  CT             76   25      349        32:45.0     10:34/M
      54    Ian Williams                      Waterford  CT          55   24      354        32:51.0     10:36/M
      55    Dan Duprey                        Gales Ferry  CT        25   27      358        33:18.0     10:45/M
      56    Bobby Yu                          Norwich  CT           121   28      364        33:28.0     10:48/M
      57    Brendan Ffay                      Brooklyn  NY          384   20      419        36:55.0     11:55/M
      58    Alex Jpffman                      Massapequa  NY        388   20      421        36:56.0     11:55/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denise Scott                      Putnam  CT             22   32       72        22:20.0      7:12/M
       2    Lacey Linski                      Quaker Hill  CT       307   38       82        22:45.0      7:20/M
       3    Stephanie Perry                   Norwich  CT            24   33       99        23:24.0      7:33/M
       4    Donna Chrisbacher                 Mystic  CT             44   34      107        23:53.0      7:42/M
       5    Tulani Gant                       Jewett City  CT       470   36      157        25:43.0      8:18/M
       6    Shannon Devega                    Norwich  CT            46   35      163        25:51.0      8:20/M
       7    Holly Sena                        New London  CT        207   38      181        26:25.0      8:31/M
       8    Shannon Jenkins                   Norwich  CT           320   35      183        26:31.0      8:33/M
       9    Heather Connell                   Uncasville  CT        389   32      185        26:34.0      8:34/M
      10    Carol Mers                        Waterford  CT         454   37      186        26:34.0      8:34/M
      11    Kate Byrne                        Groton  CT            319   32      187        26:36.0      8:35/M
      12    Laura Lariviere                   Clinton  CT           461   34      198        27:02.0      8:43/M
      13    Amaanda Pneil                     Bozrah  CT            386   36      203        27:13.0      8:47/M
      14    Angela Gaudette                   Quaker Hill  CT       442   36      220        27:47.0      8:58/M
      15    Tammy Gilbert                                           111   36      226        28:12.0      9:06/M
      16    Christina Jessuck                 Waterford  CT         287   39      239        28:31.0      9:12/M
      17    Jennifer Kubynski                 Middletown  CT        415   30      258        29:00.0      9:21/M
      18    Bobbie Camp                       Preston  CT           299   30      260        29:10.0      9:25/M
      19    Heather Washburn                  Oakdale  CT            50   33      274        29:36.0      9:33/M
      20    Kathryn Huggan                    Groton  CT            264   31      285        30:04.0      9:42/M
      21    Lupei Chou                        Groton  CT            221   34      288        30:11.0      9:44/M
      22    Lynette Depeter-Schultz           Cheboygan  MI         129   31      292        30:18.0      9:46/M
      23    Wendy Michauld                    Windham  CT           472   38      295        30:20.0      9:47/M
      24    Catherine Ferrante                Groton  CT            117   30      302        30:59.0     10:00/M
      25    Victoria Wrobel                   Jewett City  CT       202   38      304        31:07.0     10:02/M
      26    Tanya Gorshkov                    Niantic  CT           431   34      305        31:09.0     10:03/M
      27    Shannon Richardson                New London  CT         95   34      309        31:18.0     10:06/M
      28    Natalie Condon                    New York  NY          136   34      312        31:24.0     10:08/M
      29    Rikki Alrutz                      Middletown  CT         86   32      316        31:36.0     10:12/M
      30    Alyssa Pendleton                  Norwich  CT           238   35      320        31:38.0     10:12/M
      31    Jodi Davis                        Norwich  CT           120   35      321        31:39.0     10:13/M
      32    Leah Burdick                      New London  CT        395   34      335        31:56.0     10:18/M
      33    Corrine Jensen                    Norwich  CT            92   31      336        32:00.0     10:19/M
      34    Patricia Holbert                  Brooklyn  NY          421   31      353        32:51.0     10:36/M
      35    Daniella Moleski                                        475   30      373        33:46.0     10:54/M
      36    Hally Paul                        Hanover  CT           191   38      374        33:47.0     10:54/M
      37    Jully Schneider                   Waterford  CT         428   33      384        34:07.0     11:00/M
      38    Sally Nelson                      New London  CT        401   37      391        34:34.0     11:09/M
      39    Sarah Doyle                                             369   36      397        35:12.0     11:21/M
      40    Aileen Osullivan                  Stamford  CT          424   36      403        35:57.0     11:36/M
      41    Amanda Lombardi                   Westerly  RI           33   31      404        35:58.0     11:36/M
      42    Marie Gebhardt                    Avon  CT              387   33      406        36:00.0     11:37/M
      43    Aimee Beauvais                    Woodstock  CT          21   32      409        36:16.0     11:42/M
      44    Pleasancee Downs                  New London  CT        459   36      411        36:21.0     11:44/M
      45    Morma Rivera                      Waterford  CT         445   35      424        37:21.0     12:03/M
      46    Amanda Cournoyer                  Niantic  CT            96   32      427        37:56.0     12:14/M
      47    Bonnie Page                       Uncasville  CT        439   32      428        37:56.0     12:14/M
      48    Lynn Perkins                      Waterford  CT         106   39      430        39:14.0     12:39/M
      49    Megan Ready                       Louisville  KY        349   32      453        49:25.0     15:56/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Liam Scott                        New London  CT        148   30       14        18:25.0      5:56/M
       2    Casey Neistat                     New London  CT        253   31       18        18:45.0      6:03/M
       3    Luis Velzaquez                    New London  CT        187   35       23        19:46.0      6:23/M
       4    Michael Zegarzewski               Norwich  CT            16   39       28        19:59.0      6:27/M
       5    Peter Miller                      Ledyard  CT           289   37       31        20:16.0      6:32/M
       6    Nicholas Barner                   New London  CT        353   33       42        20:55.0      6:45/M
       7    Peter Huoppi                      Uncasville  CT        425   33       53        21:20.0      6:53/M
       8    Brandon Proffer                   Manchester  CT        356   30       67        21:56.0      7:05/M
       9    Robert Wilkinson                  Niantic  CT           463   34       73        22:21.0      7:13/M
      10    Crette Hendricks II               Virginia Beach  VA    239   31       83        22:47.0      7:21/M
      11    Erik Gilbert                      Norwich  CT           257   35       86        22:57.0      7:24/M
      12    Stephen Moskaluk                  Norwich  CT            71   38       87        22:58.0      7:25/M
      13    Clinton Scheibner                 Hanover  CT           206   31       92        23:06.0      7:27/M
      14    John Perry                        Norwich  CT            23   38       95        23:18.0      7:31/M
      15    Nawab Mohamed                     Groton  CT            413   39      100        23:26.0      7:34/M
      16    Tim Thomson                       Waterford  CT         433   35      104        23:41.0      7:38/M
      17    Douglas Parulis                   Oakdale  CT           159   32      111        24:05.0      7:46/M
      18    Aaron Wesson                      Virginia Beach  VA    237   32      114        24:18.0      7:50/M
      19    Mike Franklin                     Groton  CT            220   35      115        24:21.0      7:51/M
      20    Felix Reyes                       Bridgeport  CT        314   30      130        24:39.0      7:57/M
      21    Thomas French                     Zion  IL              227   39      134        24:54.0      8:02/M
      22    Michael Lasater                   Ledyard  CT           150   36      136        24:56.0      8:03/M
      23    Ryan Bolce                        Virginia Beach  VA    194   30      137        24:56.0      8:03/M
      24    Tim Bedard                        Glastonbury  CT       400   35      148        25:11.0      8:07/M
      25    Daniel Raccro                     New London  CT        344   30      152        25:25.0      8:12/M
      26    Alex Rivera                       Waterford  CT         446   33      156        25:42.0      8:17/M
      27    Steve Rathburn                    Waterford  CT         396   32      184        26:33.0      8:34/M
      28    Christopher Jenkins               Groton  CT            341   39      192        26:50.0      8:39/M
      29    Aaron Valhyseu                    Staten Island  NY     259   35      215        27:34.0      8:54/M
      30    Jeff Valliere                     Springfield  VA       258   37      218        27:44.0      8:57/M
      31    Frederick Chapman                 Jewett City  CT       427   34      244        28:36.0      9:14/M
      32    Jeremy Walbonn                    Groton  CT            208   37      252        28:51.0      9:18/M
      33    Justin Charron                    Waterford  CT         438   31      259        29:02.0      9:22/M
      34    Tyson Caldwell                    Mystic  CT             42   37      286        30:07.0      9:43/M
      35    Brain Majeski                     Waterford  CT         242   39      287        30:08.0      9:43/M
      36    Chris Doyle                                             367   36      326        31:50.0     10:16/M
      37    John Berube                       Chicago  IL           444   30      367        33:34.0     10:50/M
      38    Casey Gager                       New London  CT         35   34      386        34:11.0     11:02/M
      39    Tim Amidon                        Westerly  RI           80   32      388        34:13.0     11:02/M
      40    Tom Stone                         Preston  CT           151   39      402        35:50.0     11:34/M
      41    Scott Beauvais                    Woodstock  CT          15   39      408        36:14.0     11:41/M
      42    Kelly St. Hilaire                 Mahwah  NJ            147   31      426        37:54.0     12:14/M
      43    Julian Wilson                     Niantic  CT           164   30      432        39:55.0     12:53/M
      44    Rich Moore                        New London  CT        144   37      448        45:26.0     14:39/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Lapointe                     Norwich  CT           441   45       57        21:37.0      6:58/M
       2    Alison Gallerani                  Uncasville  CT        254   45      109        23:59.0      7:44/M
       3    Tracy Citron                      New London  CT        435   46      121        24:25.0      7:53/M
       4    Melissa Root                      New London  CT        291   42      125        24:31.0      7:55/M
       5    Tina Gifeller                     Rutland  VT           179   44      159        25:44.0      8:18/M
       6    Renee Shamsideen                  Groton  CT             61   49      164        25:53.0      8:21/M
       7    Michelle Wynne                    Hebron  CT            305   48      190        26:46.0      8:38/M
       8    Julie Wachtmann                   Gales Ferry  CT       170   46      191        26:47.0      8:38/M
       9    Edith Gray-Negahlean              Waterford  CT         181   45      195        26:58.0      8:42/M
      10    Dawn Holmes                       Essex  CT             138   49      217        27:42.0      8:56/M
      11    Kim MacDonald                     Mystic  CT            103   42      228        28:14.0      9:06/M
      12    Kathleen Skrabacz                 New London  CT        323   44      229        28:19.0      9:08/M
      13    Marsha Regan                      New London  CT        402   47      236        28:28.0      9:11/M
      14    Noelle Fox                        Groton  CT            263   46      240        28:32.0      9:12/M
      15    Deb Smith                         Bozrah  CT            118   40      248        28:44.0      9:16/M
      16    Lucy Regan                        New London  CT        309   48      250        28:47.0      9:17/M
      17    Heather Pomroy                    Waterford  CT         114   41      253        28:52.0      9:19/M
      18    Linda Smedberg                    Groton  CT             27   41      257        28:59.0      9:21/M
      19    Hillary Kensel                    Waterford  CT          39   40      261        29:11.0      9:25/M
      20    Mary Georgetti                    Mystic  CT            313   47      262        29:16.0      9:26/M
      21    Kirsten Pelomin                   Waterford  CT         249   41      266        29:22.0      9:28/M
      22    Paula Archer                      Oakdale  CT           273   49      280        29:56.0      9:39/M
      23    Kathleen Malloy                   Mystic  CT            282   43      284        30:04.0      9:42/M
      24    Victoria Towpasz                  Groton  CT            265   42      289        30:12.0      9:45/M
      25    Pam Kinder                        Norwich  CT             6   46      291        30:17.0      9:46/M
      26    Ashley Orefice                    Niantic  CT           107   41      296        30:23.0      9:48/M
      27    Cassie Bradford                   Bozrah  CT            112   40      298        30:25.0      9:49/M
      28    Carolyn Ryan                      Groton  CT             83   43      327        31:50.0     10:16/M
      29    Anne Bingham                      Higganum  CT          321   48      339        32:16.0     10:25/M
      30    Amanda Lopez                      Amherst  MA           316   40      369        33:36.0     10:50/M
      31    Laura Heller                      Mystic  CT            405   46      377        33:50.0     10:55/M
      32    Helen Sweet                       Norwich  CT           116   48      378        33:51.0     10:55/M
      33    Jean Sprelace                     New London  CT        358   42      379        33:52.0     10:55/M
      34    Lisa Tanasi                       Terryville  CT        123   47      383        34:00.0     10:58/M
      35    Jenny Pellerin                    Norwich  CT           378   41      385        34:07.0     11:00/M
      36    Karen Cote                        Jewett City  CT       443   49      396        35:07.0     11:20/M
      37    Pamela Hixon                      Groton  CT             13   48      398        35:19.0     11:24/M
      38    Rebbecca Tindall                  Taftville  CT         393   40      418        36:55.0     11:55/M
      39    René Mercado                      New London  CT          9   42      422        37:11.0     12:00/M
      40    Margaret Mager                    Bronxville  NY        412   49      425        37:49.0     12:12/M
      41    Michele Morgan                    Waterford  CT          73   40      434        40:04.0     12:55/M
      42    Michelle Mahoney                  Waterford  CT          63   40      435        40:05.0     12:56/M
      43    Pamela Rodgers                    Uncasville  CT        458   48      446        43:22.0     13:59/M
      44    Kimberly Brown                    Groton  CT              8   42      451        46:42.0     15:04/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spyros Barres                     Mystic  CT            312   49        6        17:08.0      5:32/M
       2    Jeff Walker                       Westerly  RI          467   47       13        18:19.0      5:55/M
       3    Jeffery Vuono                     Westerly  RI          350   49       20        19:06.0      6:10/M
       4    Bruce Christensen                 Bolton  CT            303   44       21        19:09.0      6:11/M
       5    Joe Baldi                         Waterford  CT         203   48       34        20:21.0      6:34/M
       6    Stephen Haluga                    Groton  CT            205   48       41        20:51.0      6:44/M
       7    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       272   43       46        21:07.0      6:49/M
       8    Sean Borrelli                     North Stonington  C   100   42       48        21:10.0      6:50/M
       9    Art Cost                          Ledyard  CT           251   41       49        21:11.0      6:50/M
      10    Benito Martinez                   Quaker Hill  CT         1   41       54        21:29.0      6:56/M
      11    Mac Ordonio                       Mystic  CT            348   48       59        21:44.0      7:01/M
      12    Greg Drozynski                    Norwich  CT           437   47       62        21:48.0      7:02/M
      13    Mark McConkey                     Old Lyme              464   44       66        21:53.0      7:04/M
      14    Chris McDonald                    Oakdale  CT           285   43       69        21:58.0      7:05/M
      15    Paul L. Dipadua                   Exeter  RI             37   45       80        22:43.0      7:20/M
      16    John Collins                      Eliot  ME             268   46       81        22:44.0      7:20/M
      17    Kern Dowsett                      New London  CT        465   45       84        22:50.0      7:22/M
      18    Eric Arvidson                     New London  CT        453   45       88        23:02.0      7:26/M
      19    David Howes                       New London  CT        456   40      106        23:50.0      7:41/M
      20    John Strecker                     Waterford  CT          20   49      108        23:57.0      7:44/M
      21    William Hurd                      South Windsor  CT     296   48      119        24:24.0      7:52/M
      22    Andrew Aspinwall                  New London  CT        119   45      124        24:30.0      7:54/M
      23    Doug MacDonald                                          102   44      126        24:32.0      7:55/M
      24    Capt Eric Jones                   New London  CT         77   47      127        24:33.0      7:55/M
      25    Bill Sullivan                     Waterford  CT         451   44      146        25:10.0      8:07/M
      26    Michael Crutenley                 North Stonington  C   293   41      147        25:11.0      8:07/M
      27    Tom Lafauci                       Mystic  CT             45   46      151        25:20.0      8:10/M
      28    Dave Cheetham                     Philadelphia  PA      216   44      158        25:43.0      8:18/M
      29    Steve Bellanaese                  Salem  CT             271   42      161        25:46.0      8:19/M
      30    Joseph Bondarenko                 New York  NY          134   45      174        26:08.0      8:26/M
      31    Tony Bonanno                      Ellington  CT         318   47      176        26:20.0      8:30/M
      32    John Bence                        Groton  CT             11   43      188        26:38.0      8:35/M
      33    George Buas                       West Warwick  RI      311   48      189        26:43.0      8:37/M
      34    James Ilch                        Mystic  CT            300   41      197        27:00.0      8:43/M
      35    Randy Bissonnette                 Dayville  CT          210   49      210        27:28.0      8:52/M
      36    John Donnelly                     Niantic  CT           292   47      225        28:00.0      9:02/M
      37    Adam Sprecace                     New London  CT        359   42      230        28:20.0      9:08/M
      38    Steven Wei                        Groton  CT             89   43      234        28:24.0      9:10/M
      39    Larry Ewoldt                      Norwich  CT           133   41      241        28:32.0      9:12/M
      40    Dion Devega                       Norwich  CT           127   42      247        28:42.0      9:15/M
      41    John Ryan                         Waterford  CT         468   49      276        29:41.0      9:35/M
      42    Glenn Nilsen                      Brewster  NY          139   47      277        29:42.0      9:35/M
      43    Jon Heller                        Mystic  CT            407   44      290        30:15.0      9:45/M
      44    Michael O'Farrell                 New London  CT        166   42      293        30:19.0      9:47/M
      45    Mark Palmerino                    New London  CT        143   49      311        31:22.0     10:07/M
      46    Patrick Keating                   New London  CT         81   41      329        31:53.0     10:17/M
      47    John Rumberger                    Marlborough  CT       131   41      330        31:54.0     10:17/M
      48    Kyle Osyn                                               471   41      341        32:18.0     10:25/M
      49    Tom Pachler                       Farmington  CT        362   46      342        32:18.0     10:25/M
      50    Brett Mahoney                     Waterford  CT         255   41      346        32:27.0     10:28/M
      51    Michael Schlesselman              Niantic  CT           284   48      363        33:23.0     10:46/M
      52    Joe Mikolajczak                   Groton  CT            152   43      366        33:29.0     10:48/M
      53    Rick Lopez                        Amherst  MA           315   41      368        33:36.0     10:50/M
      54    Joesphus Carter                   Richmond  VA          197   42      394        34:41.0     11:11/M
      55    Steven Alexander                  Ledyard  CT           137   49      400        35:38.0     11:30/M
      56    Colin Provencher                  Oakdale  CT            49   42      413        36:47.0     11:52/M
      57    Bob Statchen                      Stonington  CT        280   44      443        41:32.0     13:24/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Liz Williams                 Niantic  CT           430   50       97        23:21.0      7:32/M
       2    Rosann Diroma                     Groton  CT             14   53      105        23:42.0      7:39/M
       3    Leslie Forbes                     Ledyard  CT           172   53      153        25:27.0      8:13/M
       4    Ellen Scala                       New London  CT         85   58      172        26:05.0      8:25/M
       5    Georgia Panagopoulos              Berlin  CT             47   53      196        26:59.0      8:42/M
       6    Carol Hazelton                    Norwich  CT           306   56      232        28:21.0      9:09/M
       7    Amy Nixon                         New London  CT        403   54      278        29:48.0      9:37/M
       8    Suzanne Lemmon                    East Lyme  CT         262   55      300        30:48.0      9:56/M
       9    Joan Winters                      East Lyme  CT         101   52      308        31:18.0     10:06/M
      10    Denise Hooser                                           142   52      313        31:25.0     10:08/M
      11    Nancy Lupienski                   Groton  CT            130   51      319        31:38.0     10:12/M
      12    Susan Smith                       New London  CT         82   53      328        31:53.0     10:17/M
      13    Karen Short                       New London  CT        460   51      331        31:54.0     10:17/M
      14    Alisa Bishop                      Groton  CT             43   52      352        32:50.0     10:35/M
      15    Maureen Benway                    Uncasville  CT        281   53      359        33:18.0     10:45/M
      16    Karen Brovero                     Niantic  CT           414   51      365        33:28.0     10:48/M
      17    Annamaria Colburn                 Jewett City  CT       190   54      389        34:19.0     11:04/M
      18    Jaye Wilson                       New London  CT        163   57      414        36:50.0     11:53/M
      19    Diane Cain                        North Stonington  C    67   53      423        37:16.0     12:01/M
      20    Ceclia Grisafe                    Salem  CT             419   56      431        39:38.0     12:47/M
      21    Kathy Gauthier                    Mystic  CT            135   52      444        41:51.0     13:30/M
      22    Laura Bastien                     Waterford  CT          57   54      445        42:09.0     13:36/M
      23    Bouquette Jones                   Bethlehem  NH          97   57      450        45:49.0     14:47/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Beebe                                             212   50       32        20:19.0      6:33/M
       2    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        244   57       38        20:40.0      6:40/M
       3    Richard Rice                      Uncasville  CT        224   52       39        20:46.0      6:42/M
       4    John Brown                        Oakdale  CT           173   53       50        21:13.0      6:51/M
       5    Lou Conforte                      Wallingford  CT       326   54       56        21:35.0      6:58/M
       6    Bob Edgecomb                      Waterford  CT         376   52       60        21:44.0      7:01/M
       7    Jon C Nelson                      Niantic  CT           352   59       63        21:49.0      7:02/M
       8    Michael Presti                    Manchester  CT        304   52       70        22:04.0      7:07/M
       9    Robert Hurd                       Higganum  CT          308   51       74        22:24.0      7:14/M
      10    Scott Todd                        Uncasville  CT        126   55      117        24:23.0      7:52/M
      11    Gary Gifeller                     Rutland  VT           180   50      129        24:38.0      7:57/M
      12    Joseph Liguore                    Ledyard  CT           158   54      133        24:50.0      8:01/M
      13    Bob Myers                         Waterford  CT         455   50      135        24:55.0      8:02/M
      14    Roger Isaac                       Danielson  CT          40   57      154        25:39.0      8:16/M
      15    Jeffrey Lemmon                    East Lyme  CT         250   53      165        25:55.0      8:22/M
      16    Bob Buckingham                    New London  CT        381   52      168        26:01.0      8:24/M
      17    Luke Varansko                     Groton  CT            354   53      169        26:02.0      8:24/M
      18    Manuel Rivera                     New London  CT        171   59      180        26:24.0      8:31/M
      19    Michael Price                     Coventry  CT          185   54      199        27:05.0      8:44/M
      20    Paul Martineau                    New London  CT        422   54      214        27:33.0      8:53/M
      21    Craig Barnes                                             65   56      242        28:32.0      9:12/M
      22    Rob Scala                         New London  CT         84   55      256        28:58.0      9:21/M
      23    Bruce Grisafe                     Salem  CT             420   58      283        30:03.0      9:42/M
      24    Steven Bastien                    Waterford  CT          56   55      299        30:47.0      9:56/M
      25    Don Welsh                         Quaker Hill  CT        88   57      301        30:51.0      9:57/M
      26    Gino Card                         Hartford  CT           87   51      317        31:36.0     10:12/M
      27    Wayne Malin                       Jewett City  CT       233   53      324        31:49.0     10:16/M
      28    Tim Smith                         Pawcatuck  CT         246   53      356        33:10.0     10:42/M
      29    Tim Wilbur                        East Lyme  CT           2   53      360        33:19.0     10:45/M
      30    Dan Duprey                        Gales Ferry  CT       105   55      362        33:21.0     10:45/M
      31    Sandy Marino                      Wolcott  CT           122   54      382        33:55.0     10:56/M
      32    John Senior                       Westerly  RI           79   53      399        35:27.0     11:26/M
      33    Neal Phelon                       Manchester  CT        290   52      429        38:10.0     12:19/M
      34    Brian Stauss                      Pelham  AL             72   57      439        40:40.0     13:07/M
      35    Robert Hailey                     New London  CT         62   51      440        40:57.0     13:13/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Almeida Crocker             Waterford  CT          28   62      171        26:05.0      8:25/M
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           409   65      269        29:28.0      9:30/M
       3    Annette Coulter                   White Plains  NY      146   63      452        46:54.0     15:08/M
       4    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        204   61      454        57:39.0     18:36/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pasquale Dinonsie                 Wakefield  RI         211   61       93        23:08.0      7:28/M
       2    Way Hedding                       Niantic  CT           434   62      110        24:02.0      7:45/M
       3    William Brentnall                 Gales Ferry  CT        74   61      140        24:59.0      8:04/M
       4    Ron Donovan                       Ledyard  CT           110   60      307        31:17.0     10:05/M
       5    William Miller                    Fairfield  CT         182   62      351        32:48.0     10:35/M
       6    Lee Williamis                     Glastonbury  CT       310   64      371        33:39.0     10:51/M
       7    Peter Demarco                     New London  CT        167   61      438        40:35.0     13:05/M
       8    Mark Shcneider                    Waterford  CT         429   64      447        44:55.0     14:29/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Brown                       East Lyme  CT         201   70      144        25:05.0      8:05/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT            29   76      227        28:12.0      9:06/M
       3    Fred Zuleger III                  Coventry  RI          178   74      265        29:22.0      9:28/M
       4    Jim Quinn                         Stonington  CT        269   76      297        30:23.0      9:48/M
       5    Ted Phillips                      Niantic  CT           370   71      314        31:28.0     10:09/M
       6    Kenneth Bondi                     Salem  CT             155   71      334        31:55.0     10:18/M
       7    David Bingham                     Salem  CT             398   71      340        32:16.0     10:25/M
       8    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           294   74      343        32:21.0     10:26/M
       9    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           302   72      390        34:29.0     11:07/M