Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Aug4_JohnJe_set2.shtml

John & Jessie Kelley Ocean Beach 11.6-Mi

New London, CT, August 4, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

50th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6-Mile Road Race

50th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6-Mile Road Race

Age Group Results

August 04, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           204   0       482      2:11:48.0     11:22/M
Top

Female 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandy Leclair                    Groton  CT             14   17       54      1:21:52.0      7:03/M
       2    Elena Jay                         West Hartford  CT     530   18      178      1:37:38.0      8:25/M
       3    Lindsay Fisher                    Norwich  CT           559   18      207      1:40:05.0      8:38/M
       4    Brianna Lenehan                   Bozrah  CT            560   17      208      1:40:05.0      8:38/M
       5    Nene Tenety                       Groton  CT            402   18      256      1:43:51.0      8:57/M
       6    Ashlin Conroy                     Muttontown  NY        412   17      305      1:49:17.0      9:25/M
       7    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        158   18      312      1:49:46.0      9:28/M
       8    Emily O Hara                      East Rockaway  NY     407   15      355      1:54:36.0      9:53/M
       9    Kimberly Halpin                   Glastonbury  CT       130   19      387      1:58:27.0     10:13/M
      10    Lillian Johnson                   Worcester  MA         242   14      418      2:02:16.0     10:32/M
      11    Nora Kipnis                       South Salem  NY       270   18      432      2:04:27.0     10:44/M
      12    Christina Conroy                  Muttontown  NY        411   17      443      2:05:36.0     10:50/M
      13    Tara Kelly                        Zip Not Provided  C   561   18      444      2:05:51.0     10:51/M
      14    Kathryn Elnick                    Merrick  NY           520   14      451      2:06:36.0     10:55/M
      15    Becky Gordon                      Middlebury  CT        140   18      479      2:11:25.0     11:20/M
      16    Loven Gutowski                    New Britain  CT       451   17      508      2:20:36.0     12:07/M
Top

Male 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Johns                       North Andover  MA     333   17       23      1:15:12.0      6:29/M
       2    Lee Cattanch                      New London  CT         16   19       33      1:17:04.0      6:39/M
       3    Scott Bushey                      Hebron  CT            522   18       41      1:18:32.0      6:46/M
       4    Frank Duncan                      West Hartford  CT     535   18       48      1:20:55.0      6:59/M
       5    Adam Stiles                       Hudson  OH            424   18       53      1:21:29.0      7:01/M
       6    Gren Lynch                        Monroe  CT            546   19       78      1:25:29.0      7:22/M
       7    Ryan Fagan                        Glastonbury  CT       499   17       86      1:26:43.0      7:29/M
       8    Garrett Szafman                   West Hartford  CT     532   19      114      1:31:12.0      7:52/M
       9    Justin Zablocki                   Essex  CT             655   17      118      1:32:02.0      7:56/M
      10    Sean Carney                       West Haven            604   16      285      1:46:51.0      9:13/M
      11    Zack Matthews                     Glastonbury  CT       326   19      294      1:47:45.0      9:17/M
      12    Owen Neistat                      New London  CT        464   13      511      2:23:17.0     12:21/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT             21   24       10      1:10:18.0      6:04/M
       2    Krisztina Dearborn                Charlestown  RI       446   20       17      1:14:06.0      6:23/M
       3    Cathleen Balantic                 Niantic  CT           524   25       43      1:19:02.0      6:49/M
       4    Cassie Ryan Rasmussen             Quaker Hill  CT       595   29       55      1:22:02.0      7:04/M
       5    Brittany Moriarity                Niantic  CT           115   26       58      1:22:31.0      7:07/M
       6    Annie Scully                      Niantic  CT           116   23       59      1:22:32.0      7:07/M
       7    Sara Larkin                       Torrington  CT        413   27       83      1:26:21.0      7:27/M
       8    Gina Ryan                         Worcester  MA         119   28      107      1:29:55.0      7:45/M
       9    Jessamyn Cox                      Mystic  CT            382   25      111      1:31:02.0      7:51/M
      10    Dana Merise                       Norwich  CT           531   26      113      1:31:10.0      7:52/M
      11    Jennifer Mitteness                Waterford  CT         508   20      119      1:32:11.0      7:57/M
      12    Shannon Katzmayr                  Bloomfield  CT        462   25      147      1:34:26.0      8:08/M
      13    Erin Howie                        Gales Ferry  CT       392   26      153      1:35:19.0      8:13/M
      14    Rosalind Could                    Allston  MA           653   26      156      1:35:32.0      8:14/M
      15    Taylor Dedy                       Waterford  CT         507   20      157      1:35:38.0      8:15/M
      16    Brianna Carlson                   South Windsor  CT     537   20      176      1:37:37.0      8:25/M
      17    Lauren Hickey                     Providence  RI        563   23      195      1:39:10.0      8:33/M
      18    Cathryn Lefebvre                  West Haven            405   27      198      1:39:26.0      8:34/M
      19    Rena Eudy                         Uncasville  CT        642   27      212      1:40:16.0      8:39/M
      20    Amy D Amico                       Groton  CT            384   29      236      1:42:12.0      8:49/M
      21    Kristen Lincoln                   Groton  CT            126   26      240      1:42:37.0      8:51/M
      22    Raquel Kan                        Northborough  MA      200   29      254      1:43:39.0      8:56/M
      23    Frances McGrath                   Windham  CT           540   23      265      1:44:46.0      9:02/M
      24    Danielle McGeary                  New Britain  CT       659   27      266      1:44:54.0      9:03/M
      25    Linda Solomon                     Brockton  MA           48   29      269      1:44:57.0      9:03/M
      26    Amy Novotny                       Middletown  CT         28   28      279      1:46:31.0      9:11/M
      27    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        159   22      284      1:46:50.0      9:13/M
      28    Kathryn Egnaczak                  Cherry Valley  MA     621   29      304      1:49:17.0      9:25/M
      29    Elizabeth Dinatale                Worcester  MA         215   25      306      1:49:20.0      9:26/M
      30    Monika Otoole                     Shelton  CT           131   29      319      1:50:33.0      9:32/M
      31    Mary Adair McGrathy               Windham  CT           557   26      326      1:51:03.0      9:34/M
      32    Lisa Halpin                       Glastonbury  CT       123   21      336      1:52:22.0      9:41/M
      33    Brittany Decker                   Plantsville  CT       635   23      341      1:52:38.0      9:43/M
      34    Nina Huang                        Hartford  CT          353   23      351      1:53:58.0      9:49/M
      35    Brittany Davis                                          678   27      352      1:53:58.0      9:49/M
      36    Sarah Dombrowski                  Groton  CT            562   23      383      1:58:15.0     10:12/M
      37    Kate Raunig                       Norwood  MA            35   22      384      1:58:17.0     10:12/M
      38    Annelise Blanchette               Lisbon  CT            307   20      406      2:00:46.0     10:25/M
      39    Heather Landry                    Norwich  CT           209   26      410      2:01:35.0     10:29/M
      40    Stacey Raimondi                   Waterford  CT         586   29      450      2:06:22.0     10:54/M
      41    Emily Eshenfelder                 New London  CT        516   23      452      2:06:37.0     10:55/M
      42    Stephanie John                    Norwich  CT           645   24      463      2:08:35.0     11:05/M
      43    Jessica Marczyszak                Seymour  CT           523   24      481      2:11:43.0     11:21/M
      44    Nicole Malvezzi                   Bristol  CT            55   27      488      2:15:38.0     11:42/M
      45    Amy Fernald                       Middletown  CT        356   25      493      2:17:02.0     11:49/M
      46    Deanna Foster                     Leominster  MA        216   28      533      2:41:17.0     13:54/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Leduc                     New London  CT        441   20        1      1:04:26.0      5:33/M
       2    Evertt Hackett                    West Hartford  CT     628   27        3      1:06:49.0      5:46/M
       3    Daviid Billing                    Gales Ferry  CT       477   23        5      1:07:53.0      5:51/M
       4    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT            20   29        7      1:09:38.0      6:00/M
       5    Stephen Kurczy                    Brooklyn  NY          455   29        8      1:10:10.0      6:03/M
       6    Ryan Murdoch                      Lawrence  MA           10   24       11      1:10:42.0      6:06/M
       7    Chris Zablocki                    Essex  CT             654   24       12      1:11:26.0      6:09/M
       8    Asher Brandt                      Orange  CT              8   21       14      1:12:14.0      6:14/M
       9    John Longo                        Shelton  CT           496   24       18      1:14:20.0      6:24/M
      10    Jim Rosenberger                   Watertown  CT         497   22       19      1:14:20.0      6:24/M
      11    Brian Lebow                       West Hartford  CT     582   20       20      1:14:45.0      6:27/M
      12    Nick Miller                       Norwich  CT             7   21       21      1:14:47.0      6:27/M
      13    Mark Olivier                      Groton  CT            456   27       22      1:14:57.0      6:28/M
      14    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       553   27       29      1:15:40.0      6:31/M
      15    Bill Martinsky                    Monroe  CT              2   21       32      1:17:00.0      6:38/M
      16    Brian Biekert                     Groton  CT             68   20       34      1:17:05.0      6:39/M
      17    Luke Albertson                    Norwich  CT             6   23       35      1:17:05.0      6:39/M
      18    Jon Paul Mandelburg               Quaker Hill  CT       605   27       37      1:17:21.0      6:40/M
      19    Reese Holtz                       West Hartford  CT     581   21       40      1:18:06.0      6:44/M
      20    Christopher Andrew                Norwich  CT           576   29       42      1:18:52.0      6:48/M
      21    Mathew Ralley                     Old Saybrook  CT      587   22       47      1:20:42.0      6:57/M
      22    Mark Brissette                    Newmarket  NH         517   28       60      1:22:37.0      7:07/M
      23    Steve Mucchetti                   Weehawken  NJ         505   28       61      1:22:40.0      7:08/M
      24    Jeffrey Opila                     Groton  CT            284   25       64      1:23:08.0      7:10/M
      25    Brendan Bucy                      Allston  MA           644   28       68      1:24:01.0      7:15/M
      26    Dan Manuzzi                       Enfield  CT           545   22       89      1:27:08.0      7:31/M
      27    Scott Balaeshwiler                Groton  CT            615   23       90      1:27:16.0      7:31/M
      28    Andrew Taylor                     Uncasville  CT        597   23       93      1:27:34.0      7:33/M
      29    Kyle Deveau                       Niantic  CT           350   25       96      1:28:23.0      7:37/M
      30    Eric Stevenson                    East Granby  CT        53   28      103      1:29:22.0      7:42/M
      31    Daniel Abbiati                    Oakdale  CT           394   23      120      1:32:16.0      7:57/M
      32    Peter McKay                       New Britain  CT        74   25      125      1:32:33.0      7:59/M
      33    Matt Dyer                         Groton  CT            618   26      151      1:35:05.0      8:12/M
      34    Willo Denatale                    Brooklyn  NY          630   23      204      1:39:58.0      8:37/M
      35    Christopher Ritchie               Marlborough  CT       303   24      217      1:40:39.0      8:41/M
      36    Anthony Good Jr                   Preston  CT           469   27      219      1:40:44.0      8:41/M
      37    Joseph Domino                     Putnam  CT            620   23      226      1:41:35.0      8:45/M
      38    Chase Carnot                      Pawcatuck  CT         342   27      258      1:43:57.0      8:58/M
      39    Gabe Coll                         West Hartford  CT     634   21      267      1:44:55.0      9:03/M
      40    Greg Tutolo                       Ellington  CT         548   25      277      1:46:14.0      9:09/M
      41    Samuel Nassetta                   New London  CT        550   20      315      1:50:05.0      9:29/M
      42    Kyle Hackett                      Abington  MA          310   25      342      1:52:45.0      9:43/M
      43    Tomas Sanjurjio                   East Haven  CT        168   28      397      2:00:13.0     10:22/M
      44    Robby Schwalb                     Mystic  CT            677   27      427      2:03:45.0     10:40/M
      45    Brandon Chance                    Voluntown  CT         484   29      428      2:04:06.0     10:42/M
      46    Ray Hernandez                     Hartford  CT          478   29      449      2:06:19.0     10:53/M
      47    Tammie Khumalo                    Weehawken  NJ         599   29      477      2:11:15.0     11:19/M
      48    Ram Jadeja                        West Haven  CT        182   27      517      2:28:04.0     12:46/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unsong Ostrowski                  Laurel  MD            253   33       38      1:17:31.0      6:41/M
       2    Megan Valentine                   Jericho  VT           607   33       51      1:21:10.0      7:00/M
       3    Suzanne Chaves                               Westbroo    84   30       74      1:24:53.0      7:19/M
       4    Sarah Jean                        Willington  CT        467   34       80      1:25:44.0      7:23/M
       5    Keron Smith                       Manchester  CT        566   36      110      1:30:51.0      7:50/M
       6    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT       466   36      146      1:34:16.0      8:08/M
       7    Christine Lombardo                Waterford  CT         657   39      150      1:35:04.0      8:12/M
       8    Gia Didonato Sroczenski           Webster  MA           393   35      154      1:35:26.0      8:14/M
       9    Karen Dobley                      North Stonington  C   102   37      168      1:36:27.0      8:19/M
      10    Andrea Sawler                     Quincy  MA            380   30      182      1:38:01.0      8:27/M
      11    Chelsey Elliott                   New London  CT        660   31      193      1:39:04.0      8:32/M
      12    Karen Kelly                       Rocky Hill  CT        289   35      215      1:40:34.0      8:40/M
      13    Kate Meberg                       Mystic  CT            321   31      223      1:40:57.0      8:42/M
      14    Kate Kelliher                     Westerly  RI          565   35      252      1:43:31.0      8:55/M
      15    Valerie Shippee                   Moosup  CT            315   37      260      1:44:14.0      8:59/M
      16    Amy Grundt                        Providence  RI        493   39      273      1:45:45.0      9:07/M
      17    Tek Leng Ung                      Cranston  RI          418   30      280      1:46:38.0      9:12/M
      18    Stephanie Settevendemie           Broad Brook  CT       300   33      293      1:47:44.0      9:17/M
      19    Brenda Burns                      Cumberland  RI        112   39      295      1:47:46.0      9:17/M
      20    Elle Noel                         Mansfield Center  C   470   36      296      1:47:48.0      9:18/M
      21    Kimberlee McCarthy                Worcester  MA         132   39      328      1:51:05.0      9:35/M
      22    Kelly Kincaid                     New London  CT        667   33      329      1:51:16.0      9:36/M
      23    Lea Crown                         Meriden  CT           521   35      337      1:52:23.0      9:41/M
      24    Jessica Klein                     Vernon Rockville  C   277   30      338      1:52:29.0      9:42/M
      25    Ana Sharry                        Worcester  MA         613   31      340      1:52:37.0      9:43/M
      26    Angela Thomas                     Mystic  CT            360   35      347      1:53:40.0      9:48/M
      27    Yvonne Lee                        Middletown  CT         87   36      348      1:53:45.0      9:48/M
      28    Annie Pard                        Millbury  MA          240   30      361      1:55:12.0      9:56/M
      29    Hui Qing Yin                      Kingston  RI          429   37      366      1:56:06.0     10:01/M
      30    Nicole Wilson                     Bristol  CT           448   31      368      1:56:28.0     10:02/M
      31    Jessica Marcotte                  Plainville  MA        269   32      377      1:57:36.0     10:08/M
      32    Olivia Kousky                     Shelton  CT           120   32      380      1:57:40.0     10:09/M
      33    Heidi White                       Charlton  MA          311   39      396      2:00:08.0     10:21/M
      34    Julie Betancourt                  Enfield  CT           610   31      409      2:01:29.0     10:28/M
      35    Laura Taglianetti                 Waterford  CT         670   30      416      2:02:12.0     10:32/M
      36    Leilani Laroco Chance             Voluntown  CT         498   32      429      2:04:07.0     10:42/M
      37    Sarah Claffey                     Moodus  CT            190   30      431      2:04:17.0     10:43/M
      38    Angieszko Nalepa                  Bristol  CT           346   30      436      2:04:51.0     10:46/M
      39    Ami Gorelikow                     Canton  CT            371   33      437      2:04:57.0     10:46/M
      40    Carol Myers                       Waterford  CT         671   37      454      2:06:47.0     10:56/M
      41    Jill Norton                       Quaker Hill  CT       308   30      461      2:08:32.0     11:05/M
      42    Andrea Gudauskas                  Bolton  CT            341   39      465      2:09:15.0     11:09/M
      43    Andrea Taylor                     East Hartford  CT     381   30      468      2:09:24.0     11:09/M
      44    Bozena Chmielewski                Johnston  RI          147   35      471      2:10:28.0     11:15/M
      45    Katie Gurleo                      Oakdale  CT           596   34      474      2:11:03.0     11:18/M
      46    Jennifer Grammatic                Worcester  MA         213   34      475      2:11:13.0     11:19/M
      47    Jennifer Spirito                  Bristol  CT           280   35      489      2:15:53.0     11:43/M
      48    Shannon Kiely                     Weymouth  MA          185   32      492      2:16:41.0     11:47/M
      49    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        117   35      498      2:18:00.0     11:54/M
      50    Kerin Buma                        Whitinsville  MA      226   34      502      2:19:30.0     12:02/M
      51    Emily Fitzgerald                  Charlton  MA          109   30      518      2:29:30.0     12:53/M
      52    Elizabeth Manney                  Rutland  MA           236   35      520      2:29:45.0     12:55/M
      53    Kate Antonucci                    Middletown  CT        189   34      526      2:33:57.0     13:16/M
      54    Cathia Marc                       Rutland  MA           231   35      528      2:35:44.0     13:26/M
      55    Melissa Young                     Griswold  CT          665   39      530      2:39:20.0     13:44/M
      56    Angela Armstrong                  Braintree  MA         332   34      535      2:41:35.0     13:56/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janey Gifford                     Burlingame  CA        542   34        2      1:05:36.0      5:39/M
       2    John Welsh                        Millburn  NJ          503   31        6      1:08:47.0      5:56/M
       3    Carlos Rivera                     Springfield  MA       533   38       13      1:11:32.0      6:10/M
       4    Gus Albuquerove                   New York  NY          475   34       26      1:15:26.0      6:30/M
       5    Joe Shaw                          Grantham  NH          491   31       30      1:16:00.0      6:33/M
       6    Zandy Mangold                     Brooklyn  NY          574   38       36      1:17:11.0      6:39/M
       7    Casey Neistat                     New London  CT        465   31       39      1:17:41.0      6:42/M
       8    Adam Bulewich                     Windsor  CT           584   35       44      1:19:08.0      6:49/M
       9    Larz Selmer Larsen                Oakdale  CT            12   31       45      1:19:57.0      6:54/M
      10    Jorge Kuljis                      Wethersfield  CT       85   32       66      1:23:42.0      7:13/M
      11    Matthew Duerr                     Ledyard  CT           637   34       69      1:24:11.0      7:15/M
      12    Jeff Billing                      West Hartford  CT      38   33       76      1:25:02.0      7:20/M
      13    Eric Pope                         Wallingford  CT       113   37       79      1:25:42.0      7:23/M
      14    Victor Yelevich                   Farmington  CT        285   30       81      1:25:47.0      7:24/M
      15    Rob McGuinness                    Portland  CT           49   30       91      1:27:25.0      7:32/M
      16    Joshn Harwell                     Mystic  CT            569   38       95      1:28:15.0      7:36/M
      17    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           389   39       98      1:28:45.0      7:39/M
      18    Jake Fisher                       Berlin  CT            282   38      100      1:29:10.0      7:41/M
      19    Ben Piecuch                       Providence  RI        564   36      115      1:31:47.0      7:55/M
      20    Mark Barile                       Windsor Locks  CT     403   30      128      1:32:42.0      7:59/M
      21    Peter Huoppi                      Uncasville  CT        512   33      155      1:35:32.0      8:14/M
      22    Roger Marcotte                    Plainville  MA        268   31      170      1:36:51.0      8:21/M
      23    Josh Eudy                         Uncasville  CT        641   34      179      1:37:41.0      8:25/M
      24    David Flagg                       Norwich  CT           151   38      180      1:37:51.0      8:26/M
      25    Tyler Tuomisto                    Cumberland  RI         62   31      181      1:37:55.0      8:26/M
      26    Stephen Zweir                     Waterford  CT         363   39      185      1:38:24.0      8:29/M
      27    David Salthouse                   Norwalk  CT           680   32      187      1:38:30.0      8:29/M
      28    Rigo Mockalis                     Cromwell  CT          666   34      190      1:38:40.0      8:30/M
      29    Joshua Duclos                     Concord  NH           643   30      201      1:39:48.0      8:36/M
      30    Geoff Shannon                     West Hartford  CT     288   33      205      1:39:59.0      8:37/M
      31    Jay Messina                       Waterford  CT         434   36      214      1:40:33.0      8:40/M
      32    Rich Ritchie                      Rocky Hill  CT        304   38      218      1:40:39.0      8:41/M
      33    Jonathan Norton                   Quaker Hill  CT       309   36      220      1:40:47.0      8:41/M
      34    Rui Lopes                         Wethersfield  CT      290   39      221      1:40:49.0      8:41/M
      35    Marc Blandiin                     Plymouth  MA          221   32      233      1:41:56.0      8:47/M
      36    James Foster                      Leominster  MA        219   31      234      1:41:57.0      8:47/M
      37    Robert Wilkinson                  Niantic  CT           544   34      244      1:42:51.0      8:52/M
      38    Michael Micheli                   Groton  CT            145   33      247      1:42:58.0      8:53/M
      39    Stephen Edwards                   Ledyard  CT            88   36      251      1:43:27.0      8:55/M
      40    Ben Burkey                        Colchester  CT        137   37      262      1:44:18.0      8:59/M
      41    Joel Curry                        Mchenry  IL           490   33      263      1:44:35.0      9:01/M
      42    Dirk Vlieks                       Mystic  CT            656   39      283      1:46:48.0      9:12/M
      43    Shawn Mason                       Middletown  RI        431   35      314      1:49:58.0      9:29/M
      44    Timothy Wilson                    Bristol  CT           437   30      317      1:50:27.0      9:31/M
      45    Jason Harthan                     Shrewsbury  MA        235   33      323      1:50:41.0      9:33/M
      46    John Polorny                      Dayville  CT          373   39      324      1:50:42.0      9:33/M
      47    Thomas Stracqualursi              Taunton  MA           234   37      346      1:53:39.0      9:48/M
      48    Paul Raffa                        Millbury  MA          203   34      358      1:54:55.0      9:54/M
      49    Mun Sang Yue                      Kingston  RI          430   39      367      1:56:06.0     10:01/M
      50    Justin Kousky                     Shelton  CT           121   32      381      1:57:41.0     10:09/M
      51    Christopher Jenkins               Groton  CT            287   39      407      2:00:47.0     10:25/M
      52    Jose Ludo                         Hartford  CT          529   39      411      2:01:37.0     10:29/M
      53    James Lovering                    Mystic  CT            165   37      420      2:02:29.0     10:34/M
      54    Randy Bissonnette                 Dayville  CT          622   39      469      2:10:07.0     11:13/M
      55    Blake Crist                       Cambridge  MA         626   30      478      2:11:15.0     11:19/M
      56    Stephen Marchillo                 East Granby  CT       345   34      515      2:26:29.0     12:38/M
      57    Andy Sharry                       Worcester  MA         612   39      532      2:41:16.0     13:54/M
      58    Daniel Armstrong                  Braintree  MA         331   34      534      2:41:18.0     13:54/M
      59    Jean Marc                         Rutland  MA           230   34      539      2:42:38.0     14:01/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Perkins Banas             Danielson  CT           5   41       50      1:21:07.0      7:00/M
       2    Claire Gadrow                     Wakefield  RI          11   43       56      1:22:14.0      7:05/M
       3    Yolanda Hill                      Wethersfield  CT      483   41       65      1:23:29.0      7:12/M
       4    Martha Merz                       Mystic  CT            488   49      106      1:29:50.0      7:45/M
       5    Dianna Hyland                     North Windham  CT      45   42      124      1:32:31.0      7:59/M
       6    Patricia Matson                   Glastonbury  CT       414   41      126      1:32:37.0      7:59/M
       7    Kerry Milner                      Stratford  CT         302   45      130      1:32:44.0      8:00/M
       8    Yvonne Rubin                      East Haddam  CT        66   45      131      1:32:46.0      8:00/M
       9    Pam Dolan                         Mystic  CT            578   45      165      1:36:14.0      8:18/M
      10    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   273   48      177      1:37:38.0      8:25/M
      11    Christine Leffler                 Norwich  CT           568   41      189      1:38:36.0      8:30/M
      12    Teresa Norton                     Abington  MA          175   40      199      1:39:31.0      8:35/M
      13    Amy Sorensen                      Middlefield  CT       366   40      211      1:40:12.0      8:38/M
      14    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     514   49      227      1:41:35.0      8:45/M
      15    Spring Cole                       Danielson  CT         549   47      232      1:41:54.0      8:47/M
      16    Jillian McLeod                    Groton  CT             83   41      237      1:42:20.0      8:49/M
      17    Grace Ordonio                     Hadlyme  CT           652   49      242      1:42:47.0      8:52/M
      18    Gail Martin                       Sharon  MA             47   47      255      1:43:41.0      8:56/M
      19    Dawn Foley                        Mansfield  MA         170   42      259      1:44:08.0      8:59/M
      20    Julie Booth                       West Hartford  CT     257   48      261      1:44:17.0      8:59/M
      21    Rosa Evora                        Brockton  MA          114   44      278      1:46:17.0      9:10/M
      22    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         543   43      286      1:47:12.0      9:14/M
      23    Harshita Patel                    Colchester  CT        636   43      302      1:48:55.0      9:23/M
      24    Noelle Fox                        Groton  CT            486   46      308      1:49:27.0      9:26/M
      25    Kathleen Skrabacz                 New London  CT        555   44      327      1:51:03.0      9:34/M
      26    Brenda Harrington                 Waterford  CT          97   46      330      1:51:33.0      9:37/M
      27    Lucy Regan                        New London  CT        539   48      360      1:55:03.0      9:55/M
      28    Sue Tonucci                       Waterford  CT         648   40      362      1:55:24.0      9:57/M
      29    Kathryn Guidone                   Plantsville  CT       297   42      363      1:55:32.0      9:58/M
      30    Tina Deshaies                     Concord  NH           396   42      364      1:55:40.0      9:58/M
      31    Marha Regan                       New London  CT        534   47      388      1:58:47.0     10:14/M
      32    Elizabeth Goldrosen               Hope Valley  RI       149   46      389      1:59:02.0     10:16/M
      33    Ruth Mazzeo                       Grafton  MA           328   43      395      2:00:02.0     10:21/M
      34    Shirley Shepardson                Worcester  MA         338   48      403      2:00:34.0     10:24/M
      35    Nicole Sabatini                   Worcester  MA         142   47      404      2:00:46.0     10:25/M
      36    Michelle Watson                   Waterford  CT         601   42      412      2:01:48.0     10:30/M
      37    Amy Apostoleris                   Moodus  CT            631   49      413      2:02:09.0     10:32/M
      38    Jean Searle                       Waterford  CT         649   42      415      2:02:11.0     10:32/M
      39    Elizabeth Perry                   Niantic  CT           489   49      422      2:02:37.0     10:34/M
      40    Louise Hanrahan                   New London  CT        536   49      430      2:04:17.0     10:43/M
      41    Kerri Dewallace                   Waterford  CT         603   45      435      2:04:43.0     10:45/M
      42    Janet O Connor                    Abington  MA          174   45      438      2:05:09.0     10:47/M
      43    Meredith Twombly                  Shelburne Falls  MA   585   41      440      2:05:13.0     10:48/M
      44    Tracie Tenety                     Groton  CT            401   45      445      2:06:04.0     10:52/M
      45    Xaidie Campbell                   Worcester  MA         225   40      446      2:06:05.0     10:52/M
      46    Claudine Bouchard                 Springfield  MA       556   42      455      2:07:03.0     10:57/M
      47    Sandy Allen                       Raynham  MA           111   46      462      2:08:33.0     11:05/M
      48    Susan Leo Johnson                 Worcester  MA         241   45      486      2:13:12.0     11:29/M
      49    Donna Hetzler                     Glastonbury  CT       335   44      491      2:16:23.0     11:45/M
      50    Martina Graziano                  Wakefield  RI         673   46      500      2:18:39.0     11:57/M
      51    Lisa Marcham                      Vernon Rockville  C   267   43      507      2:20:33.0     12:07/M
      52    Sarah Winkley                     Cambridge  MA         254   45      521      2:29:55.0     12:55/M
      53    Ki;ie Tamanaco                    Northbridge  MA       108   42      523      2:30:26.0     12:58/M
      54    Pamela Suprenant                  Webster  MA           223   46      531      2:40:44.0     13:51/M
      55    Jenny Norris                      Bolton  CT            361   41      537      2:42:35.0     14:01/M
      56    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           600   44      541      2:47:38.0     14:27/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keven O Neil                      North Kingstown  RI   436   42        4      1:07:15.0      5:48/M
       2    Spyros Barros                     Mystic  CT              9   49        9      1:10:12.0      6:03/M
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          463   41       15      1:12:43.0      6:16/M
       4    Gerry O Hara                      East Rockaway  NY     408   48       16      1:13:09.0      6:18/M
       5    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      487   45       24      1:15:22.0      6:30/M
       6    David Carbone                     Hartford  CT          482   41       25      1:15:24.0      6:30/M
       7    Jeffrey Vouno                     Westerly  RI           22   49       27      1:15:26.0      6:30/M
       8    Clay Howland                      Providence  RI        480   46       28      1:15:37.0      6:31/M
       9    Mike Tartar                       Manchester  CT        183   41       31      1:16:22.0      6:35/M
      10    Travis Wright                     Castle Rock  CO       664   44       46      1:20:06.0      6:54/M
      11    Patrick McCue                     Canton  CT            318   42       52      1:21:25.0      7:01/M
      12    Kevin Pigeon                      Windsor  CT           592   45       63      1:22:56.0      7:09/M
      13    Scott Edwards                     North Stonington  C    98   48       70      1:24:19.0      7:16/M
      14    Ed Mokoski                        Clinton  CT           650   46       72      1:24:39.0      7:18/M
      15    Erik Saszik                       Evanston  IL          617   44       77      1:25:19.0      7:21/M
      16    Frank White                       East Hampton  CT      506   47       82      1:26:09.0      7:26/M
      17    Mark Paparella                    Colchester  CT        589   48       85      1:26:37.0      7:28/M
      18    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        198   44       87      1:26:44.0      7:29/M
      19    Harry Duvall                      Boston  MA            239   48       88      1:26:46.0      7:29/M
      20    Elvin Torres                      Holyoke  MA           526   48       92      1:27:31.0      7:33/M
      21    David Czarneski                   Bristol  CT           129   47       94      1:27:51.0      7:34/M
      22    Choukri Benmamoun                 Farmington  CT        661   42       97      1:28:32.0      7:38/M
      23    Gary Andy                         Concord  NH           397   43      104      1:29:40.0      7:44/M
      24    James Lyons                       South Windsor  CT     450   47      108      1:30:09.0      7:46/M
      25    Rob Speers                        Rocky Hill  CT        245   44      109      1:30:28.0      7:48/M
      26    Todd Fisher                       Norwich  CT            58   43      112      1:31:08.0      7:51/M
      27    Noel Clarke                       Somerville  MA        538   48      121      1:32:17.0      7:57/M
      28    Daneil Schmitz                    Portland  CT          141   41      122      1:32:19.0      7:58/M
      29    Chris McDonald                    Waterford  CT         502   43      123      1:32:24.0      7:58/M
      30    Marc Scrivener                    Willimantic  CT        81   43      129      1:32:44.0      8:00/M
      31    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            646   48      132      1:32:53.0      8:00/M
      32    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY          41   47      135      1:33:04.0      8:01/M
      33    Rick Cota                         Wakefield  RI          27   43      136      1:33:07.0      8:02/M
      34    Brett Roberson                    East Hampton  CT      444   48      141      1:33:49.0      8:05/M
      35    David Dickson                     Glastonbury  CT       438   41      148      1:34:36.0      8:09/M
      36    Carl Ficks                        Farmington  CT         67   48      149      1:34:55.0      8:11/M
      37    Scott Partosan                    Mystic  CT            662   47      159      1:35:51.0      8:16/M
      38    Ruben Rios                        Holyoke  MA           527   44      161      1:35:52.0      8:16/M
      39    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           378   49      162      1:35:55.0      8:16/M
      40    Daniel Sullivan                   East Hampton  CT      658   41      164      1:36:04.0      8:17/M
      41    Eric Arvidson                     New London  CT        314   45      171      1:37:02.0      8:22/M
      42    Tim Crowley                       Brooklyn  NY          629   41      172      1:37:10.0      8:23/M
      43    William Yates                     Brooklyn  NY          640   41      173      1:37:10.0      8:23/M
      44    Michael Kornacki                  New York  NY           26   44      186      1:38:29.0      8:29/M
      45    Michael Paige                     Norwalk  CT           679   41      188      1:38:31.0      8:30/M
      46    Todd Swim                         Wilmington  VT        460   42      191      1:38:42.0      8:31/M
      47    Christain Morrison                Shelton  CT           583   48      194      1:39:07.0      8:33/M
      48    Colin Sullivan                    North Kingstown  RI   453   43      197      1:39:18.0      8:34/M
      49    Dave Johns                        North Andover  MA     334   46      206      1:40:01.0      8:37/M
      50    Chris Vezeau                      Cambridge  MA         255   45      222      1:40:55.0      8:42/M
      51    Douglas MacDonald                 Mystic  CT            261   45      224      1:41:13.0      8:44/M
      52    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       547   44      230      1:41:47.0      8:46/M
      53    Edward Coleman                    Auburn  MA            232   49      243      1:42:48.0      8:52/M
      54    Kevin Shaughnessy                 Boston  MA             82   40      245      1:42:52.0      8:52/M
      55    Eric Shuman                       Cranston  RI          164   48      246      1:42:53.0      8:52/M
      56    Steven O Donnell                  Waltham  MA           248   49      250      1:43:26.0      8:55/M
      57    Paul Gary                         Pawcatuck  CT          24   45      253      1:43:31.0      8:55/M
      58    Brendan Shea                      Amston  CT            541   46      287      1:47:20.0      9:15/M
      59    Jeff White                        Charlton  MA          312   49      289      1:47:25.0      9:16/M
      60    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     104   41      291      1:47:36.0      9:17/M
      61    Tony Gardner                      Norwich  CT           625   44      300      1:48:49.0      9:23/M
      62    Jeffrey Gardner                   Griswold  CT          624   42      301      1:48:50.0      9:23/M
      63    Scott Thomspon                    Mansfield Center  C   387   46      309      1:49:29.0      9:26/M
      64    Martin Herny                      Broad Brook  CT       593   47      311      1:49:43.0      9:28/M
      65    Glen Zygmuntowicz                 Douglas  MA            77   41      313      1:49:55.0      9:29/M
      66    Marc Cerrone                      Pomfret Center  CT    348   42      325      1:50:43.0      9:33/M
      67    Benito Martinez                   Quaker Hill  CT       283   41      332      1:51:34.0      9:37/M
      68    Stephen Meskiewicz                Griswold  CT          176   47      333      1:51:39.0      9:38/M
      69    Eric Benevides                    Johnston  RI          146   42      339      1:52:36.0      9:42/M
      70    William Dowd                      Holden  MA            632   49      349      1:53:47.0      9:49/M
      71    Jerry Strange                     Norwich  CT           591   44      371      1:56:39.0     10:03/M
      72    Jeff Kaylor                       Groton  CT            432   42      386      1:58:20.0     10:12/M
      73    David Rivera                      Holyoke  MA           528   46      393      1:59:28.0     10:18/M
      74    Mathew Mormino                    Windsor  CT           258   45      398      2:00:13.0     10:22/M
      75    Jim Shepardson                    Worcester  MA         337   40      405      2:00:46.0     10:25/M
      76    Robert Hanna                      Ledyard  CT            93   42      408      2:01:01.0     10:26/M
      77    Marcus Brucoli                    Waterford  CT         606   41      414      2:02:09.0     10:32/M
      78    Bill Stiles                       Hudson  OH            423   48      419      2:02:17.0     10:33/M
      79    Thomas Occhialini                 Lebanon  CT           192   44      423      2:03:06.0     10:37/M
      80    Jack Howley                       Providence  RI        272   47      433      2:04:37.0     10:45/M
      81    David Sun                         Shrewsbury  MA        299   41      458      2:07:40.0     11:00/M
      82    Paul Dipadua                      Exeter  RI            457   45      464      2:08:42.0     11:06/M
      83    Tom Reynolds                      Colchester  CT        439   43      473      2:10:55.0     11:17/M
      84    Christopher O Leary               Quincy  MA            238   44      485      2:12:41.0     11:26/M
      85    Jeff Mazzeo                       Grafton  MA           110   45      487      2:15:09.0     11:39/M
      86    Tom Zukowski                      Enfield  CT           319   46      501      2:19:29.0     12:01/M
      87    Jason Randolph                    Griswold  CT          570   41      514      2:26:24.0     12:37/M
      88    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     201   42      516      2:28:03.0     12:46/M
      89    Mitch Glass                       Cambridge  MA         207   47      522      2:29:57.0     12:56/M
      90    Fred Wilcox                       Oakdale  CT           163   40      524      2:32:23.0     13:08/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecilia Vallee                    Bristol  RI           279   56      184      1:38:22.0      8:29/M
       2    Gwendolyn Bevis                   Brooklyn  NY           44   50      192      1:38:53.0      8:31/M
       3    Barb Goodrich                     New London  CT        647   58      200      1:39:46.0      8:36/M
       4    Ellen Scala                       New London  CT        554   58      274      1:45:56.0      9:08/M
       5    Rosann Diroma                     Groton  CT            485   53      276      1:46:05.0      9:09/M
       6    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         323   51      299      1:48:39.0      9:22/M
       7    Tammi Eller                       Quaker Hill  CT       336   52      303      1:49:13.0      9:25/M
       8    Royee Oster                       Lincoln  RI           473   51      343      1:52:54.0      9:44/M
       9    Cheryl Kraft                      Niantic  CT           364   52      344      1:52:59.0      9:44/M
      10    Mary Daley                        Rocky Hill  CT        461   58      350      1:53:53.0      9:49/M
      11    Cathy King                        Manchester  CT        421   52      359      1:55:00.0      9:55/M
      12    Susan Smith                       New London  CT        639   54      378      1:57:38.0     10:08/M
      13    Karen Short                       New London  CT        577   51      379      1:57:39.0     10:09/M
      14    Carole Connelly                   Glastonbury  CT       594   51      390      1:59:13.0     10:17/M
      15    Georgia Panagopoulos              Berlin  CT            169   53      392      1:59:26.0     10:18/M
      16    Laanne Roy                        Seymour  CT           494   57      399      2:00:22.0     10:23/M
      17    Peggy Pelland                     North Stonington  C    33   56      401      2:00:31.0     10:23/M
      18    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       291   55      425      2:03:14.0     10:37/M
      19    Anita Hadlock                     Sharon  MA            306   57      426      2:03:37.0     10:39/M
      20    Anita Duneer                      Wyoming  RI           379   55      441      2:05:20.0     10:48/M
      21    Ellen Crowley                     Springfield  VA       588   50      453      2:06:43.0     10:55/M
      22    Amy Nixon                         New London  CT        552   54      459      2:07:56.0     11:02/M
      23    Sharon Wilson                     Bolton  CT            352   52      466      2:09:17.0     11:09/M
      24    Lynne Love                        Lisbon  CT            266   53      467      2:09:23.0     11:09/M
      25    Deborah Knight                    Worcester  MA         172   55      472      2:10:31.0     11:15/M
      26    Dawn Love                         Bolton  CT            320   54      480      2:11:36.0     11:21/M
      27    Beth Hackett                      Abington  MA          504   52      484      2:12:17.0     11:24/M
      28    Nancy Fagan                       Glastonbury  CT       500   55      495      2:17:18.0     11:50/M
      29    Patty Matthews                    Glastonbury  CT       325   50      496      2:17:27.0     11:51/M
      30    Mary Camire                       Wakefield  RI         672   58      499      2:18:19.0     11:55/M
      31    Judy Gallant-Root                 Worcester  MA         224   51      513      2:24:39.0     12:28/M
      32    Tresa Casaletto                   Medford  MA           256   51      519      2:29:37.0     12:54/M
      33    Gale Balavender                   Salem  CT              61   59      542      2:51:15.0     14:46/M
      34    Inay Ung                          Cranston  RI          417   56      546      3:08:00.0     16:12/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Freeman                     Orange  CT            551   52       49      1:21:06.0      6:59/M
       2    Anthony Fossa                     Mystic  CT             96   56       57      1:22:29.0      7:07/M
       3    Robert Larkin                     North Grosvenordale   344   50       62      1:22:47.0      7:08/M
       4    T J Dooling                       Pawcatuck  CT         602   54       67      1:23:55.0      7:14/M
       5    Michael Fritz                     Ledyard  CT           598   55       71      1:24:36.0      7:18/M
       6    Richard Clark                     Feeding Hills  MA     293   58       73      1:24:44.0      7:18/M
       7    Kevin Glenn                       Bolton  CT            443   54       75      1:24:57.0      7:19/M
       8    Kitamfeua Haleudeth               Mansfield  MA         575   53       84      1:26:23.0      7:27/M
       9    Mitch Bielenda                    South Windsor  CT     422   55       99      1:28:51.0      7:40/M
      10    Kevin Markowski                   Middletown  CT        404   55      102      1:29:20.0      7:42/M
      11    Bill Finlayson                    Higganum  CT          386   58      116      1:31:52.0      7:55/M
      12    Gary Brookman                     Portland  ME           79   56      117      1:31:53.0      7:55/M
      13    Gordon Bennett                    Shelton  CT           317   52      127      1:32:39.0      7:59/M
      14    Cliff Collins                     East Hampton  CT      452   52      133      1:32:56.0      8:01/M
      15    Jim Roy                           Groton  CT            481   51      137      1:33:10.0      8:02/M
      16    Joe Corderman                     Niceville  FL         153   51      138      1:33:18.0      8:03/M
      17    Charlie Mitchell                  Guilford  CT          454   53      139      1:33:19.0      8:03/M
      18    Lou Conforte                      Wallingford  CT       260   54      142      1:33:49.0      8:05/M
      19    Mike Murray                       East Hampton  CT      134   55      143      1:34:03.0      8:06/M
      20    Jim Butler                        New London  CT         18   58      144      1:34:06.0      8:07/M
      21    John Sloan                        Manchester  CT        440   55      145      1:34:09.0      8:07/M
      22    Paul D Addabbo                    New Britain  CT        73   55      158      1:35:50.0      8:16/M
      23    Mike Parulis                      East Lyme  CT         572   54      160      1:35:52.0      8:16/M
      24    John Santillo                     Portsmouth  RI        343   51      163      1:35:56.0      8:16/M
      25    Brian MacHet                      Stonington  CT        623   56      166      1:36:15.0      8:18/M
      26    Michael Rickaby                   West Hartford  CT     144   55      167      1:36:26.0      8:19/M
      27    Gregory Niles                     Stonington  CT        651   52      169      1:36:38.0      8:20/M
      28    John Denatale                     Brooklyn  NY          619   53      174      1:37:10.0      8:23/M
      29    Michael Vallee                    Woonsocket  RI        278   53      175      1:37:34.0      8:25/M
      30    Marty Brown                       Malverne  NY          409   56      196      1:39:17.0      8:34/M
      31    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT           580   53      202      1:39:50.0      8:36/M
      32    Robert Boland                     Rocky Hill  CT        327   52      209      1:40:08.0      8:38/M
      33    Mark Difranco                     Foster  RI            468   57      210      1:40:09.0      8:38/M
      34    Jim Murphy                        Mystic  CT            627   53      213      1:40:21.0      8:39/M
      35    Harry Lepp                        Danielson  CT          60   55      225      1:41:22.0      8:44/M
      36    Fred Alletto                      Griswold  CT          357   52      231      1:41:52.0      8:47/M
      37    Frank Williams                    Bradford  RI          383   52      238      1:42:23.0      8:50/M
      38    Richard Chromik                   Tolland  CT           442   54      239      1:42:35.0      8:51/M
      39    Doug Mittensess                   Quaker Hill  CT       519   53      241      1:42:41.0      8:51/M
      40    David Aronson                     Monson  MA            492   57      248      1:43:03.0      8:53/M
      41    Bob Tumiski                       Wallingford  CT       281   57      249      1:43:16.0      8:54/M
      42    Ed Duclos                         Ellington  CT         638   54      257      1:43:56.0      8:58/M
      43    Ken Cassar                        Norwich  CT            54   51      264      1:44:44.0      9:02/M
      44    Doug Barlow                       Norwich  CT           447   55      268      1:44:55.0      9:03/M
      45    Billy Shay                        Norwich  CT            56   57      270      1:44:57.0      9:03/M
      46    Joe Piela                         Mansfield Center  C    63   55      271      1:45:15.0      9:04/M
      47    Chuck Martin                      East Lyme  CT          94   57      272      1:45:38.0      9:06/M
      48    Don Weller                        Niantic  CT            59   59      281      1:46:42.0      9:12/M
      49    Joseph Blalavender                Salem  CT             515   58      282      1:46:43.0      9:12/M
      50    Ric Villarreal                    Waterbury  CT          70   55      288      1:47:22.0      9:15/M
      51    David Martin                      Sharon  MA             52   52      290      1:47:27.0      9:16/M
      52    Andrew Neary                      Glastonbury  CT       525   57      292      1:47:37.0      9:17/M
      53    Charlie McKay                     Marlborough  CT        76   54      297      1:47:56.0      9:18/M
      54    David Brady                       Niantic  CT            13   59      298      1:48:29.0      9:21/M
      55    Peter Brasch                      Lincoln  RI            89   52      307      1:49:25.0      9:26/M
      56    Anthony Kline                     Beverly  MA            57   52      316      1:50:19.0      9:31/M
      57    Jeffrey Sheehan                   Monroe  CT            133   53      320      1:50:33.0      9:32/M
      58    Randy Forget                      Chartley  MA           90   50      322      1:50:39.0      9:32/M
      59    Steve Pepe                        Bedford  MA           669   55      331      1:51:33.0      9:37/M
      60    Bob Devlin                        Attleboro  MA         370   58      335      1:51:54.0      9:39/M
      61    Tom Maloney                       Hebron  CT            351   52      354      1:54:23.0      9:52/M
      62    David Hussey                      Tolland  CT            92   53      356      1:54:38.0      9:53/M
      63    Gayle Smith                       Groton  CT            425   53      365      1:55:50.0      9:59/M
      64    Ben Mattheis                      Cheshire  CT           29   58      369      1:56:37.0     10:03/M
      65    Marc Shok                         Hebron  CT            567   53      370      1:56:38.0     10:03/M
      66    Dino Festa                        Oakdale  CT           433   59      374      1:56:58.0     10:05/M
      67    Lester Ahern                      Westerly  RI          668   54      382      1:57:54.0     10:10/M
      68    David Raunig                      New Hope  PA           34   57      385      1:58:18.0     10:12/M
      69    John Merz                         Simsbury  CT          362   51      391      1:59:24.0     10:18/M
      70    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         50   56      400      2:00:30.0     10:23/M
      71    Alan Glass                        West Hartford  CT     614   56      434      2:04:40.0     10:45/M
      72    Dean Berardi                      Griswold  CT           51   51      439      2:05:12.0     10:48/M
      73    Harvey Kipnis                     South Salem  NY       271   57      442      2:05:34.0     10:49/M
      74    Andy Brennan                      Halifax  MA           509   59      457      2:07:15.0     10:58/M
      75    Jack O Connor                     Dedham  MA            150   56      460      2:08:10.0     11:03/M
      76    Jonathan Knight                   Worcester  MA         171   55      470      2:10:10.0     11:13/M
      77    Ross Dik                          Worcester  MA         218   53      476      2:11:14.0     11:19/M
      78    Joe Adams                         Jewett City  CT       611   56      483      2:12:16.0     11:24/M
      79    Bruce Grisfafe                    Salem  CT             100   58      494      2:17:08.0     11:49/M
      80    John McGrath                      Windham  CT           558   57      503      2:19:39.0     12:02/M
      81    Robert Binns                      Sharon  MA             46   52      505      2:20:18.0     12:06/M
      82    Larry Phillips                    Red Hook  NY          202   51      509      2:20:42.0     12:08/M
      83    Karl Salvati                      North Haven  CT       177   59      510      2:20:43.0     12:08/M
      84    Steve Mele                        North Haven  CT        99   58      529      2:36:10.0     13:28/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Kislevitz                    Ridgewood  NJ         573   60      229      1:41:43.0      8:46/M
       2    Barbara Grandberg                 Somerville  MA        426   61      402      2:00:33.0     10:24/M
       3    Rose Buckingham                   Norwich  CT            64   64      456      2:07:14.0     10:58/M
       4    Donna Cramond                     Monroe  CT             37   62      497      2:17:33.0     11:51/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Martino                      Sharon  MA            305   64      101      1:29:12.0      7:41/M
       2    John Valentine                    Roxbury  VT           616   62      105      1:29:47.0      7:44/M
       3    John Sacrey                       Preston  CT            23   60      134      1:32:57.0      8:01/M
       4    Keith Almeida                     Enfield  CT           609   60      140      1:33:33.0      8:04/M
       5    Stephen Cook                      Danielson  CT         479   65      152      1:35:16.0      8:13/M
       6    Robert Graham                     Ledyard  CT           427   68      183      1:38:13.0      8:28/M
       7    Rich Baber                        Glastonbury  CT       122   62      203      1:39:52.0      8:37/M
       8    Joseph Lemieux                    Norwich  CT            40   60      216      1:40:34.0      8:40/M
       9    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     513   60      228      1:41:36.0      8:46/M
      10    Richard Paulsen                   Woburn  MA            449   69      235      1:42:12.0      8:49/M
      11    Steve Fagin                       Ledyard  CT           428   62      275      1:46:01.0      9:08/M
      12    Peter Orn                         Ashburnham  MA        329   69      310      1:49:32.0      9:27/M
      13    Bill Lombardi                     Southington  CT       472   60      318      1:50:28.0      9:31/M
      14    John Hammett                      Charlestown  RI       435   69      321      1:50:36.0      9:32/M
      15    Walter Gless                      Oakdale  CT           376   61      345      1:53:04.0      9:45/M
      16    Richard Comstock                  Westerly  RI          663   68      353      1:54:14.0      9:51/M
      17    Bill Marshall                     Yantic  CT            445   67      372      1:56:57.0     10:05/M
      18    Steve Hancock                     Westerly  RI          518   61      373      1:56:57.0     10:05/M
      19    Clayton Ghrdner                   Manville  RI          510   60      375      1:57:07.0     10:06/M
      20    Tom Baker                         Oakdale  CT            31   69      376      1:57:28.0     10:08/M
      21    David Thomas                      Winter Park  FL       590   60      394      1:59:54.0     10:20/M
      22    Carl Fuller                       East Berlin  CT        91   69      417      2:02:13.0     10:32/M
      23    Peter Wallan                      Sharon  MA             42   69      421      2:02:34.0     10:34/M
      24    John Cietanno                     Westbrook  CT         571   69      424      2:03:13.0     10:37/M
      25    Paul Brandt                       Orange  CT             95   66      447      2:06:11.0     10:53/M
      26    Don Clukies                       Portsmouth  RI        340   69      448      2:06:14.0     10:53/M
      27    Robert Najarian                   Meriden  CT           275   67      490      2:15:54.0     11:43/M
      28    Mark Leonard                      Waltham  MA           419   61      504      2:19:51.0     12:03/M
      29    Jay Keiser                        Middletown  CT        495   64      506      2:20:31.0     12:07/M
      30    Raymond Boutotte                  Pepperell  MA         178   66      512      2:23:45.0     12:24/M
      31    George Papuga                     East Haven  CT         43   69      525      2:32:27.0     13:09/M
      32    Stephen Dowling                   Kearsarge  NH         263   62      536      2:41:42.0     13:56/M
      33    Ngac Ung                          Cranston  RI          416   60      543      2:57:30.0     15:18/M
      34    Peter Demarco                     New London  CT        501   61      545      3:07:59.0     16:12/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harry Carter                      Blackstone  MA        474   75      334      1:51:47.0      9:38/M
       2    Henry Grills                      Westerly  RI           75   75      357      1:54:45.0      9:54/M
       3    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       471   72      527      2:34:03.0     13:17/M
       4    Dick Hoch                         Fishers Island  NY     72   72      540      2:47:32.0     14:27/M
       5    Frans Alatalo                     Niantic  CT           295   71      544      3:07:59.0     16:12/M
Top

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Pantelis                    Waterford  CT          86   86      538      2:42:36.0     14:01/M