Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ct/Aug23_Xtreme_set3.shtml

Xtreme Scramble Series #3

Hartford, CT, August 23, 2012

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1  1814 Sean Barkasy         7 MANCHESTER         CT   27:13 
    2  1831 Ben Fisher           8 BERLIN             CT   30:14 
    3  1835 Jeffrey Makowski     9 WEST HARTLAND      CT   37:48 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1  2105 Ben Lanza           14 MIDDLETOWN         CT   27:30 
    2  1833 Jason Ray           12 SOUTH WINDSOR      CT   28:13 
    3  1540 Avery Foye          12 SOMERS             CT   39:30 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1  1526 James Dwyer         16 BERLIN             CT   21:14 
    2  1773 Luis Vega           16 HARTFORD           CT   21:14 
    3  1772 Philip Cruz         15 HARTFORD           CT   21:53 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1  1629 Tony Marino         24 MANCHESTER         CT   20:54 
    2  1867 Dan Watson          22 NEW MILFORD        CT   21:41 
    3  1499 Mike Corley         23 EAST HARTLAND      CT   21:42 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1  2125 Aj Fournier         26 EAST HARTFORD      CT   22:03 
    2  1453 Justin Bair         29 MANCHESTER         CT   22:53 
    3  1712 Gregory Sills       29 WEST HARTFORD      CT   24:01 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1  1600 Brian Lafontaine    34 THOMASTON          CT   21:07 
    2  1749 Daniel Vollinger    30 EAST HARTFORD      CT   22:57 
    3  1823 Jay Lucas           34 NORWICH            CT   23:25 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1  1830 Jake Fisher         38 BERLIN             CT   22:42 
    2  1573 Scott Hollister     38 EAST HARTFORD      CT   22:53 
    3  1768 Kevin Martin        37 HARTFORD           CT   22:56 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1  2115 Patrick McCue       43 CANTON             CT   21:05 
    2  1450 John Aselton        42 GLASTONBURY        CT   22:48 
    3  1838 Andrew Zyrek        44 MANCHESTER         CT   23:15 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1  1845 Mike McCafferty     45 GLASTONBURY        CT   20:57 
    2  1498 Rich Coppa          47 ASHAWAY            RI   24:05 
    3  1455 Andrew Barton       47 BRISTOL            CT   24:42 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1  1784 David Buono         50 UNIONVILLE         CT   23:56 
    2  1636 Ricky McCollum      54 MONROE             CT   25:48 
    3  1515 Chris Deneen        51 WINDSOR            CT   25:51 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1  1690 Michael Rickaby     55 WEST HARTFORD      CT   22:43 
    2  1820 Ed Cox              59 SIMSBURY           CT   25:49 
    3  1856 Jeff Mullaly        55 MIDDLETOWN         CT   27:42 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1  1604 Mike Langan         62 HARTFORD           CT   28:18 
    2  1658 Darrell Netto       60 COLCHESTER         CT   30:22 
    3  1796 Paul Kwiecienski    61 ENFIELD            CT   31:58 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1  1574 Tony Hollister      65 GLASTONBURY        CT   24:25 
    2  1451 Joseph Augustyn     65 VERNON             CT   29:39 
    3  1672 Mike Picco          66 WOLCOTT            CT   31:00 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1  1215 Peter Schulz        38 SUFFIELD           CT   24:26 
    2  1638 Drew McCusker       25 SOUTH LYME         CT   25:17 
    3  1766 Jed Goski           32 PLANTSVILLE        CT   25:46 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1  2102 Jenna Bulmer         8 CROMWELL           CT 1:04:17 
    2  2101 Nina Deveries        9 CROMWELL           CT 1:06:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1  1459 Sydnie Bedard       13 ENFIELD            CT   26:00 
    2  1726 Gabriela Stolpinski 13 ENFIELD            CT   26:11 
    3  1543 Gillian Fulton      10 UNIONVILLE         CT   37:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1  1670 Katherine Peikes    19 WEST HARTFORD      CT   29:58 
    2  1789 Kathleen Keegan     15 WEST HARTFORD      CT   30:44 
    3  1811 Carissa Labonte     17 COLCHESTER         CT   40:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1  1608 Jessica Leboeuf     21 NORWALK            CT   24:43 
    2  1512 Gabrielle Delisi    23 WILTON             CT   26:10 
    3  1523 Rachel Driscoll     23 WEST HARTFORD      CT   26:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1  1585 Shannon Katzmayr    25 BLOOMFIELD         CT   24:52 
    2  1647 Kaitlin Miller      28 EAST HARTFORD      CT   27:21 
    3  1615 Alison Lonczak      29 CHICOPEE           MA   27:58 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1  1546 Sara Garthwait      33 ENFIELD            CT   25:49 
    2  1801 Kelly Rossignol     34 WINDSOR LOCKS      CT   27:31 
    3  1004 Jennifer Flynn      33 SUFFIELD           CT   27:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1  1449 Heather Aselton     39 GLASTONBURY        CT   26:17 
    2  1589 Karen Kelly         35 ROCKY HILL         CT   26:17 
    3  1293 Elizabeth Linnetz   35 NEW HARTFORD       CT   26:32 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1  1466 Deborah Boucher     42 WEST HARTFORD      CT   25:35 
    2  2126 Tracey Crawford     43 CHESHIRE           CT   26:05 
    3  1841 Lori Thompson       43 TOLLAND            CT   26:54 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1  1834 Joan Makowski       47 WEST HARTLAND      CT   25:20 
    2  1792 Linda Corell        49 GLASTONBURY        CT   27:03 
    3  1519 Peggy Donnelly      45 BLOOMFIELD         CT   27:20 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1  1781 Edwina Newburg      54 ROCKY HILL         CT   27:48 
    2  1507 Donna Davis         51 WINDSOR            CT   28:20 
    3   989 Cindy Drozd         50 TOLLAND            CT   32:10 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1  1506 Susan Dana          55 WEST HARTFORD      CT   25:23 
    2  1882 Elizabeth Fitzpatri 56 GLASTONBURY        CT   28:35 
    3  1714 Marie Simard        55 BURLINGTON         CT   30:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1  1695 Marguerite Rose     60 HARTFORD           CT   35:07 
    2  1730 Maryellen Sullivan  63 FEEDING HILLS      MA   38:43 
    3  1782 Dolores Marcous     60 VERNON ROCKVILLE   CT   39:07 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1  1502 Alyson Cranick      31 COLUMBIA           CT   32:32 
    2  1883 Kim Hopkins         41 COVENTRY           CT   32:33 
    3  1566 Patricia Healey     32 SUFFIELD           CT   33:01