Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/nh/May8_Medica_set6.shtml

Medical Center 6k

Nashua, NH, May 8, 2011

[Overall results | Top 10 M&F | Age Groups | NH Grand Prix Teams | NH Grand Prix Age Groups ]

NE Grand Prix Teams


                        USATF-NE GRAND PRIX RESULTS
                     The 10th Annual Medical Center 6K
  May 8, 2011     6 Kilometers (USATF Certified #NH02001WN)   Nashua, NH
Timing By: Granite State Race Services   Send corrections to bt(at)gsrs.com
================================================================================



-------------------------------------------------------------------------------
                 MALE OPEN USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS              
            18:44   18:59   19:16   19:30   19:38 (  19:39) (  19:47) = 1:36:07
         Bob Wiles, Jim Johnson, Andy McCarron, Chris Mahoney, Greg Hammett,
         Tim Van Orden, Greg Ward
   2.  TEAM RUN                           
            18:31   18:49   19:26   19:42   20:18 (  20:38) (  21:37) = 1:36:46
         Justin Freeman, Joseph Koech, Jim St. Pierre, Ben Ndaya, David Ndungu,
         Rex Radloff, Titus Mutinda
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            19:14   19:29   19:46   19:48   19:51 (  19:59) (  20:26) = 1:38:08
         Brandon Newbould, Kevin Alliette, Joseph Navas, Patrick Ard, Craig
         Fram, Joe Donnelly, Jason Porter
   4.  GREATER BOSTON TRACK CLUB          
            19:24   19:45   19:48   20:46   20:50 (  21:00) (  24:43) = 1:40:33
         Edward Breen, Xaviour Walker, Matthew Haringa, Eric Mendoza, Ryan
         Aschbrenner, Michael Guarascio, Tom Derderian
   5.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB             
            19:52   20:12   20:48   21:19   21:30 (  23:34) = 1:43:41
         Chad Carr, Adam Daoud, Ryan Graf, Jason Salony, Marcus Alexander,
         Brian Burg
   6.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS            
            20:38   20:51   20:52   21:16   22:43 (  24:19) (  25:30) = 1:46:20
         Jonathan May, Joe Oleary, Robert Cipriano, Christopher Smith, Rory
         Fagan, Michael Quinn, Noel Clarke
   7.  GATE CITY STRIDERS                 
            20:38   21:14   21:22   21:50   21:57 (  21:59) (  23:15) = 1:47:01
         Brian Ruhm, Randy MacNeill, Joe Morasse, Chris Poulos, Isaac
         St. Martin, Curt Fischer, Kurt Berna
   8.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            20:14   20:59   21:30   22:12   23:05 (  23:29) (  23:55) = 1:48:00
         Mark Reeder, John Barbour, Jason Bui, William Dixon, Andre Chandonnet,
         Frank Georges, Mark Coddaire
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            20:41   21:28   21:40   22:53   23:16 (  24:22) (  24:57) = 1:49:58
         Terry McNatt, Kevin Delaney, Jon Waldron, Gordon MacFarland, Jonathan
         Wyner, Marshall Randolph, Anthony Schreiner
  10.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            22:06   22:16   22:19   22:41   23:58 (  24:19) (  24:34) = 1:53:20
         Scott Jones, Jimmie Cochran, Charlie Bemis, Patrick Connelly, John
         Warrington, Ken Martin, Mike Gilberti
  11.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB        
            22:19   23:22   23:24   23:30   23:42 (  24:37) (  24:45) = 1:56:17
         Ken Goedecke, Peter Heslam, Bob Strout, John Webber, Dennis Donoghue,
         Rick Walsh, Adam Nisson
  12.  ATHLETIC ALLIANCE                  
            23:17   23:45   24:50   25:37   28:09 (  28:12) (  31:02) = 2:05:38
         Shawn Gove, Peter Boisvert, Anders Vikstrom, Jeff Silver, William
         Peters, Edward Mahoney, Al Stewart
  13.  NORTH MEDFORD CLUB                 
            22:02   23:04   25:01   25:29   34:33 = 2:10:09
         Jonathan Miganowicz, David Audet, Tim Blouin, Brian Byrne, Paul Schell
  14.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
            23:50   24:17   27:56   28:25   30:06 (  35:54) (  44:13) = 2:14:34
         Steve Seide, Brad Pechacek, John Kleschinsky, Larry Dube, Cesar
         Maiorino, George Tournas, Bob Stamm
  15.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC      
            21:50   24:34   27:04   27:23   34:07 = 2:14:58
         Matt Czaplinski, Chris Cover, Dave Hammond, Robert Corey, Scott Bliss



-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            19:46   19:51   19:59   20:26   20:43 (  20:57) (  21:18) = 1:40:45
         Joseph Navas, Craig Fram, Joe Donnelly, Jason Porter, Scott Anderson,
         Reno Stirrat, Michael Platt
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS              
            19:39   19:57   20:17   20:28   20:33 (  20:37) (  20:54) = 1:40:54
         Tim Van Orden, Greg Putnam, Dave Dunham, Dan Verrington, Rod Viens,
         Joe Shairs, Scott Clark
   3.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS            
            20:38   20:51   20:52   21:16   22:43 (  24:19) (  25:30) = 1:46:20
         Jonathan May, Joe Oleary, Robert Cipriano, Christopher Smith, Rory
         Fagan, Michael Quinn, Noel Clarke
   4.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            20:41   21:28   21:40   22:53   23:16 (  24:22) (  24:57) = 1:49:58
         Terry McNatt, Kevin Delaney, Jon Waldron, Gordon MacFarland, Jonathan
         Wyner, Marshall Randolph, Anthony Schreiner
   5.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            20:14   20:59   22:12   23:05   23:55 (  24:10) (  24:28) = 1:50:25
         Mark Reeder, John Barbour, William Dixon, Andre Chandonnet, Mark
         Coddaire, Glenn Stewart, Michael Cryans
   6.  GATE CITY STRIDERS                 
            20:38   21:14   21:59   23:21   23:28 (  23:52) (  24:12) = 1:50:40
         Brian Ruhm, Randy MacNeill, Curt Fischer, Steve Tomasi, Len Hall, Ken
         Snow, Brian Kane
   7.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            22:19   22:41   23:58   24:19   24:36 (  25:45) (  26:04) = 1:57:53
         Charlie Bemis, Patrick Connelly, John Warrington, Ken Martin, Scott
         Abercrombie, Steven Smolenski, Robert Dolan
   8.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB        
            23:22   23:24   23:30   23:42   24:37 (  24:45) (  25:51) = 1:58:35
         Peter Heslam, Bob Strout, John Webber, Dennis Donoghue, Rick Walsh,
         Adam Nisson, Rick Bayko
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
            23:50   24:17   27:56   28:25   30:06 (  35:54) (  44:13) = 2:14:34
         Steve Seide, Brad Pechacek, John Kleschinsky, Larry Dube, Cesar
         Maiorino, George Tournas, Bob Stamm
  10.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC      
            21:50   24:34   27:04   27:23   34:07 = 2:14:58
         Matt Czaplinski, Chris Cover, Dave Hammond, Robert Corey, Scott Bliss
  11.  ATHLETIC ALLIANCE                  
            24:50   25:37   28:09   28:12   31:02 (  39:13) (  42:04) = 2:17:50
         Anders Vikstrom, Jeff Silver, William Peters, Edward Mahoney, Al
         Stewart, Roger Gosselin, Dick Kuhl



-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            19:51   20:57   21:32   21:45   21:56 (  22:10) (  25:20) = 1:46:01
         Craig Fram, Reno Stirrat, Paul Doe, Chris Spinney, Paul Hammond,
         Ephraim Ezekiel, Douglas Martyn
   2.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            20:14   20:59   22:12   23:05   23:55 (  24:10) (  24:28) = 1:50:25
         Mark Reeder, John Barbour, William Dixon, Andre Chandonnet, Mark
         Coddaire, Glenn Stewart, Michael Cryans
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            21:40   22:53   23:16   24:22   24:57 (  25:02) (  26:40) = 1:57:08
         Jon Waldron, Gordon MacFarland, Jonathan Wyner, Marshall Randolph,
         Anthony Schreiner, Stephen Peckiconis, Sumner Brown
   4.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB        
            23:24   23:30   23:42   24:37   24:45 (  25:51) = 1:59:58
         Bob Strout, John Webber, Dennis Donoghue, Rick Walsh, Adam Nisson,
         Rick Bayko
   5.  GATE CITY STRIDERS                 
            23:21   23:28   23:52   24:44   24:55 (  24:57) (  24:58) = 2:00:20
         Steve Tomasi, Len Hall, Ken Snow, Trevor Ward, Jim Velino, Richard
         Gacera, David Contrada
   6.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            23:58   24:19   24:36   25:45   26:04 (  27:35) (  29:41) = 2:04:42
         John Warrington, Ken Martin, Scott Abercrombie, Steven Smolenski,
         Robert Dolan, Joe Carroll, Christopher Jones
   7.  ATHLETIC ALLIANCE                  
            25:37   28:12   31:02   39:13   42:04 = 2:46:08
         Jeff Silver, Edward Mahoney, Al Stewart, Roger Gosselin, Dick Kuhl



-------------------------------------------------------------------------------
             MALE 60 and OVER USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            22:12   24:10   24:28 (  26:46) (  28:35) (  29:24) (  29:44)
          = 1:10:50
         William Dixon, Glenn Stewart, Michael Cryans, Tom Amiro, Joseph Ferris,
         Tom Foltz, Steve Kanaracus
   2.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            22:53   24:22   26:40 (  27:01) (  27:16) (  29:47) (  33:57)
          = 1:13:55
         Gordon MacFarland, Marshall Randolph, Sumner Brown, Michael Menovich,
         Jim Terry, Mark Stern, Rob Riordan
   3.  GATE CITY STRIDERS                 
            24:44   26:38   27:54 (  28:27) (  30:16) (  33:34) (  34:05)
          = 1:19:16
         Trevor Ward, Rich Stockdale, Joseph Noonan, Denny Leblanc, David
         Salvas, Robert Knight, Howard Price
   4.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            24:36   27:35   30:14 (  37:18) (  40:45) = 1:22:25
         Scott Abercrombie, Joe Carroll, Gary See, William Manning, Eldon
         Burkinshaw
   5.  ATHLETIC ALLIANCE                  
            31:02   39:13   42:04 = 1:52:19
         Al Stewart, Roger Gosselin, Dick Kuhl



-------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE OPEN USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER BOSTON TRACK CLUB          
            22:31   22:44   23:00   23:10   23:35 (  23:46) (  24:45) = 1:55:00
         Alyson Millett, Jennifer Lee, Amelia Landberg, Anna Novick, Jennifer
         Gardynski, Katie Bash, Kate Goldstein
   2.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB             
            22:01   22:45   23:49   24:36   25:35 (  27:23) = 1:58:46
         Amanda Brewster, Kaitlin Anelauskas, Becky Hutchinson, Heather
         McLaughlin, Meaghan Munroe, Natalie Punt
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            23:03   23:32   24:14   24:35   24:46 (  25:16) (  25:31) = 2:00:10
         Christine Anderson, Christin Doneski, Alyssa Brigham, Sarah Prescott,
         Susannah Landreth, Petra Platt, Cathy Pearce
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS              
            22:42   23:57   24:15   24:54   24:57 (  25:00) (  25:25) = 2:00:45
         Abbey Gosling, Barbara McManus, Karen McGahie, Shanna Hauver, Karla
         Steele, Alice McKeon, Crystal Tolman
   5.  GATE CITY STRIDERS                 
            23:44   24:51   25:08   25:37   27:36 (  27:36) (  27:41) = 2:06:56
         Karen Pattelena, Cathy Merra, Sarah St. Martin, Nicole Rogers, Karalyn
         Von Pichl, Caroline Fischer, Erin Moskun
   6.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC      
            24:11   26:09   26:35   27:55   29:00 = 2:13:50
         Anne Bliss, Tracy Rose, Jessica Cover, Moira Durnin, Carlie Krolick
   7.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            25:09   27:51   28:03   28:28   30:09 (  30:31) (  31:53) = 2:19:40
         Amy Bernard, Felicia Dowling, Carolyn Morgenstern, Vickie Kalil, Nancy
         Peabody, Pamela Butler, Marggie Omeara
   8.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            26:30   26:49   28:58   29:42   30:55 (  32:03) (  39:43) = 2:22:54
         Liane Pancoast, Peg Bastien, Nancy Dorn, Patty Foltz, Stephanie
         Garrett, Linda McCarthy, Michelle Roche
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            26:05   27:09   28:47   32:27   34:31 = 2:28:59
         Lisa Doucett, Gesa Kirsch, Patricia Robinson, Catherine Farrell, Mimi
         Sun
  10.  GRANITE STATE RACING TEAM          
            27:41   29:35   30:37   30:48   30:49 (  30:49) (  31:50) = 2:29:30
         Pat Bourgault, Allie Kinney, Kathy Baril, Hazel Johnstone, Elizabeth
         Johnstone, Sarah Lester, Christine Madden
  11.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
            28:45   30:21   30:40   33:13   35:24 (  36:24) (  36:57) = 2:38:23
         Lisa MacIel, Marcie Butler, Nadine Johnson, Christine Aloise, Colleen
         Sousa, Elisa Colella, Donna Phaneuf
  12.  NORTH SHORE STRIDERS               
            29:47   30:37   31:43   33:49   35:08 = 2:41:04
         Jayne Sexton, Annajean McMahon, Laurie Callaghan, Marisol Ficaro,
         Linda Desjardins



-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            23:03   23:32   24:35 (  24:46) (  25:16) (  25:31) (  25:36)
          = 1:11:10
         Christine Anderson, Christin Doneski, Sarah Prescott, Susannah
         Landreth, Petra Platt, Cathy Pearce, Lisa Zappala
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS              
            23:57   24:15   24:54 (  25:00) (  25:32) (  27:39) (  30:20)
          = 1:13:06
         Barbara McManus, Karen McGahie, Shanna Hauver, Alice McKeon, Sidney
         Letendre, Pat Clark, Linda Usher
   3.  GATE CITY STRIDERS                 
            23:44   24:51   27:41 (  27:43) (  28:01) (  28:46) (  28:47)
          = 1:16:16
         Karen Pattelena, Cathy Merra, Erin Moskun, Sue Donovan, Janice Platt,
         Melissa Wu, Kathie Roy
   4.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC      
            24:11   26:09   26:35 (  27:55) (  29:00) = 1:16:55
         Anne Bliss, Tracy Rose, Jessica Cover, Moira Durnin, Carlie Krolick
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            26:05   27:09   28:47 (  32:27) (  34:31) = 1:22:01
         Lisa Doucett, Gesa Kirsch, Patricia Robinson, Catherine Farrell, Mimi
         Sun
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            26:30   26:49   28:58 (  29:42) (  30:55) (  32:03) (  39:43)
          = 1:22:17
         Liane Pancoast, Peg Bastien, Nancy Dorn, Patty Foltz, Stephanie
         Garrett, Linda McCarthy, Michelle Roche
   7.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            28:03   28:28   30:09 (  30:31) (  31:53) (  32:19) (  32:33)
          = 1:26:40
         Carolyn Morgenstern, Vickie Kalil, Nancy Peabody, Pamela Butler,
         Marggie Omeara, Jean Manning, Susan Broadwater
   8.  GRANITE STATE RACING TEAM          
            27:41   30:37   30:49 (  30:49) (  33:31) = 1:29:07
         Pat Bourgault, Kathy Baril, Elizabeth Johnstone, Sarah Lester, Annette
         Kontos
   9.  NORTH SHORE STRIDERS               
            29:47   30:37   31:43 (  33:49) (  35:08) = 1:32:07
         Jayne Sexton, Annajean McMahon, Laurie Callaghan, Marisol Ficaro,
         Linda Desjardins
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
            28:45   30:40   35:24 (  36:24) (  36:57) (  38:48) (  44:05)
          = 1:34:49
         Lisa MacIel, Nadine Johnson, Colleen Sousa, Elisa Colella, Donna
         Phaneuf, Martha O'Brien, Denise Tournas
  11.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS       
            27:22   28:36   42:00 = 1:37:58
         Rogina Modestow, Carol L'Esperance, Rita Hurley



-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM              
            25:36   26:12   26:56 (  27:48) (  38:39) = 1:18:44
         Lisa Zappala, Miae Jacobs, Karen Durante, Susan Trudel Burgess, Suzy
         Rivitz
   2.  GATE CITY STRIDERS                 
            24:51   28:47   29:07 (  35:04) (  35:24) (  35:46) (  36:56)
          = 1:22:45
         Cathy Merra, Kathie Roy, Andrea Pierce, Judith Moland, Emily Strong,
         Jane Levesque, Leanne Ward
   3.  CENTRAL MASS STRIDERS              
            25:32   27:39   30:20 (  33:17) = 1:23:31
         Sidney Letendre, Pat Clark, Linda Usher, Karen Patalano
   4.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS        
            26:30   28:58   29:42 (  39:43) = 1:25:10
         Liane Pancoast, Nancy Dorn, Patty Foltz, Michelle Roche
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION             
            26:05   28:47   32:27 = 1:27:19
         Lisa Doucett, Patricia Robinson, Catherine Farrell
   6.  GREATER DERRY TRACK CLUB           
            30:09   30:31   31:53 (  32:33) (  37:18) (  41:16) = 1:32:33
         Nancy Peabody, Pamela Butler, Marggie Omeara, Susan Broadwater,
         Sachiko Burkinshaw, Rosa Tejada
   7.  NORTH SHORE STRIDERS               
            29:47   30:37   35:08 = 1:35:32
         Jayne Sexton, Annajean McMahon, Linda Desjardins
   8.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS       
            27:22   28:36   42:00 = 1:37:58
         Rogina Modestow, Carol L'Esperance, Rita Hurley
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS          
            38:48   44:05   46:48 (  50:32) = 2:09:41
         Martha O'Brien, Denise Tournas, Marilyn Licciardello, Deborah Vaccaro



-------------------------------------------------------------------------------
            FEMALE 60 and OVER USATF-NE GRAND PRIX TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GATE CITY STRIDERS                 
            35:04   35:24   35:46 (  37:41) = 1:46:14
         Judith Moland, Emily Strong, Jane Levesque, Genia Sanborn