Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/me/Dec30_USMNew_set1.shtml

USM New Year's Relays

Gorham, ME, December 30, 2011

[Boys Results ]

Girls Results

Courtesy of Sub5

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of David Colby Young & Maine Running Photos
Courtesy of David Colby Young & Maine Running Photos



                      USM New Year's Relays - 12/30/2011                       
                                      USM                                      
                                  WWW.SUB5.COM                                    
 
Event 1  Girls Pole Vault Relay
================================================================
relay record: * 25-00  2008        Scarborough                                 
 ind. record: R 11-03  2008        Bethany Dumas, Cony                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lindsey Folsom            JR Cony                  10-06.00  
  2 Courtney Lizotte          JR Bangor                 9-00.00  
  3 Sophia Swiatek            10 Gorham                 8-06.00  
  4 Catherine Bailey          SR Scarborough           J8-06.00  
  4 Jamie Gullikson           JR Fryeburg              J8-06.00  
  6 Abby Bonnevie             SR Greely                 8-00.00  
  6 Kayla Marquis             JR Orono                  8-00.00  
  8 Emily Curato              SR Greely                J8-00.00  
  9 Sabrina Rowell            12 Gorham                 7-06.00  
  9 Daria Semenov             12 Gorham                 7-06.00  
 11 Kaitlin Hilton            SO Thornton               7-00.00  
 11 Natalie Hewitt            JR Bonny Eagle            7-00.00  
 11 Katherine Dionne          JR Bangor                 7-00.00  
 11 Deanna Barry              SR Greely                 7-00.00  
 15 Ali Pelczar               JR Scarborough            6-00.00  
 15 Elizabeth Houston         JR McAuley                6-00.00  
 15 Cailley Ledue             SO Scarborough            6-00.00  
 15 Helen Zhang               FR Bangor                 6-00.00  
 15 Kristen Glennie           SO Bonny Eagle            6-00.00  
 15 Renee Dugal               SR Cony                   6-00.00  
 15 Beth Patterson            SR Thornton               6-00.00  
 15 Sierra Cooper             SO Bonny Eagle            6-00.00  
 15 Sara Smith                JR Cony                   6-00.00  
 15 Megan Smith               JR Yarmouth               6-00.00  
 -- Allana Agren              JR McAuley                     NH  
 -- Kelsey Morton             JR SP Red Riots                NH  
 
Event 3  Girls Long Jump Relay
================================================================
relay record: * 46-08.50  2008        Waterville                               
 ind. record: R 17-05.25  2003        Rachel McCaslin, Westbrook               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kate Hall                 FR Lake Region           16-10.50  
  2 Tiffany Gray              SO Bangor                16-05.25  
  3 Grace Maclean             JR Bangor                15-11.00  
  4 Marie Vermund             SR Thornton              15-04.25  
  5 Amanda Arnold             SO Thornton              15-01.75  
  6 Christine Parrilli        SR Winslow               15-01.50  
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                14-09.75  
  8 Audrey Weyand             SO Bonny Eagle           14-07.75  
  9 Carly McKenna             SO Thornton              14-07.00  
 10 Sarah Ingraham            JR Greely                14-05.50  
 11 Erin Bolduc               JR Cony                  14-03.25  
 12 Sarah Ouellette           SR SP Red Riots          14-02.00  
 13 Bridget Campbell          SO SP Red Riots          14-01.50  
 14 Maggie Seitz              SO Falmouth              14-01.00  
 15 Lindsey Folsom            JR Cony                  13-11.50  
 16 Kathleen McKersie         JR Greely                13-10.50  
 17 Olivia Baranowski         FR Falmouth              13-06.50  
 18 Emma Tirrell              FR Scarborough           13-06.00  
 19 Jessica Warren            SO Bonny Eagle           13-05.75  
 20 Mia Lewis                 SO Noble                 13-04.50  
 21 Jessica Meader            JR Scarborough           13-04.00  
 21 Heather Nystrom           10 Gorham                13-04.00  
 23 Cassie Braithwaite        JR Bangor                13-03.25  
 24 Clara Ellis               SO SP Red Riots          13-02.25  
 24 Sara Smith                JR Cony                  13-02.25  
 26 Sage Hennessey            SR Fryeburg              13-02.00  
 26 Hannah Fields             FR Noble                 13-02.00  
 28 Kelsey Houston            FR Winslow               12-09.00  
 29 Gabrielle Libby           10 Gorham                12-06.00  
 30 Madeline Andrews          JR Wells                 12-04.00  
 31 Gaelyn Lindauer           JR Bonny Eagle           11-10.00  
 32 Rachel Pelletier          SR Winslow               11-09.50  
 33 Kathleen Thibodeau        FR Scarborough           11-07.50  
 34 Emma Hornbrook            FR Noble                 11-07.00  
 35 Sara Kelley               10 Massabesic            11-02.00  
 36 Julia Smith                9 Gorham                11-01.00  
 37 Amanda Carver             SO Falmouth              11-00.25  
 -- Kaitlin Devlin            JR Wells                     FOUL  
 -- Jamie Gullikson           JR Fryeburg                  FOUL  
 
Event 5  Girls Shot Put Relay
================================================================
relay record: * 111-07.50  2008        Waterville                              
 ind. record: R  48-01.50  2008        Becky O'Brien, Greely                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cassidy Storey            JR Greely                32-06.00  
  2 Alliyah Veilleux          JR Winslow               31-09.50  
  3 Catherine Fellows         SR Greely                30-10.50  
  4 Kaeleigh Harrison         SO Thornton              30-03.00  
  5 Lydia Coulombe            SO Thornton              29-09.00  
  6 Patty Smith               11 Gorham                29-08.00  
  7 Shayleen Letellier        SR Thornton              29-07.00  
  8 Elizabeth Gilboy          SR Thornton              29-03.00  
  9 Lindsay Steinberg         JR Greely                28-08.50  
 10 Mariah Mondor             JR Thornton              28-00.00  
 10 Gabrielle Capozzi         SO Thornton              28-00.00  
 12 Jessy Francois            SR SP Red Riots          27-09.00  
 13 Marissa Rush              11 Gorham                27-08.00  
 14 Chelsea Damon             SR Scarborough           27-05.00  
 15 Hannah Huntress           JR Thornton              27-03.00  
 16 Maddie Clements           12 Gorham                27-00.00  
 17 Michelle Medici           FR SP Red Riots          26-07.00  
 18 Brooke Beck               JR Bangor                26-04.50  
 19 Miranda Gionest           SR Thornton              25-03.00  
 20 Bailey Friedman           SO Fryeburg              25-02.00  
 21 Marissa Goodrich          SO Noble                 24-10.00  
 22 Courtney Ross             SO Bonny Eagle           24-05.25  
 23 Whitney Williams          JR Greely                24-05.00  
 24 Jessica Morris            JR Noble                 23-10.50  
 25 Nikita Naumowicz          JR Noble                 23-07.00  
 26 Delaney Gray              JR Wells                 23-03.25  
 27 Celeste Carpenter         11 Gorham                22-01.00  
 28 Elizabeth Provencher         Thornton              21-10.00  
 29 Nicole Sumner             JR Bonny Eagle           21-08.50  
 30 Reba Meserve              SR Bonny Eagle           21-06.50  
 31 Brooke Haskell            FR Winslow               21-03.00  
 32 Claire McHugh             FR SP Red Riots          21-00.75  
 33 Miranda Chase             11 Massabesic            20-11.00  
 34 Shelby Peavey             FR Windham               20-09.50  
 35 Elizabeth Bailey          SO Falmouth              19-10.50  
 36 Gabrielle Languet         FR Winslow               19-09.00  
 37 Hannah Sprague            SO Windham               19-08.00  
 38 Hope Howard               SO Greely                19-01.00  
 39 Jen Perry                 JR Fryeburg              18-10.00  
 40 Madison Campbell          SR Bangor                18-09.00  
 41 Danielle Tripp            10 Massabesic            17-11.50  
 42 Brenna Trefethen          JR Wells                 16-10.00  
 43 Catherine Shaw            11 Massabesic            15-06.50  
 44 Savannah Johnson          SO Windham               14-10.50  
 45 Caroline Dyhrberg         FR Falmouth              14-06.00  
 46 Sheena Greaves            SO Falmouth              12-09.50  
 
Event 7  Girls High Jump Relay
================================================================
relay record: * 14-06  2006        Greely                                      
 ind. record: R  5-02              several girls                               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                 5-02.00R 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                J5-02.00R 
  3 Emily Heggie              JR Fryeburg               5-00.00  
  4 Carly McKenna             SO Thornton               4-10.00  
  4 Sarah Rinaldi             FR Scarborough            4-10.00  
  4 Anna Madore               SR Thornton               4-10.00  
  4 Cheyenne Coombs           JR SP Red Riots           4-10.00  
  8 Kaley Sawyer              JR Greely                 4-08.00  
  9 Panida Theerathampitak    SR Wells                 J4-08.00  
  9 Jocelyn Davies            SR Yarmouth              J4-08.00  
 11 Nicole Fletcher           SO Winslow                4-06.00  
 11 Hannah Southard           10 Gorham                 4-06.00  
 11 Katelyn Smith             JR Winslow                4-06.00  
 14 Sara Piwowarski           SO Greely                 4-04.00  
 14 Lindsay McFarren          SR Thornton               4-04.00  
 14 Ally Weaver               JR Bangor                 4-04.00  
 14 Lauren Magnuson           FR SP Red Riots           4-04.00  
 14 Clara Jeffrey             JR Brewer                 4-04.00  
 19 Julia Martens             FR Scarborough            4-02.00  
 19 Delaney Shiers             9 Gorham                 4-02.00  
 19 Brittney Upton            FR SP Red Riots           4-02.00  
 -- Natalie Van Baars         SR Windham                     NH  
 -- Meghan Lynch              JR Scarborough                 NH  
 -- Maura Gallagher           FR Windham                     NH  
 -- Sarah Paluso              SR Windham                     NH  
 -- Jordan Anderson              Bangor                      NH  
 -- Katie Overhaug            SO Yarmouth                    NH  
 -- Meaghan Piasio            SO Falmouth                    NH  
 -- Amanda Carver             SO Falmouth                    NH  
 
Event 9  Girls Triple Jump Relay
================================================================
relay record: * 97-10.25  2008        Waterville, Waterville                   
 ind. record: R 38-06.50  2009        Shelby Tuttle, Waterville                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tiffany Gray              SO Bangor                35-00.00  
  2 Kaley Sawyer              JR Greely                32-07.00  
  3 Hannah Southard           10 Gorham                31-05.50  
  4 Molly Fitzpatrick         JR Greely                31-03.25  
  5 Katelyn Smith             JR Winslow               31-01.75  
  5 Cassie Braithwaite        JR Bangor                31-01.75  
  7 Amanda Arnold             SO Thornton              30-07.00  
  8 Rachel Karp               SO Brewer                30-01.50  
  9 Sarah Rinaldi             FR Scarborough           29-11.50  
 10 Maggie Seitz              SO Falmouth              29-08.50  
 11 Emily Rand                SR Falmouth              29-08.25  
 12 Sarah Ouellette           SR SP Red Riots          29-05.50  
 13 Emma Nichols              SO Brewer                29-04.25  
 14 Leah Carter               SO Bonny Eagle           29-01.50  
 15 Meghan Lynch              JR Scarborough           29-00.50  
 16 Courtney Lizotte          JR Bangor                28-08.75  
 17 Lauren Russell            SO Thornton              28-03.00  
 18 Ali Pelczar               JR Scarborough           28-02.25  
 19 Sarah Sparks              JR Falmouth              27-10.00  
 20 Cheyenne Coombs           JR SP Red Riots          27-09.00  
 21 Delaney Shiers             9 Gorham                27-06.00  
 22 Jasmine Getchell          SO Brewer                26-08.00  
 23 Alyssa Gilman             11 Massabesic            26-05.50  
 23 Karlee Price              JR Winslow               26-05.50  
 25 Kaeleigh Harrison         SO Thornton              26-05.00  
 26 Katherine Dubois          SR McAuley               26-00.50  
 27 Heather Everett           11 Massabesic            25-04.50  
 27 Danielle Allen            SR McAuley               25-04.50  
 29 Bridget Campbell          SO SP Red Riots          24-04.25  
 30 Krista Moody              FR Winslow               24-02.00  
 
Event 11  Girls 1600 Meter Race Walk
================================================================
 ind. record: R 7:52.52  2010        Abby Dunn, Una                            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Abby Dunn                    una                    7:41.69R 
  2 Katie Flanders            12 Gorham                 7:48.54R 
  3 Nicole Court-Menendez        una                    8:49.67  
  4 Kelsey Mitchell           10 Gorham                10:09.26  
  5 Laura Turner              10 Gorham                10:09.77  
  6 Kaitlyn Aboud             12 Massabesic            10:18.93  
  7 Karen Knight              10 Gorham                10:45.28  
 
Event 13  Girls 1 Mile Run
================================================================
 ind. record: R 5:06.62  2007        Abby Isleborn, Catherine McAuley          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Samantha Cox              JR Bonny Eagle            5:27.73  
  2 Mary Szatkowski           SO Bonny Eagle            5:32.69  
  3 Charlotte Pierce          JR Thornton               5:33.95  
  4 Alexandra Vayda           JR Bonny Eagle            5:37.25  
  5 Miranda Monk              SR Bangor                 5:39.44  
  6 Angelyn Masters           SO Bangor                 5:44.10  
  7 Molly Schassberger        JR Winslow                5:44.18  
  8 Gabrielle Johnson          9 Massabesic             5:45.25  
  9 Nyajock Pan               JR SP Red Riots           5:45.27  
 10 Kristen Glennie           SO Bonny Eagle            5:47.51  
 11 Samantha Emmons           12 Massabesic             5:56.60  
 12 Kyaunna Libby             FR Bonny Eagle            5:58.67  
 13 Taxiarhia Arabatzis       SR McAuley                6:01.41  
 14 Jordan Richards           SO Orono                  6:02.49  
 15 Molly Paris               SR Falmouth               6:04.40  
 16 Jacqui Black              SR Lake Region            6:05.40  
 17 Mackenzie Joy             SO Windham                6:09.42  
 18 Emily Mason               FR Greely                 6:09.89  
 19 Amber Bantz               12 Massabesic             6:10.04  
 20 Ariana Mohammad           SO SP Red Riots           6:33.45  
 21 Jackie Gamache            SR Wells                  6:53.49  
 22 Chloe Crosby              SO Winslow                6:53.65  
 23 Courtney Bartlett         JR Fryeburg               7:10.44  
 24 Shawna Pelotte            FR Winslow                7:40.39  
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 ind. record: R  7.33  2005        Logan Crane, Freeport                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.36q  7 
  2 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.49q  1 
  3 Sarah Perkins             12 Gorham                    7.50q  5 
  4 Nicole Kirk               SR Scarborough               7.54q  3 
  5 Teal Jackson              JR Brewer                    7.63q  6 
  6 Sage Hennessey            SR Fryeburg                  7.64q  5 
  7 Morgan Rodway             SO Scarborough               7.69q  7 
  8 Corinn Bedell             SR Fryeburg                  7.82q  4 
  9 Chelsey Kendrick          12 Massabesic                7.87   4 
 10 Avery Pietras             JR Scarborough               7.90   1 
 10 Jessica Warren            SO Bonny Eagle               7.90   5 
 12 Miranda Panico            FR Scarborough               7.93   3 
 13 Sophie Desjardins         JR SP Red Riots              7.96   1 
 13 Charlotte Cutshall        SO Falmouth                  7.96   2 
 15 Panida Theerathampitak    SR Wells                     8.05   2 
 16 Brennah Martin            SO Greely                    8.15   6 
 17 Sarah Ingraham            JR Greely                    8.24   4 
 18 Libby Thomas              SR Greely                    8.25   5 
 19 Morgan Richmond           SO Windham                   8.26   4 
 20 Erin Bolduc               JR Cony                      8.27   6 
 21 Emily Foglio              10 Massabesic                8.29   2 
 22 Brooke Haskell            FR Winslow                   8.31   7 
 22 Elizabeth Andrews         FR Wells                     8.31   2 
 24 Kaitlin Hilton            SO Thornton                  8.32   5 
 24 Lauren Russell            SO Thornton                  8.32   7 
 24 Deireann Stillson         12 Gorham                    8.32   4 
 27 Kristin Benson             9 Gorham                    8.37   7 
 28 Chenoa Cammack            FR Brewer                    8.41   7 
 29 Marina Davidson           SR Windham                   8.44   3 
 30 Darcie Brown               9 Gorham                    8.46   1 
 31 Autumn Poulin             SO Winslow                   8.47   2 
 32 Lauren Carter             10 Gorham                    8.48   4 
 33 Sara Smith                JR Cony                      8.49   5 
 34 Emma Nichols              SO Brewer                    8.55   7 
 35 Kathleen McKersie         JR Greely                    8.57   3 
 36 Kelsey Houston            FR Winslow                   8.58   6 
 37 Gabrielle Languet         FR Winslow                   8.71   6 
 38 Megan Boynton             JR Greely                    8.74   3 
 39 Lila Hall                 JR Greely                    8.97   2 
 40 Danae Dostie              SO Fryeburg                  9.09   3 
 41 Katie Nicolaou            SO Greely                    9.11   4 
 42 Chloe Kellum              FR Wells                     9.13   3 
 42 Haley Franklin            FR Scarborough               9.13   6 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
================================================================
 ind. record: R  7.33  2005        Logan Crane, Freeport                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.36  
  2 Sarah Perkins             12 Gorham                    7.40  
  3 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.54  
  4 Nicole Kirk               SR Scarborough               7.58  
  5 Teal Jackson              JR Brewer                    7.66  
  6 Morgan Rodway             SO Scarborough               7.68  
  7 Sage Hennessey            SR Fryeburg                  7.68  
  8 Corinn Bedell             SR Fryeburg                  7.92  
 
Event 17  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 ind. record: R  8.64  2007        Jessie LeBreck, Messalonskee                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                    8.69q  1 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                    8.95q  2 
  3 Tori Daigle               FR Thornton                  9.23q  5 
  4 Christine Parrilli        SR Winslow                   9.28q  3 
  5 Carly McKenna             SO Thornton                  9.68q  4 
  6 Amanda Arnold             SO Thornton                  9.70q  5 
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                    9.76q  5 
  8 Courtney Lizotte          JR Bangor                    9.88q  1 
  9 Marie Vermund             SR Thornton                  9.90   1 
 10 Kaley Sawyer              JR Greely                   10.05   2 
 11 Audrey Parolin            SR Greely                   10.16   5 
 12 Cassie Braithwaite        JR Bangor                   10.17   4 
 13 Lindsay McFarren          SR Thornton                 10.28   1 
 14 Ariana Davidson           SO Windham                  10.34   3 
 15 Gaelyn Lindauer           JR Bonny Eagle              10.36   5 
 16 Kendra Ermold             JR Thornton                 10.39   2 
 17 Catherine Bailey          SR Scarborough              10.46   2 
 18 Synclaire Tasker          SO Brewer                   10.53   1 
 19 Jamie Gullikson           JR Fryeburg                 10.61   4 
 20 Robyn Estes               JR Greely                   10.69   5 
 21 Sarah Paluso              SR Windham                  10.81   3 
 22 Rachel Karp               SO Brewer                   11.12   3 
 23 Sarah Rinaldi             FR Scarborough              11.29   4 
 24 Alyssa DeMario            SO Thornton                 11.33   2 
 25 Krista Moody              FR Winslow                  11.51   1 
 26 Megan Bailey                 McAuley                  11.64   3 
 27 Shannon Fitzpatrick       SR Greely                   11.93   2 
 28 Crystal Frappier          FR Windham                  12.34   4 
 
Event 17  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
 ind. record: R  8.64  2007        Jessie LeBreck, Messalonskee                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                    8.64R 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                    8.85  
  3 Tori Daigle               FR Thornton                  9.23  
  4 Christine Parrilli        SR Winslow                   9.37  
  5 Carly McKenna             SO Thornton                  9.48  
  6 Amanda Arnold             SO Thornton                  9.75  
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                   10.02  
  8 Courtney Lizotte          JR Bangor                   10.08  
 
Event 19  Girls Distance Medley
================================================================
relay record: * 12:41.44  2000        Manchester Central (NH)                  
 ind. record: R 12:41.44                                                       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bonny Eagle High School  'A'                       13:33.31  
     1) Samantha Cox JR                 2) Audrey Weyand SO               
     3) Alexandra Vayda JR              4) Mary Szatkowski SO             
  2 Falmouth High School  'A'                          14:33.96  
  3 Brewer High School  'A'                            14:37.37  
     1) Mikaela King SR                 2) Synclaire Tasker SO            
     3) Nicki Eremita FR                4) Shannon Dapice SR              
  4 Scarborough High School  'A'                       14:47.43  
     1) Maggie Smith SR                 2) Karli-An Gilbert JR            
     3) Marisa Agger SO                 4) Kat Gadbois SR                 
  5 McAuley High School  'A'                           15:04.85  
     1) Adele Werner FR                 2) Katherine Possiel SO           
     3) Cristina Leake SR               4) Taxiarhia Arabatzis SR         
  6 South Portland High School  'A'                    15:26.54  
     1) Sarah Baird SR                  2) Casey Kelley SO                
     3) Maya Letourneau SO              4) Kyndra McKenzie FR             
  7 Massabesic High School  'A'                        15:36.44  
     1) Amber Bantz 12                  2) Meghan Neyer 9                 
     3) Kaitlyn Aboud 12                4) Marjjorie Lee 12               
 
Event 21  Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
relay record: * 4:25.96  2009        , Scarborough                             
                         Chamberlain, Chick, Blaisdell, Kirk               
 ind. record: R 4:25.96                                                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Greely High School  'A'                             4:38.56   2 
     1) Libby Thomas SR                 2) Audrey Parolin SR              
     3) Julia Mitiguy JR                4) Jessica Wilson JR              
  2 South Portland High School  'A'                     4:39.05   1 
     1) Sophie Desjardins JR            2) Angela Tirabassi JR            
     3) Lauren Magnuson FR              4) Nyajock Pan JR                 
  3 Thornton Academy  'A'                               4:40.26   1 
     1) Tori Daigle FR                  2) Anna Madore SR                 
     3) Kendra Ermold JR                4) Charlotte Pierce JR            
  4 Bangor High School  'A'                             4:42.73   2 
     1) Abby Reynolds FR                2) Laken Thomas SR                
     3) Ashley Robinson SR              4) Miranda Monk SR                
  5 Winslow High School  'A'                            4:49.22   1 
     1) Alliyah Veilleux JR             2) Autumn Poulin SO               
     3) Molly Schassberger JR           4) Kelsey Houston FR              
  6 Falmouth High School  'A'                           4:52.91   2 
  7 Massabesic High School  'A'                         4:53.87   1 
     1) Gabriella Townsend 11           2) Alyssa Gilman 11               
     3) Emily Foglio 10                 4) Kathleen Duffy 11              
  8 Massabesic High School  'B'                         4:59.75   2 
     1) Rayne Whitten SO                2) Sarah Redman 10                
     3) Heather Everett 11              4) Karrissa Lambertson 9          
  9 Windham High School  'A'                            5:01.03   4 
     1) Morgan Richmond SO              2) Ariana Davidson SO             
     3) Mary Margaret Green SR          4) Mackenzie Joy SO               
 10 Brewer High School  'A'                             5:05.49   3 
     1) Marina Grey                     2) Nicki Eremita FR               
     3) Mikaela King SR                 4) Shannon Dapice SR              
 11 Falmouth High School  'B'                           5:06.32   3 
 12 Bonny Eagle High School  'A'                        5:06.38   1 
     1) MaKayla Lauritsen FR            2) Sierra Cooper SO               
     3) Leah Carter SO                  4) Riley Kirk SR                  
 13 Greely High School  'B'                             5:06.67   4 
     1) Nina Oberg JR                   2) Cora Lyden JR                  
     3) Cameron Keefe SO                4) Sarah Fitch JR                 
 14 Gorham High School  'A'                             5:10.32   1 
     1) Darcie Brown 9                  2) Deireann Stillson 12           
     3) Jill Robbins 10                 4) Laura Turner 10                
 15 Scarborough High School  'A'                        5:12.97   2 
     1) Jessica Meader JR               2) Cailley Ledue SO               
     3) Emma Tirrell FR                 4) Ali Pelczar JR                 
 16 Scarborough High School  'B'                        5:15.14   3 
     1) Kathleen Thibodeau FR           2) Avery Pietras JR               
     3) Miranda Panico FR               4) Rose Kirsch FR                 
 17 Yarmouth High School  'A'                           5:18.43   6 
 18 Bangor High School  'B'                             5:18.54   4 
     1) Olivia Wallace FR               2) Kristina Willette FR           
     3) Lexie Achorn JR                 4) Kristen Robbins SO             
 19 Windham High School  'B'                            5:19.17   6 
     1) Natalie Van Baars SR            2) Mattison Marcello FR           
     3) Kaylin Cook SO                  4) Melanie Delcourt SR            
 20 Scarborough High School  'C'                        5:21.32   3 
     1) Catherine Bailey SR             2) Julia Martens FR               
     3) Marisa Agger SO                 4) Haley Knaus SR                 
 21 Greely High School  'D'                             5:21.87   5 
     1) Jacquelyn Flloyd FR             2) Tess Hall FR                   
     3) Helena McMonagle SR             4) Emily Mason FR                 
 22 Massabesic High School  'C'                         5:25.65   5 
     1) Madeline Sanborn 11             2) Ashley Desrochers 9            
     3) Shauna Robert 12                4) Meghan Neyer 9                 
 23 Greely High School  'C'                             5:27.47   4 
     1) Mikela Nolin FR                 2) Meaghan Morrison FR            
     3) Mia Lambert FR                  4) Julia Maine SR                 
 24 McAuley High School  'A'                            5:34.84   3 
     1) Rachel Taylor FR                2) Enrica Jabar Harris SO         
     3) Allana Agren JR                 4) Greta DiPierro FR              
 25 Scarborough High School  'D'                        5:46.52   5 
     1) Courtney Given SO               2) Haley Franklin FR              
     3) Mikaela Gove JR                 4) Kelsey Given SO                
 26 Winslow High School  'B'                            5:46.67   2 
     1) Makayla Boucher FR              2) Monique Sutherland SO          
     3) Rachel Pelletier SR             4) Nicole Fletcher SO             
 27 Winslow High School  'C'                            5:47.74   3 
     1) Chloe Crosby SO                 2) Rachel Sirois SO               
     3) Gabrielle Languet FR            4) Shawna Pelotte FR              
 28 Falmouth High School  'E'                           5:48.38   5 
 29 Brewer High School  'B'                             5:50.33   6 
     1) Ashley Hinkley SO               2) Taylar Haney SR                
     3) Nouf Saleh JR                   4) Mckenzie Jernigan SO           
 30 Falmouth High School  'C'                           5:51.23   4 
 31 Greely High School  'E'                             6:01.90   5 
     1) Lucy Wetzel FR                  2) Lily Brinker JR                
     3) Sophia McMonagle FR             4) Meaghan Labbe SR               
 -- South Portland High School  'B'                          DQ   4 
     1) Bridget Campbell SO             2) Brittney Upton FR              
     3) Sarah Speeches FR               4) Ariana Mohammad SO             
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
relay record: * 4:20.48  2002        Greely                                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                        4:26.21   1 
     1) Karli-An Gilbert JR             2) Morgan Rodway SO               
     3) Katherine Kirk FR               4) Nicole Kirk SR                 
  2 Noble High School  'A'                              4:29.48   1 
     1) Hannah Fields FR                2) Nicole Lanoie JR               
     3) Kayla Thompson SO               4) Samantha Pomroy SR             
  3 Bonny Eagle High School  'A'                        4:34.05   1 
     1) Samantha Cox JR                 2) Alexandra Vayda JR             
     3) Mary Szatkowski SO              4) Natalie Hewitt JR              
  4 Massabesic High School  'A'                         4:34.95   1 
     1) Jocelyn Acheson 11              2) Kathleen Duffy 11              
     3) Samantha Emmons 12              4) Chelsey Kendrick 12            
  5 Brewer High School  'A'                             4:36.56   1 
     1) Teal Jackson JR                 2) Synclaire Tasker SO            
     3) Jasmine Getchell SO             4) Rachel Karp SO                 
  6 Falmouth High School  'A'                           4:40.88   2 
  7 Massabesic High School  'B'                         4:48.53   2 
     1) Gabriella Townsend 11           2) Miranda Chase 11               
     3) Logan Provencher 10             4) Rayne Whitten SO               
  8 Noble High School  'B'                              4:55.53   2 
     1) Dominique Walker FR             2) Emma Hornbrook FR              
     3) Alaina Shorey JR                4) Mia Lewis SO                   
  9 Yarmouth High School  'A'                           4:56.40   4 
 10 Massabesic High School  'C'                         5:00.06   3 
     1) Ashley Desrochers 9             2) Danielle Tripp 10              
     3) Sarah Redman 10                 4) Shauna Robert 12               
 11 South Portland High School  'A'                     5:01.31   1 
     1) Kelsey Morton JR                2) Maya Letourneau SO             
     3) Casey Kelley SO                 4) Sarah Ouellette SR             
 12 South Portland High School  'B'                     5:04.43   3 
     1) Jessy Francois SR               2) Michelle Medici FR             
     3) Kyndra McKenzie FR              4) Olivia Conti SO                
 13 Brewer High School  'B'                             5:05.34   3 
     1) Shannon Dapice SR               2) Mikaela King SR                
     3) Nicki Eremita FR                4) Mckenzie Jernigan SO           
 14 Windham High School  'A'                            5:08.95   2 
     1) Mackenzie Joy SO                2) Melanie Delcourt SR            
     3) Crystal Frappier FR             4) Kaylin Cook SO                 
 15 Falmouth High School  'B'                           5:16.81   2 
 16 South Portland High School  'C'                     5:27.57   4 
     1) Maraka Soule SR                 2) Claire McHugh FR               
     3) Acadia Higgins SO               4) Christine Zarate FR            
 17 Massabesic High School  'D'                         5:35.67   4 
     1) Meghan Neyer 9                  2) Catherine Shaw 11              
     3) Gabrielle Sawyer 10             4) Madeline Sanborn 11            
 18 Falmouth High School  'C'                           5:46.16   3 
 19 Massabesic High School  'E'                         5:46.84   4 
     1) Jade Kalesnik 11                2) Meghan Mannering 11            
     3) Sara Kelley 10                  4) Ashley Hunter 11               
 20 Massabesic High School  'F'                         5:59.55   4 
     1) Haley Binette 11                2) Marjjorie Lee 12               
     3) Krysten Forester 11             4) Keara White 11                 
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
relay record: * 9:46.47  2000        Machester Central (NH)                    
 ind. record: R 9:46.47                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bangor High School  'A'                            10:48.35  
     1) Kristen Robbins SO              2) Angelyn Masters SO             
     3) Miranda Monk SR                 4) Ashley Robinson SR             
  2 Massabesic High School  'A'                        10:48.38  
     1) Samantha Emmons 12              2) Kathleen Duffy 11              
     3) Gabrielle Johnson 9             4) Jocelyn Acheson 11             
  3 Bonny Eagle High School  'A'                       11:20.89  
     1) Gaelyn Lindauer JR              2) Kyaunna Libby FR               
     3) Riley Kirk SR                   4) Kristen Glennie SO             
  4 Thornton Academy  'A'                              11:52.36  
     1) Erin Butland SO                 2) Alexandra Courtney SR          
     3) Olivia Bean SR                  4) Nicole Kehoe SR                
  5 South Portland High School  'A'                    12:04.37  
     1) Bridget Campbell SO             2) Sarah Baird SR                 
     3) Clara Ellis SO                  4) Ariana Mohammad SO             
  6 McAuley High School  'A'                           12:05.51  
     1) Katherine Possiel SO            2) Cristina Leake SR              
     3) Adele Werner FR                 4) Taxiarhia Arabatzis SR         
  7 Gorham High School  'A'                            12:10.56  
     1) Laura Turner 10                 2) Kelsey Mitchell 10             
     3) Leeanna Gray 9                  4) Karen Knight 10                
 -- Scarborough High School  'A'                            DNF  
     1) Marisa Agger SO                 2) Maggie Smith SR                
     3) Kat Gadbois SR                  4) Karli-An Gilbert JR            
 
Event 27  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
relay record: * 1:51.89  2009        , Greely                                  
                         Young, Boynton, Diehl, Cederna                    
 ind. record: R 1:51.89                                                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                        1:50.80R  1 
     1) Morgan Rodway SO                2) Katherine Kirk FR              
     3) Avery Pietras JR                4) Nicole Kirk SR                 
  2 South Portland High School  'A'                     1:54.87   1 
     1) Lauren Magnuson FR              2) Nyajock Pan JR                 
     3) Angela Tirabassi JR             4) Sophie Desjardins JR           
  3 Bangor High School  'A'                             1:55.39   1 
     1) Lexie Achorn JR                 2) Ashley Robinson SR             
     3) Laken Thomas SR                 4) Tiffany Gray SO                
  4 Fryeburg Academy  'A'                               1:55.83   6 
     1) Courtney Bartlett JR            2) Corinn Bedell SR               
     3) Sage Hennessey SR               4) Emily Heggie JR                
  5 Bonny Eagle High School  'A'                        1:58.08   2 
     1) Jessica Warren SO               2) Leah Carter SO                 
     3) Natalie Hewitt JR               4) Audrey Weyand SO               
  6 Thornton Academy  'A'                               1:58.11   2 
     1) Kaitlin Hilton SO               2) Marie Vermund SR               
     3) Lauren Russell SO               4) Anna Madore SR                 
  7 Gorham High School  'A'                             1:59.67   1 
     1) Kristin Benson 9                2) Darcie Brown 9                 
     3) Heather Nystrom 10              4) Hannah Southard 10             
  8 Windham High School  'A'                            2:00.46   3 
     1) Morgan Richmond SO              2) Mattison Marcello FR           
     3) Natalie Van Baars SR            4) Sarah Paluso SR                
  9 Brewer High School  'A'                             2:01.08   2 
     1) Teal Jackson JR                 2) Jasmine Getchell SO            
     3) Chenoa Cammack FR               4) Emma Nichols SO                
 10 Massabesic High School  'A'                         2:03.02   2 
     1) Emily Foglio 10                 2) Logan Provencher 10            
     3) Gabriella Townsend 11           4) Chelsey Kendrick 12            
 11 Gorham High School  'B'                             2:03.51   2 
     1) Lauren Carter 10                2) Abby Perkins 9                 
     3) Jill Robbins 10                 4) Bridget Stillson 11            
 12 Scarborough High School  'B'                        2:04.15   1 
     1) Jessica Meader JR               2) Cailley Ledue SO               
     3) Miranda Panico FR               4) Kayla Griffis FR               
 13 Wells High School  'A'                              2:04.31   6 
     1) Madeline Andrews JR             2) Chloe Kellum FR                
     3) Elizabeth Andrews FR            4) Panida Theerathampitak SR      
 14 South Portland High School  'B'                     2:06.84   4 
     1) Cheyenne Coombs JR              2) Jessy Francois SR              
     3) Casey Kelley SO                 4) Maya Letourneau SO             
 15 Yarmouth High School  'A'                           2:07.63   6 
 16 Massabesic High School  'B'                         2:08.67   3 
     1) Heather Everett 11              2) Alyssa Gilman 11               
     3) Sarah Redman 10                 4) Rayne Whitten SO               
 17 Massabesic High School  'C'                         2:09.47   4 
     1) Danielle Tripp 10               2) Shauna Robert 12               
     3) Miranda Chase 11                4) Ashley Desrochers 9            
 18 Bangor High School  'B'                             2:09.63   3 
     1) Abby Reynolds FR                2) Olivia Wallace FR              
     3) Kristina Willette FR            4) Ally Weaver JR                 
 19 McAuley High School  'A'                            2:10.03   2 
     1) Samantha Libby SO               2) Elsa Curran SO                 
     3) Enrica Jabar Harris SO          4) Rachel Taylor FR               
 20 Brewer High School  'B'                             2:15.36   5 
     1) Morgan Forrest SO               2) Clara Jeffrey JR               
     3) Taylar Haney SR                 4) Ashley Hinkley SO              
 21 Gorham High School  'C'                             2:15.47   3 
     1) Narissa Kourinos 10             2) Gabrielle Libby 10             
     3) Jenny Loubier 9                 4) Julia Smith 9                  
 22 Scarborough High School  'E'                        2:15.97   6 
     1) Haley Franklin FR               2) Rose Kirsch FR                 
     3) Mikaela Gove JR                 4) Courtney Given SO              
 23 South Portland High School  'C'                     2:18.33   4 
     1) Brittney Upton FR               2) Michelle Medici FR             
     3) Maraka Soule SR                 4) Claire McHugh FR               
 24 Windham High School  'B'                            2:19.95   6 
     1) Mena Richard SO                 2) Shelby Peavey FR               
     3) Savannah Johnson SO             4) Mya Burrage FR                 
 25 Bonny Eagle High School  'B'                        2:24.71   3 
     1) Reba Meserve SR                 2) Alexandria Ross SO             
     3) Courtney Ross SO                4) Tyler Redstone JR              
 26 Brewer High School  'C'                             2:25.62   5 
     1) Marina Grey                     2) Nouf Saleh JR                  
     3) Kun Nuprom JR                   4) Gina Watson SR                 
 27 Massabesic High School  'E'                         2:27.13   5 
     1) Meghan Mannering 11             2) Jade Kalesnik 11               
     3) Gabrielle Sawyer 10             4) Ashley Hunter 11               
 28 South Portland High School  'D'                     2:28.28   5 
     1) Kelsey Morton JR                2) Christine Zarate FR            
     3) Sarah Speeches FR               4) Olivia Conti SO                
 29 Massabesic High School  'D'                         2:32.75   5 
     1) Keara White 11                  2) Krysten Forester 11            
     3) Haley Binette 11                4) Catherine Shaw 11              
 
Event 29  Girls 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lauren Forgues               una                   13:39.02