Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ma/Nov12_2011MI_set1.shtml

2011 MIAA WMASS XC Championship

Northfield, MA, November 12, 2011

[D2 Boys | D1 Girls | D2 Girls ]

D1 Boys

Tom Stewart 413-454-3886

 Holyoke Community College/T. Stewart                        HY-TEK's Meet Manager
                   2011 MIAA WMASS XC Championship - 11/12/2011                   
                          Northfield Mtn, Northfield, MA                          
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC Boys D1 Division 1
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Daniel Crowley            12 Ludlow                  5:28.7   17:01.21    1   
  2 Blake Croteau             11 Westfield               5:32.7   17:13.61    2   
  3 Sam Coates-Finke          12 Northampton             5:33.0   17:14.43    3   
  4 Ben Gagne-Maynard         12 Longmeadow              5:33.2   17:14.99    4   
  5 Jesse Coull               12 Amherst-Pelham          5:33.3   17:15.30    5   
  6 Matt Jacobson             11 Westfield               5:33.7   17:16.60    6   
  7 Brian Crowley             11 Ludlow                  5:33.9   17:17.26    7   
  8 Tim Dostie                11 Westfield               5:34.3   17:18.64    8   
  9 Dylan Wight               12 Amherst-Pelham          5:35.0   17:20.74    9   
 10 James Traester            12 Amherst-Pelham          5:38.8   17:32.35   10   
 11 Rhys Duquette             11 Holyoke                 5:39.3   17:33.96   11   
 12 Eugene De La Rosa         12 Holyoke                 5:40.2   17:36.86   12   
 13 Ryan Mathers              12 Amherst-Pelham          5:41.4   17:40.64   13   
 14 Mike Andre                SR Agawam High School      5:41.7   17:41.58   14   
 15 Steven Kalt               12 Amherst-Pelham          5:42.9   17:45.23   15   
 16 Cameron Cook              JR Renaissance School      5:43.6   17:47.30   16   
 17 Alexander Sullivan        12 Northampton             5:44.7   17:50.66   17   
 18 Tim Shea                  12 West Springfield        5:44.9   17:51.55   18   
 19 Sam Fisher                JR Minnechaug Regio        5:47.3   17:58.89   19   
 20 Jacob Bellows             12 Westfield               5:47.8   18:00.47   20   
 21 Charles Hale              11 Northampton             5:48.9   18:03.84   21   
 22 Jacob Leblanc             12 Ludlow                  5:50.9   18:10.06   22   
 23 Peter Wilke               12 Pittsfield              5:51.4   18:11.55   23   
 24 Tyler Brunelle            12 Holyoke                 5:51.8   18:12.93   24   
 25 Drew Manuel               11 Ludlow                  5:52.4   18:14.64   25   
 26 Matt Hoag                 12 Pittsfield              5:52.8   18:16.02   26   
 27 Jake Zina                 11 Ludlow                  5:53.3   18:17.40   27   
 28 Isaac Hare Steig          11 Amherst-Pelham          5:53.4   18:17.69   28   
 29 Tom Nilsson               12 Longmeadow              5:53.7   18:18.75   29   
 30 Guillermo Godreau-Rivera  10 Holyoke                 5:53.9   18:19.42   30   
 31 Ian Fullerton             11 East Longmeadow         5:54.4   18:20.95   31   
 32 Jack Moynihan             09 East Longmeadow         5:54.5   18:21.31   32   
 33 Benjamin Hill             09 Northampton             5:54.6   18:21.56   33   
 34 Jordan Leckey             SR Minnechaug Regio        5:54.9   18:22.36   34   
 35 Sequoia Grettenberg       11 Northampton             5:55.0   18:22.85   35   
 36 Cody Hodgins              12 Holyoke                 5:55.4   18:23.96   36   
 37 Gabe Fishman              11 Amherst-Pelham          5:56.8   18:28.52   37   
 38 Cody Lucido               11 Pittsfield              5:58.0   18:32.27   38   
 39 Adam Bourdon              12 West Springfield        5:58.8   18:34.54   39   
 40 Austin Lai                12 Longmeadow              6:01.3   18:42.37   40   
 41 Ricky Schoolcraft         SR Agawam High School      6:01.4   18:42.70   41   
 42 Jacob Mueller             JR Central                 6:01.7   18:43.54   42   
 43 John Burton               11 Belchertown             6:02.0   18:44.63   43   
 44 Mark Rabasco              12 Taconic                 6:02.1   18:44.90   44   
 45 Richard Landry            11 Holyoke                 6:02.8   18:47.05   45   
 46 Aidan Gilson              09 Northampton             6:03.6   18:49.42   46   
 47 Tyler Roberts             JR Agawam High School      6:03.6   18:49.68   47   
 48 Eddie LaPointe            12 Ludlow                  6:03.8   18:50.04   48   
 49 Colin Morse               JR Minnechaug Regio        6:03.9   18:50.61   49   
 50 Sam Ryan                  SR Central                 6:04.5   18:52.21   50   
 51 Ben Parzich               JR Agawam High School      6:05.1   18:54.22   51   
 52 Steve Tignor              11 Longmeadow              6:06.2   18:57.76   52   
 53 Liam Garvey               10 West Springfield        6:07.1   19:00.27   53   
 54 Ruslan Davledzarov        09 Westfield               6:08.4   19:04.55   54   
 55 Michael Mueller           10 Longmeadow              6:09.5   19:07.91   55   
 56 Jack Kamin                12 Longmeadow              6:09.7   19:08.61   56   
 57 Sean Eagan                11 Ludlow                  6:10.2   19:09.95   57   
 58 Eric Pomeroy              12 East Longmeadow         6:10.5   19:10.99   58   
 59 Jose Bautista             JR Sci-Tech                6:10.8   19:11.88   59   
 60 Scott Besser              11 East Longmeadow         6:11.5   19:14.18   60   
 61 Matt Rabasco              09 Taconic                 6:11.6   19:14.53   61   
 62 Ethan Winslow             11 Pittsfield              6:12.1   19:16.09   62   
 63 Mike Wheaton              10 Taconic                 6:12.3   19:16.42   63   
 64 Artie Cruz                11 Westfield               6:14.8   19:24.46   64   
 65 Ryan McMahon              09 Wahconah                6:15.2   19:25.65   65   
 66 Jacob Santangelo          12 Westfield               6:15.6   19:26.90   66   
 67 John VanBeaver            SR Minnechaug Regio        6:16.3   19:29.02   67   
 68 Matt Nesti                11 Pittsfield              6:16.4   19:29.38   68   
 69 Dan Hopmans               11 Wahconah                6:17.9   19:33.95   69   
 70 Chris Mazeau              12 Wahconah                6:18.5   19:35.72   70   
 71 Ben Laliberte             FR Minnechaug Regio        6:19.0   19:37.23   71   
 72 Kevin Urban               JR Agawam High School      6:19.3   19:38.25   72   
 73 Duncan Marcus             10 Wahconah                6:19.4   19:38.54   73   
 74 Codey Lombardi            12 Taconic                 6:19.5   19:38.93   74   
 75 Chris Tarbell             12 East Longmeadow         6:19.6   19:39.37   75   
 76 Matt Bernard              JR Minnechaug Regio        6:20.3   19:41.33   76   
 77 Jackson Alberti           10 Wahconah                6:20.5   19:41.97   77   
 78 Greg Fitzpatrick          12 East Longmeadow         6:22.3   19:47.73   78   
 79 Billy Coles               10 Pittsfield              6:22.7   19:48.85   79   
 80 Jack Fenton               12 Longmeadow              6:23.0   19:49.88   80   
 81 Brian Flanagan            12 East Longmeadow         6:23.6   19:51.80   81   
 82 Travis Warren             11 South Hadley            6:23.8   19:52.22   82   
 83 Troy Doming               11 Belchertown             6:23.9   19:52.55   83   
 84 Patrick Byrnes            09 Chicopee Com            6:24.0   19:52.97   84   
 85 Jon Lee                   11 Pittsfield              6:27.7   20:04.45   85   
 86 George Dean               11 Chicopee                6:28.3   20:06.40   86   
 87 Neal Axelrod-Adams        12 Northampton             6:28.5   20:07.04   87   
 88 Manny Rachmaciej          11 West Springfield        6:29.6   20:10.43   88   
 89 Dominick Groux            JR Agawam High School      6:30.4   20:12.78   89   
 90 Drew Lindholm             10 Belchertown             6:31.9   20:17.44   90   
 91 Alex Agnitti              JR Renaissance School      6:32.1   20:18.00   91   
 92 Mike O'Connor             JR Agawam High School      6:33.9   20:23.57   92   
 93 Josh Hopmans              12 Wahconah                6:34.2   20:24.45   93   
 94 Matt Placido              12 Taconic                 6:34.2   20:24.74   94   
 95 Andre Dufresne            12 Belchertown             6:35.9   20:29.90   95   
 96 Zach Weissman             12 West Springfield        6:39.3   20:40.53   96   
 97 Ben Lawson                SR Minnechaug Regio        6:41.2   20:46.23   97   
 98 Jonathan Cody             10 Belchertown             6:41.3   20:46.57   98   
 99 Nicholes Rosario          11 South Hadley            6:42.6   20:50.64   99   
100 Shawn Bulson              10 Taconic                 6:44.2   20:55.62  100   
101 Ruishan Yu                12 Chicopee Com            6:44.9   20:57.76  101   
102 Boguslaw Janiszewski      JR Central                 6:45.5   20:59.81  102   
103 Tim LaRoche               12 South Hadley            6:45.9   21:00.93  103   
104 Derek Dobosz              10 Chicopee                6:47.2   21:04.93  104   
105 Damond Kapet              FR Central                 6:48.0   21:07.44  105   
106 Alex Stevens              11 Wahconah                6:48.9   21:10.26  106   
107 Austin LaFrance           11 Taconic                 6:49.3   21:11.53  107   
108 Conor Byrne               JR Renaissance School      6:52.9   21:22.64  108   
109 Jake Cote                 11 Belchertown             6:53.0   21:23.12  109   
110 Joe Gingras               JR Central                 6:55.2   21:29.93  110   
111 Michael DeAngelo          TH Renaissance School      6:56.8   21:34.73  111   
112 Edison Perez              SO Central                 7:00.9   21:47.55  112   
113 Jeff Rainaud              11 South Hadley            7:01.4   21:49.18  113   
114 Patrick Delisle           10 Chicopee                7:02.4   21:52.08  114   
115 William Burns             12 Belchertown             7:02.9   21:53.85  115   
116 Alan Stevens              10 Chicopee                7:03.0   21:54.11  116   
117 Matt Thibault             11 South Hadley            7:04.5   21:58.64  117   
118 Thomas Bienvenue          12 Chicopee                7:04.8   21:59.67  118   
119 Josh Perreault            11 South Hadley            7:05.2   22:00.97  119   
120 Nick Foley                JR Renaissance School      7:09.7   22:14.75  120   
121 Gerard Valliere           11 Chicopee                7:11.5   22:20.47  121   
122 Joseph Pelletier          12 Chicopee                7:15.8   22:33.79  122   
123 Joe Hasselvander          12 Chicopee Com            7:15.9   22:34.16  123   
124 Benjamin Reed             09 South Hadley            7:20.0   22:46.89  124   
125 Argenys Rodriguez         SO Central                 7:25.6   23:04.37  125   
126 Abi Acevedo               11 Holyoke                 7:25.8   23:04.79  126   
127 Tyler Sturdivent          09 Chicopee Com            7:27.6   23:10.43  127   
128 Nathan Moreau             11 Chicopee Com            7:27.9   23:11.50  128   
129 Aakash Bhagat             12 West Springfield        7:33.0   23:27.19  129   
130 John Nguyen               SO Sci-Tech                7:33.5   23:28.75  130   
131 Colin Robinson            09 Chicopee Com            7:42.5   23:56.91  131   
132 Christian Morneau         SR Sci-Tech                7:42.6   23:57.26  132   
133 Timothy Sturdivent        09 Chicopee Com            7:49.2   24:17.68  133   
134 Eamonn Mahoney            TH Renaissance School      7:55.1   24:35.89  134   
135 John Smith                12 West Springfield        7:55.7   24:37.92  135   
136 Joshua Diaz               JR Renaissance School      8:15.0   25:37.64  136   
137 Carlos Ortiz              JR Sci-Tech                8:52.2   27:33.42  137   
138 Raul Centeno              SR Sci-Tech                9:35.3   29:47.16  138   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Amherst-Pelham               52    5    9   10   13   15   28   37           
      Total Time:  1:27:34.26                                                     
         Average:    17:30.86                                                     
   2 Ludlow                       82    1    7   22   25   27   48   57           
      Total Time:  1:29:00.57                                                     
         Average:    17:48.12                                                     
   3 Westfield                    90    2    6    8   20   54   64   66           
      Total Time:  1:28:53.87                                                     
         Average:    17:46.78                                                     
   4 Northampton                 109    3   17   21   33   35   46   87           
      Total Time:  1:29:53.34                                                     
         Average:    17:58.67                                                     
   5 Holyoke                     113   11   12   24   30   36   45  126           
      Total Time:  1:30:07.13                                                     
         Average:    18:01.43                                                     
   6 Longmeadow                  180    4   29   40   52   55   56   80           
      Total Time:  1:32:21.78                                                     
         Average:    18:28.36                                                     
   7 Pittsfield                  217   23   26   38   62   68   79   85           
      Total Time:  1:33:45.31                                                     
         Average:    18:45.07                                                     
   8 Agawam High School          225   14   41   47   51   72   89   92           
      Total Time:  1:33:46.43                                                     
         Average:    18:45.29                                                     
   9 Minnechaug Regional HS      240   19   34   49   67   71   76   97           
      Total Time:  1:34:18.11                                                     
         Average:    18:51.63                                                     
  10 East Longmeadow             256   31   32   58   60   75   78   81           
      Total Time:  1:34:46.80                                                     
         Average:    18:57.36                                                     
  11 West Springfield            294   18   39   53   88   96  129  135           
      Total Time:  1:36:17.32                                                     
         Average:    19:15.47                                                     
  12 Taconic                     336   44   61   63   74   94  100  107           
      Total Time:  1:37:19.53                                                     
         Average:    19:27.91                                                     
  13 Wahconah                    354   65   69   70   73   77   93  106           
      Total Time:  1:37:55.83                                                     
         Average:    19:35.17                                                     
  14 Belchertown                 409   43   83   90   95   98  109  115           
      Total Time:  1:40:11.09                                                     
         Average:    20:02.22                                                     
  15 Central                     409   42   50  102  105  110  112  125           
      Total Time:  1:41:12.93                                                     
         Average:    20:14.59                                                     
  16 Renaissance School          446   16   91  108  111  120  134  136           
      Total Time:  1:43:17.42                                                     
         Average:    20:39.49                                                     
  17 South Hadley                514   82   99  103  113  117  119  124           
      Total Time:  1:45:31.61                                                     
         Average:    21:06.33                                                     
  18 Chicopee                    538   86  104  114  116  118  121  122           
      Total Time:  1:46:57.19                                                     
         Average:    21:23.44                                                     
  19 Chicopee Comprehensive      563   84  101  123  127  128  131  133           
      Total Time:  1:49:46.82                                                     
         Average:    21:57.37                                                     
  20 Sci-Tech                    596   59  130  132  137  138                     
      Total Time:  2:03:58.47                                                     
         Average:    24:47.70