Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ma/Feb26_Northe_set1.shtml

Northeast Snowshoe Federation Champs - 5.5 miles

Northfield, MA, February 26, 2011

[Teams | Age Groups ]

Overall

Timing and scoring - DRC

Jim Johnson and Nick Wheeler in a close finish for 2nd and 3rd.
Jim Johnson and Nick Wheeler in a close finish for 2nd and 3rd.


Untitled Document
First Last Age Sex Team Bib Time WMAC NSF
1 Kevin Tilton 29 M CMS/INOV-8 731 0:45:49 100.00 100.00
2 Jim Johnson 33 M CMS/INOV-8 736 0:45:53 98.82 99.85
3 Nicholas Wheeler 25 M 302 0:45:54 97.65 99.83
4 Ryan Kelly 29 M Acidotic 326 0:47:52 96.47 95.72
5 Judson Cake 33 M Acidotic 738 0:48:44 95.29 94.02
6 Geoff Cunningham 33 M Acidotic 312 0:49:42 94.12 92.19
7 Ben Nephew 35 M CMS/INOV-8 320 0:49:53 92.94 91.85
8 Tim Mahoney 31 M CMS 713 0:49:59 91.76 91.66
9 Charles Therriault 25 M Acidotic 330 0:50:00 90.59 91.63
10 Tim Van Orden 42 M CMS 726 0:50:03 89.41 91.54
11 Danny Ferreira 28 M Acidotic 325 0:50:07 88.24 91.42
12 Dave Dunham 46 M CMS 732 0:50:38 87.06 90.49
13 Ross Krause 31 M RunReg.com 711 0:53:15 85.88 86.04
14 Robert Jackman 28 M TNT 307 0:53:33 84.71 85.56
15 Amber Ferreira 28 F Acidotic 649 0:53:59 83.53 84.87
16 Chris Dunn 42 M Acidotic 305 0:54:02 82.35 84.79
17 Ryan Welts 30 M Acidotic 311 0:55:14 81.18 82.95
18 David Principe Sr. 44 M TNT 306 0:56:02 80.00 81.77
19 Steve Dowsett 22 M 319 0:56:09 78.82 81.60
20 Tim Cox 37 M Acidotic 308 0:56:16 77.65 81.43
21 Rich Teal 32 M ARE 724 0:56:41 76.47 80.83
22 David Loutzenheiser 44 M CRC 334 0:56:43 75.29 80.78
23 John Pajer 48 M CMS 717 0:56:43 74.12 80.78
24 Abby Mahoney 32 F CMS/INOV-8 644 0:56:59 72.94 80.40
25 Paul Bazanchuk 56 M WMM 701 0:57:16 71.76 80.01
26 Dave Merkt 27 M Shenipsit 321 0:57:44 70.59 79.36
27 Carolyn Stocker 18 F WMAC 686 0:58:03 69.41 78.93
28 Mike Townsley 42 M SMAC 329 0:58:17 68.24 78.61
29 Richard Lavers 34 M Acidotic 309 0:58:18 67.06 78.59
30 Steve Wolfe 46 M Acidotic 729 0:58:19 65.88 78.57
31 Kristina Folcik 33 F Shenipsit 646 0:58:41 64.71 78.07
32 Patrick Smith 48 M Dungeon Rock 733 0:58:51 63.53 77.85
33 Brian Northan 36 M Team Utopia 332 0:59:32 62.35 76.96
34 John Agosto 46 M Shenipsit 315 1:00:02 61.18 76.32
35 Eddie Habeck 33 M 737 1:00:09 60.00 76.17
36 Ken Clark 48 M HTC 706 1:00:55 58.82 75.21
37 Jeremiah Fitzgibban 54 M Acidotic 323 1:00:57 57.65 75.17
38 Erik Wight 51 M WMAC 728 1:00:58 56.47 75.15
39 Ned James 56 M WMAC 709 1:01:02 55.29 75.07
40 Walter Fortier 61 M FFRC 735 1:01:06 54.12 74.99
41 Mike Lahey 59 M WMAC 324 1:01:09 52.94 74.93
42 Kellie Gregoire 43 F 787 1:02:39 51.76 73.13
43 Clinton Morse 48 M Shenipsit 313 1:02:43 50.59 73.05
44 Paul Funch 60 M WMAC 707 1:02:57 49.41 72.78
45 Pete Malinowski 56 M WMAC 714 1:03:16 48.24 72.42
46 Richie Blake 42 M Acidotic 317 1:03:19 47.06 72.36
47 Steven Soba 40 M GSRT/S2 Coaching 734 1:03:45 45.88 71.87
48 Ashley Krause 33 F WMAC 688 1:03:51 44.71 71.76
49 Ben Moore 44 M 333 1:04:25 43.53 71.13
50 Michael Zackin 52 M 310 1:04:32 42.35 71.00
51 Wayne Stocker 56 M WMAC 723 1:05:47 41.18 69.65
52 Lisa Rawson 48 F S2/GSRT 650 1:05:56 40.00 69.49
53 Ken Schaible 47 M Medved/Dion 722 1:07:07 38.82 68.26
54 Emily Flagg 37 F Medved/Dion 689 1:09:49 37.65 65.62
55 Tom Tift 53 M ARE 739 1:11:50 36.47 63.78
56 Tom Hanrock 47 M 314 1:12:26 35.29 63.25
57 Laurel Shortell 44 F WMAC 685 1:12:42 34.12 63.02
58 Phil Bricker 57 M SMAC 703 1:12:53 32.94 62.86
59 Theresa Apple 50 F 654 1:13:03 31.76 62.72
60 Dominic Wilson 40 M Shenipsit 335 1:13:05 30.59 62.69
61 Bill Morse 59 M 716 1:14:47 29.41 61.27
62 Chris Rondeau 38 M 720 1:15:52 28.24 60.39
63 Bob Dion 55 M WMAC/Dion 331 1:17:25 27.06 59.18
64 David Sutherland 48 M Shenipsit 322 1:18:18 25.88 58.51
65 Debra Wechter 36 F 788 1:18:30 24.71 58.37
66 Jessica Hageman 35 F ARE 656 1:18:56 23.53 58.04
67 Chris Hinch 43 M 336 1:21:25 22.35 56.27
68 Jeff Hattem 59 M GFRC 327 1:21:49 21.18 56.00
69 Denise Dion 52 F WMAC/Dion 655 1:22:00 20.00 55.87
70 Jamie Coyne 52 F Hart Attackers 651 1:22:39 18.82 55.43
71 Sweep Voll 50 F Hart Attackers 652 1:22:44 17.65 55.38
72 Pat Rosier 53 F 653 1:22:54 16.47 55.27
73 Kathleen Furlani 62 F 645 1:23:28 15.29 54.89
74 Frank Gaval 64 M PA Biathlon Club 318 1:26:40 14.12 52.87
75 Stan Serafin 57 M 304 1:27:22 12.94 52.44
76 Ed Alibozek Jr. 71 M WMAC/Dion 301 1:27:25 11.76 52.41
77 Ed Alibozek 48 M WMAC/Dion 700 1:27:26 10.59 52.40
78 Bob Massano 67 M 715 1:29:09 9.41 51.39
79 Brad Herder 53 M Hart Attackers 328 1:33:32 8.24 48.98
80 Jamie Howard 45 M 708 1:36:25 7.06 47.52
81 Brad Pellissier 53 M Shenipsit 316 1:37:53 5.88 46.81
82 David Boles 64 M 702 1:38:51 4.71 46.35
83 Ginny Patsun 42 F Shenipsit 647 1:40:59 3.53 45.37
84 Julie Gardner 39 F 648 1:42:24 2.35 44.74
85 Konrad Karolczuk 58 M` WMAC 303 1:50:36 1.18 41.43