Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ma/Feb20_USATFN_set1.shtml

USATF New England Indoor Track & Field Championships

Harvard University, Boston, MA, February 20, 2011

Full results

           2011 USATF New England Indoor Championship - 2/20/2011
                        Harvard University, Boston MA
Women 60 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1    95 Jasmine Cho            Harvard                   7.96   1
 2   192 Ashley Ifeadike        Phillips Exeter           7.96   1
 3    94 Chelsea Celistan       Harvard                   7.99   1
 4   205 Shay Carmicheal     19 Roxbury Communit          8.00   2
 5    17 Susan Scavone          Brown                     8.08   4
 6    65 Michelle Krol          Community Colleg          8.34   1
 7   170 Katie Madigan          Northeastern              8.39   1
 8   194 Lisa Scott             Phillips Exeter           8.44   1
 9   168 Camille Henry          Northeastern              8.47   1
10   459 Deborah Kovacs      40 Unattached                8.51   2
11    90 Elizabeth Dowling   16 Hanover High Sch          8.52   4
12   291 nicole gilbert         Unattached                8.54   4
13   274 Amber Spencer          Wheaton                   8.59   3
14   186 Rebecca Wagman         Phillips Andover          8.61   2
15   190 Emily DeJong           Phillips Exeter           8.66   2
16    60 Laura Tebbetts         Colby Sawyer              8.87   2
17   260 Joanna Bouras          Wheaton                   8.88   2
18   184 Rhea Lewis             Phillips Andover          8.89   3
19   185 Diana Tchadi           Phillips Andover          8.92   3
20    54 Dani Perry             Colby Sawyer              9.07   3
21   150 Monet Bland            Northeastern              9.20   2
22   119 Jamela Joseph          Manhattanville            9.31   3
23    46 Mary Bienefeld         Colby Sawyer              9.36   4
24   180 Olivia Bren            Phillips Andover          9.42   3
25   179 Rachel Andresen        Phillips Andover          9.50   3
26    51 Marion James           Colby Sawyer              9.70   4
27    55 Sarah Post             Colby Sawyer              9.77   4
28   158 Caroline Stinehart     Northeastern              9.90   2
--   171 Kelly Madigan          Northeastern                FS   1
Women 200 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   205 Shay Carmicheal     19 Roxbury Communit         25.90   1
 2    37 Monet Brathwaite    18 Cambridge Jets           26.12   1
 3    95 Jasmine Cho            Harvard                  26.17   1
 4   107 Kat Vicino             Lesley Unive             26.73   1
 5    94 Chelsea Celistan       Harvard                  26.75   1
 6   237 Caroline Callaghan  17 Unattached               26.78   2
 7   168 Camille Henry          Northeastern             27.06   1
 8   194 Lisa Scott             Phillips Exeter          27.23   3
 9   192 Ashley Ifeadike        Phillips Exeter          27.33   2
10    98 Meghan Ferreira        Harvard                  27.68   2
11   459 Deborah Kovacs      40 Unattached               27.86   3
12   190 Emily DeJong           Phillips Exeter          27.97   4
13   135 Amanada Graham      18 Naval Academ             28.03   2
14   274 Amber Spencer          Wheaton                  28.05   6
15    24 Amanda Dilley          Bryant                   28.13   4
16     9 Heidi Simons        22 Boston Intl              28.26   4
17   120 Christi Marrachini     Manhattanville           28.28   4
18   193 Hannah Najar           Phillips Exeter          28.32   3
19   185 Diana Tchadi           Phillips Andover         28.48   5
20    90 Elizabeth Dowling   16 Hanover High Sch         28.72   3
21   249 Dayna Landry        17 Unattached               28.77   3
22   430 Michaela Cioffredi     Hanover Athletic         28.86   2
23   291 nicole gilbert         Unattached               28.92   2
24   186 Rebecca Wagman         Phillips Andover         29.06   4
25   184 Rhea Lewis             Phillips Andover         29.35   5
26    78 Indu Conley            Gr. Boston TC            29.37   5
27   130 Sue McCarthy        47 Mass Velocity TC         29.58   4
28   178 Shannon Adams          Phillips Andover         29.68   5
29    54 Dani Perry             Colby Sawyer             29.85   6
30   260 Joanna Bouras          Wheaton                  30.06   6
31   150 Monet Bland            Northeastern             30.63   3
32   160 Elizabeth Yakobosk     Northeastern             30.88   7
33   179 Rachel Andresen        Phillips Andover         30.98   6
34   119 Jamela Joseph          Manhattanville           30.98   7
35   149 Yasmine Bendris        Northeastern             31.00   7
36    60 Laura Tebbetts         Colby Sawyer             31.15   5
37   156 Jenn Simons            Northeastern             31.45   5
38   180 Olivia Bren            Phillips Andover         31.74   6
39   253 Caitlin Pond        22 Unattached               31.98   8
40    51 Marion James           Colby Sawyer             32.60   8
41    59 Sarah Tancreti         Colby Sawyer             33.35   8
42   157 Courtney Sine          Northeastern             34.61   6
43   244 Sabra Hawkes        23 Unattached               36.03   7
44   128 Barbara Foster      36 Mass Velocity TC         39.53   7
Women 400 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   102 Alaina Murphy          Harvard                  58.95   1
 2   261 Lauren Cardarelli      Wheaton                  59.34   1
 3   237 Caroline Callaghan  17 Unattached               59.40   5
 4    81 Jessica Klett          Gr. Boston TC            59.40   1
 5    99 Lauren Leon            Harvard                  59.67   1
 6    10 Brielle Beaudette      Brown                    59.71   5
 7    37 Monet Brathwaite    18 Cambridge Jets         1:00.09   1
 8    93 Melissa Bellin         Harvard                1:00.51   1
 9   450 Katasi Kulubys         Emmanuel College       1:00.55   2
10   205 Shay Carmicheal     19 Roxbury Communit       1:00.81   5
11    85 Sara O'Brien           Gr. Boston TC          1:01.15   2
12    30 Sherika Nicholas       Bryant                 1:01.27   2
13    21 Kaitlynn Campbell      Bryant                 1:01.73   3
14   429 Kely Ludew             Hanover Athletic       1:02.34   3
15   267 Meagan Jennett         Wheaton                1:03.08   2
16   199 Annie Cassidy          Roger Williams U       1:03.69   2
17   430 Michaela Cioffredi     Hanover Athletic       1:04.34   2
18    65 Michelle Krol          Community Colleg       1:04.77   5
19    31 Allison Pavao          Bryant                 1:04.80   3
20    57 Devin Rowe             Colby Sawyer           1:04.97   4
21   178 Shannon Adams          Phillips Andover       1:05.05   4
22    36 Kimberly Warner        Bryant                 1:06.12   3
23   130 Sue McCarthy        47 Mass Velocity TC       1:06.20   3
24    78 Indu Conley            Gr. Boston TC          1:06.33   3
25    48 Amber Cronin           Colby Sawyer           1:08.82   5
26   121 Arame Mbodj            Manhattanville         1:13.44   4
27   244 Sabra Hawkes        23 Unattached             1:20.07   4
28   464 Kimberlly Wlliams      Mass Velocity TC       1:22.71   4
29   231 Marissa Fox            Twin River             1:24.03   4
Women 1 Mile Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1    84 Allison McCabe         Gr. Boston TC          4:53.35
 2   287 Jess Barton            Northeastern           4:55.24
 3     6 Kristen Murphy         Boston Athletic        5:02.19
 4   435 Marissa Shoji       17 Unattached             5:02.69
 5   144 Laura Kennedy          New Balance Bost       5:04.66
 6   145 Caitlin Malloy         New Balance Bost       5:07.28
 7    33 Martha Reynolds        Bryant                 5:08.00
 8     5 Liz Hankinson          Boston Athletic        5:09.30
 9   139 Diana Davis            New Balance Bost       5:11.69
10   431 caitlin crawford       Unattached             5:13.69
11    68 Priyanka Fouda      16 Emerging Elite         5:16.46
12   864 Madison Granger     16 Unattached             5:16.72
13    86 Emily Ricketson        Gr. Boston TC          5:19.08
14   439 laurel gagnon          Unattached             5:24.37
15   236 Mckenzie Haney         Una MV                 5:26.37
16     1 Taylor-Ashley Bean     Bermuda                5:27.24
17   228 Rylee Gillen           Team Run               5:32.68
18    77 Katie Bash             Gr. Boston TC          5:33.85
19   453 Eliza Lambergs         Emerging Elite         5:34.00
20   188 Sarah Burke            Phillips Exeter        5:36.34
21    26 Lauren Ganim           Bryant                 5:41.00
22    92 Stephanie Barnett      Harvard                5:41.33
23   445 jenny cunningham       Unattached             5:42.95
24   143 Jen Hegarty         45 New Balance Bost       5:44.34
25    67 Katie Ellinger      17 Emerging Elite         5:44.73
26   229 Ashley Hyde         14 Team Run               5:50.51
27   182 Claire Harmange        Phillips Andover       5:51.94
28    44 Zoe Greenberg       19 Clark University       5:53.75
29   123 Patricia Neubauer      Manhattanville         6:00.30
30   268 Shoshana Kruskal       Wheaton                6:03.14
31   223 Danielle Turigiano  19 Sacred Heart           6:05.73
32    49 Emily Davis            Colby Sawyer           6:10.09
33    88 Joy Will               Gr. Boston TC          6:12.39
34   108 Leslie Golemme      45 Liberty Athletic       6:13.97
35   209 Elizabeth Bromback  22 Sacred Heart           6:15.17
36   250 Kathy Lundin        52 Unattached             6:19.49
37   151 Erika Dacosta          Northeastern           6:22.31
38   159 Emily Vishna           Northeastern           6:23.48
39   234 Allison Page           Twin River             6:30.11
40   233 Zelie Lewis            Twin River             6:30.16
41   110 Jan Holmquist       66 Liberty Athletic       6:45.04
42   113 Drusilla Pratt-Ott  45 Liberty Athletic       6:47.40
43    45 Caroline Johnson    20 Clark University       6:47.84
44   155 Michell Peck           Northeastern           6:53.29
45   122 Nicole Muschio         Manhattanville         7:03.62
46   153 Katharine Dubitsky     Northeastern           7:14.47
47   111 Karen Lein          52 Liberty Athletic       7:39.34
48   109 Mary Harada         75 Liberty Athletic       8:25.05
Women 800 Meter Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   138 Ali Chase              New Balance Bost       2:14.12
 2   189 Katrina Coogan         Phillips Exeter        2:15.17
 3    84 Allison McCabe         Gr. Boston TC          2:16.22
 4   103 Jamie Olson            Harvard                2:17.17
 5   238 Meggie Donovan      17 Unattached             2:17.80
 6    16 Tess Plant-Thomas      Brown                  2:18.95
 7   101 Emma Lucken            Harvard                2:19.03
 8    76 Victoria Barnaby       Gr. Boston TC          2:21.39
 9   104 Sana Raoof             Harvard                2:21.54
10   105 Catherine Ressijac     Harvard                2:22.07
11     6 Kristen Murphy         Boston Athletic        2:22.92
12    15 Lucy Higgins           Brown                  2:23.41
13   139 Diana Davis            New Balance Bost       2:24.95
14   181 Jasmine Edison         Phillips Andover       2:26.59
15   248 Hannah Kimball      16 Unattached             2:26.93
16   216 Alexandra Smith     21 Sacred Heart           2:28.45
17    70 Miriam Stulin       17 Emerging Elite         2:34.55
18   245 Jennifer Holley     18 Unattached             2:35.60
19   201 Kaitlin O'Koren        Roger Williams U       2:38.43
20    64 Therese Kerin          Community Colleg       2:41.64
21   225 Olivia Gaeta        14 South Shore Fire       2:42.83
22   230 Megan Bouton           Twin River             2:42.88
23   223 Danielle Turigiano  19 Sacred Heart           2:43.05
24   279 Courtney Ranson     18 Y-Speed TC             2:44.02
25    49 Emily Davis            Colby Sawyer           2:48.37
26    72 MaryKate Surette    16 Emerging Elite         2:48.91
27    27 Emileigh Gilfoy        Bryant                 2:49.02
28   220 Tara Thomas         21 Sacred Heart           3:06.84
29   471 lindsay young          Northeastern           3:25.33
Women 3000 Meter Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1     4 Brett Ely              Boston Athletic        9:58.37
 2   435 Marissa Shoji       17 Unattached            10:16.15
 3   242 Annika Gompers      14 Unattached            10:23.61
 4   239 Corey Dowe          17 Unattached            10:27.07
 5   448 alexandra archhamb     Unattached            10:44.72
 6   210 Brianna Castrogiva  19 Sacred Heart          10:50.07
 7   472 Kelsey Jamieson        Phillips Andover      10:57.20
 8    82 Medena Knespl          Gr. Boston TC         10:57.21
 9    62 Jacqueline Hurteau     Community Colleg      10:57.79
10   202 Lily Rutler            Roger Williams U      11:02.30
11   154 Michelle O'Conner      Northeastern          11:05.42
12   213 Mekenzie Krause     21 Sacred Heart          11:05.54
13    83 Danielle Laurin        Gr. Boston TC         11:22.08
14   264 Savannah Geasey        Wheaton               11:33.07
15   106 Noa Kupfer             Lesley Unive          11:33.72
16   203 Kristen St.Pierre      Roger Williams U      11:46.71
17   232 Megan Gleason          Twin River            11:57.69
18   200 Kaitlin Cassidy        Roger Williams U      11:59.33
19   245 Jennifer Holley     18 Unattached            12:02.86
20   209 Elizabeth Bromback  22 Sacred Heart          12:50.36
21   465 Margot Sheehan         Central Park TC       13:28.45
--       shauna salem        14 Phillips Andover           DNF   finished one lap sho
--   140 Jenn Deal              New Balance Bost           DNF
Women 5000 Meter Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1     7 Melissa Nash           Boston Athletic       17:21.85
 2     3 Laura Brustolon        Boston Athletic       17:25.50
 3   243 Ashley Gorr         24 Unattached            17:37.41
 4   146 Sasha Varanka          New Balance Bost      18:35.86
 5    35 Megan Robertson        Bryant                18:50.60
 6   169 Lindsay Kosinski       Northeastern          19:19.21
 7   222 Samantha Troy       22 Sacred Heart          19:40.41
 8   221 Dana Troy           22 Sacred Heart          19:50.40
 9   215 Alyssa Selmquist    20 Sacred Heart          19:52.33
10   258 Emily Mallick       28 Westchester TC        19:55.80
11   133 Taylor Krajewski    21 Max Potential         20:26.11
Women 3000 Meter Race Walk
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   115 Abby Dunn           16 Maine Race Walke      15:34.37
 2   118 Courtney Williams   17 Maine Race Walke      15:52.25
 3   114 Nicole Court-Menen  16 Maine Race Walke      16:19.40
 4   116 Kaitlin Flanders    16 Maine Race Walke      17:09.94
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1    17 Susan Scavone          Brown                     8.86   1
 2   246 Hillary Holmes      17 Unattached                9.06   1
 3    98 Meghan Ferreira        Harvard                   9.28   1
 4   429 Kely Ludew             Hanover Athletic          9.64   2
 5   206 Justine Ameye       21 Sacred Heart              9.77   1
 6   254 Annie Pullen        17 Unattached                9.87   2
 7   135 Amanada Graham      18 Naval Academ              9.89   1
 8   120 Christi Marrachini     Manhattanville            9.96   1
 9   170 Katie Madigan          Northeastern              9.97   2
10   187 Haley Baker            Phillips Exeter          10.15   2
11   152 Eva Dixon              Northeastern             10.75   2
12    54 Dani Perry             Colby Sawyer             11.63   3
13    59 Sarah Tancreti         Colby Sawyer             11.82   3
14   156 Jenn Simons            Northeastern             11.84   3
15    58 Jessica Ruch           Colby Sawyer             12.14   3
Women 4x440 Yard Relay 4 x 440 yard
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Harvard  'A'                                        3:57.61
    1) 93 Melissa Bellin               2) 102 Alaina Murphy
    3) 95 Jasmine Cho                  4) 99 Lauren Leon
 2 Wheaton  'A'                                        3:58.04
    1) 261 Lauren Cardarelli           2) Didi Jusme
    3) Ashante Little                  4) Meredith Scannel
 3 NH Club  'A'                                        4:07.27
 4 Gr. Boston TC  'A'                                  4:13.00
 5 Colby Sawyer  'A'                                   4:47.03
 6 Mass Velocity TC  'A'                               5:02.24
 7 Northeastern U Club Running  'A'                    5:18.84
Women Distance Medley (In yards)
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Gr. Boston TC  'A'                                 14:38.16
 2 Northeastern U Club Running  'A'                   15:10.24
 3 Northeastern U Club Running  'B'                   17:01.91
Women High Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1    80 Jennifer Harlow        Gr. Boston TC            1.68m    5-06.00
 2   246 Hillary Holmes      17 Unattached              J1.68m    5-06.00
 3   162 Ida Cance              Northeastern             1.63m    5-04.25
 4   269 Mollie Lane            Wheaton                  1.58m    5-02.25
 5   134 Alexandria Cassel   18 Naval Academ            J1.58m    5-02.25
 6   165 Regan Cleminson        Northeastern            J1.58m    5-02.25
 7    19 Jocelyn West           Brown                    1.53m    5-00.25
 8   187 Haley Baker            Phillips Exeter         J1.53m    5-00.25
 9    22 Joanna Chanaj          Bryant                   1.48m    4-10.25
10   272 Lindsey Ross           Wheaton                 J1.48m    4-10.25
--    23 Danielle Davis         Bryant                      NH
--    48 Amber Cronin           Colby Sawyer                NH
Women Pole Vault
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   166 Jillian Decarteret     Northeastern             3.74m   12-03.25
 2   148 Stephanie Brown     16 New England Pole         3.35m   10-11.75
 2   175 Jacilyn Briggs         Patriot Pole Vau         3.35m   10-11.75
 4   135 Amanada Graham      18 Naval Academ             3.20m   10-06.00
 4   161 Lauren Bennett         Northeastern             3.20m   10-06.00
 6   177 Casey Teska         16 Patriot Pole Vau        J3.20m   10-06.00
 7   167 Ashley Furlong         Northeastern             3.05m   10-00.00
 8   176 Rachel Busch        17 Patriot Pole Vau         2.90m    9-06.25
 9   224 Analee Huffman      24 SkyJumpers CT           J2.90m    9-06.25
10   125 Karleigh Manfredi   16 Mansfield Athlet         2.75m    9-00.25
--   163 Rachel Cassata         Northeastern                NH
Women Long Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1    11 Rachel Biblo           Brown                    5.62m   18-05.25
 2   246 Hillary Holmes      17 Unattached               5.52m   18-01.50
 3   291 nicole gilbert         Unattached               5.36m   17-07.00
 4   290 Joselyn Henry          Sacred Heart             5.27m   17-03.50
 5   262 Amanda Claflin         Wheaton                  5.11m   16-09.25
 6    19 Jocelyn West           Brown                    4.82m   15-09.75
 7   187 Haley Baker            Phillips Exeter          4.75m   15-07.00
 8   429 Kely Ludew             Hanover Athletic         4.52m   14-10.00
 9    28 Amy Hutchinson         Bryant                   4.47m   14-08.00
10   286 alissa toscano         Unattached               4.43m   14-06.50
11   225 Olivia Gaeta        14 South Shore Fire         4.30m   14-01.25
12    54 Dani Perry             Colby Sawyer             4.14m   13-07.00
--    90 Elizabeth Dowling   16 Hanover High Sch            ND
Women Triple Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1    11 Rachel Biblo           Brown                   11.83m   38-09.75
 2   263 Ashley Dell'Aira       Wheaton                 11.68m   38-04.00
 3     2 Akeila Richardson      Bermuda                 11.09m   36-04.75
 4   254 Annie Pullen        17 Unattached              10.39m   34-01.25
 5   285 sammantha toscano      Unattached              10.02m   32-10.50
--   225 Olivia Gaeta        14 South Shore Fire          FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   207 Lindsay Aponte      19 Sacred Heart            13.54m   44-05.25
 2    12 Victoria Buhr          Brown                   13.41m   44-00.00
 3    14 Jessica Eason          Brown                   12.53m   41-01.50
 4   164 Althea Charles         Northeastern            12.36m   40-06.75
 4   214 Christine Middleto  21 Sacred Heart            12.36m   40-06.75
 6    79 Stacey Connor          Gr. Boston TC           12.25m   40-02.25
 7   217 Athalia Smith       21 Sacred Heart            12.05m   39-06.50
 8    89 Cathy Liebowitz     18 Hanover Athletic        11.71m   38-05.00
 9   235 Julianna Adejuyigb  17 Una MV                  11.05m   36-03.00
10   257 Adrienne Thornton   17 Unattached              10.76m   35-03.75
11   270 Sylvia Okoye           Wheaton                 10.64m   34-11.00
12    53 Melody Owens           Colby Sawyer            10.23m   33-06.75
13    29 Katelyn Kelleher       Bryant                  10.12m   33-02.50
14   132 Susan Wiemer        45 Mass Velocity TC         9.99m   32-09.50
15   194 Lisa Scott             Phillips Exeter          9.51m   31-02.50
16   428 Sofia Herrera       17 Unattached               9.42m   30-11.00
17    21 Kaitlynn Campbell      Bryant                   8.62m   28-03.50
18    52 Amanda Kimball         Colby Sawyer             8.51m   27-11.00
19   198 Courtney Anderson      Roger Williams U         8.19m   26-10.50
20    61 Kellie Valentine       Colby Sawyer             7.99m   26-02.75
21    50 Leah Foley             Colby Sawyer             7.56m   24-09.75
22    34 Robyn Ringuette        Bryant                   7.19m   23-07.25
23    22 Joanna Chanaj          Bryant                   6.74m   22-01.50
--   218 Chantaul Smith      21 Sacred Heart              FOUL
--   219 Kolbi Smith         19 Sacred Heart              FOUL
Women Weight Throw
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   164 Althea Charles         Northeastern            18.43m   60-05.75
 2    42 Aleide Fernandes    18 Central Falls HS        17.59m   57-08.50
 3   217 Athalia Smith       21 Sacred Heart            17.58m   57-08.25
 4    18 Brynn Smith            Brown                   17.42m   57-02.00
 5    13 Lacey Craker           Brown                   16.67m   54-08.25
 6   174 Julia Westover         Northeastern            16.56m   54-04.00
 7   251 Robyn McFetters     17 Unattached              15.58m   51-01.50
 8    89 Cathy Liebowitz     18 Hanover Athletic        15.45m   50-08.25
 9   219 Kolbi Smith         19 Sacred Heart            14.73m   48-04.00
10   172 Rachel Taback          Northeastern            14.69m   48-02.50
11   218 Chantaul Smith      21 Sacred Heart            14.65m   48-00.75
12   276 Tope Waheed            Wheaton                 14.15m   46-05.25
13   257 Adrienne Thornton   17 Unattached              13.43m   44-00.75
14    43 Kadijah Johnson     17 Central Falls HS        13.02m   42-08.75
15   270 Sylvia Okoye           Wheaton                 12.99m   42-07.50
16    79 Stacey Connor          Gr. Boston TC           12.22m   40-01.25
17   266 Naomi Hodges           Wheaton                 12.19m   40-00.00
18   196 Ann Dagrin          17 Providence Class        11.72m   38-05.50
19    61 Kellie Valentine       Colby Sawyer             9.29m   30-05.75
--   128 Barbara Foster      36 Mass Velocity TC          FOUL
--   273 Claire Sampson         Wheaton                   FOUL
--   197 Amber Jones         18 Providence Class          FOUL
Boys 60 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   841 D'Mahl McFadden        Una MV                    8.31
 2   765 Joseph Kruy            Phillips Andover          8.81
 3   666 Ed Simon               Mansfield Athlet          8.83
 4   613 Matt Karia             Governor's A              9.52
 5   562 Jordan Samuels      14 Cambridge Jets            9.55
 6   612 Neil He                Governor's A             10.90
Men 60 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   890 Darius Velez           Unattached NU             6.95   1
 2   804 Cris Leaston        21 Roxbury Communit          6.96   1
 3   803 Jimm Guerrier       20 Roxbury Communit          6.99   1
 4   905 Michael Read           Wheaton                   7.03   1
 5   530 Marc Howland           Brown                     7.14   1
 6   533 Mike Mazerik           Brown                     7.18   1
 7   691 Rico Goldstone      18 Naval Academ              7.23   2
 8   659 Morrison Boateng       Manhattanville            7.23   2
 9   575 Joshua Commey          Colby Sawyer              7.28   3
10   690 Jalen Elrod         18 Naval Academ              7.28   3
11   529 Jonathan Hilgart       Brown                     7.30   2
12   648 Chukwkuma Ogunwole     Harvard                   7.32   2
13   540 Michael Arons          Bryant                    7.33   1
14   880 Matthew Rafus       16 Unattached                7.38   1
15   444 Chris Wallace          Conn Quest                7.39   2
16   889 Brian Racca            Unattached NU             7.40   2
17   628 Everad Samuels      52 Gr. Boston TC             7.41   2
18   569 Robin Yoon          17 Choate Rosemary           7.57   5
19   587 Matt VanVliet          Colby Sawyer              7.61   5
20   773 Brandon Wright         Phillips Andover          7.62   4
21   574 Matt Cole              Colby Sawyer              7.63   3
22   457 Elijah Abi-Kheirs   15 Unattached                7.65   2
23   563 Alexander Ugorji    16 Cambridge Jets            7.71   5
24   919 Darion Dawson       15 Y-Speed TC                7.76   3
25   772 Brian Woonton          Phillips Andover          7.79   4
26   723 Jobin Abraham          Northeastern              7.85   3
27   436 chris tuttle           Unattached                7.89   3
28   576 Ryan Drown             Colby Sawyer              7.89   5
29   549 Tyler Egner            Bryant                    7.90   5
30   916 Jacob Boe           18 Y-Speed TC                7.93   3
31   617 George Tourkakis       Governor's A              7.96   3
32   553 Brian Hardeman         Bryant                    8.00   4
33   768 Aidan Mattrick         Phillips Andover          8.04   4
34   776 Michael Girard         Phillips Exeter           8.06   4
35   558 Kyle Randal            Bryant                    8.11   4
36   456 Jason Pollutro      36 Unattached                8.14   4
37   561 Ezekiel Levy        20 Cambridge Jets            8.30   4
38   836 Shane Davis            Twin River                8.48   5
Men 200 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   803 Jimm Guerrier       20 Roxbury Communit         22.39   1
 2   622 Alexander Engel        Gr. Boston TC            22.44   1
 3   841 D'Mahl McFadden        Una MV                   23.03   2
 4   469 david stephens         Unattached               23.11   1
 5   690 Jalen Elrod         18 Naval Academ             23.14   4
 6   905 Michael Read           Wheaton                  23.14   1
 7   630 Christian Tirella      Gr. Boston TC            23.16   2
 8   843 Sheldon Allen       22 Unattached               23.16   2
 9   691 Rico Goldstone      18 Naval Academ             23.36   1
10   648 Chukwkuma Ogunwole     Harvard                  23.44   3
11   434 allen robertson-tu     Unattached               23.47   4
12   540 Michael Arons          Bryant                   23.62   3
13   780 Jabari Johnson         Phillips Exeter          23.64   2
14   889 Brian Racca            Unattached NU            23.67   3
15   559 Kyle Reid              Bryant                   23.76   2
16   574 Matt Cole              Colby Sawyer             23.78   5
17   882 Ben Sanborn         17 Unattached               23.78   3
18   575 Joshua Commey          Colby Sawyer             23.81   4
19   880 Matthew Rafus       16 Unattached               23.90   6
20   893 Benjamin Dibble        Wheaton                  24.14   5
21   444 Chris Wallace          Conn Quest               24.33   2
22   562 Jordan Samuels      14 Cambridge Jets           24.35   5
23   569 Robin Yoon          17 Choate Rosemary          24.41   5
24   805 Pierrier Marcelin   20 Roxbury Communit         24.44   4
25   542 Chris Brida            Bryant                   24.54   4
26   766 James Lim              Phillips Andover         24.62   7
27   772 Brian Woonton          Phillips Andover         24.75   8
28   546 Patrick Decker         Bryant                   24.75   5
29   621 Lee DeRosa          21 Gr. Boston TC            24.80   3
30   806 Mo Mascary          21 Roxbury Communit         24.84   4
31   588 Steve Bell             Community Colleg         24.87   6
32   563 Alexander Ugorji    16 Cambridge Jets           25.03   7
33   920 Jasper McCoy        18 Y-Speed TC               25.04   6
34   776 Michael Girard         Phillips Exeter          25.11   8
35   457 Elijah Abi-Kheirs   15 Unattached               25.13   9
36   777 Luke Gray              Phillips Exeter          25.14   6
37   916 Jacob Boe           18 Y-Speed TC               25.16   7
38   773 Brandon Wright         Phillips Andover         25.23   7
39   765 Joseph Kruy            Phillips Andover         25.33   8
40   549 Tyler Egner            Bryant                   25.41   6
41   919 Darion Dawson       15 Y-Speed TC               26.06   6
42   456 Jason Pollutro      36 Unattached               26.08   8
43   293 mohammed fdal          Unattached               26.14   9
44   558 Kyle Randal            Bryant                   26.23   7
45   802 Rafael Fergnaro     20 Roxbury Communit         26.29   7
46   768 Aidan Mattrick         Phillips Andover         26.35   8
47   770 Turner Shaw            Phillips Andover         26.42   8
48   737 Gebran Monsour         Northeastern             26.45   5
49   561 Ezekiel Levy        20 Cambridge Jets           27.16   9
50   836 Shane Davis            Twin River               27.46   9
Men 400 Meter Dash
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   622 Alexander Engel        Gr. Boston TC            49.26   1
 2   643 Jared Kadich           Harvard                  50.18   1
 3   519 Ajani Brown            Brown                    50.44   2
 4   901 Howard Manly           Wheaton                  50.59   1
 5   630 Christian Tirella      Gr. Boston TC            50.72   1
 6   449 Andrew Heath           Emmanuel College         51.06   3
 7   659 Morrison Boateng       Manhattanville           51.21   2
 8   619 Joe Brennan            Gr. Boston TC            51.49   2
 9   898 Miles Ketchum          Wheaton                  51.61   1
10   555 Anthony Monteiro       Bryant                   51.79   3
11   699 Mark Vetere         18 Naval Academ             51.81   3
12   468 Lucas Clyne            Unattached               51.82   2
13   631 Kyle Williams          Gr. Boston TC            51.88   2
14   620 David Cahill           Gr. Boston TC            52.12   2
15   442 kent horsley           Unattached               52.43   4
16   441 Brian Vinci            Ekg                      52.53   3
17   624 Nilton Gomes           Gr. Boston TC            52.70   3
18   559 Kyle Reid              Bryant                   53.15   3
19   806 Mo Mascary          21 Roxbury Communit         53.18   5
20   697 Stuart Shrum        18 Naval Academ             53.66   8
21   687 Anthony Covington   18 Naval Academ             53.70   5
22   542 Chris Brida            Bryant                   54.10   5
23   504 Daquan Oliver       18 Babson College           54.20   4
24   805 Pierrier Marcelin   20 Roxbury Communit         54.43   4
25   501 Kwami Chambers      20 Babson College           54.72   4
26   515 Antonio Francis     26 Boston Intl              54.92   4
27   689 Jeremy Duruji       18 Naval Academ             54.96   4
28   588 Steve Bell             Community Colleg         55.00   6
29   562 Jordan Samuels      14 Cambridge Jets           55.05   6
30   766 James Lim              Phillips Andover         55.10   7
31   735 James McNamara         Northeastern             55.55   6
32   763 Kevin Fung             Phillips Andover         55.60   7
33   694 Jonathan Makona     18 Naval Academ             55.80   5
34   777 Luke Gray              Phillips Exeter          56.03   5
35   672 Michael Needham     50 Mass Velocity TC         57.13   7
36   573 Michael Bacote         Colby Sawyer             57.67   5
37   922 Giovanni Soto       17 Y-Speed TC               57.88   6
38   667 Carroll Blake       45 Mass Velocity TC         57.99   6
39   802 Rafael Fergnaro     20 Roxbury Communit         58.49   6
40   615 Sam McDevitt           Governor's A             58.58   7
41   671 Chris McConnell     54 Mass Velocity TC         58.94   7
42   293 mohammed fdal          Unattached               59.91   8
43   466 david zink-maillax     Unattached             1:00.80   8
44   670 Thomas Gillen       56 Mass Velocity TC       1:02.29   8
45   674 Roger Pierce        66 Mass Velocity TC       1:02.64   7
46   677 Ralph Souppa        63 Mass Velocity TC       1:03.15   8
Men 1 Mile Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   883 William Sanders     23 Unattached             4:09.41
 2   863 Robert Gibson          Unattached             4:12.42
 3   508 David Chorney          Boston Athletic        4:12.71
 4   859 Derek Dutille       23 Unattached             4:13.76
 5   522 Chris Collins          Brown                  4:15.13
 6   526 Christian Escareno     Brown                  4:15.33
 7   568 John Kenworthy         Central Park TC        4:19.51
 8   536 Brian Schilder         Brown                  4:20.55
 9   611 Alexandre Gomes     22 Going the Distan       4:21.05
10   560 Scott Twardowski       Bryant                 4:21.60
11   596 Mike DuPaul            Conn Quest             4:21.65
12   512 Matt Kerr              Boston Athletic        4:22.13
13   441 Brian Vinci            Ekg                    4:23.17
14   700 Kevin Alliette         New Balance Bost       4:24.74
15   692 Steven Gregg        18 Naval Academ           4:25.00
16   606 Sam Fujimori        17 Emerging Elite         4:25.93
17   782 Arjun Nukal            Phillips Exeter        4:26.47
18   698 Jeremy Triplett     18 Naval Academ           4:27.21
19   704 Colin Lyons            New Balance Bost       4:29.06
20   623 Caleb Evanter          Gr. Boston TC          4:29.26
21   783 Max Payson             Phillips Exeter        4:29.66
22   644 Maksim Korolev         Harvard                4:31.73
23   701 Brendan Collins        New Balance Bost       4:31.98
24   433 philip gingras         Unattached             4:32.09
25   593 Cole Maguire           Community Colleg       4:37.01
26   618 Jacob Barnett          Gr. Boston TC          4:37.99
27   852 Chris Cogliano      17 Unattached             4:39.08
28   906 Michael Richard        Wheaton                4:40.36
29   502 Brian deLeon        18 Babson College         4:42.22
30       seamus cullinane       Unattached             4:43.42
31   778 Sam Gray               Phillips Exeter        4:43.67
32   722 Humberto Rodriguez  24 New Hampshire At       4:43.91
33   607 Henry Russell       17 Emerging Elite         4:44.05
34   900 Karl Mader             Wheaton                4:45.04
35   876 John McKeon         18 Unattached             4:45.43
36   794 Jack Ferguson          Roger Williams U       4:45.89
37   818 Stephen Phillips    21 Sacred Heart           4:46.14
38   452 Mike Ward              Emerging Elite         4:46.32
39   809 Ryan Bezner         21 Sacred Heart           4:46.43
40   602 Bradley Dion        25 Ekg                    4:46.49
41   505 Matthew Uzenski     29 Bay State Test         4:46.78
42   503 Nate Kolman         18 Babson College         4:49.71
43   921 Freddy Rivera       16 Y-Speed TC             4:49.73
44   910 Norm Bouthillier    45 Whirlaway Racing       4:50.13
45   914 Chris Glabicky         Wilbraham & Mons       4:53.73
46   888 Peter Wilke         16 Unattached             4:54.19
47   584 Joe Rand               Colby Sawyer           4:54.28
48   440 matthew chapman        Unattached             4:54.58
49   713 Chris Baker         18 New England            4:54.92
50   715 Matt Meyers         20 New England            4:55.35
51   894 Nick Emard             Wheaton                4:55.67
52   432 enrich oneil           Unattached             5:00.09
53   591 Raymond Dormer         Community Colleg       5:00.15
54   662 Ben Smith              Manhattanville         5:00.17
55   807 Muhammad Ali        19 Sacred Heart           5:05.26
56   437 Billl Newsham          Gcs Triad              5:05.28
57   767 Matt Lloyd-Thomas      Phillips Andover       5:09.63
58   660 Dan Caggiano           Manhattanville         5:09.69
59   590 Brenden Dohoney        Community Colleg       5:09.78
60   769 Fernando Ramos         Phillips Andover       5:12.15
61   589 Stefan Cox             Community Colleg       5:15.96
62   725 Brian Boudreau         Northeastern           5:16.57
63   572 Patrick O'Neil      21 Clark University       5:16.67
64   911 Wing-Ho Chan           Wilbraham & Mons       5:16.79
65   740 Jason Portner          Northeastern           5:17.04
66   738 Navin Nathan           Northeastern           5:22.71
67   513 Dave Menard            Boston Athletic        5:27.21
68   729 Dylan Hawley           Northeastern           5:34.33
69   686 Jeremy Cody         18 Naval Academ           5:34.85
70   917 Conor Byrne         16 Y-Speed TC             6:03.26
71   727 Christopher Duxbur     Northeastern           6:07.52
--   532 Dan Lowry              Brown                       FS
--   645 Paul Koullick          Harvard                    DNF
--   642 Michael Hoffman        Harvard                    DNF
Men 800 Meter Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   506 Shaquille Dill         Bermuda                1:53.05
 2   517 Erik Berg              Brown                  1:53.12
 3   538 Christian Trautwei     Brown                  1:53.84
 4   646 Erik Kraus             Harvard                1:55.15
 5   639 Peter Dolan            Harvard                1:55.61
 6   895 Colin Fahey            Wheaton                1:56.00
 7   650 Ryan Romain            Harvard                1:56.02
 8   651 Jared Squires          Harvard                1:56.18
 9   879 Ben Ossoff          23 Unattached             1:57.16
10   451 Abdi Ibrahim           Emmanuel College       1:57.49
11   709 Alan Pandiani          New Balance Bost       1:57.49
12   711 Steve Stewart          New Balance Bost       1:57.51
13   556 Ben Polichronopoul     Bryant                 1:57.63
14   638 Tyler Cusick           Harvard                1:58.14
15   604 Andrew Beaudoin     18 Emerging Elite         1:58.76
16   463 Jared Sawyer           Unattached             2:00.21
17   869 Aaron Klein         15 Unattached             2:01.58
18   547 Michael DiBella        Bryant                 2:01.84
19   693 Matt Lord           18 Naval Academ           2:01.89
20   840 Carson Tyler           Twin River             2:02.32
21   839 Zanetti Shane          Twin River             2:02.87
22   601 Conor Breagy        20 Dunleer AC             2:03.91
23   623 Caleb Evanter          Gr. Boston TC          2:04.20
24   468 Lucas Clyne            Unattached             2:04.25
25   743 Kevin Schubert         Northeastern           2:04.77
26   868 Aiden Kimball       18 Unattached             2:04.86
27   552 Benjamin Goula         Bryant                 2:05.02
28   296 Kenny Rayner           Bryant                 2:05.47
29   793 Jon Ellis              Roger Williams U       2:06.59
30   921 Freddy Rivera       16 Y-Speed TC             2:08.26
31   791 Steve Carenvale        Roger Williams U       2:08.54
32   722 Humberto Rodriguez  24 New Hampshire At       2:08.93
33   775 Tyler Carville         Phillips Exeter        2:11.09
34   580 Garrett March          Colby Sawyer           2:11.29
35   813 David Haverly       20 Sacred Heart           2:12.59
36   584 Joe Rand               Colby Sawyer           2:13.26
37   505 Matthew Uzenski     29 Bay State Test         2:13.30
38   577 Kevin Flaherty         Colby Sawyer           2:13.33
39   433 philip gingras         Unattached             2:13.71
40   899 Natan Levy             Wheaton                2:14.11
41   565 Brandon Campbell    19 Central Maine Co       2:15.59
42   728 Matt Esposito          Northeastern           2:16.62
43   657 Cory Poissant          Lesley Unive           2:16.97
44   734 Sean Marden            Northeastern           2:19.31
45   571 Thomas Hurlburt     21 Clark University       2:19.33
46   913 Yuheng Fu              Wilbraham & Mons       2:19.51
47   572 Patrick O'Neil      21 Clark University       2:21.25
48   603 Ben Antenore        15 Emerging Elite         2:22.38
49   900 Karl Mader             Wheaton                2:22.68
50   614 Zack Larkin            Governor's A           2:32.47
51   729 Dylan Hawley           Northeastern           2:32.68
52   727 Christopher Duxbur     Northeastern           2:42.33
Men 3000 Meter Run
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   710 Andrea Sorgato         New Balance Bost       8:22.15
 2   863 Robert Gibson          Unattached             8:24.33
 3   883 William Sanders     23 Unattached             8:27.36
 4   536 Brian Schilder         Brown                  8:30.20
 5   859 Derek Dutille       23 Unattached             8:31.61
 6   703 Pete Foote             New Balance Bost       8:31.85
 7   518 Brendan Boyle          Brown                  8:37.36
 8   520 Jeff Bush              Brown                  8:42.54
 9   702 Dave Fitzmaurice       New Balance Bost       8:43.67
10   543 Ryan Busby             Bryant                 8:44.87
11   458 Kyler Evitt         19 Unattached             8:47.36
12   634 Kellen Blumberg        Harvard                8:48.11
13   438 Jesse Efron            Ekg                    8:50.07
14   705 Philip Mainwaring      New Balance Bost       8:51.49
15   640 Ben Enowitz            Harvard                9:02.37
16   897 Nick Kacher            Wheaton                9:02.45
17   774 Renat Zalov            Phillips Andover       9:03.06
18   872 Brandon Latham      16 Unattached             9:20.76
19   654 Greg Hamalian          Holy Cross             9:24.40
20   685 Ryan Cleaver        18 Naval Academ           9:42.48
21   796 Jeremy Kacher          Roger Williams U       9:45.47
22   548 Jeffrey Dorosh         Bryant                 9:48.59
23   851 Mark Capparella     41 Unattached             9:50.00
24   795 Andrew Gallant         Roger Williams U       9:51.34
25   602 Bradley Dion        25 Ekg                    9:51.42
26   629 Chris Smith            Gr. Boston TC          9:52.57
27   884 Mac Segura-Cook     18 Unattached             9:53.20
28   570 Rob Gammell         19 Clark University      10:00.46
29   771 Ben Talarico           Phillips Andover      10:07.80
30   799 Jeff Pini              Roger Williams U      10:08.55
31   740 Jason Portner          Northeastern          10:36.96
32   731 Michael Kavanaugh      Northeastern          10:37.28
33   739 Erik Paine             Northeastern          10:47.72
34   873 Riyan Lennon        14 Unattached            10:48.89
35   437 Billl Newsham          Gcs Triad             10:50.45
36   837 Andrew Edwards         Twin River            11:03.62
37   610 Tom Kolb            55 Gcs Triad             11:39.92
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1   708 Dan Murner             New Balance Bost      15:14.22
 2   507 Eric Blake             Boston Athletic       15:17.99
 3   821 Andrew Sullivan     21 Sacred Heart          15:25.46
 4   653 T.J. Unger          32 Hfc Striders          15:26.88
 5   447 Brandon Newbould       Whirlaway Racing      15:27.09
 6   714 Antoine Gisore      20 New England           15:29.73
 7   870 Matt Klein          16 Unattached            15:31.26
 8   294 Steve Bergantino       Ekg                   15:32.83
 9   824 Matthew Garmain     25 Sisu Project          15:34.46
10   808 Stephen Benoit      22 Sacred Heart          15:36.74
11   706 Mark Mayall            New Balance Bost      15:40.72
12   652 Jason Cakouros      45 Hfc Striders          15:47.12
13   544 Christopher Chapru     Bryant                15:53.74
14   281 Ryan Miller            Sisu Project          15:54.84
15   545 Benjamin Coughlin      Bryant                15:56.06
16   300 James Primes        24 Unattached            15:57.21
17   551 Colin Gannon           Bryant                15:58.38
18   716 Steven Ndisabiye    19 New England           15:59.04
19   712 Taylor Annett       24 New England           15:59.37
20   810 John Bigouette      21 Sacred Heart          16:03.69
21   510 Tim Guerin             Boston Athletic       16:06.25
22   289 Bart Wasiolek          Ekg                   16:09.19
23   566 Tim Cox             37 Central Mass Str      16:09.38
24   627 Chris Lowe             Gr. Boston TC         16:09.96
25   295 Mark Reeder            Gr Lowell RR          16:15.41
26   292 ryan murdock           Unattached            16:29.49
27   811 Justin Britton      21 Sacred Heart          16:31.47
28   730 Joshua Johnson         Northeastern          16:45.07
29   426 Stephn Neri         43 Hfc Striders          16:54.21
Men 3000 Meter Race Walk
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   718 Bob Keating         63 New England Walk      15:08.41
 2   564 Stephen Peckiconis  51 Cambridge Sports      16:12.88
 3   427 Fairfield Bonsall   18 Maine Race Walke      16:20.55
 4   299 Ian Rixon           16 Unattached            16:23.11
 5   717 Bill Harriman       63 New England Walk      19:01.28
 6   720 Charles Mansbach    66 New England Walk      20:04.65
 7   719 Thomas Knatt        70 New England Walk      20:36.56
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   842 Colin Aina          29 Unattached                8.11   1
 2   843 Sheldon Allen       22 Unattached                8.46   1
 3   555 Anthony Monteiro       Bryant                    8.49   1
 4   534 Arjun Pande            Brown                     8.74   1
 5   817 Nicholas Phillips   22 Sacred Heart              8.90   1
 6   893 Benjamin Dibble        Wheaton                   9.00   1
 7   885 Daniel Sheehan      24 Unattached                9.03   1
 8   689 Jeremy Duruji       18 Naval Academ              9.13   2
 9   546 Patrick Decker         Bryant                    9.33   1
10   812 Daniel Galanto      22 Sacred Heart              9.35   2
11   579 Derek Lautenschlag     Colby Sawyer              9.73   2
12   592 Garrett Grenier        Community Colleg         10.19   2
13   576 Ryan Drown             Colby Sawyer             10.32   2
14   726 Dan Chapmakjian        Northeastern             10.49   2
15   581 Tyler Murdoch          Colby Sawyer             11.47   2
Men 4x440 Yard Relay 4x440 yard
===================================================================
   Team                                                 Finals  H#
===================================================================
 1 Gr. Boston TC  'A'                                  3:29.88   1
 2 NH Club  'A'                                        3:38.88   2
 3 Naval Academy Prep  'A'                             3:39.04   1
 4 New Hampshire Elite TC  'A'                         3:40.60   2
    1) 852 Chris Cogliano 17           2) 440 matthew chapman
    3) 442 kent horsley                4) seamus cullinane
 5 Conn Quest  'A'                                     3:43.02   2
    1) 444 Chris Wallace               2) 469 david stephens
    3) 599 Benjamin Stanwood 28        4) 596 Mike DuPaul
 6 Phillips Exeter  'A'                                3:48.12   1
 7 Colby Sawyer  'A'                                   3:50.67   1
 8 Northeastern U Club Running  'A'                    3:53.89   1
 9 Y-Speed TC  'A'                                     3:56.60   2
10 Twin River  'A'                                     4:06.72   1
Men Distance Medley (in yards)
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Eliot Track Club  'A'                              10:29.59   lap short on 800
 2 St.Thomas Aquinas  'A'                             10:31.01   lap short on 800
 3 Naval Academy Prep  'A'                            10:33.94   lap short on 800
 4 Gr. Boston TC  'A'                                 10:36.70   lap short on 800
 5 Community College Rhode Island  'A'                12:05.43
 6 Northeastern U Club Running  'A'                   12:47.87
 7 Northeastern U Club Running  'B'                   13:04.04
Men High Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   860 Corey Fairfield     18 Unattached               1.93m    6-04.00
 2   817 Nicholas Phillips   22 Sacred Heart            J1.93m    6-04.00
 3   587 Matt VanVliet          Colby Sawyer             1.83m    6-00.00
 4   858 Matthew Dionne      18 Unattached              J1.83m    6-00.00
 5   473 allen turner           Phillips Andover        J1.83m    6-00.00
 6   581 Tyler Murdoch          Colby Sawyer            J1.83m    6-00.00
 7   539 Peter Alie             Bryant                  J1.83m    6-00.00
 8   819 Scott Polis         20 Sacred Heart             1.78m    5-10.00
 8   632 Micah Morton        18 Hanover Athletic         1.78m    5-10.00
 8   541 Nathan Askew           Bryant                   1.78m    5-10.00
11   875 Ryan Malone         17 Unattached              J1.78m    5-10.00
--   443 Michael Miller         Conn Quest                  NH
--   835 Brandon Bedinct        Twin River                  NH
Men Pole Vault
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   696 Mark Rivard         18 Naval Academ             4.50m   14-09.00
 2   688 Joshua Drablos      18 Naval Academ             4.35m   14-03.25
 2   699 Mark Vetere         18 Naval Academ             4.35m   14-03.25
 4   854 Michael Cyphers     17 Unattached               4.20m   13-09.25
 4   752 Dylan Lucas            Northeastern             4.20m   13-09.25
 4   666 Ed Simon               Mansfield Athlet         4.20m   13-09.25
 7   695 Raymond Matelli     18 Naval Academ            J4.20m   13-09.25
 7   755 Pablo Rodrieguez       Northeastern            J4.20m   13-09.25
 7   759 Brendan Sullivan    17 Patriot Pole Vau        J4.20m   13-09.25
10   663 Sam Chevalier          Mansfield Athlet         4.05m   13-03.50
11   758 Stephen Pawlak      17 Patriot Pole Vau        J4.05m   13-03.50
12   762 James Tylock        48 Patriot Pole Vau         3.90m   12-09.50
13   664 Chris Mitchell         Mansfield Athlet        J3.90m   12-09.50
14   825 Will Sawyer         17 SkyJumpers CT           J3.90m   12-09.50
15   761 Nicholas Tyler      17 Patriot Pole Vau         3.60m   11-09.75
--   760 Arthur Tyler        20 Patriot Pole Vau            NH
--   592 Garrett Grenier        Community Colleg            NH
--   877 Tom McShane         18 Unattached                  NH
--   747 Brian Daly             Northeastern                NH
Men Long Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   600 Colin Colson        27 DC Capital TF            6.88m   22-07.00
 2   587 Matt VanVliet          Colby Sawyer             6.10m   20-00.25
 2   812 Daniel Galanto      22 Sacred Heart             6.10m   20-00.25
 4   854 Michael Cyphers     17 Unattached               6.07m   19-11.00
 5   632 Micah Morton        18 Hanover Athletic         5.96m   19-06.75
 6   539 Peter Alie             Bryant                   5.87m   19-03.25
 7   819 Scott Polis         20 Sacred Heart             5.83m   19-01.50
 8   443 Michael Miller         Conn Quest               5.75m   18-10.50
 9   880 Matthew Rafus       16 Unattached               5.73m   18-09.75
10   581 Tyler Murdoch          Colby Sawyer             5.45m   17-10.75
11   861 Dan Finn            18 Unattached               5.34m   17-06.25
12   576 Ryan Drown             Colby Sawyer             5.26m   17-03.25
13   723 Jobin Abraham          Northeastern             5.23m   17-02.00
14   457 Elijah Abi-Kheirs   15 Unattached               5.11m   16-09.25
15   553 Brian Hardeman         Bryant                   4.92m   16-01.75
16   732 John Leo               Northeastern             4.85m   15-11.00
17   436 chris tuttle           Unattached               4.27m   14-00.25
Men Triple Jump
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   866 Daniell Hutcherson  26 Unattached              14.66m   48-01.25
 2   524 Jon Dieujuste          Brown                   14.19m   46-06.75
 3   780 Jabari Johnson         Phillips Exeter         13.01m   42-08.25
 4   553 Brian Hardeman         Bryant                  12.57m   41-03.00
 5   920 Jasper McCoy        18 Y-Speed TC              12.34m   40-06.00
 6   546 Patrick Decker         Bryant                  11.91m   39-01.00
 7   919 Darion Dawson       15 Y-Speed TC               9.98m   32-09.00
 8   916 Jacob Boe           18 Y-Speed TC               9.87m   32-04.75
Men Shot Put
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   635 Dustin Brode           Harvard                 17.16m   56-03.75
 2   626 Nate Hunter            Gr. Boston TC           16.93m   55-06.50
 3   537 Daniel Smith           Brown                   16.29m   53-05.50
 4   636 Edward Brucker         Harvard                 14.92m   48-11.50
 5   822 Marc Troiani        20 Sacred Heart            14.91m   48-11.00
 6   756 Kevin Rosenburg        Northeastern            14.63m   48-00.00
 7   814 Philip Miccio       20 Sacred Heart            14.59m   47-10.50
 8   816 Chase Petrucci      21 Sacred Heart            14.45m   47-05.00
 9   751 Patrick Jablonski      Northeastern            14.29m   46-10.75
10   523 Joseph Daou            Brown                   13.96m   45-09.75
11   757 John White             Northeastern            13.78m   45-02.50
12   625 Richard Harrison       Gr. Boston TC           13.71m   44-11.75
13   753 Mark Mastone           Northeastern            13.68m   44-10.75
14   748 Connor Ebbs            Northeastern            13.04m   42-09.50
15   582 Derricke Palmer        Colby Sawyer            12.33m   40-05.50
16   800 Emil Porneles          Roger Williams U        12.26m   40-02.75
17   599 Benjamin Stanwood   28 Conn Quest              12.04m   39-06.00
18   801 Jim Porneles           Roger Williams U        11.62m   38-01.50
19   792 Don Currier            Roger Williams U         9.42m   30-11.00
20   907 Kyle Souza             Wheaton                  9.35m   30-08.25
21   585 Anthony Sedita         Colby Sawyer             9.26m   30-04.75
22   798 Andrew Mirabito        Roger Williams U         9.17m   30-01.00
Men Weight Throw Masters
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   830 Joseph Benoit       52 Syracuse Charger        18.08m   59-04.00
 2   831 Bob Cedrone         56 Twilight Thrower        17.05m   55-11.25
 3   832 Tim Morse           54 Twilight Thrower        16.81m   55-02.00
 4   850 Bob Cahners         68 Unattached              16.31m   53-06.25
 5   280 John Jackson        63 Twilight Thrower        16.08m   52-09.25
 6   283 Jim Burgoyne        50 Twilight Thrower        13.83m   45-04.50
 7   853 William Cotter      46 Unattached              12.63m   41-05.25
 8   874 Ted Loska           59 Unattached              11.45m   37-06.75
 8   282 Ed Daniels          58 New Hampshire Tr        11.45m   37-06.75
10   834 Robert J Palazzo    44 Twilight Thrower        10.83m   35-06.50
11   833 Anthony Palazzo     83 Twilight Thrower         6.81m   22-04.25
Men Weight Throw
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   847 Chris Bryce         32 Unattached              20.52m   67-04.00
 2   823 Steven Jussaume     26 Shore Athletic C        20.37m   66-10.00
 3   846 Jack Brady          22 Unattached              18.25m   59-10.50
 4   750 Alex Ianetta           Northeastern            17.23m   56-06.50
 5   598 Darius Sileikis     22 Conn Quest              17.21m   56-05.75
 6   649 Matthew Polega         Harvard                 16.76m   55-00.00
 7   754 Max Milder             Northeastern            16.64m   54-07.25
 8   749 James Hall             Northeastern            16.28m   53-05.00
 9   814 Philip Miccio       20 Sacred Heart            14.73m   48-04.00
10   594 Tim Phok               Community Colleg        14.25m   46-09.00
11   599 Benjamin Stanwood   28 Conn Quest              13.97m   45-10.00
12   531 Alexander Lipinsky     Brown                   13.54m   44-05.25
13   792 Don Currier            Roger Williams U        11.07m   36-04.00
14   800 Emil Porneles          Roger Williams U        11.01m   36-01.50
15   597 William Foley       23 Conn Quest              10.60m   34-09.50
16   907 Kyle Souza             Wheaton                  8.98m   29-05.50
17   798 Andrew Mirabito        Roger Williams U         7.07m   23-02.50
Men Weight Throw Scholastic
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   790 Joe Velez           17 Providence Class        21.72m   71-03.25
 2   788 Gustavo Reynoso     18 Providence Class        17.97m   58-11.50
 3   786 Evan Fleming        18 Providence Class        17.80m   58-04.75
 4   867 Charlie Ionata      17 Unattached              17.11m   56-01.75
 5   789 Nadeiff Sherriff    17 Providence Class        16.03m   52-07.25
 6   787 Robert Palazzo      17 Providence Class        14.85m   48-08.75
 7   785 Apolinar Delacruz   18 Providence Class        14.80m   48-06.75
 8   845 Edwin Arcaro        15 Unattached              13.64m   44-09.00
Mixed 60 Meter Run Masters
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   886 Joseph Sumrell      52 Unattached                7.74   1
 2   675 Edward Proctor      47 Mass Velocity TC          7.77   1
 3   668 Roy Charette        49 Mass Velocity TC          8.09   1
 4   670 Thomas Gillen       56 Mass Velocity TC          8.37   1
 5   669 Stephen Chase       62 Mass Velocity TC          8.73   1
 6   446 Bill Robinson          Mass Velocity TC          9.17   2
 7   131 Ginny Richburg      51 Mass Velocity TC          9.38   2
 8   887 Roosevelt Weaver    73 Unattached                9.59   2
 9   126 Ocean Eversley      53 Mass Velocity TC          9.63   2
10   849 Henry Bushnell      70 Unattached               11.93   2
--   671 Chris McConnell     54 Mass Velocity TC            FS   1
Mixed 200 Meter Run Masters
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   462 Andrew Junas        43 Eliot Track Club         25.57   1
 2   672 Michael Needham     50 Mass Velocity TC         26.00   1
 3   668 Roy Charette        49 Mass Velocity TC         26.72   1
 4   667 Carroll Blake       45 Mass Velocity TC         26.74   1
 5   674 Roger Pierce        66 Mass Velocity TC         27.54   1
 6   678 Scott Steeves       46 Mass Velocity TC         27.72   1
 7   677 Ralph Souppa        63 Mass Velocity TC         28.50   2
 8   669 Stephen Chase       62 Mass Velocity TC         29.31   2
 9   129 Gail Johns-Rees     56 Mass Velocity TC         33.34   2
10   127 Paula Fortuna       50 Mass Velocity TC         33.35   2
11   464 Kimberlly Wlliams      Mass Velocity TC         35.85   3
12   849 Henry Bushnell      70 Unattached               44.46   3
13   460 Herbert Waters      80 Unattached               48.88   3
Mixed 800 Meter Run Masters
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   467 Doug Williams       41 Eliot Track Club       2:08.91
 2   910 Norm Bouthillier    45 Whirlaway Racing       2:09.95
 3   721 Dan DiPiro          45 New Hampshire At       2:13.61
 4   678 Scott Steeves       46 Mass Velocity TC       2:13.95
 5   871 Aivar Koppel        41 Unattached             2:22.35
 6   470 Bill Pullman        56 Mass Velocity TC       2:31.56
 7   252 Diane Pomeroy       45 Unattached             2:33.13
 8   676 Robert Segal        57 Mass Velocity TC       2:37.03
 9   564 Stephen Peckiconis  51 Cambridge Sports       2:40.01
10   143 Jen Hegarty         45 New Balance Bost       2:40.04
11    41 Rita Quibell        55 Canada                 2:40.19
12   461 Jeff Weatherhead    60 Mass Velocity TC       2:45.10
13   609 Brad Johnson        64 Gcs Triad              2:45.52
14   112 Joan Miller         54 Liberty Athletic       2:54.17
15   131 Ginny Richburg      51 Mass Velocity TC       2:54.18
Mixed 1 Mile Race Walk Youth MileRW
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
================================================================
 1   658 Spencer Dunn           Maine Race Walke       9:28.7h
 2   117 Sarah Moody         11 Maine Race Walke       9:48.7h
Mixed Long Jump Masters
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
 1   680 Michael Travers     52 Mass Velocity TC         4.69m   15-04.75
 2   284 tim toscano            Unattached               4.42m   14-06.00
 3   132 Susan Wiemer        45 Mass Velocity TC         4.14m   13-07.00
 4   673 John Oleski         60 Mass Velocity TC         3.61m   11-10.25