Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Sep24_2011Ca_set1.shtml

2011 Canterbury Cross Country Invitational

New Milford, CT, September 24, 2011

[Boys D1 Team Results | Girls D1 Results | Girls D1 Team Results | Boys D2 Results | Boys D2 Team Results | Girls D2 Results | Girls D2 Team Results | Top Ten Boys/Girls each race ]

Boys D1 Results

                                                                      Page 1
                 2011 Canterbury Cross Country Invitational
                Hosted by Canterbury School New Milford, CT
                    September 24, 2011     5,000 Meters
       Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES         steve@gsrs.com
===============================================================================
                          BOYS DIVISION I RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1   237 Matthew Klein            HOPKINS              12     15:38  5:02 
    2    2   130 Peter Geithner           BRUNSWICK            12     16:26  5:18 
    3    3   127 Kelvin Serem             BLAIR                11     16:41  5:23 
    4    4   194 Quinn Davis              HILL                 12     16:43  5:23 
    5    5   156 Ben Wood                 DEERFIELD                   16:47  5:24 
    6    6   244 Avery Baldwin            HOTCHKISS            11     16:47  5:24 
    7    7   152 Jordan Comeau            CUSHING              10     16:56  5:27 
    8    8   157 Robert Beit              DEERFIELD                   16:57  5:28 
    9    9   128 Mark Scully              BLAIR                12     17:05  5:30 
   10   10   151 Spencer Ralston          CUSHING              10     17:16  5:34 
   11   11   275 Ben Hiskes               LOOMIS               12     17:19  5:35 
   12   12   276 Michael Horowicz         LOOMIS               11     17:22  5:36 
   13   13   279 Ei Robbins               LOOMIS               11     17:22  5:36 
   14   14   240 Charlie Hough            HOTCHKISS            12     17:25  5:37 
   15   15   112 Chris Bowman             BERKSHIRE            12     17:26  5:37 
   16   16   126 Evan Redos               BLAIR                12     17:29  5:38 
   17   17   158 Fred Quesada             DEERFIELD                   17:29  5:38 
   18   18   238 Calvin Park              HOPKINS              11     17:35  5:40 
   19   19   137 Parker Titzer            BRUNSWICK            9      17:37  5:41 
   20   20   274 Patrick Dickert          LOOMIS               10     17:38  5:41 
   21   21   373 Emmett Shipway           WESTMINSTER          12     17:44  5:43 
   22   22   371 Carl Sangree             TAFT                 10     17:47  5:44 
   23   23   241 Conrad Pritchard         HOTCHKISS            12     17:54  5:46 
   24   24   129 Matthew Cassoli          BRUNSWICK            12     18:05  5:50 
   25   25   159 Reed Horton              DEERFIELD                   18:09  5:51 
   26   26   399 Kaison Ifill             SUFFIELD                    18:10  5:51 
   27   27   132 Will Peisch              BRUNSWICK            12     18:16  5:53 
   28   28   233 Theodore Haines          HOPKINS              12     18:16  5:53 
   29   29   243 Brent Shapiro-Albert     HOTCHKISS            12     18:17  5:53 
   30   30   272 David Blaise             LOOMIS               12     18:17  5:54 
   31   31   369 Eric Metcalf             TAFT                 12     18:20  5:54 
   32   32   273 Michael Danielczuk       LOOMIS               12     18:20  5:54 
   33   33   239 Camrinn Hanley           HOTCHKISS            12     18:21  5:55 
   34   34   195 Luke Anderson            HILL                 10     18:21  5:55 
   35   35   231 Daniel McCabe            HOPKINS              11     18:23  5:55 
   36   36   230 Amjad Talib              HOPKINS              12     18:27  5:57 
   37   37   365 Jared Carson             TAFT                 11     18:29  5:57 
   38   38   196 Jordan Trout             HILL                 10     18:29  5:57 
   39   39   250 Christian Dineff         KENT                 10     18:33  5:59 
   40   40   131 Jake Matthews            BRUNSWICK            12     18:36  5:59 
   41   41   125 Bobby Kimmelman          BLAIR                11     18:36  6:00 
   42   42   163 Brad Marshall            DEERFIELD                   18:40  6:01 
   43   43   374 Marquez Cummings         WESTMINSTER          12     18:42  6:01 
   44   44   245 Brian Ryu                HOTCHKISS            11     18:47  6:03 
   45   45   232 Corbet Walser            HOPKINS              12     18:49  6:04 
   46   46   370 Dan Rubin                TAFT                 11     18:51  6:04 
   47   47   347 Matthew Crowley          RYE CD               11     18:51  6:05 
   48   48   280 Andrew Shichman          LOOMIS               12     18:54  6:05 
   49   49   234 Robbie Emmett            HOPKINS              12     18:58  6:07 
   50   50   134 Jonny Mills              BRUNSWICK            11     18:59  6:07 


                                                                      Page 2
                 2011 Canterbury Cross Country Invitational
                Hosted by Canterbury School New Milford, CT
                    September 24, 2011     5,000 Meters
       Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES         steve@gsrs.com
===============================================================================
                          BOYS DIVISION I RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   51   375 Jake Cahill              WESTMINSTER          12     19:03  6:08 
   52   52   160 Warner Brown             DEERFIELD                   19:06  6:09 
   53   53   242 Noah Rashkoff            HOTCHKISS            12     19:07  6:10 
   54   54   136 Spencer McDonough        BRUNSWICK            10     19:07  6:10 
   55   55   366 John Davidge             TAFT                 11     19:18  6:13 
   56   56   147 Ryan Bennett             CUSHING              12     19:29  6:17 
   57   57   255 Justin Shugrue           KENT                 11     19:30  6:17 
   58   58   367 Charlie Garcia           TAFT                 12     19:32  6:17 
   59   59   117 Sean Taillefer           BERKSHIRE            12     19:35  6:19 
   60   60   401 David Balcar             SUFFIELD                    19:40  6:20 
   61   61   253 Garrett Osborn           KENT                 12     19:41  6:20 
   62   62   197 Colin Freilich           HILL                 11     19:42  6:21 
   63   63   403 Marco Li                 SUFFIELD                    19:42  6:21 
   64   64   121 Andrew Monahan           BLAIR                9      19:45  6:22 
   65   65   199 Nick Woodruff            HILL                 10     19:49  6:23 
   66   66   249 Nate Coffin              KENT                 12     19:50  6:23 
   67   67   376 Travis Percy             WESTMINSTER          10     19:51  6:24 
   68   68   256 Hunter White             KENT                 10     19:52  6:24 
   69   69   116 Alex Podolsky            BERKSHIRE            11     19:54  6:25 
   70   70   110 Christian Acosta         BERKSHIRE            11     19:56  6:25 
   71   71   148 Jackson Duat             CUSHING              12     19:57  6:26 
   72   72   400 Dylan Downes             SUFFIELD                    19:58  6:26 
   73   73   119 Bray Wicock              BERKSHIRE            12     19:59  6:26 
   74   74   378 Jake Medina              WESTMINSTER          12     19:59  6:26 
   75   75   377 Connor Mullen            WESTMINSTER          12     20:00  6:27 
   76   76   379 Zac Hamilton             WESTMINSTER          10     20:01  6:27 
   77   77   150 Robert Averill           CUSHING              12     20:05  6:28 
   78   78   402 Will Sartorius           SUFFIELD                    20:05  6:28 
   79   79   124 Jasneel Kahlamm          BLAIR                10     20:10  6:30 
   80   80   200 Steven Breeding          HILL                 9      20:15  6:32 
   81   81   120 Andrew Marvin            BLAIR                12     20:16  6:32 
   82   82   368 Hanbin Lee               TAFT                 11     20:25  6:34 
   83   83   252 Matt Kraft               KENT                 12     20:26  6:35 
   84   84   254 Chris Rizman             KENT                 12     20:32  6:37 
   85   85   115 Nate MacKenzie           BERKSHIRE            11     20:37  6:39 
   86   86   404 Hayden Childs            SUFFIELD                    20:40  6:39 
   87   87   354 Vlady Rachev             RYE CD               10     20:41  6:40 
   88   88   198 Nick Wang                HILL                 12     20:42  6:40 
   89   89   113 Alex Fuller              BERKSHIRE            11     20:43  6:41 
   90   90   405 Jay Fields               SUFFIELD                    21:25  6:54 
   91   91   352 Joseph Kim               RYE CD               10     21:33  6:56 
   92   92   346 Charlie Krause           RYE CD               12     22:17  7:11 
   93   93   154 Cam Mutchler             CUSHING              10     22:34  7:16 
   94   94   149 Nicky Merrill            CUSHING              11     23:16  7:30 
   95   95   348 Ruben Conn               RYE CD               11     23:29  7:34 
   96   96   350 Chris Hanson             RYE CD               11     26:12  8:26 
   97   97   349 Rahul Sinha              RYE CD               11     26:42  8:36