Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Sep11_38thAn_set1.shtml

38th Annual South Windsor Road Race

South Windsor, CT, September 11, 2011

Overall Results - Top 10 M/F - Age Groups

Courtesy of Race Director, Andrew Brindisi

Results of the 33rd Annual South Windsor Road Race

Results of the 38th Annual South Windsor Road Race

Sunday, September 11, 2011

5 Miles

 

OVERALL Order of Finish:

1.

Adam Bulewich

28:38

2.

Brian Gaudreau

30:28

3.

Melissa Stellato

30:58

4.

Martin Keibel

31:29

5.

Matt Yoder

31:29

6.

John Paggioli

31:50

7.

Patrick Mulready

32:16

8.

Brody Secore

32:35

9.

Kevin Glenn

32:37

10.

Bruce Christensen

32:52

11.

Mike LeMay

33:08

12.

Jake Koteen

33:40

13.

Joshua Popelka

34:34

14.

Bill Harriman

34:51

15.

Cheryl Cunningham

35:11

16.

Tim Blinn

35:22

17.

Steven Morse

35:30

18.

Matt Velasquez

35:48

19.

Matt Stevens

37:38

20.

Denise Pantason

37:59

21.

Anna Dubiel

38:21

22.

Rober Hurd

38:25

23.

Christopher Carrol

39:28

24.

Lori Thompson

39:34

25.

Glenn Zinn

39:36

26.

Doug Branscombe

40:20

27.

Tim Walsh

40:32

28.

Robert Cook

40:42

29.

Greg Venzie

40:46

30.

Laurie Burstein

41:09

31.

Chris LaRocco

41:31

32.

William Hurd

41:52

33.

Alan McCall

41:54

34.

Kevin Smaglis

42:14

35.

Samuel Lewbel

42:40

36.

John Larson

42:50

37.

Brian Whiteley

42:58

38.

Brian Reardon

43:12

39.

Earl J. Smith III

43:17

40.

Mark Suprin

43:20

41.

Jo Marchetti

43:31

42.

Charlie Chatterton

43:56

43.

Jessica Klein

44:29

44.

Rolann Smaglis

44:33

45.

Erin Chiaputti

44:55

46.

Joan Munroe

45:06

47.

Cara Flaherty

45:08

48.

Mel Hardy

45:09

49.

Doug Miller

45:26

50.

Mark Thompson

45:27

51.

Janet McEleney

45:31

52.

Megan McAndrew

45:55

53.

Angela Farina

46:35

54.

Gary Miller

46:59

55.

Kim Gauer

48:02

56.

Marlene Moranino

48:09

57.

Cynthia Rentz

48:51

58.

Andrea Oppenheimer

48:53

59.

Ginny Hole

48:58

60.

Audrey Courtney

49:01

61.

Lindsay Clark

49:14

62.

Kathryn Bailey

49:15

63.

Elizabeth Larson

49:42

64.

Mike Piotrowski

49:56

65.

John Browne

50:08

66.

Lara Eaton

50:39

67.

Renee Hannagan

51:36

68.

Christine Erikson

53:08

69.

Nicholas M. D’Aiello Jr.

54:17

70.

Allyson Bower

54:43

71.

Jenna Borrmann

1:00:56

72.

Makiah Thomas-Walker

1:01:15

73.

Michele Belisle

1:02:30

74.

Charles Merlis

1:05:51


 

Top Ten Finishers—MEN:

 

1.

Adam Bulewich

28:38

 

2.

Brian Gaudreau

30:28

 

3.

Martin Keibel

31:29

 

4.

Matt Yoder

31:29

 

5.

John Paggioli

31:50

 

6.

Patrick Mulready

32:16

 

7.

Brody Secore

32:35

1st SW Resident

8.

Kevin Glenn

32:37

 

9.

Bruce Christensen

32:52

 

10.

Mike LeMay

33:08

 

 

 

Top 3 Finishers by Division—Men:

 

Junior (14 and under):

No Entries

 

High School (15-18):

1.   Matt Stevens

2.   Kevin Smaglis

 

Open (19-29):

1.   Brody Secore

2.   Joshua Papelka

3.   Matt Velasquez

 

Submaster (30-39):

1.   Adam Bulewich

2.   Brian Gaudreau

3.   Matt Yoder

 

Master (40-49):

1.   John Paggioli

2.   Bruce Christensen

3.   Mike LeMay

 

Senior (50-59):

1.   Kevin Glen

2.   Bill Harriman

3.   Tim Blinn

 

Grand Master (60 and over):

1.   Martin Keibel

2.   Alan McCall

3.   Samuel Lewbel

 


 

Top Ten Finishers—WOMEN:

 

1.

Melissa Stellato

30:58

 

2.

Cheryl Cunningham

35:11

 

3.

Denise Pantason

37:59

1st SW Resident

4.

Anna Dubiel

38:21

 

5.

Lori Thompson

39:34

 

6.

Laurie Burstein

41:09

 

7.

Jo Marchetti

43:31

 

8.

Jessica Klein

44:29

 

9.

Rolann Smaglis

44:33

 

10.

Erin Chiaputti

44:55

 

 

Top 3 Finishers by Division—Women:

 

Junior (14 and under):

1.  Megan McAndrew

 

High School (15-18):

No Entries

 

Open (19-29):

1.   Melissa Stellato

2.   Anna Dubiel

3.   Jessica Klein

 

Submaster (30-39):

1.   Cara Flaherty

2.   Angela Farina

 

Master (40-49):

1.   Denise Pantason

2.   Lori Thompson

3.   Laurie Burstein

 

Senior (50-59):

1.   Cheryl Cunningham

2.   Joan Munroe

3.   Andrea Oppenheimer

 

Grand Master (60 and over):

1.   Jo Marchetti

2.   Janet McEleney