Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Jul29_XTREME_set3.shtml

X-TREME Scramble 5K #2

Hartford, CT, July 29, 2011

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Matt Candler         8 NORWICH            CT   34:52 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Dhahran Velasquez   14 NEW BRITAIN        CT   18:22 
    2 Kevin Rivera        14 HARTFORD           CT   19:05 
    3 Vinny Tomasello     14 ANDOVER            CT   23:10 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Devin Nelson        15 BLOOMFIELD         CT   18:40 
    2 Brishen Dearborn    16 WETHERSFIELD       CT   18:53 
    3 Evan Camporeale     18 CANTON             CT   19:23 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Tony Marino         23 HARTFORD           CT   18:55 
    2 Kyle Johnson        24 WILLINGTON         CT   19:04 
    3 Conor Hayden        24 WINDSOR LOCKS      CT   19:52 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Aj Fournier         25 EAST HARTFORD      CT   19:02 
    2 Adam Roth           28 PORTLAND           CT   19:11 
    3 Jordan Pike         25 BLOOMFIELD         CT   20:01 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Brian Lafontaine    33 THOMASTON          CT   19:36 
    2 Alton Pelowski      32 NEW HAVEN          CT   21:16 
    3 Jon Ives            34 CROMWELL           CT   21:30 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Matt Yoder          36 MANCHESTER         CT   19:00 
    2 Timothy French      39 WINDSOR            CT   20:24 
    3 Jason Dina          36 SOMERS             CT   20:30 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Bryan Feitel        43 HADDAM             CT   19:14 
    2 Michael Cenci       41 UNIONVILLE         CT   20:02 
    3 Bruce Christensen   43 BOLTON             CT   20:23 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Michael Graziosi    49 GLASTONBURY        CT   19:13 
    2 Paul Potamianos     48 ELLINGTON          CT   19:43 
    3 Thomas Dinwoodie    46 COLORADO SPRINGS   CO   22:17 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Louis Free          51 TOLLAND            CT   19:23 
    2 Christopher Bradfor 52 TOLLAND            CT   20:26 
    3 Edward Scanlon      52 ENFIELD            CT   21:18 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Ed Cox              58 SIMSBURY           CT   23:05 
    2 Darrell Netto       59 COLCHESTER         CT   24:59 
    3 Roger Granger       56 VERNON             CT   25:36 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Tony Hollister      64 GLASTONBURY        CT   21:39 
    2 Dan Ciccarillo      63 NEW BRITAIN        CT   25:17 
    3 Joseph Augustyn     64 VERNON             CT   26:06 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Dave Jacobs         66 NIANTIC            CT   21:45 
    2 Mike Picco          65 WOLCOTT            CT   25:47 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Doug Bendetto       44 TORRINGTON         CT   20:15 
    2 Michael Byrne       28 WEST HARTFORD      CT   20:31 
    3 Andrew Zyrek        43 MANCHESTER         CT   20:54 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Alexandra Ross      11 GLASTONBURY        CT   27:29 
    2 Katie Geisinger     10 SOUTH WINDSOR      CT   28:57 
    3 Jada Furlow         14 EAST HARTFORD      CT   36:17 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Haley Derlinga      16 EAST GRANBY        CT   22:03 
    2 Shamiel Samuels     17 HARTFORD           CT   23:55 
    3 Sarah Wojtowicz     16 NEWINGTON          CT   27:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Elizabeth Preysner  20 WETHERSFIELD       CT   21:37 
    2 Jackie Piecuch      22 EAST AMHERST       NY   22:56 
    3 Rebecca Ciccarelli  24 HARTFORD           CT   23:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Martha Paluch       25 BROAD BROOK        CT   23:05 
    2 Krissi Snow         28 WINDSOR LOCKS      CT   23:17 
    3 Kathleen Snow       28 WINDSOR LOCKS      CT   23:38 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Karen Mitchelltree  33 GLASTONBURY        CT   25:05 
    2 Kelly Rossignol     33 WINDSOR LOCKS      CT   25:44 
    3 Laura Gezelman      32 BRISTOL            CT   25:54 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Marcie Redden       37 WEST HARTFORD      CT   23:32 
    2 Ali Johnson         38 LAKEVILLE          CT   25:53 
    3 Elizabeth Bone      35 LONGMEADOW         MA   25:59 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Lori Thompson       41 TOLLAND            CT   23:19 
    2 Margaret Donnelly   44 BLOOMFIELD         CT   23:27 
    3 Colleen Hebert      44 GRANBY             CT   24:06 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Jackie Scoville     49 TORRINGTON         CT   22:52 
    2 Jeanne Lemere       47 TORRINGTON         CT   26:03 
    3 Christine Laschever 45 WEST HARTFORD      CT   26:07 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Ellen Schumey       50 WEST HARTFORD      CT   24:17 
    2 Edwina Newbury      53 ROCKY HILL         CT   24:56 
    3 Jane Reik           53 WEST HARTFORD      CT   26:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Emily Huntington    55 SPRINGFIELD        MA   27:32 
    2 Maggie Rose         59 HARTFORD           CT   30:51 
    3 Kristi Roberge      56 COVENTRY           CT   32:08 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Maryellen Sullivan  62 FEEDING HILLS      MA   32:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Renee Najarian      45 ASHFORD            CT   25:39 
    2 Annette Scott       44 EAST HAMPTON       CT   27:06 
    3 Katy Abbott         25 BRISTOL            CT   27:43