Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Jul21_CearLa_set1.shtml

Cear Lake Sprint Triathlon

Chester, CT, July 21, 2011

Overall Triathlon Results

Champion Chip TIming & Results by Platt Timing 860-645-1476

                          Platt Systems Official Reporting System
            Cedar Lake Triathlon Series #4 || Thursday July 21, 2011 || Platt: Timing
  Cedar Lake W Main St Chester, CT ||  Distances: 500 Yd Swim | 10 Mile Bicycle | 5 Km Run 
                 Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 || Conditions: Hot 89
        
                                            ****************************
                                              OVERALL TRIATHLON RESULTS
                                            *****************************
OVERALL                                        WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  1    Karl Schilling             24M M2029    52:54    1/6       7    9:35    1   :19    1   24:38  12   :24    2   17:58  1   25   
  2    Francesc Lopez             33M M3039    57:01    2/16      3    9:11    8   :28    7   28:38   8   :22    3   18:22  1   77   
  3    Scot Little                39M M3039    58:57    3/16      2    9:04   14   :37    5   27:53   7   :22   13   21:01  1   53   
  4    Martin Cappiello           54M M5059    59:38    1/7       8    9:48   16   :39    3   27:05  16   :25   16   21:41  1   28   
  5    Jon Arellano               42M M4049    59:57    1/17     13   10:32   15   :38    8   28:43  21   :29    6   19:35  1   76   
  6    Mike Hans                  48M M4049  1:00:05    2/17      4    9:26   25   :48    4   27:36  14   :25   18   21:50  1   39   
  7    Rodney Mosier              41M M4049  1:00:26    3/17      5    9:29    4   :26   13   29:06   6   :21   14   21:04  1   27   
  8    Evan Johnson               29M M2029  1:00:28    2/6      22   11:01    6   :27    9   28:49   5   :21    9   19:50  1   7    
  9    Chris Winter               46M M4049  1:00:32    4/17     12   10:23   20   :42   14   29:10  32   :38    8   19:39  1   34   
  10   Peter Zelken               30M M3039  1:00:35    4/16     14   10:33   29   :54   12   29:05  27   :36    5   19:27  1   48   
  11   Roberto Diniro             32M M3039  1:02:48    5/16     25   11:23   18   :41   18   30:32  25   :34    7   19:38  1   78   
  12   Dan Benshoff               45M M4049  1:03:23    5/17     15   10:36   30   :58   11   28:55  28   :38   20   22:16  1   38   
  13   Corey RObinson             22M M2029  1:03:45    3/6      11   10:00   32  1:00   16   29:22  24   :34   24   22:49  1   29   
  14   Peter Fitton               37M M3039  1:03:54    6/16     29   11:45   13   :34   17   29:57  33   :40   12   20:58  1   57   
  15   Kevin Becroft              25M M2029  1:03:59    4/6       6    9:33   10   :32   39   33:27   9   :23   10   20:04  1   2    
  16   Maureen Terwilliger        43F F4049  1:04:58    1/7      40   12:32   42  1:09   31   31:45  39   :44    4   18:48  1   31   
  17   Tom Dimano                 49M M4049  1:05:06    6/17     49   13:11   31  1:00   10   28:50  47   :51   15   21:14  1   80   
  18   William Dawson             32M M3039  1:05:10    7/16     28   11:34   50  1:20   15   29:20  30   :38   21   22:18  1   64   
  19   Max Branson                39M M3039  1:05:22    8/16     20   10:55   38  1:04   24   30:56  17   :28   19   21:59  1   33   
  20   Jeff Sona                  42M M4049  1:05:53    7/17     17   10:46    7   :28   27   31:20  11   :23   25   22:56  1   40   
  21   Glenn Lostritto            15M M1519  1:06:00    1/1      18   10:52   22   :46   42   33:51  10   :23   11   20:08  1   18   
  22   Kurt Bauer                 44M M4049  1:06:43    8/17     35   12:24   21   :44   26   31:11  29   :38   17   21:46  1   47   
  23   Jeff Ballachino            47M M4049  1:06:47    9/17     21   10:55   26   :48   20   30:39  43   :46   30   23:39  1   59   
  24   Whitney Peterson           38F F3039  1:07:04    1/8      16   10:41   27   :49   36   32:24  19   :29   23   22:41  1   19   
  25   Jeanne Tucker              63F F60++  1:08:01    1/2      32   12:02   33  1:02   25   31:03  45   :50   27   23:04  1   44   
  26   Karen Woodward             35F F3039  1:08:17    2/8      34   12:20   36  1:03   22   30:48  48   :52   28   23:14  1   22   
  27   Thomas Quigley             33M M3039  1:09:31    9/16     19   10:54   34  1:02   19   30:34  54  1:06   41   25:55  1   20   
  28   Leigh Morant               37F F3039  1:10:19    3/8      27   11:33   48  1:17   41   33:41  38   :44   26   23:04  1   52   
  29   Erin Merz                  28F F2029  1:10:34    1/6       9    9:49   17   :39   38   32:59  18   :29   45   26:38  1   8    
  30   Matt Perterson             40M M4049  1:10:38   10/17     41   12:42   45  1:10   37   32:27  41   :45   29   23:34  1   55   
  31   Erik Dency                 40M M4049  1:11:00   11/17     23   11:03   28   :49   28   31:23  34   :41   47   27:04  1   66   
  32   Robert Mannagrino          46M M4049  1:11:38   12/17     30   11:54   63  1:43   34   32:10  46   :51   33   25:00  1   68   
  33   Mike Nolan                 37M M3039  1:11:50   10/16     37   12:30   24   :48   33   32:00  35   :42   39   25:50  1   50   
  34   Adam Hubbard               21M M2029  1:13:29    5/6      61   14:00   53  1:29   23   30:55  64  1:21   38   25:44  1   17   
  35   Brendan Leahy              37M M3039  1:14:04   11/16     68   15:10   76  2:33   29   31:40  15   :25   31   24:16  1   46   
  36   Jennifer Hedges            37F F3039  1:14:04    4/8      56   13:46   54  1:29   30   31:42  58  1:10   42   25:57  1   67   
  37   Sean Alexander             38M M3039  1:14:29   12/16     48   13:06   61  1:39   35   32:17  68  1:36   40   25:51  1   1    
  38   Jimmy Gardner              26M M2029  1:14:30    6/6      44   12:46   59  1:38   40   33:37  63  1:17   34   25:12  1   16   
  39   Rachel Mosier              43F F4049  1:15:18    2/7      46   12:48   23   :47   32   31:45  42   :46   60   29:12  1   26   
  40   Tammie Garcia              43F F4049  1:15:32    3/7      45   12:47   35  1:02   51   35:30  49   :52   37   25:21  1   71   
  41   Phillip Stark              58M M5059  1:16:39    2/7      55   13:37   66  1:50   47   35:03  72  1:47   32   24:22  1   62   
  42   Lisa Collins               27F F2029  1:16:50    2/6      31   12:01   39  1:06   53   35:35  26   :35   50   27:33  1   30   
  43   Wendy Rumney               28F F2029  1:17:26    3/6      52   13:21   46  1:11   52   35:32  65  1:23   43   25:59  1   79   
  44   Jennifer Terreault         32F F3039  1:17:43    5/8      36   12:27   55  1:32   58   36:49  69  1:38   35   25:17  1   69   
  45   David Zagaja               46M M4049  1:18:41   13/17     39   12:31   70  2:00   60   37:33   3   :18   44   26:19  1   45   
  46   Jim Grimaldi               59M M5059  1:19:17    3/7      24   11:11   47  1:11   66   38:54  31   :38   49   27:23  1   49   
  47   Johan Cooper               52M M5059  1:19:26    4/7      71   15:43   49  1:19   43   33:56  56  1:09   48   27:19  1   75   
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  
                                       Platt Systems Official Reporting System
                            Cedar Lake Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
OVERALL                                        WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  48   Michelle Velissariou       34F F3039  1:19:46    6/8      60   13:56   57  1:36   57   36:45  20   :29   46   27:00  1   21   
  49   Ed Tucker                  71M M60++  1:20:26    1/2      51   13:19   40  1:07   46   34:36  53  1:05   65   30:19  1   43   
  50   Janit Romayko              66F F60++  1:20:30    2/2      33   12:20   52  1:26   59   37:15  55  1:08   52   28:21  1   37   
  51   Mike Byrne                 45M M4049  1:21:11   14/17     59   13:54   60  1:38   50   35:15  37   :43   62   29:41  1   23   
  52   Phil Hayes                 58M M5059  1:21:14    5/7      50   13:17   79  3:05   45   34:29  67  1:33   57   28:50  1   81   
  53   Joshua Saraceno            33M M3039  1:21:50   13/16     65   14:32   37  1:04   54   35:41  40   :45   63   29:48  1   56   
  54   Danielle Curtis            28F F2029  1:21:58    4/6      53   13:27   73  2:08   48   35:11  71  1:44   61   29:28  1   14   
  55   Elizabeth Stark            22F F2029  1:22:30    5/6      38   12:31   69  1:59   56   36:25  77  2:54   55   28:41  1   61   
  56   Nancy Cika                 40F F4049  1:24:51    4/7      70   15:41   43  1:09   63   37:54  57  1:09   58   28:58  1   74   
  57   Todd Gazda                 41M M4049  1:27:24   15/17     66   14:40   65  1:46   44   34:19  60  1:14   72   35:25  1   6    
  58   Barry Westcott             39M M3039  1:27:54   14/16     63   14:10   72  2:07   69   40:25  36   :43   66   30:29  1   11   
  59   Kimberly Boyington         47F F4049  1:28:22    5/7      73   16:00   51  1:24   67   39:16  51   :55   67   30:47  1   13   
  60   Karen Poinelli             53F F5059  1:28:45    1/3      80   19:36   44  1:09   65   38:03  59  1:11   56   28:46  1   9    
  61   Victoria Edwards           23F F2029  1:29:57    6/6      74   16:03   41  1:07   73   43:14  23   :31   59   29:02  1   15   
  62   Clinton Driscoll           58M M5059  1:31:02    6/7      72   15:49   19   :41   71   41:45  44   :47   68   32:00  1   51   
  63   Scott Cika                 38M M3039  1:32:25   15/16     26   11:30   67  1:54   61   37:38  70  1:38   77   39:45  1   73   
  64   Teresa Coffee              43F F4049  1:33:22    6/7      79   18:59   68  1:58   62   37:47  74  1:52   69   32:46  1   3    
  65   Shannon Reilly             34F F3039  1:33:30    7/8      67   14:59   78  2:45   68   39:21  76  2:11   70   34:14  1   60   
  66   Lisa Federico              52F F5059  1:34:01    2/3      69   15:39   74  2:15   49   35:12  61  1:14   76   39:41  1   5    
  67   Sandra Woul                47F F4049  1:35:20    7/7      57   13:50   56  1:35   74   43:31  52  1:05   71   35:19  1   41   
  68   Elizabeth Dunn             31F F3039  1:35:44    8/8      78   18:50   62  1:40   76   43:55  62  1:15   64   30:04  1   54   
  69   Gail Richey                57F F5059  1:37:30    3/3      76   16:52   71  2:06   70   41:24  66  1:32   73   35:36  1   65   
  70   Blair Larcheveque          45M M4049  1:38:17   16/17     64   14:17   64  1:44   72   42:41  75  1:58   74   37:37  1   36   
  71   Napoleon Arthus            60M M60++  1:59:17    2/2      77   17:57   58  1:38   78 1:09:32  73  1:51   51   28:19  1   12   
 
  DNF  Steve Ballachino           44M M4049  DNF         /17     75   16:26   75  2:16    0      --   0    --   *           1   72   
  DNF  Steve Dailey               39M M3039  DNF         /16     62   14:02   80  4:18    0      --   0    --   *           1   4    
  DNF  Greg Garcia**DNF           52M M5059  DNF         /7      47   13:04   77  2:39   64   38:01   0    --   *           1   70   
  X    John Anthony *DQ*          36M M3039   X54:59    1/16     10    9:57   12   :33    2   26:12  50   :54    1   17:23  1   24   
                                          ********************
                                             RELAY RESULTS
                                          ********************    
                                          
                       RELAY                                          WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
 
  r1   Thomas_Cartelli Jennifer   99R RELAY  1:06:17    1/5       1    8:58    5   :27    6   27:58  13   :24   53   28:30  1   58   
  r2   Michelle_Cone Giselle Roy  99R RELAY  1:17:46    2/5      42   12:42    9   :30   55   35:44   1   :17   54   28:33  1   32   
  r3   Courtney_Burdette Keith B  99R RELAY  1:20:10    3/5      43   12:46   11   :33   75   43:50  22   :30   22   22:31  1   63   
  r4   Linda_Marke Gary Marke     99R RELAY  1:24:09    4/5      58   13:53    3   :21   21   30:45   2   :17   75   38:53  1   35   
  r5   Cindy_Cody Jennifer Heyer  99R RELAY  1:24:23    5/5      54   13:30    2   :21   77   44:54   4   :20   36   25:18  1   42   
 
                                          ********************
                                          PLATTSYS.COM RESULTS
                                          ********************