Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Aug25_Xtreme_set3.shtml

Xtreme Scramble #3

Hartford, CT, August 25, 2011

[Complete Results | Overall Winners ]

Category Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Jeffrey Makowski     8 WEST HARTLAND      CT   35:11 
    2 Nicholas Sivo        9 ELLINGTON          CT   41:09 
    3 Blake Yoreo          9 ELLINGTON          CT   41:10 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Alex Esteve         14 COLCHESTER         CT   22:00 
    2 John Bracken        14 SOUTHINGTON        CT   25:04 
    3 Danny Barrack       14 COLCHESTER         CT   25:14 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Joseph Dobson       15 HARTFORD           CT   21:16 
    2 James Dwyer         15 BERLIN             CT   22:36 
    3 Luis Vega           15 HARTFORD           CT   23:01 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Brian Colonnese     24 VERNON ROCKVILLE   CT   20:29 
    2 Karim Mabrouk       24 NAUGATUCK          CT   20:56 
    3 Tony Marino         23 HARTFORD           CT   21:22 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Aj Fournier         25 EAST HARTFORD      CT   21:49 
    2 Jeff O'Coin         29 PLAINVILLE         CT   22:00 
    3 Tim Goric           25 MANCHESTER         CT   22:15 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 David Cilley        33 EAST WINDSOR       CT   20:38 
    2 Brian Lafontaine    33 THOMASTON          CT   21:25 
    3 Todd Busha          31 WEST HARTFORD      CT   23:15 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Matt Yoder          36 MANCHESTER         CT   21:23 
    2 Jason Dina          36 SOMERS             CT   22:27 
    3 Mike Corl           39 NORWICH            CT   23:21 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Michael Cenci       41 UNIONVILLE         CT   22:29 
    2 Bruce Christensen   43 BOLTON             CT   22:37 
    3 Tim Schulken        44 WEST HARTFORD      CT   23:30 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Potamianos     48 ELLINGTON          CT   21:58 
    2 David Buono         49 UNIONVILLE         CT   23:53 
    3 Kim Marchand        47 WINSTED            CT   23:55 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Michael Rickaby     54 WEST HARTFORD      CT   24:04 
    2 Rick McCollum       53 MONROE             CT   24:30 
    3 Steve Martin        51 ROCKY HILL         CT   25:32 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Michael Tirrell     56 TOLLAND            CT   23:35 
    2 Darrell Netto       59 COLCHESTER         CT   28:04 
    3 Napoleon Benaitis   56 WINDSOR LOCKS      CT   28:11 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Scott Rhoades       60 STORRS             CT   24:01 
    2 Tony Hollister      64 GLASTONBURY        CT   24:45 
    3 Michael Langan      61 HARTFORD           CT   28:07 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Mike Picco          65 WOLCOTT            CT   28:24 
    2 Shimon Sturm        65 WEST HARTFORD      CT   36:15 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Malcolm McMillen    70 WETHERSFIELD       CT   40:46 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Andrew Zyrek        43 MANCHESTER         CT   22:31 
    2 Avi Smith-Rapaport  35 WEST HARTFORD      CT   25:04 
    3 Matt Wunch          36 ENFIELD            CT   25:26 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Emma Ricketts        9 NORWICH            CT   35:38 
    2 Madelyn Costello     7 DEEP RIVER         CT   39:35 
    3 Courtney Henchcliff  7 NEWTOWN            CT   49:23 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Caroline Longacre   14 CHESHIRE           CT   26:42 
    2 Brianna Markunas    13 VERNON             CT   31:24 
    3 Katie Geisinger     11 SOUTH WINDSOR      CT   33:46 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Kristen Degirolamo  15 SANDY HOOK         CT   27:46 
    2 Rose Hebbel         19 SALEM              CT   30:27 
    3 Sarah Visintainer   16 BURLINGTON         CT   30:50 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Lanham Marks-Hamilt 24 MANCHESTER         CT   23:24 
    2 Madelyn Williams    24 VERNON ROCKVILLE   CT   23:57 
    3 Ariana Bass         23 COLLINSVILLE       CT   25:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Amanda Learned      27 MANCHESTER         CT   23:41 
    2 Giorelly Prado      29 HARTFORD           CT   24:59 
    3 Martha Paluch       25 BROAD BROOK        CT   25:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Kelly Rossignol     33 WINDSOR LOCKS      CT   27:14 
    2 Laura Gezelman      32 BRISTOL            CT   27:52 
    3 Maria Raffa         33 MIDDLETOWN         CT   28:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Eileen Wargo        35 SOUTHBURY          CT   26:12 
    2 Ali Johnson         38 LAKEVILLE          CT   29:16 
    3 Kristen Siddell     37 GLASTONBURY        CT   29:20 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Lori Thompson       42 TOLLAND            CT   25:42 
    2 Colleen Hebert      44 GRANBY             CT   26:12 
    3 Heather Labbe       41 SOUTH WINDSOR      CT   27:41 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Sherry Schwarm      45 MARLBOROUGH        CT   25:09 
    2 Joan Makowski       46 WEST HARTLAND      CT   26:25 
    3 Jeanne Lemere       47 TORRINGTON         CT   27:32 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Ellen Schumey       50 WEST HARTFORD      CT   27:50 
    2 Edwina Newbury      53 ROCKY HILL         CT   28:11 
    3 Maureen Meier       54 MADISON            CT   30:23 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Pam Lonsdale        56 VERNON ROCKVILLE   CT   30:09 
    2 Ann Ducharme        56 FARMINGTON         CT   32:27 
    3 Sarah Russell       57 HADLYME            CT   33:04 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Beth McCabe         62 CANTON             CT   37:27 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Katy Abbott         25 BRISTOL            CT   30:51 
    2 Megan Falcone       32 COLCHESTER         CT   30:58 
    3 Kristin Nikodemski  27 COLCHESTER         CT   31:14